DMU holdfinale - drenge 16-19 år • 2016 Sep 24 • Ballerup Atletik Stadion • Ballerup

ALL

 

 

Drenge 16-19 år - Længdespring - Day 1 at 12:00
Planke
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 7.09 (+0.0) 935 Sebastian Pedersen 1997 Sparta 7.09 (+0.0) 7.08 (+0.0) X 6.93 (-0.4) 7.02 (+0.7) 6.85 (+0.0)
2 6.71 (+0.0) Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta X X 6.58 (+0.0) 6.71 (+0.0) X X
3 6.67 (+0.0) 848 Peter Andersson 1999 Greve Atletik 5.79 (-1.4) 6.62 (+0.0) 6.61 (+0.1) X 6.67 (+0.0) 6.41 (+0.8)
4 6.63 (+0.0) 840 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900 5.18 (+0.2) 6.57 (+0.0) 6.63 (+0.0) 6.56 (+0.1) 5.33 (+0.0) X
5 6.51 (+1.6) 815 Emil Ipsen 1999 Ballerup AK 6.51 (+1.6) X X X X X
6 5.76 (+0.0) 662 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik 5.25 (+0.0) 5.76 (+0.0) 5.75 (+0.0) 5.76 (+0.0) X 5.61 (+0.0)
7 5.66 (+0.0) Frankly Dadey 1999 Greve Atletik X X X 5.66 (+0.0) X X
Drenge 16-19 år - Kuglestød - Day 1 at 12:00
6.0 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 19.09 1067 Marcus Thomsen 1998 Aarhus 1900 19.05 X 19.09 X 18.73 X
2 13.01 706 Asger Østerby 1997 Greve Atletik 12.57 12.84 X 12.48 12.77 13.01
3 12.71 688 Alexander Haugeby 2000 Sparta 12.71 X 12.69 X X X
4 11.91 641 Rasmus Jensen 1999 Ballerup AK X X 11.91 X X X
5 11.67 627 Frederik Jensen 1997 Odense Atletik 10.17 11.10 11.67 11.23 X X
6 9.46 Philip Vegge 2000 Greve Atletik 9.46 X X 7.98 X X
DNS Andreas Sandfeld Hansen 1999 Sparta
Drenge 16-19 år - 110 meter hæk - Day 1 at 12:45
99.1 cm, 10 hække, 13.72 / 9.14 / 14.02
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
SUMMARY
1 15.40 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik
2 15.82 Jacob Hvorup 1999 Sparta
3 16.10 Mads Lund 2000 Sparta
4 16.84 Frederik Randrup 1997 Odense Atletik
5 17.65 Andreas Land 2000 Odense Atletik
6 19.18 Kasper Bang 1997 Aarhus 1900
HEAT 1 / 2 - Wind: -2.8
1 15.40 832 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik
3 16.10 Mads Lund 2000 Sparta
5 17.65 Andreas Land 2000 Odense Atletik
6 19.18 344 Kasper Bang 1997 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2 - Wind: +1.5
2 15.82 768 Jacob Hvorup 1999 Sparta
4 16.84 621 Frederik Randrup 1997 Odense Atletik
DNS Mathias Astrup 1999 Greve Atletik
Drenge 16-19 år - Hammerkast - Day 1 at 13:00
6.0 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 51.86 756 Stefan Lehnert 1999 Ballerup AK 51.03 50.78 51.86 51.15 49.50 48.40
2 49.66 722 August Hallberg 1998 Sparta 48.32 48.17 49.66 49.07 49.21 X
3 49.37 Mathias Kveiborg 2000 Ballerup AK X X 45.35 49.37 X X
4 46.07 668 Philip Vegge 2000 Greve Atletik 43.45 X 42.28 42.65 41.39 46.07
5 45.57 661 Nicolai Matthiesen 1997 Odense Atletik X 42.81 45.57 X 44.97 X
6 43.47 Andreas Matthiesen 1998 Odense Atletik X X X 43.47 X X
7 25.80 Alexander Haugeby 2000 Sparta 22.97 25.34 22.99 24.29 25.80 X
8 18.89 260 Tais Kjær 2000 Aarhus 1900 17.30 18.89 X X X X
Drenge 16-19 år - Stangspring - Day 1 at 13:30
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 180 200 210 220 230 240 250 260 280 290 300 310 320 330 340 350 360 370 380 400 410 420 430 440
1 4.30 785 Oliver Durafour 1997 Ballerup AK XO XXO XXX
2 4.20 758 Aske Petersen 1998 Sparta O XO O XO XXX
3 3.70 623 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik O O XO O O O O O XXX
4 3.70 623 Robin Swann 1997 Odense Atletik O XXO XXX
5 3.70 Frederik Engborg Thede 2000 Sparta O XXO O XXO XXX
6 2.90 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik XO XO XXX
7 2.50 307 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900 XO O O XXO O XO O XXX
Drenge 16-19 år - 100 meter - Day 1 at 13:45
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
Wind: +0.3
1 10.84 934 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900
2 11.22 822 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta
3 11.22 Sebastian Pedersen 1997 Sparta
4 11.55 731 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik
5 11.86 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900
6 12.01 613 Frederik Randrup 1997 Odense Atletik
7 12.28 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik
Drenge 16-19 år - Højdespring - Day 1 at 14:25
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 145 150 155 160 165 170 175 181 187 190
1 1.90 800 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900 O O O O
2 1.75 665 Emil Ipsen 1999 Ballerup AK O O O XX
3 1.75 665 Mads Lund 2000 Sparta XXO O XXX
4 1.70 621 Tobias Rendbæk 2000 Odense Atletik O XXO O XXX
5 1.65 577 Henning Elmer 1999 Greve Atletik O XO O XXO O XXX
DNS Aske Petersen 1998 Sparta
Drenge 16-19 år - Spydkast - Day 1 at 15:00
800 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 55.04 738 Arthur W. Petersen 1999 Sparta 51.78 55.04 52.58 51.78 X 50.67
2 50.17 670 Steffen Sjørslev 1997 Greve Atletik 48.31 50.17 47.41 49.20 X X
3 49.25 Nikolaj Graves 1998 Sparta 47.26 47.11 49.25 48.38 49.05 48.41
4 45.59 607 Stefan Lehnert 1999 Ballerup AK 45.59 44.70 44.85 X X 45.36
5 41.15 545 Frederik Jensen 1997 Odense Atletik 36.38 39.94 41.15 X X X
6 35.01 460 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900 31.63 35.01 X X X X
7 29.63 Andreas Matthiesen 1998 Odense Atletik 29.26 29.10 X 29.63 X X
Drenge 16-19 år - 5000 meter - Day 1 at 15:15
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 14.55.06 824 Andreas Lindgreen 1998 Sparta
2 16.18.87 Malthe Nielsen 1999 Sparta
3 16.27.23 569 Magnus Nymann 2000 Aarhus 1900
4 16.31.35 559 Peter Christian Wildt 1998 Odense Atletik
5 16.44.78 526 Joachim Rønsholt 1999 Ballerup AK
6 21.58.36 41 Mads Emil Mikkelsen 1997 Greve Atletik
Drenge 16-19 år - Trespring - Day 1 at 16:15
Planke
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 13.05 (-0.4) 733 Peter Andersson 1999 Greve Atletik 12.62 (+0.0) 12.84 (+0.0) 12.95 (+0.0) X X 13.05 (-0.4)
2 12.45 (-0.9) 670 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta 12.45 (-0.9)
3 11.93 (-0.3) 616 Kasper Bang 1997 Aarhus 1900 11.48 (-0.7) 11.57 (-1.9) 11.24 (-0.1) 11.93 (-0.3) 11.67 (-0.4) X
4 11.79 (+0.0) 602 Robin Swann 1997 Odense Atletik 11.56 (+0.0) X 11.19 (+0.0) 0.11 (+7.1) 11.70 (+0.0) 11.79 (+0.0)
DNS Oliver Durafour 1997 Ballerup AK
Drenge 16-19 år - 400 meter - Day 1 at 16:30
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 51.02 817 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta
2 51.87 771 Mathias Astrup 1999 Greve Atletik
3 54.33 646 Tais Kjær 2000 Aarhus 1900
4 55.68 582 Andreas Land 2000 Odense Atletik
5 56.89 Jonas Jensen 1998 Odense Atletik
DNS Jacob Hvorup 1999 Sparta
Drenge 16-19 år - 1500 meter - Day 1 at 17:50
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 4.07.07 773 William Devantier 2000 Sparta
2 4.08.47 757 Jonas Gertsen 1998 Odense Atletik
3 4.19.34 Morten Bach 2000 Sparta
4 4.22.22 612 Magnus Nymann 2000 Aarhus 1900
5 4.27.80 558 Lukas Jensen 1997 Ballerup AK
6 5.00.54 290 Henning Elmer 1999 Greve Atletik
Drenge 16-19 år - Diskoskast - Day 1 at 17:55
1.75 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 51.96 909 Marcus Thomsen 1998 Aarhus 1900 49.72 49.07 46.85 51.96 X 51.64
2 37.72 650 Nikolaj Graves 1998 Sparta 37.50 36.37 37.72 X 35.19 36.91
3 37.58 648 Mathias Kveiborg 2000 Ballerup AK 36.36 37.21 36.35 X 37.58 X
4 36.69 632 Nicolai Matthiesen 1997 Odense Atletik X 31.58 34.13 36.69 36.32 X
5 34.69 August Hallberg 1998 Sparta 33.53 32.70 X 34.69 X X
6 34.20 586 Steffen Sjørslev 1997 Greve Atletik 32.41 X 32.20 34.20 32.96 X
7 32.73 Asger Østerby 1997 Greve Atletik 31.11 32.73 X 32.33 X 31.21
8 29.96 Rasmus Jensen 1999 Ballerup AK 28.33 X 29.96 X X 27.43
Drenge 16-19 år - 4 x 100 m stafet - Day 1 at 18:55
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 42.63 900 Jacob Klysner, Tais Kjær, Steffen Knudsen, Simon Hansen Aarhus 1900 - I
2 43.10 869 Nicolai Lind Andersen, Gustav Lundholm Nielsen, Sebastian Pedersen, Nikolaj Graves Sparta - I
3 43.55 Emil Frænde, Mads Lund, Jacob Hvorup, Marc Hanselmann Sparta - II
3 43.55 840 Frankly Dadey, Peter Andersson, Oliver Chabert, Asger Østerby Greve Atletik - I
5 46.20 680 Frederik Randrup, Jonas Jensen, Toke Staub Jørgensen, Tobias Rendbæk Odense Atletik - I
6 48.85 Andreas Land, Robin Swann, Jonas Gertsen, Peter Roll Odense Atletik - II