DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 18-19 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 10:20
Dansk rekord (M-U20): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D19): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D18): 6.91 Frederik Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 19-02-2011
6.91 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.08 Rasmus Mohr Ernst (97) - Odense Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 7.09 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.145
2 q 7.17 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM 0.134
3 q 7.49 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900 0.135
4 PB 7.51 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik 0.152
5 7.67 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta 0.174
6 7.69 CHRISTENSEN Thomas Elling 1997 Aarhus 1900 0.173
7 7.90 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77 0.157
HEAT 2 / 2
1 Q 7.06 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.121
2 q 7.14 RANNING Albert 1998 Københavns IF 0.135
3 q 7.18 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 0.153
4 q 7.34 ANDERSEN Nicolai Lind 1998 Sparta 0.126
5 q 7.38 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK 0.149
6 PB 7.52 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM 0.217
7 7.95 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM 0.267
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 25 7.85 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik
3 390 7.03 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 1 7.08 7.08 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM
5 387 7.44 7.44 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
6 293 7.50 7.50 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
7 529 7.75 7.75 STØVE Andreas 1998 Silkeborg AK 77
8 392 7.76 7.68 CHRISTENSEN Thomas Elling 1997 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
2 295 7.24 ANDERSEN Nicolai Lind 1998 Sparta
3 352 7.12 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
4 151 7.56 7.56 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
5 319 6.97 6.97 RANNING Albert 1998 Københavns IF
6 296 7.16 7.16 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
7 513 7.79 7.79 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM
8 353 7.57 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK
SCRATCH
1 111 DNS 7.20 7.20 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
2 165 DNS 7.28 7.28 BUSCHA Sebastian Valentin 1997 Bagsværd AC
3 342 DNS 7.50 7.50 FLORKOWSKI Wojciech 1998 AK Holstebro
4 443 DNS 7.75 7.75 CHRISTIANSEN Marc Futtrup 1998 Kolding KFUM
Drenge 18-19 år - 60 meter - Day 2 at 11:55
Dansk rekord (M-U20): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D19): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D18): 6.91 Frederik Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 19-02-2011
6.91 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.08 Rasmus Mohr Ernst (97) - Odense Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 7.02 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.163
2 7.05 RANNING Albert 1998 Københavns IF 0.154
2 7.05 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.127
4 7.18 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 0.154
5 7.19 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM 0.142
6 7.37 ANDERSEN Nicolai Lind 1998 Sparta 0.160
7 7.39 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK 0.151
8 7.51 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900 0.159
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 353 7.38 THOMSEN Johan K 1997 Ballerup AK
2 387 7.49 7.44 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
3 1 7.17 7.08 ANDERSEN Jakob H. 1997 HG ATM
4 319 7.14 6.97 RANNING Albert 1998 Københavns IF
5 390 7.09 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
6 352 7.06 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
7 296 7.18 7.16 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
8 295 7.34 7.24 ANDERSEN Nicolai Lind 1998 Sparta