DMU inde • 2015 Mar 07 - Mar 08 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:50
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard -1983 - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard -1983 - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.73 Camilla Voigt -1978 - Herlev IF - Rødovre - 10-02-1994
7.73 Annelouise V Jensen -1996 - Århus 1900 - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.86 Frida Sångren - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 8.01 Emilie Pedersen 1998 SAK 77 0.469
2 q 8.09 Klara Krøyer Fomsgaard 1998 Herning GF 0.149
3 q 8.13 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA 0.144
4 PB 8.33 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM 0.172
5 8.42 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.129
6 8.52 Leonora Hede 1998 Sparta
7 PB 8.67 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900 0.520
8 8.84 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta 0.232
HEAT 2 / 3
1 Q 7.93 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta 0.184
2 q 8.29 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta 0.495
3 8.31 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.132
4 PB 8.44 Ane Kjærgaard 1998 Sparta 0.199
5 8.52 Louise Østergård 1999 SIK 80 Sæby 0.143
6 8.53 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM 0.195
7 8.78 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG 0.255
HEAT 3 / 3
1 Q 8.04 Sarah Winther Jensen 1999 AK Holstebro 0.172
2 q 8.13 Helena Sarita Lang 1998 Aarhus 1900 0.160
3 PB q 8.26 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik 0.146
4 8.48 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK 0.504
5 8.68 Mathilde Søndergaard Jeps 1999 Sparta 0.528
6 9.11 Therese R. Johansen 1999 Aarhus 1900 0.595
DNS Bjørg Nowack 1999 Odense Atletik
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 424 8.61 8.61 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta
2 525 8.37 8.37 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
3 433 8.51 8.51 Leonora Hede 1998 Sparta
4 35 8.04 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
5 89 7.99 7.99 Klara Krøyer Fomsgaard 1998 Herning GF
6 305 8.35 8.35 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM
7 346 7.99 7.89 Emilie Pedersen 1998 SAK 77
8 523 8.71 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
HEAT 2 / 3
2 526 8.23 8.23 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
3 306 8.41 8.41 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
4 434 8.68 8.66 Ane Kjærgaard 1998 Sparta
5 437 8.27 8.27 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta
6 435 7.88 7.88 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta
7 18 8.77 8.77 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG
8 330 8.43 Louise Østergård 1999 SIK 80 Sæby
HEAT 3 / 3
2 554 7.99 7.99 Sarah Winther Jensen 1999 AK Holstebro
3 565 DNS 8.63 8.63 Bjørg Nowack 1999 Odense Atletik
4 425 8.51 8.51 Mathilde Søndergaard Jeps 1999 Sparta
5 70 8.35 8.35 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik
6 530 8.06 7.94 Helena Sarita Lang 1998 Aarhus 1900
7 285 8.40 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK
8 528 9.09 9.09 Therese R. Johansen 1999 Aarhus 1900
SCRATCH
1 138 DNS 8.57 8.57 Pernille Schmidt 1999 AGF
2 427 DNS 7.86 7.86 Maria Selck 1999 Sparta
Piger 16-17 år - 60 meter - Day 2 at 11:45
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard -1983 - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard -1983 - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.73 Camilla Voigt -1978 - Herlev IF - Rødovre - 10-02-1994
7.73 Annelouise V Jensen -1996 - Århus 1900 - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.86 Frida Sångren - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 7.77 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta 0.153
2 7.96 Emilie Pedersen 1998 SAK 77 0.158
3 8.07 Klara Krøyer Fomsgaard 1998 Herning GF 0.176
4 8.08 Sarah Winther Jensen 1999 AK Holstebro 0.198
5 8.11 Helena Sarita Lang 1998 Aarhus 1900 0.153
6 8.17 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA 0.177
7 PB 8.19 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik 0.148
8 PB 8.22 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta 0.207
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 70 8.26 8.35 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik
2 437 8.29 8.27 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta
3 435 7.93 7.88 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta
4 89 8.09 7.99 Klara Krøyer Fomsgaard 1998 Herning GF
5 346 8.01 7.89 Emilie Pedersen 1998 SAK 77
6 554 8.04 7.99 Sarah Winther Jensen 1999 AK Holstebro
7 530 8.13 7.94 Helena Sarita Lang 1998 Aarhus 1900
8 35 8.13 8.04 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA