DMU inde • 2015 Mar 07 - Mar 08 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 10:15
Dansk rekord (M-U18): 6.98 Morten Dalgaard Madsen -1995 - Skive AM - Skive - 16-12-2012
Dansk rekord (D17): 6.98 Morten Dalgaard Madsen -1995 - Skive AM - Skive - 16-12-2012
Dansk rekord (D16): 7.04 Morten Dalgaard Madsen -1995 - Skive AM - Skive - 05-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen 95 - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 7.16 Lukas Bredo - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 PB Q 7.06 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900 0.122
2 q 7.21 Peter Andersson 1999 Greve Atletik 0.164
3 q 7.53 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM 0.144
4 PB q 7.56 Marc Hanselmann Nielsen 1999 Sparta 0.220
5 PB q 7.56 Jonathan Aquino 1999 Sparta 0.156
6 7.57 Mads Holm 1999 Sparta 0.155
7 7.62 Simon Bøhrns Knudsen 1999 Viborg AM 0.136
8 PB 7.70 Jens Raabyemagle 1999 Sparta 0.143
HEAT 2 / 2
1 Q 7.08 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900 0.109
2 q 7.38 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta 0.136
3 q 7.47 Sofus Rasmus Clausen 1998 Sparta 0.151
4 7.58 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900 0.153
5 PB 7.60 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik 0.145
6 7.74 Lars Hansen 1999 Aalborg AM 0.226
7 8.11 Jacob Hvorup 1999 Sparta 0.182
DQ Nikolai Friis 1998 Randers Freja
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 448 7.73 7.73 Marc Hanselmann Nielsen 1999 Sparta
2 242 7.39 7.39 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM
3 108 7.50 7.50 Simon Bøhrns Knudsen 1999 Viborg AM
4 449 7.59 7.59 Jonathan Aquino 1999 Sparta
5 450 7.56 7.56 Mads Holm 1999 Sparta
6 493 7.08 7.08 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900
7 57 7.18 7.18 Peter Andersson 1999 Greve Atletik
8 447 7.73 7.73 Jens Raabyemagle 1999 Sparta
HEAT 2 / 2
1 59 7.65 7.65 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik
2 489 7.53 7.53 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900
3 452 7.38 7.38 Sofus Rasmus Clausen 1998 Sparta
4 42 7.73 7.73 Nikolai Friis 1998 Randers Freja
5 453 7.24 7.24 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta
6 238 7.55 7.55 Lars Hansen 1999 Aalborg AM
7 451 7.60 7.60 Jacob Hvorup 1999 Sparta
8 492 7.01 7.01 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 333 DNS 7.44 Kasper Larsen 1999 SIK 80 Sæby
Drenge 16-17 år - 60 meter - Day 2 at 11:55
Dansk rekord (M-U18): 6.98 Morten Dalgaard Madsen -1995 - Skive AM - Skive - 16-12-2012
Dansk rekord (D17): 6.98 Morten Dalgaard Madsen -1995 - Skive AM - Skive - 16-12-2012
Dansk rekord (D16): 7.04 Morten Dalgaard Madsen -1995 - Skive AM - Skive - 05-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen 95 - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 7.16 Lukas Bredo - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 =DR, PB 6.98 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900 0.116
2 PB 6.99 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900 0.144
3 PB 7.16 Peter Andersson 1999 Greve Atletik 0.171
4 7.28 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta 0.140
5 PB 7.45 Jonathan Aquino 1999 Sparta 0.146
6 PB 7.51 Marc Hanselmann Nielsen 1999 Sparta 0.197
7 7.52 Sofus Rasmus Clausen 1998 Sparta 0.141
DNS Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 448 7.56 7.73 Marc Hanselmann Nielsen 1999 Sparta
2 449 7.56 7.59 Jonathan Aquino 1999 Sparta
3 492 7.08 7.01 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900
4 493 7.06 7.08 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900
5 453 7.38 7.24 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta
6 57 7.21 7.18 Peter Andersson 1999 Greve Atletik
7 452 7.47 7.38 Sofus Rasmus Clausen 1998 Sparta
8 242 DNS 7.53 7.39 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM