Copenhagen Athletics Games • 2014 Aug 06 • Østerbro Stadium • Copenhagen • Denmark

ALL
Kipketer Tribute
Girls
Boys

 

 

Men - 110 m hurdles - round 1 - Day 1 at 18:45
106.7 cm, 10 hurdles, 13.72 / 9.14 / 14.02
World record: 12.80 Aries Merritt - USA - 2012
European record: 12.91 Colin Jackson - GBR - 1993
Danish record: 13.68 Andreas Martinsen - AK Holstebro - Kaunas, LTU - 22-06-2013
Stadium record: 13.65 Jeff Porter - USA - 2010
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 2 - Wind: -2.0
1 Q 13.84 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900
2 q 13.96 KABA Sekou 1990 Canada
3 q 14.20 BRORSSON Alexander 1990 Sweden
4 q 14.23 LYNSHA Maksim 1985 Belarus
DNF OKORO Edirin 1989 Great Britain & N.I.
HEAT 2 / 2 - Wind: -1.2
1 Q 13.90 KING David 1994 Great Britain & N.I.
2 q 14.00 BOCHENEK Dominik 1987 Poland
3 q 14.08 CZYKIER Damian 1992 Poland
4 q 14.15 PARAKHONKA Vitali 1993 Russia
5 q 14.92 FOFANA Lamin 1992 Russia
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 18 13.68 13.68 KABA Sekou 1990 Canada
3 25 13.77 13.77 OKORO Edirin 1989 Great Britain & N.I.
4 158 13.78 13.68 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900
5 13 13.82 13.36 LYNSHA Maksim 1985 Belarus
6 135 13.86 13.86 BRORSSON Alexander 1990 Sweden
HEAT 2 / 2
2 93 13.93 13.93 PARAKHONKA Vitali 1993 Russia
3 23 13.80 13.80 KING David 1994 Great Britain & N.I.
4 81 13.49 13.44 BOCHENEK Dominik 1987 Poland
5 90 14.25 14.25 FOFANA Lamin 1992 Russia
6 80 13.68 13.68 CZYKIER Damian 1992 Poland
Men - 110 m hurdles - Day 1 at 20:30
106.7 cm, 10 hurdles, 13.72 / 9.14 / 14.02
World record: 12.80 Aries Merritt - USA - 2012
European record: 12.91 Colin Jackson - GBR - 1993
Danish record: 13.68 Andreas Martinsen - AK Holstebro - Kaunas, LTU - 22-06-2013
Stadium record: 13.65 Jeff Porter - USA - 2010
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
Wind: +0.0
1 13.81 KABA Sekou 1990 Canada
2 13.82 KING David 1994 Great Britain & N.I.
3 13.88 LYNSHA Maksim 1985 Belarus
4 13.98 CZYKIER Damian 1992 Poland
5 14.01 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900
6 14.14 PARAKHONKA Vitali 1993 Russia
7 14.36 BOCHENEK Dominik 1987 Poland
DNF FOFANA Lamin 1992 Russia
DNS BRORSSON Alexander 1990 Sweden
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 90 14.92 14.25 FOFANA Lamin 1992 Russia
2 13 14.23 13.36 LYNSHA Maksim 1985 Belarus
3 18 13.96 13.68 KABA Sekou 1990 Canada
4 23 13.90 13.80 KING David 1994 Great Britain & N.I.
5 158 13.84 13.68 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900
6 81 14.00 13.44 BOCHENEK Dominik 1987 Poland
7 93 14.15 13.93 PARAKHONKA Vitali 1993 Russia
8 80 14.08 13.68 CZYKIER Damian 1992 Poland
9 135 DNS 14.20 13.86 BRORSSON Alexander 1990 Sweden