DMU inde • 2017 Feb 25 - Feb 26 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 20-22 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 17:55
Dansk rekord (M-U23): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AK - Skive - 19-02-2017
Dansk rekord (D22): 6.73 Henrik Paulsen (63) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D21): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D20): 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AK - Skive - 19-02-2017
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 6.78 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 6.93 Frederik Schou Nielsen 1996 Sparta
2 q 7.06 Lukas Bredo 1997 Ballerup AK
3 PB q 7.08 Alex Futtrup Christiansen 1997 Kolding KFUM
4 304 q 7.31 Tummas Arge 1995 Hvidovre AM
5 305 7.31 Casper Henningensen 1996 Aarhus 1900
6 PB 7.55 Rune Drongesen 1996 Viborg AM
7 7.70 Bruce Buasri 1995 Ballerup AK
HEAT 2 / 2
1 Q 7.02 Benjamin Gabrielsen 1995 Sparta 0.136
2 q 7.03 Kojo Musah 1996 Vejle IF 0.141
3 q 7.16 Simon Masthiasen 1996 Hvidovre AM 0.158
4 q 7.16 Jonas Lund 1996 Vejle IF 0.149
5 7.48 Rasmus Jensen 1995 Odense Atletik 0.174
6 PB 7.49 Asger Østerby 1997 Greve Atletik 0.128
7 7.76 Sam Buari 1995 Ballerup AK 0.166
8 7.80 Kasper Jespersen 1997 Ballerup AK 0.211
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 458 7.30 7.30 Tummas Arge 1995 Hvidovre AM
2 284 7.12 Lukas Bredo 1997 Ballerup AK
3 84 7.32 7.28 Casper Henningensen 1996 Aarhus 1900
4 286 7.79 7.62 Bruce Buasri 1995 Ballerup AK
5 130 7.61 7.57 Rune Drongesen 1996 Viborg AM
6 206 7.14 7.14 Alex Futtrup Christiansen 1997 Kolding KFUM
7 394 6.88 6.87 Frederik Schou Nielsen 1996 Sparta
HEAT 2 / 2
1 285 7.71 Sam Buari 1995 Ballerup AK
2 392 7.10 6.95 Benjamin Gabrielsen 1995 Sparta
3 519 7.40 7.29 Rasmus Jensen 1995 Odense Atletik
4 57 7.58 7.53 Asger Østerby 1997 Greve Atletik
5 166 6.89 6.89 Kojo Musah 1996 Vejle IF
6 164 7.19 7.08 Jonas Lund 1996 Vejle IF
7 287 7.84 Kasper Jespersen 1997 Ballerup AK
8 457 7.27 7.08 Simon Masthiasen 1996 Hvidovre AM
SCRATCH
1 390 DNS 7.12 7.06 Peter Trajkovski 1996 Sparta
2 395 DNS 7.13 7.13 Sebastian Pedersen 1997 Sparta
3 405 DNS 7.41 7.28 Sebastian V Buschardt 1997 Bagsværd AC
4 416 DNS 7.55 7.48 Mads Dynesen 1997 AGF Atletik
5 455 DNS 6.69 6.69 Kristoffer Hari 1997 Hvidovre AM