DMU inde • 2016 Mar 05 - Mar 06 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 18-19 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 11:45
99.1 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U20): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D19): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D18): 8.09 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk mester 2015: 8.96 Kenneth Pedersen (97) - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 8.48 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM 0.161
2 PB q 8.84 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM 0.192
3 PB q 9.54 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik 0.160
DQ BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
HEAT 2 / 2
1 PB q 8.93 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik 0.171
2 q 9.27 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta 0.160
3 q 9.54 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC 0.134
4 q 10.31 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM 0.354
DNS MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 152 8.44 8.44 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM
4 332 BJERREMAND Jonas N 1998 Vejle IF
5 151 8.88 8.88 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
6 24 9.59 9.59 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik
HEAT 2 / 2
3 293 9.25 9.25 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
4 196 DNS 8.13 8.13 MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
5 192 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC
6 513 9.76 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM
7 26 9.01 8.96 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik
SCRATCH
1 460 DNS PEDERSEN Andreas Kock 1997 Korsør AM
Drenge 18-19 år - 60 meter hæk - Day 1 at 13:20
99.1 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U20): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D19): 7.91 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D18): 8.09 Andreas Martinsen (90) - AK Holstebro - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk mester 2015: 8.96 Kenneth Pedersen (97) - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 8.51 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM 0.152
2 PB 8.71 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik 0.182
3 9.26 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta 0.174
4 9.39 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC 0.145
5 PB 9.48 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik 0.145
6 10.29 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM 0.217
DNS MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
DNS JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 513 10.31 9.76 RAHBÆK Søren 1997 Skive AM
2 192 9.54 CLAUSEN Villads 1998 Amager AC
3 26 8.93 8.96 PEDERSEN Kenneth 1997 Greve Atletik
4 196 DNS 8.17 8.13 MØRK Mathias 1997 Helsingør IF
5 151 DNS 8.84 8.88 JENSEN Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
6 152 8.48 8.44 FRANDSEN Sebastian Sund 1998 Aalborg AM
7 293 9.27 9.25 GRAVES Nikolaj 1998 Sparta
8 24 9.54 9.59 ØSTERBY Asger 1997 Greve Atletik