Copenhagen Athletics Games • 2015 Aug 05 • Østerbro Stadium • Copenhagen • Denmark

ALL
Kipketer Tribute
Girls
Boys

 

 

Women - 100 m - round 1 - Day 1 at 18:40
World record: 10.49 Florence Griffith-Joyner - USA - 1988
European record: 10.73 Christine Arron - FRA - 1988
Danish record: 11.42 Dorte Wolfsberg - Frederiksberg IF - Helsinki, FIN - 07-08-1983
Stadium record: 11.39 Marina Trandenkova - RUS - 1995
11.39 Charlette Guidry - USA - 1995
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 2 - Wind: -0.2
1 Q 11.94 GOUENON Adeline 1993 Great Britain
2 Q 12.31 GRAVERSGAARD Mette 1995 Århus 1900 AM
3 q 12.40 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
4 12.77 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
HEAT 2 / 2 - Wind: +1.7
1 Q 11.60 SCOTT Anna 1993 Jamaica
2 Q 11.78 HUMPHREYS Corinne 1991 Great Britain
3 q 12.01 KRAMER Mathilde 1993 Aabenraa IG
4 q 12.49 NISSEN Camilla 1990 Københavns IF
5 q 12.54 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 2, q: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 137 12.44 12.44 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
3 135 12.19 12.19 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
5 140 11.60 11.60 GOUENON Adeline 1993 Great Britain
6 136 11.98 11.98 GRAVERSGAARD Mette 1995 Århus 1900 AM
HEAT 2 / 2
2 133 12.51 12.51 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
3 134 11.85 11.85 KRAMER Mathilde 1993 Aabenraa IG
4 138 11.46 11.46 SCOTT Anna 1993 Jamaica
5 141 11.60 11.60 HUMPHREYS Corinne 1991 Great Britain
6 132 12.31 12.31 NISSEN Camilla 1990 Københavns IF
Women - 100 m - Day 1 at 20:40
World record: 10.49 Florence Griffith-Joyner - USA - 1988
European record: 10.73 Christine Arron - FRA - 1988
Danish record: 11.42 Dorte Wolfsberg - Frederiksberg IF - Helsinki, FIN - 07-08-1983
Stadium record: 11.39 Marina Trandenkova - RUS - 1995
11.39 Charlette Guidry - USA - 1995
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
Wind: -0.2
1 11.57 SCOTT Anna 1993 Jamaica
2 11.72 GOUENON Adeline 1993 Great Britain
3 11.89 HUMPHREYS Corinne 1991 Great Britain
4 12.20 GRAVERSGAARD Mette 1995 Århus 1900 AM
5 12.34 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
6 12.69 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
7 12.71 NISSEN Camilla 1990 Københavns IF
DNS KRAMER Mathilde 1993 Aabenraa IG
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 134 DNS 12.01 11.85 KRAMER Mathilde 1993 Aabenraa IG
2 132 12.49 12.31 NISSEN Camilla 1990 Københavns IF
3 141 11.78 11.60 HUMPHREYS Corinne 1991 Great Britain
4 138 11.60 11.46 SCOTT Anna 1993 Jamaica
5 140 11.94 11.60 GOUENON Adeline 1993 Great Britain
6 136 12.31 11.98 GRAVERSGAARD Mette 1995 Århus 1900 AM
7 135 12.40 12.19 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
8 133 12.54 12.51 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF