DM inde • 2015 Feb 21 - Feb 22 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Mænd senior - 200 meter - indledende - Day 1 at 13:25
Dansk rekord: 21.17 Morten Jensen 82 - FIF Hillerød - Göteborg (SWE) - 19-02-2005
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 22.05 Peter Trajkovski - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 7
1 PB q 22.65 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta 0.163
2 q 22.86 STÆRK Kasper 1983 Sparta 0.141
3 23.44 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM 0.109
HEAT 2 / 7
1 PB 23.33 HVELPLUND Simon 1984 Sparta 0.189
2 23.66 STORGAARD Emil 1994 Københavns IF 0.159
3 23.90 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM 0.140
HEAT 3 / 7
1 PB q 22.00 KALISZ Mike 1989 Sparta 0.131
2 PB 23.58 POULSEN Esben 1998 Aarhus 1900 0.179
3 25.48 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF 0.165
HEAT 4 / 7
1 q 22.36 STRØM Emil 1993 Sparta 0.151
2 24.14 MÅNSSON Christoffer Trier 1995 Aabenraa IG 0.181
3 24.52 STÆRMOSE Tobias 1991 Aarhus 1900 0.157
HEAT 5 / 7
1 PB q 22.74 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.150
2 23.44 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.132
3 24.75 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900 0.180
HEAT 6 / 7
1 PB q 22.41 HARTLING Nicolai 1994 Sparta 0.126
2 23.31 KRSO Amar 1989 Esbjerg AM 0.158
3 23.82 KIRK Mathias 1996 Vejle IF 0.176
HEAT 7 / 7
1 q 21.87 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta 0.155
2 PB q 22.35 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900 0.164
3 PB 23.59 JAQUE Klaus Præst 1992 Københavns IF 0.159
START LIST
Antal heats: 7 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 7
2 167 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
3 90 23.56 23.56 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
4 85 22.71 22.71 STÆRK Kasper 1983 Sparta
HEAT 2 / 7
2 39 23.77 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
3 13 23.48 23.48 STORGAARD Emil 1994 Københavns IF
4 94 23.47 23.47 HVELPLUND Simon 1984 Sparta
HEAT 3 / 7
2 215 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF
3 135 23.81 23.81 POULSEN Esben 1998 Aarhus 1900
4 89 22.16 22.05 KALISZ Mike 1989 Sparta
HEAT 4 / 7
2 52 23.68 MÅNSSON Christoffer Trier 1995 Aabenraa IG
3 131 23.67 STÆRMOSE Tobias 1991 Aarhus 1900
4 93 21.86 21.86 STRØM Emil 1993 Sparta
HEAT 5 / 7
2 133 24.34 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900
3 1 23.54 23.43 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
4 154 23.28 23.28 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
HEAT 6 / 7
2 34 22.85 KRSO Amar 1989 Esbjerg AM
3 180 23.60 23.18 KIRK Mathias 1996 Vejle IF
4 92 22.59 22.50 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
HEAT 7 / 7
2 82 21.42 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
3 14 23.63 23.63 JAQUE Klaus Præst 1992 Københavns IF
4 130 22.56 22.56 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 84 DNS 22.39 21.92 TRAJKOVSKI Peter 1996 Sparta
2 88 DNS 22.68 REYNOLDS Philip 1996 Sparta
3 91 DNS 23.38 23.38 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
4 128 DNS 22.59 22.59 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
5 137 DNS 23.77 HENNINGSEN Casper 1996 Aarhus 1900
6 223 DNS 23.32 ERNST Rasmus Mohr 1997 Odense Atletik / OGF
7 235 DNS EITHZ Mathias 1995 Skive AM