DMU inde • 2015 Mar 07 - Mar 08 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:00
Dansk rekord (P15): 7.91 Anne Larsen -1981 - Herning GF - Malmö (SWE) - 02-03-1996
7.91 Louise B Biede -1993 - SAK 77 - Göteborg (SWE) - 22-11-2008
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen -1996 - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.93 Mathilde Pritzel Nielsen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 PB Q 8.07 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF 0.168
2 =PB q 8.21 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Aarhus 1900 0.225
3 PB q 8.23 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM 0.173
4 PB q 8.35 Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF 0.167
5 8.49 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta 0.292
6 8.51 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF 0.182
7 =PB 8.52 Mathilde Lindhardt Byrges 2000 Slagelse Atletik DELTA 0.122
8 8.56 Isabella Juul 2000 Sparta 0.282
HEAT 2 / 3
1 PB Q 8.25 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik 0.147
2 q 8.34 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.622
3 8.41 Olivia Tuokila 2000 Sparta 0.224
4 8.43 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta 0.163
5 8.55 Louise B. Moore 2001 Københavns IF 0.346
5 8.55 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF 0.188
7 8.58 Sarah Sveistrup Dahl 2000 Sparta 0.187
7 8.58 Sarah Kristensen 2000 Skive AM 0.169
HEAT 3 / 3
1 Q 8.12 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC 0.141
2 PB q 8.24 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF 0.167
3 8.42 Julie Bøye 2000 AGF 0.181
4 8.45 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM 0.190
5 8.52 Naja Vinter 2000 Helsingør IF 0.522
6 8.60 Anna Harder 2000 Allerød AM
7 8.61 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC 0.164
8 8.63 Josefine Bundgaard-Hansen 2000 SAK 77
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 397 8.38 8.38 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
2 516 8.21 8.21 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Aarhus 1900
3 75 8.49 8.49 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
4 222 8.43 8.43 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM
5 31 8.52 8.52 Mathilde Lindhardt Byrges 2000 Slagelse Atletik DELTA
6 385 8.14 8.14 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF
7 387 8.36 8.36 Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
8 393 8.51 8.51 Isabella Juul 2000 Sparta
HEAT 2 / 3
1 174 8.51 8.51 Louise B. Moore 2001 Københavns IF
2 83 8.36 8.36 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF
3 399 8.46 8.46 Sarah Sveistrup Dahl 2000 Sparta
4 404 8.21 8.21 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
5 401 8.36 8.36 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
6 67 8.46 8.46 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
7 396 8.16 8.16 Olivia Tuokila 2000 Sparta
8 308 8.51 8.51 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
HEAT 3 / 3
1 218 8.25 8.25 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 82 8.39 8.39 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF
3 153 8.50 8.50 Anna Harder 2000 Allerød AM
4 384 8.50 8.50 Naja Vinter 2000 Helsingør IF
5 355 8.43 8.43 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
6 344 8.52 8.52 Josefine Bundgaard-Hansen 2000 SAK 77
7 134 8.27 8.27 Julie Bøye 2000 AGF
8 358 8.09 8.09 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC
SCRATCH
1 135 NQ 8.65 8.65 Josefine Staugaard 2000 AGF
2 154 NQ 8.56 8.56 Victoria Nielsen 2000 Allerød AM
3 170 NQ Ida Boel 2000 Esbjerg AM
4 280 NQ 8.75 Josephine Rasander 2001 Ballerup AK
5 511 NQ 8.74 8.74 Emma Guldager 2001 Aarhus 1900
6 512 NQ 8.64 8.64 Iris Trollehave 2001 Aarhus 1900
7 219 DNS 8.19 8.19 Freja Wærness 2000 Aalborg AM
8 310 DNS 9.02 9.02 Bjørg Bregendahl 2000 Skive AM