DM inde • 2015 Feb 21 - Feb 22 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Mænd senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 13:00
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht 78 - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 6.86 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 4
1 Q 6.73 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.108
2 q 7.27 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900 0.201
3 q 7.30 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM 0.191
4 7.38 KIRK Mathias 1996 Vejle IF 0.124
5 7.64 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900 0.200
DQ CHRISTIANSEN Alex Futtrup 1997 Kolding KFUM
DNS DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
HEAT 2 / 4
1 Q 6.97 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM 0.121
2 PB q 7.02 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.114
3 q 7.13 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900 0.194
4 q 7.13 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF 0.147
5 PB q 7.30 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM 0.127
6 7.53 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 0.203
7 7.56 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900 0.216
8 7.62 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Viborg AM 0.136
HEAT 3 / 4
1 Q 7.07 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900 0.151
2 q 7.10 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta 0.159
3 q 7.23 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.151
4 q 7.28 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG 0.170
5 PB 7.33 KLERENS Frederik 1994 Odense Atletik / OGF 0.123
6 7.37 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM 0.143
7 7.43 ANDERSEN Philip B 1994 NOR - KIF Friidrett 0.156
DQ GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
HEAT 4 / 4
1 Q 6.99 KALISZ Mike 1989 Sparta 0.149
2 PB q 7.08 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.141
3 q 7.17 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.129
4 PB q 7.19 STÆRK Kasper 1983 Sparta 0.140
5 PB 7.32 ELKROG Daniel 1989 AGF 0.140
6 7.42 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM 0.137
7 7.53 FILSØ Kasper 1990 Skive AM 0.166
8 7.80 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF 0.215
START LIST
Antal heats: 4 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 1, q: 12
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 180 7.37 7.37 KIRK Mathias 1996 Vejle IF
3 53 7.15 7.15 CHRISTIANSEN Alex Futtrup 1997 Kolding KFUM
4 162 6.72 6.72 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
5 155 7.53 7.53 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
6 39 7.36 7.27 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
7 212 DNS 7.82 7.82 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
8 151 7.18 7.18 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900
HEAT 2 / 4
1 67 7.06 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
2 62 6.89 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
3 12 7.07 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF
4 68 7.31 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM
5 91 7.27 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
6 133 7.27 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900
7 210 7.50 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Viborg AM
8 129 7.04 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
HEAT 3 / 4
1 165 7.39 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
2 90 6.97 6.97 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
3 220 7.44 KLERENS Frederik 1994 Odense Atletik / OGF
4 51 7.25 7.25 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG
5 10 7.20 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
6 230 7.24 ANDERSEN Philip B 1994 NOR - KIF Friidrett
7 130 7.01 7.01 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
8 64 7.47 7.34 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
HEAT 4 / 4
1 154 7.09 7.09 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
2 85 7.22 7.22 STÆRK Kasper 1983 Sparta
3 183 7.39 7.37 ELKROG Daniel 1989 AGF
4 89 6.95 6.91 KALISZ Mike 1989 Sparta
5 215 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF
6 163 7.48 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
7 167 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
8 1 7.26 7.16 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
SCRATCH
1 33 DNS 7.33 JENSEN Simon Matz 1990 Esbjerg AM
2 34 DNS 7.13 KRSO Amar 1989 Esbjerg AM
3 38 DNS 7.51 7.59 JENSEN Lukas Matz 1992 Esbjerg AM
4 69 DNS 7.11 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
5 75 DNS 7.05 7.05 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta
6 84 DNS 7.17 7.06 TRAJKOVSKI Peter 1996 Sparta
7 88 DNS 7.30 7.30 REYNOLDS Philip 1996 Sparta
8 137 DNS 7.35 7.26 HENNINGSEN Casper 1996 Aarhus 1900
9 200 DNS 7.46 7.46 LARSEN Martin Dam 1998 Aalborg AM
10 204 DNS 7.38 7.38 LYNDERUP Martin 1991 Aalborg AM
11 223 DNS 7.23 ERNST Rasmus Mohr 1997 Odense Atletik / OGF