Copenhagen Athletics Games • 2015 Aug 05 • Østerbro Stadium • Copenhagen • Denmark

ALL
Kipketer Tribute
Girls
Boys

 

 

Men - 100 m - round 1 - Day 1 at 18:45
World record: 9.58 Usain Bolt - JAM - 2009
European record: 9.86 Francis Obikwelo - POR - 2004
Danish record: 10.29 Morten Jensen - FIF Hillerød - Greve - 18-09-2004
Stadium record: 10.06 Jacques Harvey - JAM - 2013
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 3 - Wind: +0.0
1 Q 10.56 MCKENZIE Ramone 1990 Jamaica
2 Q 10.60 KASHALFALI Saluun 1993 Norway
3 q 10.94 KALISZ Mike 1989 Sparta AM
4 q 11.29 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik
5 q 11.29 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
DNS TRAJKOWSKI Peter 1996 Sparta AM
HEAT 2 / 3 - Wind: +2.2
1 Q 10.29 NDURE Jaysuma Saidy 1984 Norway
2 PB Q 10.69 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
3 q 11.06 STÆRK Kasper 1983 Sparta AM
4 q 11.27 HEDEAGER Jacob Bo 1993 Odense Atletik
5 PB 11.57 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
DNF AYANFUL Eugene 1990 Ghana
HEAT 3 / 3 - Wind: +0.3
1 Q 10.40 EDOBURUN Ojie 1996 Great Britain
2 Q 10.56 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
3 q 10.75 SMITH Oluseyi 1987 Canada
4 q 10.78 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
5 =PB q 11.01 SKOU Mathias 1986 Københavns IF
6 q 11.14 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
7 q 11.30 REYNOLDS Philip 1996 Sparta AM
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 2, q: 10
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 1 11.28 11.28 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik
3 15 10.49 10.49 KASHALFALI Saluun 1993 Norway
4 13 10.10 10.10 MCKENZIE Ramone 1990 Jamaica
5 5 10.79 10.79 KALISZ Mike 1989 Sparta AM
6 7 DNS 10.99 10.99 TRAJKOWSKI Peter 1996 Sparta AM
7 12 11.20 11.20 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
HEAT 2 / 3
2 10 11.59 11.59 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
3 14 10.34 10.34 AYANFUL Eugene 1990 Ghana
4 16 10.20 10.20 NDURE Jaysuma Saidy 1984 Norway
5 11 10.72 10.72 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
6 8 10.92 10.92 STÆRK Kasper 1983 Sparta AM
7 2 11.14 11.14 HEDEAGER Jacob Bo 1993 Odense Atletik
HEAT 3 / 3
1 184 11.01 11.01 SKOU Mathias 1986 Københavns IF
2 9 10.63 10.63 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
3 17 10.29 10.29 SMITH Oluseyi 1987 Canada
4 4 10.46 10.46 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
5 183 10.25 10.25 EDOBURUN Ojie 1996 Great Britain
6 3 11.05 11.05 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
7 6 10.82 10.82 REYNOLDS Philip 1996 Sparta AM
Men - Long jump - Day 1 at 18:45
World record: 8.95 Mike Powell - USA - 1991
European record: 8.86 Robert Emmiyan - RUS - 1987
Danish record: 8.25 Morten Jensen - IF Sparta - G¨teborg, SWE - 02-07-2005
Stadium record: 8.07 Morten Jensen - DEN - 2010
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 7.82 (+2.2) TRAJKOWSKI Andreas 1993 Sparta AM 7.67 (+2.0) 7.82 (+2.2) 7.76 (+2.4) X X 7.61 (+1.0)
2 7.80 (+1.9) EWULO Ezekiel 1985 Nigeria 7.80 (+1.9) X X 7.31 (+0.8) X X
3 PB 7.76 (+1.7) GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta AM X X 7.76 (+1.7) X 7.04 (+0.9) X
4 7.60 (+1.6) AL-DOSARI Ahmed Fayaz 1985 Saudi Arabia X 7.60 (+1.6) X 7.41 (+1.8) - 7.38 (+1.0)
5 PB 7.46 (+0.6) JENSEN Morten 1984 Sparta AM X 7.46 (+0.6) X 7.20 (+0.4) - X
6 7.29 (+1.2) RUE Martine 1992 Norway 7.16 (+0.0) X 7.10 (+1.8) X 7.29 (+1.2) 7.17 (+2.0)
7 6.96 (+1.0) HANSEN Jannick 1992 Sparta AM 6.79 (+2.5) 6.96 (+1.0) X 6.93 (+1.8) 6.71 (+1.3) X
8 6.91 (+2.3) PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta AM X X 6.91 (+2.3) 6.74 (+2.2) 6.65 (+0.0) X
9 6.76 (+1.5) DRÖSSLER Max 1996 Austria X X X X 6.76 (+1.5) X
10 0.00 (+0.0) BOUZIAD Massin 1995 Sparta AM X X X X X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 112 7.02 7.02 BOUZIAD Massin 1995 Sparta AM
2 115 7.09 7.09 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta AM
3 114 7.14 7.14 HANSEN Jannick 1992 Sparta AM
4 111 7.27 7.27 JENSEN Morten 1984 Sparta AM
5 186 7.42 7.42 RUE Martine 1992 Norway
6 116 7.48 7.48 DRÖSSLER Max 1996 Austria
7 110 7.71 7.71 TRAJKOWSKI Andreas 1993 Sparta AM
8 113 7.73 7.73 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta AM
9 117 7.90 7.90 EWULO Ezekiel 1985 Nigeria
10 197 8.11 8.11 AL-DOSARI Ahmed Fayaz 1985 Saudi Arabia
Men - 400 m hurdles - Day 1 at 19:30
91.4 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
World record: 46.78 Kevin Young - USA - 1992
European record: 47.37 Stéphane Diagana - FRA - 1995
Danish record: 50.02 Nicolai Hartling - Sparta - Tallin, EST - 12-07-2015
Stadium record: 48.57 Kevin Young - USA - 1993
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 49.86 FLANNERY Niall 1991 Great Britain
2 50.60 BURTON Tom 1988 Great Britain
3 50.66 COCHRANE Michael 1991 New Zealand
4 51.04 DURHAM Adam 1985 United States
5 51.47 HARTLING Nicolai 1994 Sparta AM
6 51.49 FLEISCHAUER Georg 1988 Germany
7 51.63 KAIN Thomas 1993 Austria
8 53.57 LAUGESEN Christian 1986 Sparta AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 54 51.15 51.15 KAIN Thomas 1993 Austria
2 58 50.31 50.31 FLEISCHAUER Georg 1988 Germany
3 56 49.36 49.36 BURTON Tom 1988 Great Britain
4 57 49.20 49.20 DURHAM Adam 1985 United States
5 53 50.02 50.02 HARTLING Nicolai 1994 Sparta AM
6 55 49.23 49.23 FLANNERY Niall 1991 Great Britain
7 59 50.07 50.07 COCHRANE Michael 1991 New Zealand
8 52 51.87 51.87 LAUGESEN Christian 1986 Sparta AM
Men - 400 m - Day 1 at 19:40
World record: 43.18 Michael Johnson - USA - 1999
European record: 44.33 Thomas Schönlebe - GER - 1987
Danish record: 45.50 Nick Ekelund-Arenander - Københavns IF - Madrid, ESP - 13-07-2013
Stadium record: 44.83 Quincy Watts - USA - 1992
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 48.30 WARNER Michael 1990 Great Britain
2 49.20 STÆRK Kasper 1983 Sparta AM
3 49.61 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
4 49.76 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
5 50.30 STRØM Emil 1993 Sparta AM
6 50.91 KRISTENSEN Martin Holbøl 1992 Hvidovre AM
7 51.08 ALM Lasse 1991 Århus 1900 AM
8 51.70 HVELPLUND Simon 1984 Sparta AM
HEAT 2 / 3
1 46.84 WILLIAMS Lennox 1994 Jamaica
2 47.05 BOWIE Jamie Kerr 1989 Great Britain
3 47.26 COWAN Dwayne 1985 Great Britain
4 47.63 YUI Kaisei 1996 Japan
5 47.94 PLENDERLEITH Grant 1991 Great Britain
6 48.69 IWAMOTO Takeru 1996 Japan
7 49.60 FITTEN Chumaine 1985 Jamaica
DNS ROSE Jamari 1995 Jamaica
HEAT 3 / 3
1 45.83 KOUM Sadam 1994 Sudan
2 46.10 DUNN Jarryd 1992 Great Britain
3 46.34 MATTHEWS Peter 1989 Jamaica
4 46.61 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta AM
5 46.85 GALVAN Matteo 1988 Italy
6 46.99 BUCK Richard 1986 Great Britain
7 47.85 HYDE Nicklas 1986 Sparta AM
DNS VEDEL Benjamion Lobo 1997 Aalborg AM
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 25 49.71 49.71 KRISTENSEN Martin Holbøl 1992 Hvidovre AM
2 24 49.09 49.09 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
3 23 49.01 49.01 STÆRK Kasper 1983 Sparta AM
4 33 47.39 47.39 WARNER Michael 1990 Great Britain
5 21 48.95 48.95 STRØM Emil 1993 Sparta AM
6 27 48.98 48.98 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
7 20 50.90 50.90 HVELPLUND Simon 1984 Sparta AM
8 29 50.17 50.17 ALM Lasse 1991 Århus 1900 AM
HEAT 2 / 3
1 41 46.86 46.86 IWAMOTO Takeru 1996 Japan
2 31 46.45 46.45 COWAN Dwayne 1985 Great Britain
3 35 46.38 46.38 BOWIE Jamie Kerr 1989 Great Britain
4 38 46.05 46.05 WILLIAMS Lennox 1994 Jamaica
5 36 46.36 46.36 FITTEN Chumaine 1985 Jamaica
6 40 46.36 46.36 YUI Kaisei 1996 Japan
7 30 46.65 46.65 PLENDERLEITH Grant 1991 Great Britain
8 37 DNS 47.08 47.08 ROSE Jamari 1995 Jamaica
HEAT 3 / 3
1 32 45.99 45.99 BUCK Richard 1986 Great Britain
2 26 DNS 46.01 46.01 VEDEL Benjamion Lobo 1997 Aalborg AM
3 43 45.95 45.95 GALVAN Matteo 1988 Italy
4 34 45.09 45.09 DUNN Jarryd 1992 Great Britain
5 42 45.58 45.58 KOUM Sadam 1994 Sudan
6 18 46.01 46.01 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta AM
7 39 45.24 45.24 MATTHEWS Peter 1989 Jamaica
8 19 46.53 46.53 HYDE Nicklas 1986 Sparta AM
Men - Pole vault - Day 1 at 19:50
World record: 6.14 Sergey Bubka - UKR - 1994
European record: 6.14 Sergey Bubka - UKR - 1994
Danish record: 5.75 Piotr Buciarski - IF Sparta - Fort de France, FRA - 27-04-2002
Stadium record: 5.60 V. Bukrajev - EST - 1993
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 500 520 540 550
1 5.40 KORCHMID Aleksandr 1982 Ukraine O O XXX
2 5.20 JØRGENSEN Rasmus 1989 Sparta AM O XXX
2 5.20 CUTTS Luke 1988 Great Britain O O XXX
4 PB 5.20 NIELSEN Mikkel M. 1988 Sparta AM XO XO XXX
4 5.20 HAGUE Adam 1997 Great Britain XO XO XXX
6 5.00 WALKER Paul 1985 Great Britain XO XXX
7 0.00 FLORVAAG Per Magne 1993 Norway X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 118 5.06 5.06 NIELSEN Mikkel M. 1988 Sparta AM
2 119 5.50 5.50 JØRGENSEN Rasmus 1989 Sparta AM
3 120 5.55 5.55 KORCHMID Aleksandr 1982 Ukraine
4 123 5.35 5.35 WALKER Paul 1985 Great Britain
5 124 5.60 5.60 CUTTS Luke 1988 Great Britain
6 125 5.60 5.60 HAGUE Adam 1997 Great Britain
7 122 5.45 5.45 FLORVAAG Per Magne 1993 Norway
Men - 3000 m steeplechase - Day 1 at 20:00
91.4 cm, 28 barriers, 7 water jumps
World record: 7.53.63 Saif Shaheen - QAT - 2004
European record: 8.00.09 Mahiedine Benabbab - FRA - 2013
Danish record: 8.23.56 Flemming Jensen - Frederiksberg IF - Hengolo, NED - 19-07-1987
Stadium record: 8.36.7 Hillary Thuray - KEN - 1979
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 8.32.21 LEKOPA Dikotsi 1988 South Africa
2 8.34.81 NIPPERESS James 1990 Austria
3 8.39.94 LUNDGREN Daniel 1985 Sweden
4 8.41.19 SALAH Hashim 1994 Qatar
5 PB 8.41.64 THIBEAULT Antoine 1994 Canada
6 8.43.14 KIVISTIK Kaur 1991 Estonia
7 8.50.49 HESSELBJERG Ole 1990 Sparta AM
8 8.55.07 UKONMAANAHO Janne 1984 Finland
9 8.55.75 KRISTENSEN Björnar Ustad 1982 Norway
DNS LIEBACH Hanes 1987 Germany
DNS JOHANSSON Vidar 1996 Sweden
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 99 8.33.22 8.33.22 HESSELBJERG Ole 1990 Sparta AM
2 103 8.34.64 8.34.64 NIPPERESS James 1990 Austria
3 104 8.16.75 8.16.75 KRISTENSEN Björnar Ustad 1982 Norway
4 105 8.32.23 8.32.23 KIVISTIK Kaur 1991 Estonia
5 102 DNS 8.43.88 8.43.88 LIEBACH Hanes 1987 Germany
6 106 8.40.37 8.40.37 UKONMAANAHO Janne 1984 Finland
7 108 DNS 8.56.37 8.56.37 JOHANSSON Vidar 1996 Sweden
8 107 8.33.25 8.33.25 SALAH Hashim 1994 Qatar
9 109 8.33.51 8.33.51 LUNDGREN Daniel 1985 Sweden
10 181 8.32.17 8.32.17 LEKOPA Dikotsi 1988 South Africa
11 185 8.45.00 8.45.00 THIBEAULT Antoine 1994 Canada
Men - 800 m - Day 1 at 20:15
World record: 1.40.91 David Rudisha - KEN - 2012
European record: 1.41.11 Wilson Kipketer - DEN - 1997
Danish record: 1.41.11 Wilson Kipketer - IF Sparta - Köln, GER - 24-08-1997
Stadium record: 1.44.51 Wilson Kipketer - DEN - 1994
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 PB 1.55.10 JOHNSEN Mikael 1992 Aalborg AM
2 PB 1.55.14 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
3 1.55.98 PETURSSON Viktor Orri 1997 Iceland
4 1.57.29 THOMSEN Victor 1999 Amager AC
5 PB 1.57.74 LARSEN Christian 1993 Århus 1900 AM
6 1.58.03 TORSTEINS Trausti Thor 1998 Iceland
7 PB 1.58.09 PERSSON Sebastian 1991 Sweden
8 PB 1.58.74 MEHIC Adrian 1994 Sweden
9 1.59.27 GJESDAL Jonas 1996 Sweden
10 2.00.18 ANTIKAINEN Pekka 1997 Finland
11 2.03.93 JAQUÉ Klaus Præst 1992 Københavns IF
12 2.04.35 FÆRØ Halfdan-Emil 1991 Faroe Islands
13 2.06.61 TØNNESE Svein Erik Strand 1987 Norway
14 2.10.31 FRIDBJÖRNSSON Thor 1996 Iceland
HEAT 2 / 2
1 PB 1.50.38 PETURSSON Kristinn Thor 1989 Iceland
2 1.50.71 DEMPSEY David 1991 Great Britain
3 PB 1.51.15 GLANS Peter 1993 Odense Atletik
4 1.52.39 OHLSSON Mattias 1994 Sweden
5 1.54.59 EJERSBO Peter 1995 Odense Atletik
6 PB 1.56.03 FÜRSTENBERG Frederik 1993 Sparta AM
7 1.56.86 SCHNEIDER Marius Frøvig 1986 Norway
8 1.58.35 HEPWORTH Chris 1991 Great Britain
DNF JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
DNS HANSEN Kristian Uldbjerg 1996 Aalborg AM
DNS SCHMIDT Michael 1985 Københavns IF
DNS ÔRNUSON Bjartmar 1988 Iceland
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 65 1.58.40 1.58.40 LARSEN Christian 1993 Århus 1900 AM
1 78 2.02.52 2.02.52 FRIDBJÖRNSSON Thor 1996 Iceland
2 73 1.55.32 1.55.32 STENGAARD Jacob Ilbjerg 1994 Skive AM
2 69 1.54.54 1.54.54 THOMSEN Victor 1999 Amager AC
3 68 1.55.55 1.55.55 JOHNSEN Mikael 1992 Aalborg AM
3 76 1.55.80 1.55.80 PETURSSON Viktor Orri 1997 Iceland
4 77 1.56.66 1.56.66 TORSTEINS Trausti Thor 1998 Iceland
5 91 1.58.76 1.58.76 ANTIKAINEN Pekka 1997 Finland
5 96 1.59.03 1.59.03 FÆRØ Halfdan-Emil 1991 Faroe Islands
6 94 1.59.79 1.59.79 TØNNESE Svein Erik Strand 1987 Norway
7 81 1.59.80 1.59.80 PERSSON Sebastian 1991 Sweden
7 178 1.56.14 1.56.14 GJESDAL Jonas 1996 Sweden
8 83 1.59.92 1.59.92 MEHIC Adrian 1994 Sweden
8 71 1.59.92 1.59.92 JAQUÉ Klaus Præst 1992 Københavns IF
HEAT 2 / 2
1 63 1.53.20 1.53.20 EJERSBO Peter 1995 Odense Atletik
1 62 1.57.04 1.57.04 FÜRSTENBERG Frederik 1993 Sparta AM
2 64 1.53.39 1.53.39 GLANS Peter 1993 Odense Atletik
2 67 DNS 1.50.47 1.50.47 HANSEN Kristian Uldbjerg 1996 Aalborg AM
3 72 DNS 1.52.70 1.52.70 SCHMIDT Michael 1985 Københavns IF
4 75 1.51.17 1.51.17 PETURSSON Kristinn Thor 1989 Iceland
5 87 1.49.92 1.49.92 DEMPSEY David 1991 Great Britain
5 79 DNS 1.51.39 1.51.39 ÔRNUSON Bjartmar 1988 Iceland
6 90 1.54.99 1.54.99 HEPWORTH Chris 1991 Great Britain
7 84 1.50.74 1.50.74 OHLSSON Mattias 1994 Sweden
7 93 1.52.56 1.52.56 SCHNEIDER Marius Frøvig 1986 Norway
8 328 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
Men - Discus - Day 1 at 20:15
2.0 kg
World record: 74.08 Jürgen Schult - DDR - 1986
European record: 74.08 Jürgen Schult - DDR - 1986
Danish record: 61.30 Steen Hedegård - Holte Atletik - Tårnby - 30-08-1977
Stadium record: 67.86 Art Burns - USA - 1982
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 62.14 WROBEL David 1991 Germany X 60.10 61.53 61.50 62.14 X
2 60.94 ARRHENIUS Niklas 1982 Sweden 60.55 58.38 60.27 60.94 X 59.01
3 PB 59.53 SKAGESTAD Sven Martin 1995 Norway 57.91 58.08 57.00 56.69 X 59.53
4 59.40 NISKALA Pyry 1990 Finland 56.19 58.81 59.40 56.22 X 57.70
5 58.51 ISENE Ola Sunes 1995 Norway 57.38 58.51 56.77 54.82 56.67 X
6 55.42 GRAVE Jorge 1982 Portugal 55.42 X X X X 54.42
7 53.26 ELLEGAARD Andreas 1989 Sparta AM 51.34 53.26 X X 52.17 X
8 PB 49.68 JØRGENSEN Andreas 1991 Hvidovre AM 47.67 49.26 48.07 X 47.64 49.68
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 126 56.26 56.26 ELLEGAARD Andreas 1989 Sparta AM
2 196 49.30 49.30 JØRGENSEN Andreas 1991 Hvidovre AM
3 127 61.00 61.00 GRAVE Jorge 1982 Portugal
4 128 66.22 66.22 ARRHENIUS Niklas 1982 Sweden
5 129 60.77 60.77 NISKALA Pyry 1990 Finland
6 130 58.72 58.72 SKAGESTAD Sven Martin 1995 Norway
7 131 62.66 62.66 WROBEL David 1991 Germany
8 198 59.97 59.97 ISENE Ola Sunes 1995 Norway
Men - 110 m hurdles - Day 1 at 20:35
106.7 cm, 10 hurdles, 13.72 / 9.14 / 14.02
World record: 12.80 Aries Merritt - USA - 2012
European record: 12.91 Colin Jackson - GBR - 1993
Danish record: 13.55 Andreas Martinsen - Århus 1900 - Göteborg, SWE - 05-07-2015
Stadium record: 13.65 Jeff Porter - USA - 2010
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
Wind: +1.4
1 13.47 KABA Sekou 1990 Canada
2 13.52 EATON Jarret 1989 United States
3 13.59 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900 AM
4 PB 13.84 HYLTON Joseph 1989 Great Britain
5 13.95 OKORO Edirin 1989 Great Britain
6 14.27 JUSTY'NSKI Mikolaj 1992 Poland
7 14.43 VUKICEVIC Vladimir 1991 Norway
DNS ADENIRAN Julian 1988 Great Britain
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 49 DNS 14.08 14.08 ADENIRAN Julian 1988 Great Britain
2 50 13.99 13.99 JUSTY'NSKI Mikolaj 1992 Poland
3 46 13.43 13.43 KABA Sekou 1990 Canada
4 44 13.55 13.55 MARTINSEN Andreas 1990 Århus 1900 AM
5 45 13.41 13.41 EATON Jarret 1989 United States
6 51 VUKICEVIC Vladimir 1991 Norway
7 48 13.85 13.85 HYLTON Joseph 1989 Great Britain
8 47 13.83 13.83 OKORO Edirin 1989 Great Britain
Men - 100 m - Day 1 at 20:50
World record: 9.58 Usain Bolt - JAM - 2009
European record: 9.86 Francis Obikwelo - POR - 2004
Danish record: 10.29 Morten Jensen - FIF Hillerød - Greve - 18-09-2004
Stadium record: 10.06 Jacques Harvey - JAM - 2013
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 2 - Wind: +0.7
1 10.91 KALISZ Mike 1989 Sparta AM
2 11.09 SKOU Mathias 1986 Københavns IF
3 PB 11.22 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik
4 11.25 HEDEAGER Jacob Bo 1993 Odense Atletik
5 11.28 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
DNS STÆRK Kasper 1983 Sparta AM
DNS LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
DNS REYNOLDS Philip 1996 Sparta AM
HEAT 2 / 2 - Wind: +0.8
1 10.36 EDOBURUN Ojie 1996 Great Britain
2 10.38 NDURE Jaysuma Saidy 1984 Norway
3 10.55 KASHALFALI Saluun 1993 Norway
4 10.58 MCKENZIE Ramone 1990 Jamaica
5 10.66 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
6 PB 10.71 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
7 10.78 SMITH Oluseyi 1987 Canada
8 10.79 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 1 11.29 11.28 CHRISTENSEN Mads Sjørslev 1994 Odense Atletik
2 2 11.27 11.14 HEDEAGER Jacob Bo 1993 Odense Atletik
3 8 DNS 11.06 10.92 STÆRK Kasper 1983 Sparta AM
4 5 10.94 10.79 KALISZ Mike 1989 Sparta AM
5 184 11.01 11.01 SKOU Mathias 1986 Københavns IF
6 3 DNS 11.14 11.05 LUDVIGSEN Mathias Bruun 1982 Københavns IF
7 6 DNS 11.30 10.82 REYNOLDS Philip 1996 Sparta AM
8 12 11.29 11.20 BRANDT-NIELSEN Oliver 1997 Køge Atletik
HEAT 2 / 2
1 9 10.78 10.63 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
2 4 10.56 10.46 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
3 13 10.56 10.10 MCKENZIE Ramone 1990 Jamaica
4 16 10.29 10.20 NDURE Jaysuma Saidy 1984 Norway
5 183 10.40 10.25 EDOBURUN Ojie 1996 Great Britain
6 15 10.60 10.49 KASHALFALI Saluun 1993 Norway
7 11 10.69 10.72 THOMSEN Frederik 1993 Ballerup AK
8 17 10.75 10.29 SMITH Oluseyi 1987 Canada