DMU inde • 2017 Feb 25 - Feb 26 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 17:00
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.70 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.83 Mathilde Prietzel Nielsen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 8.07 Kamille Busch Hansen 2000 Hvidovre AM 0.162
2 q 8.16 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF 0.153
3 q 8.25 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.165
4 PB 8.36 Lili Kökeny 2001 Sparta 0.171
5 8.37 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF 0.152
6 PB 8.40 Laura Valentin Jensen 2001 Helsingør IF 0.209
7 8.90 Tine Hoffmann Nielsen 2000 Aarhus 1900 0.315
HEAT 2 / 3
1 PB Q 8.11 Mie Mikkelsen 2001 Aabenraa IG 0.210
2 q 8.22 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik 0.131
3 8.34 Julie Bols 2001 Aalborg AM 0.170
4 8.44 Josephine B-Hansen 2000 Silkeborg AK 77 0.192
5 8.49 Georgina Wieth-Klitgaard Holte Atletik 0.139
6 8.89 Line Bjørn Larsen 2001 AK Holstebro 0.258
DNS Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 3
1 Q 7.85 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM 0.127
2 PB q 8.08 Olivia Tuokila 2000 Sparta 0.173
3 q 8.32 Naja Vinther 2000 Helsingør IF 0.487
4 8.34 Viktoria Dommer 2001 Sparta 0.246
5 8.41 Maria Skov Kragh 2001 Sparta 0.280
6 8.47 Sarah Kristensen 2000 Skive AM 0.142
DQ Sara B. Olsen 2001 Helsingør IF
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 29 8.30 8.30 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF
3 103 8.85 8.66 Tine Hoffmann Nielsen 2000 Aarhus 1900
4 150 8.17 8.06 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF
5 342 8.43 8.43 Lili Kökeny 2001 Sparta
6 444 8.06 7.88 Kamille Busch Hansen 2000 Hvidovre AM
7 328 8.34 8.21 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
8 149 8.50 8.50 Laura Valentin Jensen 2001 Helsingør IF
HEAT 2 / 3
2 498 8.33 8.33 Georgina Wieth-Klitgaard Holte Atletik
3 48 8.15 8.15 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
4 239 8.48 8.36 Josephine B-Hansen 2000 Silkeborg AK 77
5 34 DNS 8.45 8.43 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
6 144 8.12 8.12 Mie Mikkelsen 2001 Aabenraa IG
7 460 8.33 8.29 Julie Bols 2001 Aalborg AM
8 435 8.64 Line Bjørn Larsen 2001 AK Holstebro
HEAT 3 / 3
2 151 8.27 8.27 Naja Vinther 2000 Helsingør IF
3 159 8.50 8.50 Sara B. Olsen 2001 Helsingør IF
4 339 8.21 8.14 Olivia Tuokila 2000 Sparta
5 343 8.51 8.28 Viktoria Dommer 2001 Sparta
6 337 8.37 8.37 Maria Skov Kragh 2001 Sparta
7 463 7.85 7.70 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
8 182 8.40 8.40 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
SCRATCH
1 336 DNS 8.34 8.30 Louise Bach Moore 2001 Sparta
2 399 DNS 8.47 8.27 Ellen Geckler Friborg 2000 Bagsværd AC
Piger 16-17 år - 60 meter - Day 1 at 18:40
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.70 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.83 Mathilde Prietzel Nielsen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 7.80 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM 0.161
2 PB 8.00 Mie Mikkelsen 2001 Aabenraa IG 0.196
3 8.07 Kamille Busch Hansen 2000 Hvidovre AM 0.155
4 PB 8.09 Olivia Tuokila 2000 Sparta 0.201
5 8.13 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF 0.141
6 PB 8.24 Naja Vinther 2000 Helsingør IF
7 8.28 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.199
8 8.36 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik 0.166
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 328 8.25 8.21 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
2 151 8.32 8.27 Naja Vinther 2000 Helsingør IF
3 463 7.85 7.70 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
4 144 8.11 8.12 Mie Mikkelsen 2001 Aabenraa IG
5 339 8.08 8.14 Olivia Tuokila 2000 Sparta
6 444 8.07 7.88 Kamille Busch Hansen 2000 Hvidovre AM
7 150 8.16 8.06 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF
8 48 8.22 8.15 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik