DM inde • 2015 Feb 21 - Feb 22 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Kvinder senior - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 15:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord: 8.42 Lene Demsitz 59 - Sparta - Stockholm (SWE) - 02-02-1986
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller 87 - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2014: 8.85 Thea Haahr - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 8.86 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta 0.133
2 q 8.91 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett 0.565
3 q 8.98 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 0.134
4 PB q 9.15 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF 0.140
5 q 9.22 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG 0.168
HEAT 2 / 2
1 Q 8.91 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900 0.231
2 q 9.00 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.155
3 q 9.15 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta 0.530
4 9.53 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta 0.150
5 PB 10.02 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta 0.203
DQ KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 49 8.94 8.86 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
4 120 8.65 8.65 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta
5 229 8.78 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett
6 20 9.36 9.36 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
7 50 9.25 9.15 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
HEAT 2 / 2
2 149 8.98 8.65 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900
3 114 10.05 10.05 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta
4 48 8.69 8.69 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
5 121 9.61 9.29 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta
6 150 8.77 8.77 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
7 118 9.11 8.89 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta
SCRATCH
1 122 DNS 8.91 8.82 HAARH Thea 1991 Sparta
Kvinder senior - 60 meter hæk - Day 1 at 16:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord: 8.42 Lene Demsitz 59 - Sparta - Stockholm (SWE) - 02-02-1986
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller 87 - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2014: 8.85 Thea Haahr - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 8.74 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta
2 8.89 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
3 8.98 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
4 9.10 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900
5 9.15 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta
6 PB 9.18 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
7 9.26 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
8.79 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 50 9.22 9.15 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
2 20 9.15 9.36 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
3 149 8.91 8.65 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900
4 49 8.98 8.86 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
5 120 8.86 8.65 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta
6 229 8.91 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett
7 118 9.15 8.89 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta
8 150 9.00 8.77 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900