DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 16-17 år - 200 meter - Day 1 at 16:25
Dansk rekord (K-U18): 25.06 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 22-03-2003
Dansk rekord (P17): 25.13 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 21-02-2015
Dansk rekord (P16): 25.06 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 22-03-2003
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2015: 25.35 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 25.72 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
2 PB 26.25 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
2 PB 26.25 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
4 PB 27.06 SCHMIDT Pernille 1999 AGF
5 PB 27.13 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
6 27.26 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 27.30 BØYE Julie Maack 2000 AGF
8 27.49 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
9 PB 27.51 AKRAWI Roze Gad 2000 Esbjerg AM
10 27.66 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
11 PB 27.74 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
12 27.78 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
13 27.91 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
14 28.32 NÆSBY Cecilie Anna 2000 Sparta
15 28.42 KJELDSEN Maria Pico 2000 Greve Atletik
16 28.44 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
17 28.66 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
18 29.58 HAAHR Sofie 2000 Esbjerg AM
19 29.82 MEIER Cecilie 2000 Aarhus 1900
20 39.01 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
HEAT 1 / 5
14 28.32 NÆSBY Cecilie Anna 2000 Sparta
15 28.42 KJELDSEN Maria Pico 2000 Greve Atletik
18 29.58 HAAHR Sofie 2000 Esbjerg AM
19 29.82 MEIER Cecilie 2000 Aarhus 1900
HEAT 2 / 5
8 27.49 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
9 PB 27.51 AKRAWI Roze Gad 2000 Esbjerg AM
11 PB 27.74 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
16 28.44 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
HEAT 3 / 5
4 PB 27.06 SCHMIDT Pernille 1999 AGF
5 PB 27.13 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
13 27.91 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
17 28.66 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
HEAT 4 / 5
6 27.26 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 27.30 BØYE Julie Maack 2000 AGF
10 27.66 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
12 27.78 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
HEAT 5 / 5
1 25.72 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
2 PB 26.25 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
2 PB 26.25 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
20 39.01 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
START LIST
Antal heats: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
1 175 29.43 29.43 HAAHR Sofie 2000 Esbjerg AM
2 417 29.35 29.35 MEIER Cecilie 2000 Aarhus 1900
3 31 28.31 28.31 KJELDSEN Maria Pico 2000 Greve Atletik
4 249 28.10 28.10 NÆSBY Cecilie Anna 2000 Sparta
HEAT 2 / 5
1 422 27.96 27.96 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
2 172 27.76 27.76 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
3 174 27.58 27.58 AKRAWI Roze Gad 2000 Esbjerg AM
4 246 27.42 27.42 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
HEAT 3 / 5
1 505 27.34 27.20 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
2 63 27.33 27.33 SCHMIDT Pernille 1999 AGF
3 470 27.26 27.26 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
4 532 27.13 27.13 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
HEAT 4 / 5
1 254 27.01 27.01 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
2 57 26.82 26.82 BØYE Julie Maack 2000 AGF
3 424 26.54 26.54 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
4 423 26.46 26.46 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
HEAT 5 / 5
1 247 26.29 26.29 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
2 248 26.12 26.80 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
3 45 25.63 25.63 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
4 114 25.46 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
SCRATCH
1 419 NQ 29.71 29.71 KROGH Kathrine Hede 2000 Aarhus 1900
2 421 NQ 30.49 30.30 NIELSEN Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900
3 112 DNS 25.93 WÆRNESS Freja 2000 Aalborg AM