DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:00
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm (74) - Aalborg FF - Aarhus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede (93) - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2015: 9.21 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 PB Q 9.57 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900 0.175
2 q 9.78 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF 0.171
3 PB q 9.99 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF 0.533
4 q 10.33 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM 0.165
5 PB 10.72 HARTMANN Ida Marie 2002 Aarhus 1900 0.543
6 PB 10.78 HJERMITSLEV Mille Albinus 2002 Aarhus 1900 0.164
7 11.71 DIEKHØNER Thora D 2001 Aalborg AM 0.335
HEAT 2 / 3
1 Q 9.72 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC 0.152
2 q 9.95 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK 0.234
3 10.39 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta 0.186
4 PB 10.45 SIMONSEN Alberthe W. 2002 Sparta 0.210
5 10.87 BALSLEV Ellen 2001 Københavns IF 0.141
6 11.09 KÆSTEL Louise Wrisberg 2001 Holte Atletik
HEAT 3 / 3
1 Q 9.53 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta 0.125
2 PB q 9.88 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF 0.111
3 10.60 LAWAETZ Ellen 2002 Sparta 0.248
4 10.83 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja 0.132
5 10.98 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
6 11.22 VILHELMSEN Liva 2002 Sparta 0.206
7 11.89 LARSEN Line Bjørn 2001 AK Holstebro 0.636
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 406 10.98 10.98 HJERMITSLEV Mille Albinus 2002 Aarhus 1900
3 405 9.60 9.60 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
4 542 10.28 10.28 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
5 403 10.87 10.87 HARTMANN Ida Marie 2002 Aarhus 1900
6 482 9.87 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF
7 197 10.54 10.54 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
8 132 11.51 DIEKHØNER Thora D 2001 Aalborg AM
HEAT 2 / 3
2 212 10.32 10.32 KÖKÉNY Lili 2001 Sparta
3 458 10.89 10.63 KÆSTEL Louise Wrisberg 2001 Holte Atletik
4 307 10.47 10.47 BALSLEV Ellen 2001 Københavns IF
5 224 10.95 10.95 SIMONSEN Alberthe W. 2002 Sparta
6 361 9.84 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
7 163 9.72 9.63 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
HEAT 3 / 3
2 211 9.49 9.41 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
3 331 10.06 10.06 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF
4 91 10.63 10.63 RUSIKE Elisabeth 2002 Randers Atletik Freja
5 412 10.58 10.58 KODAL Mathilde Brüchle 2001 Aarhus 1900
6 340 10.99 10.99 LARSEN Line Bjørn 2001 AK Holstebro
7 213 10.07 10.07 LAWAETZ Ellen 2002 Sparta
8 216 11.16 11.16 VILHELMSEN Liva 2002 Sparta
SCRATCH
1 28 DNS 11.63 11.63 HINSBERG Cirkeline 2002 Greve Atletik
2 64 DNS 11.93 11.93 WEIGLIN Ursula 2001 AGF
3 404 DNS 10.79 10.79 RASMUS Martha Danneskjold 2002 Aarhus 1900
Piger 14-15 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:35
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm (74) - Aalborg FF - Aarhus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede (93) - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2015: 9.21 Nathalie Richter (00) - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 9.32 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta 0.156
2 PB 9.57 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900 0.178
3 9.65 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC 0.171
4 9.73 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK 0.199
5 PB 9.86 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF 0.140
6 PB 9.93 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF 0.128
7 10.06 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF 0.200
DNS KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 197 9.99 10.54 FLORIN Emilie 2001 Helsingør IF
2 542 DNS 10.33 10.28 KLAUSEN Katharina S 2001 Viborg AM
3 163 9.72 9.63 HANSEN Katarina Hessner 2001 Bagsværd AC
4 405 9.57 9.60 SKOU Mathilde Kreiberg 2002 Aarhus 1900
5 482 9.78 NOWACK Liv 2001 Odense Atletik / OGF
6 211 9.53 9.41 BOMME Ida Beiter 2001 Sparta
7 361 9.95 LOESSL Klara Skriver 2002 Ballerup AK
8 331 9.88 10.06 SÆKMOSE Sarah 2002 Vejle IF