DM inde • 2015 Feb 21 - Feb 22 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Kvinder senior - 200 meter - indledende - Day 1 at 13:00
Dansk rekord: 24.13 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - Birmingham (GBR) - 01-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 25.25 Martha Traoré - Sparta
START LIST
Antal heats: 5 - I alt videre til næste runde: 4 - Regel: q: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
2 114 28.16 27.07 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta
3 36 26.83 25.91 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
4 115 25.44 25.44 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
HEAT 2 / 5
2 150 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
3 54 26.69 26.69 MØLLER Laura 1994 Kolding KFUM
4 8 26.48 26.48 PEDERSEN Liv D. 1997 Københavns IF
HEAT 3 / 5
2 40 27.79 27.79 GREGERSEN Anne Ohrt 1999 Esbjerg AM
3 116 27.06 MAURER Julia H 1993 Sparta
4 101 25.38 25.38 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
HEAT 4 / 5
2 166 27.2 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
3 119 27.37 27.37 VITALE Emma Giovanna 1993 Sparta
4 144 25.33 25.33 ANDERSEN Anna Thestrup 1995 Aarhus 1900
HEAT 5 / 5
2 160 27.03 MEYER Julie 1998 Aarhus 1900
3 30 26.76 26.34 ANDERSE Nickoline Skifter 1998 Slagelse Atletik DELTA
4 9 26.26 26.13 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
SCRATCH
1 20 DNS 26.41 26.41 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
2 112 DNS 25.38 25.25 TRAORÉ Martha 1995 Sparta
3 117 DNS 25.90 25.90 BÖLL Sandra 1994 Sparta
4 141 DNS 24.13 PETERSEN Sara 1987 Aarhus 1900
5 142 DNS SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900
Mænd senior - 200 meter - indledende - Day 1 at 13:25
Dansk rekord: 21.17 Morten Jensen 82 - FIF Hillerød - Göteborg (SWE) - 19-02-2005
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 22.05 Peter Trajkovski - Københavns IF
START LIST
Antal heats: 7 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 7
2 167 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
3 90 23.56 23.56 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
4 85 22.71 22.71 STÆRK Kasper 1983 Sparta
HEAT 2 / 7
2 39 23.77 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
3 13 23.48 23.48 STORGAARD Emil 1994 Københavns IF
4 94 23.47 23.47 HVELPLUND Simon 1984 Sparta
HEAT 3 / 7
2 215 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF
3 135 23.81 23.81 POULSEN Esben 1998 Aarhus 1900
4 89 22.16 22.05 KALISZ Mike 1989 Sparta
HEAT 4 / 7
2 52 23.68 MÅNSSON Christoffer Trier 1995 Aabenraa IG
3 131 23.67 STÆRMOSE Tobias 1991 Aarhus 1900
4 93 21.86 21.86 STRØM Emil 1993 Sparta
HEAT 5 / 7
2 133 24.34 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900
3 1 23.54 23.43 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
4 154 23.28 23.28 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
HEAT 6 / 7
2 34 22.85 KRSO Amar 1989 Esbjerg AM
3 180 23.60 23.18 KIRK Mathias 1996 Vejle IF
4 92 22.59 22.50 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
HEAT 7 / 7
2 82 21.42 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
3 14 23.63 23.63 JAQUE Klaus Præst 1992 Københavns IF
4 130 22.56 22.56 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 84 DNS 22.39 21.92 TRAJKOVSKI Peter 1996 Sparta
2 88 DNS 22.68 REYNOLDS Philip 1996 Sparta
3 91 DNS 23.38 23.38 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
4 128 DNS 22.59 22.59 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
5 137 DNS 23.77 HENNINGSEN Casper 1996 Aarhus 1900
6 223 DNS 23.32 ERNST Rasmus Mohr 1997 Odense Atletik / OGF
7 235 DNS EITHZ Mathias 1995 Skive AM
Mænd senior - Stangspring - Day 1 at 14:00
Dansk rekord: 5.72 Martin Voss 66 - Århus 1900 - Malmö (SWE) - 25-02-1995
Spar Nord Arena rekord: 5.36 Mikkel Marek Nielsen 88 - Sparta - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 5.36 Mikkel Marek Nielsen - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 81 5.10 STENSVIG Martin 1988 Sparta
2 77 5.36 5.45 NIELSEN Mikkel Marek 1988 Sparta
3 6 4.50 CHRISTENSEN Emil H. 1995 Ballerup AK
4 4 4.50 DURAFOUR Oliver 1997 Ballerup AK
5 78 5.40 5.65 JØRGENSEN Rasmus Wejnold 1989 Sparta
6 5 4.40 ABELGREN Oscar 1994 Ballerup AK
7 3 4.90 RØNNING Andreas 1993 Ballerup AK
Kvinder senior - Kuglestød - Day 1 at 14:00
4.0 kg
Dansk rekord: 16.69 Trine Mulbjerg 90 - Århus 1900 - Skive - 23-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg 90 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 16.69 Trine Mulbjerg - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 30 11.18 11.30 ANDERSE Nickoline Skifter 1998 Slagelse Atletik DELTA
2 61 15.48 16.12 HANSEN Maria Sløk 1983 Hvidovre AM
3 217 11.09 11.09 MIKKELSEN Anna Sofia 1991 Odense Atletik / OGF
4 47 11.94 12.51 OTOUR Fawzie 1996 Aabenraa IG
5 148 10.67 11.73 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
6 46 11.84 13.04 AAGAARD Marie 1996 Aabenraa IG
7 107 16.68 16.69 MULBJERG Trine 1990 Sparta
Kvinder senior - 1500 meter - Day 1 at 14:10
Dansk rekord: 4.10.20 Tina Krebs 63 - Fremad Holbæk - East Rutherford (USA) - 09-02-1985
Spar Nord Arena rekord: 4.26.58 Simone Glad 90 - Odense Atletik / OGF - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 4.26.58 Simone Glad - Odense Atletik / OGF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 188 4.54.21 4.54.21 JENSEN Kirsten Wiborg 1998 AGF
2 206 4.25.61 4.23.16 SCHULZ Line K 1996 Aalborg AM
3 57 4.56.8 4.50.92 DAMM Michela 1998 Kolding KFUM
4 55 4.42.04 4.42.04 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
5 22 4.22.02 4.17.45 LARSEN Maria 1996 Københavns IF
SCRATCH
1 43 DNS 4.46.08 4.46.08 KRISTENSEN Sara Schou 1997 Bagsværd AC
2 106 DNS 4.46.21 4.46.21 ANDERSEN Maria H B 1998 Sparta
3 224 DNS 4.26.58 4.26.58 GLAD Simone 1990 Odense Atletik / OGF
Kvinder senior - Længdespring - Day 1 at 14:15
Planke
Dansk rekord: 6.77 Renata P. Nielsen 66 - Århus 1900 - Barcelona (ESP) - 12-03-1995
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè 95 - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 6.20 Martha Traoré - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 201 4.90 4.90 NYBY Helene 1999 Aalborg AM
2 102 5.65 5.84 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
3 101 5.40 5.48 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
4 36 5.42 5.71 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
5 50 5.14 5.60 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
6 149 5.51 5.97 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900
7 112 6.14 6.21 TRAORÉ Martha 1995 Sparta
8 160 5.25 5.40 MEYER Julie 1998 Aarhus 1900
9 45 5.50 5.50 FOMSGAARD Klara Krøyer 1998 Herning GF Atletik/Motion
10 234 IPSEN Jessie 1983 Københavns IF
11 229 5.54 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett
SCRATCH
1 18 DNS 5.61 5.75 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF
2 117 DNS 5.47 5.47 BÖLL Sandra 1994 Sparta
3 143 DNS 5.26 5.26 LANG Helena Serita 1998 Aarhus 1900
4 222 DNS MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
5 228 DNS 5.23 BREILID Andrea 1994 NOR - KIF Friidrett
Mænd senior - 1500 meter - Day 1 at 14:25
Dansk rekord: 3.38.85 Mogens Guldberg 63 - Sparta - Sevilla (ESP) - 28-02-1991
Spar Nord Arena rekord: 3.49.92 Andreas Bueno 88 - AGF - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 3.49.52 Andreas Bueno - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 153 3.42.78 3.42.78 BUENO Andreas 1988 Aarhus 1900
2 209 3.44.21 3.44.21 NIJHUIS Thijs 1992 Viborg AM
3 32 3.53.0 3.45.68 HOVLANDSDAL Erik 1989 NOR - Norna-Salhus IL
4 214 3.55.97 3.55.97 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
5 24 3.56.80 3.56.80 SCHMIDT Michael 1985 Københavns IF
6 219 DNS 4.00.1 EJERSBO Peter Gerner 1995 Odense Atletik / OGF
7 26 4.01.77 4.01.77 BOLL Christoffer 1992 Københavns IF
8 213 4.05.34 4.05.34 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
9 71 4.06.80 4.06.80 SKAANING Mads 1995 Sparta
10 182 4.08.1 3.58.21 BOUHANIA Aladdin 1984 AGF
11 184 4.08.37 4.08.37 ERNST Frederik 1995 AGF
12 186 JENSEN Jens Søndergaard 1986 AGF
SCRATCH
1 2 DNS 4.16.97 4.07.77 JENSEN Lukas 1997 Ballerup AK
2 72 DNS 3.50.37 3.50.37 JENSEN Nick R. 1991 Sparta
3 177 DNS 4.12.42 BROZ August 1996 Randers Freja
4 187 DNS 4.05.33 4.05.33 SIMONSEN Jacob 1995 AGF
Kvinder senior - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 15:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord: 8.42 Lene Demsitz 59 - Sparta - Stockholm (SWE) - 02-02-1986
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller 87 - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2014: 8.85 Thea Haahr - Sparta
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 49 8.94 8.86 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
4 120 8.65 8.65 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta
5 229 8.78 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett
6 20 9.36 9.36 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
7 50 9.25 9.15 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
HEAT 2 / 2
2 149 8.98 8.65 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900
3 114 10.05 10.05 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta
4 48 8.69 8.69 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
5 121 9.61 9.29 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta
6 150 8.77 8.77 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
7 118 9.11 8.89 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta
SCRATCH
1 122 DNS 8.91 8.82 HAARH Thea 1991 Sparta
Mænd senior - 60 meter hæk - Day 1 at 15:45
106.7 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord: 7.80 Shujaa Benson 90 - Århus 1900 - Arkansas (USA) - 14-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 7.90 Andreas Martinsen 90 - AK Holstebro - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 7.97 Andreas Martinsen - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 129 7.83 7.83 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
4 151 8.66 8.66 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900
5 10 8.52 8.50 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
6 76 8.69 8.69 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
7 152 8.93 8.93 SKEJØ Sebastian D. 1991 Aarhus 1900
SCRATCH
1 38 DNS 9.26 8.83 JENSEN Lukas Matz 1992 Esbjerg AM
Kvinder senior - 60 meter hæk - Day 1 at 16:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord: 8.42 Lene Demsitz 59 - Sparta - Stockholm (SWE) - 02-02-1986
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller 87 - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2014: 8.85 Thea Haahr - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 50 9.22 9.15 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
2 20 9.15 9.36 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
3 149 8.91 8.65 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900
4 49 8.98 8.86 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
5 120 8.86 8.65 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta
6 229 8.91 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett
7 118 9.15 8.89 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta
8 150 9.00 8.77 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
Mænd senior - Længdespring - Day 1 at 16:05
Planke
Dansk rekord: 8.18 Morten Jensen 82 - Sparta - Göteborg (SWE) - 08-02-2006
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen 82 - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 7.46 Morten Jensen - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 74 6.65 6.71 TRAORÉ Simon 1998 Sparta
2 199 6.50 6.50 PLASCHKE Jakob 1996 Aalborg AM
3 96 6.50 ROALD-ARBØL Mikkel 1992 Sparta
4 76 6.79 6.79 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
5 212 5.70 5.73 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
6 230 6.40 ANDERSEN Philip B 1994 NOR - KIF Friidrett
7 16 5.73 6.10 LAKSAFOSS Trygvi 1994 Københavns IF
8 216 6.05 6.05 SWANN Robin 1997 Odense Atletik / OGF
9 151 6.72 6.78 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900
10 83 7.51 8.18 JENSEN Morten 1982 Sparta
11 91 6.55 6.90 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
12 173 6.19 6.35 KJÆR Mathias Dahl 1992 AK Holstebro
13 37 7.33 JEPPESEN Andreas 1988 Esbjerg AM
14 200 5.95 5.95 LARSEN Martin Dam 1998 Aalborg AM
15 204 6.53 6.53 LYNDERUP Martin 1991 Aalborg AM
16 75 7.54 7.54 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta
17 87 7.06 HANSEN Jannick 1992 Sparta
SCRATCH
1 198 DNS 6.43 6.88 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
Kvinder senior - 200 meter - Day 1 at 16:30
Dansk rekord: 24.13 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - Birmingham (GBR) - 01-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 25.25 Martha Traoré - Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 101 DNS 26.22 25.38 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
2 116 26.77 MAURER Julia H 1993 Sparta
3 30 26.31 26.34 ANDERSE Nickoline Skifter 1998 Slagelse Atletik DELTA
4 36 26.27 25.91 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
HEAT 1 / 2
1 9 26.01 26.13 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
2 150 25.52 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
3 144 25.42 25.33 ANDERSEN Anna Thestrup 1995 Aarhus 1900
4 115 25.36 25.44 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
Kvinder senior - Højdespring - Day 1 at 16:30
Dansk rekord: 1.90 Pia Zinck 71 - Århus 1900 - Paris (FRA) - 07-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen 95 - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2014: 1.76 Sandra B Christensen - Amager AC
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 149 1.72 1.76 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900
2 148 1.66 1.72 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900
3 179 1.69 1.69 GERLIN Tina B 1998 Holte Atletik
4 108 1.70 1.72 ANDERSEN Rikke 1998 Sparta
5 189 1.77 1.78 CHRISTENSEN Sandra B 1995 Amager AC
SCRATCH
1 117 DNS 1.75 1.75 BÖLL Sandra 1994 Sparta
2 227 DNS 1.54 1.59 ANDERSEN Line Damsgaard 1999 SAK 77
Mænd senior - 200 meter - Day 1 at 16:45
Dansk rekord: 21.17 Morten Jensen 82 - FIF Hillerød - Göteborg (SWE) - 19-02-2005
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 22.05 Peter Trajkovski - Københavns IF
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 85 22.86 22.71 STÆRK Kasper 1983 Sparta
2 154 22.74 23.28 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
3 90 22.65 23.56 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
4 92 22.41 22.50 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
HEAT 1 / 2
1 93 22.36 21.86 STRØM Emil 1993 Sparta
2 130 22.35 22.56 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
3 89 22.00 22.05 KALISZ Mike 1989 Sparta
4 82 21.87 21.42 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
Kvinder senior - 800 meter - indledende - Day 1 at 17:05
Dansk rekord: 2.02.33 Heidi K. Jensen 66 - Sparta - Stockholm (SWE) - 17-02-2000
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost 94 - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.12.47 Maria Larsen - Københavns IF
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 6 - Regel: Q: 1, q: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 58 2.19.48 DAMGAARD Emilie Ørum 1998 Kolding KFUM
2 110 2.20.36 2.14.23 MICHELSEN Sarah 1995 Sparta
3 44 2.15.63 2.15.63 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
4 185 2.28.83 2.21.70 JENSEN Louise Høj 1997 AGF
5 145 2.10.06 2.10.06 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 23 2.14.46 2.13.88 JØRGENSEN Louise 1991 Københavns IF
2 42 2.12.66 2.11.99 RYTTER Josefine 1994 Bagsværd AC
3 57 2.25.98 2.19.33 DAMM Michela 1998 Kolding KFUM
4 60 2.20.45 2.25.37 RAVNHOLT Tanja 1987 Hvidovre AM
SCRATCH
1 106 DNS 2.19.16 2.16.68 ANDERSEN Maria H B 1998 Sparta
Mænd senior - 800 meter - indledende - Day 1 at 17:25
Dansk rekord: 1.42.67 Wilson Kipketer 72 - Sparta - Paris (FRA) - 09-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube 87 - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 1.54.74 Nick Jensen - Sparta
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 6 - Regel: Q: 1, q: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 134 1.57.20 LARSEN Christian Abild 1993 Aarhus 1900
2 2 2.00.73 1.58.54 JENSEN Lukas 1997 Ballerup AK
3 182 1.55.22 1.52.93 BOUHANIA Aladdin 1984 AGF
4 72 1.49.79 1.49.79 JENSEN Nick R. 1991 Sparta
5 177 2.01.76 BROZ August 1996 Randers Freja
HEAT 2 / 2
1 196 1.51.97 1.51.97 HANSEN Kristian Ulbjerg 1996 Aalborg AM
2 192 2.02.28 2.00.00 ZICKERT Nicolai 1984 Amager AC
3 25 1.53.72 1.52.71 CLAUSEN Christian 1996 Københavns IF
4 127 2.05.24 1.59.26 FAGERLUND Morten 1986 Herning Løbeklub
SCRATCH
1 29 DNS 1.57.11 MARKER Mikkel 1986 Københavns IF
Kvinder senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 12:40
Dansk rekord: 7.40 Lene Demsitz 59 - Sparta - Rødovre - 10-01-1988
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.62 Mathilde Kramer - Aabenraa IG
START LIST
Antal heats: 4 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 1, q: 12
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 111 7.86 7.66 KALLON Rugiatu 1993 Sparta
3 9 8.01 7.91 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
4 21 7.93 7.93 NISSEN Camilla F. R. 1990 Københavns IF
5 102 8.09 7.81 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
6 118 8.23 7.91 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta
7 166 8.41 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM
HEAT 2 / 4
2 48 7.73 7.62 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
3 116 8.20 8.20 MAURER Julia H 1993 Sparta
4 8 8.09 8.09 PEDERSEN Liv D. 1997 Københavns IF
5 45 7.99 7.99 FOMSGAARD Klara Krøyer 1998 Herning GF Atletik/Motion
6 101 7.93 7.93 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
7 119 8.43 8.43 VITALE Emma Giovanna 1993 Sparta
8 176 7.86 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Freja
HEAT 3 / 4
2 59 7.87 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
3 54 8.13 8.13 MØLLER Laura 1994 Kolding KFUM
4 142 7.72 7.72 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900
5 120 8.13 8.03 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta
6 49 7.96 7.76 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
7 36 7.99 7.87 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
8 171 8.64 JAKOBSEN Marie Meldgaard 1996 Skive AM
HEAT 4 / 4
2 218 7.87 7.87 MOTZKUS Camilla 1997 Odense Atletik / OGF
3 226 8.03 7.89 PEDERSEN Emilie 1998 SAK 77
4 35 8.23 8.42 PORSHOLT Anne 1995 Esbjerg AM
5 143 8.06 7.94 LANG Helena Serita 1998 Aarhus 1900
6 121 8.38 8.26 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta
7 112 7.88 7.69 TRAORÉ Martha 1995 Sparta
SCRATCH
1 109 DNS 7.86 7.86 SELCK Maria 1999 Sparta
2 122 DNS 8.18 HAARH Thea 1991 Sparta
3 222 DNS 8.24 8.12 MALMQVIST Louise 1996 Odense Atletik / OGF
Mænd senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 13:00
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht 78 - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 6.86 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
START LIST
Antal heats: 4 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 1, q: 12
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 180 7.37 7.37 KIRK Mathias 1996 Vejle IF
3 53 7.15 7.15 CHRISTIANSEN Alex Futtrup 1997 Kolding KFUM
4 162 6.72 6.72 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
5 155 7.53 7.53 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900
6 39 7.36 7.27 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
7 212 DNS 7.82 7.82 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
8 151 7.18 7.18 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900
HEAT 2 / 4
1 67 7.06 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
2 62 6.89 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
3 12 7.07 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF
4 68 7.31 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM
5 91 7.27 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
6 133 7.27 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900
7 210 7.50 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Viborg AM
8 129 7.04 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
HEAT 3 / 4
1 165 7.39 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
2 90 6.97 6.97 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
3 220 7.44 KLERENS Frederik 1994 Odense Atletik / OGF
4 51 7.25 7.25 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG
5 10 7.20 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
6 230 7.24 ANDERSEN Philip B 1994 NOR - KIF Friidrett
7 130 7.01 7.01 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
8 64 7.47 7.34 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
HEAT 4 / 4
1 154 7.09 7.09 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
2 85 7.22 7.22 STÆRK Kasper 1983 Sparta
3 183 7.39 7.37 ELKROG Daniel 1989 AGF
4 89 6.95 6.91 KALISZ Mike 1989 Sparta
5 215 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF
6 163 7.48 FILSØ Kasper 1990 Skive AM
7 167 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM
8 1 7.26 7.16 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
SCRATCH
1 33 DNS 7.33 JENSEN Simon Matz 1990 Esbjerg AM
2 34 DNS 7.13 KRSO Amar 1989 Esbjerg AM
3 38 DNS 7.51 7.59 JENSEN Lukas Matz 1992 Esbjerg AM
4 69 DNS 7.11 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
5 75 DNS 7.05 7.05 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta
6 84 DNS 7.17 7.06 TRAJKOVSKI Peter 1996 Sparta
7 88 DNS 7.30 7.30 REYNOLDS Philip 1996 Sparta
8 137 DNS 7.35 7.26 HENNINGSEN Casper 1996 Aarhus 1900
9 200 DNS 7.46 7.46 LARSEN Martin Dam 1998 Aalborg AM
10 204 DNS 7.38 7.38 LYNDERUP Martin 1991 Aalborg AM
11 223 DNS 7.23 ERNST Rasmus Mohr 1997 Odense Atletik / OGF
Kvinder senior - Stangspring - Day 2 at 14:00
Dansk rekord: 4.43 Caroline Bonde Holm 90 - Sparta - Bad Oyenhausen (GER) - 8-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen 86 - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm 90 - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 4.35 Caroline Bonde Holm - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 104 3.95 4.10 JENSEN Line Renée 1992 Sparta
2 105 3.45 3.70 GULDBRANDSEN Mira 1998 Sparta
3 174 4.15 4.21 HØGH-PEDERSEN Iben 1994 Randers Freja
4 31 3.30 3.30 GRØNBECH Laura 1999 Slagelse Atletik DELTA
5 19 3.60 3.60 OLSEN Anne Sofie Hyldtoft 1994 Københavns IF
6 103 4.35 4.43 HOLM Caroline Bonde 1990 Sparta
SCRATCH
1 7 DNS 3.30 RANNERS Caroline 1995 Ballerup AK
2 175 DNS 3.85 SKIPPER Josephine 1998 Randers Freja
Mænd senior - Trespring - Day 2 at 14:00
Planke
Dansk rekord: 17.01 Anders Møller 77 - Århus 1900 - Malmö (SWE) - 12-02-2006
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller 77 - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2014: 15.73 Anders Møller - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 16.13 16.73 NIELSEN Peder 1988 Sparta
2 95 12.12 12.12 KORANG Daniel 1996 Sparta
3 16 12.63 LAKSAFOSS Trygvi 1994 Københavns IF
4 76 14.53 14.53 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
5 96 14.13 ROALD-ARBØL Mikkel 1992 Sparta
SCRATCH
1 66 DNS 14.72 14.72 BAGGE Jannick 1994 Hvidovre AM
2 159 DNS 14.27 MÄGI Dennis 1995 Aarhus 1900
3 198 DNS 14.55 14.55 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg AM
4 199 DNS 12.99 12.99 PLASCHKE Jakob 1996 Aalborg AM
Kvinder senior - 60 meter - Day 2 at 14:05
Dansk rekord: 7.40 Lene Demsitz 59 - Sparta - Rødovre - 10-01-1988
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.62 Mathilde Kramer - Aabenraa IG
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 35 8.07 8.42 PORSHOLT Anne 1995 Esbjerg AM
2 143 8.12 7.94 LANG Helena Serita 1998 Aarhus 1900
3 9 7.97 7.91 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
4 101 8.00 7.93 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
5 21 7.97 7.93 NISSEN Camilla F. R. 1990 Københavns IF
6 49 7.97 7.76 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
7 102 8.00 7.81 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
8 226 8.02 7.89 PEDERSEN Emilie 1998 SAK 77
HEAT 1 / 2
1 59 7.92 7.87 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM
2 176 7.95 7.86 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Freja
3 142 7.71 7.72 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900
4 218 7.77 7.87 MOTZKUS Camilla 1997 Odense Atletik / OGF
5 48 7.77 7.62 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
6 111 7.85 7.66 KALLON Rugiatu 1993 Sparta
7 36 7.90 7.87 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM
8 112 DNS 7.87 7.69 TRAORÉ Martha 1995 Sparta
Mænd senior - 60 meter - Day 2 at 14:15
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht 78 - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 6.86 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 68 7.30 7.31 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM
2 39 7.30 7.27 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
3 85 7.19 7.22 STÆRK Kasper 1983 Sparta
4 165 7.23 SKØDT Dennis 1994 Skive AM
5 12 7.13 7.07 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF
6 1 7.17 7.16 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK
7 151 7.27 7.18 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900
8 51 7.28 7.25 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG
HEAT 1 / 2
1 129 7.13 7.04 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
2 90 7.10 6.97 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta
3 89 6.99 6.91 KALISZ Mike 1989 Sparta
4 130 7.07 7.01 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
5 62 DNS 6.97 6.89 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
6 162 6.73 6.72 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM
7 67 7.02 7.06 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
8 154 7.08 7.09 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900
Kvinder senior - 800 meter - Day 2 at 14:45
Dansk rekord: 2.02.33 Heidi K. Jensen 66 - Sparta - Stockholm (SWE) - 17-02-2000
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost 94 - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.12.47 Maria Larsen - Københavns IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 44 2.24.65 2.15.63 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
2 23 2.19.24 2.13.88 JØRGENSEN Louise 1991 Københavns IF
3 60 2.20.41 2.25.37 RAVNHOLT Tanja 1987 Hvidovre AM
4 42 2.21.61 2.11.99 RYTTER Josefine 1994 Bagsværd AC
5 145 2.25.96 2.10.06 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
SCRATCH
1 110 DNS 2.26.73 2.14.23 MICHELSEN Sarah 1995 Sparta
Mænd senior - Kuglestød - Day 2 at 14:50
7.26 kg
Dansk rekord: 21.63 Joachim B. Olsen 77 - Århus 1900 - Tallin (EST) - 25-02-2004
Spar Nord Arena rekord: 19.65 Kim Christensen 84 - Sparta - 28-02-2009
Dansk mester 2014: 19.02 Kim Juhl Christensen - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 231 12.11 12.88 FARAMARZI Emil 1993 Aalborg AM
2 80 17.39 17.39 LARSEN Lasse 1990 Sparta
3 195 15.77 15.77 SØRENSEN Thor 1989 Aalborg AM
4 70 16.66 17.91 MERTZ Kennteh 1989 Sparta
5 156 16.59 16.59 LAURINAVICIUS Mantas (u) 1993 Aarhus 1900
Mænd senior - 800 meter - Day 2 at 14:55
Dansk rekord: 1.42.67 Wilson Kipketer 72 - Sparta - Paris (FRA) - 09-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube 87 - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 1.54.74 Nick Jensen - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 25 2.01.50 1.52.71 CLAUSEN Christian 1996 Københavns IF
2 72 1.56.68 1.49.79 JENSEN Nick R. 1991 Sparta
3 196 2.01.11 1.51.97 HANSEN Kristian Ulbjerg 1996 Aalborg AM
4 2 1.59.10 1.58.54 JENSEN Lukas 1997 Ballerup AK
5 182 1.57.22 1.52.93 BOUHANIA Aladdin 1984 AGF
6 134 2.00.49 1.57.20 LARSEN Christian Abild 1993 Aarhus 1900
Kvinder senior - 400 meter - Day 2 at 15:10
Dansk rekord: 52.83 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 54.67 Stina Troest 94 - Amager AC - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 54.67 Stina Troest - Amager AC
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 40 1.02.00 GREGERSEN Anne Ohrt 1999 Esbjerg AM
2 225 1.00.24 HEMMINGSEN Sabrina Kjær 1997 Odense Atletik / OGF
3 150 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
4 203 1.01.31 1.01.31 KAUPANG Liv V. 1995 Aalborg AM
HEAT 2 / 2
1 145 59.15 57.59 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
2 54 58.07 58.07 MØLLER Laura 1994 Kolding KFUM
3 144 57.13 57.13 ANDERSEN Anna Thestrup 1995 Aarhus 1900
4 115 55.59 55.59 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
SCRATCH
1 44 DNS 1.00.23 1.00.23 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
2 141 DNS 52.83 52.83 PETERSEN Sara 1987 Aarhus 1900
3 190 DNS 54.67 TROEST Stina 1994 Amager AC
4 202 DNS 1.01.50 THORNDAHL Anna 1995 Aalborg AM
Mænd senior - 400 meter - Day 2 at 15:30
Dansk rekord: 46.31 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - Stockholm (SWE) - 06-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 47.01 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 49.87 Christian Clausen - Københavns IF
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 221 DNS 50.90 JENSEN Rasmus 1995 Odense Atletik / OGF
3 93 49.92 STRØM Emil 1993 Sparta
4 210 55.35 55.35 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Viborg AM
HEAT 2 / 4
2 131 55.21 STÆRMOSE Tobias 1991 Aarhus 1900
3 205 53.54 53.44 BROCKDORFF Karl-Gustav 1999 Aalborg AM
4 11 52.01 49.25 JØRGENSEN Brian O. 1974 Københavns IF
HEAT 3 / 4
1 94 51.79 51.79 HVELPLUND Simon 1984 Sparta
2 14 51.44 51.44 JAQUE Klaus Præst 1992 Københavns IF
3 132 51.14 49.74 ALM Lasse Møller 1991 Aarhus 1900
4 181 50.94 51.05 BRUSELIUS Andreas 1995 Vejle IF
HEAT 4 / 4
1 136 50.18 49.55 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900
2 92 48.62 48.62 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
3 82 47.56 46.31 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
4 233 47.47 47.47 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
SCRATCH
1 39 DNS 52.01 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM
Kvinder senior - Trespring - Day 2 at 15:30
Planke
Dansk rekord: 13.58 Dorthe Jensen 73 - Århus 1900 - Paris (FRA) - 07-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 12.87 Janne Nielsen 93 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 12.87 Janne Nielsen - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 113 11.34 11.96 HØGBERGET Maren 1989 Sparta
2 158 13.14 13.14 NIELSEN Janne 1993 Aarhus 1900
SCRATCH
1 18 DNS 11.90 12.04 NIELSEN Annette 1996 Københavns IF
2 35 DNS 11.13 PORSHOLT Anne 1995 Esbjerg AM
3 228 DNS 11.78 BREILID Andrea 1994 NOR - KIF Friidrett
Mænd senior - Højdespring - Day 2 at 15:45
Dansk rekord: 2.27 Michael Mikkelsen 66 - Sparta - Glasgow (GBR) - 04-03-1990
2.27 Janick Klausen 93 - Århus 1900 - Paris (FRA) - 04-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen 93 - Århus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2014: 2.03 Jonas Kløjgaard - Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 17 1.80 1.90 RANNING Albert 1998 Københavns IF
2 37 2.09 JEPPESEN Andreas 1988 Esbjerg AM
3 76 2.06 2.06 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta
4 161 1.95 SØRENS Frederik Neergaard 1996 Skive AM
5 211 1.86 1.93 LARSEN Mads Moos 1995 Viborg AM
6 164 1.87 DYSTERDICH Sebastian 1995 Skive AM
7 147 2.17 2.17 JENSEN Jonas Kløjgård 1996 Aarhus 1900
SCRATCH
1 152 DNS 1.84 1.91 SKEJØ Sebastian D. 1991 Aarhus 1900
2 157 DNS 2.21 2.27 KLAUSEN Janick 1993 Aarhus 1900
3 212 DNS 1.61 1.65 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
Kvinder senior - 3000 meter - Day 2 at 16:00
Dansk rekord: 9.19.64 Rikke Pedersen 75 - Trongårdens IF - Indianapolis (USA) - 08-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 9.32.68 Simone Glad 90 - Odense Atletik/OGF - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 9.32.68 Simone Glad - Odense Atletik / OGF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 206 9.31.36 9.31.36 SCHULZ Line K 1996 Aalborg AM
2 22 9.22.01 LARSEN Maria 1996 Københavns IF
3 232 MØLLER Sara Sig 1983 Sparta
4 55 10.10.57 10.05.99 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
SCRATCH
1 43 DNS 10.26.21 10.26.21 KRISTENSEN Sara Schou 1997 Bagsværd AC
2 100 DNS 10.27.05 10.27.05 TAUSON Caroline 1994 Sparta
3 224 DNS 9.32.68 9.32.68 GLAD Simone 1990 Odense Atletik / OGF
Mænd senior - 3000 meter - Day 2 at 16:15
Dansk rekord: 7.44.76 Mogens Guldberg 63 - Sparta - Sevilla (ESP) - 10-03-1991
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal 81 - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 8.18.92 Thijs Nijhuis - Viborg AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 79 8.39.22 LINDGREEN Andreas 1998 Sparta
3 123 8.35.9 JENSEN Paulo 1979 Sparta
4 27 9.14.75 9.02.53 MADSEN Christoffer T. 1992 Københavns IF
5 65 9.06.38 9.06.38 BÆRNTHSEN Sebastian 1998 Hvidovre AM
6 168 9.29.00 KREILER Heine 1994 Skive AM
HEAT 2 / 2
1 73 8.58.11 8.58.11 CHO Mihn Kyun 1994 Sparta
2 71 8.54.20 8.54.20 SKAANING Mads 1995 Sparta
3 28 8.51.53 8.51.53 ABRAHAMSSON Bo 1976 Københavns IF
4 214 8.29.54 8.29.54 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
5 213 8.39.23 8.39.23 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
6 32 8.33.63 8.15.31 HOVLANDSDAL Erik 1989 NOR - Norna-Salhus IL
7 126 9.01.30 9.01.30 DEWETT Magnus 1995 Herning Løbeklub
8 191 9.03.12 8.51.63 MOGENSEN Frederik 1998 Amager AC
9 169 9.03.60 NIELSEN René 1974 Skive AM
SCRATCH
1 97 DNS 8.23.59 8.17.56 NIELSEN Michael 1981 Sparta
2 184 DNS 8.58.71 8.58.71 ERNST Frederik 1995 AGF
3 186 DNS JENSEN Jens Søndergaard 1986 AGF
4 187 DNS 8.28.30 8.28.30 SIMONSEN Jacob 1995 AGF
5 197 DNS MARINUSSEN Morten 1984 Aalborg AM
6 209 DNS 8.02.35 8.02.35 NIJHUIS Thijs 1992 Viborg AM
7 219 DNS EJERSBO Peter Gerner 1995 Odense Atletik / OGF
Kvinder senior - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 16:45
Dansk rekord: 1.41.36 Annelouise V. Jensen, Tine Bach Ejlersen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Århus 1900 - Skive - 26-02-2012
1.42.96 Trine Andersson, Charlotte Beiter, Julie Widstrup, Ane Skak - Landsholdet - Stange (NOR) - 01-02-1992
Spar Nord Arena rekord: 1.41.36 Annelouise V. Jensen, Tine Bach Ejlersen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Århus 1900 - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 1.41.84 Mette Graversgaard, Tine Bach Ejlersen, Annelouise Villum Jensen, Anna Thestrup Andersen - Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 NEDERGAARD Anna, NYBY Helene, KAUPANG Liv V., VEDEL Cassandra Lobo Aalborg AM
3 GLENNER-FRANDSEN Astrid, NISSEN Annemarie, PEDERSEN Liv D., NISSEN Camilla F. R. KIF
HEAT 2 / 2
2 GRAVERSGAARD Mette, EJLERSEN Tine B., KEIDSER Joseffa, ANDERSEN Anna Thestrup Aarhus 1900
3 BOMME Emma Beiter, MAURER Julia H, TØLLØSE Laura, KIRKEGAARD Anne Sofie Sparta I
4 BRAMMER Amalie, OLESEN Therese Helk, JAKOBSEN Marie Meldgaard, MADSEN Rikke Skive AM
SCRATCH
1 DNS Sparta II
Mænd senior - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 17:00
Dansk rekord: 1.25.10 Morten D. Madsen, Andreas Martinsen, Emil Strøm, Ekelund-Arenander - Landsholdet - Bærum (NOR) - 14-02-2015
1.27.08 Mike Kalisz, Nicklas Hyde, Nicklas Müller, Morten Jensen - Sparta - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 1.27.08 Mike Kalisz, Nicklas Hyde, Nicklas Müller, Morten Jensen - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 1.29.71 Frederik Peschardt, Christian Lind Nielsen, Peder Pawel Nielsen, Andreas Martinsen - Aarhus 1900
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 GUIDJE Alexandre, JØRGENSEN Brian O., STORGAARD Emil, LUDVIGSEN Mathias KIF
3 KLYSNER Jacob Møberg, ALM Lasse Møller, STÆRMOSE Tobias, KJELDSEN Oliver R. Aarhus 1900 II
4 MADSEN Morten Dalgaard, SKØDT Dennis, FILSØ Kasper, KAASTRUP Rene Skive AM
HEAT 2 / 2
2 KALISZ Mike, STRØM Emil, HARTLING Nicolai, EKELUND-ARENANDER Nick Sparta I
3 PEDERSEN Sebastian, NIELSEN Frederik Schou, HVELPLUND Simon, STÆRK Kasper Sparta II
4 HANSEN Simon, MARTINSEN Andreas, KNUDSEN Steffen Udengaard, SØNDERGAARD Emil Aarhus 1900 I
SCRATCH
1 DNS Esbjerg AM
2 DNS ASANTE Festus, KRISTENSEN Martin, JOHNSSON Arnór, OLSEN Kasper Hvidovre AM
3 DNS Aalborg AM