DM inde • 2016 Feb 27 - Feb 28 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Mænd senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 13:00
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.02 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.130
2 q 7.16 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.191
3 q 7.20 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM 0.145
4 PB q 7.23 ELKROG Daniel 1989 AGF 0.130
5 q 7.74 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM 0.154
6 7.98 HANNESTAD Steen 1971 AGF 0.213
HEAT 2 / 3
1 Q 6.82 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.122
2 PB q 7.03 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF 0.121
3 q 7.17 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF 0.154
4 q 7.24 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 0.127
5 =PB q 7.30 NYBO Rasmus 1989 AGF 0.131
6 q 7.31 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM 0.135
HEAT 3 / 3
1 Q 6.95 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta 0.158
2 q 7.16 STRØM Emil 1993 Sparta 0.157
3 q 7.21 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM 0.148
4 q 7.32 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.191
5 PB q 7.38 FILSØ Kasper 1990 Skive AM 0.127
6 PB 8.42 FABER Peter 1993 AGF 0.137
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 1, q: 13
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 85 7.57 7.57 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
3 199 7.03 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 41 7.90 7.90 HANNESTAD Steen 1971 AGF
5 77 7.18 7.18 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
6 80 7.01 6.98 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
7 36 7.25 7.25 ELKROG Daniel 1989 AGF
HEAT 2 / 3
2 34 7.11 7.11 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
3 161 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF
4 23 6.75 6.69 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
5 148 7.15 7.15 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
6 40 7.30 7.30 NYBO Rasmus 1989 AGF
7 27 7.28 7.12 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
HEAT 3 / 3
2 24 7.42 7.42 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
3 147 6.91 6.91 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta
4 38 8.49 8.49 FABER Peter 1993 AGF
5 25 7.26 7.21 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
6 140 7.10 7.08 STRØM Emil 1993 Sparta
7 78 7.16 7.11 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
SCRATCH
1 12 DNS 7.33 JENSEN Simon Matz 1990 Esbjerg AM
2 14 DNS 7.26 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
3 16 DNS 7.51 JENSEN Lukas Matz 1992 Esbjerg AM
4 37 DNS 7.48 7.48 DYNESEN Mads 1997 AGF
5 39 DNS 8.08 LUCHT Peter 1965 AGF
6 76 DNS 7.20 7.20 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
7 79 DNS 7.63 7.35 CLAUSEN Alex 1992 Hvidovre AM
8 82 DNS 6.89 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
9 100 DNS 6.97 6.97 RANNING Albert Kirkegaard 1998 Københavns IF
10 149 DNS 7.39 7.39 HENRIKSEN Daniel 1996 Sparta
11 182 DNS 7.44 7.44 KLYSNER Jacob 1998 Aarhus 1900