DMU inde • 2017 Feb 25 - Feb 26 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 2 at 09:00
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm (74) - Aalborg FF - Aarhus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede (93) - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2016: 9.32 Ida Beiter Bomme - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 9.58 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900 0.175
2 q 9.71 Annika Haldbo 2003 Sparta 0.185
3 PB q 9.78 Laura Pallesen 2003 Amager AC 0.207
4 10.05 Alberte Gravgaard 2003 AK Holstebro 0.216
5 PB 10.64 Cirkeline Hindsberg 2002 Greve Atletik 0.201
6 PB 10.70 Bjørk Nørremark 2002 Hvidovre AM 0.160
7 11.06 Mille Albinus Hjermitslev 2002 Aarhus 1900 0.200
8 11.35 Josefie Munksdorf 2002 Hvidovre AM 0.288
HEAT 2 / 3
1 PB Q 9.25 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik 0.159
2 PB q 9.52 Sarah Sækmose 2002 Vejle IF
3 q 9.81 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK 0.159
4 PB 10.10 Laura Zilstorff 2002 Greve Atletik 0.246
5 10.47 Klara Krustrup 2003 Aarhus 1900 0.189
6 11.06 Johanne Westergaard 2002 Aalborg AM 0.542
7 11.42 Annika Eppers 2002 Sparta 0.137
HEAT 3 / 3
1 Q 9.57 Karla Schärfe 2003 Sparta 0.183
2 q 9.76 Mathilde Gregersen 2003 Aalborg AM 0.134
3 10.11 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta 0.148
4 10.34 Mathilde Johanne Jensen 2003 Vejle IF 0.329
5 10.66 Alberthe W Simonsen 2002 Sparta 0.110
6 10.88 Ida Marie Hartmann 2002 Aarhus 1900 0.306
7 11.56 Victoria Niebuhr 2003 Aabenraa IG 0.192
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 533 9.97 9.97 Laura Pallesen 2003 Amager AC
2 47 11.53 11.53 Cirkeline Hindsberg 2002 Greve Atletik
3 91 9.44 9.44 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900
4 439 10.82 10.82 Bjørk Nørremark 2002 Hvidovre AM
5 441 10.77 10.77 Josefie Munksdorf 2002 Hvidovre AM
6 432 10.02 10.02 Alberte Gravgaard 2003 AK Holstebro
7 95 11.09 10.63 Mille Albinus Hjermitslev 2002 Aarhus 1900
8 303 9.48 9.48 Annika Haldbo 2003 Sparta
HEAT 2 / 3
2 482 11.01 11.01 Johanne Westergaard 2002 Aalborg AM
3 45 10.51 10.51 Laura Zilstorff 2002 Greve Atletik
4 88 10.06 10.06 Klara Krustrup 2003 Aarhus 1900
5 43 9.30 9.30 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik
6 299 11.03 11.03 Annika Eppers 2002 Sparta
7 253 9.63 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK
8 165 9.61 9.61 Sarah Sækmose 2002 Vejle IF
HEAT 3 / 3
2 305 9.87 9.87 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta
3 167 10.03 9.7 Mathilde Johanne Jensen 2003 Vejle IF
4 304 9.35 0.35 Karla Schärfe 2003 Sparta
5 96 10.62 10.62 Ida Marie Hartmann 2002 Aarhus 1900
6 298 10.97 10.45 Alberthe W Simonsen 2002 Sparta
7 146 11.07 11.07 Victoria Niebuhr 2003 Aabenraa IG
8 478 9.60 9.60 Mathilde Gregersen 2003 Aalborg AM
SCRATCH
1 430 DNS 9.74 Rikke Breinholt Hvide Sande KFUM
2 440 DNS 10.35 10.35 Carla Nørremark 2002 Hvidovre AM