DMU holdfinale - piger 16-19 år • 2016 Sep 24 • Ballerup Atletik Stadion • Ballerup

ALL

 

 

Piger 16-19 år - Højdespring - Day 1 at 12:00
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 125 130 135 140 145 150 155 158 161 164 170 173 176
1 1.73 931 Rikke Andersen 1998 Sparta 1 O O O O XO XXX
2 1.61 812 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta 2 O O XXO XXX
3 1.58 Mathilde S. Jepsen 1999 Sparta 1 O O XO XXO XXX
4 1.50 Emilie Persson 1999 Sparta 2 O O XO XXX
5 1.45 657 Laura Grønbech 1999 Greve / Slagelse O O XO XXX
6 1.35 560 Julie Harsmann 2000 Aarhus 1900 O XO O XXX
7 1.35 Frida Ahlmann 1998 Greve / Slagelse XO XXX
Piger 16-19 år - 100 meter hæk - Day 1 at 12:30
83.8 cm, 10 hække, 13.00 / 8.50 / 10.50
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
Wind: -0.5
1 14.77 941 Katrine Koch Jacobsen 1999 Sparta 1
2 14.86 931 Mai Stæhr Aarhus 1900
3 14.90 Karoline Mangor 1998 Sparta 1
4 15.40 871 Anna Øbakke Lange 1999 Greve / Slagelse
5 16.37 Caroline Graversgaard 1998 Aarhus 1900
6 16.47 759 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta 2
7 19.05 Jasmin Boe Rasmussen 1999 Greve / Slagelse
Piger 16-19 år - Kuglestød - Day 1 at 13:00
4.0 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 12.42 716 Ayoe Røbel 1998 Sparta 1 12.42 12.29 X 12.40 X X
2 12.16 700 Nickoline S. Andersen 1998 Greve / Slagelse 10.95 11.76 11.68 X 12.16 11.90
3 11.22 Emilie R. Hansen 1999 Sparta 1 10.84 10.18 10.30 11.22 11.08 10.56
4 11.00 630 Sarah Bahat 1999 Aarhus 1900 9.92 10.68 11.00 X 9.84 9.92
5 8.26 Simone Lodahl 1998 Greve / Slagelse 7.47 7.51 7.61 8.12 8.26 X
6 7.88 443 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta 2 6.84 7.60 7.88 7.66 7.26 7.64
Piger 16-19 år - 100 meter - Day 1 at 13:30
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
Wind: -0.2
1 12.17 983 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta 1
2 12.77 881 Anna Øbakke Lange 1999 Greve / Slagelse
3 12.98 Olivia Tuokila 2000 Sparta 1
4 13.33 792 Betty-Marie Njor Boisen 2000 Sparta 2
5 13.40 781 Helena Lang 1998 Aarhus 1900
6 14.16 Smilla Due 1999 Greve / Slagelse
7 14.35 Simone Hjort 1999 Sparta 2
Piger 16-19 år - Længdespring - Day 1 at 14:00
Planke
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 5.48 (+0.0) 876 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta 1 5.48 (+0.0) 5.39 (+0.1) X
2 5.40 (+0.0) Laura Tølløse 1997 Sparta 1 X X X X 5.40 (+0.0) X
3 5.30 (-1.2) 838 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 2 X 5.22 (+0.2) 5.25 (-0.5) 5.12 (+0.0) 5.30 (-1.2) 5.10 (+0.9)
4 5.21 (+1.2) 819 Nickoline S. Andersen 1998 Greve / Slagelse 5.04 (+0.8) X 5.12 (+0.0) 5.21 (+1.2) 4.99 (-0.3) X
5 5.20 (+0.0) 817 Helena Lang 1998 Aarhus 1900 4.93 (+0.0) X 4.82 (+0.0) 4.72 (+2.2) 4.93 (-1.2) 5.20 (+0.0)
6 4.86 (+0.0) Simone Hjort 1999 Sparta 2 4.86 (+0.0) 4.80 (+0.0) X X 4.65 (+0.0) 4.84 (+0.0)
7 4.56 (-0.6) Maria Pico Kjeldsen 2000 Greve / Slagelse 4.27 (+0.0) 4.38 (+0.1) 4.56 (-0.6) 4.26 (+0.0) 4.47 (+0.0) 4.26 (+0.0)
Piger 16-19 år - 5000 meter - Day 1 at 14:45
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 17.35.35 881 Sophie Søefeldt 2000 Sparta 1
2 18.36.09 782 Clara Kall 1999 Sparta 2
3 20.31.93 608 Laura Astrup 2000 Aarhus 1900
4 23.31.44 383 Frederikke N. Jakobsen 1997 Greve / Slagelse
Piger 16-19 år - Hammerkast - Day 1 at 15:00
4.0 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 41.62 637 Amanda Lillevang Rasmusse 1997 Sparta 1 X 41.62 X X X X
2 31.30 Katrine Koch Jacobsen 1999 Sparta 1 29.12 29.58 30.04 30.41 31.30 X
3 26.58 397 Simone Lodahl 1998 Greve / Slagelse 21.99 25.71 23.87 X 23.82 26.58
4 26.46 Viktoria Andersen 1998 Greve / Slagelse X X X X 22.48 26.46
5 21.30 313 Johanne W. Simonsen 1999 Sparta 2 21.30 18.40 19.56 X X X
6 14.06 199 Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900 11.80 12.12 10.92 11.61 11.44 14.06
Piger 16-19 år - 400 meter - Day 1 at 16:15
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 54.57 1044 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta 1
2 59.42 888 Mai Stæhr Aarhus 1900
3 59.88 Cecilie Næsby 2000 Sparta 1
4 1.02.79 787 Johanne W. Simonsen 1999 Sparta 2
5 1.06.08 694 Smilla Due 1999 Greve / Slagelse
DNS Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
Piger 16-19 år - Spydkast - Day 1 at 16:15
600 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 42.30 737 Sarah Bahat 1999 Aarhus 1900 41.32 41.31 42.30 40.01 X X
2 36.37 630 Karoline Mangor 1998 Sparta 1 35.18 34.13 36.37 X X X
3 34.59 Ayoe Røbel 1998 Sparta 1 28.33 34.59 X 27.48 30.52 32.48
4 33.37 576 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 2 29.44 32.20 30.80 29.62 30.08 33.37
5 30.40 523 Jasmin Boe Rasmussen 1999 Greve / Slagelse 25.94 28.10 30.34 30.40 28.10 X
6 22.52 Caroline Tarrasson Hansen 1999 Sparta 2 X X 22.21 X 22.52 X
Piger 16-19 år - Stangspring - Day 1 at 17:00
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 200 210 220 230 240 250 260 270 280 290 300 310 320
1 3.10 670 Laura Grønbech 1999 Greve / Slagelse O XO XXO XXX
2 2.90 Maria Pico Kjeldsen 2000 Greve / Slagelse O XO O XXX
3 2.80 580 Julie Harsmann 2000 Aarhus 1900 O O O XXX
4 2.60 520 Selma Staun 2000 Sparta 1 O O O XXX
5 2.40 461 Mille Lindholm 1999 Sparta 2 O O XXX
6 2.30 Tine Hoffmann 2000 Aarhus 1900 O O O O XXX
Piger 16-19 år - Diskoskast - Day 1 at 17:15
1.0 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 35.64 625 Amanda Lillevang Rasmusse 1997 Sparta 1 32.69 34.94 34.09 33.04 35.64 X
2 25.58 442 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta 2 25.58 X X 23.28 23.76 X
3 21.88 Emilie R. Hansen 1999 Sparta 1 13.69 18.66 21.29 19.18 21.88 X
4 20.61 352 Viktoria Andersen 1998 Greve / Slagelse 20.61 20.61 X 19.80 X X
5 19.90 Caroline Tarrasson Hansen 1999 Sparta 2 18.05 16.59 17.34 16.07 17.09 19.90
6 18.18 308 Jasmin Esfahani 1997 Aarhus 1900 18.18 X X 16.32 17.36 16.76
7 15.09 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900 13.12 X 15.09 12.90 X 14.30
Piger 16-19 år - 1500 meter - Day 1 at 17:35
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 4.35.79 935 Anna Mark Helwigh 2000 Sparta 1
2 5.10.14 707 Clara Kall 1999 Sparta 2
3 5.26.19 612 Laura Astrup 2000 Aarhus 1900
DNS Frederikke N. Jakobsen 1997 Greve / Slagelse
Piger 16-19 år - 4 x 100 m stafet - Day 1 at 18:30
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
SUMMARY
1 47.58 Sparta 1 - I Sparta 1
2 50.54 Aarhus 1900 - I Aarhus 1900
3 51.53 Sparta 2 - I Sparta 2
4 51.68 Greve/Slagelse - I Greve / Slagelse
5 57.21 Greve/Slagelse - II Greve / Slagelse
HEAT 1 / 2
1 47.58 999 Katrine Koch Jacobsen, Olivia Tuokila, Emma Beiter Bomme, Anne Sofie Kirkegaard Sparta 1 - I
2 50.54 885 Helena Lang, Mai Stæhr, Liv Stæhr, Frida Sångren Aarhus 1900 - I
3 51.53 848 Betty-Marie Njor Boisen, Simone Hjort, Hannah Illum Petersen, Laura Nørrung Poulsen Sparta 2 - I
4 51.68 843 Amalie Hertz Hansen, Jasmin Boe Rasmussen, Nickoline S. Andersen, Laura Grønbech Greve/Slagelse - I
HEAT 2 / 2
5 57.21 Simone Lodahl, Smilla Due, Maria Pico Kjeldsen, Frida Ahlmann Greve/Slagelse - II