DM mangekamp • 2016 Aug 20 - Aug 21 • Østerbro Stadion • København

ALL

 

 

Drenge 16-17 år - Mangekamp, 110 hæk - Day 2 at 10:00
91.4 cm, 10 hække, 13.72 / 9.14 / 14.02
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
Wind: -1.7
1 17.22 602 Andreas Land 2000 Odense Atletik
2 18.01 523 Christian Gundersen 1999 Sparta AM
3 19.62 380 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik
4 19.77 368 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik
Drenge 14-15 år - Mangekamp, længde - Day 2 at 10:00
Planke
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 5.47 (+0.7) 475 Tobias Andersson 2002 Greve Atletik 5.47 (+0.7) 5.28 (-0.8) 5.21 (+0.0)
2 5.36 (+0.0) 453 Anton Læssøe Bisgaard 2001 Århus 1900 5.02 (-1.5) 5.08 (+0.0) 5.36 (+0.0)
3 5.31 (+0.0) 443 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta 5.31 (+0.0) 5.20 (-0.2) 5.30 (-0.2)
4 5.15 (-1.3) 411 Jeppe Ege Nielsen 2002 Århus 1900 3.40 (+0.0) 5.15 (-0.8) 5.15 (-1.3)
5 5.08 (+0.0) 398 Oswald Carstensen 2002 Sparta AM 4.72 (+0.0) 4.73 (-1.4) 5.08 (+0.0)
6 5.04 (-0.7) 390 Mathias Clausen 2001 Vidar Atletik 5.01 (+0.0) 5.00 (-1.3) 5.04 (-0.7)
7 5.03 (-1.7) 388 Kasper Hørmann 2001 Århus 1900 4.86 (+0.0) 4.92 (-0.8) 5.03 (-1.7)
8 5.01 (+0.0) 384 Philip Vikne Dalmose 2001 Århus 1900 5.01 (+0.0) X 4.69 (+0.0)
9 4.99 (+0.0) 380 Rasmus Vestergaard Johans 2002 Århus 1900 4.96 (+0.2) 4.95 (+1.1) 4.99 (+0.0)
10 4.45 (+0.0) 281 Anton Christian Kühl 2001 Århus 1900 4.45 (+0.0) 4.31 (-1.7) 4.18 (+0.0)
11 4.43 (-1.6) 278 Sebastian R Suurballe 2002 Århus 1900 4.12 (+0.0) 4.43 (-1.6) 4.35 (+0.0)
12 0.00 (+0.0) Sebastian Larsen 2001 Sparta AM X X X
Drenge 18-19 år - Mangekamp, 110 hæk - Day 2 at 10:15
99.1 cm, 10 hække, 13.72 / 9.14 / 14.02
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
Wind: -1.8
1 16.36 693 Jacob Aagaard Jensen 1997 Aalborg AM
2 16.41 687 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta AM
3 16.47 681 Nikolaj Graves 1998 Sparta AM
4 18.54 474 Jakob Holt Jensen 1997 Aalborg AM
5 21.19 261 Steffen Sjørslev 1997 Greve Atletik
DNS Asger Østerby 1997 Greve Atletik
Mænd 40-44 år - Mangekamp, 110 hæk - Day 2 at 10:20
99.1 cm, 10 hække, 13.72 / 9.14 / 14.02
Mænd senior - Mangekamp, 110 hæk - Day 2 at 10:25
106.7 cm, 10 hække, 13.72 / 9.14 / 14.02
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
Wind: -1.3
1 15.26 818 Christian Laugesen 1986 Sparta AM
2 16.17 714 Oliver Ryborg Kjeldsen 1995 Århus 1900
3 16.52 675 Sebastian Skejø 1991 Århus 1900
4 16.89 636 Jannick Bagge 1994 Hvidovre AM
DNS Mathias D Sørensen 1996 ROAR Atletik
Mænd 55-59 år - Mangekamp, 100 hæk - Day 2 at 10:35
91.4 cm, 10 hække, 13.00 / 8.50 / 10.50
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
Wind: -1.4
1 19.67 455 Per Egge Rasmussen 1959 Randers Atletik Freja
2 20.94 353 Knud Erik Pedersen 1960 FIF Hillerød
Piger 14-15 år - Mangekamp, længde - Day 2 at 10:50
Planke
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 5.09 (+0.1) 584 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900 4.97 (+0.0) 3.90 (-0.4) 5.09 (+0.1)
2 4.99 (-1.4) 557 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900 4.92 (-0.4) 4.99 (-1.4) 4.07 (-1.2)
3 4.72 (+1.2) 485 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC 4.63 (+0.0) 4.47 (-1.0) 4.72 (+1.2)
4 4.67 (-0.8) 472 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM X 4.67 (-0.8) 4.62 (+0.0)
5 4.63 (-0.9) 461 Sofie Froberg 2002 Århus 1900 4.12 (+0.0) 4.21 (+0.0) 4.63 (-0.9)
6 4.53 (+0.0) 436 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900 4.47 (+0.0) 4.37 (-0.3) 4.53 (+0.0)
7 4.41 (-1.2) 406 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM 4.28 (+0.3) 4.15 (-0.4) 4.41 (-1.2)
8 4.29 (-1.1) 376 Emma Guldager 2001 Århus 1900 4.15 (-1.3) 4.29 (-1.1) X
Drenge 14-15 år - Mangekamp, kugle - Day 2 at 11:00
4.0 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 13.98 727 Sebastian Larsen 2001 Sparta AM 13.91 13.98 X
2 12.43 633 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta 11.65 12.05 12.43
3 11.55 579 Anton Christian Kühl 2001 Århus 1900 11.55 X X
4 11.47 574 Rasmus Vestergaard Johans 2002 Århus 1900 10.85 11.47 11.27
5 11.07 550 Oswald Carstensen 2002 Sparta AM 11.07 X X
6 10.83 536 Tobias Andersson 2002 Greve Atletik 10.68 10.83 10.41
7 10.58 521 Mathias Clausen 2001 Vidar Atletik 10.58 10.56 X
8 10.35 507 Jeppe Ege Nielsen 2002 Århus 1900 10.22 10.35 10.15
9 10.19 497 Anton Læssøe Bisgaard 2001 Århus 1900 10.12 10.19 10.01
10 9.22 439 Philip Vikne Dalmose 2001 Århus 1900 8.60 9.22 X
11 8.94 422 Kasper Hørmann 2001 Århus 1900 7.54 8.94 7.64
12 8.08 371 Sebastian R Suurballe 2002 Århus 1900 6.80 8.08 8.05
Drenge 18-19 år - Mangekamp, diskos - Day 2 at 11:15
1.75 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 36.43 592 Jakob Holt Jensen 1997 Aalborg AM 35.76 36.43 X
2 32.57 515 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta AM 29.56 31.46 32.57
3 28.69 439 Steffen Sjørslev 1997 Greve Atletik 26.42 27.41 28.69
4 27.34 412 Nikolaj Graves 1998 Sparta AM 27.34 X X
5 24.69 361 Jacob Aagaard Jensen 1997 Aalborg AM X X 24.69
DNS Asger Østerby 1997 Greve Atletik
Mænd senior - Mangekamp, diskos - Day 2 at 11:15
2.0 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 34.62 556 Christian Laugesen 1986 Sparta AM 32.88 33.65 34.62
2 34.50 554 Jannick Bagge 1994 Hvidovre AM 34.50 X 32.48
3 31.71 498 Sebastian Skejø 1991 Århus 1900 29.68 29.79 31.71
4 29.85 461 Oliver Ryborg Kjeldsen 1995 Århus 1900 X X 29.85
Piger 16-17 år - Mangekamp, længde - Day 2 at 11:30
Planke
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 5.34 (+0.0) 654 Anna Lange 1999 Greve Atletik 4.82 (-1.0) 5.03 (-0.6) 5.34 (+0.0)
2 5.29 (+0.3) 640 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta AM 5.09 (-0.5) 5.24 (-1.2) 5.29 (+0.3)
3 5.15 (+0.9) 601 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta AM 4.70 (+0.4) 4.86 (-0.7) 5.15 (+0.9)
4 4.69 (+0.0) 477 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF 4.64 (-0.6) 4.54 (-0.6) 4.69 (+0.0)
5 4.65 (+0.0) 466 Emilie R Hansen 1999 Sparta AM 4.65 (+0.0) X 4.40 (+0.0)
6 4.47 (+0.0) 421 Jasmin Boe Rasmussen 2000 Greve Atletik 4.47 (+0.0) 4.42 (-1.4) X
Kvinder senior - Mangekamp, længde - Day 2 at 11:30
Planke
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 5.87 (-1.4) 810 Sandra Böll 1994 Sparta AM 5.58 (+0.2) 5.79 (+0.0) 5.87 (-1.4)
2 5.36 (-1.1) 660 Mathilde Diekema Jensen 1994 Århus 1900 X X 5.36 (-1.1)
3 4.79 (+0.0) 503 Karoline Mangor 1998 Sparta AM 4.79 (+0.0) X X
Drenge 16-17 år - Mangekamp, diskos - Day 2 at 12:00
1.5 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 27.50 416 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik X 23.85 27.50
2 26.87 403 Christian Gundersen 1999 Sparta AM 24.32 26.87 25.40
3 20.69 285 Andreas Land 2000 Odense Atletik X 18.44 20.69
4 18.40 242 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik 18.40 X 16.08
Mænd 40-44 år - Mangekamp, diskos - Day 2 at 12:00
2.0 kg
Mænd 55-59 år - Mangekamp, diskos - Day 2 at 12:00
1.5 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 32.45 584 Per Egge Rasmussen 1959 Randers Atletik Freja 32.45 30.47 X
2 28.13 489 Knud Erik Pedersen 1960 FIF Hillerød 26.61 28.13 25.74
Drenge 14-15 år - Mangekamp, højde - Day 2 at 12:10
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 125 128 130 131 134 135 137 140 143 145 146 149 150 152 155 158 161 164 167
1 1.64 496 Philip Vikne Dalmose 2001 Århus 1900 O O XXX
2 1.64 496 Anton Læssøe Bisgaard 2001 Århus 1900 O - O - O - O O - O O XO O XXO XXX
3 1.58 449 Mathias Clausen 2001 Vidar Atletik O O - - O - - O O XO XXX
4 1.58 449 Tobias Andersson 2002 Greve Atletik O - O O O - XO O - XO XO XXO XXX
5 1.55 426 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta O O - O XXO - XO XO XXX
6 1.52 404 Oswald Carstensen 2002 Sparta AM O XO - O O - O XO XXO - O XXO - XXO XXX
7 1.49 381 Sebastian R Suurballe 2002 Århus 1900 O - O O XXO - O XXO - XXX
8 1.46 360 Rasmus Vestergaard Johans 2002 Århus 1900 O - XXO XO XO - XO XXX
9 1.46 360 Kasper Hørmann 2001 Århus 1900 O O - XXO O - XXO XXO O - XO XXX
10 1.43 338 Sebastian Larsen 2001 Sparta AM O O - XXX
11 1.43 338 Jeppe Ege Nielsen 2002 Århus 1900 O O - O - XO - XXX
12 1.31 257 Anton Christian Kühl 2001 Århus 1900 O O - O XXX
Piger 14-15 år - Mangekamp, spyd - Day 2 at 12:20
500 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 26.95 419 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC 24.83 26.95 X
2 23.62 356 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900 20.21 20.75 23.62
3 23.36 352 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM X 23.36 22.16
4 22.75 340 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM X 22.75 X
5 22.58 337 Sofie Froberg 2002 Århus 1900 22.58 X 22.45
6 21.46 316 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900 21.46 X 21.17
7 19.52 280 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900 18.65 19.52 17.84
8 15.35 203 Emma Guldager 2001 Århus 1900 15.28 12.77 15.35
Drenge 18-19 år - Mangekamp, stang - Day 2 at 13:00
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 210 220 230 240 310 320 330 340 350 360 370 380 390 400 410 420 430 440 450 460
1 4.50 760 Jacob Aagaard Jensen 1997 Aalborg AM O - - XO - XO O XO XXX
2 4.00 617 Jakob Holt Jensen 1997 Aalborg AM O - O XXX
3 3.90 590 Nikolaj Graves 1998 Sparta AM O - O O XO XXX
4 3.50 482 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta AM O - O XXO O XXX
5 2.30 199 Steffen Sjørslev 1997 Greve Atletik O O O XXX
DNS Asger Østerby 1997 Greve Atletik
Mænd senior - Mangekamp, stang - Day 2 at 13:00
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 300 310 320 330 340 350 360 370 380 390 400 410
1 4.00 617 Sebastian Skejø 1991 Århus 1900 O - XO XXX
2 3.90 590 Christian Laugesen 1986 Sparta AM XO O O O O O XXX
3 3.90 590 Oliver Ryborg Kjeldsen 1995 Århus 1900 XO O O XO XXX
4 3.70 535 Jannick Bagge 1994 Hvidovre AM O - O - XO O O XO XXX
Piger 16-17 år - Mangekamp, spyd - Day 2 at 13:30
500 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 45.01 764 Anna Lange 1999 Greve Atletik 45.01 41.86 X
2 34.43 561 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta AM X 34.43 33.26
3 32.04 515 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF 30.37 28.04 32.04
4 30.74 491 Jasmin Boe Rasmussen 2000 Greve Atletik 27.00 29.95 30.74
5 28.66 451 Emilie R Hansen 1999 Sparta AM 27.67 28.66 X
6 24.63 375 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta AM 23.36 24.63 22.40
Kvinder senior - Mangekamp, spyd - Day 2 at 13:30
600 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 37.68 623 Mathilde Diekema Jensen 1994 Århus 1900 37.68 36.39 36.64
2 36.18 594 Sandra Böll 1994 Sparta AM 32.45 36.18 33.33
3 32.80 530 Karoline Mangor 1998 Sparta AM 32.80 X X
Piger 14-15 år - Mangekamp, 800 - Day 2 at 13:50
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 2.31.93 669 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900
2 2.33.01 656 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM
3 2.33.39 651 Sofie Froberg 2002 Århus 1900
4 2.40.70 565 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
5 2.41.10 560 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900
6 2.42.93 540 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM
7 2.53.44 428 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900
8 3.06.38 308 Emma Guldager 2001 Århus 1900
Drenge 14-15 år - Mangekamp, 800 - Day 2 at 14:00
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 2.13.70 681 Jeppe Ege Nielsen 2002 Århus 1900
2 2.21.68 585 Mathias Clausen 2001 Vidar Atletik
3 2.25.40 543 Kasper Hørmann 2001 Århus 1900
3 2.25.40 543 Tobias Andersson 2002 Greve Atletik
5 2.26.69 528 Sebastian Larsen 2001 Sparta AM
6 2.29.36 499 Anton Læssøe Bisgaard 2001 Århus 1900
7 2.37.59 414 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta
8 2.38.00 410 Rasmus Vestergaard Johans 2002 Århus 1900
9 2.40.94 381 Oswald Carstensen 2002 Sparta AM
10 2.45.23 341 Anton Christian Kühl 2001 Århus 1900
11 2.57.47 239 Philip Vikne Dalmose 2001 Århus 1900
12 3.03.14 197 Sebastian R Suurballe 2002 Århus 1900
Drenge 16-17 år - Mangekamp, stang - Day 2 at 14:30
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 170 180 190 200 210 220 230 240 250 260 270 280 290 300 310
1 3.00 357 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik O O O O O O XXX
2 3.00 357 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik O O O O XO O XXX
3 2.70 286 Christian Gundersen 1999 Sparta AM XO O O - O - XXO X- X- -
4 2.50 242 Andreas Land 2000 Odense Atletik O - O O O O O XO XXO XXX
Mænd 40-44 år - Mangekamp, stang - Day 2 at 14:30
Mænd 55-59 år - Mangekamp, stang - Day 2 at 14:30
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 170 180 190 200 210 220 230 280 290 300 310
1 3.00 603 Per Egge Rasmussen 1959 Randers Atletik Freja O XO O XXX
2 2.20 333 Knud Erik Pedersen 1960 FIF Hillerød O - O - O O XX- X
Drenge 18-19 år - Mangekamp, spyd - Day 2 at 15:00
800 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 48.88 572 Jakob Holt Jensen 1997 Aalborg AM 46.07 45.97 48.88
2 47.98 559 Steffen Sjørslev 1997 Greve Atletik 46.96 47.98 47.36
3 46.77 541 Nikolaj Graves 1998 Sparta AM 43.22 40.32 46.77
4 40.62 451 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta AM 40.62 38.14 X
5 38.87 426 Jacob Aagaard Jensen 1997 Aalborg AM 35.50 38.40 38.87
Mænd senior - Mangekamp, spyd - Day 2 at 15:00
800 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 51.08 605 Jannick Bagge 1994 Hvidovre AM 44.76 48.95 51.08
2 49.78 585 Oliver Ryborg Kjeldsen 1995 Århus 1900 49.78 49.00 48.69
3 49.19 577 Sebastian Skejø 1991 Århus 1900 45.94 X 49.19
4 46.22 533 Christian Laugesen 1986 Sparta AM 46.22 X X
Piger 16-17 år - Mangekamp, 800 - Day 2 at 15:10
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 2.22.98 783 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta AM
2 2.27.57 724 Anna Lange 1999 Greve Atletik
3 2.30.54 686 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta AM
4 2.43.81 530 Jasmin Boe Rasmussen 2000 Greve Atletik
5 2.50.24 461 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
6 2.50.51 458 Emilie R Hansen 1999 Sparta AM
Kvinder senior - Mangekamp, 800 - Day 2 at 15:10
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 2.21.65 801 Mathilde Diekema Jensen 1994 Århus 1900
2 2.24.62 762 Sandra Böll 1994 Sparta AM
DNF Karoline Mangor 1998 Sparta AM
Drenge 16-17 år - Mangekamp, spyd - Day 2 at 16:00
700 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 35.95 384 Christian Gundersen 1999 Sparta AM 30.10 29.81 35.95
2 32.36 333 Andreas Land 2000 Odense Atletik 31.36 30.81 32.36
3 30.71 309 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik 27.61 30.71 X
4 28.50 278 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik 28.22 25.30 28.50
Mænd 40-44 år - Mangekamp, spyd - Day 2 at 16:00
800 gram
Mænd 55-59 år - Mangekamp, spyd - Day 2 at 16:00
700 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 31.90 481 Knud Erik Pedersen 1960 FIF Hillerød 30.80 31.90 31.25
2 28.33 412 Per Egge Rasmussen 1959 Randers Atletik Freja 25.54 28.33 26.77
Drenge 18-19 år - Mangekamp, 1500 - Day 2 at 16:50
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 4.25.06 777 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta AM
2 4.44.01 655 Jacob Aagaard Jensen 1997 Aalborg AM
3 4.53.05 600 Nikolaj Graves 1998 Sparta AM
4 4.55.05 589 Jakob Holt Jensen 1997 Aalborg AM
5 5.31.08 394 Steffen Sjørslev 1997 Greve Atletik
Mænd senior - Mangekamp, 1500 - Day 2 at 16:50
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 4.35.03 712 Christian Laugesen 1986 Sparta AM
2 4.46.08 643 Oliver Ryborg Kjeldsen 1995 Århus 1900
3 5.02.02 548 Sebastian Skejø 1991 Århus 1900
4 5.03.04 542 Jannick Bagge 1994 Hvidovre AM
Drenge 16-17 år - Mangekamp, 1500 - Day 2 at 17:30
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 5.06.49 523 Christian Gundersen 1999 Sparta AM
2 5.26.49 417 Andreas Land 2000 Odense Atletik
3 5.26.62 416 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik
4 5.49.89 307 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik
Mænd 40-44 år - Mangekamp, 1500 - Day 2 at 17:30
Mænd 55-59 år - Mangekamp, 1500 - Day 2 at 17:30
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 5.56.63 575 Per Egge Rasmussen 1959 Randers Atletik Freja
DNF Knud Erik Pedersen 1960 FIF Hillerød