DMU inde • 2015 Mar 07 - Mar 08 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:25
Dansk rekord: 7.13 Andreas Trajkovski -1993 - Københavns IF - Århus - 27-12-2008
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen 95 - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 7.34 Peter Andersson - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.43 Tobias G Larsen 2000 Holte Atletik 0.161
2 q 7.83 Christian Klitgaard 2000 AGF 0.123
3 q 8.16 Rasmus Vejlgård 2000 SAK 77 0.153
4 8.21 Christian Cornelius 2000 Sparta 0.154
5 8.34 Lucas Richardt 2000 SAK 77 0.203
6 8.41 Magnus Elsted 2001 Ballerup AK 0.215
7 PB 9.20 Jens Mejrup Esbjerg AM
HEAT 2 / 3
1 =PB Q 7.65 Emil Frænde 2000 Sparta 0.161
2 q 7.92 Gabriel Lausten 2000 Sparta 0.153
3 q 8.02 Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik 0.129
4 8.20 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900 0.144
5 8.29 Jonas Mikkelsen 2001 Skive AM 0.497
6 PB 8.53 Simon S Jensen Esbjerg AM 0.184
7 8.81 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900 0.193
HEAT 3 / 3
1 Q 7.70 Vincent Plas 2001 Sparta 0.174
2 PB q 7.73 Rasmus Aalund 2000 Fremad Holbæk 0.143
3 8.20 Mathias Thuesen 2000 SAK 77 0.153
4 PB 8.25 Patrick Wolf Esbjerg AM 0.170
5 8.33 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900 0.186
6 8.35 Lucas Bunch 2000 Sparta 0.121
7 8.40 Simon Bergquist 2001 Greve Atletik 0.197
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 414 7.85 7.85 Christian Cornelius 2000 Sparta
3 131 7.80 7.80 Christian Klitgaard 2000 AGF
4 163 9.56 Jens Mejrup Esbjerg AM
5 335 8.20 8.04 Rasmus Vejlgård 2000 SAK 77
6 262 8.53 Magnus Elsted 2001 Ballerup AK
7 336 8.19 8.19 Lucas Richardt 2000 SAK 77
8 145 7.27 7.27 Tobias G Larsen 2000 Holte Atletik
HEAT 2 / 3
2 482 8.48 8.32 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900
3 162 8.83 Simon S Jensen Esbjerg AM
4 323 8.25 8.25 Jonas Mikkelsen 2001 Skive AM
5 544 8.18 8.18 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900
6 415 7.78 7.78 Gabriel Lausten 2000 Sparta
7 148 7.88 7.88 Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik
8 413 7.65 7.65 Emil Frænde 2000 Sparta
HEAT 3 / 3
2 337 8.17 8.17 Mathias Thuesen 2000 SAK 77
3 71 8.26 8.26 Simon Bergquist 2001 Greve Atletik
4 411 7.69 7.69 Vincent Plas 2001 Sparta
5 408 8.26 8.26 Lucas Bunch 2000 Sparta
6 164 9.30 Patrick Wolf Esbjerg AM
7 483 8.09 8.09 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900
8 260 7.77 7.77 Rasmus Aalund 2000 Fremad Holbæk
SCRATCH
1 146 DNS 7.62 7.62 Mikkel Ramlow 2000 Holte Atletik
2 261 DNS 7.90 7.90 Rasmus Tornbjerg Klausen 2000 Fremad Holbæk
Drenge 14-15 år - 60 meter - Day 2 at 11:35
Dansk rekord: 7.13 Andreas Trajkovski -1993 - Københavns IF - Århus - 27-12-2008
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen 95 - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 7.34 Peter Andersson - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 7.36 Tobias G Larsen 2000 Holte Atletik 0.170
2 PB 7.61 Emil Frænde 2000 Sparta 0.168
3 PB 7.63 Vincent Plas 2001 Sparta 0.174
4 PB 7.65 Rasmus Aalund 2000 Fremad Holbæk 0.134
5 =PB 7.80 Christian Klitgaard 2000 AGF 0.442
6 7.87 Gabriel Lausten 2000 Sparta 0.142
7 8.12 Rasmus Vejlgård 2000 SAK 77 0.198
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 335 8.16 8.04 Rasmus Vejlgård 2000 SAK 77
3 411 7.70 7.69 Vincent Plas 2001 Sparta
4 260 7.73 7.77 Rasmus Aalund 2000 Fremad Holbæk
5 413 7.65 7.65 Emil Frænde 2000 Sparta
6 145 7.43 7.27 Tobias G Larsen 2000 Holte Atletik
7 415 7.92 7.78 Gabriel Lausten 2000 Sparta
8 131 7.83 7.80 Christian Klitgaard 2000 AGF
SCRATCH
1 148 DNS 8.02 7.88 Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik