DMU inde • 2017 Feb 25 - Feb 26 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 2 at 09:30
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2016: 9.01 Rasmus Vestergård - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 9.17 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta 0.153
2 PB q 9.41 Alfred Dahl Larsen 2002 Frederiksberg IF 0.254
3 9.67 Max K. Andersen 2003 Randers Freja 0.141
4 10.23 Elias Dahl Lunøe 2003 Sparta 0.434
5 10.40 Peter Brølling 2002 Hvide Sande KFUM 0.254
6 10.64 Noah Birk Meissner 2003 Skive AM 0.226
DNF Malte Bank 2003 Sparta
HEAT 2 / 3
1 Q 9.04 Sofus Peter Lassen 2003 Sparta 0.156
2 PB q 9.39 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta 0.236
3 641 q 9.65 Rasmus Fredsted Markussen 2003 Aabenraa IG 0.178
4 9.98 Viktor B Petersen 2003 Amager AC 0.128
5 10.04 Aske Brun 2002 Gentofte IK 0.153
6 10.45 Nikolaj Richter 2002 Aalborg AM 0.520
7 11.54 Silas Brogaard 2002 Hvide Sande KFUM 0.230
HEAT 3 / 3
1 Q 9.24 Oskar Vejlgård 2002 Silkeborg AK 77 0.197
2 q 9.46 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta 0.151
3 q 9.63 Oswald Carstensen 2002 Sparta 0.178
4 643, PB 9.65 Adam Smitt Vanges 2002 Frederiksberg IF 0.159
5 10.15 Nicklas Non Nielsen 2003 Herning GF 0.202
6 PB 10.30 Hugo Rasmussen 2003 IK Hellas 0.543
7 10.70 Emil Boesen 2003 Ballerup AK 0.235
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 136 9.10 9.10 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta
3 427 9.14 9.14 Max K. Andersen 2003 Randers Freja
4 428 10.36 Peter Brølling 2002 Hvide Sande KFUM
5 321 11.02 11.02 Malte Bank 2003 Sparta
6 324 9.65 9.65 Elias Dahl Lunøe 2003 Sparta
7 32 9.65 9.65 Alfred Dahl Larsen 2002 Frederiksberg IF
8 196 10.28 10.28 Noah Birk Meissner 2003 Skive AM
HEAT 2 / 3
2 62 9.99 Aske Brun 2002 Gentofte IK
3 529 9.67 Viktor B Petersen 2003 Amager AC
4 477 Nikolaj Richter 2002 Aalborg AM
5 322 9.03 Sofus Peter Lassen 2003 Sparta
6 145 9.35 Rasmus Fredsted Markussen 2003 Aabenraa IG
7 429 Silas Brogaard 2002 Hvide Sande KFUM
8 323 9.44 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta
HEAT 3 / 3
2 235 8.95 8.95 Oskar Vejlgård 2002 Silkeborg AK 77
3 275 10.50 Emil Boesen 2003 Ballerup AK
4 27 9.95 9.95 Nicklas Non Nielsen 2003 Herning GF
5 31 9.67 9.67 Adam Smitt Vanges 2002 Frederiksberg IF
6 215 10.61 10.61 Hugo Rasmussen 2003 IK Hellas
7 312 9.36 9.36 Oswald Carstensen 2002 Sparta
8 325 9.42 9.42 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta
SCRATCH
1 66 DNS 10.08 10.08 Sebastian R Suurballe 2002 Aarhus 1900
Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - Day 2 at 11:20
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2016: 9.01 Rasmus Vestergård - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 8.81 Sofus Peter Lassen 2003 Sparta 0.538
2 9.09 Oskar Vejlgård 2002 Silkeborg AK 77 0.160
3 9.15 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta 0.167
4 PB 9.19 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta 0.172
5 PB 9.31 Alfred Dahl Larsen 2002 Frederiksberg IF 0.154
6 PB 9.31 Rasmus Fredsted Markussen 2003 Aabenraa IG 0.162
7 10.15 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta 0.232
DNF Oswald Carstensen 2002 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 312 9.63 9.36 Oswald Carstensen 2002 Sparta
2 145 9.65 9.35 Rasmus Fredsted Markussen 2003 Aabenraa IG
3 323 9.39 9.44 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta
4 235 9.24 8.95 Oskar Vejlgård 2002 Silkeborg AK 77
5 136 9.17 9.10 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta
6 322 9.04 9.03 Sofus Peter Lassen 2003 Sparta
7 32 9.41 9.65 Alfred Dahl Larsen 2002 Frederiksberg IF
8 325 9.46 9.42 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta