DM inde • 2015 Feb 21 - Feb 22 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Kvinder senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 12:40
Dansk rekord: 7.40 Lene Demsitz 59 - Sparta - Rødovre - 10-01-1988
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.62 Mathilde Kramer - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 4
1 Q 7.85 KALLON Rugiatu 1993 Sparta 0.214
2 q 7.97 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF 0.141
3 q 7.97 NISSEN Camilla F. R. 1990 Københavns IF 0.153
4 q 8.00 TØLLØSE Laura 1997 Sparta 0.200
5 8.24 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta 0.171
6 8.51 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM 0.148
HEAT 2 / 4
1 Q 7.77 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG 0.236
2 q 7.95 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Freja 0.137
3 q 8.00 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta 0.142
4 PB 8.16 MAURER Julia H 1993 Sparta 0.164
5 8.17 FOMSGAARD Klara Krøyer 1998 Herning GF Atletik/Motion 0.149
6 8.18 PEDERSEN Liv D. 1997 Københavns IF 0.337
7 8.45 VITALE Emma Giovanna 1993 Sparta 0.237
HEAT 3 / 4
1 PB Q 7.71 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900 0.113
2 q 7.90 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 0.175
3 q 7.92 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM 0.150
4 q 7.97 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 0.147
5 8.26 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta 0.163
6 8.34 MØLLER Laura 1994 Kolding KFUM
7 8.69 JAKOBSEN Marie Meldgaard 1996 Skive AM 0.164
HEAT 4 / 4
1 PB Q 7.77 MOTZKUS Camilla 1997 Odense Atletik / OGF 0.144
2 q 7.87 TRAORÉ Martha 1995 Sparta 0.157
3 q 8.02 PEDERSEN Emilie 1998 SAK 77 0.141
4 PB q 8.07 PORSHOLT Anne 1995 Esbjerg AM 0.152
5 q 8.12 LANG Helena Serita 1998 Aarhus 1900 0.163
6 8.42 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta 0.166
START LIST
Antal heats: 4 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 1, q: 12
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 111 7.86 7.66 KALLON Rugiatu 1993 Sparta
3 9 8.01 7.91 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
4 21 7.93 7.93 NISSEN Camilla F. R. 1990 Københavns IF
5 102 8.09 7.81 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
6 118 8.23 7.91 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta
7 166 8.41 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
HEAT 2 / 4
2 48 7.73 7.62 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
3 116 8.20 8.20 MAURER Julia H 1993 Sparta
4 8 8.09 8.09 PEDERSEN Liv D. 1997 Københavns IF
5 45 7.99 7.99 FOMSGAARD Klara Krøyer 1998 Herning GF Atletik/Motion
6 101 7.93 7.93 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
7 119 8.43 8.43 VITALE Emma Giovanna 1993 Sparta
8 176 7.86 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Freja
HEAT 3 / 4
2 59 7.87 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
3 54 8.13 8.13 MØLLER Laura 1994 Kolding KFUM
4 142 7.72 7.72 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900
5 120 8.13 8.03 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta
6 49 7.96 7.76 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
7 36 7.99 7.87 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
8 171 8.64 JAKOBSEN Marie Meldgaard 1996 Skive AM
HEAT 4 / 4
2 218 7.87 7.87 MOTZKUS Camilla 1997 Odense Atletik / OGF
3 226 8.03 7.89 PEDERSEN Emilie 1998 SAK 77
4 35 8.23 8.42 PORSHOLT Anne 1995 Esbjerg AM
5 143 8.06 7.94 LANG Helena Serita 1998 Aarhus 1900
6 121 8.38 8.26 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta
7 112 7.88 7.69 TRAORÉ Martha 1995 Sparta
SCRATCH
1 109 DNS 7.86 7.86 SELCK Maria 1999 Sparta
2 122 DNS 8.18 HAARH Thea 1991 Sparta
3 222 DNS 8.24 8.12 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
Kvinder senior - 60 meter - Day 2 at 14:05
Dansk rekord: 7.40 Lene Demsitz 59 - Sparta - Rødovre - 10-01-1988
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.62 Mathilde Kramer - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
9 PB 7.88 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta 0.136
10 7.94 NISSEN Camilla F. R. 1990 Københavns IF 0.145
11 7.95 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF 0.120
12 7.96 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 0.143
13 7.99 PEDERSEN Emilie 1998 SAK 77 0.170
14 8.00 TØLLØSE Laura 1997 Sparta 0.201
15 PB 8.17 PORSHOLT Anne 1995 Esbjerg AM 0.146
16 8.18 LANG Helena Serita 1998 Aarhus 1900 0.189
HEAT 1 / 2
1 7.73 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900 0.133
2 PB 7.73 MOTZKUS Camilla 1997 Odense Atletik / OGF 0.135
3 7.78 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG 0.201
4 PB 7.86 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 0.141
5 7.90 KALLON Rugiatu 1993 Sparta 0.253
6 7.90 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM 0.135
7 7.99 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Freja 0.116
DNS TRAORÉ Martha 1995 Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 35 8.07 8.42 PORSHOLT Anne 1995 Esbjerg AM
2 143 8.12 7.94 LANG Helena Serita 1998 Aarhus 1900
3 9 7.97 7.91 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
4 101 8.00 7.93 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
5 21 7.97 7.93 NISSEN Camilla F. R. 1990 Københavns IF
6 49 7.97 7.76 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
7 102 8.00 7.81 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
8 226 8.02 7.89 PEDERSEN Emilie 1998 SAK 77
HEAT 1 / 2
1 59 7.92 7.87 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
2 176 7.95 7.86 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Freja
3 142 7.71 7.72 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900
4 218 7.77 7.87 MOTZKUS Camilla 1997 Odense Atletik / OGF
5 48 7.77 7.62 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
6 111 7.85 7.66 KALLON Rugiatu 1993 Sparta
7 36 7.90 7.87 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
8 112 DNS 7.87 7.69 TRAORÉ Martha 1995 Sparta