DMU inde • 2017 Feb 25 - Feb 26 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 17:30
Dansk rekord (P15): 7.89 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Aalborg - 17-11-2015
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 8.00 Thea Lyng Møller Jensen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 8.16 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik 0.142
2 q 8.35 Emilie Fayl von Henteller 2002 Sparta 0.144
3 8.38 Cecilie Gedsø Færge 2003 Ballerup AK 0.176
4 8.52 Birita Ryan 2002 Vejle IF 0.203
5 8.54 Bjørk Nørremark 2002 Hvidovre AM 0.138
6 8.55 Annika Haldbo 2003 Sparta 0.179
7 PB 8.56 Cecilie Carlsen 2003 Odense Atletik 0.181
7 8.56 Camilla Smith Riis 2002 Aarhus 1900 0.170
HEAT 2 / 3
1 Q 8.13 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK 0.170
2 q 8.33 Victoria Lendal 2002 Sparta 0.193
3 =PB q 8.37 Sissel Tayler 2002 SG Atletik 0.522
4 PB 8.42 Liv Nedergaard 2002 Sparta 0.163
5 8.47 Angela Muki 2003 Frederiksberg IF 0.177
6 PB 8.48 Annika Eppers 2002 Sparta 0.164
7 8.52 Carla Nørremark 2002 Hvidovre AM 0.253
8 8.65 Amalie Thrane 2003 Bagsværd AC 0.151
HEAT 3 / 3
1 PB Q 8.14 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900 0.190
2 =PB q 8.14 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta 0.145
3 PB q 8.34 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900 0.155
4 PB 8.48 Freja Jensen 2003 Silkeborg AK 77 0.142
5 =PB 8.49 Marie Høgh Larsen 2003 Sparta 0.151
6 PB 8.56 Augusta Bendsen 2003 IK Olympia 0.174
7 8.59 Ida Lyngby 2002 Sparta 0.269
8 8.75 Mathilde Johanne Jensen 2003 Vejle IF 0.468
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 254 8.28 Cecilie Gedsø Færge 2003 Ballerup AK
2 174 8.45 8.45 Birita Ryan 2002 Vejle IF
3 303 8.48 8.48 Annika Haldbo 2003 Sparta
4 439 8.53 8.53 Bjørk Nørremark 2002 Hvidovre AM
5 506 8.63 8.63 Cecilie Carlsen 2003 Odense Atletik
6 97 8.53 8.53 Camilla Smith Riis 2002 Aarhus 1900
7 43 8.08 8.08 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik
8 290 8.31 8.31 Emilie Fayl von Henteller 2002 Sparta
HEAT 2 / 3
1 4 8.37 8.37 Sissel Tayler 2002 SG Atletik
2 30 8.44 8.44 Angela Muki 2003 Frederiksberg IF
3 299 8.50 8.50 Annika Eppers 2002 Sparta
4 397 8.59 8.59 Amalie Thrane 2003 Bagsværd AC
5 440 8.48 8.48 Carla Nørremark 2002 Hvidovre AM
6 292 8.56 8.56 Liv Nedergaard 2002 Sparta
7 253 8.09 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK
8 302 8.25 8.25 Victoria Lendal 2002 Sparta
HEAT 3 / 3
1 300 8.44 8.44 Ida Lyngby 2002 Sparta
2 306 8.49 8.49 Marie Høgh Larsen 2003 Sparta
3 6 8.57 8.57 Augusta Bendsen 2003 IK Olympia
4 91 8.16 8.16 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900
5 167 8.57 8.57 Mathilde Johanne Jensen 2003 Vejle IF
6 90 8.38 8.38 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900
7 305 8.14 8.14 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta
8 231 8.50 8.50 Freja Jensen 2003 Silkeborg AK 77
SCRATCH
1 46 NQ 8.78 8.78 Sara Olsson 2002 Greve Atletik
2 88 NQ 8.68 8.68 Klara Krustrup 2003 Aarhus 1900
3 89 NQ 8.67 8.67 Klara Lind Toustrup 2003 Aarhus 1900
4 255 NQ 8.69 Selma Bertram 2003 Ballerup AK
5 426 DNS Asta Østergaard 2003 Randers Freja
Piger 14-15 år - 60 meter - Day 1 at 18:30
Dansk rekord (P15): 7.89 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Aalborg - 17-11-2015
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 8.00 Thea Lyng Møller Jensen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 8.05 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta 0.126
2 8.06 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK 0.178
3 PB 8.09 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900 0.166
4 8.27 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik 0.149
5 =PB 8.31 Emilie Fayl von Henteller 2002 Sparta 0.116
6 PB 8.36 Sissel Tayler 2002 SG Atletik 0.180
7 8.41 Victoria Lendal 2002 Sparta 0.284
8 8.43 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900 0.120
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 290 8.35 8.31 Emilie Fayl von Henteller 2002 Sparta
2 4 8.37 8.37 Sissel Tayler 2002 SG Atletik
3 43 8.16 8.08 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik
4 253 8.13 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK
5 305 8.14 8.14 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta
6 91 8.14 8.16 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900
7 90 8.34 8.38 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900
8 302 8.33 8.25 Victoria Lendal 2002 Sparta