Copenhagen Athletics Games • 2014 Aug 06 • Østerbro Stadium • Copenhagen • Denmark

ALL
Kipketer Tribute
Girls
Boys

 

 

Women - 100 m - Day 1 at 20:40
World record: 10.49 Florence Griffith-Joyner - USA - 1988
European record: 10.73 Christine Arron - FRA - 1988
Danish record: 11.42 Dorte Wolfsberg - Frederiksberg IF - Helsinki, FIN - 07-08-1983
Stadium record: 11.39 Marina Trandenkova - RUS - 1995
11.39 Charlette Guidry - USA - 1995
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
Wind: +0.0
1 11.46 RUSSEL Carrie 1990 Jamaica
2 11.50 DOUGLAS Montell 1986 Great Britain & N.I.
3 11.63 JACQUES Farah 1990 Canada
4 12.26 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
5 12.76 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
6 12.93 BOMME Emme Beiter 1998 Sparta
7 13.24 VERMUND Marie 1995 Sparta
DNS TRAORE Martha 1995 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 196 12.59 12.59 BOMME Emme Beiter 1998 Sparta
2 116 DNS 12.00 12.00 TRAORE Martha 1995 Sparta
3 153 11.96 11.90 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
4 28 11.37 11.05 DOUGLAS Montell 1986 Great Britain & N.I.
5 59 11.19 10.98 RUSSEL Carrie 1990 Jamaica
6 16 11.55 11.55 JACQUES Farah 1990 Canada
7 115 13.09 VERMUND Marie 1995 Sparta
8 197 12.64 12.58 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
Women - 1500 m - Day 1 at 20:00
World record: 3.50.46 Yunxia Qu - CHN - 1993
European record: 3.52.47 Tatyana Kazankina - URS - 1980
Danish record: 4.07.17 Heidi K. Jensen - IF Sparta - Kassel, GER - 14-06-2002
Stadium record: 4.05.19 Sonia O'sullivan - IRL - 1993
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 PB, PB 4.20.76 GLAD Simone 1990 Odense Atletik
2 PB, PB 4.21.80 FILLINGSNES Ida 1990 Københavns IF
3 4.25.75 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
4 4.26.62 SCHULZ Line K 1996 Aalborg AM
5 PB, PB 4.30.78 REINHOLT Katrine 1994 Amager AC
6 SB 4.38.94 OLSEN Dagmar Fæster 1994 Sparta
7 4.43.91 LARSEN Pernille Bak 1991 Århus 1900
8 SB 4.47.66 SALANDER Imke 1993 Germany
DNS ERLINGSON Carolone 1986 Sweden
DNS NILSSON Hannah 1991 Sweden
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 162 4.43.86 4.43.86 LARSEN Pernille Bak 1991 Århus 1900
2 5 4.34.80 4.34.80 REINHOLT Katrine 1994 Amager AC
3 43 4.57.06 SALANDER Imke 1993 Germany
4 67 4.31.92 4.31.64 FILLINGSNES Ida 1990 Københavns IF
5 136 DNS 4.36.31 4.36.31 ERLINGSON Carolone 1986 Sweden
6 110 4.21.66 4.21.66 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
7 154 4.23.57 4.23.16 SCHULZ Line K 1996 Aalborg AM
8 140 DNS 4.27.48 4.27.00 NILSSON Hannah 1991 Sweden
9 79 4.28.37 4.28.37 GLAD Simone 1990 Odense Atletik
10 102 4.41.43 OLSEN Dagmar Fæster 1994 Sparta
Women - 400 m hurdles - Day 1 at 19:25
76.2 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
World record: 52.34 Yuliya Pechenkina - RUS - 2003
European record: 52.34 Yuliya Pechenkina - RUS - 2003
Danish record: 55.68 Sara Petersen - Århus 1900 - Stettin, POL - 21-07-2012
Stadium record: 53.79 Sandra Farmer-Patrick - USA - 1995
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 SB, PB 55.81 MONTCALM Noelle 1988 Great Britain & N.I.
2 SB 56.44 PETERSEN Sara Slot 1987 Århus 1900
3 57.30 KOLESNYCHENKO Olena 1993 Ukraine
4 58.40 TROEST Stina 1994 Amager AC
5 58.68 DESAI Nisha Great Britain & N.I.
6 59.62 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
7 1.01.78 BLEY Sara 1991 Sweden
8 1.02.73 KEIDSER Joseffea 1995 Århus 1900
9 SB 1.03.00 PALMQVIST Hanna 1996 Sweden
10 1.03.92 ANDERSEN Anna T 1995 Århus 1900
HEAT 1 / 2
7 1.01.78 BLEY Sara 1991 Sweden
8 1.02.73 KEIDSER Joseffea 1995 Århus 1900
9 SB 1.03.00 PALMQVIST Hanna 1996 Sweden
10 1.03.92 ANDERSEN Anna T 1995 Århus 1900
HEAT 2 / 2
1 SB, PB 55.81 MONTCALM Noelle 1988 Great Britain & N.I.
2 SB 56.44 PETERSEN Sara Slot 1987 Århus 1900
3 57.30 KOLESNYCHENKO Olena 1993 Ukraine
4 58.40 TROEST Stina 1994 Amager AC
5 58.68 DESAI Nisha Great Britain & N.I.
6 59.62 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 139 63.73 63.00 PALMQVIST Hanna 1996 Sweden
4 161 62.64 62.64 KEIDSER Joseffea 1995 Århus 1900
5 146 59.51 59.45 BLEY Sara 1991 Sweden
6 159 62.87 62.87 ANDERSEN Anna T 1995 Århus 1900
HEAT 2 / 2
2 31 58.21 58.21 DESAI Nisha Great Britain & N.I.
3 97 59.19 59.19 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
4 149 56.55 56.55 KOLESNYCHENKO Olena 1993 Ukraine
5 3 56.55 56.55 TROEST Stina 1994 Amager AC
6 163 56.79 55.68 PETERSEN Sara Slot 1987 Århus 1900
7 32 56.47 56.47 MONTCALM Noelle 1988 Great Britain & N.I.
Women - Pole vault - Day 1 at 20:30
World record: 5.06 Elena Isinbaeva - RUS - 2009
European record: 5.06 Elena Isinbaeva - RUS - 2009
Danish record: 4.36 Caroline Bonde Holm - Sparta - Cardiff, GBR - 18-07-2012
Stadium record: 4.40 Carolin Hingst - GER - 2006
4.40 Cathrine Larsåsen - NOR - 2011
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 330 350 370 385 400 415 430 441
1 SB 4.30 HENRY Chloé 1987 Belgium XO O O XXX
2 4.15 HOLM Caroline Bonde 1990 Sparta O O XXX
3 4.15 KNÄSCHE Anjuli 1993 Germany O O XXO O XXX
4 4.15 ROLOFF Annika 1991 Germany XO XXO XXX
5 4.00 WISNIK Aleksandra 1992 Poland O O XO XXX
6 PB, PB 3.70 GULDBRANDSEN Mira 1998 Sparta O XO O XXX
7 0.00 JENSEN Line Renée 1992 Randers Freja XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 122 3.63 3.63 GULDBRANDSEN Mira 1998 Sparta
2 40 4.25 4.45 KNÄSCHE Anjuli 1993 Germany
3 99 4.35 4.36 HOLM Caroline Bonde 1990 Sparta
4 41 4.41 4.41 ROLOFF Annika 1991 Germany
5 89 3.92 4.09 JENSEN Line Renée 1992 Randers Freja
6 84 4.10 4.10 WISNIK Aleksandra 1992 Poland
7 10 4.25 4.33 HENRY Chloé 1987 Belgium
Women - Long jump - Day 1 at 19:45
World record: 7.52 Galina Chistyakova - RUS - 1988
European record: 7.52 Galina Chistyakova - RUS - 1988
Danish record: 6.96 Renata Pytelewska Nielsen - Århus 1900 - Sevilla, ESP - 05-06-1994
Stadium record: 6.87 Renata Pytelewska Nielsen - DEN - 1994
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 6.59 (+1.0) JARDER Erica 1986 Sparta 6.48 (+0.4) 6.59 (+1.0) X - - -
2 6.24 (+0.0) WEITZEL Michelle Germany 6.03 (+0.4) 5.98 (+1.0) X 6.18 (+0.1) 6.11 (+0.0) 6.24 (+0.0)
3 6.21 (+0.0) CARVALHO Teresa 1995 Portugal 6.19 (+0.8) 6.11 (+0.0) 5.96 (+0.0) X 6.21 (+0.0) 6.11 (+0.9)
4 6.08 (+0.5) KURSCHILGEN Lisa 1991 Germany 5.96 (+0.5) X 6.08 (+0.5) 5.95 (+1.0) 5.81 (+0.3) 6.07 (+0.0)
5 Sb 5.98 (+1.4) IPSEN Jessie 1983 Københavns IF 5.71 (+0.0) 5.98 (+1.4) 5.81 (+0.0) 5.96 (+0.7) 5.85 (+0.0) 5.87 (+0.0)
6 5.96 (+0.9) LINNELL Lisa 1991 Sweden X 5.96 (+0.9) 5.89 (+0.5) X 4.62 (+0.0) X
7 5.95 (+1.7) TRAORE Martha 1995 Sparta 5.86 (+0.0) 5.95 (+1.7) 5.82 (+0.7) X 4.64 (+0.0) X
8 PB, PB 5.76 (+2.4) NIELSEN Annette 1996 Københavns IF X 5.76 (+2.4) X X 5.43 (-0.1) X
9 5.70 (+0.7) TØLLØSE Laura 1997 Sparta X 5.70 (+0.7) 5.44 (+0.6) X 5.55 (+0.4) X
10 5.51 (+0.0) BØLL Sandra 1994 Sparta 5.51 (+0.9) 5.51 (+0.0) 5.35 (+0.0) 5.51 (+0.0) X 5.44 (+0.3)
11 5.46 (+0.8) BOMME Emma Beiter 1998 Sparta X 5.46 (+0.8) X 5.23 (+0.0) 5.46 (+1.2) X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 143 6.10 6.10 LINNELL Lisa 1991 Sweden
2 117 6.21 6.21 TRAORE Martha 1995 Sparta
3 64 5.73 5.73 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF
4 104 5.59 5.59 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
5 105 6.67 6.67 JARDER Erica 1986 Sparta
6 68 5.96 6.13 IPSEN Jessie 1983 Københavns IF
7 48 6.66 6.66 WEITZEL Michelle Germany
8 132 5.67 5.67 BØLL Sandra 1994 Sparta
9 45 6.42 6.42 KURSCHILGEN Lisa 1991 Germany
10 112 5.81 5.81 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
11 87 6.52 6.52 CARVALHO Teresa 1995 Portugal
Women - Shot put - Day 1 at 19:00
4.0 kg
World record: 22.63 Natalya Lisovskaya - URS - 1987
European record: 22.63 Natalya Lisovskaya - URS - 1987
Danish record: 16.53 Maria Sløk Hansen - Hvidovre AM - Randers - 08-06-2014
Stadium record: 18.51 Danguole Urbikiene - LTU - 1993
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 19.25 KOLODKO Yevgeniya 1990 Russia 18.62 18.86 X 19.25 X 18.79
2 16.16 ROOS Fanny 1995 Sweden 14.67 X 15.27 15.83 16.16 X
3 15.57 MULBJERG Trine 1990 Århus 1900 15.37 15.57 X 15.56 15.04 X
4 15.13 HANSEN Maria Sløk 1983 Hvidovre AM 14.91 15.13 13.59 14.92 14.65 X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 53 16.53 16.53 HANSEN Maria Sløk 1983 Hvidovre AM
2 138 16.29 16.29 ROOS Fanny 1995 Sweden
3 94 19.32 20.48 KOLODKO Yevgeniya 1990 Russia
4 164 16.37 16.37 MULBJERG Trine 1990 Århus 1900
Women - Hammer - Day 1 at 19:15
4.0 kg
World record: 79.42 Bette Heidler - GER - 2011
European record: 79.42 Bette Heidler - GER - 2011
Danish record: 62.49 Vanessa Mortensen - IF Sparta - Provo, USA - 12-05-2006
Stadium record: 74.58 Betty Heidler - GER - 2006
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 58.12 PERKINS Myra 1992 Great Britain & N.I. 57.15 58.12 56.16 X 57.42 57.19
2 58.12 GREVE Meiken 1980 Sparta X 56.56 58.12 56.86 55.01 X
3 57.38 BROWN Shaunagh 1990 Great Britain & N.I. 55.84 57.02 57.38 55.80 X X
4 52.42 JULIN Celina 1994 Sparta X X X X X 52.42
5 48.17 DAHL Sofie 1997 Stoholm IF 48.08 45.86 48.17 X 45.21 45.69
6 47.05 DAHL Vicki 2000 Stoholm IF X 44.40 47.05 46.38 44.47 X
7 40.95 RASMUSSEN Amanda 1997 Sparta X 38.67 X 40.95 X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 35 66.85 BROWN Shaunagh 1990 Great Britain & N.I.
2 100 58.39 JULIN Celina 1994 Sparta
3 119 61.40 GREVE Meiken 1980 Sparta
4 29 63.00 PERKINS Myra 1992 Great Britain & N.I.
5 200 50.00 DAHL Vicki 2000 Stoholm IF
6 199 50.47 DAHL Sofie 1997 Stoholm IF
7 198 46.68 RASMUSSEN Amanda 1997 Sparta
SCRATCH
1 114 DNS 55.07 ODGAARD Louise 1993 Sparta
Men - 100 m - round 1 - Day 1 at 19:00
World record: 9.58 Usain Bolt - JAM - 2009
European record: 9.86 Francis Obikwelo - POR - 2004
Danish record: 10.29 Morten Jensen - FIF Hillerød - Greve - 18-09-2004
Stadium record: 10.06 Jacques Harvey - JAM - 2013
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 3 - Wind: +0.0
1 Q 10.30 GULIYEV Ramil 1990 Turkey
2 q 10.38 DIX Walter 1986 United States
3 q 10.60 PIERRE Rion 1987 Great Britain & N.I.
4 q 10.77 HÄMÄLÄINEN Hannu 1985 Finland
5 q 11.23 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
HEAT 2 / 3 - Wind: +0.0
1 Q 10.38 FISHER Andrew 1991 Jamaica
2 q 10.61 CHINEDU Patrick 1984 Nigeria
3 q 10.65 BAH Suleiman 1986 Gambia
4 q 10.82 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
5 q 11.11 SCHOU-NIELSEN Frederik 1996 Sparta
6 11.28 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta
HEAT 3 / 3 - Wind: +0.0
1 Q 10.34 MITCHELL Sheldon 1990 Jamaica
2 q 10.46 MAKINDE Segun 1991 Canada
3 q 10.56 CACKETT Greg 1989 Great Britain & N.I.
4 q 10.94 KALISZ Mike 1989 Sparta
5 q 11.02 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
6 q 11.17 JÓNSSON Arnor 1987 Hvidovre AM
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
3 20 10.55 10.41 HÄMÄLÄINEN Hannu 1985 Finland
4 151 10.27 9.88 DIX Walter 1986 United States
5 148 10.20 10.08 GULIYEV Ramil 1990 Turkey
6 34 10.50 10.28 PIERRE Rion 1987 Great Britain & N.I.
7 52 11.01 10.91 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
HEAT 2 / 3
2 98 10.95 10.95 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta
3 1 10.48 10.48 BAH Suleiman 1986 Gambia
4 58 10.09 10.07 FISHER Andrew 1991 Jamaica
5 73 10.56 10.20 CHINEDU Patrick 1984 Nigeria
6 8 11.06 10.55 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
7 107 10.91 10.79 SCHOU-NIELSEN Frederik 1996 Sparta
HEAT 3 / 3
2 70 10.98 10.96 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
3 121 10.74 10.67 KALISZ Mike 1989 Sparta
4 60 10.19 10.11 MITCHELL Sheldon 1990 Jamaica
5 26 10.41 10.24 CACKETT Greg 1989 Great Britain & N.I.
6 17 10.39 10.35 MAKINDE Segun 1991 Canada
7 51 11.08 11.03 JÓNSSON Arnor 1987 Hvidovre AM
Men - 100 m - Day 1 at 20:45
World record: 9.58 Usain Bolt - JAM - 2009
European record: 9.86 Francis Obikwelo - POR - 2004
Danish record: 10.29 Morten Jensen - FIF Hillerød - Greve - 18-09-2004
Stadium record: 10.06 Jacques Harvey - JAM - 2013
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 10.21 GULIYEV Ramil 1990 Turkey
2 10.23 FISHER Andrew 1991 Jamaica
3 10.29 MITCHELL Sheldon 1990 Jamaica
4 10.48 MAKINDE Segun 1991 Canada
5 10.52 PIERRE Rion 1987 Great Britain & N.I.
6 10.55 BAH Suleiman 1986 Gambia
7 10.61 CACKETT Greg 1989 Great Britain & N.I.
8 10.61 CHINEDU Patrick 1984 Nigeria
9 10.83 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
10 PB 10.95 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
11 PB 11.01 JÓNSSON Arnor 1987 Hvidovre AM
12 11.03 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
HEAT 1 / 2 - Wind: +0.1
6 10.55 BAH Suleiman 1986 Gambia
9 10.83 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
10 PB 10.95 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
11 PB 11.01 JÓNSSON Arnor 1987 Hvidovre AM
12 11.03 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
DNS KALISZ Mike 1989 Sparta
DNS HÄMÄLÄINEN Hannu 1985 Finland
DNS SCHOU-NIELSEN Frederik 1996 Sparta
HEAT 2 / 2 - Wind: +0.0
1 10.21 GULIYEV Ramil 1990 Turkey
2 10.23 FISHER Andrew 1991 Jamaica
3 10.29 MITCHELL Sheldon 1990 Jamaica
4 10.48 MAKINDE Segun 1991 Canada
5 10.52 PIERRE Rion 1987 Great Britain & N.I.
7 10.61 CACKETT Greg 1989 Great Britain & N.I.
8 10.61 CHINEDU Patrick 1984 Nigeria
DNS DIX Walter 1986 United States
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 51 11.17 11.03 JÓNSSON Arnor 1987 Hvidovre AM
2 52 11.23 10.91 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
3 121 DNS 10.94 10.67 KALISZ Mike 1989 Sparta
4 8 10.82 10.55 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
5 20 DNS 10.77 10.41 HÄMÄLÄINEN Hannu 1985 Finland
6 1 10.65 10.48 BAH Suleiman 1986 Gambia
7 70 11.02 10.96 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
8 107 DNS 11.11 10.79 SCHOU-NIELSEN Frederik 1996 Sparta
HEAT 2 / 2
1 73 10.61 10.20 CHINEDU Patrick 1984 Nigeria
2 34 10.60 10.28 PIERRE Rion 1987 Great Britain & N.I.
3 151 DNS 10.38 9.88 DIX Walter 1986 United States
4 60 10.34 10.11 MITCHELL Sheldon 1990 Jamaica
5 58 10.38 10.07 FISHER Andrew 1991 Jamaica
6 148 10.30 10.08 GULIYEV Ramil 1990 Turkey
7 17 10.46 10.35 MAKINDE Segun 1991 Canada
8 26 10.56 10.24 CACKETT Greg 1989 Great Britain & N.I.
Men - 400 m - Day 1 at 19:40
World record: 43.18 Michael Johnson - USA - 1999
European record: 44.33 Thomas Schönlebe - GER - 1987
Danish record: 45.50 Nick Ekelund-Arenander - Københavns IF - Madrid, ESP - 13-07-2013
Stadium record: 44.83 Quincy Watts - USA - 1992
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 46.01 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
2 46.05 ZALEWSKI Karol 1993 Poland
3 46.10 AWDE Daniel 1988 Great Britain & N.I.
4 PB, PB 46.52 COWAN Dwayne 1985 Great Britain & N.I.
5 46.79 BUCK Richard 1986 Great Britain & N.I.
6 46.88 PECCEU David 1988 Belgium
7 PB, PB 47.06 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
8 47.11 GNOSS Sören 1990 Germany
9 47.42 DOBEK Patryk 1994 Poland
10 PB, PB 49.17 EICHHOLZ Maximilian 1994 Germany
11 49.36 STRØM Emil 1993 Sparta
12 49.72 BRAUN Philip 1990 Sparta
13 49.92 KARANDA Dennis 1989 Sweden
14 50.86 NEBLUNG Alex 1993 Germany
15 51.14 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
16 51.65 HVELPLUND Simon 1984 Sparta
17 51.89 NIYOKINDI Jean-Aimé Emme 1988 Sparta
HEAT 1 / 3
10 PB, PB 49.17 EICHHOLZ Maximilian 1994 Germany
12 49.72 BRAUN Philip 1990 Sparta
14 50.86 NEBLUNG Alex 1993 Germany
15 51.14 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
16 51.65 HVELPLUND Simon 1984 Sparta
17 51.89 NIYOKINDI Jean-Aimé Emme 1988 Sparta
HEAT 2 / 3
7 PB, PB 47.06 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
8 47.11 GNOSS Sören 1990 Germany
11 49.36 STRØM Emil 1993 Sparta
13 49.92 KARANDA Dennis 1989 Sweden
DNS ASANTE Festus 1994 Korsør AM
HEAT 3 / 3
1 46.01 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
2 46.05 ZALEWSKI Karol 1993 Poland
3 46.10 AWDE Daniel 1988 Great Britain & N.I.
4 PB, PB 46.52 COWAN Dwayne 1985 Great Britain & N.I.
5 46.79 BUCK Richard 1986 Great Britain & N.I.
6 46.88 PECCEU David 1988 Belgium
9 47.42 DOBEK Patryk 1994 Poland
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 63 50.24 50.24 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
3 131 49.28 49.28 BRAUN Philip 1990 Sparta
4 47 49.46 49.46 EICHHOLZ Maximilian 1994 Germany
5 39 49.82 49.60 NEBLUNG Alex 1993 Germany
6 133 50.81 50.81 HVELPLUND Simon 1984 Sparta
7 109 51.26 51.26 NIYOKINDI Jean-Aimé Emme 1988 Sparta
HEAT 2 / 3
3 49 47.08 47.03 GNOSS Sören 1990 Germany
4 72 DNS 48.19 48.19 ASANTE Festus 1994 Korsør AM
5 103 48.87 48.87 STRØM Emil 1993 Sparta
6 155 47.44 47.44 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
7 137 49.25 49.04 KARANDA Dennis 1989 Sweden
HEAT 3 / 3
2 33 46.18 45.61 BUCK Richard 1986 Great Britain & N.I.
3 82 45.50 45.50 ZALEWSKI Karol 1993 Poland
4 124 45.81 45.50 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
5 24 46.87 46.87 COWAN Dwayne 1985 Great Britain & N.I.
6 21 45.84 45.84 AWDE Daniel 1988 Great Britain & N.I.
7 11 46.45 46.45 PECCEU David 1988 Belgium
8 83 46.26 46.15 DOBEK Patryk 1994 Poland
Men - 800 m - Day 1 at 20:10
World record: 1.40.91 David Rudisha - KEN - 2012
European record: 1.41.11 Wilson Kipketer - DEN - 1997
Danish record: 1.41.11 Wilson Kipketer - IF Sparta - Köln, GER - 24-08-1997
Stadium record: 1.44.51 Wilson Kipketer - DEN - 1994
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 1.51.49 KRISTINSSON Kristinn Thor Iceland
2 1.52.19 BOUHANIA Aladdin 1994 AGF
3 1.53.46 OHLSSON Mattias 1994 Sweden
4 1.53.74 PINTO Celso 1984 Portugal
5 1.54.72 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik
6 PB 1.55.14 FURSTENBERG Frederik 1993 Sparta
7 PB 1.55.25 ABRAHAMSEN Jakob Dybdal 1994 Århus 1900
8 1.55.53 SCHNEIDER Marius Frøvig 1986 Norway
9 PB 1.56.31 BOLL Christoffer 1992 Københavns IF
10 PB 1.56.80 DANIELSEN Mathias 1993 IK Hellas
11 PB 1.57.52 THOMSEN Victor 1999 Amager AC
12 1.58.91 CARLBERG Håkan 1992 Sweden
13 2.00.10 PERSSON Sebastian 1991 Sweden
14 PB 2.00.43 ADAMSEN Jonathan 1995 Københavns IF
15 2.01.05 FAGERLUND Morten 1986 Herning
16 2.01.54 NEDREGÅRD Kristian Norway
17 PB 2.03.19 MOGENSEN Frederik 1998 Amager AC
18 2.04.50 ABRAMHAMSSON Bo 1976 Københavns IF
19 2.12.79 JAQUÉ Klaus 1992 Odense Atletik
HEAT 2 / 2
7 PB 1.55.25 ABRAHAMSEN Jakob Dybdal 1994 Århus 1900
9 PB 1.56.31 BOLL Christoffer 1992 Københavns IF
10 PB 1.56.80 DANIELSEN Mathias 1993 IK Hellas
11 PB 1.57.52 THOMSEN Victor 1999 Amager AC
12 1.58.91 CARLBERG Håkan 1992 Sweden
13 2.00.10 PERSSON Sebastian 1991 Sweden
14 PB 2.00.43 ADAMSEN Jonathan 1995 Københavns IF
15 2.01.05 FAGERLUND Morten 1986 Herning
16 2.01.54 NEDREGÅRD Kristian Norway
17 PB 2.03.19 MOGENSEN Frederik 1998 Amager AC
18 2.04.50 ABRAMHAMSSON Bo 1976 Københavns IF
19 2.12.79 JAQUÉ Klaus 1992 Odense Atletik
DNS HENRIKSEN Louis 1999 Sparta
HEAT 3 / 2
1 1.51.49 KRISTINSSON Kristinn Thor Iceland
2 1.52.19 BOUHANIA Aladdin 1994 AGF
3 1.53.46 OHLSSON Mattias 1994 Sweden
4 1.53.74 PINTO Celso 1984 Portugal
5 1.54.72 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik
6 PB 1.55.14 FURSTENBERG Frederik 1993 Sparta
8 1.55.53 SCHNEIDER Marius Frøvig 1986 Norway
DNF SCHMIDT Michael 1985 Københavns IF
DNF MARKER Pace - Mikkel 1986 Københavns IF
DNS LEANDERSON Jonas 1991 Sweden
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 78 1.59.60 1.59.60 JAQUÉ Klaus 1992 Odense Atletik
2 160 1.56.07 1.56.07 ABRAHAMSEN Jakob Dybdal 1994 Århus 1900
3 65 1.58.50 1.57.69 ABRAMHAMSSON Bo 1976 Københavns IF
4 55 2.01.33 2.01.33 DANIELSEN Mathias 1993 IK Hellas
4 6 1.57.78 1.57.78 THOMSEN Victor 1999 Amager AC
5 75 1.57.18 1.53.23 NEDREGÅRD Kristian Norway
5 4 2.04.43 2.04.43 MOGENSEN Frederik 1998 Amager AC
6 147 1.59.0 PERSSON Sebastian 1991 Sweden
6 50 2.00.37 1.59.26 FAGERLUND Morten 1986 Herning
7 66 1.59.42 1.59.42 BOLL Christoffer 1992 Københavns IF
7 113 DNS 2.03.25 2.03.25 HENRIKSEN Louis 1999 Sparta
8 141 1.58.00 1.58.00 CARLBERG Håkan 1992 Sweden
8 69 2.01.02 2.01.02 ADAMSEN Jonathan 1995 Københavns IF
HEAT 3 / 2
1 77 1.54.42 1.54.35 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik
2 2 1.51.92 1.50.07 BOUHANIA Aladdin 1994 AGF
3 71 1.52.79 1.51.59 SCHMIDT Michael 1985 Københavns IF
4 106 1.55.88 1.55.33 FURSTENBERG Frederik 1993 Sparta
5 56 1.51.20 1.51.20 KRISTINSSON Kristinn Thor Iceland
6 144 1.52.98 1.52.98 OHLSSON Mattias 1994 Sweden
7 76 1.52.0 SCHNEIDER Marius Frøvig 1986 Norway
7 142 DNS 1.51.73 LEANDERSON Jonas 1991 Sweden
8 85 1.52.57 1.52.00 PINTO Celso 1984 Portugal
8 195 MARKER Pace - Mikkel 1986 Københavns IF
Men - 110 m hurdles - round 1 - Day 1 at 18:45
106.7 cm, 10 hurdles, 13.72 / 9.14 / 14.02
World record: 12.80 Aries Merritt - USA - 2012
European record: 12.91 Colin Jackson - GBR - 1993
Danish record: 13.68 Andreas Martinsen - AK Holstebro - Kaunas, LTU - 22-06-2013
Stadium record: 13.65 Jeff Porter - USA - 2010
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 2 - Wind: -2.0
1 Q 13.84 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900
2 q 13.96 KABA Sekou 1990 Canada
3 q 14.20 BRORSSON Alexander 1990 Sweden
4 q 14.23 LYNSHA Maksim 1985 Belarus
DNF OKORO Edirin 1989 Great Britain & N.I.
HEAT 2 / 2 - Wind: -1.2
1 Q 13.90 KING David 1994 Great Britain & N.I.
2 q 14.00 BOCHENEK Dominik 1987 Poland
3 q 14.08 CZYKIER Damian 1992 Poland
4 q 14.15 PARAKHONKA Vitali 1993 Russia
5 q 14.92 FOFANA Lamin 1992 Russia
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 18 13.68 13.68 KABA Sekou 1990 Canada
3 25 13.77 13.77 OKORO Edirin 1989 Great Britain & N.I.
4 158 13.78 13.68 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900
5 13 13.82 13.36 LYNSHA Maksim 1985 Belarus
6 135 13.86 13.86 BRORSSON Alexander 1990 Sweden
HEAT 2 / 2
2 93 13.93 13.93 PARAKHONKA Vitali 1993 Russia
3 23 13.80 13.80 KING David 1994 Great Britain & N.I.
4 81 13.49 13.44 BOCHENEK Dominik 1987 Poland
5 90 14.25 14.25 FOFANA Lamin 1992 Russia
6 80 13.68 13.68 CZYKIER Damian 1992 Poland
Men - 110 m hurdles - Day 1 at 20:30
106.7 cm, 10 hurdles, 13.72 / 9.14 / 14.02
World record: 12.80 Aries Merritt - USA - 2012
European record: 12.91 Colin Jackson - GBR - 1993
Danish record: 13.68 Andreas Martinsen - AK Holstebro - Kaunas, LTU - 22-06-2013
Stadium record: 13.65 Jeff Porter - USA - 2010
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
Wind: +0.0
1 13.81 KABA Sekou 1990 Canada
2 13.82 KING David 1994 Great Britain & N.I.
3 13.88 LYNSHA Maksim 1985 Belarus
4 13.98 CZYKIER Damian 1992 Poland
5 14.01 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900
6 14.14 PARAKHONKA Vitali 1993 Russia
7 14.36 BOCHENEK Dominik 1987 Poland
DNF FOFANA Lamin 1992 Russia
DNS BRORSSON Alexander 1990 Sweden
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 90 14.92 14.25 FOFANA Lamin 1992 Russia
2 13 14.23 13.36 LYNSHA Maksim 1985 Belarus
3 18 13.96 13.68 KABA Sekou 1990 Canada
4 23 13.90 13.80 KING David 1994 Great Britain & N.I.
5 158 13.84 13.68 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900
6 81 14.00 13.44 BOCHENEK Dominik 1987 Poland
7 93 14.15 13.93 PARAKHONKA Vitali 1993 Russia
8 80 14.08 13.68 CZYKIER Damian 1992 Poland
9 135 DNS 14.20 13.86 BRORSSON Alexander 1990 Sweden
Men - 400 m hurdles - Day 1 at 19:15
91.4 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
World record: 46.78 Kevin Young - USA - 1992
European record: 47.37 Stéphane Diagana - FRA - 1995
Danish record: 50.62 Lars Ingemann Nielsen - Trongården - Köln, FRG - 01-09-1976
Stadium record: 48.57 Kevin Young - USA - 1993
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 50.46 FLEISCHHAUER Georg 1988 Germany
2 50.91 SHABLYUEV Ivan 1992 Russia
3 51.30 KAIN Thomas 1993 Austria
4 51.83 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
5 52.24 LAUGESEN Christian 1986 Sparta
6 52.42 HANDT Florian 1991 Germany
7 53.00 LINDAHL Erik 1990 Sweden
8 57.21 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 54 56.63 56.63 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
2 38 51.23 51.23 HANDT Florian 1991 Germany
3 7 50.93 50.93 KAIN Thomas 1993 Austria
4 128 50.94 50.94 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
5 92 50.64 49.65 SHABLYUEV Ivan 1992 Russia
6 42 50.37 48.72 FLEISCHHAUER Georg 1988 Germany
7 101 52.08 52.08 LAUGESEN Christian 1986 Sparta
8 74 52.60 52.14 LINDAHL Erik 1990 Sweden
Men - Long jump - Day 1 at 18:45
World record: 8.95 Mike Powell - USA - 1991
European record: 8.86 Robert Emmiyan - RUS - 1987
Danish record: 8.25 Morten Jensen - IF Sparta - G¨teborg, SWE - 02-07-2005
Stadium record: 8.07 Morten Jensen - DEN - 2010
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 7.70 (+0.0) CHUVA Marcos 1989 Portugal X 7.70 (+0.0) 7.60 (-0.5) X 7.39 (+0.1) X
2 7.60 (+1.4) BOBKOV Dmitry 1988 Russia 7.58 (+0.9) 7.48 (+0.0) X 7.60 (+1.4) X 7.57 (+0.0)
3 7.39 (+1.2) JENSEN Morten 1984 Sparta X X X 7.38 (-0.3) 7.39 (+1.2) X
4 7.36 (+0.6) NOLF Cedric 1989 Belgium 7.22 (+0.2) 7.36 (+0.6) X 7.27 (+0.7) 7.33 (+0.2) 7.31 (+0.4)
5 7.35 (+0.0) TRAJKOVSKI Andreas 1993 Sparta X 7.13 (+0.0) 7.25 (+1.4) X 7.21 (+0.0) 7.35 (+0.0)
6 SB 7.00 (+0.0) HANSEN Jannick 1992 Sparta 6.56 (+0.1) 6.91 (+0.0) 6.95 (+0.2) 6.84 (+0.0) 6.92 (+0.0) 7.00 (+0.0)
7 6.66 (+0.0) BOUZIAD Massin 1995 Sparta X X 4.94 (-0.1) X 6.66 (+0.0) X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 8.05 8.34 CHUVA Marcos 1989 Portugal
2 118 7.02 7.02 BOUZIAD Massin 1995 Sparta
3 9 7.89 7.89 NOLF Cedric 1989 Belgium
4 96 7.50 7.82 TRAJKOVSKI Andreas 1993 Sparta
5 91 8.01 8.01 BOBKOV Dmitry 1988 Russia
6 108 6.83 7.06 HANSEN Jannick 1992 Sparta
7 123 7.64 8.25 JENSEN Morten 1984 Sparta
Men - Triple jump - Day 1 at 20:50
World record: 18.29 Jonathan Edwards - GBR - 1995
European record: 18.29 Jonathan Edwards - GBR - 1995
Danish record: 16.88 Anders Møller - Sparta - Østerbro - 07-08-2011
Stadium record: 16.94 Paul Jordan - USA - 1982
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 16.85 (+0.0) CLAYE Will 1991 United States 16.32 (+0.2) 16.85 (+0.0) 16.51 (+0.1) 16.63 (+0.0) X 16.71 (+0.0)
2 16.13 (+0.0) KOVALEV Yuriy 1994 Russia 15.72 (+0.0) X 16.13 (+0.0) 15.80 (+0.0) X X
3 16.05 (+0.0) KUZNETSOV Viktor 1986 Ukraine 15.81 (-0.1) 16.05 (+0.0) 15.90 (+0.5) - 15.64 (+0.0) -
4 15.82 (+0.2) SEILER Martin 1993 Germany 15.69 (+0.0) 15.82 (+0.2) 15.63 (+0.0) 15.63 (+0.0) 15.42 (+0.0) X
5 15.82 (+0.0) LEWIS Daniel 1989 Great Britain & N.I. X - 15.82 (+0.0) - - -
6 15.70 (+0.0) NIELSEN Peder 1988 Sparta X 15.68 (+0.0) X X X 15.70 (+0.0)
7 SB 14.93 (+0.0) JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM 14.55 (+0.0) X X X 14.93 (+0.0) 14.56 (+0.0)
8 0.00 (+0.0) FOX Nathan 1990 Great Britain & N.I. X X - - - -
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 95 16.63 17.06 KOVALEV Yuriy 1994 Russia
2 30 16.69 16.69 FOX Nathan 1990 Great Britain & N.I.
3 152 17.63 17.75 CLAYE Will 1991 United States
4 150 16.63 17.29 KUZNETSOV Viktor 1986 Ukraine
5 156 14.57 15.06 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
6 46 16.30 16.30 SEILER Martin 1993 Germany
7 130 15.98 16.73 NIELSEN Peder 1988 Sparta
8 22 16.31 16.31 LEWIS Daniel 1989 Great Britain & N.I.
Men - Shot put - Day 1 at 20:00
7.26 kg
World record: 23.12 Randy Barnes - USA - 1990
European record: 23.06 Ulf Timmermann - DDR - 1988
Danish record: 21.61 Joachim B. Olsen - Århus 1900 - Østerbro - 13-06-2007
Stadium record: 21.61 Joachim B. Olsen - DEN - 2007
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 19.86 NEDOW Tim 1990 Canada X 19.61 X 19.86 X 19.80
2 19.23 ARRHENIUS Leif 1986 Sweden 18.99 X 19.23 X X X
3 19.11 ARHENIUS Niklas Sweden 19.11 X X 18.26 X 18.62
4 PB, PB 18.95 PEZER Mesud 1994 Bosnia-Herzegovina 18.86 18.95 18.79 X X 18.49
5 17.31 DUQUEMIN Zane 1991 Great Britain & N.I. X X 17.31 X X 17.30
6 17.28 MERTZ Kenneth 1989 Sparta 16.62 16.93 17.28 17.19 16.95 X
7 17.21 PETERSEN Nick 1987 Sparta X X X 17.01 17.21 17.11
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 126 18.26 19.33 PETERSEN Nick 1987 Sparta
2 36 18.90 19.42 DUQUEMIN Zane 1991 Great Britain & N.I.
3 134 19.98 20.50 ARRHENIUS Leif 1986 Sweden
4 12 18.68 18.86 PEZER Mesud 1994 Bosnia-Herzegovina
5 19 20.98 20.98 NEDOW Tim 1990 Canada
6 145 19.39 19.91 ARHENIUS Niklas Sweden
7 111 17.78 17.85 MERTZ Kenneth 1989 Sparta
Kipketer Tribute - 800 m - Day 1 at 20:55
World record: 1.40.91 David Rudisha - KEN - 2012
European record: 1.41.11 Wilson Kipketer - DEN - 1997
Danish record: 1.41.11 Wilson Kipketer - IF Sparta - Köln, GER - 24-08-1997
Stadium record: 1.44.51 Wilson Kipketer - DEN - 1994
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 1.48.46 AL-HAYRANE Jamal 1993 Qatar
2 1.48.79 PHILIBERT-THIBOUT Charles 1990 Canada
3 PB, PB 1.48.85 JENSEN Nick 1991 Sparta
4 1.49.02 RIEDEL Jan 1989 Germany
5 1.49.37 RIFESSER Lukas 1986 Italy
6 1.49.44 KIBOR Nathan Kibiwott Kenya
7 SB 1.49.44 BUENO Andreas 1988 Århus 1900
8 1.49.56 WEBB Jamie Great Britain & N.I.
9 PB, PB 1.50.63 CHO Mihn Kyun 1994 Sparta
10 1.51.02 MITCHELL Cameron 1990 Canada
11 1.52.55 YOKOTA Masato 1987 Japan
DNS LAUGESEN Pace - Christian 1986 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 27 1.48.3 1.48.35 WEBB Jamie Great Britain & N.I.
2 15 1.47.57 1.47.57 PHILIBERT-THIBOUT Charles 1990 Canada
3 125 1.49.40 1.49.40 JENSEN Nick 1991 Sparta
3 120 1.50.76 1.50.76 CHO Mihn Kyun 1994 Sparta
4 62 1.47.20 1.46.8 KIBOR Nathan Kibiwott Kenya
4 61 1.46.16 YOKOTA Masato 1987 Japan
5 57 1.45.88 1.45.88 RIFESSER Lukas 1986 Italy
6 44 1.47.35 1.47.88 RIEDEL Jan 1989 Germany
7 88 1.47.61 1.47.61 AL-HAYRANE Jamal 1993 Qatar
7 157 1.50.74 1.48.64 BUENO Andreas 1988 Århus 1900
8 14 1.50.06 1.50.06 MITCHELL Cameron 1990 Canada
8 129 DNS LAUGESEN Pace - Christian 1986 Sparta
Girls - 1500 m - Day 1 at 18:20
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 5.15.96 JENSEN Marie Falkebo -
2 5.24.39 ØRUM Nikoline Høegh -
3 5.38.01 ROLD Agnes -
4 5.41.80 THØGERSEN Sofia -
5 5.41.85 HAGHFELT Maya -
6 5.43.06 SØEBORG Ulrikke Juul -
7 5.46.59 CLAUSEN Natascha -
8 5.46.71 FRÆNDE Anna Sofie -
9 5.57.94 AXELSSON Mie Hylling -
10 6.05.56 HOULBJERG Josephine Sofie -
11 6.23.08 MIKKELSEN Mathilde -
12 6.37.39 LARSEN Emma Pors -
13 7.22.31 LARSEN Clara Pors -
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 192 THØGERSEN Sofia -
3 181 JENSEN Marie Falkebo -
4 185 AXELSSON Mie Hylling -
5 166 ROLD Agnes -
6 171 LARSEN Emma Pors -
7 169 LARSEN Clara Pors -
8 194 SØEBORG Ulrikke Juul -
9 188 CLAUSEN Natascha -
10 184 HAGHFELT Maya -
11 174 HOULBJERG Josephine Sofie -
12 168 FRÆNDE Anna Sofie -
13 189 ØRUM Nikoline Høegh -
14 183 MIKKELSEN Mathilde -
Boys - 1500 m - Day 1 at 18:30
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 4.30.61 NIELSEN Malthe -
2 4.37.57 MADSEN Thor Bendix -
3 4.47.05 HERRMANN Louis -
4 4.47.05 LIND Conrad E. -
5 5.06.32 NOURI Noah Grunnet -
6 5.11.33 BANG Anders -
7 5.18.21 RAVN Lucas -
8 5.19.40 HAGHFELT Jeppe -
9 5.22.56 RØLLING Marcus -
10 5.39.48 ANDERSEN Jakob Ehlern -
11 5.57.35 HJARNE Malthe -
12 7.16.90 AXELSSON Mikkel Hylling -
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
15 170 LIND Conrad E. -
17 172 ANDERSEN Jakob Ehlern -
18 180 RØLLING Marcus -
19 177 HJARNE Malthe -
20 187 AXELSSON Mikkel Hylling -
21 167 BANG Anders -
23 190 NOURI Noah Grunnet -
24 176 RAVN Lucas -
25 173 HAGHFELT Jeppe -
26 175 HERRMANN Louis -
27 179 NIELSEN Malthe -
28 193 MADSEN Thor Bendix -