DMU inde • 2015 Mar 07 - Mar 08 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 16-17 år - Kuglestød - Day 2 at 09:15
5.0 kg
Dansk rekord (M-U18): 18.36 Christoffer Mikkelsen -1989 - Randers Atletik Freja - Århus - 10-12-2011
Dansk rekord (D17): 18.36 Christoffer Mikkelsen -1989 - Randers Atletik Freja - Århus - 10-12-2011
Dansk rekord (D16): 16.92 Kenneth Mertz -1989 - Køge Atletik - Hvidovre - 11-12-2005
Dansk mester 2014: 17.16 Marcus Thomsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 18.57 Marcus Thomsen 1998 Aarhus 1900 18.03 18.41 18.18 18.41 18.57 17.96
2 PB 14.68 Casper Jørgensen 1999 Amager AC 14.19 X 14.60 14.32 14.68 14.61
3 PB 13.20 August Hallberg 1998 Sparta 12.61 X 12.86 12.80 12.97 13.20
4 PB 12.96 Christoffer Holm 1999 Greve Atletik 12.48 12.92 12.82 12.73 12.96 X
5 PB 12.60 Nikolaj Graves 1998 Sparta 12.21 12.60 12.08 11.57 11.93 11.92
6 12.27 Mathias Hansen 1999 Randers Freja 11.63 11.89 12.27 11.61 11.49 9.77
7 12.06 Stefan Lehnert 1999 Ballerup AK X 11.85 12.06 X X X
8 11.96 Rasmus Jensen 1999 Ballerup AK 10.60 11.45 11.09 X 11.96 11.62
9 11.41 Christoffer Gormsen 1999 Vejen AF 11.41 11.21 10.69
10 PB 10.62 Andreas Matthiesen 1998 Odense Atletik X 9.94 10.62
11 10.14 Malte Strunge 1998 SIK 80 Sæby 9.60 9.27 10.14
12 9.83 Axel Steinarsson 1999 Aalborg AM X X 9.83
13 8.51 Markus Ostenfeldt 1999 SAK 77 8.51 8.04 X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 43 11.30 12.30 Mathias Hansen 1999 Randers Freja
2 245 10.19 10.19 Axel Steinarsson 1999 Aalborg AM
3 490 18.96 19.79 Marcus Thomsen 1998 Aarhus 1900
4 454 13.01 13.01 August Hallberg 1998 Sparta
5 326 9.71 Malte Strunge 1998 SIK 80 Sæby
6 60 12.64 12.64 Christoffer Holm 1999 Greve Atletik
7 564 10.26 10.26 Andreas Matthiesen 1998 Odense Atletik
8 98 14.21 14.52 Casper Jørgensen 1999 Amager AC
9 270 12.81 Stefan Lehnert 1999 Ballerup AK
10 342 9.28 Markus Ostenfeldt 1999 SAK 77
11 456 12.53 12.53 Nikolaj Graves 1998 Sparta
12 269 12.20 Rasmus Jensen 1999 Ballerup AK
13 94 11.44 Christoffer Gormsen 1999 Vejen AF