DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:00
Dansk rekord (P15): 7.89 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Aalborg - 17-11-2015
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 8.06 Astrid Lykke (00) - Helsingør IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 PB Q 8.13 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG 0.228
2 q 8.39 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC 0.162
3 8.45 LENDAL Victoria 2002 Sparta 0.201
4 8.45 BOLS Julie 2001 Aalborg AM 0.158
5 PB 8.46 KRAGH Maria Skov 2001 Sparta 0.197
6 PB 8.50 GULDAGER Emma 2001 Aarhus 1900 0.139
7 8.65 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja 0.129
HEAT 2 / 3
1 Q 8.05 JENSEN Thea Lyng Møller 2001 Aarhus 1900 0.189
2 PB q 8.31 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta 0.142
3 PB q 8.38 MOORE Louise B 2001 Københavns IF 0.214
4 q 8.40 DAHI Marie Paule 2001 Greve Atletik 0.149
5 8.47 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF 0.543
6 8.66 SVENNINGSEN Ditte Hyldahl 2002 Skive AM 0.189
7 8.85 ANDERSEN Nanna E 2001 Viborg AM 0.270
HEAT 3 / 3
1 Q 8.27 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900 0.193
2 q 8.39 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK 0.162
3 8.41 DOMMER Viktoria 2001 Sparta 0.222
4 8.45 KRUSE Kristine 2002 Slagelse Atletik DELTA 0.177
5 8.56 JAKOBSEN Alberte Riber 2001 Hvidovre AM 0.221
6 8.67 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta 0.143
7 8.70 RASANDER Josephine 2001 Ballerup AK 0.108
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 91 8.56 8.56 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja
3 188 8.34 8.34 YTTESEN Mathilde 2001 Amager AC
4 225 8.47 8.47 KRAGH Maria Skov 2001 Sparta
5 78 8.14 8.14 MIKKELSEN Mie 2001 Aabenraa IG
6 411 8.52 8.52 GULDAGER Emma 2001 Aarhus 1900
7 226 8.41 8.41 LENDAL Victoria 2002 Sparta
8 137 8.29 BOLS Julie 2001 Aalborg AM
HEAT 2 / 3
2 413 7.99 7.99 JENSEN Thea Lyng Møller 2001 Aarhus 1900
3 27 8.33 8.25 DAHI Marie Paule 2001 Greve Atletik
4 498 8.53 8.53 SVENNINGSEN Ditte Hyldahl 2002 Skive AM
5 211 8.33 8.33 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
6 197 8.46 8.46 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
7 544 8.54 8.54 ANDERSEN Nanna E 2001 Viborg AM
8 308 8.43 8.43 MOORE Louise B 2001 Københavns IF
HEAT 3 / 3
2 405 8.19 8.19 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
3 362 8.57 RASANDER Josephine 2001 Ballerup AK
4 212 8.52 8.52 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
5 361 8.39 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
6 99 8.48 8.48 JAKOBSEN Alberte Riber 2001 Hvidovre AM
7 50 8.40 8.40 KRUSE Kristine 2002 Slagelse Atletik DELTA
8 209 8.28 8.28 DOMMER Viktoria 2001 Sparta
SCRATCH
1 374 DNS 8.55 LUND Nina 2001 Vejen AF
2 404 DNS 8.54 8.54 RASMUS Martha Danneskjold 2002 Aarhus 1900
3 476 DNS 9.20 LARSEN Clara Bang 2001 Odense Atletik / OGF