DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:40
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.70 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.77 Emma Beiter Bomme (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 8.08 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta 0.186
2 q 8.08 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM 0.155
3 PB q 8.14 TUOKILA Olivia 2000 Sparta 0.545
4 =PB 8.43 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF 0.202
5 8.46 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta 0.229
6 8.50 JACOBSEN Natasja 2000 Hvidovre AM 0.174
7 8.71 KROGH Kathrine Hede 2000 Aarhus 1900 0.480
8 8.82 NIELSEN Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900 0.220
HEAT 2 / 3
1 Q 7.94 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF 0.163
2 q 8.11 LYKKE Astrid 2000 Helsingør IF 0.178
3 =PB q 8.26 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta 0.166
4 8.49 HJORT Simone 1999 Sparta 0.152
5 8.51 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77 0.184
6 8.57 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM 0.125
7 8.67 ØSTERGÅRD Louise 1999 SIK 80 Sæby
HEAT 3 / 3
1 Q 7.90 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM 0.149
2 PB q 8.11 HANSEN Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF 0.164
3 8.34 BØYE Julie Maack 2000 AGF 0.147
4 8.37 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM 0.153
5 PB 8.40 KRISTENSEN Sarah 2000 Skive AM 0.112
6 PB 8.44 LARSEN Rebecca 2000 Herning GF AM 0.155
7 8.82 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900 0.512
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 254 8.32 8.21 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
2 419 8.60 8.60 KROGH Kathrine Hede 2000 Aarhus 1900
3 41 8.43 8.43 PEDERSEN Amalie Molander 2000 Frederiksberg IF
4 248 8.27 8.16 TUOKILA Olivia 2000 Sparta
5 104 8.42 8.42 JACOBSEN Natasja 2000 Hvidovre AM
6 252 7.92 7.92 JACOBSEN Katrine Koch 1999 Sparta
7 508 7.97 7.97 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
8 421 8.66 8.66 NIELSEN Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900
HEAT 2 / 3
2 172 8.47 8.47 BOEL Ida 2000 Esbjerg AM
3 45 7.88 7.88 HANSEN Kamille Busch 2000 Frederiksberg IF
4 532 8.42 8.42 BUNDGAARD-HANSEN Josefine 2000 Silkeborg AK 77
5 246 8.26 8.26 BOISEN Betty-Marie Njor 2000 Sparta
6 200 8.07 8.06 LYKKE Astrid 2000 Helsingør IF
7 206 8.57 ØSTERGÅRD Louise 1999 SIK 80 Sæby
8 264 8.36 8.36 HJORT Simone 1999 Sparta
HEAT 3 / 3
2 70 8.51 8.51 LARSEN Rebecca 2000 Herning GF AM
3 114 7.70 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
4 470 8.36 8.36 HARDER Anna Wilma 2000 Allerød AM
5 57 8.24 8.24 BØYE Julie Maack 2000 AGF
6 201 8.12 8.12 HANSEN Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
7 422 8.51 8.51 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
8 500 8.41 8.41 KRISTENSEN Sarah 2000 Skive AM
SCRATCH
1 202 DNS 8.36 8.36 VINTHER Naja 2000 Helsingør IF