Copenhagen Athletics Games • 2016 Jun 18 • Østerbro Stadium • Copenhagen • Denmark

ALL
Girls
Boys
Wilson Kipketer Tribute

 

 

Men - 110 m hurdles - round 1 - Day 1 at 16:20
106.7 cm, 10 hurdles, 13.72 / 9.14 / 14.02
World record: 12.80 Aries Merritt - USA - 2012
European record: 12.91 Colin Jackson - GBR - 1993
Danish record: 13.55 Andreas Martinsen - Århus 1900 - Göteborg, SWE - 05-07-2015
Stadium record: 13.47 Sekou Kaba - CAN - 2015
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 3 - Wind: +2.9
1 Q 13.59 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
2 Q 13.75 RIVAS Yeison 1990 Columbia
3 q 13.99 CONWAY Jack 1990 Australia
4 q 14.01 LEVIN Anton 1992 Sweden
5 q 14.23 JUSTYNSK Mikolaj 1992 Poland
DNS OKORO Edirin 1989 Great Britain
HEAT 2 / 3 - Wind: +1.6
1 Q 13.53 CZYKIER Damian 1992 Poland
2 Q 13.72 VUKICEVIC Vladimir 1991 Norway
3 q 14.20 KABA Sekou 1990 Canada
4 14.52 MITALA Charles 1996 Sweden
DNS TAY Marvin 1990 Sweden
HEAT 3 / 3 - Wind: +0.0
1 14.17 AL-AMEEN Alex 1989 Nigeria
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 2, q: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 40 DNS 14.56 OKORO Edirin 1989 Great Britain
3 41 13.82 JUSTYNSK Mikolaj 1992 Poland
4 42 13.74 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
5 43 13.63 RIVAS Yeison 1990 Columbia
6 44 14.13 CONWAY Jack 1990 Australia
7 45 14.40 LEVIN Anton 1992 Sweden
HEAT 2 / 3
2 46 14.30 MITALA Charles 1996 Sweden
3 47 13.62 CZYKIER Damian 1992 Poland
4 48 13.72 KABA Sekou 1990 Canada
6 50 13.90 VUKICEVIC Vladimir 1991 Norway
7 51 DNS 14.00 TAY Marvin 1990 Sweden
HEAT 3 / 3
4 49 13.70 AL-AMEEN Alex 1989 Nigeria
Men - 110 m hurdles - Day 1 at 18:35
106.7 cm, 10 hurdles, 13.72 / 9.14 / 14.02
World record: 12.80 Aries Merritt - USA - 2012
European record: 12.91 Colin Jackson - GBR - 1993
Danish record: 13.55 Andreas Martinsen - Århus 1900 - Göteborg, SWE - 05-07-2015
Stadium record: 13.47 Sekou Kaba - CAN - 2015
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
Wind: +4.2
1 13.31 CZYKIER Damian 1992 Poland
2 13.59 VUKICEVIC Vladimir 1991 Norway
3 13.69 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
4 13.69 KABA Sekou 1990 Canada
5 13.97 CONWAY Jack 1990 Australia
6 13.99 RIVAS Yeison 1990 Columbia
7 14.01 LEVIN Anton 1992 Sweden
8 14.12 JUSTYNSK Mikolaj 1992 Poland
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 41 14.23 JUSTYNSK Mikolaj 1992 Poland
2 48 14.20 KABA Sekou 1990 Canada
3 43 13.75 RIVAS Yeison 1990 Columbia
4 42 13.59 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
5 47 13.53 CZYKIER Damian 1992 Poland
6 50 13.72 VUKICEVIC Vladimir 1991 Norway
7 45 14.01 LEVIN Anton 1992 Sweden
8 44 13.99 CONWAY Jack 1990 Australia