DM inde • 2016 Feb 27 - Feb 28 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Kvinder senior - 200 meter - indledende - Day 1 at 12:30
Dansk rekord: 23.99 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 25.13 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 5
1 q 25.03 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.148
2 q 26.07 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF 0.183
3 27.45 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.188
HEAT 2 / 5
1 q 26.55 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta 0.155
2 q 26.90 MANGOR Karoline 1998 Sparta 0.158
3 28.18 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900 0.424
HEAT 3 / 5
1 AR q 24.22 PETERSEN Sara Slott 1987 Aarhus 1900 0.235
2 q 26.05 BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM 0.146
3 27.54 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta 0.154
HEAT 4 / 5
1 PB q 26.15 MAURER Julia 1992 Sparta
2 27.03 LARSEN Fredrikke Dam 1991 AGF
HEAT 5 / 5
1 PB q 25.05 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta 0.193
2 27.30 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900 0.232
3 28.25 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM 0.153
START LIST
Antal heats: 5 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
2 189 26.46 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
3 160 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
4 194 23.99 23.99 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
HEAT 2 / 5
2 178 27.96 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
3 119 26.82 26.82 MANGOR Karoline 1998 Sparta
4 117 26.34 26.34 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
HEAT 3 / 5
2 197 24.13 PETERSEN Sara Slott 1987 Aarhus 1900
3 115 27.19 27.19 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta
4 81 25.84 25.84 BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM
HEAT 4 / 5
3 43 26.78 26.78 LARSEN Fredrikke Dam 1991 AGF
4 126 26.68 26.56 MAURER Julia 1992 Sparta
HEAT 5 / 5
2 191 26.54 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
3 56 27.20 27.20 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
4 116 25.21 25.13 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
SCRATCH
1 88 DNS 25.06 25.06 NISSEN Camilla 1990 Københavns IF
2 127 DNS 27.32 26.25 SAAVEDRA Stephanie (u) 1989 Sparta
Mænd senior - 200 meter - indledende - Day 1 at 13:00
Dansk rekord: 21.17 Morten Jensen (82) - FIF Hillerød - Göteborg (SWE) - 19-02-2005
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 21.66 Nick Ekelund-Arenander (89) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 7
1 PB q 22.58 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.135
2 23.00 KLEJNSTRUP Mikkel 1986 Sparta 0.140
HEAT 2 / 7
1 23.51 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM 0.132
2 23.59 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik 0.167
HEAT 3 / 7
1 q 22.08 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta 0.162
2 q 22.95 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF 0.157
3 24.91 RAGA Fuad 1996 Sparta 0.136
HEAT 4 / 7
1 q 22.64 HARTLING Nicolai 1994 Sparta 0.169
2 23.43 KIRK Mathias 1996 Vejle IF 0.195
3 PB 23.77 NYBO Rasmus 1989 AGF 0.161
HEAT 5 / 7
1 q 22.36 STRØM Emil 1993 Sparta 0.175
2 PB q 22.96 ALM Lasse 1991 Aarhus 1900 0.165
3 PB 23.06 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900 0.139
HEAT 6 / 7
1 PB q 22.73 PEDERSEN Casper Spure 1992 AGF 0.208
2 23.04 KRSO Amar 1989 Esbjerg AM 0.153
3 24.35 FILSØ Kasper 1990 Skive AM 0.125
HEAT 7 / 7
1 q 22.12 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.130
2 23.24 BRAUN Philip 1990 Sparta 0.161
3 27.44 LUCHT Peter 1965 AGF 0.218
START LIST
Antal heats: 7 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 7
3 199 23.26 22.63 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 144 23.10 22.80 KLEJNSTRUP Mikkel 1986 Sparta
HEAT 2 / 7
3 27 23.32 22.89 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
4 2 23.08 23.08 ANDERSSON Kasper 1997 Greve Atletik
HEAT 3 / 7
2 142 21.43 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
3 150 24.98 24.50 RAGA Fuad 1996 Sparta
4 34 22.71 22.71 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
HEAT 4 / 7
2 139 22.38 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
3 40 24.10 24.10 NYBO Rasmus 1989 AGF
4 32 23.04 23.04 KIRK Mathias 1996 Vejle IF
HEAT 5 / 7
2 188 24.61 ALM Lasse 1991 Aarhus 1900
3 179 23.12 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900
4 140 22.44 21.86 STRØM Emil 1993 Sparta
HEAT 6 / 7
2 15 22.85 KRSO Amar 1989 Esbjerg AM
3 24 24.26 24.26 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
4 35 22.88 22.88 PEDERSEN Casper Spure 1992 AGF
HEAT 7 / 7
2 138 22.92 BRAUN Philip 1990 Sparta
3 39 26.34 LUCHT Peter 1965 AGF
4 80 21.94 21.94 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
SCRATCH
1 12 DNS 23.53 JENSEN Simon Matz 1990 Esbjerg AM
2 14 DNS 23.76 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
3 36 DNS 23.74 ELKROG Daniel 1989 AGF
4 37 DNS DYNESEN Mads 1997 AGF
5 41 DNS HANNESTAD Steen 1971 AGF
6 64 DNS 21.61 21.51 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg Atletik
7 182 DNS 24.17 KLYSNER Jacob 1998 Aarhus 1900
Kvinder senior - 1500 meter - Day 1 at 14:00
Dansk rekord: 4.10.20 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - East Rutherford (USA) - 09-02-1985
Spar Nord Arena rekord: 4.26.58 Simone Glad (90) - Odense Atletik / OGF - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 4.41.52 Maria Larsen (96) - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 AR, PB 4.21.85 GLAD Simone 1990 AGF
2 4.24.39 SCHULZ Line K 1996 Aalborg Atletik
3 PB 4.29.60 FUGLØ Rebekka 1993 Vejle IF
4 DUR, PB 4.33.01 HELWIGH Anna Mark 2000 Sparta
5 4.33.46 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
6 PB 4.39.78 SØEFELDT Sophie 2000 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 111 4.44.01 4.48.67 SØEFELDT Sophie 2000 Sparta
2 112 4.34.01 4.21.66 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
3 110 4.48.93 4.33.50 HELWIGH Anna Mark 2000 Sparta
4 48 4.26.58 GLAD Simone 1990 AGF
5 71 4.17.84 4.17.84 SCHULZ Line K 1996 Aalborg Atletik
6 212 4.36.19 4.36.19 FUGLØ Rebekka 1993 Vejle IF
SCRATCH
1 18 DNS 4.48.23 4.42.04 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
2 46 DNS 4.48.00 4.43.96 JENSEN Louise Høj 1997 AGF
Kvinder senior - Kuglestød - Day 1 at 14:00
4.0 kg
Dansk rekord: 16.76 Trine Mulbjerg (90) - Sparta - Växjö (SWE) - 28-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2015: 16.13 Trine Mulbjerg (90) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 16.19 MULBJERG Trine 1990 Sparta 16.19 X X X 15.67 X
2 15.32 HANSEN Maria Sløk 1982 Hvidovre AM 14.87 14.84 14.95 15.01 15.32 14.89
3 PB 13.55 AAGAARD Marie 1996 Aabenraa IG 12.74 13.55 12.93 13.21 12.91 X
4 PB 13.01 OTOUR Fawzie 1996 Aabenraa IG 12.63 X 13.01 12.39 12.59 X
5 12.21 MIKKELSEN Anna Sofia 1991 Odense Atletik / OGF 11.59 11.75 11.75 X 11.87 12.21
6 PB 11.74 MANGOR Karoline 1998 Sparta 11.26 11.12 11.28 11.74 X 11.42
7 11.57 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900 11.13 10.89 11.57 10.88 11.53 10.82
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 84 15.27 16.12 HANSEN Maria Sløk 1982 Hvidovre AM
2 7 12.36 12.53 OTOUR Fawzie 1996 Aabenraa IG
3 193 11.94 11.94 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
4 119 11.40 11.40 MANGOR Karoline 1998 Sparta
5 8 13.35 13.52 AAGAARD Marie 1996 Aabenraa IG
6 109 16.50 16.76 MULBJERG Trine 1990 Sparta
7 157 MIKKELSEN Anna Sofia 1991 Odense Atletik / OGF
Mænd senior - 1500 meter - Day 1 at 14:15
Dansk rekord: 3.38.85 Mogens Guldberg (63) - Sparta - Sevilla (ESP) - 28-02-1991
Spar Nord Arena rekord: 3.49.92 Andreas Bueno (88) - AGF - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 3.52.92 Andreas Bueno (88) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 3.58.33 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
2 3.58.88 JOHNSEN Mikael 1992 Randers Atletik Freja
3 3.58.95 EJERSBO Peter Gerner 1995 Odense Atletik / OGF
4 PB 3.59.12 DAHL-JESSEN Mikkel 1994 AGF
5 3.59.64 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
6 PB 3.59.93 JENSEN Jens Søndergaard 1986 AGF
7 4.00.51 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
8 4.06.32 SIMONSEN Jacob 1995 AGF
9 PB 4.07.13 ADAMSEN Jonathan 1995 Københavns IF
10 PB 4.07.44 LAURSEN Marc 1997 Viborg AM
11 4.08.39 SKAANING Mads 1995 Sparta
DNF HANSEN Kristian Uldbjerg 1996 Aalborg Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 162 4.00.1 EJERSBO Peter Gerner 1995 Odense Atletik / OGF
2 159 3.58.72 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
3 28 3.57.50 3.51.51 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
4 22 3.57.4 3.57.4 JOHNSEN Mikael 1992 Randers Atletik Freja
5 47 4.04.82 4.04.82 JENSEN Jens Søndergaard 1986 AGF
6 156 3.55.97 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
7 101 4.11.19 4.08.09 ADAMSEN Jonathan 1995 Københavns IF
8 62 4.01.48 HANSEN Kristian Uldbjerg 1996 Aalborg Atletik
9 130 4.06.84 4.06.80 SKAANING Mads 1995 Sparta
10 50 4.05.33 4.05.33 SIMONSEN Jacob 1995 AGF
11 51 4.03.1 DAHL-JESSEN Mikkel 1994 AGF
12 86 4.14.9 4.14.9 LAURSEN Marc 1997 Viborg AM
SCRATCH
1 103 DNS 3.58.29 3.58.29 BOLL Christoffer 1992 Københavns IF
2 105 DNS 3.55.75 3.55.75 SCHMIDT Michael Hove 1989 Københavns IF
Kvinder senior - Længdespring - Day 1 at 14:15
Planke
Dansk rekord: 6.77 Renata P. Nielsen (66) - Aarhus 1900 - Barcelona (ESP) - 12-03-1995
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 6.07 Jessie Ipsen (83) - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 5.91 NIELSEN Janne 1993 Aarhus 1900 X X 5.64 5.91 5.56 5.51
2 PB 5.82 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta X 5.57 5.54 5.60 X 5.82
3 5.78 TØLLØSE Laura 1997 Sparta 5.62 X 5.72 X 5.67 5.78
4 PB 5.78 EJLERSEN Tine Bach 1985 Aarhus 1900 5.43 5.52 X 5.54 5.49 5.78
5 5.75 IPSEN Jessie 1983 Københavns IF X 5.75 5.59 5.57 5.60 X
6 PB 5.65 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900 5.36 5.65 X 5.54 5.33 5.59
7 5.46 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta 5.36 5.35 5.46 X 5.08 X
8 5.40 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 1977 5.13 5.18 5.40
9 5.36 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 5.27 4.03 5.36
10 5.18 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG 5.18 5.16 X
11 5.00 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 4.84 4.79 5.00
12 4.68 SCHMIDT Ditte 1997 Sparta X 4.60 4.68
5.60 MARCUSSEN Ida (u) 1987 IK VÅK (NOR) 5.58 5.57 X X X 5.60
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 123 5.96 5.96 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
2 5 5.35 5.67 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
3 17 5.71 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
4 3 6.21 MARCUSSEN Ida (u) 1987 IK VÅK (NOR)
5 124 5.60 5.65 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
6 209 5.51 5.55 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 1977
7 108 5.37 5.54 PETERSEN Hannah Illum 2000 Sparta
8 200 5.62 5.62 EJLERSEN Tine Bach 1985 Aarhus 1900
9 184 5.62 NIELSEN Janne 1993 Aarhus 1900
10 96 5.46 6.18 IPSEN Jessie 1983 Københavns IF
11 6 5.28 5.60 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
12 174 5.57 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900
13 125 4.72 5.06 SCHMIDT Ditte 1997 Sparta
SCRATCH
1 120 DNS 5.84 6.21 TRAORÉ Martha 1995 Sparta
Mænd senior - Stangspring - Day 1 at 14:20
Dansk rekord: 5.72 Martin Voss (66) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 25-02-1995
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2015: 5.37 Rasmus Wejnold Jørgensen (89) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 375 385 395 405 415 425 435 445 455 465 475 505
1 4.65 CHRISTIANSEN Michael 1988 Aarhus 1900 O - O O O XXX
2 4.55 RINGSTED Mikkel 1996 Københavns IF XO O XXX
3 4.35 DURAFOUR Oliver 1997 Ballerup AK O O O O XXX
4 4.05 PETERSEN Aske 1998 Sparta O - O XXX
5 4.05 JENSEN Jakob Holt 1997 Aalborg Atletik O - XO - XXX
6 4.05 SKEJØ Sebastian 1991 Aarhus 1900 O XO XO XXX
7 3.95 JENSEN Jacob Aagaaard 1997 Aalborg Atletik O - XXO - XXX
8 0.00 JØRGENSEN Rasmus W 1989 Sparta XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 198 4.00 4.14 SKEJØ Sebastian 1991 Aarhus 1900
2 73 4.20 JENSEN Jacob Aagaaard 1997 Aalborg Atletik
3 195 4.60 4.80 CHRISTIANSEN Michael 1988 Aarhus 1900
4 137 5.20 5.63 JØRGENSEN Rasmus W 1989 Sparta
5 134 4.10 4.23 PETERSEN Aske 1998 Sparta
6 102 4.50 4.70 RINGSTED Mikkel 1996 Københavns IF
7 10 4.40 4.50 DURAFOUR Oliver 1997 Ballerup AK
8 72 4.30 JENSEN Jakob Holt 1997 Aalborg Atletik
SCRATCH
1 136 DNS 5.20 5.45 NIELSEN Mikkel M 1988 Sparta
Kvinder senior - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 15:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord: 8.42 Lene Demsitz (59) - Sparta - Stockholm (SWE) - 02-02-1986
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller (87) - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2015: 8.74 Marie Caroline Vermund (95) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 =AR, PB Q 8.50 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.138
2 PB q 8.55 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG 0.158
3 q 9.10 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG 0.159
4 q 9.28 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 0.114
5 PB q 9.42 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta 0.199
HEAT 2 / 2
1 Q 8.66 HELTBECH Mathilde 1995 Helsingør IF 0.136
2 q 9.10 MARCUSSEN Ida (u) 1987 IK VÅK (NOR) 0.174
3 q 9.11 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF 0.162
4 9.53 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF 0.189
DQ DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 5 8.86 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
4 194 8.51 8.51 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
5 4 8.69 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG
6 115 9.45 9.45 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta
7 6 9.08 9.08 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
HEAT 2 / 2
3 193 9.63 9.63 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
4 1 8.61 8.61 HELTBECH Mathilde 1995 Helsingør IF
5 160 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
6 3 8.69 MARCUSSEN Ida (u) 1987 IK VÅK (NOR)
7 89 8.99 8.99 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
Mænd senior - 60 meter hæk - Day 1 at 15:50
106.7 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord: 7.69 Andreas Martinsen (90) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 21-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.84 Andreas Martinsen (90) - Aarhus 1900 - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 7.84 Andreas Martinsen (90) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 AR 7.79 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900 0.135
2 8.21 NIELSEN Christian Lind 1991 Aarhus 1900 0.117
3 PB 8.72 SKEJØ Sebastian 1991 Aarhus 1900 0.201
4 8.75 STRØM Emil 1993 Sparta 0.159
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 140 STRØM Emil 1993 Sparta
4 173 7.69 7.69 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
5 177 NIELSEN Christian Lind 1991 Aarhus 1900
6 198 8.81 8.81 SKEJØ Sebastian 1991 Aarhus 1900
SCRATCH
1 16 DNS 8.87 8.83 JENSEN Lukas Matz 1992 Esbjerg AM
Kvinder senior - 60 meter hæk - Day 1 at 16:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord: 8.42 Lene Demsitz (59) - Sparta - Stockholm (SWE) - 02-02-1986
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller (87) - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2015: 8.74 Marie Caroline Vermund (95) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 AR, PB 8.48 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.139
2 PB 8.53 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG 0.180
3 =PB 8.61 HELTBECH Mathilde 1995 Helsingør IF 0.133
4 9.03 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF 0.139
5 PB 9.05 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG 0.134
6 9.10 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 0.113
7 9.55 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta 0.179
9.23 MARCUSSEN Ida (u) 1987 IK VÅK (NOR) 0.168
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 5 9.28 8.86 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
2 115 9.42 9.45 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta
3 3 9.10 8.69 MARCUSSEN Ida (u) 1987 IK VÅK (NOR)
4 194 8.50 8.51 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
5 1 8.66 8.61 HELTBECH Mathilde 1995 Helsingør IF
6 4 8.55 8.55 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG
7 89 9.11 8.99 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
8 6 9.10 9.08 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
Mænd senior - Længdespring - Day 1 at 16:05
Planke
Dansk rekord: 8.18 Morten Jensen (82) - Sparta - Göteborg (SWE) - 08-02-2006
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen (82) - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2015: 7.70 Benjamin Gabrielsen (95) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 7.18 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 6.72 X 7.18 6.82 6.85 6.81
2 7.11 NIELSEN Christian Lind 1991 Aarhus 1900 6.64 6.88 7.11 7.05 6.75 5.10
3 7.03 HANSEN Jannick 1992 Sparta 5.20 X 6.98 7.03 6.75 6.82
4 PB 6.78 IPSEN Emil 1999 Ballerup AK X X 6.78 6.76 X 6.61
5 PB 6.50 MORTENSEN Torúr 1998 Aarhus 1900 6.50 6.29 6.21 6.43 X 6.37
6 6.13 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta 4.94 6.13 X X X X
7 6.10 RANNING Albert Kirkegaard 1998 Københavns IF 5.94 4.72 5.54 5.96 6.02 6.10
8 6.01 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM 5.70 6.01 X X X 3.65
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 11 6.62 6.68 IPSEN Emil 1999 Ballerup AK
2 85 6.05 6.05 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
3 201 6.49 MORTENSEN Torúr 1998 Aarhus 1900
4 177 NIELSEN Christian Lind 1991 Aarhus 1900
5 148 7.07 7.07 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
6 100 6.67 6.67 RANNING Albert Kirkegaard 1998 Københavns IF
7 146 6.91 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
8 145 7.12 7.14 HANSEN Jannick 1992 Sparta
SCRATCH
1 182 DNS 6.05 6.05 KLYSNER Jacob 1998 Aarhus 1900
2 196 DNS 7.47 UNGVARI Peter (u) 1985 Aarhus 1900
Kvinder senior - Højdespring - Day 1 at 16:25
Dansk rekord: 1.90 Pia Zinck (71) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 07-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2015: 1.76 Sandra B Christensen (95) - Amager AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 150 155 158 161 164 167 170 173 176
1 PB 1.73 EJLERSEN Tine Bach 1985 Aarhus 1900 O O XO XXO XXX
2 1.70 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900 O XO O XO XXX
3 1.70 CHRISTENSEN Sandra B 1995 Amager AC O O XXO XO XXX
4 PB 1.70 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG O O O O O O XXO XXX
1.73 FORÉS Beatriz Ferrano (u) 1986 Aarhus 1900 O O O XXO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 175 1.74 1.77 FORÉS Beatriz Ferrano (u) 1986 Aarhus 1900
2 211 1.74 1.78 CHRISTENSEN Sandra B 1995 Amager AC
3 193 1.71 1.72 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
4 200 1.72 1.72 EJLERSEN Tine Bach 1985 Aarhus 1900
5 6 1.66 1.66 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
SCRATCH
1 31 DNS 1.68 1.72 GELLIN Tina B 1998 Holte Atletik
2 167 DNS 1.60 1.60 KÆSTEL Laura Wrisberg 1998 Holte Atletik
Kvinder senior - 200 meter - Day 1 at 16:40
Dansk rekord: 23.99 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 25.13 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
5 26.09 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF 0.191
6 PB 26.45 MAURER Julia 1992 Sparta 0.178
7 26.69 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta 0.165
8 27.21 MANGOR Karoline 1998 Sparta 0.139
HEAT 1 / 2
1 DR, PB 23.87 PETERSEN Sara Slott 1987 Aarhus 1900 0.143
2 24.60 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.144
3 PB 25.01 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta 0.162
DNS BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 119 26.90 26.82 MANGOR Karoline 1998 Sparta
2 117 26.55 26.34 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
3 126 26.15 26.56 MAURER Julia 1992 Sparta
4 160 26.07 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
HEAT 1 / 2
1 81 DNS 26.05 25.84 BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM
2 116 25.05 25.13 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
3 194 25.03 23.99 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
4 197 24.22 24.13 PETERSEN Sara Slott 1987 Aarhus 1900
Mænd senior - 200 meter - Day 1 at 16:50
Dansk rekord: 21.17 Morten Jensen (82) - FIF Hillerød - Göteborg (SWE) - 19-02-2005
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2015: 21.66 Nick Ekelund-Arenander (89) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
5 22.39 HARTLING Nicolai 1994 Sparta 0.134
6 PB 22.71 PEDERSEN Casper Spure 1992 AGF 0.188
DNS ALM Lasse 1991 Aarhus 1900
DNS MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
HEAT 1 / 2
1 22.13 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.120
2 22.50 STRØM Emil 1993 Sparta 0.164
3 23.58 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.163
DNF EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 188 DNS 22.96 24.61 ALM Lasse 1991 Aarhus 1900
2 34 DNS 22.95 22.71 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
3 35 22.73 22.88 PEDERSEN Casper Spure 1992 AGF
4 139 22.64 22.38 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
HEAT 1 / 2
1 199 22.58 22.63 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
2 140 22.36 21.86 STRØM Emil 1993 Sparta
3 80 22.12 21.94 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
4 142 22.08 21.43 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
Kvinder senior - 800 meter - indledende - Day 1 at 17:45
Dansk rekord: 2.02.33 Heidi K. Jensen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 17-02-2000
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.11.31 Joseffa Keidser (95) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 Q 2.14.55 FUGLØ Rebekka 1993 Vejle IF
2 q 2.14.80 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
3 q 2.15.68 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
4 2.16.12 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg Atletik
5 PB 2.17.97 VEGEBERG Caroline L 1998 Køge Atletik
HEAT 2 / 2
1 PB Q 2.11.61 SCHULZ Line K 1996 Aalborg Atletik
2 q 2.12.48 GOTTLIEB Helene H 1998 Holte Atletik
3 q 2.14.20 RYTTER Josefine 1994 Bagsværd AC
4 2.16.93 JØRGENSEN Louise 1991 Københavns IF
5 2.17.19 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 6 - Regel: Q: 1, q: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 75 2.19.86 2.18.48 VEGEBERG Caroline L 1998 Køge Atletik
2 185 2.13.10 2.10.06 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
3 61 2.14.80 2.14.80 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg Atletik
4 212 2.14.23 2.14.23 FUGLØ Rebekka 1993 Vejle IF
5 153 2.11.95 2.11.79 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
HEAT 2 / 2
1 154 2.13.84 2.11.99 RYTTER Josefine 1994 Bagsværd AC
2 92 2.14.89 2.12.45 JØRGENSEN Louise 1991 Københavns IF
3 71 2.11.77 2.11.77 SCHULZ Line K 1996 Aalborg Atletik
4 193 2.15.0 2.15.0 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
5 30 2.14.18 2.10.37 GOTTLIEB Helene H 1998 Holte Atletik
SCRATCH
1 208 DNS 2.26.19 2.18.27 MILLENAAR Carolien 1997 Herning Løbeklub
Kvinder senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 12:40
Dansk rekord: 7.40 Lene Demsitz (59) - Sparta - Rødovre - 10-01-1988
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.73 Frida Sångren (97) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.81 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg Atletik 0.155
2 q 7.83 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900 0.172
3 PB 7.96 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM 0.131
4 8.03 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 0.190
5 =PB 8.27 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta 0.174
6 8.30 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta 0.128
HEAT 2 / 3
1 Q 7.70 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.128
2 q 7.80 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900 0.124
3 q 7.86 BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM 0.140
4 PB 8.10 MAURER Julia 1992 Sparta 0.201
5 8.13 TØLLØSE Laura 1997 Sparta 0.178
6 8.32 BOELSMAND Signe 1991 Københavns IF 0.182
HEAT 3 / 3
1 PB Q 7.59 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG 0.150
2 PB q 7.78 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Atletik Freja 0.154
3 =PB q 7.82 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 1977 0.119
4 PB 8.02 LARSEN Fredrikke Dam 1991 AGF 0.154
5 8.47 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF 0.468
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 26 7.97 7.97 KRISTIANSEN Amalie B 1999 Skive AM
3 118 8.30 8.26 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta
4 60 7.70 7.70 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg Atletik
5 17 7.96 7.86 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
6 174 7.75 7.65 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900
7 115 8.27 8.27 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta
HEAT 2 / 3
2 126 8.30 8.20 MAURER Julia 1992 Sparta
3 181 7.77 7.71 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900
4 123 8.00 7.81 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
5 90 8.26 8.26 BOELSMAND Signe 1991 Københavns IF
6 194 7.68 7.68 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
7 81 7.84 7.84 BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM
HEAT 3 / 3
3 21 7.84 7.84 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Atletik Freja
4 43 8.12 8.12 LARSEN Fredrikke Dam 1991 AGF
5 209 7.82 7.82 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 1977
6 94 8.22 8.09 PEDERSEN Liv Didi 1997 Københavns IF
7 4 7.61 7.61 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG
SCRATCH
1 42 DNS 8.85 LUND Ditte Marie 1991 AGF
2 88 DNS 7.90 7.90 NISSEN Camilla 1990 Københavns IF
3 120 DNS 7.68 TRAORÉ Martha 1995 Sparta
4 214 DNS 8.54 8.54 MADSEN Ditte Dalgaard 1997 Skive AM
Mænd senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 13:00
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.02 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.130
2 q 7.16 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.191
3 q 7.20 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM 0.145
4 PB q 7.23 ELKROG Daniel 1989 AGF 0.130
5 q 7.74 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM 0.154
6 7.98 HANNESTAD Steen 1971 AGF 0.213
HEAT 2 / 3
1 Q 6.82 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.122
2 PB q 7.03 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF 0.121
3 q 7.17 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF 0.154
4 q 7.24 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 0.127
5 =PB q 7.30 NYBO Rasmus 1989 AGF 0.131
6 q 7.31 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM 0.135
HEAT 3 / 3
1 Q 6.95 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta 0.158
2 q 7.16 STRØM Emil 1993 Sparta 0.157
3 q 7.21 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM 0.148
4 q 7.32 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.191
5 PB q 7.38 FILSØ Kasper 1990 Skive AM 0.127
6 PB 8.42 FABER Peter 1993 AGF 0.137
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 1, q: 13
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 85 7.57 7.57 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
3 199 7.03 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
4 41 7.90 7.90 HANNESTAD Steen 1971 AGF
5 77 7.18 7.18 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
6 80 7.01 6.98 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
7 36 7.25 7.25 ELKROG Daniel 1989 AGF
HEAT 2 / 3
2 34 7.11 7.11 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
3 161 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF
4 23 6.75 6.69 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
5 148 7.15 7.15 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
6 40 7.30 7.30 NYBO Rasmus 1989 AGF
7 27 7.28 7.12 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
HEAT 3 / 3
2 24 7.42 7.42 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
3 147 6.91 6.91 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta
4 38 8.49 8.49 FABER Peter 1993 AGF
5 25 7.26 7.21 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
6 140 7.10 7.08 STRØM Emil 1993 Sparta
7 78 7.16 7.11 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
SCRATCH
1 12 DNS 7.33 JENSEN Simon Matz 1990 Esbjerg AM
2 14 DNS 7.26 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
3 16 DNS 7.51 JENSEN Lukas Matz 1992 Esbjerg AM
4 37 DNS 7.48 7.48 DYNESEN Mads 1997 AGF
5 39 DNS 8.08 LUCHT Peter 1965 AGF
6 76 DNS 7.20 7.20 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
7 79 DNS 7.63 7.35 CLAUSEN Alex 1992 Hvidovre AM
8 82 DNS 6.89 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
9 100 DNS 6.97 6.97 RANNING Albert Kirkegaard 1998 Københavns IF
10 149 DNS 7.39 7.39 HENRIKSEN Daniel 1996 Sparta
11 182 DNS 7.44 7.44 KLYSNER Jacob 1998 Aarhus 1900
Kvinder senior - 60 meter - Day 2 at 14:00
Dansk rekord: 7.40 Lene Demsitz (59) - Sparta - Rødovre - 10-01-1988
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder (86) - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 7.73 Frida Sångren (97) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 7.58 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG 0.187
2 PB 7.66 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.127
3 PB 7.72 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Atletik Freja 0.140
4 7.75 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg Atletik 0.171
5 7.78 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900 0.134
6 7.82 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900 0.117
7 PB 7.83 BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM 0.138
8 7.86 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 1977 0.132
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 174 7.83 7.65 JENSEN Annelouise Villum 1996 Aarhus 1900
2 81 7.86 7.84 BUCHWALD Zarah 1996 Hvidovre AM
3 60 7.81 7.70 NIELSEN Mathilde Prietzel 2000 Aalborg Atletik
4 21 7.78 7.84 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Atletik Freja
5 194 7.70 7.68 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
6 4 7.59 7.61 KRAMER Mathilde U 1993 Aabenraa IG
7 209 7.82 7.82 PEDERSEN Emilie 1998 Silkeborg AK 1977
8 181 7.80 7.71 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900
Kvinder senior - Stangspring - Day 2 at 14:00
Dansk rekord: 4.43 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - Bad Oyenhausen (GER) - 8-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen (86) - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2015: 4.15 Caroline Bonde Holm (90) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 305 315 325 335 345 355 365 375 385 395 405 415
1 4.05 JENSEN Line Renée 1992 Sparta XO XO O O XXX
2 3.95 HØGH-PEDERSEN Iben 1994 Randers Atletik Freja O XO XXX
3 3.55 OLSEN AnneSofie 1994 Københavns IF XO O O O XXO XXX
4 3.35 GULDBRANDSEN Mira 1998 Sparta O - XXX
5 3.35 RANNERS Caroline 1995 Ballerup AK XXO O O O XXX
3.95 LARSÅSEN Cathrine (u) 1986 Sparta O XXX
3.85 FISHER Karin (u) 1988 Aarhus 1900 O O O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 113 4.05 4.10 JENSEN Line Renée 1992 Sparta
2 19 3.85 4.21 HØGH-PEDERSEN Iben 1994 Randers Atletik Freja
3 107 3.72 4.41 LARSÅSEN Cathrine (u) 1986 Sparta
4 186 3.60 4.12 FISHER Karin (u) 1988 Aarhus 1900
5 9 3.40 3.50 RANNERS Caroline 1995 Ballerup AK
6 95 3.40 3.60 OLSEN AnneSofie 1994 Københavns IF
7 114 3.30 3.72 GULDBRANDSEN Mira 1998 Sparta
Mænd senior - Trespring - Day 2 at 14:00
Planke
Dansk rekord: 17.01 Anders Møller (77) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 12-02-2006
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller (77) - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 15.96 Peder Nielsen (88) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 14.39 MORTENSEN Torúr 1998 Aarhus 1900 13.67 X X X 13.63 14.39
2 12.91 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja 12.91 12.66 12.91 X X X
3 12.18 KIKKENBORG Matthias 1997 Aalborg Atletik X 11.72 12.12 12.18 11.53 11.24
DNS BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
DNS UNGVARI Peter (u) 1985 Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 201 14.45 14.45 MORTENSEN Torúr 1998 Aarhus 1900
2 146 DNS 14.40 14.87 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
3 196 DNS 14.34 15.70 UNGVARI Peter (u) 1985 Aarhus 1900
4 20 12.87 13.27 GLUE Johannes 2000 Randers Atletik Freja
5 65 12.61 12.92 KIKKENBORG Matthias 1997 Aalborg Atletik
Mænd senior - 60 meter - Day 2 at 14:10
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht (78) - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe (85) - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 6.71 Morten Dalgaard Madsen (95) - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
9 7.24 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.152
10 7.27 ELKROG Daniel 1989 AGF 0.135
11 7.32 NYBO Rasmus 1989 AGF 0.158
12 7.43 FILSØ Kasper 1990 Skive AM 0.126
13 7.63 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM 0.154
DNS PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
DNS MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
DNS KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
HEAT 1 / 2
1 6.77 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.113
2 PB 6.87 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta 0.142
3 PB 6.93 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.140
4 PB 6.99 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF 0.121
5 7.13 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.148
6 7.15 STRØM Emil 1993 Sparta 0.156
7 7.16 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF 0.141
8 7.19 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM 0.124
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 85 7.74 7.57 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
2 24 7.38 7.42 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
3 36 7.23 7.25 ELKROG Daniel 1989 AGF
4 148 DNS 7.24 7.15 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
5 40 7.30 7.30 NYBO Rasmus 1989 AGF
6 78 DNS 7.21 7.11 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
7 27 DNS 7.31 7.12 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
8 25 7.32 7.21 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
HEAT 1 / 2
1 77 7.20 7.18 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
2 161 7.17 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik / OGF
3 23 6.82 6.69 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
4 34 7.03 7.11 MUSAH Kojo 1996 Vejle IF
5 80 7.02 6.98 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
6 147 6.95 6.91 NIELSEN Fredrik Schou 1996 Sparta
7 199 7.16 6.98 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
8 140 7.16 7.08 STRØM Emil 1993 Sparta
Kvinder senior - 800 meter - Day 2 at 14:45
Dansk rekord: 2.02.33 Heidi K. Jensen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 17-02-2000
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 2.11.31 Joseffa Keidser (95) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.11.94 SCHULZ Line K 1996 Aalborg Atletik
2 2.12.20 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
3 2.12.31 GOTTLIEB Helene H 1998 Holte Atletik
4 PB 2.13.70 FUGLØ Rebekka 1993 Vejle IF
5 2.14.37 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
6 2.14.74 RYTTER Josefine 1994 Bagsværd AC
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 153 2.14.80 2.11.79 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
2 30 2.12.48 2.10.37 GOTTLIEB Helene H 1998 Holte Atletik
3 71 2.11.61 2.11.77 SCHULZ Line K 1996 Aalborg Atletik
4 212 2.14.55 2.14.23 FUGLØ Rebekka 1993 Vejle IF
5 154 2.14.20 2.11.99 RYTTER Josefine 1994 Bagsværd AC
6 185 2.15.68 2.10.06 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
Mænd senior - Kuglestød - Day 2 at 14:50
7.26 kg
Dansk rekord: 21.63 Joachim B. Olsen (77) - Aarhus 1900 - Tallin (EST) - 25-02-2004
Spar Nord Arena rekord: 19.65 Kim Christensen (84) - Sparta - 28-02-2009
Dansk mester 2015: 17.57 Kennteh Mertz (89) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 17.17 MERTZ Kenneth 1989 Sparta 17.11 17.17 17.05 16.89 17.06 16.99
2 16.74 THOMSEN Kristoffer 1996 Aarhus 1900 16.74 16.57 X X X X
3 14.82 SØRENSEN Thor 1989 Aalborg Atletik 14.54 14.77 X 14.82 X X
4 13.53 MERTOV Steffen 1994 Odense Atletik / OGF 12.92 13.53 X X 12.92 12.87
5 13.05 FARAMARZI Emil 1993 Aalborg Atletik 12.43 12.54 12.79 X X 13.05
6 PB 13.04 MORTENSEN Stefan 1996 Sparta X 12.18 12.73 12.64 12.67 13.04
7 12.40 LARSEN Asger Lund 1996 Aalborg Atletik 11.85 X 11.37 12.12 12.40 12.02
8 11.76 BERGMANN Dennis 1989 Aalborg Atletik 11.76 11.57 X
18.20 LAURINAVICIUS Mantas (u) 1993 Aarhus 1900 17.10 17.41 X 17.53 17.13 18.20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 187 16.91 16.91 THOMSEN Kristoffer 1996 Aarhus 1900
2 132 17.13 17.91 MERTZ Kenneth 1989 Sparta
3 165 MERTOV Steffen 1994 Odense Atletik / OGF
4 69 12.65 13.36 FARAMARZI Emil 1993 Aalborg Atletik
5 133 12.60 12.60 MORTENSEN Stefan 1996 Sparta
6 66 16.05 16.05 SØRENSEN Thor 1989 Aalborg Atletik
7 67 11.93 BERGMANN Dennis 1989 Aalborg Atletik
8 192 18.31 18.31 LAURINAVICIUS Mantas (u) 1993 Aarhus 1900
9 68 13.19 13.19 LARSEN Asger Lund 1996 Aalborg Atletik
Mænd senior - 800 meter - Day 2 at 14:55
Dansk rekord: 1.42.67 Wilson Kipketer (72) - Sparta - Paris (FRA) - 09-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2015: 1.57.68 Nick R. Jensen (91) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 1.52.37 BUBE Andreas 1987 Bagsværd AC
2 1.55.15 EJERSBO Peter Gerner 1995 Odense Atletik / OGF
3 1.55.61 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
4 PB 1.56.03 JØHNK Søren 1997 Bagsværd AC
5 1.57.76 BROCKDORFF Karl-Gustav 1999 Aalborg Atletik
6 PB 1.58.99 LARSEN Christian Abild 1993 Aarhus 1900
7 2.02.02 FAGERLUND Morten 1986 Herning Løbeklub
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 176 1.59.08 LARSEN Christian Abild 1993 Aarhus 1900
2 207 2.05.00 1.59.26 FAGERLUND Morten 1986 Herning Løbeklub
3 152 1.59.31 1.59.31 JØHNK Søren 1997 Bagsværd AC
4 155 1.48.57 1.47.50 BUBE Andreas 1987 Bagsværd AC
5 28 1.58.33 1.53.55 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
6 216 BROCKDORFF Karl-Gustav 1999 Aalborg Atletik
7 162 EJERSBO Peter Gerner 1995 Odense Atletik / OGF
SCRATCH
1 33 DNS 1.58.08 1.56.30 BRUSELIUS Andreas 1995 Vejle IF
2 49 DNS 1.59.97 JOHANSEN Alexander Krogh 1988 AGF
3 103 DNS BOLL Christoffer 1992 Københavns IF
Kvinder senior - 400 meter - Day 2 at 15:10
Dansk rekord: 52.59 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Växjö (SWE) - 13-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 54.67 Stina Troest (94) - Amager AC - 23-02-2014
Dansk mester 2015: 56.11 Anne Sofie Kirkegaard (98) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 AR 53.85 PETERSEN Sara Slott 1987 Aarhus 1900
2 55.58 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
3 PB 58.37 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg Atletik
4 58.98 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
5 59.50 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
6 59.52 MØLLER Laura 1994 Odense Atletik / OGF
7 59.79 KRISTENSEN Katrine Holten 1989 Københavns IF
8 1.00.04 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
9 1.00.46 MASLANOVA Eliska 1995 Aalborg Atletik
10 1.00.50 HAUGE Anna Sommer 1998 Køge Atletik
11 1.00.83 MANGOR Karoline 1998 Sparta
12 1.00.93 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
13 1.02.15 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
HEAT 1 / 4
6 59.52 MØLLER Laura 1994 Odense Atletik / OGF
12 1.00.93 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
13 1.02.15 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
HEAT 2 / 4
7 59.79 KRISTENSEN Katrine Holten 1989 Københavns IF
8 1.00.04 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
9 1.00.46 MASLANOVA Eliska 1995 Aalborg Atletik
HEAT 3 / 4
4 58.98 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
10 1.00.50 HAUGE Anna Sommer 1998 Køge Atletik
11 1.00.83 MANGOR Karoline 1998 Sparta
HEAT 4 / 4
1 AR 53.85 PETERSEN Sara Slott 1987 Aarhus 1900
2 55.58 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
3 PB 58.37 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg Atletik
5 59.50 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 191 59.72 RØDTNES Mai Stæhr 1999 Aarhus 1900
3 178 SLEJ Cornelia 1999 Aarhus 1900
4 166 MØLLER Laura 1994 Odense Atletik / OGF
HEAT 2 / 4
2 91 58.65 KRISTENSEN Katrine Holten 1989 Københavns IF
3 189 58.63 RØDTNES Liv Stæhr 1999 Aarhus 1900
4 58 1.00.88 58.42 MASLANOVA Eliska 1995 Aalborg Atletik
HEAT 3 / 4
2 74 1.00.52 58.62 HAUGE Anna Sommer 1998 Køge Atletik
3 119 1.00.11 1.00.11 MANGOR Karoline 1998 Sparta
4 185 59.58 57.76 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
HEAT 4 / 4
1 117 59.06 59.06 THORSGAARD Olivia 2000 Sparta
2 61 58.40 58.40 RICHTER Nathalie 2000 Aalborg Atletik
3 116 55.47 55.47 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
4 197 52.59 52.59 PETERSEN Sara Slott 1987 Aarhus 1900
SCRATCH
1 57 DNS 57.53 WÆRNESS Freja 2000 Aalborg Atletik
2 127 DNS 58.75 SAAVEDRA Stephanie (u) 1989 Sparta
3 202 DNS 1.00.56 56.70 ANDERSEN Anna Thestrup 1995 Aarhus 1900
4 208 DNS 58.72 MILLENAAR Carolien 1997 Herning Løbeklub
5 210 DNS 54.67 TROEST Stina 1994 Amager AC
6 212 DNS 59.17 FUGLØ Rebekka 1993 Vejle IF
Kvinder senior - Trespring - Day 2 at 15:20
Planke
Dansk rekord: 13.58 Dorthe Jensen (73) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 07-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 12.92 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900 - 7-03-2015
Dansk mester 2015: 12.52 Janne Nielsen (93) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 12.68 NIELSEN Janne 1993 Aarhus 1900 X X 12.68 - - -
2 12.15 IPSEN Jessie 1983 Københavns IF X 12.07 X X X 12.15
3 PB 11.43 SKOVGAARD Agnes 1996 Aarhus 1900 10.90 X 11.07 10.89 11.36 11.43
4 11.16 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF 10.75 10.71 11.02 10.59 11.03 11.16
5 10.89 RASMUSSEN Sofie 2000 Københavns IF 10.46 10.76 10.84 10.70 10.56 10.89
6 10.80 PORSHOLDT Anne 1995 Sparta X 10.80 10.14 10.79 10.18 10.78
11.49 HØGBERGET Maren (u) 1989 Sparta 11.24 X 11.19 11.27 11.21 11.49
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 171 11.13 11.13 SKOVGAARD Agnes 1996 Aarhus 1900
2 121 11.73 11.96 HØGBERGET Maren (u) 1989 Sparta
3 93 11.63 RASMUSSEN Sofie 2000 Københavns IF
4 122 11.04 11.62 PORSHOLDT Anne 1995 Sparta
5 96 12.28 12.50 IPSEN Jessie 1983 Københavns IF
6 184 12.91 13.14 NIELSEN Janne 1993 Aarhus 1900
7 97 10.81 11.90 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF
Mænd senior - 400 meter - Day 2 at 15:35
Dansk rekord: 46.31 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - Stockholm (SWE) - 06-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 47.01 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 47.72 Nick Ekelund-Arenander (89) - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 47.52 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg Atletik
2 48.36 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
3 PB 49.83 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
4 PB 49.99 BRAUN Philip 1990 Sparta
5 PB 50.04 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
6 50.08 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg Atletik
7 PB 50.11 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
8 50.21 JENSEN Rasmus 1995 Odense Atletik / OGF
9 PB 50.44 KLEJNSTRUP Mikkel 1986 Sparta
10 55.92 RAGA Fuad 1996 Sparta
HEAT 1 / 3
7 PB 50.11 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
8 50.21 JENSEN Rasmus 1995 Odense Atletik / OGF
9 PB 50.44 KLEJNSTRUP Mikkel 1986 Sparta
10 55.92 RAGA Fuad 1996 Sparta
HEAT 2 / 3
3 PB 49.83 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
4 PB 49.99 BRAUN Philip 1990 Sparta
5 PB 50.04 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
DQ ALM Lasse 1991 Aarhus 1900
HEAT 3 / 3
1 47.52 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg Atletik
2 48.36 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
6 50.08 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg Atletik
PB 48.04 CALDWELL Marquis (u) 1990 Sparta
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 164 JENSEN Rasmus 1995 Odense Atletik / OGF
2 77 50.53 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
3 150 56.17 54.75 RAGA Fuad 1996 Sparta
4 144 51.51 50.99 KLEJNSTRUP Mikkel 1986 Sparta
HEAT 2 / 3
1 188 50.58 50.58 ALM Lasse 1991 Aarhus 1900
2 180 50.53 50.53 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
3 138 50.41 50.05 BRAUN Philip 1990 Sparta
4 104 50.07 50.07 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
HEAT 3 / 3
1 63 49.92 49.92 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg Atletik
2 143 48.65 48.57 CALDWELL Marquis (u) 1990 Sparta
3 139 48.23 48.23 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
4 64 47.46 47.46 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg Atletik
SCRATCH
1 33 DNS 52.13 50.48 BRUSELIUS Andreas 1995 Vejle IF
2 35 DNS 50.68 50.68 PEDERSEN Casper Spure 1992 AGF
3 142 DNS 47.32 46.32 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
4 179 DNS 50.60 49.75 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900
Mænd senior - Højdespring - Day 2 at 15:55
Dansk rekord: 2.27 Michael Mikkelsen (66) - Sparta - Glasgow (GBR) - 04-03-1990
2.27 Janick Klausen (93) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 04-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen (93) - Aarhus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2015: 2.14 Jonas Kløjgård Jensen (96) - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 165 170 175 180 185 188 191 194 200 203 206 209 210 212 215 216
1 2.10 KLAUSEN Janick 1993 Aarhus 1900 O - - - O - - XXX
2 1.91 LARSEN Mads Moos 1995 Aarhus 1900 XO O O O O XXX
3 1.75 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM O XO O XXX
1.80 ANDROCEC Davor (u) 1995 Aalborg Atletik O - XO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 85 1.80 1.80 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
2 213 ANDROCEC Davor (u) 1995 Aalborg Atletik
3 190 1.95 1.95 LARSEN Mads Moos 1995 Aarhus 1900
4 183 2.15 2.27 KLAUSEN Janick 1993 Aarhus 1900
SCRATCH
1 146 DNS 1.98 2.06 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
Kvinder senior - 3000 meter - Day 2 at 16:00
Dansk rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - Skive - 21-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 9.19.56 Maria Larsen (96) - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 9.35.68 GLAD Simone 1990 AGF
2 10.04.68 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
3 10.34.10 JENSEN Louise Høj 1997 AGF
4 10.39.73 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
5 10.52.63 JENSEN Kirsten Wiborg 1998 AGF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 18 10.19.54 10.05.99 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
2 45 10.34.70 10.19.73 JENSEN Kirsten Wiborg 1998 AGF
3 112 9.43.16 9.39.33 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
4 48 9.30.52 GLAD Simone 1990 AGF
5 215 10.33.41 10.33.41 JENSEN Louise Høj 1997 AGF
Mænd senior - 3000 meter - Day 2 at 16:15
Dansk rekord: 7.44.76 Mogens Guldberg (63) - Sparta - Sevilla (ESP) - 10-03-1991
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal (81) - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 8.26.87 Andreas Lommer (91) - Odense Atletik / OGF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 8.08.95 NIJHUIS Thijs 1992 Viborg AM
2 8.11.51 GLANS Peter 1993 Odense Atletik / OGF
3 PB 8.15.22 FAURSCHOU Jesper 1983 Herning Løbeklub
4 PB 8.15.41 DAHL-JESSEN Mikkel 1994 AGF
5 8.18.89 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
6 PB 8.24.04 JENSEN Jens Søndergaard 1986 AGF
7 8.30.55 HARBOE Jeppe 1992 Sparta
8 8.37.18 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
9 8.37.29 NIELSEN Michael 1981 Sparta
10 8.44.64 FURSTENBERG Frederik 1993 Sparta
11 8.45.94 JOHNSEN Mikael 1992 Randers Atletik Freja
12 8.46.06 MARINUSSEN Morten 1984 Aalborg Atletik
13 8.46.58 DEWETT Magnus 1995 Herning Løbeklub
14 PB 8.48.64 ESBENSEN Thomas 1983 Herning Løbeklub
15 PB 8.53.92 SKAANING Mads 1995 Sparta
16 8.55.61 ABRAHAMSSON Bo 1976 Københavns IF
17 8.55.89 HANSEN Kasper 1989 Odense Atletik / OGF
18 PB 8.57.27 STISEN Peter 1994 Herning Løbeklub
19 9.18.40 PEDERSEN Anders 1993 Aarhus 1900
HEAT 1 / 2
9 8.37.29 NIELSEN Michael 1981 Sparta
10 8.44.64 FURSTENBERG Frederik 1993 Sparta
12 8.46.06 MARINUSSEN Morten 1984 Aalborg Atletik
13 8.46.58 DEWETT Magnus 1995 Herning Løbeklub
14 PB 8.48.64 ESBENSEN Thomas 1983 Herning Løbeklub
15 PB 8.53.92 SKAANING Mads 1995 Sparta
16 8.55.61 ABRAHAMSSON Bo 1976 Københavns IF
18 PB 8.57.27 STISEN Peter 1994 Herning Løbeklub
19 9.18.40 PEDERSEN Anders 1993 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 8.08.95 NIJHUIS Thijs 1992 Viborg AM
2 8.11.51 GLANS Peter 1993 Odense Atletik / OGF
3 PB 8.15.22 FAURSCHOU Jesper 1983 Herning Løbeklub
4 PB 8.15.41 DAHL-JESSEN Mikkel 1994 AGF
5 8.18.89 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
6 PB 8.24.04 JENSEN Jens Søndergaard 1986 AGF
7 8.30.55 HARBOE Jeppe 1992 Sparta
8 8.37.18 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
11 8.45.94 JOHNSEN Mikael 1992 Randers Atletik Freja
17 8.55.89 HANSEN Kasper 1989 Odense Atletik / OGF
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 106 8.51.53 8.51.53 ABRAHAMSSON Bo 1976 Københavns IF
2 205 8.53.75 8.53.75 ESBENSEN Thomas 1983 Herning Løbeklub
3 172 PEDERSEN Anders 1993 Aarhus 1900
4 70 8.34.12 MARINUSSEN Morten 1984 Aalborg Atletik
5 130 8.58.10 8.54.20 SKAANING Mads 1995 Sparta
6 129 8.23.17 NIELSEN Michael 1981 Sparta
7 206 9.11.00 STISEN Peter 1994 Herning Løbeklub
8 204 8.46.38 8.46.38 DEWETT Magnus 1995 Herning Løbeklub
9 131 FURSTENBERG Frederik 1993 Sparta
HEAT 2 / 2
1 47 8.37.79 8.37.79 JENSEN Jens Søndergaard 1986 AGF
2 87 8.02.35 8.02.35 NIJHUIS Thijs 1992 Viborg AM
3 159 8.29.52 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
4 51 8.32.08 8.32.08 DAHL-JESSEN Mikkel 1994 AGF
5 135 8.15.37 8.15.37 HARBOE Jeppe 1992 Sparta
6 156 8.26.87 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
7 22 8.37.51 8.37.51 JOHNSEN Mikael 1992 Randers Atletik Freja
8 203 8.26.95 8.21.55 FAURSCHOU Jesper 1983 Herning Løbeklub
9 163 8.41.6 GLANS Peter 1993 Odense Atletik / OGF
10 158 8.42.1 HANSEN Kasper 1989 Odense Atletik / OGF
SCRATCH
1 50 DNS 8.38.33 8.28.30 SIMONSEN Jacob 1995 AGF
2 105 DNS 8.33.38 SCHMIDT Michael Hove 1989 Københavns IF
3 141 DNS 8.15.17 TÆRSBØL Mads 1992 Sparta
Kvinder senior - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 16:45
Dansk rekord: 1.41.36 Annelouise V. Jensen, Tine Bach Ejlersen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Aarhus 1900 - Skive - 26-02-2012
1.42.96 Trine Andersson, Charlotte Beiter, Julie Widstrup, Ane Skak - Landsholdet - Stange (NOR) - 01-02-1992
Spar Nord Arena rekord: 1.41.36 Annelouise V. Jensen, Tine Bach Ejlersen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Aarhus 1900 - 26-02-2012
Dansk mester 2015: 1.41.58 Mette Graversgaard, Tine Ejlersen, Joseffa Keidser, Anna Andersen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 DR 1.38.79 Team Aarhus 1900 I Aarhus 1900
2 1.42.73 Team Sparta Sparta
3 1.45.78 Team KIF Københavns IF
4 1.47.28 Team AGF AGF
5 1.49.25 Team Aarhus 1900 II Aarhus 1900
6 1.50.76 Team Skive Skive AM
HEAT 1 / 2
4 1.47.28 LARSEN Fredrikke Dam, SCHMIDT Pernille, BØYE Julie, PETERSEN Marie Tvilum Team AGF
5 1.49.25 RØDTNES Liv Stæhr, SLEJ Cornelia, RØDTNES Mai Stæhr, KEIDSER Joseffa Team Aarhus 1900 II
6 1.50.76 KRISTIANSEN Amalie B, OLESEN Therese Helk, MADSEN Rikke, KRISTENSEN Sarah Team Skive
HEAT 2 / 2
1 DR 1.38.79 GRAVERSGAARD Mette, JENSEN Annelouise Villum, SÅNGREN Frida, PETERSEN Sara Slott Team Aarhus 1900 I
2 1.42.73 TØLLØSE Laura, MAURER Julia, THORSGAARD Olivia, KIRKEGAARD Anne Sofie Team Sparta
3 1.45.78 PEDERSEN Liv Didi, NISSEN Annemarie, KRISTENSEN Katrine Holten, GLENNER-FRANDSEN Astrid Team KIF
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 RØDTNES Liv Stæhr, SLEJ Cornelia, RØDTNES Mai Stæhr, KEIDSER Joseffa Team Aarhus 1900 II
3 KRISTIANSEN Amalie B, OLESEN Therese Helk, MADSEN Rikke, KRISTENSEN Sarah Team Skive
4 LARSEN Fredrikke Dam, SCHMIDT Pernille, BØYE Julie, PETERSEN Marie Tvilum Team AGF
HEAT 2 / 2
2 TØLLØSE Laura, MAURER Julia, THORSGAARD Olivia, KIRKEGAARD Anne Sofie Team Sparta
3 PEDERSEN Liv Didi, NISSEN Annemarie, KRISTENSEN Katrine Holten, GLENNER-FRANDSEN Astrid Team KIF
4 GRAVERSGAARD Mette, JENSEN Annelouise Villum, SÅNGREN Frida, PETERSEN Sara Slott Team Aarhus 1900 I
Mænd senior - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 17:00
Dansk rekord: 1.25.10 Morten D. Madsen, Andreas Martinsen, Emil Strøm, Ekelund-Arenander - Landsholdet - Bærum (NOR) - 14-02-2015
1.27.08 Mike Kalisz, Nicklas Hyde, Nicklas Müller, Morten Jensen - Sparta - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 1.26.70 Mike Kalisz, Emil Strøm, Nicolai Hartling, Nick Ekelund-Arenander - Sparta - 22-02-2015
Dansk mester 2015: 1.26.70 Mike Kalisz, Emil Strøm, Nicolai Hartling, Nick Ekelund-Arenander - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 1.28.77 NIELSEN Fredrik Schou, STRØM Emil, HARTLING Nicolai, CALDWELL Marquis (u) Team Sparta
2 1.30.14 KNUDSEN Steffen Udengaard, PESCHARDT Frederik, ALM Lasse, NIELSEN Christian Lind Team Aarhus 1900
3 1.32.11 KAASTRUP Rene, SKØDT Dennis, FILSØ Kasper, MADSEN Morten Dalgaard Team Skive
4 1.35.85 KLITGAARD Christian, PEDERSEN Casper Spure, NYBO Rasmus, JENSEN Jens Søndergaard Team AGF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 NIELSEN Fredrik Schou, STRØM Emil, HARTLING Nicolai, CALDWELL Marquis (u) Team Sparta
2 KNUDSEN Steffen Udengaard, PESCHARDT Frederik, ALM Lasse, NIELSEN Christian Lind Team Aarhus 1900
3 KAASTRUP Rene, SKØDT Dennis, FILSØ Kasper, MADSEN Morten Dalgaard Team Skive
4 KLITGAARD Christian, PEDERSEN Casper Spure, NYBO Rasmus, JENSEN Jens Søndergaard Team AGF
SCRATCH
1 DNS 1.32.84 Team Esbjerg AM
2 DNS 1.30.85 Team Hvidovre AM