DM inde • 2015 Feb 21 - Feb 22 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Mænd senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 13:00
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht 78 - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 6.86 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 4
1 Q 6.73 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.108
2 q 7.27 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900 0.201
3 q 7.30 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM 0.191
4 7.38 KIRK Mathias 1996 Vejle IF 0.124
5 7.64 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900 0.200
DQ CHRISTIANSEN Alex Futtrup 1997 Kolding KFUM
DNS DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
HEAT 2 / 4
1 Q 6.97 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM 0.121
2 PB q 7.02 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.114
3 q 7.13 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900 0.194
4 q 7.13 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF 0.147
5 PB q 7.30 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM 0.127
6 7.53 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 0.203
7 7.56 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900 0.216
8 7.62 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Viborg AM 0.136
HEAT 3 / 4
1 Q 7.07 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900 0.151
2 q 7.10 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta 0.159
3 q 7.23 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.151
4 q 7.28 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG 0.170
5 PB 7.33 KLERENS Frederik 1994 Odense Atletik / OGF 0.123
6 7.37 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM 0.143
7 7.43 ANDERSEN Philip B 1994 NOR - KIF Friidrett 0.156
DQ GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
HEAT 4 / 4
1 Q 6.99 KALISZ Mike 1989 Sparta 0.149
2 PB q 7.08 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.141
3 q 7.17 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.129
4 PB q 7.19 STÆRK Kasper 1983 Sparta 0.140
5 PB 7.32 ELKROG Daniel 1989 AGF 0.140
6 7.42 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM 0.137
7 7.53 FILSØ Kasper 1990 Skive AM 0.166
8 7.80 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF 0.215
START LIST
Antal heats: 4 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 1, q: 12
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 180 7.37 7.37 KIRK Mathias 1996 Vejle IF
3 53 7.15 7.15 CHRISTIANSEN Alex Futtrup 1997 Kolding KFUM
4 162 6.72 6.72 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
5 155 7.53 7.53 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
6 39 7.36 7.27 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
7 212 DNS 7.82 7.82 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
8 151 7.18 7.18 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900
HEAT 2 / 4
1 67 7.06 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
2 62 6.89 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
3 12 7.07 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF
4 68 7.31 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM
5 91 7.27 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
6 133 7.27 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900
7 210 7.50 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Viborg AM
8 129 7.04 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
HEAT 3 / 4
1 165 7.39 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
2 90 6.97 6.97 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
3 220 7.44 KLERENS Frederik 1994 Odense Atletik / OGF
4 51 7.25 7.25 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG
5 10 7.20 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
6 230 7.24 ANDERSEN Philip B 1994 NOR - KIF Friidrett
7 130 7.01 7.01 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
8 64 7.47 7.34 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
HEAT 4 / 4
1 154 7.09 7.09 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
2 85 7.22 7.22 STÆRK Kasper 1983 Sparta
3 183 7.39 7.37 ELKROG Daniel 1989 AGF
4 89 6.95 6.91 KALISZ Mike 1989 Sparta
5 215 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF
6 163 7.48 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
7 167 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
8 1 7.26 7.16 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
SCRATCH
1 33 DNS 7.33 JENSEN Simon Matz 1990 Esbjerg AM
2 34 DNS 7.13 KRSO Amar 1989 Esbjerg AM
3 38 DNS 7.51 7.59 JENSEN Lukas Matz 1992 Esbjerg AM
4 69 DNS 7.11 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
5 75 DNS 7.05 7.05 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta
6 84 DNS 7.17 7.06 TRAJKOVSKI Peter 1996 Sparta
7 88 DNS 7.30 7.30 REYNOLDS Philip 1996 Sparta
8 137 DNS 7.35 7.26 HENNINGSEN Casper 1996 Aarhus 1900
9 200 DNS 7.46 7.46 LARSEN Martin Dam 1998 Aalborg AM
10 204 DNS 7.38 7.38 LYNDERUP Martin 1991 Aalborg AM
11 223 DNS 7.23 ERNST Rasmus Mohr 1997 Odense Atletik / OGF
Mænd senior - 60 meter - Day 2 at 14:15
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht 78 - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 6.86 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
9 7.12 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF 0.131
10 PB 7.13 STÆRK Kasper 1983 Sparta 0.116
11 7.20 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.131
12 7.22 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.157
13 7.25 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900 0.197
14 PB 7.29 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM 0.116
15 7.32 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG 0.286
16 7.38 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM 0.153
HEAT 1 / 2
1 =AR, PB 6.71 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.116
2 PB 6.98 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.131
3 7.00 KALISZ Mike 1989 Sparta 0.132
4 7.03 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900 0.136
5 =PB 7.04 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900 0.130
6 7.05 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta 0.147
7 7.11 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.152
DNS ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 68 7.30 7.31 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM
2 39 7.30 7.27 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
3 85 7.19 7.22 STÆRK Kasper 1983 Sparta
4 165 7.23 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
5 12 7.13 7.07 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF
6 1 7.17 7.16 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
7 151 7.27 7.18 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900
8 51 7.28 7.25 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG
HEAT 1 / 2
1 129 7.13 7.04 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
2 90 7.10 6.97 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
3 89 6.99 6.91 KALISZ Mike 1989 Sparta
4 130 7.07 7.01 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
5 62 DNS 6.97 6.89 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
6 162 6.73 6.72 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
7 67 7.02 7.06 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
8 154 7.08 7.09 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900