Copenhagen Athletics Games • 2014 Aug 06 • Østerbro Stadium • Copenhagen • Denmark

ALL
Kipketer Tribute
Girls
Boys

 

 

Men - 100 m - round 1 - Day 1 at 19:00
World record: 9.58 Usain Bolt - JAM - 2009
European record: 9.86 Francis Obikwelo - POR - 2004
Danish record: 10.29 Morten Jensen - FIF Hillerød - Greve - 18-09-2004
Stadium record: 10.06 Jacques Harvey - JAM - 2013
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 3 - Wind: +0.0
1 Q 10.30 GULIYEV Ramil 1990 Turkey
2 q 10.38 DIX Walter 1986 United States
3 q 10.60 PIERRE Rion 1987 Great Britain & N.I.
4 q 10.77 HÄMÄLÄINEN Hannu 1985 Finland
5 q 11.23 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
HEAT 2 / 3 - Wind: +0.0
1 Q 10.38 FISHER Andrew 1991 Jamaica
2 q 10.61 CHINEDU Patrick 1984 Nigeria
3 q 10.65 BAH Suleiman 1986 Gambia
4 q 10.82 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
5 q 11.11 SCHOU-NIELSEN Frederik 1996 Sparta
6 11.28 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta
HEAT 3 / 3 - Wind: +0.0
1 Q 10.34 MITCHELL Sheldon 1990 Jamaica
2 q 10.46 MAKINDE Segun 1991 Canada
3 q 10.56 CACKETT Greg 1989 Great Britain & N.I.
4 q 10.94 KALISZ Mike 1989 Sparta
5 q 11.02 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
6 q 11.17 JÓNSSON Arnor 1987 Hvidovre AM
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
3 20 10.55 10.41 HÄMÄLÄINEN Hannu 1985 Finland
4 151 10.27 9.88 DIX Walter 1986 United States
5 148 10.20 10.08 GULIYEV Ramil 1990 Turkey
6 34 10.50 10.28 PIERRE Rion 1987 Great Britain & N.I.
7 52 11.01 10.91 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
HEAT 2 / 3
2 98 10.95 10.95 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta
3 1 10.48 10.48 BAH Suleiman 1986 Gambia
4 58 10.09 10.07 FISHER Andrew 1991 Jamaica
5 73 10.56 10.20 CHINEDU Patrick 1984 Nigeria
6 8 11.06 10.55 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
7 107 10.91 10.79 SCHOU-NIELSEN Frederik 1996 Sparta
HEAT 3 / 3
2 70 10.98 10.96 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
3 121 10.74 10.67 KALISZ Mike 1989 Sparta
4 60 10.19 10.11 MITCHELL Sheldon 1990 Jamaica
5 26 10.41 10.24 CACKETT Greg 1989 Great Britain & N.I.
6 17 10.39 10.35 MAKINDE Segun 1991 Canada
7 51 11.08 11.03 JÓNSSON Arnor 1987 Hvidovre AM