DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:35
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2015: 8.61 Mads Lund (00) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 9.23 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900 0.177
2 PB q 9.55 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA 0.158
3 PB q 9.65 CHRISTOFFERSEN Andreas 2001 Sparta 0.144
4 PB q 9.69 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900 0.173
5 PB q 10.05 BENNEDSGAARD Niclas Juul 2001 Skive AM 0.155
6 139, PB 10.14 LANGE Aksel Øbakke 2002 Greve Atletik 0.220
7 10.48 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM 0.175
8 10.58 RICHTER Nikolaj 2002 Aalborg AM 0.503
HEAT 2 / 2
1 Q 9.33 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900 0.142
2 q 9.90 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik 0.189
3 132 q 10.14 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF 0.170
4 10.20 DALSGAARD Mathias 2002 IK Hellas 0.169
5 PB 10.44 CARSTENSEN Oswald 2002 Sparta 0.212
6 10.49 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM 0.207
7 11.11 SUURBALLE Sebastian R. 2002 Aarhus 1900 0.221
DNS HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 130 10.75 RICHTER Nikolaj 2002 Aalborg AM
2 138 10.42 LARSEN Thomas S 2001 Aalborg AM
3 18 10.82 10.82 LANGE Aksel Øbakke 2002 Greve Atletik
4 52 9.60 9.60 GRØNBECH Nikolaj 2002 Slagelse Atletik DELTA
5 375 9.93 9.93 NIELSEN Jeppe Ege 2002 Aarhus 1900
6 241 9.73 9.73 CHRISTOFFERSEN Andreas 2001 Sparta
7 376 9.36 9.22 VESTERGÅRD Rasmus 2002 Aarhus 1900
8 504 10.33 10.33 BENNEDSGAARD Niclas Juul 2001 Skive AM
HEAT 2 / 2
1 232 10.52 10.52 CARSTENSEN Oswald 2002 Sparta
2 378 9.24 9.24 BISGAARD Anton 2001 Aarhus 1900
3 16 9.62 9.62 ANDERSSON Tobias 2002 Greve Atletik
4 499 10.46 10.46 ESPERSEN Jeppe 2001 Skive AM
5 380 DNS 9.64 9.64 HØRMANN Kasper 2001 Aarhus 1900
6 377 10.99 10.99 SUURBALLE Sebastian R. 2002 Aarhus 1900
7 39 10.03 10.03 VANGES Adam Smitt 2002 Frederiksberg IF
8 36 10.06 10.06 DALSGAARD Mathias 2002 IK Hellas