DMU inde • 2017 Feb 25 - Feb 26 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 18-19 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 17:45
Dansk rekord (M-U20): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D19): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D18): 6.91 Frederik Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 19-02-2011
6.91 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.02 Steffen Udengaard Knudsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 6.94 Peter Andersson 1999 Greve Atletik 0.160
2 PB q 6.96 Steffen Udengaard Knudsen 1998 Aarhus 1900 0.154
3 q 7.18 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik 0.170
4 q 7.27 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik 0.143
5 PB 7.34 Marc Hanselmann 1999 Sparta 0.137
6 7.52 Søren Nørgaard 1999 Kolding KFUM 0.144
HEAT 2 / 2
1 Q 6.98 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900 0.126
2 q 7.11 Emil Mader Kjær 1999 Skive AM 0.169
3 q 7.14 Jonathan Aquino 1999 Sparta 0.217
4 q 7.30 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta 0.208
5 7.35 Mads Lunø 1999 Kolding KFUM 0.132
6 8.12 Sebastian Skouboe 1999 Skive AM 0.153
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 203 7.45 7.45 Søren Nørgaard 1999 Kolding KFUM
3 53 6.91 6.91 Peter Andersson 1999 Greve Atletik
4 79 7.03 6.98 Steffen Udengaard Knudsen 1998 Aarhus 1900
5 54 7.14 7.14 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik
6 382 7.42 7.42 Marc Hanselmann 1999 Sparta
7 55 7.23 7.23 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik
HEAT 2 / 2
2 78 6.87 6.87 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900
3 539 7.96 7.96 Sebastian Skouboe 1999 Skive AM
4 381 7.13 7.13 Jonathan Aquino 1999 Sparta
5 204 7.25 7.25 Mads Lunø 1999 Kolding KFUM
6 177 7.09 7.09 Emil Mader Kjær 1999 Skive AM
7 372 7.28 7.26 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta
SCRATCH
1 22 DNS 7.45 Nicklas Bjerre Korsør AM
2 28 DNS 7.64 7.62 Lasse Bangsgaard 1998 Herning GF
3 80 DNS 7.35 7.35 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900
4 465 DNS 7.36 7.36 Zaki Dhamac 1999 Aalborg AM