DM inde • 2016 Feb 27 - Feb 28 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Kvinder senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 12:40
Dansk rekord: 7.40 Lene Demsitz (59) - Sparta - Rødovre - 10-01-1988
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.73 Frida Sångren (97) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.81 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg Atletik 0.155
2 q 7.83 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900 0.172
3 PB 7.96 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM 0.131
4 8.03 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 0.190
5 =PB 8.27 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta 0.174
6 8.30 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta 0.128
HEAT 2 / 3
1 Q 7.70 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.128
2 q 7.80 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900 0.124
3 q 7.86 BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM 0.140
4 PB 8.10 MAURER Julia 1992 Sparta 0.201
5 8.13 TØLLØSE Laura 1997 Sparta 0.178
6 8.32 BOELSMAND Signe 1991 Københavns IF 0.182
HEAT 3 / 3
1 PB Q 7.59 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG 0.150
2 PB q 7.78 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Atletik Freja 0.154
3 =PB q 7.82 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 1977 0.119
4 PB 8.02 LARSEN Fredrikke Dam 1991 AGF 0.154
5 8.47 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF 0.468
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 26 7.97 7.97 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
3 118 8.30 8.26 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta
4 60 7.70 7.70 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg Atletik
5 17 7.96 7.86 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
6 174 7.75 7.65 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900
7 115 8.27 8.27 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta
HEAT 2 / 3
2 126 8.30 8.20 MAURER Julia 1992 Sparta
3 181 7.77 7.71 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900
4 123 8.00 7.81 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
5 90 8.26 8.26 BOELSMAND Signe 1991 Københavns IF
6 194 7.68 7.68 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
7 81 7.84 7.84 BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM
HEAT 3 / 3
3 21 7.84 7.84 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Atletik Freja
4 43 8.12 8.12 LARSEN Fredrikke Dam 1991 AGF
5 209 7.82 7.82 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 1977
6 94 8.22 8.09 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF
7 4 7.61 7.61 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG
SCRATCH
1 42 DNS 8.85 LUND Ditte Marie 1991 AGF
2 88 DNS 7.90 7.90 NISSEN Camilla 1990 Københavns IF
3 120 DNS 7.68 TRAORÉ Martha 1995 Sparta
4 214 DNS 8.54 8.54 MADSEN Ditte Dalgaard 1997 Skive AM