DM inde • 2016 Feb 27 - Feb 28 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Mænd senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 13:00
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.02 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.130
2 q 7.16 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.191
3 q 7.20 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM 0.145
4 PB q 7.23 ELKROG Daniel 1989 AGF 0.130
5 q 7.74 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM 0.154
6 7.98 HANNESTAD Steen 1971 AGF 0.213
HEAT 2 / 3
1 Q 6.82 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.122
2 PB q 7.03 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF 0.121
3 q 7.17 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF 0.154
4 q 7.24 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 0.127
5 =PB q 7.30 NYBO Rasmus 1989 AGF 0.131
6 q 7.31 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM 0.135
HEAT 3 / 3
1 Q 6.95 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta 0.158
2 q 7.16 STRØM Emil 1993 Sparta 0.157
3 q 7.21 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM 0.148
4 q 7.32 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.191
5 PB q 7.38 FILSØ Kasper 1990 Skive AM 0.127
6 PB 8.42 FABER Peter 1993 AGF 0.137
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 1, q: 13
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 85 7.57 7.57 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
3 199 7.03 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 41 7.90 7.90 HANNESTAD Steen 1971 AGF
5 77 7.18 7.18 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
6 80 7.01 6.98 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
7 36 7.25 7.25 ELKROG Daniel 1989 AGF
HEAT 2 / 3
2 34 7.11 7.11 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
3 161 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF
4 23 6.75 6.69 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
5 148 7.15 7.15 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
6 40 7.30 7.30 NYBO Rasmus 1989 AGF
7 27 7.28 7.12 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
HEAT 3 / 3
2 24 7.42 7.42 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
3 147 6.91 6.91 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta
4 38 8.49 8.49 FABER Peter 1993 AGF
5 25 7.26 7.21 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
6 140 7.10 7.08 STRØM Emil 1993 Sparta
7 78 7.16 7.11 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
SCRATCH
1 12 DNS 7.33 JENSEN Simon Matz 1990 Esbjerg AM
2 14 DNS 7.26 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
3 16 DNS 7.51 JENSEN Lukas Matz 1992 Esbjerg AM
4 37 DNS 7.48 7.48 DYNESEN Mads 1997 AGF
5 39 DNS 8.08 LUCHT Peter 1965 AGF
6 76 DNS 7.20 7.20 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
7 79 DNS 7.63 7.35 CLAUSEN Alex 1992 Hvidovre AM
8 82 DNS 6.89 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
9 100 DNS 6.97 6.97 RANNING Albert Kirkegaard 1998 Københavns IF
10 149 DNS 7.39 7.39 HENRIKSEN Daniel 1996 Sparta
11 182 DNS 7.44 7.44 KLYSNER Jacob 1998 Aarhus 1900
Mænd senior - 60 meter - Day 2 at 14:10
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
9 7.24 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.152
10 7.27 ELKROG Daniel 1989 AGF 0.135
11 7.32 NYBO Rasmus 1989 AGF 0.158
12 7.43 FILSØ Kasper 1990 Skive AM 0.126
13 7.63 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM 0.154
DNS PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
DNS MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
DNS KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
HEAT 1 / 2
1 6.77 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.113
2 PB 6.87 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta 0.142
3 PB 6.93 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.140
4 PB 6.99 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF 0.121
5 7.13 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.148
6 7.15 STRØM Emil 1993 Sparta 0.156
7 7.16 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF 0.141
8 7.19 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM 0.124
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 85 7.74 7.57 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
2 24 7.38 7.42 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
3 36 7.23 7.25 ELKROG Daniel 1989 AGF
4 148 DNS 7.24 7.15 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
5 40 7.30 7.30 NYBO Rasmus 1989 AGF
6 78 DNS 7.21 7.11 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
7 27 DNS 7.31 7.12 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
8 25 7.32 7.21 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
HEAT 1 / 2
1 77 7.20 7.18 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
2 161 7.17 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF
3 23 6.82 6.69 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
4 34 7.03 7.11 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
5 80 7.02 6.98 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
6 147 6.95 6.91 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta
7 199 7.16 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
8 140 7.16 7.08 STRØM Emil 1993 Sparta