DMU inde • 2017 Feb 25 - Feb 26 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Drenge 14-15 år - Højdespring - Day 1 at 10:00
Dansk rekord (D15): 2.06 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Aarhus - 01-03-2008
Dansk rekord (D14): 1.97 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Aarhus - 08-12-2007
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2016: 1.76 Marius H Petersen - Holte Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 135 140 145 150 155 158 161 164 167 170 173 174
1 1.67 Kristian Roed Vestergaard 2003 Silkeborg AK 77 O O XXO - - XXX
2 1.64 Max K. Andersen 2003 Randers Freja XXO O XXO O XXX
3 1.64 Wilhelm Kopp 2003 Trongårdens IF O XXO O O XXO XXX
4 1.61 Sebastian Monneret 2003 Amager AC O O O XO XXX
5 1.61 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta XO O XXO XXO XXX
6 1.55 Lukas M Sørensen 2003 Københavns IF O - O XXX
7 1.50 Magnus Askov-Hansen 2003 Frederiksberg IF O O O XXX
8 =PB 1.50 Viktor B Petersen 2003 Amager AC O O O XXO XXX
9 1.45 Nicklas Non Nielsen 2003 Herning GF O XO O XXX
10 1.45 Oliver Fabricius Thomsen 2003 Frederiksberg IF O O XO XXX
11 PB 1.45 Tobias S.Dichmann 2003 Randers Freja O O XXO XXX
12 =PB 1.45 Victor Chabert 2002 Greve Atletik O XO XXO XXX
13 1.35 Malte Bank 2003 Sparta O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 529 1.50 1.50 Viktor B Petersen 2003 Amager AC
2 323 1.63 1.63 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta
3 321 1.45 1.45 Malte Bank 2003 Sparta
4 425 1.40 1.40 Tobias S.Dichmann 2003 Randers Freja
5 225 1.65 1.65 Lukas M Sørensen 2003 Københavns IF
6 38 1.50 1.50 Oliver Fabricius Thomsen 2003 Frederiksberg IF
7 427 1.72 1.72 Max K. Andersen 2003 Randers Freja
8 27 1.50 1.50 Nicklas Non Nielsen 2003 Herning GF
9 236 1.73 1.73 Kristian Roed Vestergaard 2003 Silkeborg AK 77
10 58 1.45 Victor Chabert 2002 Greve Atletik
11 5 1.73 1.73 Wilhelm Kopp 2003 Trongårdens IF
12 37 1.58 1.58 Magnus Askov-Hansen 2003 Frederiksberg IF
13 536 1.63 1.63 Sebastian Monneret 2003 Amager AC
SCRATCH
1 235 DNS 1.65 1.65 Oskar Vejlgård 2002 Silkeborg AK 77
Piger 14-15 år - Længdespring - Day 1 at 10:00
Planke
Dansk rekord (P15): 5.61 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 28-02-2010
Dansk rekord (P14): 5.45 Lærke Nielsson (98) - Aalborg Atletik - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2016: 5.21 Thea Lyng Møller Jensen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 DUR, PB 5.48 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik 5.42 5.27 5.44 5.48 5.39 5.22
2 PB 5.28 Victoria Lendal 2002 Sparta 5.08 5.01 4.69 X 5.28 4.95
3 =PB 5.26 Sarah Sækmose 2002 Vejle IF 5.21 4.67 5.02 X 5.16 5.26
4 5.09 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta 4.82 4.87 4.78 X 5.09 4.92
5 5.06 Josefine Skifter Andersen 2003 Slagelse Atletik Delta 4.84 4.82 X X X 5.06
6 PB 5.05 Alberte Gravgaard 2003 AK Holstebro 4.83 4.93 4.94 4.84 4.82 5.05
7 5.00 Karla Schärfe 2003 Sparta 4.53 5.00 4.90 3.99 X 4.06
8 4.93 Cecilie Gedsø Færge 2003 Ballerup AK 4.93 4.67 4.89 4.74 4.76 X
9 PB 4.77 Sara Olsson 2002 Greve Atletik 4.68 4.65 4.77
10 4.73 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900 X 4.73 X
11 4.70 Carla Nørremark 2002 Hvidovre AM 4.68 X 4.70
12 PB 4.65 Laura Pallesen 2003 Amager AC 4.61 4.51 4.65
13 4.62 Alma Krantz 2002 Sparta 4.49 4.62 4.61
14 4.59 Helena Ring 2002 Amager AC 4.45 4.59 X
15 4.59 Mathilde Gregeersen 2003 Aalborg AM 4.59 X 4.34
16 4.41 Annika Haldbo 2003 Sparta 3.96 4.41 3.76
17 4.38 Josefine Sørensen 2002 Sparta X X 4.38
18 4.36 Mai Wærnes 2002 Aalborg AM 4.36 4.17 4.12
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 481 4.75 4.75 Mai Wærnes 2002 Aalborg AM
2 440 4.89 4.89 Carla Nørremark 2002 Hvidovre AM
3 137 5.16 5.16 Josefine Skifter Andersen 2003 Slagelse Atletik Delta
4 534 4.64 4.99 Helena Ring 2002 Amager AC
5 305 5.16 5.16 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta
6 304 5.01 5.01 Karla Schärfe 2003 Sparta
7 302 5.16 5.23 Victoria Lendal 2002 Sparta
8 308 4.77 4.77 Alma Krantz 2002 Sparta
9 46 4.72 4.72 Sara Olsson 2002 Greve Atletik
10 254 4.89 Cecilie Gedsø Færge 2003 Ballerup AK
11 165 5.26 5.26 Sarah Sækmose 2002 Vejle IF
12 303 4.81 4.81 Annika Haldbo 2003 Sparta
13 43 5.20 5.20 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik
14 301 4.64 4.80 Josefine Sørensen 2002 Sparta
15 533 4.58 4.58 Laura Pallesen 2003 Amager AC
16 432 4.85 4.85 Alberte Gravgaard 2003 AK Holstebro
17 479 4.98 4.98 Mathilde Gregeersen 2003 Aalborg AM
18 91 5.15 5.15 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900
SCRATCH
1 6 NQ 4.54 4.54 Augusta Bendsen 2003 IK Olympia
2 89 NQ 4.48 4.48 Klara Lind Toustrup 2003 Aarhus 1900
3 90 NQ 4.15 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900
4 174 NQ 4.52 4.59 Birita Ryan 2002 Vejle IF
5 231 NQ 4.34 4.83 Freja Jensen 2003 Silkeborg AK 77
6 506 NQ 4.37 4.37 Cecilie Carlsen 2003 Odense Atletik
7 402 DNS 4.57 4.57 Lia Palmberg Nordhald 2003 Bagsværd AC
Drenge 16-17 år - Stangspring - Day 1 at 10:15
Dansk rekord (M-U18): 4.72 Rasmus W Jørgensen (89) - Københavns IF - Göteborg (SWE) - 18-02-206
Dansk rekord (D17): 4.72 Rasmus W Jørgensen (89) - Københavns IF - Göteborg (SWE) - 18-02-2006
Dansk rekord (D16): 4.40 Jakob Papsø (71) - IK-Skovbakken - Aarhus - 12-12-1987
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2016: 4.20 Oliver Chabert - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 260 280 300 320 330 340 350 360 370 380 390 400 410
1 PB 4.00 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik O - O O O O O O XXX
2 3.70 Mathias Clausen 2001 Vidar Atletik O O O O O XXO XXX
3 3.50 Frederik Thede 2000 Sparta O XO - XXX
4 3.50 Christian Munch Skylv 2001 Sparta XO O O XXO XXX
5 =PB 2.80 August Winter 2001 Skive AM O O XXX
6 0.00 Oliver Lumholdt 2001 Ballerup AK XXX
6 0.00 Peter M Adamsen 2000 Københavns IF XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 352 3.50 3.60 Christian Munch Skylv 2001 Sparta
2 523 3.90 3.90 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik
3 197 2.80 2.80 August Winter 2001 Skive AM
4 543 3.80 3.80 Mathias Clausen 2001 Vidar Atletik
5 353 3.30 3.90 Frederik Thede 2000 Sparta
6 279 2.60 Oliver Lumholdt 2001 Ballerup AK
7 228 3.90 4.05 Peter M Adamsen 2000 Københavns IF
SCRATCH
1 70 DNS 3.30 3.30 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 400 meter - Day 1 at 10:30
Dansk rekord (K-U18): 55.59 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Malmö (SWE) - 24-01-2015
Dansk rekord (P17): 55.59 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Malmö (SWE) - 24-01-2015
Dansk rekord (P16): 55.88 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 02-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 53.67 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 58.33 Nathalie Richter - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 57.65 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 58.52 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
3 PB 58.55 Mathilde Yttesen 2001 Amager AC
4 59.40 Olivia Tuokila 2000 Sparta
5 1.02.27 Nanna Muurholm 2001 Aalborg AM
6 1.02.58 Cecilie Næsby 2000 Sparta
7 PB 1.02.77 Julie Kalstrup Schulz 2000 Aalborg AM
8 1.02.79 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
9 1.03.94 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF
10 1.04.01 Mathilde Kodal 2001 Aarhus 1900
11 PB 1.07.60 Veronica Janning 2001 Helsingør IF
12 1.08.04 Liv L. Nielsen 2001 Aalborg AM
HEAT 1 / 3
7 PB 1.02.77 Julie Kalstrup Schulz 2000 Aalborg AM
10 1.04.01 Mathilde Kodal 2001 Aarhus 1900
11 PB 1.07.60 Veronica Janning 2001 Helsingør IF
12 1.08.04 Liv L. Nielsen 2001 Aalborg AM
HEAT 2 / 3
3 PB 58.55 Mathilde Yttesen 2001 Amager AC
5 1.02.27 Nanna Muurholm 2001 Aalborg AM
8 1.02.79 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
9 1.03.94 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 3
1 57.65 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 58.52 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
4 59.40 Olivia Tuokila 2000 Sparta
6 1.02.58 Cecilie Næsby 2000 Sparta
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 101 Mathilde Kodal 2001 Aarhus 1900
2 161 1.09.16 1.09.16 Veronica Janning 2001 Helsingør IF
3 471 1.06.05 1.06.05 Liv L. Nielsen 2001 Aalborg AM
4 490 1.04.05 1.03.32 Julie Kalstrup Schulz 2000 Aalborg AM
HEAT 2 / 3
1 29 1.03.26 1.03.26 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF
2 472 1.02.08 1.02.08 Nanna Muurholm 2001 Aalborg AM
3 173 1.00.50 1.00.50 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
4 530 59.70 59.70 Mathilde Yttesen 2001 Amager AC
HEAT 3 / 3
1 339 59.18 59.18 Olivia Tuokila 2000 Sparta
2 341 59.04 59.04 Cecilie Næsby 2000 Sparta
3 338 57.99 57.99 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
4 461 56.89 56.89 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
SCRATCH
1 406 DNS 1.02.97 1.02.97 Tine Østergaard 2000 Bagsværd AC
Drenge 16-17 år - 400 meter - Day 1 at 10:50
Dansk rekord (M-U18): 48.41 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 02-03-2014
Dansk rekord (D17): 48.41 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 02-03-2014
Dansk rekord (D16): 50.06 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Skive - 10-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 46.83 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 51.00 Felipe Bahamondes - Frederiksberg IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 PB 52.25 Vincent Plas 2001 Sparta
2 52.80 Anton Mjöbäck Haudrum 2000 IK Hellas
3 53.55 Micki Borgen Morell 2000 IK Olympia
4 PB 53.97 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
5 58.81 Hans Sivertsen 2001 Vejle IF
HEAT 1 / 2
4 PB 53.97 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
5 58.81 Hans Sivertsen 2001 Vejle IF
HEAT 2 / 2
1 PB 52.25 Vincent Plas 2001 Sparta
2 52.80 Anton Mjöbäck Haudrum 2000 IK Hellas
3 53.55 Micki Borgen Morell 2000 IK Olympia
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 172 57.61 57.61 Hans Sivertsen 2001 Vejle IF
3 491 54.36 54.36 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
HEAT 2 / 2
2 8 53.38 53.38 Micki Borgen Morell 2000 IK Olympia
3 358 52.52 52.52 Vincent Plas 2001 Sparta
4 213 52.26 52.26 Anton Mjöbäck Haudrum 2000 IK Hellas
SCRATCH
1 74 DNS 53.97 53.97 Tais Leicht Kjær 2000 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - 400 meter - Day 1 at 11:00
Dansk rekord (K-U20): 54.92 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 06-03-2016
Dansk rekord (P19): 55.36 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Vaxjö (SWE) - 22-01-2017
Dansk rekord (P18): 54.92 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta - Skive - 06-03-2016
Spar Nord Arena rekord: 53.67 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 54.92 Anne Sofie Kirkegaard - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 55.44 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
2 PB 1.01.87 Cornelia Andersen Slej 1999 Aarhus 1900
3 1.01.94 Freja Blom 1999 Odense Atletik
4 1.02.10 Matilde Pedersen 1999 Aalborg AM
5 PB 1.02.13 Anna K Scheibelein 1998 Københavns IF
6 1.04.83 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
HEAT 1 / 2
2 PB 1.01.87 Cornelia Andersen Slej 1999 Aarhus 1900
5 PB 1.02.13 Anna K Scheibelein 1998 Københavns IF
6 1.04.83 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
HEAT 2 / 2
1 55.44 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
3 1.01.94 Freja Blom 1999 Odense Atletik
4 1.02.10 Matilde Pedersen 1999 Aalborg AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 222 1.04.64 1.04.64 Anna K Scheibelein 1998 Københavns IF
3 192 1.03.11 1.01.04 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
4 106 1.02.60 1.02.60 Cornelia Andersen Slej 1999 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
2 462 1.01.77 1.01.77 Matilde Pedersen 1999 Aalborg AM
3 511 1.01.16 Freja Blom 1999 Odense Atletik
4 369 53.68 53.68 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
SCRATCH
1 267 DNS 1.09.66 Mathilde Riis 1999 Ballerup AK
Drenge 18-19 år - 400 meter - Day 1 at 11:10
Dansk rekord (M-U20): 47.46 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växsö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D19): 47.46 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växlö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D18): 47.47 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 17-01-2015
Spar Nord Arena rekord: 46.83 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 51.12 Gustav Lundholm Nielsen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 51.22 Jacob Hvorup 1999 Sparta
2 51.35 Mathias Astrup 1999 Greve Atletik
3 52.89 Søren Nørgaard 1999 Kolding KFUM
4 53.00 Andreas Schou 1998 Korsør AM
5 53.89 Mathias Skifter Andersen 1999 Slagelse Atletik Delta
6 54.14 Samuel Marcus 1999 Sparta
7 PB 54.36 Robin Ostenfeldt 1999 Silkeborg AK 77
8 56.12 Andreas Støve 1998 Silkeborg AK 77
HEAT 1 / 2
5 53.89 Mathias Skifter Andersen 1999 Slagelse Atletik Delta
6 54.14 Samuel Marcus 1999 Sparta
7 PB 54.36 Robin Ostenfeldt 1999 Silkeborg AK 77
8 56.12 Andreas Støve 1998 Silkeborg AK 77
HEAT 2 / 2
1 51.22 Jacob Hvorup 1999 Sparta
2 51.35 Mathias Astrup 1999 Greve Atletik
3 52.89 Søren Nørgaard 1999 Kolding KFUM
4 53.00 Andreas Schou 1998 Korsør AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 251 55.26 55.26 Robin Ostenfeldt 1999 Silkeborg AK 77
2 250 55.05 55.05 Andreas Støve 1998 Silkeborg AK 77
3 537 53.62 53.62 Mathias Skifter Andersen 1999 Slagelse Atletik Delta
4 380 52.98 52.98 Samuel Marcus 1999 Sparta
HEAT 2 / 2
1 203 52.74 52.74 Søren Nørgaard 1999 Kolding KFUM
2 17 50.86 50.86 Andreas Schou 1998 Korsør AM
3 56 50.82 50.82 Mathias Astrup 1999 Greve Atletik
4 379 50.73 50.73 Jacob Hvorup 1999 Sparta
SCRATCH
1 191 DNS 53.49 53.49 Rasmus Rose-Hansen 1999 Skive AM
Piger 20-22 år - 400 meter - Day 1 at 11:20
Dansk rekord (K-U23): 53.85 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Torino (ITA) - 06-03-2009
Dansk rekord (P22): 53.85 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Torino (ITA) - 06-03-2009
Dansk rekord (P21): 58.0 Lotte Fruergaard (72) - Aalborg FF - Rødovre - 23-01-1993
58.07 Laura R. Møller (94) - Kolding KFUM - Skive - 07-02-2015
Dansk rekord (P20): 54.67 Stina Troest (94) - Amager AC - Skive - 22-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 53.67 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 59.90 Eliska Maslanova - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 1.04.11 Silje Kristensen 1997 Korsør AM
2 1.04.26 Sabrina Kjær Hemmingsen 1997 Odense Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 20 1.04.41 Silje Kristensen 1997 Korsør AM
3 520 1.03.31 1.00.24 Sabrina Kjær Hemmingsen 1997 Odense Atletik
Drenge 20-22 år - 400 meter - Day 1 at 11:25
Dansk rekord (M-U23): 46.78 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Växsö (SWE) - 21-01-2017
Dansk rekord (D22): 47.55 Daniel Christensen (87) - Aarhus 1900 - Lincoln (USA) - 31-09-2009
Dansk rekord (D21): 48.03 Daniel Christensen (87) - Aarhus 1900 - Lincoln (USA) - 29-01-2008
Dansk rekord (D20): 46.78 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - Malmö (SWE) - 21-01-2017
Spar Nord Arena rekord: 46.83 Benjamin Lobo Vedel (97) - Aalborg AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 49.31 Martin Johansen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 49.73 Martin Johansen 1995 Aalborg AM
2 PB 50.32 Magnus Grue Johansen 1997 AK Holstebro
3 50.39 Rasmus Jensen 1995 Odense Atletik
4 50.39 Emil Søndergaard 1996 Aarhus 1900
5 53.00 Jacob Ziska 1997 Hvidovre AM
6 54.24 Oliver Thernøe Korsør AM
7 56.80 Frederik Randrup 1997 Odense Atletik
8 57.88 Zakriya Ali 1997 Odense Atletik
HEAT 1 / 2
5 53.00 Jacob Ziska 1997 Hvidovre AM
6 54.24 Oliver Thernøe Korsør AM
7 56.80 Frederik Randrup 1997 Odense Atletik
8 57.88 Zakriya Ali 1997 Odense Atletik
HEAT 2 / 2
1 49.73 Martin Johansen 1995 Aalborg AM
2 PB 50.32 Magnus Grue Johansen 1997 AK Holstebro
3 50.39 Rasmus Jensen 1995 Odense Atletik
4 50.39 Emil Søndergaard 1996 Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 454 51.07 Jacob Ziska 1997 Hvidovre AM
2 525 Zakriya Ali 1997 Odense Atletik
3 510 56.11 Frederik Randrup 1997 Odense Atletik
4 21 53.14 Oliver Thernøe Korsør AM
HEAT 2 / 2
1 437 50.94 50.94 Magnus Grue Johansen 1997 AK Holstebro
2 85 49.75 49.75 Emil Søndergaard 1996 Aarhus 1900
3 466 49.14 48.90 Martin Johansen 1995 Aalborg AM
4 519 48.15 49.71 Rasmus Jensen 1995 Odense Atletik
SCRATCH
1 81 DNS 51.61 Mathias Mørk 1997 Aarhus 1900
Drenge 18-19 år - Højdespring - Day 1 at 12:00
Dansk rekord (M-U20): 2.27 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 04-03-2011
Dansk rekord (D19): 2.25 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 29-01-2012
Dansk rekord (D18): 2.27 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 04-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2016: 1.96 Kenneth Pedersen - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 170 175 178 181 184 187 190
1 1.87 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM XO O O XO XO XXX
2 1.84 Jonas N. Bjerremand 1998 Vejle IF O O O XO XXX
3 1.84 William Winkler 1999 Silkeborg AK 77 XO XO O XXO XXX
4 1.78 Andreas Asklund 1998 Kolding KFUM O O XO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 205 1.83 1.83 Andreas Asklund 1998 Kolding KFUM
2 169 1.81 1.95 Jonas N. Bjerremand 1998 Vejle IF
3 249 1.90 William Winkler 1999 Silkeborg AK 77
4 487 1.85 1.92 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - Højdespring - Day 1 at 12:00
Dansk rekord (M-U23): 2.27 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 04-03-2011
Dansk rekord (D22): 2.21 Michael Mikkelsen (66) - Sparta - Gent (BEL) - 21-02-1988
2.21 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (D21): 2.14 Martin Gärtner (78) - IK Hellas - Malmö (SWE) - 21-02-1999
Dansk rekord (D20): 2.15 Leon Axen (61) - Hvidovre AK - Rødovre - 11-01-1981
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2016: 1.93 Mads Moos Larsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 170 175 178 181 184 187 190 193 196 199 202 205 208 211 212
1 2.08 Jonas Kløjgård Jensen 1996 Aarhus 1900 O - O - XXX
2 1.99 Massin Ait Bouziad 1995 Sparta O O O O XO O O XXX
3 1.78 Rune Drongesen 1996 Viborg AM O O XO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 130 1.81 1.81 Rune Drongesen 1996 Viborg AM
2 393 1.97 2.06 Massin Ait Bouziad 1995 Sparta
3 82 2.11 2.17 Jonas Kløjgård Jensen 1996 Aarhus 1900
SCRATCH
1 87 DNS 1.97 1.97 Mads Moos Larsen 1995 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - Længdespring - Day 1 at 12:00
Planke
Dansk rekord (K-U20): 6.20 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 22-02-2014
Dansk rekord (P19): 6.20 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 22-02-2014
Dansk rekord (P18): 5.94 Martha Traoré (95) - Sparta - Stockholm (SWE) - 03-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2016: 5.81 Emma Beiter Bomme - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 5.23 Rosa Preuss Ililonga 1998 Aarhus 1900 4.98 X 4.98 5.05 5.10 5.23
2 5.22 Nickoline S Andersen 1998 Slagelse Atletik Delta 5.03 5.07 5.03 5.10 5.22 5.10
3 5.17 Sarah Bahat 1999 Aarhus 1900 X X 5.17 X X 4.98
4 5.16 Sarah Winther Jensen 1999 Skive AM X 5.16 X 5.14 X X
5 PB 4.97 Emilie R Hansen 1999 Sparta 4.53 4.97 X 4.53 X X
6 PB 4.87 Elisabeth Dorsche 1998 Odense Atletik X 4.87 4.37 4.59 4.84 X
7 4.54 Johanne W Simonsen 1999 Sparta 4.29 X X 4.54 X 4.13
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 187 5.33 5.45 Sarah Winther Jensen 1999 Skive AM
2 105 5.19 Sarah Bahat 1999 Aarhus 1900
3 138 5.17 5.53 Nickoline S Andersen 1998 Slagelse Atletik Delta
4 364 4.73 4.74 Emilie R Hansen 1999 Sparta
5 371 4.72 4.87 Johanne W Simonsen 1999 Sparta
6 108 5.32 Rosa Preuss Ililonga 1998 Aarhus 1900
7 508 4.85 4.85 Elisabeth Dorsche 1998 Odense Atletik
SCRATCH
1 365 DNS 4.42 4.42 Mille Widstrup Lindholm 1999 Sparta
Piger 20-22 år - Længdespring - Day 1 at 12:00
Planke
Dansk rekord (K-U23): 6.40 Lene Humlebæk (59) - Sparta - Grenoble (FRA) - 21-02-1981
Dansk rekord (P22): 6.40 Lene Humlebæk (59) - Sparta - Grenoble (FRA) - 21-02-1981
Dansk rekord (P21): 5.96 Charlotte Petersen (67) - AK 73 - Aarhus - 13-02-1988
Dansk rekord (P20): 6.14 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 24-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2016: 5.55 Sophie Roessler - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 5.50 Laura Tølløse 1997 Sparta 5.50 X 5.16 5.50 X X
2 5.39 Annette Nielsen 1996 Københavns IF X 4.97 5.39 5.11 X X
3 5.13 Ida Karstoft 1995 Sparta X 4.85 4.60 X X 5.13
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 384 5.47 5.96 Laura Tølløse 1997 Sparta
2 223 5.25 5.75 Annette Nielsen 1996 Københavns IF
3 386 Ida Karstoft 1995 Sparta
Piger 16-17 år - Kuglestød - Day 1 at 12:00
3.0 kg
Dansk rekord (K-U18): 15.41 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Malmö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P17): 15.41 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Malmö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (P16): 14.79 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Skive - 07-03-2015
Dansk mester 2016: 15.42 Thea Jensen - Hvidovre AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 12.48 Amalie Pfeiffer 2001 Ballerup AK 11.62 11.79 X 12.25 12.48 12.32
2 PB 12.07 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta 10.76 11.30 12.00 10.75 11.56 12.07
3 11.90 Mathilde L Byrgesen 2000 Slagelse Atletik Delta 11.90 11.63 10.05 11.40 11.77 11.84
4 PB 11.57 Emilie Mejls Ramsgaard 2001 AK Holstebro 10.32 10.69 10.81 11.57 X X
5 11.07 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF 10.71 10.39 11.07 - - -
6 PB 10.64 Amalie Holmark Andersen 2001 Aarhus 1900 9.67 10.64 X X 9.66 10.35
7 PB 9.56 Sigrid Scholten 2001 Dybvad IK 9.40 9.50 9.56 9.50 X 9.00
8 9.15 Rebecca Nielsen 2000 Ballerup AK 8.65 9.15 8.69 9.12 9.04 8.96
9 9.09 Freja Krog 2001 Aalborg AM 8.33 8.64 9.09
10 8.28 Mette Marie Jensen 2001 Ballerup AK 7.89 X 8.28
11 6.18 Clara Bang Larsen 2001 Odense Atletik 6.18 6.09 5.33
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 133 11.46 12.12 Mathilde L Byrgesen 2000 Slagelse Atletik Delta
2 262 9.35 Rebecca Nielsen 2000 Ballerup AK
3 131 9.45 9.45 Sigrid Scholten 2001 Dybvad IK
4 261 12.64 Amalie Pfeiffer 2001 Ballerup AK
5 34 11.51 11.80 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
6 483 9.52 9.52 Freja Krog 2001 Aalborg AM
7 333 11.73 11.73 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
8 507 6.37 6.88 Clara Bang Larsen 2001 Odense Atletik
9 433 11.07 11.07 Emilie Mejls Ramsgaard 2001 AK Holstebro
10 98 10.15 10.15 Amalie Holmark Andersen 2001 Aarhus 1900
11 263 8.68 Mette Marie Jensen 2001 Ballerup AK
SCRATCH
1 264 DNS 8.25 Caroline Brath 2000 Ballerup AK
Piger 14-15 år - 3000 meter - Day 1 at 12:15
Dansk rekord (P15): 10.01.69 Anna Mark Helwigh (00) - Sparta - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P14): 10.08.66 Anastacia Damm (01) - Kolding KFUM - Skive - 07-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2016: 10.05.99 Anastacia Damm - Kolding KFUM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 10.22.49 Nikoline Høegh Nielsen 2002 Sparta
2 10.40.43 Kristine Mygind Sørensen 2002 AGF Atletik
3 10.50.94 Alma Søttrup 2003 Ballerup AK
4 10.51.67 Klara Hansen 2003 Viking Atletik
5 10.59.82 Mathilde G Rasmussen 2003 Ballerup AK
6 11.15.94 Marie-Louise Jørgensen 2003 Kolding KFUM
7 PB 11.25.51 Katrine Risvig 2003 Skive AM
8 11.35.01 Ulrikke Juul Søeborg 2003 Helsingør IF
9 11.49.74 Anna Clara Skjærbæk 2002 Sparta
10 12.05.02 Amalie Boeck 2003 Frederiksberg IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 293 10.13.83 10.13.83 Nikoline Høegh Nielsen 2002 Sparta
2 408 10.41.83 Kristine Mygind Sørensen 2002 AGF Atletik
3 259 10.48.26 Alma Søttrup 2003 Ballerup AK
4 258 10.52.37 Mathilde G Rasmussen 2003 Ballerup AK
5 1 11.09.42 Klara Hansen 2003 Viking Atletik
6 198 11.15.76 11.15.76 Marie-Louise Jørgensen 2003 Kolding KFUM
7 297 11.22.06 11.22.06 Anna Clara Skjærbæk 2002 Sparta
8 160 11.28.12 11.28.12 Ulrikke Juul Søeborg 2003 Helsingør IF
9 33 11.39.38 11.39.38 Amalie Boeck 2003 Frederiksberg IF
10 193 11.41.08 11.41.08 Katrine Risvig 2003 Skive AM
Piger 16-17 år - 3000 meter - Day 1 at 12:30
Dansk rekord (K-U18): 9.51.99 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P17): 9.51.99 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (P16): 9.54.90 Alberte Kjær Pedersen (98) - Fredericia Triathlon Team - Skive - 01-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2016: 9.55.46 Anna Mark Helwigh - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 9.53.92 Anna Mark Helwigh 2000 Sparta
2 9.54.06 Sophie Søefeldt 2000 Sparta
3 10.04.51 Anastacia Damm 2001 Kolding KFUM
4 10.41.26 Mie Gam 2001 Viborg AM
5 10.45.65 Marie Møller Schmidt 2001 Viborg AM
6 PB 11.21.01 Emilie Jepsen 2000 Viborg AM
7 11.42.72 Karen Mølgaard Rasmussen 2000 AGF Atletik
8 11.50.84 Anna Sofie Frænde 2001 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 329 9.37.08 9.37.08 Anna Mark Helwigh 2000 Sparta
2 330 9.42.83 9.42.83 Sophie Søefeldt 2000 Sparta
3 199 10.08.99 10.04.0 Anastacia Damm 2001 Kolding KFUM
4 118 10.28.07 10.28.07 Marie Møller Schmidt 2001 Viborg AM
5 119 10.32.60 10.32.60 Mie Gam 2001 Viborg AM
6 120 11.25.8 11.25.8 Emilie Jepsen 2000 Viborg AM
7 332 11.40.15 11.40.15 Anna Sofie Frænde 2001 Sparta
8 415 11.16.81 Karen Mølgaard Rasmussen 2000 AGF Atletik
SCRATCH
1 2 DNS Viktorija Thomsen 2001 SG Atletik
Piger 18-19 år - 3000 meter - Day 1 at 12:45
Dansk rekord (K-U20): 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P19): 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P18): 9.36.72 Line K Schultz (96) - Aalborg AM - Skive - 29-11-2014
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2016: 10.30.86 Louise Høj - AGF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 10.30.49 Mia van Wagenen 1999 Ballerup AK
2 PB 10.33.81 Agnes Holm 1999 Viborg AM
3 10.49.34 Kamilla Kajbæk 1999 Ballerup AK
4 10.55.84 Camilla Ørhman 1999 Randers Freja
5 PB 11.08.37 Signe Salonson Jensen 1998 Viborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 268 10.15.08 Mia van Wagenen 1999 Ballerup AK
2 122 10.40.71 10.40.71 Agnes Holm 1999 Viborg AM
3 422 10.48.02 10.48.02 Camilla Ørhman 1999 Randers Freja
4 269 10.59.17 Kamilla Kajbæk 1999 Ballerup AK
5 121 11.10.63 11.10.63 Signe Salonson Jensen 1998 Viborg AM
Piger 20-22 år - 3000 meter - Day 1 at 12:45
Dansk rekord (K-U23): 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P22): 9.19.64 Rikke Pedersen (75) - Trongårdens IF - Indianapolis (USA) - 08-03-1997
Dansk rekord (P21): 9.46.27 Line K Schulz (96) - Aalborg AM - Skive - 19-02-2016
Dansk rekord (P20): 9.22.75 Line K Schulz (96) - Aalborg AM - Göteborg (SWE) - 30-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 10.26.91 Louise Høj Jensen 1997 AGF Atletik
2 PB 11.26.18 Anne-Sophie Rasmussen 1997 Aabenraa IG
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 410 10.14.86 10.14.86 Louise Høj Jensen 1997 AGF Atletik
2 143 11.26.22 11.26.22 Anne-Sophie Rasmussen 1997 Aabenraa IG
SCRATCH
1 123 DNS 10.26.21 10.26.21 Emma Dyrup Kleist 1997 Viborg AM
Drenge 14-15 år - 3000 meter - Day 1 at 13:15
Dansk rekord (D15): 8.56.91 Jacob Simonsen (95) - AGF Atletik - Skive - 09-12-2010
Dansk rekord (D14): 9.23.57 Jeppe Risvig (01) - Skive AM - Skive - 29-12-2015
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2016: 9.26.18 Markus Kirk Kjeldsen - Silkeborg AK 77
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 9.54.11 Christian Lindgreen 2002 Sparta
2 10.13.97 Nikolaj Dons 2002 Hvidovre AM
3 PB 10.30.97 Jeppe Hagfelt 2003 Helsingør IF
4 10.48.18 Georg Huu Rasmussen 2002 Aabenraa IG
5 PB 12.08.18 Johannes Thorbjørn Hansen 2002 Skive AM
DNF Marcus Rølling 2003 Sparta
DQ Rasmus Baltersen 2002 Ballerup AK
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 316 9.33.44 9.33.44 Christian Lindgreen 2002 Sparta
2 272 9.50.98 Rasmus Baltersen 2002 Ballerup AK
3 450 10.08.72 10.08.72 Nikolaj Dons 2002 Hvidovre AM
4 315 10.12.74 10.12.74 Marcus Rølling 2003 Sparta
5 156 10.32.48 10.32.48 Jeppe Hagfelt 2003 Helsingør IF
6 142 10.35.77 10.35.77 Georg Huu Rasmussen 2002 Aabenraa IG
7 216 12.11.65 12.11.65 Johannes Thorbjørn Hansen 2002 Skive AM
SCRATCH
1 65 DNS 10.13 Jakob Nissen Nielsen 2003 Aarhus 1900
2 184 DNS 12.31.53 12.31.53 Jeppe Larsen 2003 Skive AM
3 317 DNS 9.26.82 9.26.82 Linus Lindquist 2002 Sparta
Drenge 14-15 år - Stangspring - Day 1 at 13:15
Dansk rekord (D15): 4.25 Peter S Clausen (65) - Hvidovre IF - Rødovre - 01-03-1980
Dansk rekord (D14): 4.00 Peter S Clausen (65) - Rødovre AC - Rødovre - 29-11-1979
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2016: 3.20 Mathias Clausen - Vidar Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 220 240 260 280 290 300 310 320 330 340 350 360 370 380
1 PB 3.70 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta O O O O O XXO XXO XXX
2 PB 3.50 Oskar Løwenstein 2002 Helsingør IF O O O O XO O XO XXO XXX
3 PB 3.40 Rasmus Vestergaard 2002 Aarhus 1900 O - O O O O XXX
4 PB 2.90 Bertram Costa 2002 Sparta O O XXO O XXX
5 PB 2.90 Elias Dahl Lunøe 2003 Sparta O O O O XXO XXX
6 2.80 Sebastian R Suurballe 2002 Aarhus 1900 O O XXX
7 =PB 2.80 Oswald Carstensen 2002 Sparta O XXO O XXX
8 2.80 Emil Boesen 2003 Ballerup AK O XO XXO XXX
9 =PB 2.60 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta O O O XXX
10 PB 2.60 Sofus Peter Lassen 2003 Sparta O O XO XXX
10 2.60 Sebastian Monneret 2003 Amager AC O O XO XXX
12 PB 2.40 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta O XO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 66 2.90 2.90 Sebastian R Suurballe 2002 Aarhus 1900
2 158 3.30 3.30 Oskar Løwenstein 2002 Helsingør IF
3 322 2.50 2.50 Sofus Peter Lassen 2003 Sparta
4 319 2.70 2.70 Bertram Costa 2002 Sparta
5 312 2.80 2.80 Oswald Carstensen 2002 Sparta
6 323 2.60 2.60 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta
7 325 2.30 2.30 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta
8 324 2.70 2.70 Elias Dahl Lunøe 2003 Sparta
9 536 2.70 2.90 Sebastian Monneret 2003 Amager AC
10 136 3.50 3.50 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta
11 275 2.80 Emil Boesen 2003 Ballerup AK
12 67 3.30 3.30 Rasmus Vestergaard 2002 Aarhus 1900
Drenge 16-17 år - 3000 meter - Day 1 at 13:30
Dansk rekord (M-U18): 8.29.98 Andreas Lindgreen (98) - Sparta - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (D17): 8.29.98 Andreas Lindgreen (98) - Sparta - Skive - 07-03-2015
Dansk rekord (D16): 8.43.62 Thijs Nejhuis (92) - Skive AM - Skive - 18-12-2008
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2016: 9.05.29 Magnus Nyman Hall - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 9.43.71 Markus Kirk Kjeldsen 2001 Silkeborg AK 77
2 9.44.94 Jeppe Risvig 2001 Skive AM
3 9.49.82 Conrad Lind 2001 Sparta
4 9.50.70 Oliver Bjørslev 2000 Aalborg AM
5 10.13.87 Emil Pallesen 2000 AGF Atletik
6 10.31.03 Kristian Carstensen 2001 Ballerup AK
7 10.54.83 David Romney Lauridsen 2001 Ballerup AK
8 11.08.81 Johan Enevoldsen 2001 Viborg AM
9 11.25.38 Elias Hindbo Nielsen 2000 Viborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 493 8.53.11 8.53.11 Oliver Bjørslev 2000 Aalborg AM
2 244 8.56.02 8.56.02 Markus Kirk Kjeldsen 2001 Silkeborg AK 77
3 185 9.06.24 9.06.24 Jeppe Risvig 2001 Skive AM
4 350 9.08.94 9.08.94 Conrad Lind 2001 Sparta
5 276 9.51.11 Kristian Carstensen 2001 Ballerup AK
6 411 9.55.96 9.55.96 Emil Pallesen 2000 AGF Atletik
7 162 11.03.0 11.03.0 Johan Enevoldsen 2001 Viborg AM
8 127 11.07.01 11.07.01 Elias Hindbo Nielsen 2000 Viborg AM
9 277 11.11.76 David Romney Lauridsen 2001 Ballerup AK
SCRATCH
1 512 DNS 9.54.41 10.09.12 Jonas Lyngvald Schmidt 2001 Odense Atletik
Drenge 18-19 år - 3000 meter - Day 1 at 13:45
Dansk rekord (M-U20): 8.27.86 Thijs Nijhuis (82) - Skive AM - Skive - 05-02-2011
Dansk rekord (D19): 8.27.86 Thijs Nijhuis (82) - Skive AM - Skive - 05-02-2011
Dansk rekord (D18): 8.32.92 Kristian Holm Jensen (97) - Esbjerg AM - Skive - 07-03-2015
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2016: 9.00.97 Jonas Gertsen - Odense Atletik / OGF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 8.28.27 Andreas Lindgreen 1998 Sparta
2 8.43.07 Sebastian R Stensvig 1999 Skive AM
3 PB 8.56.40 Thomas Sand Nielsen 1998 AK Holstebro
4 PB 8.57.69 Mubaarik Ibrahim 1998 Odense Atletik
5 9.05.17 Malthe Nielsen 1999 Sparta
6 9.06.20 Joachim Rønsholt 1999 Ballerup AK
7 11.01.62 August Runge Bengtson 1999 Aalborg Øst Road Runners
8 11.03.63 Rasmus Lorenzen 1998 Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 374 8.15.37 8.15.37 Andreas Lindgreen 1998 Sparta
2 180 8.40.01 8.40.01 Sebastian R Stensvig 1999 Skive AM
3 375 8.52.86 8.52.86 Malthe Nielsen 1999 Sparta
4 538 9.05.97 9.05.97 Thomas Sand Nielsen 1998 AK Holstebro
5 281 9.12.36 Joachim Rønsholt 1999 Ballerup AK
6 541 10.05.10 10.05.10 August Runge Bengtson 1999 Aalborg Øst Road Runners
7 517 9.03.00 Mubaarik Ibrahim 1998 Odense Atletik
8 76 10.03.39 Rasmus Lorenzen 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 16 DNS Mikkel Berg 1999 Esbjerg AM
2 75 DNS 8.39.90 8.39.90 Magnus Nymann Hall 1999 Aarhus 1900
Drenge 20-22 år - 3000 meter - Day 1 at 13:45
Dansk rekord (M-U23): 8.07.36 Abdi Hakin Ulad (91) - Korsør AM - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (D22): 8.09.39 Kenneth Andreasen (63) - Freja. Odense - Rødovre - 02-02-1985
Dansk rekord (D21): 8.07.36 Abdi Hakin Ulad (91) - Korsør AM - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (D20): 8.24.87 Jakob Dybdal Abrahamsen (94) - Aarhus 1900 - Skive - 23-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2016: 8.49.15 Jacob Ilbjerg Stengaard - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 PB 8.48.45 Frederik Ernst 1995 AGF Atletik
2 PB 8.52.77 Emil K. Aarestrup 1995 Viborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 129 8.54.39 8.53.99 Emil K. Aarestrup 1995 Viborg AM
2 412 8.55.62 8.55.62 Frederik Ernst 1995 AGF Atletik
Drenge 16-17 år - Højdespring - Day 1 at 13:55
Dansk rekord (M-U18): 2.18 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Göteborg (SWE) - 13-02-2010
Dansk rekord (D17): 2.18 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Göteborg (SWE) - 13-02-2010
Dansk rekord (D16): 2.11 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Skive - 28-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2016: 1.83 William Winkler - Silkeborg AK 77
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 160 165 168 171 174 177 180 183 186 189 190 192 193
1 PB 1.90 Marius Hytholm Petersen Holte Atletik O - O O O - XXO - XXX
2 1.83 Christoffer Åndahl 2000 Københavns IF O O O XXX
3 1.80 Johannes Glue 2000 Randers Freja O O O O XXX
4 1.74 Thomas S. Larsen 2000 Randers Freja XXO O O XXX
5 1.74 Philip Vikne Dalmose 2001 Aarhus 1900 O XXO O XO XO XXX
6 PB 1.71 Jonas D. Linnemann 2000 Hvidovre AM O XO O O XXX
7 1.71 Jacob Rosenlund 2001 Sparta XO XXX
8 1.68 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik O O XO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 72 1.71 1.82 Philip Vikne Dalmose 2001 Aarhus 1900
2 419 1.79 1.83 Thomas S. Larsen 2000 Randers Freja
3 499 1.86 1.86 Marius Hytholm Petersen Holte Atletik
4 227 1.91 1.91 Christoffer Åndahl 2000 Københavns IF
5 420 1.75 1.85 Johannes Glue 2000 Randers Freja
6 522 1.74 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik
7 351 1.81 1.81 Jacob Rosenlund 2001 Sparta
8 452 1.70 1.70 Jonas D. Linnemann 2000 Hvidovre AM
Piger 16-17 år - Længdespring - Day 1 at 13:55
Planke
Dansk rekord (K-U18): 5.87 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 04-03-2012
Dansk rekord (P17): 5.87 Martha Traoré (95) - Sparta - Skive - 04-03-2012
Dansk rekord (P16): 5.83 Camilla Voigt (78) - Herlev IF - Aarhus - 06-03-1994
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2016: 5.60 Hannah Illum Petersen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 5.36 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 4.97 5.01 5.29 5.36 5.36 5.02
2 5.25 Ellen Geckler Friborg 2000 Bagsværd AC X 5.11 4.05 X X 5.25
3 PB 5.21 Liv Nowack 2001 Odense Atletik 5.18 4.91 5.21 X X X
4 5.13 Maria Skov Kragh 2001 Sparta 4.81 5.13 4.77 4.82 4.97 4.96
5 4.99 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta 4.88 4.99 4.97 - - -
6 4.97 Frida Selmer 2000 Silkeborg AK 77 X 4.83 4.81 4.90 X 4.97
7 4.95 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF 4.95 4.82 - - - -
8 4.89 Louise Bach Moore 2001 Sparta 4.80 4.89 4.85 X - -
9 4.75 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta 4.66 4.75 X
10 4.55 Katrine Vad Mortensen 2001 Silkeborg AK 77 4.55 X 4.43
11 4.54 Sigrid Scholten 2001 Dybvad IK 4.54 X 4.36
12 4.54 Sara B. Olsen 2001 Helsingør IF 4.54 X 4.05
13 4.52 Lili Kökeny 2001 Sparta 4.19 4.16 4.52
14 4.49 Louise Wrisberg Kæstel Holte Atletik 4.40 4.35 4.49
15 4.38 Vibha Soren 2001 Københavns IF X 3.24 4.38
16 4.28 Jasmin Boe Rasmussen 2000 Greve Atletik 4.28 3.93 4.15
17 3.68 Clara Bang Larsen 2001 Odense Atletik X 3.68 3.59
18 0.00 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik X X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 340 5.15 5.15 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
2 507 3.87 4.07 Clara Bang Larsen 2001 Odense Atletik
3 342 4.66 4.67 Lili Kökeny 2001 Sparta
4 49 4.61 4.61 Jasmin Boe Rasmussen 2000 Greve Atletik
5 513 5.12 5.12 Liv Nowack 2001 Odense Atletik
6 219 3.99 4.64 Vibha Soren 2001 Københavns IF
7 238 4.97 5.24 Frida Selmer 2000 Silkeborg AK 77
8 240 4.70 4.70 Katrine Vad Mortensen 2001 Silkeborg AK 77
9 328 5.20 5.61 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
10 48 4.87 5.25 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
11 333 5.54 5.54 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
12 399 5.37 5.58 Ellen Geckler Friborg 2000 Bagsværd AC
13 131 4.73 4.99 Sigrid Scholten 2001 Dybvad IK
14 336 5.14 5.14 Louise Bach Moore 2001 Sparta
15 34 5.02 5.20 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
16 497 4.87 4.87 Louise Wrisberg Kæstel Holte Atletik
17 337 5.05 5.16 Maria Skov Kragh 2001 Sparta
18 159 4.67 4.67 Sara B. Olsen 2001 Helsingør IF
Piger 14-15 år - Kuglestød - Day 1 at 14:15
3.0 kg
Dansk rekord (P15): 13.77 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Ballerup - 28-12-2014
Dansk rekord (P14): 13.48 Thea Jensen (99) - Glostrup IC - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk mester 2016: 12.09 Amalie Pfieffer - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 12.01 Sara Kjær Andersen 2002 Vejle IF 11.31 11.58 12.01 X 11.92 X
2 PB 11.80 Óluva A Joensen 2002 Vejle IF 9.82 10.98 10.98 11.80 11.03 10.73
3 11.14 Laura Zilstorff 2002 Greve Atletik 10.61 11.14 10.41 9.69 X 10.64
4 PB 10.94 Alberte Gravgaard 2003 AK Holstebro 9.50 8.92 10.75 10.10 10.11 10.94
5 10.60 Josefine Skifter Andersen 2003 Slagelse Atletik Delta 9.86 10.60 10.02 9.70 10.32 10.03
6 10.24 Rebecca Madeleine Normann 2002 Ballerup AK 9.68 9.71 9.03 10.24 9.57 9.27
7 PB 10.04 Karla Schärfe 2003 Sparta 9.81 9.98 9.09 8.95 9.06 10.04
8 PB 10.00 Sofie Froberg 2002 Aarhus 1900 9.37 10.00 9.59 9.80 X X
9 PB 9.56 Annika Mejls Ramsgaard 2003 AK Holstebro 9.05 9.56 9.24
10 9.27 Annika Grønholdt Truelsen 2003 Sparta 9.27 8.84 8.88
11 9.13 Stinne Klausen 2003 Aalborg AM X 9.13 9.11
12 9.03 Liv Nedergaard 2002 Sparta 8.98 8.99 9.03
13 PB 8.97 Frederikke Fløjgaard 2002 Silkeborg AK 77 8.97 8.54 7.89
14 PB 8.69 Augusta Bendsen 2003 IK Olympia X 8.69 8.58
15 8.47 Anne Lorenzen 2002 Hvidovre AM 7.70 8.20 8.47
16 8.29 Astrid Kjeldsteen 2002 Viborg AM 8.29 8.14 8.19
17 PB 8.24 Nanna Tveen Høgsberg 2003 Skive AM 8.24 8.02 6.48
18 8.04 Emilie Bank 2002 Sparta 8.04 7.40 8.02
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 92 9.59 9.59 Sofie Froberg 2002 Aarhus 1900
2 176 11.45 11.77 Óluva A Joensen 2002 Vejle IF
3 116 9.01 9.01 Astrid Kjeldsteen 2002 Viborg AM
4 186 8.00 8.00 Nanna Tveen Høgsberg 2003 Skive AM
5 434 8.37 8.37 Annika Mejls Ramsgaard 2003 AK Holstebro
6 480 9.18 9.18 Stinne Klausen 2003 Aalborg AM
7 304 9.76 9.76 Karla Schärfe 2003 Sparta
8 233 8.51 8.51 Frederikke Fløjgaard 2002 Silkeborg AK 77
9 291 8.95 8.95 Emilie Bank 2002 Sparta
10 307 9.42 9.42 Annika Grønholdt Truelsen 2003 Sparta
11 163 12.44 12.44 Sara Kjær Andersen 2002 Vejle IF
12 438 8.96 8.96 Anne Lorenzen 2002 Hvidovre AM
13 432 10.37 10.37 Alberte Gravgaard 2003 AK Holstebro
14 260 9.92 Rebecca Madeleine Normann 2002 Ballerup AK
15 6 8.50 8.50 Augusta Bendsen 2003 IK Olympia
16 45 11.53 11.53 Laura Zilstorff 2002 Greve Atletik
17 292 9.56 9.56 Liv Nedergaard 2002 Sparta
18 137 10.81 10.81 Josefine Skifter Andersen 2003 Slagelse Atletik Delta
SCRATCH
1 430 DNS 10.47 Rikke Breinholt Hvide Sande KFUM
Piger 14-15 år - 800 meter - Day 1 at 14:30
Dansk rekord (P15): 2.16.68 Maria H B Andersen (98) - Sparta - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk rekord (P14): 2.18.1 Joan Hansen (62) - Hvidovre IF - Rødovre - 21-02-1976
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 2.19.18 Ingrid Eckardt - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 2.19.75 Majken Lützen 2003 Ballerup AK
2 2.20.73 Mille B. Olesen 2002 Aalborg AM
3 PB 2.21.04 Marie Falkebo Jensen 2003 Sparta
4 2.21.64 Maria Biskopstø 2002 Vejle IF
5 2.24.65 Ellen Nørding Christensen 2003 Frederiksberg IF
6 PB 2.27.56 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900
7 2.30.45 Josefie Munksdorf 2002 Hvidovre AM
8 PB 2.30.89 Maria B Brorsen 2003 Københavns IF
9 PB 2.30.92 Cecilie Carlsen 2003 Odense Atletik
10 2.32.34 Caroline Rødgaard Jessen 2002 Ballerup AK
11 PB 2.32.68 Sarah Glad 2003 Sparta
12 2.33.12 Mie Hylling Axelson 2002 Sparta
13 2.35.67 Louise Høkilde Wassmann 2003 Greve Atletik
14 2.38.01 Sofie Spiegelhauer 2002 Sparta
15 2.39.88 Cathrine Brund 2002 Randers Freja
HEAT 1 / 2
7 2.30.45 Josefie Munksdorf 2002 Hvidovre AM
8 PB 2.30.89 Maria B Brorsen 2003 Københavns IF
9 PB 2.30.92 Cecilie Carlsen 2003 Odense Atletik
10 2.32.34 Caroline Rødgaard Jessen 2002 Ballerup AK
11 PB 2.32.68 Sarah Glad 2003 Sparta
14 2.38.01 Sofie Spiegelhauer 2002 Sparta
15 2.39.88 Cathrine Brund 2002 Randers Freja
HEAT 2 / 2
1 2.19.75 Majken Lützen 2003 Ballerup AK
2 2.20.73 Mille B. Olesen 2002 Aalborg AM
3 PB 2.21.04 Marie Falkebo Jensen 2003 Sparta
4 2.21.64 Maria Biskopstø 2002 Vejle IF
5 2.24.65 Ellen Nørding Christensen 2003 Frederiksberg IF
6 PB 2.27.56 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900
12 2.33.12 Mie Hylling Axelson 2002 Sparta
13 2.35.67 Louise Høkilde Wassmann 2003 Greve Atletik
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 441 2.30.24 2.30.24 Josefie Munksdorf 2002 Hvidovre AM
2 217 2.30.98 2.30.98 Maria B Brorsen 2003 Københavns IF
3 257 2.32.48 Caroline Rødgaard Jessen 2002 Ballerup AK
4 296 2.34.34 2.34.34 Sarah Glad 2003 Sparta
5 506 2.35.37 2.35.37 Cecilie Carlsen 2003 Odense Atletik
6 309 2.36.49 2.36.49 Sofie Spiegelhauer 2002 Sparta
7 424 2.39.78 2.39.78 Cathrine Brund 2002 Randers Freja
HEAT 2 / 2
1 256 2.18.52 Majken Lützen 2003 Ballerup AK
2 475 2.19.70 2.19.70 Mille B. Olesen 2002 Aalborg AM
3 175 2.20.32 2.20.32 Maria Biskopstø 2002 Vejle IF
4 295 2.21.78 2.21.78 Marie Falkebo Jensen 2003 Sparta
5 294 2.22.59 2.22.59 Mie Hylling Axelson 2002 Sparta
6 35 2.22.62 2.22.62 Ellen Nørding Christensen 2003 Frederiksberg IF
7 90 2.28.49 2.28.49 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900
8 44 2.30.00 2.30.00 Louise Høkilde Wassmann 2003 Greve Atletik
Drenge 14-15 år - 800 meter - Day 1 at 14:45
Dansk rekord (D15): 1.57.21 Victor Thomsen (99) - Amager AC - Malmö (SWE) - 06-12-2014
Dansk rekord (D14): 2.05.61 Elias Shifris (02) - Viborg AM - Skive - 10-12-2016
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 2.01.95 Markus Kirk Kjeldsen - Silkeborg AK 77
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 2.07.19 Anders Bang 2002 Sparta
2 2.09.28 Elias Shifris 2002 Viborg AM
3 PB 2.09.53 Lucas Soulier 2002 Slagelse Atletik Delta
4 2.10.88 Andreas Lange 2002 Gentofte IK
5 PB 2.12.71 Nikolaj Richter 2002 Aalborg AM
6 PB 2.15.94 Samuel Gobina Sigala 2003 AK Holstebro
7 2.15.98 Noah Grunnet Nouri 2002 Sparta
8 2.16.57 Laurits Berntsen 2002 Viborg AM
9 PB 2.16.69 William Elsner 2003 Københavns IF
10 PB 2.17.77 Oliver Kirial Olsen 2003 Skive AM
11 2.19.05 Victor Kiplagat Kondrup 2002 Kolding KFUM
12 2.20.51 Silas Brogaard 2002 Hvide Sande KFUM
13 2.21.26 Ali Alaabudi 2003 IK Hellas
14 2.22.01 Emil Pontoppidan Jensen 2003 IK Hellas
15 PB 2.22.04 Tobias Feldborg Nielsen 2003 IK Hellas
16 PB 2.22.29 Carl August Allerød 2003 Aalborg AM
HEAT 1 / 2
6 PB 2.15.94 Samuel Gobina Sigala 2003 AK Holstebro
9 PB 2.16.69 William Elsner 2003 Københavns IF
10 PB 2.17.77 Oliver Kirial Olsen 2003 Skive AM
12 2.20.51 Silas Brogaard 2002 Hvide Sande KFUM
13 2.21.26 Ali Alaabudi 2003 IK Hellas
14 2.22.01 Emil Pontoppidan Jensen 2003 IK Hellas
15 PB 2.22.04 Tobias Feldborg Nielsen 2003 IK Hellas
16 PB 2.22.29 Carl August Allerød 2003 Aalborg AM
HEAT 2 / 2
1 2.07.19 Anders Bang 2002 Sparta
2 2.09.28 Elias Shifris 2002 Viborg AM
3 PB 2.09.53 Lucas Soulier 2002 Slagelse Atletik Delta
4 2.10.88 Andreas Lange 2002 Gentofte IK
5 PB 2.12.71 Nikolaj Richter 2002 Aalborg AM
7 2.15.98 Noah Grunnet Nouri 2002 Sparta
8 2.16.57 Laurits Berntsen 2002 Viborg AM
11 2.19.05 Victor Kiplagat Kondrup 2002 Kolding KFUM
DNS Jacob Koch-Hansen 2002 Kolding KFUM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 436 2.20.38 2.20.38 Samuel Gobina Sigala 2003 AK Holstebro
2 224 2.21.67 2.21.67 William Elsner 2003 Københavns IF
3 181 2.21.70 2.21.70 Oliver Kirial Olsen 2003 Skive AM
4 429 2.23.36 Silas Brogaard 2002 Hvide Sande KFUM
5 214 2.24.78 2.24.78 Tobias Feldborg Nielsen 2003 IK Hellas
6 470 2.26.78 2.26.78 Carl August Allerød 2003 Aalborg AM
7 211 2.19.0 Emil Pontoppidan Jensen 2003 IK Hellas
8 210 2.16.0 Ali Alaabudi 2003 IK Hellas
HEAT 2 / 2
1 124 2.04.33 2.04.33 Elias Shifris 2002 Viborg AM
2 314 2.05.46 2.05.46 Anders Bang 2002 Sparta
3 139 2.09.71 2.09.71 Lucas Soulier 2002 Slagelse Atletik Delta
4 63 2.09.79 2.09.79 Andreas Lange 2002 Gentofte IK
5 202 DNS 2.11.10 2.11.10 Jacob Koch-Hansen 2002 Kolding KFUM
6 313 2.13.38 2.13.38 Noah Grunnet Nouri 2002 Sparta
7 469 2.13.87 2.13.87 Nikolaj Richter 2002 Aalborg AM
8 125 2.13.88 2.13.88 Laurits Berntsen 2002 Viborg AM
9 201 2.13.90 2.13.90 Victor Kiplagat Kondrup 2002 Kolding KFUM
SCRATCH
1 427 DNS 2.34.59 2.34.59 Max K. Andersen 2003 Randers Freja
Piger 16-17 år - 800 meter - Day 1 at 15:00
Dansk rekord (K-U18): 2.09.6 Heidi Christiansen (66) - Køge G- & IF - Rødovre - 22-01-1983
Dansk rekord (P17): 2.09.6 Heidi Christiansen (66) - Køge G- & IF - Rødovre - 22-01-1983
Dansk rekord (P16): 2.10.73 Nathalie Richter-Mikkelsen (00) - Aalborg AM - Skive - 10-12-2016
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 2.11.07 Mia Helene Mørck - Bagsværd AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.11.92 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 PB 2.12.21 Ingrid Eckardt 2001 Sparta
3 PB 2.14.79 Elena Johansen 2001 Helsingør IF
4 2.20.08 Anne Andersen 2001 Aalborg AM
5 2.20.99 Cecilie Møller-Jensen 2001 Bagsværd AC
6 2.21.93 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
7 2.33.16 Ida Jørgensen 2001 Aalborg AM
8 2.41.28 Frida Uhrskov 2001 Helsingør IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 461 2.10.55 2.10.55 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 473 2.16.50 2.16.50 Ida Jørgensen 2001 Aalborg AM
3 474 2.16.82 2.16.82 Anne Andersen 2001 Aalborg AM
4 331 2.16.89 2.16.89 Ingrid Eckardt 2001 Sparta
5 173 2.18.02 2.18.02 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
6 154 2.18.07 2.18.07 Elena Johansen 2001 Helsingør IF
7 398 2.19.10 2.19.10 Cecilie Møller-Jensen 2001 Bagsværd AC
8 155 2.26.57 2.26.57 Frida Uhrskov 2001 Helsingør IF
SCRATCH
1 2 DNS 2.39.14 2.39.14 Viktorija Thomsen 2001 SG Atletik
2 406 DNS 2.24.66 2.24.66 Tine Østergaard 2000 Bagsværd AC
Drenge 16-17 år - 800 meter - Day 1 at 15:10
Dansk rekord (M-U18): 1.53.93 Christian Clausen (96) - Københavns IF - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (D17): 1.53.93 Christian Clausen (96) - Københavns IF - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (D16): 1.54.54 Victor Thomsen (99) - Amager AC - Göteborg (SWE) - 07-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 2.01.45 William Devantier - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 1.59.51 William Devantier 2000 Sparta
2 PB 2.01.05 Micki Borgen Morell 2000 IK Olympia
3 PB 2.01.84 Morten Bach 2000 Sparta
4 2.01.97 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
5 2.06.79 Carl Christian Burvil 2000 Viborg AM
6 2.09.17 Jonas Lyngvald Schmidt 2001 Odense Atletik
7 2.10.38 Sebastian Bergmann 2001 Hvidovre AM
8 2.12.74 Villads Schou 2001 Københavns IF
9 2.15.75 Mads Nørlov Bundgaard 2000 IK Hellas
10 2.16.20 Mikkel Stampe 2000 Helsingør IF
11 PB 2.16.75 Hans Sivertsen 2001 Vejle IF
12 PB 2.18.88 Rasmus Skovgaard Jensen 2001 AK Holstebro
HEAT 1 / 2
6 2.09.17 Jonas Lyngvald Schmidt 2001 Odense Atletik
8 2.12.74 Villads Schou 2001 Københavns IF
9 2.15.75 Mads Nørlov Bundgaard 2000 IK Hellas
10 2.16.20 Mikkel Stampe 2000 Helsingør IF
11 PB 2.16.75 Hans Sivertsen 2001 Vejle IF
12 PB 2.18.88 Rasmus Skovgaard Jensen 2001 AK Holstebro
HEAT 2 / 2
1 1.59.51 William Devantier 2000 Sparta
2 PB 2.01.05 Micki Borgen Morell 2000 IK Olympia
3 PB 2.01.84 Morten Bach 2000 Sparta
4 2.01.97 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
5 2.06.79 Carl Christian Burvil 2000 Viborg AM
7 2.10.38 Sebastian Bergmann 2001 Hvidovre AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 147 2.09.43 2.08.76 Mikkel Stampe 2000 Helsingør IF
2 226 2.09.80 2.09.80 Villads Schou 2001 Københavns IF
3 512 2.09.86 Jonas Lyngvald Schmidt 2001 Odense Atletik
4 208 2.10.06 2.10.06 Mads Nørlov Bundgaard 2000 IK Hellas
5 172 2.17.74 2.17.74 Hans Sivertsen 2001 Vejle IF
6 431 2.22.91 2.22.91 Rasmus Skovgaard Jensen 2001 AK Holstebro
HEAT 2 / 2
1 349 1.53.14 1.53.14 William Devantier 2000 Sparta
2 491 2.00.85 2.00.85 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
3 8 2.01.25 2.01.25 Micki Borgen Morell 2000 IK Olympia
4 348 2.03.24 2.03.24 Morten Bach 2000 Sparta
5 126 2.04.59 2.04.59 Carl Christian Burvil 2000 Viborg AM
6 453 2.07.81 2.07.81 Sebastian Bergmann 2001 Hvidovre AM
SCRATCH
1 246 DNS 2.11.84 2.11.84 Mads Rademacher 2001 Silkeborg AK 77
Drenge 18-19 år - 800 meter - Day 1 at 15:25
Dansk rekord (M-U20): 1.51.97 Kristian Uldbjerg Hansen (96) - Aalborg AM - Stocholm (SWE) - 31-01-2015
Dansk rekord (D19): 1.51.97 Kristian Uldbjerg Hansen (96) - Aalborg AM - Stocholm (SWE) - 31-01-2015
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 1.59.25 Søren Jøhnk - Bagsværd AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 1.59.48 Julian Gregersen 1998 Vejle IF
2 2.00.22 Rasmus Rose-Hansen 1999 Skive AM
3 2.09.43 Robin Ostenfeldt 1999 Silkeborg AK 77
4 2.13.72 Kasper Pontoppidan Jensen 1999 IK Hellas
5 2.23.27 Magnus Buur 1999 IK Hellas
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 191 1.58.44 1.58.44 Rasmus Rose-Hansen 1999 Skive AM
2 171 1.58.67 1.58.67 Julian Gregersen 1998 Vejle IF
3 251 2.03.53 2.03.53 Robin Ostenfeldt 1999 Silkeborg AK 77
4 209 2.08.74 2.08.74 Magnus Buur 1999 IK Hellas
5 207 2.10.76 2.10.75 Kasper Pontoppidan Jensen 1999 IK Hellas
SCRATCH
1 492 DNS 1.52.68 1.52.68 Karl Gustav Brockdorff 1999 Aalborg AM
2 494 DNS 2.04.42 2.02.34 Noel Mono 1998 Aalborg AM
Piger 18-19 år - 800 meter - Day 1 at 15:35
Dansk rekord (K-U20): 2.07.75 Stina Troest (94) - Amager AC - Skive - 24-02-2013
Dansk rekord (P19): 2.07.75 Stina Troest (94) - Amager AC - Skive - 24-02-2013
Dansk rekord (P18): 2.09.79 Mia Helene Mørck (99) - Bagsværd AC - Malmö (SWE) - 29-10-2017
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 2.13.26 Helene H Gottlieb - Holte Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.13.13 Mia Helene Mørck 1999 Bagsværd AC
2 2.20.47 Caroline L Vegeberg 1998 Køge Atletik
3 2.21.45 Matilde Pedersen 1999 Aalborg AM
4 2.23.47 Nina Krarup 1999 Esbjerg AM
5 2.34.69 Freja Blom 1999 Odense Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 403 2.07.54 2.07.54 Mia Helene Mørck 1999 Bagsværd AC
2 132 2.16.95 2.16.95 Caroline L Vegeberg 1998 Køge Atletik
3 462 2.18.52 2.18.51 Matilde Pedersen 1999 Aalborg AM
4 14 2.23.41 2.22.10 Nina Krarup 1999 Esbjerg AM
5 511 2.32.91 Freja Blom 1999 Odense Atletik
SCRATCH
1 192 DNS 2.25.01 2.25.01 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
Piger 20-22 år - 800 meter - Day 1 at 15:35
Dansk rekord (K-U23): 2.02.64 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - Boston (USA) - 10-02-1984
Dansk rekord (P22): 2.02.81 Stina Troest (94) - Amager AC - Wien (AUT) - 30-01-2016
Dansk rekord (P21): 2.02.64 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - Boston (USA) - 10-02-1984
Dansk rekord (P20): 2.02.95 Stina Troest (94) - Amager AC - Sopot (POL) - 07-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 2.14.13 Joseffa Keidser - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 PB 2.21.21 Emma Dyrup Kleist 1997 Viborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 123 2.26.38 2.26.38 Emma Dyrup Kleist 1997 Viborg AM
SCRATCH
1 489 DNS 2.08.67 2.08.67 Line K Schulz 1996 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - 800 meter - Day 1 at 15:45
Dansk rekord (M-U23): 1.50.26 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D22): 1.50.26 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Dansk rekord (D21): 1.51.35 Kristian Uldbjerg Hansen (96) - Aalborg AM - Albuquerque (USA) - 11-02-2017
Dansk rekord (D20): 1.51.82 Nick Jensen (91) - Sparta - Stockholm (SWE) - 01-01-2011
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 1.56.89 Jacob Ilbjerg Stengaard - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 1.59.47 Joachim Sieverts Nielsen 1997 Frederiksberg IF
2 2.00.27 Jonathan M Adamsen 1995 Københavns IF
3 2.02.08 Gustaf Frederiksen 1997 Sparta
4 2.02.16 August Broz 1996 Randers Freja
5 2.07.32 Abdirisak Ahmed Mahamad 1996 Odense Atletik
6 2.08.59 Oliver Thernøe Korsør AM
7 2.18.54 Zakriya Ali 1997 Odense Atletik
DNS Frederik Ernst 1995 AGF Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 389 1.56.35 1.56.35 Gustaf Frederiksen 1997 Sparta
2 36 1.56.66 1.56.66 Joachim Sieverts Nielsen 1997 Frederiksberg IF
3 230 1.56.89 1.56.89 Jonathan M Adamsen 1995 Københavns IF
4 423 1.57.90 1.57.90 August Broz 1996 Randers Freja
5 502 2.00.46 Abdirisak Ahmed Mahamad 1996 Odense Atletik
6 412 DNS 2.00.53 2.00.53 Frederik Ernst 1995 AGF Atletik
7 21 2.00.94 2.00.94 Oliver Thernøe Korsør AM
8 525 Zakriya Ali 1997 Odense Atletik
SCRATCH
1 404 DNS 1.54.27 1.54.27 Søren Jøhnk 1997 Bagsværd AC
Drenge 18-19 år - Stangspring - Day 1 at 16:00
Dansk rekord (M-U20): 5.00 Andreas Rønning (93) - Ballerup AK - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (D19): 5.00 Andreas Rønning (93) - Ballerup AK - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (D18): 4.95 Rasmus W Jørgensen (89) - Københavns IF - Malmö (SWE) - 27-01-2007
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2016: 4.60 Oliver Durafour - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 320 340 360 370 380 390 400 410 420 430 440
1 4.30 Aske Petersen 1998 Sparta XO - O O XXX
2 4.30 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik O - XO XO XXX
3 PB 4.20 Nikolaj Graves 1998 Sparta O - XO O O XXX
4 PB 4.20 Virgil Topholm Hartmann 1998 Sparta O - O O XXO XXO XXX
5 3.40 Jonas N. Bjerremand 1998 Vejle IF O O XXX
6 3.40 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta O XXO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 376 4.30 4.33 Aske Petersen 1998 Sparta
2 372 3.60 3.60 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta
3 373 4.15 4.15 Nikolaj Graves 1998 Sparta
4 377 3.70 3.92 Virgil Topholm Hartmann 1998 Sparta
5 54 4.60 4.60 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik
6 169 3.60 3.60 Jonas N. Bjerremand 1998 Vejle IF
Drenge 20-22 år - Stangspring - Day 1 at 16:00
Dansk rekord (M-U23): 5.43 Rasmus W Jørgensen (89) - Sparta - Clermont-Aubiere (FRA) - 07-03-2010
Dansk rekord (D22): 5.35 Piotr Buchiarski (75) - Sparta - Reno (USA) - 25-01-1997
Dansk rekord (D21): 5.43 Rasmus W Jørgensen (89) - Sparta - Clermont-Aubiere (FRA) - 07-03-2010
Dansk rekord (D20): 5.36 Rasmus W Jørgensen (89) - Sparta - Göteborg (SWE) - 14-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2016: 4.70 Mikkel Ringsted - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 320 340 360 370 380 390 400 410 420 430 440 450 460
1 PB 4.50 Jakob Holt Jensen 1997 Aalborg AM XO - O - O XO XXX
2 4.30 Jacob Aagaard Jensen 1997 Aalborg AM XO - O - XO - XXX
3 4.20 Oliver Durafour 1997 Ballerup AK O - XO XXX
4 PB 3.90 Mathies Hartmann 1995 Odense Atletik O XXO O XXO O O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 288 4.51 Oliver Durafour 1997 Ballerup AK
2 486 4.10 4.30 Jakob Holt Jensen 1997 Aalborg AM
3 485 4.30 4.50 Jacob Aagaard Jensen 1997 Aalborg AM
4 516 3.10 3.10 Mathies Hartmann 1995 Odense Atletik
Drenge 16-17 år - Trespring - Day 1 at 16:05
Planke
Dansk rekord (M-U18): 14.41 Philip Akrofi (97) - Aarhus 1900 - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 14.41 Philip Akrofi (97) - Aarhus 1900 - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 13.87 Philip Akrofi (97) - Aarhus 1900 - Skive - 09-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2016: 13.66 Johannes Glue - Randers Atletik Freja
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 12.64 Anton Læssøe Bisgaard 2001 Aarhus 1900 X 12.23 X 12.37 12.55 12.64
2 PB 12.02 William Korsgaard 2001 Aarhus 1900 12.02 10.47 X 11.77 11.64 10.05
3 11.64 Nikolai Lysholdt Petersen 2001 Sparta 10.87 11.00 11.02 11.29 11.19 11.64
4 PB 10.80 Gustav Graff Esbensen 2001 Silkeborg AK 77 10.50 10.65 10.77 X 10.80 10.66
5 10.25 Johan Voigt 2001 IK Olympia 10.25 10.16 X 10.04 X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 7 10.34 10.34 Johan Voigt 2001 IK Olympia
2 69 11.04 William Korsgaard 2001 Aarhus 1900
3 354 11.91 11.91 Nikolai Lysholdt Petersen 2001 Sparta
4 245 10.39 10.39 Gustav Graff Esbensen 2001 Silkeborg AK 77
5 71 12.21 12.21 Anton Læssøe Bisgaard 2001 Aarhus 1900
SCRATCH
1 420 DNS 13.64 13.64 Johannes Glue 2000 Randers Freja
Drenge 18-19 år - Trespring - Day 1 at 16:05
Planke
Dansk rekord (M-U20): 14.93 Thomas Flensborg-Madsen (80) - Sparta - Malmö (SWE) - 25-02-2001
Dansk rekord (D19): 14.93 Thomas Flensborg-Madsen (80) - Sparta - Malmö (SWE) - 25-02-2001
Dansk rekord (D18): 14.67 Jannick Bagge (94) - Hvidovre AM - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2016: 13.28 Magnus Ugilt - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 11.36 Bjarke Meyer Pedersen 1999 Skive AM 10.89 11.36 10.78 10.94 11.33 11.10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 188 11.27 12.17 Bjarke Meyer Pedersen 1999 Skive AM
Drenge 20-22 år - Trespring - Day 1 at 16:05
Planke
Dansk rekord (M-U23): 15.87 Peder P Nielsen (88) - Aarhus 1900 - Østerbro - 21-02-2010
Dansk rekord (D22): 15.87 Peder P Nielsen (88) - Aarhus 1900 - Østerbro - 21-02-2010
Dansk rekord (D21): 15.38 Thomas Flensborg-Madsen (80) - Sparta - Ames (FRA) - 15-02-2003
Dansk rekord (D20): 15.67 Peder Dalby (62) - AGF Atletik - Göteborg (SWE) - 07-02-1982
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2016: 14.11 Dennis Mägi - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 14.25 Massin Ait Bouziad 1995 Sparta X X 14.21 14.25 X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 393 14.49 14.87 Massin Ait Bouziad 1995 Sparta
SCRATCH
1 86 DNS 14.74 14.74 Dennis Mägi 1995 Aarhus 1900
Drenge 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 16:45
Dansk rekord (D15): 7.13 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Aarhus - 27-12-2008
Dansk rekord (D14): 7.35 Daniel Andersen (01) - Aalborg AM - Aalborg - 29-12-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.33 Daniel Andersen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 7.54 Henrik Lykke 2003 Silkeborg AK 77 0.170
2 =PB q 7.65 Ala Alfred Mikkelsen 2002 Skive AM 0.154
3 q 7.68 Osadeba Isaac 2002 Sparta 0.154
4 PB 7.94 Adam Smitt Vanges 2002 Frederiksberg IF 0.172
5 8.05 Kristian Roed Vestergaard 2003 Silkeborg AK 77 0.152
6 8.11 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta 0.149
7 8.15 Aske Brun 2002 Gentofte IK 0.144
HEAT 2 / 2
1 PB Q 7.46 Max K. Andersen 2003 Randers Freja 0.149
2 q 7.75 Marvin B Christensen 2003 Kolding KFUM 0.201
3 q 7.80 Siam Aarøe 2002 Sparta 0.180
4 q 7.81 Jeppe Ege Nielsen 2002 Aarhus 1900 0.146
5 PB q 7.92 August Østergaard 2003 Gentofte IK 0.249
6 PB 7.96 Asger Sigfusson 2002 Helsingør IF 0.177
7 PB 8.13 Kasper Bakdal 2002 SG Atletik 0.151
8 PB 8.67 Kasper Glerup Busk 2002 AGF Atletik 0.262
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 179 7.65 7.65 Ala Alfred Mikkelsen 2002 Skive AM
3 31 7.99 7.99 Adam Smitt Vanges 2002 Frederiksberg IF
4 234 7.49 7.49 Henrik Lykke 2003 Silkeborg AK 77
5 236 7.97 7.97 Kristian Roed Vestergaard 2003 Silkeborg AK 77
6 318 7.64 7.64 Osadeba Isaac 2002 Sparta
7 62 8.03 8.03 Aske Brun 2002 Gentofte IK
8 325 8.05 8.05 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta
HEAT 2 / 2
1 68 7.71 7.71 Jeppe Ege Nielsen 2002 Aarhus 1900
2 61 8.00 8.00 August Østergaard 2003 Gentofte IK
3 427 7.55 7.55 Max K. Andersen 2003 Randers Freja
4 3 8.23 8.23 Kasper Bakdal 2002 SG Atletik
5 200 7.50 7.50 Marvin B Christensen 2003 Kolding KFUM
6 157 8.00 8.00 Asger Sigfusson 2002 Helsingør IF
7 414 8.71 8.71 Kasper Glerup Busk 2002 AGF Atletik
8 320 7.73 7.73 Siam Aarøe 2002 Sparta
SCRATCH
1 64 DNS 8.16 8.16 Rasmus K Christensen 2003 Aarhus 1900
2 235 DNS 7.73 7.73 Oskar Vejlgård 2002 Silkeborg AK 77
3 501 DNS 7.72 7.72 Cami Esfandiari Holte Atletik
Piger 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 17:00
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.70 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.83 Mathilde Prietzel Nielsen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 8.07 Kamille Busch Hansen 2000 Hvidovre AM 0.162
2 q 8.16 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF 0.153
3 q 8.25 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.165
4 PB 8.36 Lili Kökeny 2001 Sparta 0.171
5 8.37 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF 0.152
6 PB 8.40 Laura Valentin Jensen 2001 Helsingør IF 0.209
7 8.90 Tine Hoffmann Nielsen 2000 Aarhus 1900 0.315
HEAT 2 / 3
1 PB Q 8.11 Mie Mikkelsen 2001 Aabenraa IG 0.210
2 q 8.22 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik 0.131
3 8.34 Julie Bols 2001 Aalborg AM 0.170
4 8.44 Josephine B-Hansen 2000 Silkeborg AK 77 0.192
5 8.49 Georgina Wieth-Klitgaard Holte Atletik 0.139
6 8.89 Line Bjørn Larsen 2001 AK Holstebro 0.258
DNS Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 3
1 Q 7.85 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM 0.127
2 PB q 8.08 Olivia Tuokila 2000 Sparta 0.173
3 q 8.32 Naja Vinther 2000 Helsingør IF 0.487
4 8.34 Viktoria Dommer 2001 Sparta 0.246
5 8.41 Maria Skov Kragh 2001 Sparta 0.280
6 8.47 Sarah Kristensen 2000 Skive AM 0.142
DQ Sara B. Olsen 2001 Helsingør IF
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 29 8.30 8.30 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF
3 103 8.85 8.66 Tine Hoffmann Nielsen 2000 Aarhus 1900
4 150 8.17 8.06 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF
5 342 8.43 8.43 Lili Kökeny 2001 Sparta
6 444 8.06 7.88 Kamille Busch Hansen 2000 Hvidovre AM
7 328 8.34 8.21 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
8 149 8.50 8.50 Laura Valentin Jensen 2001 Helsingør IF
HEAT 2 / 3
2 498 8.33 8.33 Georgina Wieth-Klitgaard Holte Atletik
3 48 8.15 8.15 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
4 239 8.48 8.36 Josephine B-Hansen 2000 Silkeborg AK 77
5 34 DNS 8.45 8.43 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
6 144 8.12 8.12 Mie Mikkelsen 2001 Aabenraa IG
7 460 8.33 8.29 Julie Bols 2001 Aalborg AM
8 435 8.64 Line Bjørn Larsen 2001 AK Holstebro
HEAT 3 / 3
2 151 8.27 8.27 Naja Vinther 2000 Helsingør IF
3 159 8.50 8.50 Sara B. Olsen 2001 Helsingør IF
4 339 8.21 8.14 Olivia Tuokila 2000 Sparta
5 343 8.51 8.28 Viktoria Dommer 2001 Sparta
6 337 8.37 8.37 Maria Skov Kragh 2001 Sparta
7 463 7.85 7.70 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
8 182 8.40 8.40 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
SCRATCH
1 336 DNS 8.34 8.30 Louise Bach Moore 2001 Sparta
2 399 DNS 8.47 8.27 Ellen Geckler Friborg 2000 Bagsværd AC
Piger 18-19 år - Kuglestød - Day 1 at 17:00
4.0 kg
Dansk rekord (K-U20): 13.94 Trine Mulbjerg (90) - Ringkøbing AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (P19): 13.94 Trine Mulbjerg (90) - Ringkøbing AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (P18): 13.16 Thea Jensen (99) - Hvidovre AM - Skive - 218-02-2017
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2016: 11.90 Ayoe Røbel - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 DUR, PB 14.19 Thea Jensen 1999 Hvidovre AM 13.01 13.14 13.29 X 13.40 14.19
2 12.00 Nickoline S Andersen 1998 Slagelse Atletik Delta 10.22 11.67 11.11 12.00 11.80 11.88
3 11.60 Ayoe Røbel 1998 Sparta 10.62 11.60 - - - -
4 11.56 Emilie R Hansen 1999 Sparta 10.94 11.00 X 11.08 11.56 11.16
5 11.55 Sarah Bahat 1999 Aarhus 1900 10.61 10.93 11.11 10.80 10.70 11.55
6 10.35 Liv Cantby Korsør AM X 9.84 10.04 X 10.28 10.35
7 9.55 Anne Farum 1999 SIK 80 9.55 9.45 9.18 9.17 X 9.28
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 138 12.47 12.47 Nickoline S Andersen 1998 Slagelse Atletik Delta
2 528 9.30 10.16 Anne Farum 1999 SIK 80
3 364 12.17 12.17 Emilie R Hansen 1999 Sparta
4 448 13.16 13.22 Thea Jensen 1999 Hvidovre AM
5 363 12.76 13.06 Ayoe Røbel 1998 Sparta
6 105 11.82 Sarah Bahat 1999 Aarhus 1900
7 19 Liv Cantby Korsør AM
Piger 20-22 år - Kuglestød - Day 1 at 17:00
4.0 kg
Dansk rekord (K-U23): 15.77 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (P22): 15.77 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Aarhus - 16-02-2012
Dansk rekord (P21): 15.51 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-03-2011
Dansk rekord (P20): 14.71 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - Østerbro - 18-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2016: 13.05 Marie Aagaard - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 13.80 Fawzie Otour 1996 Aabenraa IG 12.53 13.51 13.16 12.74 13.46 13.80
2 13.48 Marie Aagaard 1996 Aalborg AM 12.99 13.25 13.05 13.27 13.48 13.36
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 140 13.47 13.47 Fawzie Otour 1996 Aabenraa IG
2 459 13.58 13.58 Marie Aagaard 1996 Aalborg AM
Drenge 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 17:15
Dansk rekord (M-U18): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D17): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D16): 7.04 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 05-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.09 Tobias G Larsen - Holte Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.28 Rasmus Thornbjerg Klausen 2000 Fremad Holbæk 0.141
2 q 7.31 Mikkel Ramlov 2000 Sparta 0.168
3 PB q 7.43 Malachy Mozejko 2000 Odense Atletik 0.155
4 439, PB q 7.44 Frederik Andersson 2001 Greve Atletik 0.129
5 7.70 Martin Lindebjerg 2000 Fremad Holbæk 0.118
6 7.86 Vuk Stojanovic 2001 Silkeborg AK 77 0.136
HEAT 2 / 3
1 Q 7.14 Tobias G. Larsen 2000 Sparta 0.162
2 PB q 7.32 Mads Lund 2000 Sparta 0.126
3 7.53 Peter Kjølbye 2001 Vejen AF 0.149
4 PB 7.58 Haris Khan 2000 Hvidovre AM 0.133
5 =PB 7.72 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik 0.183
HEAT 3 / 3
1 Q 7.20 Daniel Andersen 2001 Aalborg AM 0.171
2 q 7.41 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik 0.154
3 439, PB 7.44 Anders Hørby Madsen 2001 Sparta 0.164
4 PB 7.52 Niels Bøje 2000 Vejle IF 0.181
5 PB 7.59 Jonas Bruun Gregersen 2001 Skive AM 0.143
6 8.06 Johan Voigt 2001 IK Olympia 0.179
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 11 7.34 Rasmus Thornbjerg Klausen 2000 Fremad Holbæk
3 360 7.26 7.26 Mikkel Ramlov 2000 Sparta
4 51 7.57 7.57 Frederik Andersson 2001 Greve Atletik
5 242 7.80 7.80 Vuk Stojanovic 2001 Silkeborg AK 77
6 10 7.88 Martin Lindebjerg 2000 Fremad Holbæk
7 515 7.64 7.64 Malachy Mozejko 2000 Odense Atletik
HEAT 2 / 3
3 451 7.67 7.67 Haris Khan 2000 Hvidovre AM
4 346 7.38 7.38 Mads Lund 2000 Sparta
5 523 7.72 7.72 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik
6 359 7.05 7.05 Tobias G. Larsen 2000 Sparta
7 25 7.52 7.52 Peter Kjølbye 2001 Vejen AF
HEAT 3 / 3
2 522 7.38 7.38 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik
3 168 7.72 7.72 Niels Bøje 2000 Vejle IF
4 7 8.04 8.04 Johan Voigt 2001 IK Olympia
5 468 7.14 7.14 Daniel Andersen 2001 Aalborg AM
6 355 7.54 7.54 Anders Hørby Madsen 2001 Sparta
7 178 7.67 7.67 Jonas Bruun Gregersen 2001 Skive AM
SCRATCH
1 70 DNS 7.83 7.83 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900
2 74 DNS 7.58 7.58 Tais Leicht Kjær 2000 Aarhus 1900
3 241 DNS 7.74 Marcus Pallesen 2000 Silkeborg AK 77
Piger 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 17:30
Dansk rekord (P15): 7.89 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Aalborg - 17-11-2015
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 8.00 Thea Lyng Møller Jensen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 8.16 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik 0.142
2 q 8.35 Emilie Fayl von Henteller 2002 Sparta 0.144
3 8.38 Cecilie Gedsø Færge 2003 Ballerup AK 0.176
4 8.52 Birita Ryan 2002 Vejle IF 0.203
5 8.54 Bjørk Nørremark 2002 Hvidovre AM 0.138
6 8.55 Annika Haldbo 2003 Sparta 0.179
7 PB 8.56 Cecilie Carlsen 2003 Odense Atletik 0.181
7 8.56 Camilla Smith Riis 2002 Aarhus 1900 0.170
HEAT 2 / 3
1 Q 8.13 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK 0.170
2 q 8.33 Victoria Lendal 2002 Sparta 0.193
3 =PB q 8.37 Sissel Tayler 2002 SG Atletik 0.522
4 PB 8.42 Liv Nedergaard 2002 Sparta 0.163
5 8.47 Angela Muki 2003 Frederiksberg IF 0.177
6 PB 8.48 Annika Eppers 2002 Sparta 0.164
7 8.52 Carla Nørremark 2002 Hvidovre AM 0.253
8 8.65 Amalie Thrane 2003 Bagsværd AC 0.151
HEAT 3 / 3
1 PB Q 8.14 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900 0.190
2 =PB q 8.14 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta 0.145
3 PB q 8.34 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900 0.155
4 PB 8.48 Freja Jensen 2003 Silkeborg AK 77 0.142
5 =PB 8.49 Marie Høgh Larsen 2003 Sparta 0.151
6 PB 8.56 Augusta Bendsen 2003 IK Olympia 0.174
7 8.59 Ida Lyngby 2002 Sparta 0.269
8 8.75 Mathilde Johanne Jensen 2003 Vejle IF 0.468
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 254 8.28 Cecilie Gedsø Færge 2003 Ballerup AK
2 174 8.45 8.45 Birita Ryan 2002 Vejle IF
3 303 8.48 8.48 Annika Haldbo 2003 Sparta
4 439 8.53 8.53 Bjørk Nørremark 2002 Hvidovre AM
5 506 8.63 8.63 Cecilie Carlsen 2003 Odense Atletik
6 97 8.53 8.53 Camilla Smith Riis 2002 Aarhus 1900
7 43 8.08 8.08 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik
8 290 8.31 8.31 Emilie Fayl von Henteller 2002 Sparta
HEAT 2 / 3
1 4 8.37 8.37 Sissel Tayler 2002 SG Atletik
2 30 8.44 8.44 Angela Muki 2003 Frederiksberg IF
3 299 8.50 8.50 Annika Eppers 2002 Sparta
4 397 8.59 8.59 Amalie Thrane 2003 Bagsværd AC
5 440 8.48 8.48 Carla Nørremark 2002 Hvidovre AM
6 292 8.56 8.56 Liv Nedergaard 2002 Sparta
7 253 8.09 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK
8 302 8.25 8.25 Victoria Lendal 2002 Sparta
HEAT 3 / 3
1 300 8.44 8.44 Ida Lyngby 2002 Sparta
2 306 8.49 8.49 Marie Høgh Larsen 2003 Sparta
3 6 8.57 8.57 Augusta Bendsen 2003 IK Olympia
4 91 8.16 8.16 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900
5 167 8.57 8.57 Mathilde Johanne Jensen 2003 Vejle IF
6 90 8.38 8.38 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900
7 305 8.14 8.14 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta
8 231 8.50 8.50 Freja Jensen 2003 Silkeborg AK 77
SCRATCH
1 46 NQ 8.78 8.78 Sara Olsson 2002 Greve Atletik
2 88 NQ 8.68 8.68 Klara Krustrup 2003 Aarhus 1900
3 89 NQ 8.67 8.67 Klara Lind Toustrup 2003 Aarhus 1900
4 255 NQ 8.69 Selma Bertram 2003 Ballerup AK
5 426 DNS Asta Østergaard 2003 Randers Freja
Drenge 14-15 år - Trespring - Day 1 at 17:30
Planke
Dansk rekord (D15): 13.50 Jannick Bagge (94) - Hvidovre AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (D14): 13.27 Johannes Glue (00) - Randers Atletik Freja - Aarhus - 29-12-2014
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2016: 11.56 Anton Bisgaard - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 11.76 Tobias Andersson 2002 Greve Atletik 11.26 11.56 11.24 11.76 10.73 11.65
2 PB 11.64 Lukas M Sørensen 2003 Københavns IF 11.27 11.03 10.93 11.37 X 11.64
3 PB 11.50 Oswald Carstensen 2002 Sparta 10.98 10.84 10.26 11.04 11.45 11.50
4 PB 11.17 Hugo Rasmussen 2003 IK Hellas 10.08 10.84 10.65 11.17 10.96 10.89
5 PB 10.84 Samuel Gobina Sigala 2003 AK Holstebro 10.03 10.70 10.57 10.59 10.68 10.84
6 10.83 Bertram Costa 2002 Sparta X 10.60 10.83 9.13 X 10.76
7 PB 10.38 Sebastian R Suurballe 2002 Aarhus 1900 10.38 10.20 9.39 10.22 10.00 10.33
8 10.23 Kristian Roed Vestergaard 2003 Silkeborg AK 77 X 10.23 - - - -
9 10.15 Peter Brølling 2002 Hvide Sande KFUM 9.80 9.88 10.15
10 9.68 Silas Brogaard 2002 Hvide Sande KFUM X 9.54 9.68
DNS Max K. Andersen 2003 Randers Freja
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 312 11.02 11.18 Oswald Carstensen 2002 Sparta
2 428 9.93 Peter Brølling 2002 Hvide Sande KFUM
3 429 9.88 Silas Brogaard 2002 Hvide Sande KFUM
4 225 11.45 11.45 Lukas M Sørensen 2003 Københavns IF
5 66 10.15 Sebastian R Suurballe 2002 Aarhus 1900
6 319 11.11 11.11 Bertram Costa 2002 Sparta
7 50 10.71 Tobias Andersson 2002 Greve Atletik
8 236 10.76 10.76 Kristian Roed Vestergaard 2003 Silkeborg AK 77
9 436 10.44 10.44 Samuel Gobina Sigala 2003 AK Holstebro
10 215 10.53 10.53 Hugo Rasmussen 2003 IK Hellas
11 427 DNS 11.27 11.27 Max K. Andersen 2003 Randers Freja
Drenge 18-19 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 17:45
Dansk rekord (M-U20): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D19): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D18): 6.91 Frederik Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 19-02-2011
6.91 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.02 Steffen Udengaard Knudsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 6.94 Peter Andersson 1999 Greve Atletik 0.160
2 PB q 6.96 Steffen Udengaard Knudsen 1998 Aarhus 1900 0.154
3 q 7.18 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik 0.170
4 q 7.27 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik 0.143
5 PB 7.34 Marc Hanselmann 1999 Sparta 0.137
6 7.52 Søren Nørgaard 1999 Kolding KFUM 0.144
HEAT 2 / 2
1 Q 6.98 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900 0.126
2 q 7.11 Emil Mader Kjær 1999 Skive AM 0.169
3 q 7.14 Jonathan Aquino 1999 Sparta 0.217
4 q 7.30 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta 0.208
5 7.35 Mads Lunø 1999 Kolding KFUM 0.132
6 8.12 Sebastian Skouboe 1999 Skive AM 0.153
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 203 7.45 7.45 Søren Nørgaard 1999 Kolding KFUM
3 53 6.91 6.91 Peter Andersson 1999 Greve Atletik
4 79 7.03 6.98 Steffen Udengaard Knudsen 1998 Aarhus 1900
5 54 7.14 7.14 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik
6 382 7.42 7.42 Marc Hanselmann 1999 Sparta
7 55 7.23 7.23 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik
HEAT 2 / 2
2 78 6.87 6.87 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900
3 539 7.96 7.96 Sebastian Skouboe 1999 Skive AM
4 381 7.13 7.13 Jonathan Aquino 1999 Sparta
5 204 7.25 7.25 Mads Lunø 1999 Kolding KFUM
6 177 7.09 7.09 Emil Mader Kjær 1999 Skive AM
7 372 7.28 7.26 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta
SCRATCH
1 22 DNS 7.45 Nicklas Bjerre Korsør AM
2 28 DNS 7.64 7.62 Lasse Bangsgaard 1998 Herning GF
3 80 DNS 7.35 7.35 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900
4 465 DNS 7.36 7.36 Zaki Dhamac 1999 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - 60 meter - indledende - Day 1 at 17:55
Dansk rekord (M-U23): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AK - Skive - 19-02-2017
Dansk rekord (D22): 6.73 Henrik Paulsen (63) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D21): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D20): 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AK - Skive - 19-02-2017
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 6.78 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 6.93 Frederik Schou Nielsen 1996 Sparta
2 q 7.06 Lukas Bredo 1997 Ballerup AK
3 PB q 7.08 Alex Futtrup Christiansen 1997 Kolding KFUM
4 304 q 7.31 Tummas Arge 1995 Hvidovre AM
5 305 7.31 Casper Henningensen 1996 Aarhus 1900
6 PB 7.55 Rune Drongesen 1996 Viborg AM
7 7.70 Bruce Buasri 1995 Ballerup AK
HEAT 2 / 2
1 Q 7.02 Benjamin Gabrielsen 1995 Sparta 0.136
2 q 7.03 Kojo Musah 1996 Vejle IF 0.141
3 q 7.16 Simon Masthiasen 1996 Hvidovre AM 0.158
4 q 7.16 Jonas Lund 1996 Vejle IF 0.149
5 7.48 Rasmus Jensen 1995 Odense Atletik 0.174
6 PB 7.49 Asger Østerby 1997 Greve Atletik 0.128
7 7.76 Sam Buari 1995 Ballerup AK 0.166
8 7.80 Kasper Jespersen 1997 Ballerup AK 0.211
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 458 7.30 7.30 Tummas Arge 1995 Hvidovre AM
2 284 7.12 Lukas Bredo 1997 Ballerup AK
3 84 7.32 7.28 Casper Henningensen 1996 Aarhus 1900
4 286 7.79 7.62 Bruce Buasri 1995 Ballerup AK
5 130 7.61 7.57 Rune Drongesen 1996 Viborg AM
6 206 7.14 7.14 Alex Futtrup Christiansen 1997 Kolding KFUM
7 394 6.88 6.87 Frederik Schou Nielsen 1996 Sparta
HEAT 2 / 2
1 285 7.71 Sam Buari 1995 Ballerup AK
2 392 7.10 6.95 Benjamin Gabrielsen 1995 Sparta
3 519 7.40 7.29 Rasmus Jensen 1995 Odense Atletik
4 57 7.58 7.53 Asger Østerby 1997 Greve Atletik
5 166 6.89 6.89 Kojo Musah 1996 Vejle IF
6 164 7.19 7.08 Jonas Lund 1996 Vejle IF
7 287 7.84 Kasper Jespersen 1997 Ballerup AK
8 457 7.27 7.08 Simon Masthiasen 1996 Hvidovre AM
SCRATCH
1 390 DNS 7.12 7.06 Peter Trajkovski 1996 Sparta
2 395 DNS 7.13 7.13 Sebastian Pedersen 1997 Sparta
3 405 DNS 7.41 7.28 Sebastian V Buschardt 1997 Bagsværd AC
4 416 DNS 7.55 7.48 Mads Dynesen 1997 AGF Atletik
5 455 DNS 6.69 6.69 Kristoffer Hari 1997 Hvidovre AM
Piger 14-15 år - 60 meter - Day 1 at 18:30
Dansk rekord (P15): 7.89 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Aalborg - 17-11-2015
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen (96) - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 8.00 Thea Lyng Møller Jensen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 8.05 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta 0.126
2 8.06 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK 0.178
3 PB 8.09 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900 0.166
4 8.27 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik 0.149
5 =PB 8.31 Emilie Fayl von Henteller 2002 Sparta 0.116
6 PB 8.36 Sissel Tayler 2002 SG Atletik 0.180
7 8.41 Victoria Lendal 2002 Sparta 0.284
8 8.43 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900 0.120
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 290 8.35 8.31 Emilie Fayl von Henteller 2002 Sparta
2 4 8.37 8.37 Sissel Tayler 2002 SG Atletik
3 43 8.16 8.08 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik
4 253 8.13 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK
5 305 8.14 8.14 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta
6 91 8.14 8.16 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900
7 90 8.34 8.38 Martha Kjæhr Danneskjold 2002 Aarhus 1900
8 302 8.33 8.25 Victoria Lendal 2002 Sparta
Drenge 14-15 år - 60 meter - Day 1 at 18:35
Dansk rekord (D15): 7.13 Andreas Trajkovski (93) - Københavns IF - Aarhus - 27-12-2008
Dansk rekord (D14): 7.35 Daniel Andersen (01) - Aalborg AM - Aalborg - 29-12-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.33 Daniel Andersen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 7.42 Max K. Andersen 2003 Randers Freja 0.154
2 PB 7.45 Henrik Lykke 2003 Silkeborg AK 77 0.169
3 PB 7.61 Ala Alfred Mikkelsen 2002 Skive AM 0.195
4 7.67 Marvin B Christensen 2003 Kolding KFUM 0.200
5 7.74 Osadeba Isaac 2002 Sparta 0.148
6 7.78 Siam Aarøe 2002 Sparta 0.166
7 7.79 Jeppe Ege Nielsen 2002 Aarhus 1900 0.193
8 PB 7.87 August Østergaard 2003 Gentofte IK 0.482
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 61 7.92 8.00 August Østergaard 2003 Gentofte IK
2 68 7.81 7.71 Jeppe Ege Nielsen 2002 Aarhus 1900
3 179 7.65 7.65 Ala Alfred Mikkelsen 2002 Skive AM
4 427 7.46 7.55 Max K. Andersen 2003 Randers Freja
5 318 7.68 7.64 Osadeba Isaac 2002 Sparta
6 234 7.54 7.49 Henrik Lykke 2003 Silkeborg AK 77
7 200 7.75 7.50 Marvin B Christensen 2003 Kolding KFUM
8 320 7.80 7.73 Siam Aarøe 2002 Sparta
Piger 16-17 år - 60 meter - Day 1 at 18:40
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard (83) - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.70 Mathilde Prietzel Nielsen (00) - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 23-01-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.83 Mathilde Prietzel Nielsen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 7.80 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM 0.161
2 PB 8.00 Mie Mikkelsen 2001 Aabenraa IG 0.196
3 8.07 Kamille Busch Hansen 2000 Hvidovre AM 0.155
4 PB 8.09 Olivia Tuokila 2000 Sparta 0.201
5 8.13 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF 0.141
6 PB 8.24 Naja Vinther 2000 Helsingør IF
7 8.28 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.199
8 8.36 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik 0.166
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 328 8.25 8.21 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
2 151 8.32 8.27 Naja Vinther 2000 Helsingør IF
3 463 7.85 7.70 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
4 144 8.11 8.12 Mie Mikkelsen 2001 Aabenraa IG
5 339 8.08 8.14 Olivia Tuokila 2000 Sparta
6 444 8.07 7.88 Kamille Busch Hansen 2000 Hvidovre AM
7 150 8.16 8.06 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF
8 48 8.22 8.15 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
Drenge 16-17 år - 60 meter - Day 1 at 18:45
Dansk rekord (M-U18): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D17): 6.98 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 16-12-2012
6.98 Steffen Knudsen (98) - Aarhus 1900 - Skive - 08-03-2015
Dansk rekord (D16): 7.04 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 05-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.09 Tobias G Larsen - Holte Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 7.01 Tobias G. Larsen 2000 Sparta 0.165
2 7.17 Daniel Andersen 2001 Aalborg AM 0.155
3 7.30 Rasmus Thornbjerg Klausen 2000 Fremad Holbæk 0.136
4 PB 7.32 Mads Lund 2000 Sparta 0.153
5 PB 7.39 Malachy Mozejko 2000 Odense Atletik 0.169
6 PB 7.44 Frederik Andersson 2001 Greve Atletik
7 7.49 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik 0.161
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 51 7.44 7.57 Frederik Andersson 2001 Greve Atletik
3 346 7.32 7.38 Mads Lund 2000 Sparta
4 11 7.28 Rasmus Thornbjerg Klausen 2000 Fremad Holbæk
5 468 7.20 7.14 Daniel Andersen 2001 Aalborg AM
6 359 7.14 7.05 Tobias G. Larsen 2000 Sparta
7 522 7.41 7.38 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik
8 515 7.43 7.64 Malachy Mozejko 2000 Odense Atletik
SCRATCH
1 360 DNS 7.31 7.26 Mikkel Ramlov 2000 Sparta
Piger 18-19 år - 60 meter - Day 1 at 18:50
Dansk rekord (K-U20): 7.54 Christina Schnohr (75) - Aarhus 1900 - Göteborg (SWE) - 08-02-1997
Dansk rekord (P19): 7.54 Christina Schnohr (75) - Frederiksberg IF - Rødovre - 10-02-1994
Dansk rekord (P18): 7.4 Helle Theil Nielsen (64) - Trongårdens IF - Rødovre - 27-02-1984
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.77 Emma Beiter Bomme - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 7.85 Emilie Pedersen 1998 Silkeborg AK 77 0.127
2 PB 7.90 Amalie B Kristiansen 1999 Skive AM 0.166
3 8.26 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK 0.160
4 =PB 8.46 Leonora Hede 1998 Sparta 0.181
5 PB 8.63 Johanne W Simonsen 1999 Sparta 0.174
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 266 8.38 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK
4 370 8.60 8.46 Leonora Hede 1998 Sparta
5 183 8.13 7.96 Amalie B Kristiansen 1999 Skive AM
6 247 7.97 7.82 Emilie Pedersen 1998 Silkeborg AK 77
7 371 8.69 8.65 Johanne W Simonsen 1999 Sparta
SCRATCH
1 368 DNS 8.40 8.40 Mathilde S Jepsen 1999 Sparta
2 446 DNS 8.62 8.62 Julie Kretzschmer 1999 Hvidovre AM
3 447 DNS 8.63 8.63 Tessa June Strand 1998 Hvidovre AM
Drenge 18-19 år - 60 meter - Day 1 at 18:55
Dansk rekord (M-U20): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D19): 6.76 Lars Pedersen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D18): 6.91 Frederik Thomsen (93) - Ballerup AK - Skive - 19-02-2011
6.91 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - Skive - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.02 Steffen Udengaard Knudsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 6.82 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900 0.112
2 DUR, PB 6.86 Peter Andersson 1999 Greve Atletik 0.147
3 PB 6.90 Steffen Udengaard Knudsen 1998 Aarhus 1900 0.116
4 PB 7.03 Emil Mader Kjær 1999 Skive AM 0.165
5 PB 7.10 Jonathan Aquino 1999 Sparta 0.141
6 =PB 7.14 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik 0.155
7 PB 7.19 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik 0.103
8 7.31 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta 0.219
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 55 7.27 7.23 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik
2 372 7.30 7.26 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta
3 79 6.96 6.98 Steffen Udengaard Knudsen 1998 Aarhus 1900
4 53 6.94 6.91 Peter Andersson 1999 Greve Atletik
5 78 6.98 6.87 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900
6 177 7.11 7.09 Emil Mader Kjær 1999 Skive AM
7 381 7.14 7.13 Jonathan Aquino 1999 Sparta
8 54 7.18 7.14 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik
Piger 20-22 år - 60 meter - Day 1 at 19:00
Dansk rekord (K-U23): 7.3 Else Hadrup (49) - Viborg AF - Wien (AUT) - 23-03-1969
7.54 Christina Schnohr (75) - Frederiksberg IF - Rødovre - 10-02-1994
Dansk rekord (P22): 7.54 Christina Schnohr (75) - Frederiksberg IF - Göteborg (SWE) - 08-02-1997
Dansk rekord (P21): 7.61 Anna Olsson (88) - Sparta - Malmö (SWE) - 31-01-2009
Dansk rekord (P20): 7.3 Else Hadrup (49) - Viborg AF - Wien (AUT) - 23-03-1969
7.69 Anna Olsson (88) - Sparta - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
7.53 Mathilde U Kramer (93) - Frederiksberg IF - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 7.73 Louise Østergård - Randers Atletik Freja
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 7.66 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900 0.136
2 PB 7.76 Zarah Buchwald 1995 Hvidovre AM 0.118
3 7.77 Camilla Motzkus 1997 Odense Atletik 0.135
4 PB 7.80 Ida Karstoft 1995 Sparta 0.260
5 7.82 Frida Sångren 1997 Aarhus 1900 0.110
6 PB 7.94 Louise Malmqvist 1996 Odense Atletik 0.160
7 8.08 Caroline Elkjær 1995 Aalborg AM 0.129
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 514 8.06 8.06 Louise Malmqvist 1996 Odense Atletik
3 505 7.81 7.66 Camilla Motzkus 1997 Odense Atletik
4 449 7.82 7.80 Zarah Buchwald 1995 Hvidovre AM
5 112 7.56 7.56 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900
6 111 7.83 7.71 Frida Sångren 1997 Aarhus 1900
7 464 8.06 8.06 Caroline Elkjær 1995 Aalborg AM
8 386 7.84 7.84 Ida Karstoft 1995 Sparta
SCRATCH
1 110 DNS 8.58 8.58 Anne Søeborg 1997 Aarhus 1900
Drenge 20-22 år - 60 meter - Day 1 at 19:05
Dansk rekord (M-U23): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AK - Skive - 19-02-2017
Dansk rekord (D22): 6.73 Henrik Paulsen (63) - Sparta - Stockholm (SWE) - 09-02-1985
Dansk rekord (D21): 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D20): 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AK - Skive - 19-02-2017
Spar Nord Arena rekord: 6.65 Kristoffer Hari (97) - Hvidovre AM - 19-02-2017
Dansk mester 2016: 6.78 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 6.84 Kojo Musah 1996 Vejle IF 0.130
2 6.88 Frederik Schou Nielsen 1996 Sparta 0.130
3 7.00 Benjamin Gabrielsen 1995 Sparta 0.139
4 7.08 Lukas Bredo 1997 Ballerup AK 0.103
4 PB 7.08 Alex Futtrup Christiansen 1997 Kolding KFUM 0.131
6 7.15 Jonas Lund 1996 Vejle IF 0.136
7 PB 7.29 Tummas Arge 1995 Hvidovre AM 0.117
DNS Simon Masthiasen 1996 Hvidovre AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 164 7.16 7.08 Jonas Lund 1996 Vejle IF
2 458 7.31 7.30 Tummas Arge 1995 Hvidovre AM
3 394 6.93 6.87 Frederik Schou Nielsen 1996 Sparta
4 284 7.06 Lukas Bredo 1997 Ballerup AK
5 166 7.03 6.89 Kojo Musah 1996 Vejle IF
6 392 7.02 6.95 Benjamin Gabrielsen 1995 Sparta
7 457 DNS 7.16 7.08 Simon Masthiasen 1996 Hvidovre AM
8 206 7.08 7.14 Alex Futtrup Christiansen 1997 Kolding KFUM
Piger 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 2 at 09:00
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm (74) - Aalborg FF - Aarhus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede (93) - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2016: 9.32 Ida Beiter Bomme - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 9.58 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900 0.175
2 q 9.71 Annika Haldbo 2003 Sparta 0.185
3 PB q 9.78 Laura Pallesen 2003 Amager AC 0.207
4 10.05 Alberte Gravgaard 2003 AK Holstebro 0.216
5 PB 10.64 Cirkeline Hindsberg 2002 Greve Atletik 0.201
6 PB 10.70 Bjørk Nørremark 2002 Hvidovre AM 0.160
7 11.06 Mille Albinus Hjermitslev 2002 Aarhus 1900 0.200
8 11.35 Josefie Munksdorf 2002 Hvidovre AM 0.288
HEAT 2 / 3
1 PB Q 9.25 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik 0.159
2 PB q 9.52 Sarah Sækmose 2002 Vejle IF
3 q 9.81 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK 0.159
4 PB 10.10 Laura Zilstorff 2002 Greve Atletik 0.246
5 10.47 Klara Krustrup 2003 Aarhus 1900 0.189
6 11.06 Johanne Westergaard 2002 Aalborg AM 0.542
7 11.42 Annika Eppers 2002 Sparta 0.137
HEAT 3 / 3
1 Q 9.57 Karla Schärfe 2003 Sparta 0.183
2 q 9.76 Mathilde Gregersen 2003 Aalborg AM 0.134
3 10.11 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta 0.148
4 10.34 Mathilde Johanne Jensen 2003 Vejle IF 0.329
5 10.66 Alberthe W Simonsen 2002 Sparta 0.110
6 10.88 Ida Marie Hartmann 2002 Aarhus 1900 0.306
7 11.56 Victoria Niebuhr 2003 Aabenraa IG 0.192
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 533 9.97 9.97 Laura Pallesen 2003 Amager AC
2 47 11.53 11.53 Cirkeline Hindsberg 2002 Greve Atletik
3 91 9.44 9.44 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900
4 439 10.82 10.82 Bjørk Nørremark 2002 Hvidovre AM
5 441 10.77 10.77 Josefie Munksdorf 2002 Hvidovre AM
6 432 10.02 10.02 Alberte Gravgaard 2003 AK Holstebro
7 95 11.09 10.63 Mille Albinus Hjermitslev 2002 Aarhus 1900
8 303 9.48 9.48 Annika Haldbo 2003 Sparta
HEAT 2 / 3
2 482 11.01 11.01 Johanne Westergaard 2002 Aalborg AM
3 45 10.51 10.51 Laura Zilstorff 2002 Greve Atletik
4 88 10.06 10.06 Klara Krustrup 2003 Aarhus 1900
5 43 9.30 9.30 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik
6 299 11.03 11.03 Annika Eppers 2002 Sparta
7 253 9.63 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK
8 165 9.61 9.61 Sarah Sækmose 2002 Vejle IF
HEAT 3 / 3
2 305 9.87 9.87 Josephine Koch Jacobsen 2003 Sparta
3 167 10.03 9.7 Mathilde Johanne Jensen 2003 Vejle IF
4 304 9.35 0.35 Karla Schärfe 2003 Sparta
5 96 10.62 10.62 Ida Marie Hartmann 2002 Aarhus 1900
6 298 10.97 10.45 Alberthe W Simonsen 2002 Sparta
7 146 11.07 11.07 Victoria Niebuhr 2003 Aabenraa IG
8 478 9.60 9.60 Mathilde Gregersen 2003 Aalborg AM
SCRATCH
1 430 DNS 9.74 Rikke Breinholt Hvide Sande KFUM
2 440 DNS 10.35 10.35 Carla Nørremark 2002 Hvidovre AM
Piger 16-17 år - Trespring - Day 2 at 09:00
Planke
Dansk rekord (K-U18): 12.26 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 05-03-2011
Dansk rekord (P17): 12.26 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 05-03-2011
Dansk rekord (P16): 11.93 Nikoline Skifter Andersen (98) - Slagelse Atletik Delta - Malmö (SWE) - 25-01-2014
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2016: 11.13 Sophia Valentina Kmitt - Frederiksberg IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 11.68 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF 10.94 9.92 11.04 11.22 11.26 11.68
2 11.51 Sofie Rasmussen 2000 Københavns IF 11.27 11.47 11.51 11.40 11.13 11.45
3 PB 11.32 Liv Nowack 2001 Odense Atletik 11.13 10.84 11.08 11.06 11.12 11.32
4 10.01 Frida Selmer 2000 Silkeborg AK 77 9.81 X 10.01 10.00 9.96 X
5 9.72 Nina Lund 2001 Vejen AF 9.36 9.67 9.36 9.72 9.35 9.56
6 9.25 Vibha Soren 2001 Københavns IF X X X X 9.25 X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 238 10.28 10.88 Frida Selmer 2000 Silkeborg AK 77
2 221 11.56 11.69 Sofie Rasmussen 2000 Københavns IF
3 219 10.17 10.17 Vibha Soren 2001 Københavns IF
4 24 10.17 10.66 Nina Lund 2001 Vejen AF
5 34 11.53 11.53 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
6 513 11.23 11.23 Liv Nowack 2001 Odense Atletik
Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 2 at 09:30
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré (98) - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2016: 9.01 Rasmus Vestergård - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 9.17 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta 0.153
2 PB q 9.41 Alfred Dahl Larsen 2002 Frederiksberg IF 0.254
3 9.67 Max K. Andersen 2003 Randers Freja 0.141
4 10.23 Elias Dahl Lunøe 2003 Sparta 0.434
5 10.40 Peter Brølling 2002 Hvide Sande KFUM 0.254
6 10.64 Noah Birk Meissner 2003 Skive AM 0.226
DNF Malte Bank 2003 Sparta
HEAT 2 / 3
1 Q 9.04 Sofus Peter Lassen 2003 Sparta 0.156
2 PB q 9.39 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta 0.236
3 641 q 9.65 Rasmus Fredsted Markussen 2003 Aabenraa IG 0.178
4 9.98 Viktor B Petersen 2003 Amager AC 0.128
5 10.04 Aske Brun 2002 Gentofte IK 0.153
6 10.45 Nikolaj Richter 2002 Aalborg AM 0.520
7 11.54 Silas Brogaard 2002 Hvide Sande KFUM 0.230
HEAT 3 / 3
1 Q 9.24 Oskar Vejlgård 2002 Silkeborg AK 77 0.197
2 q 9.46 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta 0.151
3 q 9.63 Oswald Carstensen 2002 Sparta 0.178
4 643, PB 9.65 Adam Smitt Vanges 2002 Frederiksberg IF 0.159
5 10.15 Nicklas Non Nielsen 2003 Herning GF 0.202
6 PB 10.30 Hugo Rasmussen 2003 IK Hellas 0.543
7 10.70 Emil Boesen 2003 Ballerup AK 0.235
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 136 9.10 9.10 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta
3 427 9.14 9.14 Max K. Andersen 2003 Randers Freja
4 428 10.36 Peter Brølling 2002 Hvide Sande KFUM
5 321 11.02 11.02 Malte Bank 2003 Sparta
6 324 9.65 9.65 Elias Dahl Lunøe 2003 Sparta
7 32 9.65 9.65 Alfred Dahl Larsen 2002 Frederiksberg IF
8 196 10.28 10.28 Noah Birk Meissner 2003 Skive AM
HEAT 2 / 3
2 62 9.99 Aske Brun 2002 Gentofte IK
3 529 9.67 Viktor B Petersen 2003 Amager AC
4 477 Nikolaj Richter 2002 Aalborg AM
5 322 9.03 Sofus Peter Lassen 2003 Sparta
6 145 9.35 Rasmus Fredsted Markussen 2003 Aabenraa IG
7 429 Silas Brogaard 2002 Hvide Sande KFUM
8 323 9.44 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta
HEAT 3 / 3
2 235 8.95 8.95 Oskar Vejlgård 2002 Silkeborg AK 77
3 275 10.50 Emil Boesen 2003 Ballerup AK
4 27 9.95 9.95 Nicklas Non Nielsen 2003 Herning GF
5 31 9.67 9.67 Adam Smitt Vanges 2002 Frederiksberg IF
6 215 10.61 10.61 Hugo Rasmussen 2003 IK Hellas
7 312 9.36 9.36 Oswald Carstensen 2002 Sparta
8 325 9.42 9.42 Dhruv Mehrotra 2003 Sparta
SCRATCH
1 66 DNS 10.08 10.08 Sebastian R Suurballe 2002 Aarhus 1900
Piger 14-15 år - Stangspring - Day 2 at 09:30
Dansk rekord (P15): 3.60 Josephine Skipper (98) - Randers Atletik Freja - Aarhus - 29-12-2013
Dansk rekord (P14): 3.60 Amalie Bang Petersen (98) - Randers Atletik Freja - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen (86) - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2016: 3.00 Nicola Malling - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 200 220 240 250 260 270 280 290 300 310 325
1 3.10 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK O O O O O XXX
2 2.90 Rebecca Madeleine Normann 2002 Ballerup AK O O O O XXO XXX
3 =PB 2.60 Liv Nedergaard 2002 Sparta O XO XO XXX
4 2.50 Sara Harsmann 2002 Aarhus 1900 O O XXX
5 2.40 Annika Mejls Ramsgaard 2003 AK Holstebro O XXX
5 2.40 Cathrine Brund 2002 Randers Freja O XXX
7 2.20 Iben Opstrup Wedel 2002 Aarhus 1900 O O XXX
7 =PB 2.20 Ingrid Sofie Bach Jensen 2003 Bagsværd AC O O XXX
7 2.20 Kamille Frost 2002 Randers Freja O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 292 2.60 2.60 Liv Nedergaard 2002 Sparta
2 260 2.80 Rebecca Madeleine Normann 2002 Ballerup AK
3 94 2.30 2.30 Iben Opstrup Wedel 2002 Aarhus 1900
4 434 2.50 2.50 Annika Mejls Ramsgaard 2003 AK Holstebro
5 424 2.60 2.60 Cathrine Brund 2002 Randers Freja
6 400 2.20 2.20 Ingrid Sofie Bach Jensen 2003 Bagsværd AC
7 417 2.50 2.50 Kamille Frost 2002 Randers Freja
8 253 3.20 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK
9 93 2.60 2.60 Sara Harsmann 2002 Aarhus 1900
SCRATCH
1 426 DNS Asta Østergaard 2003 Randers Freja
Piger 18-19 år - 60 meter hæk - indledende - Day 2 at 09:50
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U20): 8.65 Anne K Andersen (82) - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 25-02-2001
8.65 Marie C Vermund (95) - Sparta - Aarhus - 29-12-2014
Dansk rekord (P19): 8.65 Anne K Andersen (82) - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 25-02-2001
8.65 Marie C Vermund (95) - Sparta - Aarhus - 29-12-2014
Dansk rekord (P18): 8.73 Mathilde Heltbech (95) - Helsingør IF - Göteborg (SWE) - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 8.44 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - 05-03-2016
Dansk mester 2016: 9.20 Isabell Paprotny - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 q 9.41 Emilie R Hansen 1999 Sparta 0.526
2 PB q 9.59 Nickoline S Andersen 1998 Slagelse Atletik Delta 0.150
3 PB q 9.65 Sofie Tidsvilde 1998 Frederiksberg IF 0.156
4 q 10.05 Leonora Hede 1998 Sparta 0.199
5 q 10.14 Sarah Bahat 1999 Aarhus 1900 0.197
6 q 10.52 Laura Wrisberg Kæstel Holte Atletik 0.237
DNS Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
DNS Caroline G Johansen 1998 Aarhus 1900
START LIST
I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 7
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 138 9.70 9.70 Nickoline S Andersen 1998 Slagelse Atletik Delta
2 364 9.38 9.38 Emilie R Hansen 1999 Sparta
3 107 DNS 9.10 9.10 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
4 105 9.91 Sarah Bahat 1999 Aarhus 1900
5 370 Leonora Hede 1998 Sparta
6 39 9.82 9.82 Sofie Tidsvilde 1998 Frederiksberg IF
7 496 10.36 9.97 Laura Wrisberg Kæstel Holte Atletik
8 109 DNS 9.64 Caroline G Johansen 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 108 DNS Rosa Preuss Ililonga 1998 Aarhus 1900
2 446 DNS 10.32 10.32 Julie Kretzschmer 1999 Hvidovre AM
Piger 16-17 år - 60 meter hæk - indledende - Day 2 at 10:15
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2016: 8.88 Katrine Koch Jacobsen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 9.24 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta 0.213
2 q 9.55 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta 0.192
3 q 9.66 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.161
4 q 9.93 Astrid Kjær Reng 2000 Odense Atletik 0.161
5 10.01 Georgina Wieth-Klitgaard Holte Atletik 0.215
6 PB 10.01 Ellen Balslev 2001 Københavns IF 0.236
7 PB 10.23 Sandra Reimer 2001 Aalborg AM 0.178
HEAT 2 / 2
1 PB Q 9.29 Ida Boel 2000 Esbjerg AM 0.159
2 q 9.54 Emilie Florin 2001 Helsingør IF 0.240
3 q 9.56 Lili Kökeny 2001 Sparta 0.166
4 q 9.83 Mathilde Kodal 2001 Aarhus 1900 0.321
5 10.44 Katrine Vad Mortensen 2001 Silkeborg AK 77 0.550
6 10.57 Jasmin Boe Rasmussen 2000 Greve Atletik 0.193
7 11.08 Alexandra Christiansen 2001 Hvidovre AM 0.233
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 484 10.62 10.62 Sandra Reimer 2001 Aalborg AM
3 220 10.85 10.85 Ellen Balslev 2001 Københavns IF
4 504 9.76 9.76 Astrid Kjær Reng 2000 Odense Atletik
5 498 9.92 9.92 Georgina Wieth-Klitgaard Holte Atletik
6 328 9.42 9.42 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
7 333 9.23 9.23 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
8 340 9.42 9.34 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
HEAT 2 / 2
2 49 10.18 10.18 Jasmin Boe Rasmussen 2000 Greve Atletik
3 12 9.34 9.34 Ida Boel 2000 Esbjerg AM
4 148 9.43 9.43 Emilie Florin 2001 Helsingør IF
5 443 10.94 10.94 Alexandra Christiansen 2001 Hvidovre AM
6 240 10.09 10.09 Katrine Vad Mortensen 2001 Silkeborg AK 77
7 342 9.32 9.32 Lili Kökeny 2001 Sparta
8 101 9.72 9.72 Mathilde Kodal 2001 Aarhus 1900
SCRATCH
1 497 DNS 10.02 10.02 Louise Wrisberg Kæstel Holte Atletik
Piger 18-19 år - Trespring - Day 2 at 10:25
Planke
Dansk rekord (K-U20): 12.33 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (P19): 12.33 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P18): 12.33 Laetitia Kim Bruun (94) - Sparta - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2016: 10.70 Josephine Skipper - Randers Atletik Freja
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 11.00 Rosa Preuss Ililonga 1998 Aarhus 1900 11.00 10.78 X 10.65 X X
2 10.48 Josephine Skipper 1998 Randers Freja 10.03 10.32 10.48 10.44 10.22 10.32
3 PB 9.95 Patricia Klokker Deleuran 1998 Odense Atletik 9.48 9.72 9.91 9.91 9.95 X
4 PB 9.72 Elisabeth Dorsche 1998 Odense Atletik 9.66 X 9.43 9.61 9.62 9.72
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 508 9.27 Elisabeth Dorsche 1998 Odense Atletik
2 108 11.20 Rosa Preuss Ililonga 1998 Aarhus 1900
3 518 9.81 9.81 Patricia Klokker Deleuran 1998 Odense Atletik
4 421 10.38 10.87 Josephine Skipper 1998 Randers Freja
Piger 20-22 år - Trespring - Day 2 at 10:25
Planke
Dansk rekord (K-U23): 13.14 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (P22): 13.14 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (P21): 12.87 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Skive - 23-02-2014
Dansk rekord (P20): 12.50 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - Skive - 24-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2016: 11.25 Agnes Skovgaard - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 11.85 Anne Porsholdt 1995 Sparta 11.85 X 11.63 X 11.64 11.83
2 11.82 Annette Nielsen 1996 Københavns IF 11.02 11.15 11.55 11.56 11.52 11.82
3 11.57 Laura Tølløse 1997 Sparta X 11.53 X 10.92 11.18 11.57
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 384 11.81 11.81 Laura Tølløse 1997 Sparta
2 385 12.07 12.07 Anne Porsholdt 1995 Sparta
3 223 11.80 12.04 Annette Nielsen 1996 Københavns IF
Drenge 14-15 år - Kuglestød - Day 2 at 10:30
4.0 kg
Dansk rekord (D15): 16.63 Søren Børsting (93) - Skive AM - Aarhus - 27-12-2008
Dansk rekord (D14): 15.58 Gert Skals (83) - Randers Real - Aarhus - 06-12-1997
Dansk mester 2016: 14.01 Andreas Espenhain-Hansen - Helsingør IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 13.75 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta X 12.52 11.68 13.13 12.48 13.75
2 12.85 Oswald Carstensen 2002 Sparta 11.27 11.50 11.94 11.71 11.44 12.85
3 12.55 Tobias Andersson 2002 Greve Atletik 12.32 11.88 11.74 12.21 12.28 12.55
4 12.38 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta 11.69 11.94 12.38 X 12.08 11.53
5 12.33 Rasmus Vestergaard 2002 Aarhus 1900 12.33 X 12.03 X 12.29 12.28
6 12.03 Max K. Andersen 2003 Randers Freja 11.12 11.17 X 11.68 12.03 11.52
7 11.81 Robin Tirkov 2002 Ballerup AK X 11.28 11.81 10.79 X X
8 10.94 Mathias B Rasmussen 2002 Ballerup AK 10.92 10.71 X X 10.54 10.94
9 PB 10.64 Patrick Blauert 2002 Silkeborg AK 77 10.64 10.43 10.29
10 9.77 Peter Brølling 2002 Hvide Sande KFUM 9.77 9.60 9.52
11 9.62 Rasmus K Christensen 2003 Aarhus 1900 8.64 9.62 9.27
12 8.61 Nicklas Non Nielsen 2003 Herning GF 8.61 8.08 7.54
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 323 12.91 12.91 Mads Rubek Vitoft 2003 Sparta
2 136 13.82 13.82 Nikolaj Grønbech 2002 Slagelse Atletik Delta
3 237 10.48 10.48 Patrick Blauert 2002 Silkeborg AK 77
4 273 11.69 Robin Tirkov 2002 Ballerup AK
5 64 10.18 10.18 Rasmus K Christensen 2003 Aarhus 1900
6 27 9.46 9.46 Nicklas Non Nielsen 2003 Herning GF
7 50 12.87 12.87 Tobias Andersson 2002 Greve Atletik
8 427 13.18 13.18 Max K. Andersen 2003 Randers Freja
9 67 12.66 12.66 Rasmus Vestergaard 2002 Aarhus 1900
10 312 12.87 12.87 Oswald Carstensen 2002 Sparta
11 428 9.95 Peter Brølling 2002 Hvide Sande KFUM
12 274 11.64 Mathias B Rasmussen 2002 Ballerup AK
Piger 14-15 år - 60 meter hæk - Day 2 at 11:05
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm (74) - Aalborg FF - Aarhus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede (93) - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2016: 9.32 Ida Beiter Bomme - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 9.11 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik 0.496
2 9.31 Karla Schärfe 2003 Sparta 0.270
3 PB 9.39 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900 0.184
4 PB 9.56 Sarah Sækmose 2002 Vejle IF 0.181
5 9.56 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK 0.111
6 9.61 Annika Haldbo 2003 Sparta 0.142
7 9.62 Mathilde Gregersen 2003 Aalborg AM 0.170
8 10.02 Laura Pallesen 2003 Amager AC 0.172
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 533 9.78 9.97 Laura Pallesen 2003 Amager AC
2 253 9.81 Klara Skriver Loessl 2002 Ballerup AK
3 43 9.25 9.30 Ida Boe Rasmussen 2003 Greve Atletik
4 304 9.57 0.35 Karla Schärfe 2003 Sparta
5 165 9.52 9.61 Sarah Sækmose 2002 Vejle IF
6 91 9.58 9.44 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Aarhus 1900
7 303 9.71 9.48 Annika Haldbo 2003 Sparta
8 478 9.76 9.60 Mathilde Gregersen 2003 Aalborg AM
Piger 16-17 år - 60 meter hæk - Day 2 at 11:10
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest (94) - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2016: 8.88 Katrine Koch Jacobsen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 9.08 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta 0.187
2 PB 9.21 Ida Boel 2000 Esbjerg AM 0.134
3 9.38 Lili Kökeny 2001 Sparta 0.120
4 PB 9.42 Emilie Florin 2001 Helsingør IF 0.113
5 9.43 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.161
6 9.66 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta 0.249
7 9.82 Mathilde Kodal 2001 Aarhus 1900 0.158
8 9.88 Astrid Kjær Reng 2000 Odense Atletik 0.219
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 101 9.83 9.72 Mathilde Kodal 2001 Aarhus 1900
2 504 9.93 9.76 Astrid Kjær Reng 2000 Odense Atletik
3 148 9.54 9.43 Emilie Florin 2001 Helsingør IF
4 12 9.29 9.34 Ida Boel 2000 Esbjerg AM
5 333 9.24 9.23 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
6 340 9.55 9.34 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
7 342 9.56 9.32 Lili Kökeny 2001 Sparta
8 328 9.66 9.42 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - Day 2 at 11:20
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling (94) - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk (97) - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012