DMU inde • 2015 Mar 07 - Mar 08 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 16-17 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:00
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest -1994 - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest -1994 - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest -1994 - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2014: 8.93 Isabell Paprotny - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 9.33 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.183
2 q 9.34 Laura Grønbech 1999 Slagelse Atletik DELTA 0.141
3 q 9.77 Caroline Graversgaard Joh 1998 Aarhus 1900 0.545
4 PB q 10.03 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja 0.132
5 10.20 Janni Kristensen 1999 SIK 80 Sæby 0.167
6 10.29 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta 0.228
HEAT 2 / 3
1 Q 9.21 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.155
2 q 9.80 Leonora Hede 1998 Sparta 0.266
3 10.13 Klara Eigtved 1999 Københavns IF 0.153
4 =PB 10.14 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik 0.268
5 10.76 Therese R. Johansen 1999 Aarhus 1900 0.645
6 12.55 Emilie R. Hansen 1999 Sparta 0.236
HEAT 3 / 3
1 Q 9.69 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG 0.174
2 q 9.81 Amalie Bang Petersen 1998 Randers Freja 0.212
3 10.19 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
4 10.43 Johanne Wiedemann Simonse 1999 Sparta 0.218
5 10.46 Maria Selck 1999 Sparta 0.184
6 PB 11.49 Lamah Asadi 1999 AGF 0.165
7 11.64 Signe G. Jensen 1999 SIK 80 Sæby 0.569
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 328 9.77 Janni Kristensen 1999 SIK 80 Sæby
3 34 9.33 9.33 Laura Grønbech 1999 Slagelse Atletik DELTA
4 424 10.21 10.21 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta
5 52 10.20 10.20 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja
6 526 9.07 9.07 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
7 529 9.76 9.76 Caroline Graversgaard Joh 1998 Aarhus 1900
HEAT 2 / 3
2 178 9.98 9.98 Klara Eigtved 1999 Københavns IF
3 438 9.46 9.46 Emilie R. Hansen 1999 Sparta
4 528 10.44 10.44 Therese R. Johansen 1999 Aarhus 1900
5 151 10.14 10.14 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik
6 433 9.65 9.65 Leonora Hede 1998 Sparta
7 525 8.99 8.99 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
HEAT 3 / 3
2 142 11.69 11.69 Lamah Asadi 1999 AGF
3 426 10.05 10.05 Johanne Wiedemann Simonse 1999 Sparta
4 18 9.61 9.61 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG
5 51 9.55 9.55 Amalie Bang Petersen 1998 Randers Freja
6 427 8.88 8.88 Maria Selck 1999 Sparta
7 523 10.11 10.11 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
8 327 11.94 Signe G. Jensen 1999 SIK 80 Sæby
SCRATCH
1 50 DNS 9.44 9.44 Josephine Skipper 1998 Randers Freja