DM inde • 2015 Feb 21 - Feb 22 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Kvinder senior - 200 meter - indledende - Day 1 at 13:00
Dansk rekord: 24.13 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - Birmingham (GBR) - 01-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 25.25 Martha Traoré - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 5
1 PB q 25.36 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta 0.131
2 q 26.27 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 0.171
3 28.16 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta 0.220
HEAT 2 / 5
1 q 25.52 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.164
2 27.18 MØLLER Laura 1994 Kolding KFUM 0.235
DQ PEDERSEN Liv D. 1997 Københavns IF
HEAT 3 / 5
1 q 26.22 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta 0.160
2 q 26.77 MAURER Julia H 1993 Sparta 0.202
3 PB 27.75 GREGERSEN Anne Ohrt 1999 Esbjerg AM 0.124
HEAT 4 / 5
1 q 25.42 ANDERSEN Anna Thestrup 1995 Aarhus 1900 0.158
2 27.49 VITALE Emma Giovanna 1993 Sparta 0.306
3 27.56 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM 0.185
HEAT 5 / 5
1 PB q 26.01 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF 0.127
2 PB q 26.31 ANDERSE Nickoline Skifter 1998 Slagelse Atletik DELTA 0.134
DQ MEYER Julie 1998 Aarhus 1900
Mænd senior - 200 meter - indledende - Day 1 at 13:25
Dansk rekord: 21.17 Morten Jensen 82 - FIF Hillerød - Göteborg (SWE) - 19-02-2005
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 22.05 Peter Trajkovski - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 7
1 PB q 22.65 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta 0.163
2 q 22.86 STÆRK Kasper 1983 Sparta 0.141
3 23.44 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM 0.109
HEAT 2 / 7
1 PB 23.33 HVELPLUND Simon 1984 Sparta 0.189
2 23.66 STORGAARD Emil 1994 Københavns IF 0.159
3 23.90 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM 0.140
HEAT 3 / 7
1 PB q 22.00 KALISZ Mike 1989 Sparta 0.131
2 PB 23.58 POULSEN Esben 1998 Aarhus 1900 0.179
3 25.48 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF 0.165
HEAT 4 / 7
1 q 22.36 STRØM Emil 1993 Sparta 0.151
2 24.14 MÅNSSON Christoffer Trier 1995 Aabenraa IG 0.181
3 24.52 STÆRMOSE Tobias 1991 Aarhus 1900 0.157
HEAT 5 / 7
1 PB q 22.74 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.150
2 23.44 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.132
3 24.75 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900 0.180
HEAT 6 / 7
1 PB q 22.41 HARTLING Nicolai 1994 Sparta 0.126
2 23.31 KRSO Amar 1989 Esbjerg AM 0.158
3 23.82 KIRK Mathias 1996 Vejle IF 0.176
HEAT 7 / 7
1 q 21.87 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta 0.155
2 PB q 22.35 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900 0.164
3 PB 23.59 JAQUE Klaus Præst 1992 Københavns IF 0.159
Mænd senior - Stangspring - Day 1 at 14:00
Dansk rekord: 5.72 Martin Voss 66 - Århus 1900 - Malmö (SWE) - 25-02-1995
Spar Nord Arena rekord: 5.36 Mikkel Marek Nielsen 88 - Sparta - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 5.36 Mikkel Marek Nielsen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 415 425 435 445 455 465 475 505 525 537 550
1 AR 5.37 JØRGENSEN Rasmus Wejnold 1989 Sparta O O O XXX
2 5.05 NIELSEN Mikkel Marek 1988 Sparta XO XXX
3 4.55 RØNNING Andreas 1993 Ballerup AK O X
4 4.55 STENSVIG Martin 1988 Sparta XO O XXX
5 4.55 CHRISTENSEN Emil H. 1995 Ballerup AK XO XO XXO XXX
6 4.35 ABELGREN Oscar 1994 Ballerup AK O O XXX
7 4.35 DURAFOUR Oliver 1997 Ballerup AK O XO XO XXX
Kvinder senior - Kuglestød - Day 1 at 14:00
4.0 kg
Dansk rekord: 16.69 Trine Mulbjerg 90 - Århus 1900 - Skive - 23-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg 90 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 16.69 Trine Mulbjerg - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 16.13 MULBJERG Trine 1990 Sparta 16.13 X X 15.59 14.00 X
2 15.86 HANSEN Maria Sløk 1983 Hvidovre AM 14.84 15.86 X X 15.10 14.91
3 12.91 AAGAARD Marie 1996 Aabenraa IG 12.76 12.75 12.70 12.91 X 12.74
4 PB 11.71 MIKKELSEN Anna Sofia 1991 Odense Atletik / OGF 10.61 10.49 11.47 11.00 11.38 11.71
5 11.54 OTOUR Fawzie 1996 Aabenraa IG 10.78 11.54 10.40 10.64 X 10.50
6 PB 11.49 ANDERSE Nickoline Skifter 1998 Slagelse Atletik DELTA 10.43 10.37 10.88 10.70 10.94 11.49
7 11.22 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900 11.03 10.97 11.22 10.62 9.99 10.65
Kvinder senior - 1500 meter - Day 1 at 14:10
Dansk rekord: 4.10.20 Tina Krebs 63 - Fremad Holbæk - East Rutherford (USA) - 09-02-1985
Spar Nord Arena rekord: 4.26.58 Simone Glad 90 - Odense Atletik / OGF - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 4.26.58 Simone Glad - Odense Atletik / OGF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 4.41.52 LARSEN Maria 1996 Københavns IF
2 4.41.73 SCHULZ Line K 1996 Aalborg AM
3 4.50.90 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
4 5.04.72 JENSEN Kirsten Wiborg 1998 AGF
5 5.14.69 DAMM Michela 1998 Kolding KFUM
Kvinder senior - Længdespring - Day 1 at 14:15
Planke
Dansk rekord: 6.77 Renata P. Nielsen 66 - Århus 1900 - Barcelona (ESP) - 12-03-1995
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè 95 - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 6.20 Martha Traoré - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 6.07 IPSEN Jessie 1983 Københavns IF 5.79 5.76 5.81 6.07 X 5.74
2 5.99 TRAORÉ Martha 1995 Sparta 5.67 5.91 5.70 5.93 5.99 X
3 5.74 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900 5.50 X 5.74 5.49 - -
4 5.57 TØLLØSE Laura 1997 Sparta 5.32 5.21 5.48 5.44 5.49 5.57
5 5.55 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 5.42 5.36 5.47 5.40 5.44 5.55
6 5.46 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta 5.34 X 5.18 X 5.46 5.32
7 5.29 MEYER Julie 1998 Aarhus 1900 5.01 3.28 5.29 4.96 X 3.85
8 5.18 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG 4.87 4.86 5.18
9 5.05 FOMSGAARD Klara Krøyer 1998 Herning GF Atletik/Motion 2.78 4.36 5.05
10 3.53 NYBY Helene 1999 Aalborg AM X X 3.53
5.57 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett 5.51 X 5.57 - - -
Mænd senior - 1500 meter - Day 1 at 14:25
Dansk rekord: 3.38.85 Mogens Guldberg 63 - Sparta - Sevilla (ESP) - 28-02-1991
Spar Nord Arena rekord: 3.49.92 Andreas Bueno 88 - AGF - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 3.49.52 Andreas Bueno - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 3.52.92 BUENO Andreas 1988 Aarhus 1900
2 3.54.66 NIJHUIS Thijs 1992 Viborg AM
3 3.57.08 SCHMIDT Michael 1985 Københavns IF
4 PB 3.58.72 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
5 3.58.86 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
6 PB 4.01.10 BOLL Christoffer 1992 Københavns IF
7 4.01.61 BOUHANIA Aladdin 1984 AGF
8 4.04.82 JENSEN Jens Søndergaard 1986 AGF
9 4.06.84 SKAANING Mads 1995 Sparta
10 4.16.94 ERNST Frederik 1995 AGF
3.55.70 HOVLANDSDAL Erik 1989 NOR - Norna-Salhus IL
DNS EJERSBO Peter Gerner 1995 Odense Atletik / OGF
Kvinder senior - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 15:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord: 8.42 Lene Demsitz 59 - Sparta - Stockholm (SWE) - 02-02-1986
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller 87 - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2014: 8.85 Thea Haahr - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 Q 8.86 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta 0.133
2 q 8.91 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett 0.565
3 q 8.98 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 0.134
4 PB q 9.15 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF 0.140
5 q 9.22 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG 0.168
HEAT 2 / 2
1 Q 8.91 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900 0.231
2 q 9.00 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900 0.155
3 q 9.15 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta 0.530
4 9.53 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta 0.150
5 PB 10.02 NICOLAISEN Helena 1995 Sparta 0.203
DQ KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG
Mænd senior - 60 meter hæk - Day 1 at 15:45
106.7 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord: 7.80 Shujaa Benson 90 - Århus 1900 - Arkansas (USA) - 14-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 7.90 Andreas Martinsen 90 - AK Holstebro - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 7.97 Andreas Martinsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 AR 7.84 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900 0.133
2 8.56 GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF 0.138
3 PB 8.58 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900 0.165
4 PB 8.59 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta 0.117
5 PB 8.85 SKEJØ Sebastian D. 1991 Aarhus 1900 0.167
Kvinder senior - 60 meter hæk - Day 1 at 16:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord: 8.42 Lene Demsitz 59 - Sparta - Stockholm (SWE) - 02-02-1986
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller 87 - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2014: 8.85 Thea Haahr - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 8.74 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta
2 8.89 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG
3 8.98 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
4 9.10 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900
5 9.15 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta
6 PB 9.18 NISSEN Annemarie 1994 Københavns IF
7 9.26 PAPROTNY Isabell 1997 Aabenraa IG
8.79 BREILID Eline 1993 NOR - KIF Friidrett
Mænd senior - Længdespring - Day 1 at 16:05
Planke
Dansk rekord: 8.18 Morten Jensen 82 - Sparta - Göteborg (SWE) - 08-02-2006
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen 82 - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 7.46 Morten Jensen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 DUR, PB 7.70 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta 7.24 5.82 7.15 7.43 X 7.70
2 7.42 JENSEN Morten 1982 Sparta X 6.92 7.26 X 7.42 X
3 PB 7.12 HANSEN Jannick 1992 Sparta X X 7.01 7.12 X 6.82
4 6.91 JEPPESEN Andreas 1988 Esbjerg AM 6.65 X X X 6.91 X
5 PB 6.84 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900 6.17 6.84 X 6.75 6.80 6.71
6 6.58 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 6.36 6.48 6.58 6.32 6.12 X
7 6.55 TRAORÉ Simon 1998 Sparta 6.29 6.38 6.55 6.39 X 6.42
8 6.45 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta 6.45 X X X X X
9 6.39 ROALD-ARBØL Mikkel 1992 Sparta X 6.29 6.39
10 6.20 LYNDERUP Martin 1991 Aalborg AM 6.20 6.02 6.07
11 6.14 PLASCHKE Jakob 1996 Aalborg AM 6.03 6.08 6.14
12 5.92 KJÆR Mathias Dahl 1992 AK Holstebro 5.65 5.92 X
13 5.86 LAKSAFOSS Trygvi 1994 Københavns IF 5.86 X X
14 5.85 SWANN Robin 1997 Odense Atletik / OGF 5.85 5.85 X
15 5.56 DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM 5.51 5.56 X
16 0.00 LARSEN Martin Dam 1998 Aalborg AM X X X
4.62 ANDERSEN Philip B 1994 NOR - KIF Friidrett 3.35 X 4.62
Kvinder senior - 200 meter - Day 1 at 16:30
Dansk rekord: 24.13 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - Birmingham (GBR) - 01-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 25.25 Martha Traoré - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
5 26.27 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 0.472
6 26.39 ANDERSE Nickoline Skifter 1998 Slagelse Atletik DELTA 0.122
7 26.59 MAURER Julia H 1993 Sparta 0.165
DNS BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
HEAT 1 / 2
1 PB 25.13 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
2 25.41 ANDERSEN Anna Thestrup 1995 Aarhus 1900
3 25.41 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
4 26.18 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
Kvinder senior - Højdespring - Day 1 at 16:30
Dansk rekord: 1.90 Pia Zinck 71 - Århus 1900 - Paris (FRA) - 07-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen 95 - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2014: 1.76 Sandra B Christensen - Amager AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 155 158 161 164 167 170 173 176 180
1 1.76 CHRISTENSEN Sandra B 1995 Amager AC O O O O O XXX
2 1.70 ANDERSEN Rikke 1998 Sparta O O O XO O XXX
3 1.67 DIEKEMA Mathilde 1994 Aarhus 1900 XO O O XXX
4 1.67 GERLIN Tina B 1998 Holte Atletik O O O O XO XXX
5 1.67 EJLERSEN Tine B. 1985 Aarhus 1900 XO O XO XXX
Mænd senior - 200 meter - Day 1 at 16:45
Dansk rekord: 21.17 Morten Jensen 82 - FIF Hillerød - Göteborg (SWE) - 19-02-2005
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 22.05 Peter Trajkovski - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
5 PB 22.38 HARTLING Nicolai 1994 Sparta 0.114
6 22.72 STÆRK Kasper 1983 Sparta 0.123
7 PB 22.72 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta 0.191
8 PB 22.77 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.133
HEAT 1 / 2
1 21.66 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta 0.156
2 22.06 KALISZ Mike 1989 Sparta 0.153
3 22.33 STRØM Emil 1993 Sparta 0.131
4 PB 22.33 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900 0.148
Kvinder senior - 800 meter - indledende - Day 1 at 17:05
Dansk rekord: 2.02.33 Heidi K. Jensen 66 - Sparta - Stockholm (SWE) - 17-02-2000
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost 94 - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.12.47 Maria Larsen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 Q 2.24.65 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
2 q 2.25.96 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
3 q 2.26.73 MICHELSEN Sarah 1995 Sparta
4 2.27.76 DAMGAARD Emilie Ørum 1998 Kolding KFUM
5 2.28.73 JENSEN Louise Høj 1997 AGF
HEAT 2 / 2
1 Q 2.19.24 JØRGENSEN Louise 1991 Københavns IF
2 PB q 2.20.41 RAVNHOLT Tanja 1987 Hvidovre AM
3 q 2.21.61 RYTTER Josefine 1994 Bagsværd AC
4 2.29.82 DAMM Michela 1998 Kolding KFUM
Mænd senior - 800 meter - indledende - Day 1 at 17:25
Dansk rekord: 1.42.67 Wilson Kipketer 72 - Sparta - Paris (FRA) - 09-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube 87 - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 1.54.74 Nick Jensen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 Q 1.56.68 JENSEN Nick R. 1991 Sparta
2 q 1.57.22 BOUHANIA Aladdin 1984 AGF
3 q 1.59.10 JENSEN Lukas 1997 Ballerup AK
4 q 2.00.49 LARSEN Christian Abild 1993 Aarhus 1900
5 2.03.41 BROZ August 1996 Randers Freja
HEAT 2 / 2
1 Q 2.01.11 HANSEN Kristian Ulbjerg 1996 Aalborg AM
2 q 2.01.50 CLAUSEN Christian 1996 Københavns IF
3 2.03.89 ZICKERT Nicolai 1984 Amager AC
4 2.04.58 FAGERLUND Morten 1986 Herning Løbeklub
Kvinder senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 12:40
Dansk rekord: 7.40 Lene Demsitz 59 - Sparta - Rødovre - 10-01-1988
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.62 Mathilde Kramer - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 4
1 Q 7.85 KALLON Rugiatu 1993 Sparta 0.214
2 q 7.97 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF 0.141
3 q 7.97 NISSEN Camilla F. R. 1990 Københavns IF 0.153
4 q 8.00 TØLLØSE Laura 1997 Sparta 0.200
5 8.24 VERMUND Anne Sofie 1993 Sparta 0.171
6 8.51 OLESEN Therese Helk 1999 Skive AM 0.148
HEAT 2 / 4
1 Q 7.77 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG 0.236
2 q 7.95 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Freja 0.137
3 q 8.00 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta 0.142
4 PB 8.16 MAURER Julia H 1993 Sparta 0.164
5 8.17 FOMSGAARD Klara Krøyer 1998 Herning GF Atletik/Motion 0.149
6 8.18 PEDERSEN Liv D. 1997 Københavns IF 0.337
7 8.45 VITALE Emma Giovanna 1993 Sparta 0.237
HEAT 3 / 4
1 PB Q 7.71 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900 0.113
2 q 7.90 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 0.175
3 q 7.92 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM 0.150
4 q 7.97 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 0.147
5 8.26 VERMUND Marie Caroline 1995 Sparta 0.163
6 8.34 MØLLER Laura 1994 Kolding KFUM
7 8.69 JAKOBSEN Marie Meldgaard 1996 Skive AM 0.164
HEAT 4 / 4
1 PB Q 7.77 MOTZKUS Camilla 1997 Odense Atletik / OGF 0.144
2 q 7.87 TRAORÉ Martha 1995 Sparta 0.157
3 q 8.02 PEDERSEN Emilie 1998 SAK 77 0.141
4 PB q 8.07 PORSHOLT Anne 1995 Esbjerg AM 0.152
5 q 8.12 LANG Helena Serita 1998 Aarhus 1900 0.163
6 8.42 NEXØ Anne Sofie 1989 Sparta 0.166
Mænd senior - 60 meter - indledende - Day 2 at 13:00
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht 78 - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 6.86 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 4
1 Q 6.73 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.108
2 q 7.27 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900 0.201
3 q 7.30 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM 0.191
4 7.38 KIRK Mathias 1996 Vejle IF 0.124
5 7.64 KLYSNER Jacob Møberg 1998 Aarhus 1900 0.200
DQ CHRISTIANSEN Alex Futtrup 1997 Kolding KFUM
DNS DRONGESEN Rune 1996 Viborg AM
HEAT 2 / 4
1 Q 6.97 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM 0.121
2 PB q 7.02 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.114
3 q 7.13 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900 0.194
4 q 7.13 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF 0.147
5 PB q 7.30 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM 0.127
6 7.53 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta 0.203
7 7.56 KORNUM Daniel 1992 Aarhus 1900 0.216
8 7.62 KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Viborg AM 0.136
HEAT 3 / 4
1 Q 7.07 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900 0.151
2 q 7.10 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta 0.159
3 q 7.23 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.151
4 q 7.28 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG 0.170
5 PB 7.33 KLERENS Frederik 1994 Odense Atletik / OGF 0.123
6 7.37 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM 0.143
7 7.43 ANDERSEN Philip B 1994 NOR - KIF Friidrett 0.156
DQ GUIDJE Alexandre 1994 Københavns IF
HEAT 4 / 4
1 Q 6.99 KALISZ Mike 1989 Sparta 0.149
2 PB q 7.08 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.141
3 q 7.17 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.129
4 PB q 7.19 STÆRK Kasper 1983 Sparta 0.140
5 PB 7.32 ELKROG Daniel 1989 AGF 0.140
6 7.42 KAASTRUP Rene 1975 Skive AM 0.137
7 7.53 FILSØ Kasper 1990 Skive AM 0.166
8 7.80 LOPDRUP Søren 1995 Odense Atletik / OGF 0.215
Kvinder senior - Stangspring - Day 2 at 14:00
Dansk rekord: 4.43 Caroline Bonde Holm 90 - Sparta - Bad Oyenhausen (GER) - 8-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen 86 - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm 90 - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 4.35 Caroline Bonde Holm - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 295 305 315 325 335 345 355 365 375 385 395 405 415 425
1 4.15 HOLM Caroline Bonde 1990 Sparta O O XXX
2 4.05 JENSEN Line Renée 1992 Sparta XXO O XXX
3 4.05 HØGH-PEDERSEN Iben 1994 Randers Freja O O XXO XXX
4 3.65 GULDBRANDSEN Mira 1998 Sparta O O O XO XXX
5 3.35 OLSEN Anne Sofie Hyldtoft 1994 Københavns IF XXO O O XXX
6 PB 3.35 GRØNBECH Laura 1999 Slagelse Atletik DELTA O O O O XO XXX
Mænd senior - Trespring - Day 2 at 14:00
Planke
Dansk rekord: 17.01 Anders Møller 77 - Århus 1900 - Malmö (SWE) - 12-02-2006
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller 77 - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2014: 15.73 Anders Møller - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 15.96 NIELSEN Peder 1988 Sparta X X 14.76 X X 15.96
2 14.02 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta X 13.79 X X X 14.02
3 13.22 ROALD-ARBØL Mikkel 1992 Sparta X 13.22 13.03 13.10 X 13.11
4 12.22 LAKSAFOSS Trygvi 1994 Københavns IF 12.02 12.19 12.22 - - -
5 11.84 KORANG Daniel 1996 Sparta X X 11.53 11.51 X 11.84
Kvinder senior - 60 meter - Day 2 at 14:05
Dansk rekord: 7.40 Lene Demsitz 59 - Sparta - Rødovre - 10-01-1988
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.62 Mathilde Kramer - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
9 PB 7.88 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta 0.136
10 7.94 NISSEN Camilla F. R. 1990 Københavns IF 0.145
11 7.95 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF 0.120
12 7.96 ROESSLER Sophie 1996 Aabenraa IG 0.143
13 7.99 PEDERSEN Emilie 1998 SAK 77 0.170
14 8.00 TØLLØSE Laura 1997 Sparta 0.201
15 PB 8.17 PORSHOLT Anne 1995 Esbjerg AM 0.146
16 8.18 LANG Helena Serita 1998 Aarhus 1900 0.189
HEAT 1 / 2
1 7.73 SÅNGREN Frida 1997 Aarhus 1900 0.133
2 PB 7.73 MOTZKUS Camilla 1997 Odense Atletik / OGF 0.135
3 7.78 KRAMER Mathilde U. 1993 Aabenraa IG 0.201
4 PB 7.86 JØRGENSEN Stella 1996 Esbjerg AM 0.141
5 7.90 KALLON Rugiatu 1993 Sparta 0.253
6 7.90 BUCHWALD Zarah 1995 Hvidovre AM 0.135
7 7.99 ØSTERGÅRD Louise 1994 Randers Freja 0.116
DNS TRAORÉ Martha 1995 Sparta
Mænd senior - 60 meter - Day 2 at 14:15
Dansk rekord: 6.65 Benjamin Hecht 78 - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 6.86 Morten Dalgaard Madsen - Skive AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 2 / 2
9 7.12 LUDVIGSEN Mathias 1982 Københavns IF 0.131
10 PB 7.13 STÆRK Kasper 1983 Sparta 0.116
11 7.20 BREDO Lukas 1997 Ballerup AK 0.131
12 7.22 SKØDT Dennis 1994 Skive AM 0.157
13 7.25 KJELDSEN Oliver R. 1995 Aarhus 1900 0.197
14 PB 7.29 JOHNSSON Arnór 1987 Hvidovre AM 0.116
15 7.32 LOLLE Anders 1996 Aabenraa IG 0.286
16 7.38 KLOCKMANN Lasse Bolther 1992 Esbjerg AM 0.153
HEAT 1 / 2
1 =AR, PB 6.71 MADSEN Morten Dalgaard 1995 Skive AM 0.116
2 PB 6.98 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM 0.131
3 7.00 KALISZ Mike 1989 Sparta 0.132
4 7.03 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900 0.136
5 =PB 7.04 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900 0.130
6 7.05 NIELSEN Frederik Schou 1996 Sparta 0.147
7 7.11 KNUDSEN Steffen Udengaard 1998 Aarhus 1900 0.152
DNS ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
Kvinder senior - 800 meter - Day 2 at 14:45
Dansk rekord: 2.02.33 Heidi K. Jensen 66 - Sparta - Stockholm (SWE) - 17-02-2000
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost 94 - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.12.47 Maria Larsen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.11.31 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
2 PB 2.11.79 MØRCK Mia Helene 1999 Bagsværd AC
3 2.12.37 RYTTER Josefine 1994 Bagsværd AC
4 PB 2.12.45 JØRGENSEN Louise 1991 Københavns IF
5 PB 2.18.92 RAVNHOLT Tanja 1987 Hvidovre AM
Mænd senior - Kuglestød - Day 2 at 14:50
7.26 kg
Dansk rekord: 21.63 Joachim B. Olsen 77 - Århus 1900 - Tallin (EST) - 25-02-2004
Spar Nord Arena rekord: 19.65 Kim Christensen 84 - Sparta - 28-02-2009
Dansk mester 2014: 19.02 Kim Juhl Christensen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 17.57 MERTZ Kennteh 1989 Sparta 17.01 17.22 17.42 17.42 17.57 17.27
2 16.96 LARSEN Lasse 1990 Sparta 16.10 16.96 X 16.90 16.70 16.71
3 15.11 SØRENSEN Thor 1989 Aalborg AM X X 15.05 15.11 X X
4 12.25 FARAMARZI Emil 1993 Aalborg AM X 11.50 12.25 11.74 12.00 12.08
5 0.00 LAURINAVICIUS Mantas (u) 1993 Aarhus 1900 X X X X X X
Mænd senior - 800 meter - Day 2 at 14:55
Dansk rekord: 1.42.67 Wilson Kipketer 72 - Sparta - Paris (FRA) - 09-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube 87 - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 1.54.74 Nick Jensen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 1.57.68 JENSEN Nick R. 1991 Sparta
2 1.58.56 CLAUSEN Christian 1996 Københavns IF
3 2.00.57 BOUHANIA Aladdin 1984 AGF
4 2.03.01 LARSEN Christian Abild 1993 Aarhus 1900
5 2.04.36 JENSEN Lukas 1997 Ballerup AK
DNF HANSEN Kristian Ulbjerg 1996 Aalborg AM
Kvinder senior - 400 meter - Day 2 at 15:10
Dansk rekord: 52.83 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 54.67 Stina Troest 94 - Amager AC - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 54.67 Stina Troest - Amager AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 56.11 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
2 PB 56.70 ANDERSEN Anna Thestrup 1995 Aarhus 1900
3 57.76 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
4 58.17 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
5 58.89 MØLLER Laura 1994 Kolding KFUM
6 1.01.38 KAUPANG Liv V. 1995 Aalborg AM
7 1.02.60 GREGERSEN Anne Ohrt 1999 Esbjerg AM
8 1.05.10 HEMMINGSEN Sabrina Kjær 1997 Odense Atletik / OGF
HEAT 1 / 2
4 58.17 GRAVERSGAARD Mette 1995 Aarhus 1900
6 1.01.38 KAUPANG Liv V. 1995 Aalborg AM
7 1.02.60 GREGERSEN Anne Ohrt 1999 Esbjerg AM
8 1.05.10 HEMMINGSEN Sabrina Kjær 1997 Odense Atletik / OGF
HEAT 2 / 2
1 56.11 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
2 PB 56.70 ANDERSEN Anna Thestrup 1995 Aarhus 1900
3 57.76 KEIDSER Joseffa 1995 Aarhus 1900
5 58.89 MØLLER Laura 1994 Kolding KFUM
Mænd senior - 400 meter - Day 2 at 15:30
Dansk rekord: 46.31 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - Stockholm (SWE) - 06-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 47.01 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 49.87 Christian Clausen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 47.72 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta
2 48.16 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM
3 PB 48.41 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
4 49.75 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900
5 50.20 STRØM Emil 1993 Sparta
6 50.74 ALM Lasse Møller 1991 Aarhus 1900
7 51.18 JØRGENSEN Brian O. 1974 Københavns IF
8 51.44 BRUSELIUS Andreas 1995 Vejle IF
9 PB 51.59 HVELPLUND Simon 1984 Sparta
10 PB 53.39 BROCKDORFF Karl-Gustav 1999 Aalborg AM
11 55.51 JAQUE Klaus Præst 1992 Københavns IF
12 55.84 STÆRMOSE Tobias 1991 Aarhus 1900
HEAT 1 / 4
5 50.20 STRØM Emil 1993 Sparta 0.176
DQ KNUDSEN Simon Bøhrns 1999 Viborg AM
DNS JENSEN Rasmus 1995 Odense Atletik / OGF
HEAT 2 / 4
7 51.18 JØRGENSEN Brian O. 1974 Københavns IF 0.140
10 PB 53.39 BROCKDORFF Karl-Gustav 1999 Aalborg AM 0.212
12 55.84 STÆRMOSE Tobias 1991 Aarhus 1900 0.166
HEAT 3 / 4
6 50.74 ALM Lasse Møller 1991 Aarhus 1900 0.160
8 51.44 BRUSELIUS Andreas 1995 Vejle IF 0.206
9 PB 51.59 HVELPLUND Simon 1984 Sparta 0.172
11 55.51 JAQUE Klaus Præst 1992 Københavns IF 0.178
HEAT 4 / 4
1 47.72 EKELUND-ARENANDER Nick 1989 Sparta 0.168
2 48.16 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg AM 0.201
3 PB 48.41 HARTLING Nicolai 1994 Sparta 0.118
4 49.75 SØNDERGAARD Emil 1996 Aarhus 1900 0.156
Kvinder senior - Trespring - Day 2 at 15:30
Planke
Dansk rekord: 13.58 Dorthe Jensen 73 - Århus 1900 - Paris (FRA) - 07-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 12.87 Janne Nielsen 93 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 12.87 Janne Nielsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 12.52 NIELSEN Janne 1993 Aarhus 1900 X X 12.52 X 12.48 X
11.22 HØGBERGET Maren 1989 Sparta X 11.22 11.17 10.97 10.94 11.19
Mænd senior - Højdespring - Day 2 at 15:45
Dansk rekord: 2.27 Michael Mikkelsen 66 - Sparta - Glasgow (GBR) - 04-03-1990
2.27 Janick Klausen 93 - Århus 1900 - Paris (FRA) - 04-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen 93 - Århus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2014: 2.03 Jonas Kløjgaard - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 165 170 175 180 185 188 191 194 197 200 203 206 210 214 218
1 2.14 JENSEN Jonas Kløjgård 1996 Aarhus 1900 O O O O O XO XXX
2 2.03 BOUZIAD Massin Ait 1995 Sparta O O XXO O O XO XXO XXX
3 1.94 JEPPESEN Andreas 1988 Esbjerg AM O O XO XXX
4 1.91 SØRENS Frederik Neergaard 1996 Skive AM XO XO XXX
5 1.88 DYSTERDICH Sebastian 1995 Skive AM O O O XXX
6 1.85 RANNING Albert 1998 Københavns IF O O O O XXO XXX
7 1.85 LARSEN Mads Moos 1995 Viborg AM O XXO XXO XXX
Kvinder senior - 3000 meter - Day 2 at 16:00
Dansk rekord: 9.19.64 Rikke Pedersen 75 - Trongårdens IF - Indianapolis (USA) - 08-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 9.32.68 Simone Glad 90 - Odense Atletik/OGF - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 9.32.68 Simone Glad - Odense Atletik / OGF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 DR, PB 9.19.56 LARSEN Maria 1996 Københavns IF
2 9.19.98 MØLLER Sara Sig 1983 Sparta
3 9.50.55 SCHULZ Line K 1996 Aalborg AM
4 10.36.03 JØRGENSEN Dorthea 1998 Kolding KFUM
Mænd senior - 3000 meter - Day 2 at 16:15
Dansk rekord: 7.44.76 Mogens Guldberg 63 - Sparta - Sevilla (ESP) - 10-03-1991
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal 81 - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 8.18.92 Thijs Nijhuis - Viborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 PB 8.26.87 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
2 PB 8.29.52 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
3 DUR 8.40.29 LINDGREEN Andreas 1998 Sparta
4 PB 8.49.52 BÆRNTHSEN Sebastian 1998 Hvidovre AM
5 8.55.95 ABRAHAMSSON Bo 1976 Københavns IF
6 8.58.10 SKAANING Mads 1995 Sparta
7 8.58.60 MOGENSEN Frederik 1998 Amager AC
8 9.01.56 JENSEN Paulo 1979 Sparta
9 9.02.53 CHO Mihn Kyun 1994 Sparta
10 9.05.18 MADSEN Christoffer T. 1992 Københavns IF
11 9.07.77 NIELSEN René 1974 Skive AM
12 9.14.33 DEWETT Magnus 1995 Herning Løbeklub
13 9.39.15 KREILER Heine 1994 Skive AM
HEAT 1 / 2
3 DUR 8.40.29 LINDGREEN Andreas 1998 Sparta
4 PB 8.49.52 BÆRNTHSEN Sebastian 1998 Hvidovre AM
8 9.01.56 JENSEN Paulo 1979 Sparta
10 9.05.18 MADSEN Christoffer T. 1992 Københavns IF
13 9.39.15 KREILER Heine 1994 Skive AM
HEAT 2 / 2
1 PB 8.26.87 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik / OGF
2 PB 8.29.52 SKOV Kasper 1992 Odense Atletik / OGF
5 8.55.95 ABRAHAMSSON Bo 1976 Københavns IF
6 8.58.10 SKAANING Mads 1995 Sparta
7 8.58.60 MOGENSEN Frederik 1998 Amager AC
9 9.02.53 CHO Mihn Kyun 1994 Sparta
11 9.07.77 NIELSEN René 1974 Skive AM
12 9.14.33 DEWETT Magnus 1995 Herning Løbeklub
8.23.46 HOVLANDSDAL Erik 1989 NOR - Norna-Salhus IL
Kvinder senior - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 16:45
Dansk rekord: 1.41.36 Annelouise V. Jensen, Tine Bach Ejlersen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Århus 1900 - Skive - 26-02-2012
1.42.96 Trine Andersson, Charlotte Beiter, Julie Widstrup, Ane Skak - Landsholdet - Stange (NOR) - 01-02-1992
Spar Nord Arena rekord: 1.41.36 Annelouise V. Jensen, Tine Bach Ejlersen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Århus 1900 - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 1.41.84 Mette Graversgaard, Tine Bach Ejlersen, Annelouise Villum Jensen, Anna Thestrup Andersen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 1.41.58 Aarhus 1900 Aarhus 1900
2 1.42.21 Sparta I Sparta
3 1.44.16 KIF Københavns IF
4 1.51.05 Aalborg AM Aalborg AM
5 1.51.77 Skive AM Skive AM
HEAT 1 / 2
3 1.44.16 GLENNER-FRANDSEN Astrid, NISSEN Annemarie, PEDERSEN Liv D., NISSEN Camilla F. R. KIF 0.140
4 1.51.05 NEDERGAARD Anna, NYBY Helene, KAUPANG Liv V., VEDEL Cassandra Lobo Aalborg AM 0.152
HEAT 2 / 2
1 1.41.58 GRAVERSGAARD Mette, EJLERSEN Tine B., KEIDSER Joseffa, ANDERSEN Anna Thestrup Aarhus 1900 0.167
2 1.42.21 BOMME Emma Beiter, MAURER Julia H, TØLLØSE Laura, KIRKEGAARD Anne Sofie Sparta I 0.175
5 1.51.77 BRAMMER Amalie, OLESEN Therese Helk, JAKOBSEN Marie Meldgaard, MADSEN Rikke Skive AM 0.175
Mænd senior - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 17:00
Dansk rekord: 1.25.10 Morten D. Madsen, Andreas Martinsen, Emil Strøm, Ekelund-Arenander - Landsholdet - Bærum (NOR) - 14-02-2015
1.27.08 Mike Kalisz, Nicklas Hyde, Nicklas Müller, Morten Jensen - Sparta - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 1.27.08 Mike Kalisz, Nicklas Hyde, Nicklas Müller, Morten Jensen - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 1.29.71 Frederik Peschardt, Christian Lind Nielsen, Peder Pawel Nielsen, Andreas Martinsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 DR 1.26.70 Sparta I Sparta
2 1.28.28 Aarhus 1900 I Aarhus 1900
3 1.31.46 KIF Københavns IF
4 1.31.58 Sparta II Sparta
5 1.31.69 Skive AM Skive AM
6 1.34.10 Aarhus 1900 II Aarhus 1900
HEAT 1 / 2
3 1.31.46 GUIDJE Alexandre, JØRGENSEN Brian O., STORGAARD Emil, LUDVIGSEN Mathias KIF 0.169
5 1.31.69 MADSEN Morten Dalgaard, SKØDT Dennis, FILSØ Kasper, KAASTRUP Rene Skive AM 0.219
6 1.34.10 KLYSNER Jacob Møberg, ALM Lasse Møller, STÆRMOSE Tobias, KJELDSEN Oliver R. Aarhus 1900 II 0.196
HEAT 2 / 2
1 DR 1.26.70 KALISZ Mike, STRØM Emil, HARTLING Nicolai, EKELUND-ARENANDER Nick Sparta I 0.149
2 1.28.28 HANSEN Simon, MARTINSEN Andreas, KNUDSEN Steffen Udengaard, SØNDERGAARD Emil Aarhus 1900 I 0.159
4 1.31.58 PEDERSEN Sebastian, NIELSEN Frederik Schou, HVELPLUND Simon, STÆRK Kasper Sparta II 0.222