DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 16-17 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:15
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2015: 9.02 Liv Stæhr Rødtnes (99) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 PB Q 8.90 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik 0.149
2 PB q 9.40 HANSEN Emilie R 1999 Sparta 0.252
3 PB q 9.61 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta 0.244
4 q 9.67 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta 0.218
5 10.29 JØRGENSEN Sofie 1999 Randers Atletik Freja 0.236
6 PB 10.30 RASMUSSEN Jasmin Boe 2000 Greve Atletik 0.138
HEAT 2 / 3
1 Q 9.02 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta 0.176
2 q 9.56 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM 0.115
3 PB 9.80 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM 0.354
4 10.16 KRETZSCHMER Julie 1999 Hvidovre AM 0.286
5 10.65 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF 0.156
6 11.18 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg AM 0.179
HEAT 3 / 3
1 PB Q 9.05 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.113
2 q 9.30 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.168
3 10.01 SØNDERGAARD Mathilde 1999 Sparta 0.178
4 10.12 LEROY Louise Wessel 1999 Sparta 0.264
5 10.26 RENG Astrid Kjær 2000 Odense Atletik / OGF 0.258
6 11.18 VØLUND Gertrud 2000 Odense Atletik / OGF 0.524
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 245 9.34 9.34 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
3 254 9.63 9.63 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
4 32 10.37 10.37 RASMUSSEN Jasmin Boe 2000 Greve Atletik
5 30 8.98 8.98 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik
6 253 10.80 9.46 HANSEN Emilie R 1999 Sparta
7 94 10.03 JØRGENSEN Sofie 1999 Randers Atletik Freja
HEAT 2 / 3
2 98 KRETZSCHMER Julie 1999 Hvidovre AM
3 172 10.50 10.50 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
4 508 9.55 9.55 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
5 113 9.60 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg AM
6 252 8.88 8.88 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
7 41 10.53 10.53 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 3
2 263 9.89 9.89 SØNDERGAARD Mathilde 1999 Sparta
3 479 11.02 VØLUND Gertrud 2000 Odense Atletik / OGF
4 473 11.55 RENG Astrid Kjær 2000 Odense Atletik / OGF
5 424 9.06 9.06 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
6 423 9.05 8.99 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 262 10.02 10.02 LEROY Louise Wessel 1999 Sparta
Piger 16-17 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:40
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2015: 9.02 Liv Stæhr Rødtnes (99) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 =PB 8.88 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta 0.202
2 PB 8.93 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik 0.140
3 PB 8.98 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.149
4 9.18 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.154
5 PB 9.62 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta 0.234
6 9.63 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM 0.156
7 11.34 HANSEN Emilie R 1999 Sparta 0.226
DNS POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 245 DNS 9.67 9.34 POULSEN Laura Nørrung 2000 Sparta
2 254 9.61 9.63 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
3 424 9.05 9.06 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
4 30 8.90 8.98 LANGE Anna Øbakke 1999 Greve Atletik
5 252 9.02 8.88 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
6 423 9.30 8.99 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
7 508 9.56 9.55 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
8 253 9.40 9.46 HANSEN Emilie R 1999 Sparta