Copenhagen Athletics Games • 2016 Jun 18 • Østerbro Stadium • Copenhagen • Denmark

ALL
Girls
Boys
Wilson Kipketer Tribute

 

 

Men - 100 m - round 1 - Day 1 at 16:30
World record: 9.58 Usain Bolt - JAM - 2009
European record: 9.86 Francis Obikwelo - POR - 2004
9.86 Jimmy Vicaut - FRA - 2015
Danish record: 10.29 Morten Jensen - FIF Hillerød - Greve - 18-09-2004
Stadium record: 10.06 Jacques Harvey - JAM - 2013
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 3 - Wind: +1.9
1 Q 10.60 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
2 Q 10.89 RAHMAN Imran 1993 Great Britain
3 q 10.91 MCKENZIE Ramone 1990 Jamaica
4 q 10.93 KNUDSEN Steffen 1998 Aarhus 1900
5 q 11.06 TRAJKOVSKI Peter 1996 Sparta
6 q 11.12 SKOU Mathias 1996 Københavns IF
HEAT 2 / 3 - Wind: +1.5
1 Q 10.49 DALY Kieran 1992 Great Britain
2 Q 10.52 DALGAARD Morten 1995 Skive Atletik
3 q 10.72 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
4 q 10.86 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
5 q 10.98 JANSSON Victor 1993 Finland
6 11.16 STRØM Emil 1993 Sparta
7 11.20 KADESTÅL Sebastian 1996 Sweden
HEAT 3 / 3 - Wind: +2.6
1 Q 10.46 SCHOU Frederik 1996 Sparta
2 Q 10.57 AYANFUL Eugene 1990 Ghana
3 q 10.69 TRAJKOVSKI Andreas 1993 Sparta
4 q 10.69 SKERVIN Elijah 1992 Great Britain
5 q 10.80 WILLIAMS Conrad 1982 Great Britain
6 11.21 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
DNS KASHAFALI Saluum 1993 Norway
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 2, q: 10
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 1 11.23 SKOU Mathias 1996 Københavns IF
3 2 10.77 KNUDSEN Steffen 1998 Aarhus 1900
4 3 10.39 RAHMAN Imran 1993 Great Britain
5 4 10.10 MCKENZIE Ramone 1990 Jamaica
6 5 10.52 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
7 6 10.95 TRAJKOVSKI Peter 1996 Sparta
HEAT 2 / 3
2 7 10.95 KADESTÅL Sebastian 1996 Sweden
3 8 10.57 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
4 207 10.96 JANSSON Victor 1993 Finland
5 10 10.18 DALY Kieran 1992 Great Britain
6 11 10.48 DALGAARD Morten 1995 Skive Atletik
7 12 10.97 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
8 13 10.92 STRØM Emil 1993 Sparta
HEAT 3 / 3
2 14 10.73 SCHOU Frederik 1996 Sparta
3 15 10.34 AYANFUL Eugene 1990 Ghana
4 16 10.33 SKERVIN Elijah 1992 Great Britain
5 17 DNS 10.49 KASHAFALI Saluum 1993 Norway
6 18 10.97 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
7 19 10.85 TRAJKOVSKI Andreas 1993 Sparta
8 219 10.55 WILLIAMS Conrad 1982 Great Britain