DMU • 2015 Aug 22 - Aug 23 • Hvidovre Stadion • Hvidovre

ALL

 

 

Piger 16-17 år - 400 meter hæk - Day 1 at 10:30
76.2 cm, 10 hække, 45.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 687 76.8 76.8 Therese Johansen 1999 Århus 1900 A/M
3 668 68.28 68.28 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Århus 1900 A/M
4 666 64.04 64.04 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Århus 1900 A/M
5 385 65.20 65.20 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM
6 644 69.20 69.20 Cornelia Andersen Slej 1999 Århus 1900 A/M
Piger 16-17 år - Trespring - Day 1 at 12:00
Planke
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 158 9.28 Sofie Revall 1998 Greve Atletik
2 685 9.44 9.44 Thea H. Nielsen 1998 Århus 1900 A/M
3 283 10.08 10.36 Rita Wilcke 1999 Københavns IF
4 671 9.61 9.68 Marita Káradóttir 1998 Århus 1900 A/M
5 384 9.65 Louise Østergård 1999 SIK 80 Sæby
6 222 10.33 Simone Björk Lautrup 1998 IK Hellas
7 599 10.05 10.05 Helene Nyby 1999 Aalborg AM
8 136 11.11 Sophia Kmit Mikkelsen 1999 Frederiksberg IF
Piger 16-17 år - 4 x 100 m stafet - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 Helena S. Lang, Mai Stæhr Rødtnes, Liv Stæhr Rødtnes, Cornelia Andersen Slej Århus 1900 1.hold
2 Katrine Koch Jacobsen, Anne Sofie Kirkegaard, Emma Beiter Bomme, Simone Hjort Sparta 1.hold
3 Emilie Pedersen, Frida Selmer, Lærke Kreiberg, Josefine Bundgaard-Hansen SAK77
4 Amalie Brammer Kristianse, Sarah W. Jensen, Maja Clement Frederiksen, Therese Helk Olesen Skive AM
5 Pernille Schmidt, Karen Mølgaard Rasmussen, Caroline Højgaard, Julie Bøye AGF Atletik
6 Louise Wessel Leroy, Ane Kjærgaard, Leonora Hede, Mathilde Søndergaard Jeps Sparta 2.hold
SCRATCH
1 DNS Hvidovre AM
2 DNS Odense Atletik
3 DNS Århus 1900 2.hold
Piger 16-17 år - Kuglestød - Day 1 at 13:10
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 222 10.75 Simone Björk Lautrup 1998 IK Hellas
2 396 11.27 11.27 Maja Clement Frederiksen 1998 Skive AM
3 452 12.71 13.28 Emilie R. Hansen 1999 Sparta
4 381 11.59 Anne Farum 1999 SIK 80 Sæby
5 434 12.81 12.81 Ayoe B Røbel 1998 Sparta
6 215 15.59 15.59 Thea Jensen 1999 Hvidovre AM
7 414 13.86 13.94 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
8 141 12.43 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik
9 415 10.82 11.30 Viktoria Andersen 1998 Slagelse Atletik DELTA
10 679 12.72 12.72 Sarah Bahat 1999 Århus 1900 A/M
11 477 13.82 13.82 Karoline Mangor 1998 Sparta
Piger 16-17 år - 1500 meter - Day 1 at 13:40
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 234 4.48.23 4.42.04 Dorthea Jørgensen 1998 Kolding KFUM
2 470 5.00.88 5.00.88 Johanna Munch Skylv 1999 Sparta
3 445 4.46.23 4.46.23 Clara Kall 1999 Sparta
4 107 5.17.48 Frederikke Bilgrav 1999 Esbjerg AM
5 239 4.49.39 4.49.39 Michela Damm 1998 Kolding KFUM
6 9 4.58.38 4.45.73 Kirsten Wiborg Jensen 1998 AGF Atletik
7 190 Helene Holm Gottlieb 1998 Holte Atletik
8 42 4.34.08 4.34.08 Mia Helene Mørck 1999 Bagsværd AC
9 292 4.56.40 4.56.40 Caroline Løvenstein Vegeb 1998 Køge Atletik
10 670 5.47.59 5.47.59 Marie Halkjær Dupont 1998 Århus 1900 A/M
11 340 5.22.78 5.22.78 Camilla Øhrmann 1999 Randers Freja
12 75 5.36.06 5.25.34 Mathilde Riis 1999 Ballerup AK
Piger 16-17 år - Hammerkast - Day 1 at 14:15
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 381 30.51 Anne Farum 1999 SIK 80 Sæby
2 215 45.83 49.44 Thea Jensen 1999 Hvidovre AM
3 438 49.28 49.28 Cecilia Kaderkova 1999 Sparta
4 415 31.79 31.79 Viktoria Andersen 1998 Slagelse Atletik DELTA
5 427 38.62 38.62 Anne Krarup Knudsen 1998 Sparta
6 352 33.07 33.07 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja
7 414 43.86 44.10 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
8 225 46.68 46.68 Laura Pauska 1999 IK Olyimpia
SCRATCH
1 378 DNS 22.22 Ulrikke Lundstrøm Anderse 1999 SAK77
Piger 16-17 år - 100 meter - indledende - Day 1 at 14:45
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 6 - Regel: Q: 1, q: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 525 13.11 13.11 Simone Hjort 1999 Sparta
3 361 12.47 Emilie Pedersen 1998 SAK77
4 441 12.63 12.63 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta
5 499 13.22 13.22 Mathilde Søndergaard Jeps 1999 Sparta
HEAT 2 / 3
2 410 13.55 13.46 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
3 653 12.88 12.88 Helena S. Lang 1998 Århus 1900 A/M
4 453 12.27 12.27 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta
5 12 13.35 13.35 Pernille Schmidt 1999 AGF Atletik
6 385 12.79 12.79 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM
HEAT 3 / 3
2 63 12.98 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK
3 209 13.76 13.76 Julie Kretzschmer 1999 Hvidovre AM
4 424 13.22 13.22 Ane Kjærgaard 1998 Sparta
5 414 12.79 12.73 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
6 428 12.46 12.46 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
SCRATCH
1 203 DNS 12.98 12.98 Cassie Skjærbæk 1999 Hvidovre AM
2 482 DNS 13.48 13.42 Leonora Hede 1998 Sparta
3 404 DNS 12.66 12.66 Sarah W. Jensen 1999 Skive AM
Piger 16-17 år - Højdespring - Day 1 at 15:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 499 1.55 1.55 Mathilde Søndergaard Jeps 1999 Sparta
2 679 DNS 1.62 1.62 Sarah Bahat 1999 Århus 1900 A/M
3 222 1.51 Simone Björk Lautrup 1998 IK Hellas
4 358 1.43 1.43 Lise Louise Pedersen 1999 Rødding Atletik Klub
5 192 1.60 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik
6 485 1.49 1.51 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta
7 198 1.72 Tina Bischoff Gerlin 1998 Holte Atletik
8 515 1.73 1.73 Rikke Andersen 1998 Sparta
9 451 1.50 1.53 Emilie Persson 1999 Sparta
Piger 16-17 år - Spydkast - Day 1 at 15:45
500 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 381 30.81 Anne Farum 1999 SIK 80 Sæby
2 218 34.15 Amailie Nielsen 1998 IK Hellas
3 671 33.57 36.79 Marita Káradóttir 1998 Århus 1900 A/M
4 283 29.13 31.85 Rita Wilcke 1999 Københavns IF
5 244 41.12 41.12 Liv Cantby 1999 Korsør AM
6 679 43.66 43.73 Sarah Bahat 1999 Århus 1900 A/M
7 396 34.13 36.88 Maja Clement Frederiksen 1998 Skive AM
8 141 45.57 45.57 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik
SCRATCH
1 515 DNS 33.09 33.09 Rikke Andersen 1998 Sparta
Piger 16-17 år - 2000 meter forh. - Day 1 at 16:35
76.2 cm, 18 forhindringer, 5 vandgrave
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 644 7.49.04 7.38.03 Cornelia Andersen Slej 1999 Århus 1900 A/M
2 432 8.08.56 8.08.56 Astrid Bager 1999 Sparta
3 307 7.41.45 Freja Blom 1999 Odense Atletik/OGF
Piger 16-17 år - 100 meter - Day 1 at 17:25
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 653 12.78 12.88 Helena S. Lang 1998 Århus 1900 A/M
2 361 12.47 Emilie Pedersen 1998 SAK77
3 428 12.21 12.46 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
4 453 12.36 12.27 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta
5 441 12.70 12.63 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta
6 63 12.93 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK
Piger 16-17 år - 400 meter - Day 1 at 18:40
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 471 1.04.36 1.04.36 Johanne Wiedemann Simonse 1999 Sparta
3 618 67.52 67.52 Mathilde Pedersen 1999 Aalborg AM
4 235 1.02.98 1.02.98 Emilie Damgaard 1998 Kolding KFUM
5 129 1.04.61 Jasmin Gade 1999 Frederiksberg IF
HEAT 2 / 2
1 668 61.69 61.69 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Århus 1900 A/M
2 291 59.13 58.62 Anna Sommer Hauge 1998 Køge Atletik
3 428 54.17 54.17 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
4 666 58.96 58.96 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Århus 1900 A/M
5 410 61.04 61.04 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
6 85 62.90 Tessa June Strand 1998 Ballerup AK
SCRATCH
1 42 DNS 57.16 57.16 Mia Helene Mørck 1999 Bagsværd AC
2 114 DNS 1.02.9 1.02.9 Nina Krarup 1999 Esbjerg AM
Piger 16-17 år - 100 meter hæk - indledende - Day 2 at 09:20
76.2 cm, 10 hække, 13.00 / 8.50 / 10.50
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 6 - Regel: Q: 1, q: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 352 17.40 17.40 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja
2 611 DNS 16.67 16.67 Laura Lund 1998 Aalborg AM
3 666 15.06 15.06 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Århus 1900 A/M
4 343 15.47 15.47 Josephine Skipper 1998 Randers Freja
5 358 18.96 18.96 Lise Louise Pedersen 1999 Rødding Atletik Klub
6 385 15.37 15.37 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM
HEAT 2 / 2
1 337 17.49 17.49 Amalie B. Petersen 1998 Randers Freja
2 478 15.28 15.28 Katrine Koch Jacobsen 1999 Sparta
3 668 15.15 15.15 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Århus 1900 A/M
4 192 16.67 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik
5 639 15.87 15.87 Caroline Graversgaard Joh 1998 Århus 1900 A/M
6 485 18.15 18.15 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta
SCRATCH
1 482 DNS 16.66 16.66 Leonora Hede 1998 Sparta
Piger 16-17 år - 800 meter - Day 2 at 10:20
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 14 2.47.76 Anne Zederkof Christoffer 1998 AK Holstebro
2 618 2.33.24 2.33.13 Mathilde Pedersen 1999 Aalborg AM
3 470 2.27.34 2.25.88 Johanna Munch Skylv 1999 Sparta
4 75 2.37.04 2.28.98 Mathilde Riis 1999 Ballerup AK
5 224 2.45.47 Sophie Dyrekær Gudsøe 1998 IK Hellas
6 432 2.34.97 2.34.97 Astrid Bager 1999 Sparta
7 114 DNS 2.22.10 2.22.10 Nina Krarup 1999 Esbjerg AM
HEAT 2 / 2
1 307 2.24.59 Freja Blom 1999 Odense Atletik/OGF
2 235 DNS 2.22.23 2.19.48 Emilie Damgaard 1998 Kolding KFUM
3 42 2.09.73 2.09.73 Mia Helene Mørck 1999 Bagsværd AC
4 292 2.19.43 2.19.26 Caroline Løvenstein Vegeb 1998 Køge Atletik
5 190 2.11.80 Helene Holm Gottlieb 1998 Holte Atletik
6 291 2.17.85 2.17.85 Anna Sommer Hauge 1998 Køge Atletik
7 239 2.21.94 2.19.33 Michela Damm 1998 Kolding KFUM
Piger 16-17 år - 200 meter - Day 2 at 12:00
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 85 28.26 Tessa June Strand 1998 Ballerup AK
3 485 28.94 28.25 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta
4 209 28.12 28.12 Julie Kretzschmer 1999 Hvidovre AM
5 192 28.14 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik
6 97 26.71 Anne Ohrt Gregersen 1999 Esbjerg AM
HEAT 2 / 3
1 129 27.96 Jasmin Gade 1999 Frederiksberg IF
2 525 27.49 27.49 Simone Hjort 1999 Sparta
3 63 26.99 26.99 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK
4 410 27.34 27.2 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
5 644 27.96 27.96 Cornelia Andersen Slej 1999 Århus 1900 A/M
6 12 28.03 28.03 Pernille Schmidt 1999 AGF Atletik
HEAT 3 / 3
1 404 26.15 26.15 Sarah W. Jensen 1999 Skive AM
2 414 26.13 26.13 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
3 428 24.51 24.51 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
4 361 25.72 Emilie Pedersen 1998 SAK77
5 441 26.14 26.14 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta
6 141 26.21 26.21 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik
SCRATCH
1 263 DNS 28.06 Isa B. Rich 1998 Københavns IF
2 453 DNS 25.00 25.00 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta
Piger 16-17 år - Stangspring - Day 2 at 13:25
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 302 3.10 Bjørg Nowack 1999 Odense Atletik/OGF
2 504 3.72 3.72 Mira Guldbrandsen 1998 Sparta
3 343 3.30 3.85 Josephine Skipper 1998 Randers Freja
4 312 2.25 Krista Stenstrøm 1999 Odense Atletik/OGF
5 311 2.45 Katrine Hjelmborg 1999 Odense Atletik/OGF
6 660 2.60 2.60 Karoline F Madsen 1999 Århus 1900 A/M
7 303 2.84 Camille Frederiksen 1999 Odense Atletik/OGF
8 682 2.50 2.50 Sofie Johanning Garset 1999 Århus 1900 A/M
SCRATCH
1 181 DNS 2.90 2.92 Johanne Auener 1998 Herlufsholm GATM
2 377 DNS 3.00 Signe Skov Jensen 1998 SAK77
Piger 16-17 år - Vægtkast - Day 2 at 13:30
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 225 13.62 13.62 Laura Pauska 1999 IK Olyimpia
2 215 15.28 15.28 Thea Jensen 1999 Hvidovre AM
Piger 16-17 år - 100 meter hæk - Day 2 at 13:35
76.2 cm, 10 hække, 13.00 / 8.50 / 10.50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 639 16.15 15.87 Caroline Graversgaard Joh 1998 Århus 1900 A/M
2 478 15.50 15.28 Katrine Koch Jacobsen 1999 Sparta
3 666 15.23 15.06 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Århus 1900 A/M
4 668 15.24 15.15 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Århus 1900 A/M
5 385 15.54 15.37 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM
6 343 16.42 15.47 Josephine Skipper 1998 Randers Freja
Piger 16-17 år - Længdespring - Day 2 at 13:45
Planke
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 222 4.95 Simone Björk Lautrup 1998 IK Hellas
2 136 5.13 Sophia Kmit Mikkelsen 1999 Frederiksberg IF
3 653 DNS 5.15 5.26 Helena S. Lang 1998 Århus 1900 A/M
4 599 4.87 Helene Nyby 1999 Aalborg AM
5 485 4.79 4.86 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta
6 414 5.39 5.53 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
7 424 4.98 4.98 Ane Kjærgaard 1998 Sparta
8 453 5.55 5.65 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta
9 141 5.41 5.41 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik
10 525 5.42 5.42 Simone Hjort 1999 Sparta
11 471 4.72 4.81 Johanne Wiedemann Simonse 1999 Sparta
12 135 4.93 Sofie Tidsvilde 1998 Frederiksberg IF
13 192 5.05 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik
SCRATCH
1 499 DNS 5.05 5.05 Mathilde Søndergaard Jeps 1999 Sparta
2 679 DNS 5.07 5.07 Sarah Bahat 1999 Århus 1900 A/M
Piger 16-17 år - 3000 meter - Day 2 at 15:25
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 340 Camilla Øhrmann 1999 Randers Freja
2 9 10.26.40 10.19.73 Kirsten Wiborg Jensen 1998 AGF Atletik
3 68 12.04.52 Kamilla Kajbæk 1999 Ballerup AK
4 77 13.10.96 12.27.91 Natasha Clausen 1999 Ballerup AK
5 234 10.19.54 1.05.99 Dorthea Jørgensen 1998 Kolding KFUM
6 445 10.03.83 10.03.83 Clara Kall 1999 Sparta
7 670 12.11 Marie Halkjær Dupont 1998 Århus 1900 A/M
8 107 11.22.03 Frederikke Bilgrav 1999 Esbjerg AM
9 188 11.05.49 Caroline Amalie Jensen 1999 Holte Atletik
SCRATCH
1 6 DNS Johanne Astrup Rsmussen 1999 AGF Atletik
Piger 16-17 år - Diskoskast - Day 2 at 16:50
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 215 41.73 41.73 Thea Jensen 1999 Hvidovre AM
2 434 26.90 26.90 Ayoe B Røbel 1998 Sparta
3 415 22.10 22.10 Viktoria Andersen 1998 Slagelse Atletik DELTA
4 427 29.06 29.06 Anne Krarup Knudsen 1998 Sparta
5 438 23.24 23.24 Cecilia Kaderkova 1999 Sparta
6 209 22.78 22.78 Julie Kretzschmer 1999 Hvidovre AM
7 687 22.97 22.97 Therese Johansen 1999 Århus 1900 A/M
8 290 34.93 34.93 Ane Riber 1999 Køge Atletik
9 35 21.16 21.16 Christine Tilling 1999 Bagsværd AC
10 293 38.34 38.34 Cathrine Trodsøe 1999 Køge Atletik
11 225 29.56 29.56 Laura Pauska 1999 IK Olyimpia
12 381 31.23 Anne Farum 1999 SIK 80 Sæby
Piger 16-17 år - 1000 m stafet - Day 2 at 17:50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 Caroline Graversgaard Joh, Cornelia Andersen Slej, Mai Stæhr Rødtnes, Liv Stæhr Rødtnes Århus 1900 1.hold
2 Mathilde Søndergaard Jeps, Ane Kjærgaard, Simone Hjort, Johanne Wiedemann Simonse Sparta 2.hold
3 Katrine Koch Jacobsen, Cecilie Schou-Nielsen, Emma Beiter Bomme, Anne Sofie Kirkegaard Sparta 1.hold
4 Katarina Hessner Hansen, Rose Due, Tine Østergaard, Mia Helene Mørck Bagsværd AC P17
5 Lærke Kreiberg, Emilie Pedersen, Frida Selmer, Josefine Bundgaard-Hansen SAK77
6 Camille Frederiksen, Bjørg Nowack, 1998, Freja Blom Odense Atletik
SCRATCH
1 DNS Skive AM
2 DNS Århus 1900 2.hold