DMU inde • 2015 Mar 07 - Mar 08 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 16-17 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:00
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest -1994 - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest -1994 - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest -1994 - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2014: 8.93 Isabell Paprotny - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 9.33 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.183
2 q 9.34 Laura Grønbech 1999 Slagelse Atletik DELTA 0.141
3 q 9.77 Caroline Graversgaard Joh 1998 Aarhus 1900 0.545
4 PB q 10.03 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja 0.132
5 10.20 Janni Kristensen 1999 SIK 80 Sæby 0.167
6 10.29 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta 0.228
HEAT 2 / 3
1 Q 9.21 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.155
2 q 9.80 Leonora Hede 1998 Sparta 0.266
3 10.13 Klara Eigtved 1999 Københavns IF 0.153
4 =PB 10.14 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik 0.268
5 10.76 Therese R. Johansen 1999 Aarhus 1900 0.645
6 12.55 Emilie R. Hansen 1999 Sparta 0.236
HEAT 3 / 3
1 Q 9.69 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG 0.174
2 q 9.81 Amalie Bang Petersen 1998 Randers Freja 0.212
3 10.19 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
4 10.43 Johanne Wiedemann Simonse 1999 Sparta 0.218
5 10.46 Maria Selck 1999 Sparta 0.184
6 PB 11.49 Lamah Asadi 1999 AGF 0.165
7 11.64 Signe G. Jensen 1999 SIK 80 Sæby 0.569
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 328 9.77 Janni Kristensen 1999 SIK 80 Sæby
3 34 9.33 9.33 Laura Grønbech 1999 Slagelse Atletik DELTA
4 424 10.21 10.21 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta
5 52 10.20 10.20 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja
6 526 9.07 9.07 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
7 529 9.76 9.76 Caroline Graversgaard Joh 1998 Aarhus 1900
HEAT 2 / 3
2 178 9.98 9.98 Klara Eigtved 1999 Københavns IF
3 438 9.46 9.46 Emilie R. Hansen 1999 Sparta
4 528 10.44 10.44 Therese R. Johansen 1999 Aarhus 1900
5 151 10.14 10.14 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik
6 433 9.65 9.65 Leonora Hede 1998 Sparta
7 525 8.99 8.99 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
HEAT 3 / 3
2 142 11.69 11.69 Lamah Asadi 1999 AGF
3 426 10.05 10.05 Johanne Wiedemann Simonse 1999 Sparta
4 18 9.61 9.61 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG
5 51 9.55 9.55 Amalie Bang Petersen 1998 Randers Freja
6 427 8.88 8.88 Maria Selck 1999 Sparta
7 523 10.11 10.11 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
8 327 11.94 Signe G. Jensen 1999 SIK 80 Sæby
SCRATCH
1 50 DNS 9.44 9.44 Josephine Skipper 1998 Randers Freja
Piger 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:15
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm -1974 - Aalborg FF - Århus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede -1993 - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2014: 9.11 Maria Selck - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 PB Q 9.69 Annica Lundtoft 2000 Aalborg AM 0.600
2 PB q 9.69 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta 0.252
3 10.60 Ida Boel Esbjerg AM 0.195
4 10.94 Sophie Gohr Als 2000 Randers Freja 0.208
4 PB 10.94 Gertrud Vølund 2000 Odense Atletik 0.567
6 11.43 Nanna E. Andersen 2001 Viborg AM 0.611
HEAT 2 / 3
1 Q 9.44 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM 0.481
2 PB q 9.97 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.614
3 q 9.99 Henriette Schnack 2000 Aalborg AM 0.478
4 PB 10.44 Améli Kampp 2001 Sparta 0.191
5 10.82 Louise Wrisberg Kæstel 2001 Holte Atletik 0.177
HEAT 3 / 3
1 Q 9.65 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta 0.188
2 PB q 9.78 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC 0.157
3 q 10.27 Nina Meincke 2000 Randers Freja 0.194
4 PB 10.38 Fie Hofman 2000 Greve Atletik 0.259
5 10.62 Ellen Balslev 2001 Københavns IF 0.688
6 12.28 Cecilie Bang 2000 Viborg AM 0.659
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 159 10.50 10.50 Ida Boel Esbjerg AM
3 47 10.44 10.44 Sophie Gohr Als 2000 Randers Freja
4 572 11.00 11.00 Gertrud Vølund 2000 Odense Atletik
5 398 9.77 9.77 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
6 220 9.76 9.76 Annica Lundtoft 2000 Aalborg AM
7 115 11.32 11.32 Nanna E. Andersen 2001 Viborg AM
HEAT 2 / 3
3 225 9.95 9.76 Henriette Schnack 2000 Aalborg AM
4 404 10.22 10.22 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
5 152 10.63 10.63 Louise Wrisberg Kæstel 2001 Holte Atletik
6 218 9.09 9.09 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
7 402 10.67 10.67 Améli Kampp 2001 Sparta
HEAT 3 / 3
2 110 11.94 Cecilie Bang 2000 Viborg AM
3 355 9.81 9.81 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
4 401 9.52 9.52 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
5 172 10.59 10.59 Ellen Balslev 2001 Københavns IF
6 48 10.25 10.25 Nina Meincke 2000 Randers Freja
7 68 10.88 10.80 Fie Hofman 2000 Greve Atletik
SCRATCH
1 76 DNS 11.85 11.85 Andrea Holm 2001 Frederiksberg IF
2 514 DNS 11.22 11.18 Mathilde Brüchle Kodal 2001 Aarhus 1900
Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:35
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling -1994 - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk -1997 - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré -1998 - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2014: 9.13 Peter Andersson - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 =PB Q 8.69 Mads Lund 2000 Sparta 0.178
2 PB q 9.80 Magnus Oriwohl 2001 Aabenraa IG 0.251
3 PB q 9.84 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900 0.152
4 q 10.22 Marius Hytholm Petersen 2001 Holte Atletik 0.183
5 PB 10.53 Mathias Thuesen 2000 SAK 77 0.157
6 11.38 Andreas Emil Land 2000 Odense Atletik 0.206
7 11.49 Jeppe Espersen 2001 Skive AM 0.144
HEAT 2 / 2
1 PB Q 8.86 Emil Frænde 2000 Sparta 0.146
2 q 9.41 Johannes Glue 2000 Randers Freja 0.198
3 PB q 10.00 Anton Bisgaard 2001 Aarhus 1900 0.550
4 q 10.36 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900
5 =PB 10.39 Niclas Juul Bennedsgaard 2001 Skive AM 0.291
6 10.43 Andreas Christoffersen 2001 Sparta 0.535
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 563 10.09 10.09 Andreas Emil Land 2000 Odense Atletik
3 16 9.82 9.82 Magnus Oriwohl 2001 Aabenraa IG
4 483 9.91 9.91 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900
5 320 11.11 11.11 Jeppe Espersen 2001 Skive AM
6 417 8.69 8.69 Mads Lund 2000 Sparta
7 147 10.21 10.21 Marius Hytholm Petersen 2001 Holte Atletik
8 337 10.61 10.61 Mathias Thuesen 2000 SAK 77
HEAT 2 / 2
2 321 10.39 10.39 Niclas Juul Bennedsgaard 2001 Skive AM
3 482 10.05 9.78 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900
4 413 8.95 8.95 Emil Frænde 2000 Sparta
5 38 9.13 9.13 Johannes Glue 2000 Randers Freja
6 412 10.39 10.39 Andreas Christoffersen 2001 Sparta
7 481 10.07 10.04 Anton Bisgaard 2001 Aarhus 1900
Drenge 14-15 år - Stangspring - Day 1 at 10:40
Dansk rekord (D15): 4.25 Peter S Clausen -1965 - Hvidovre IF - Rødovre - 01-03-1980
Dansk rekord (D14): 4.00 Peter S Clausen -1965 - Rødovre AC - Rødovre - 29-11-1979
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen 89 - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2014: 3.10 Peter M. Adamsen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 200 210 220 230 240 250 260 270 280 290 300 310 320 330 340 350 355
1 3.40 Peter M. Adamsen 2000 Københavns IF O XO - O O - XXX
2 =PB 3.00 Frederik Thede 2000 Sparta XO O O XXO XXX
3 2.70 Mathias Clausen 2001 Vidar Atletik O - O O O O XXX
4 PB 2.50 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik O O O O O XO XXX
5 2.30 Sune Stab Kristensen 2000 Odense Atletik O O XXO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 409 3.00 3.00 Frederik Thede 2000 Sparta
2 588 2.30 2.30 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik
3 595 2.80 Mathias Clausen 2001 Vidar Atletik
4 585 2.40 2.40 Sune Stab Kristensen 2000 Odense Atletik
5 188 3.50 3.50 Peter M. Adamsen 2000 Københavns IF
SCRATCH
1 40 DNS 2.00 2.00 Niklas Nonboe 2001 Randers Freja
Piger 14-15 år - Kuglestød - Day 1 at 10:40
3.0 kg
Dansk rekord (P15): 13.77 Thea Jensen -1999 - Hvidovre AM - Ballerup - 28-12-2014
Dansk rekord (P14): 13.48 Thea Jensen -1999 - Glostrup IC - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk mester 2014: 13.68 Thea Jensen - Hvidovre AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 13.02 Vicki Dahl 2000 Stoholm IF 11.05 11.49 11.40 11.38 13.02 X
2 12.00 Mathilde Lindhardt Byrges 2000 Slagelse Atletik DELTA 11.31 11.23 11.12 11.64 12.00 11.58
3 PB 11.83 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF 10.66 10.40 X 11.83 11.03 11.35
4 11.46 Amalie Pfieffer 2001 Ballerup AK 10.14 10.00 11.07 11.21 10.85 11.46
5 PB 11.08 Anne-Kathrine Jørgensen 2000 Kolding KFUM 10.96 10.39 10.12 11.08 X 10.88
6 10.60 Maria Thorndal Thomsen 2000 Aalborg AM 9.58 9.40 10.60 9.72 10.44 9.78
7 PB 10.03 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik 9.37 8.99 10.03 9.98 9.47 9.68
8 9.38 Rebecca Nielsen 2001 Ballerup AK 9.38 X X X 9.16 8.98
9 9.14 Annesofie Nielsen 2000 Københavns IF 9.11 9.14 9.01
10 PB 9.14 Cecilie Bang 2000 Viborg AM 9.14 8.65 8.54
11 9.04 Emilie Mejls Ramsgaard 2001 AK Holstebro 8.65 8.51 9.04
12 9.03 Lise Lotte Jepsen 2000 Aabenraa IG X 9.03 8.90
13 9.00 Liv Nowack 2001 Odense Atletik 8.60 8.35 9.00
14 PB 8.89 Sofie Märcher 2000 Viborg AM 8.63 8.89 8.66
15 PB 8.36 Karoline Winther 2000 Aalborg AM 7.99 8.36 7.87
16 PB 8.21 Amalie Holmark Andersen 2001 Aarhus 1900 8.21 7.55 6.54
17 7.47 Andrea Holm 2001 Frederiksberg IF 7.14 7.04 7.47
18 7.06 Martha Thestrup Andersen 2000 Aarhus 1900 6.77 6.75 7.06
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 109 8.59 8.59 Sofie Märcher 2000 Viborg AM
2 74 12.26 Vicki Dahl 2000 Stoholm IF
3 283 11.41 Amalie Pfieffer 2001 Ballerup AK
4 557 10.10 10.10 Emilie Mejls Ramsgaard 2001 AK Holstebro
5 298 10.38 Anne-Kathrine Jørgensen 2000 Kolding KFUM
6 31 12.07 12.07 Mathilde Lindhardt Byrges 2000 Slagelse Atletik DELTA
7 221 10.87 10.87 Maria Thorndal Thomsen 2000 Aalborg AM
8 175 9.38 9.38 Annesofie Nielsen 2000 Københavns IF
9 110 8.18 8.62 Cecilie Bang 2000 Viborg AM
10 576 9.05 9.05 Liv Nowack 2001 Odense Atletik
11 284 9.20 Rebecca Nielsen 2001 Ballerup AK
12 67 9.28 9.28 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
13 75 11.39 11.39 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
14 76 7.78 7.78 Andrea Holm 2001 Frederiksberg IF
15 509 8.19 8.19 Amalie Holmark Andersen 2001 Aarhus 1900
16 226 8.32 8.32 Karoline Winther 2000 Aalborg AM
17 521 7.38 7.38 Martha Thestrup Andersen 2000 Aarhus 1900
18 17 10.36 10.36 Lise Lotte Jepsen 2000 Aabenraa IG
Piger 16-17 år - 60 meter hæk - Day 1 at 11:15
76.2 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U18): 8.58 Stina Troest -1994 - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P17): 8.58 Stina Troest -1994 - Amager AC - Malmö (SWE) - 29-01-2011
Dansk rekord (P16): 8.65 Stina Troest -1994 - Amager AC - Malmö (SWE) - 31-01-2010
Dansk mester 2014: 8.93 Isabell Paprotny - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 9.02 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.148
2 9.14 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.166
3 9.57 Laura Grønbech 1999 Slagelse Atletik DELTA 0.143
4 9.67 Leonora Hede 1998 Sparta 0.338
5 9.75 Amalie Bang Petersen 1998 Randers Freja 0.127
6 9.83 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG 0.184
7 9.91 Caroline Graversgaard Joh 1998 Aarhus 1900 0.378
8 10.25 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja 0.435
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 52 10.03 10.20 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja
2 51 9.81 9.55 Amalie Bang Petersen 1998 Randers Freja
3 525 9.21 8.99 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
4 34 9.34 9.33 Laura Grønbech 1999 Slagelse Atletik DELTA
5 18 9.69 9.61 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG
6 526 9.33 9.07 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
7 529 9.77 9.76 Caroline Graversgaard Joh 1998 Aarhus 1900
8 433 9.80 9.65 Leonora Hede 1998 Sparta
Piger 14-15 år - 60 meter hæk - Day 1 at 11:25
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm -1974 - Aalborg FF - Århus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede -1993 - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2014: 9.11 Maria Selck - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 9.21 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM 0.156
2 PB 9.41 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta 0.164
3 PB 9.59 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.299
4 PB 9.63 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC 0.160
5 PB 9.67 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta 0.187
6 PB 9.72 Henriette Schnack 2000 Aalborg AM 0.141
7 PB 9.75 Annica Lundtoft 2000 Aalborg AM 0.570
8 PB 10.11 Nina Meincke 2000 Randers Freja 0.292
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 48 10.27 10.25 Nina Meincke 2000 Randers Freja
2 225 9.99 9.76 Henriette Schnack 2000 Aalborg AM
3 220 9.69 9.76 Annica Lundtoft 2000 Aalborg AM
4 398 9.69 9.77 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
5 218 9.44 9.09 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
6 401 9.65 9.52 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
7 404 9.97 10.22 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
8 355 9.78 9.81 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
Piger 16-17 år - Trespring - Day 1 at 11:25
Planke
Dansk rekord (K-U18): 12.26 Laetitia Kim Bruun -1994 - Sparta - Skive - 05-03-2011
Dansk rekord (P17): 12.26 Laetitia Kim Bruun -1994 - Sparta - Skive - 05-03-2011
Dansk rekord (P16): 11.93 Nikoline Skifter Andersen -1998 - Slagelse Atletik Delta - Malmö (SWE) - 25-01-2014
Spar Nord Arena rekord: 12.87 Janne Nielsen 93 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 11.73 Nickoline Skifter Anderse - Slagelse Atletik DELTA
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 10.87 Sophia Valentina Kmitt Mi 1999 Frederiksberg IF 10.87 X X 10.52 10.78 10.81
2 10.31 Rita Wilcke 1999 Københavns IF 9.88 10.13 10.31 9.89 10.08 10.14
3 9.96 Simone B. Lautrup 1998 IK Hellas 9.69 9.96 9.89 7.97 9.79 9.88
4 9.24 Louise Østergård 1999 SIK 80 Sæby 9.24 9.03 9.13 9.23 9.15 9.23
5 9.06 Signe G. Krogh 1999 SIK 80 Sæby 8.75 8.98 9.06 8.70 X 8.95
6 8.93 Thea Nielsen 1998 Aarhus 1900 8.84 8.93 8.23 8.23 8.22 8.32
7 8.54 Anne Farum 1999 SIK 80 Sæby 8.14 8.34 8.09 X 8.47 8.54
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 177 10.36 Rita Wilcke 1999 Københavns IF
2 56 9.89 10.26 Simone B. Lautrup 1998 IK Hellas
3 329 9.25 Signe G. Krogh 1999 SIK 80 Sæby
4 331 9.02 Anne Farum 1999 SIK 80 Sæby
5 330 9.93 Louise Østergård 1999 SIK 80 Sæby
6 533 9.44 9.44 Thea Nielsen 1998 Aarhus 1900
7 86 11.11 11.11 Sophia Valentina Kmitt Mi 1999 Frederiksberg IF
Drenge 14-15 år - 60 meter hæk - Day 1 at 11:40
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (D15): 8.51 Nicolai Hartling -1994 - Sparta - Vellinge (SWE) - 07-02-2009
8.51 Mathias Mørk -1997 - Helsingør IF - Skive - 03-03-2012
Dansk rekord (D14): 8.34 Simon Traoré -1998 - Sparta - Skive - 03-03-2012
Dansk mester 2014: 9.13 Peter Andersson - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 8.61 Mads Lund 2000 Sparta 0.154
2 PB 8.62 Emil Frænde 2000 Sparta 0.167
3 9.19 Johannes Glue 2000 Randers Freja 0.176
4 PB 9.80 Magnus Oriwohl 2001 Aabenraa IG
5 PB 9.83 Anton Bisgaard 2001 Aarhus 1900 0.221
6 PB 10.07 Marius Hytholm Petersen 2001 Holte Atletik 0.165
7 10.15 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900 0.183
8 10.25 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900 0.195
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 482 10.36 9.78 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900
2 147 10.22 10.21 Marius Hytholm Petersen 2001 Holte Atletik
3 417 8.69 8.69 Mads Lund 2000 Sparta
4 413 8.86 8.95 Emil Frænde 2000 Sparta
5 38 9.41 9.13 Johannes Glue 2000 Randers Freja
6 16 9.80 9.82 Magnus Oriwohl 2001 Aabenraa IG
7 481 10.00 10.04 Anton Bisgaard 2001 Aarhus 1900
8 483 9.84 9.91 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - 60 meter hæk - Day 1 at 11:50
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U20): 8.65 Anne K Andersen -1982 - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 25-02-2001
8.65 Marie C Vermund -1995 - Sparta - Århus - 29-12-2014
Dansk rekord (P19): 8.65 Anne K Andersen -1982 - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 25-02-2001
8.65 Marie C Vermund -1995 - Sparta - Århus - 29-12-2014
Dansk rekord (P18): 8.73 Mathilde Heltbech -1995 - Helsingør IF - Göteborg (SWE) - 02-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller 87 - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2014: 9.02 Mette Graversgaard - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 8.95 Sophie Roessler 1996 Aabenraa IG 0.129
2 9.19 Isabell Paprotny 1997 Aabenraa IG 0.170
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 20 9.22 9.15 Isabell Paprotny 1997 Aabenraa IG
5 21 8.89 8.86 Sophie Roessler 1996 Aabenraa IG
Piger 20-22 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord (K-U23): 8.44 Anne Møller -1987 - Aabenraa IG - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk rekord (P22): 8.49 Anne Møller -1987 - Aabenraa IG - Florø (NOR) - 09-02-2009
Dansk rekord (P21): 8.44 Anne Møller -1987 - Aabenraa IG - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk rekord (P20): 8.45 Anne K Andersen -1982 - Aabenraa IG - Malmö (SWE) - 23-02-2002
Spar Nord Arena rekord: 8.50 Anne Møller 87 - Aabenraa IG - 16-02-2008
Dansk mester 2014: 8.74 Mathilde U. Kramer - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 =PB 8.77 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900 0.143
2 8.89 Mathilde Heltbech 1995 Helsingør IF 0.212
3 8.90 Marie Caroline Vermund 1995 Sparta 0.142
4 9.22 Annemarie Nissen 1994 Københavns IF 0.237
5 9.23 Anne Sofie Vermund 1993 Sparta 0.354
6 PB 9.75 Helena Nicolaisen 1995 Sparta 0.135
DQ Mathilde Dikema 1994 Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 468 10.02 10.02 Helena Nicolaisen 1995 Sparta
3 540 8.77 8.77 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900
4 465 9.11 8.89 Anne Sofie Vermund 1993 Sparta
5 464 8.65 8.65 Marie Caroline Vermund 1995 Sparta
6 386 9.00 8.73 Mathilde Heltbech 1995 Helsingør IF
7 542 9.87 9.87 Mathilde Dikema 1994 Aarhus 1900
8 182 9.15 9.15 Annemarie Nissen 1994 Københavns IF
SCRATCH
1 24 DNS 8.69 8.69 Mathilde U. Kramer 1993 Aabenraa IG
Drenge 16-17 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:15
91.4 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U18): 8.00 Mathias Mørk -1997 - Helsingør IF - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 8.00 Mathias Mørk -1997 - Helsingør IF - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 8.23 Simon Traoré -1998 - Sparta - Skive - 01-03-2014
Dansk mester 2014: 8.00 Mathias Mørk - Helsingør IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 8.31 Sofus Rasmus Clausen 1998 Sparta 0.148
2 PB 8.32 Jonas N. Bjerremand 1998 Vejle IF 0.172
3 PB 8.99 Jacob Hvorup 1999 Sparta 0.163
4 PB 9.37 Villads Clausen 1998 Amager AC 0.155
5 PB 9.57 Henning Elmer 1999 Greve Atletik 0.175
6 10.03 Yousef Al-Basari 1999 Trongårdens IF 0.150
7 PB 10.07 Mathias Astrup 1999 Greve Atletik 0.140
DQ Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 2 Yousef Al-Basari 1999 Trongårdens IF
2 62 11.70 11.70 Mathias Astrup 1999 Greve Atletik
3 451 9.07 9.07 Jacob Hvorup 1999 Sparta
4 452 8.47 8.47 Sofus Rasmus Clausen 1998 Sparta
5 242 8.41 8.41 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM
6 121 8.44 8.44 Jonas N. Bjerremand 1998 Vejle IF
7 107 9.57 9.57 Villads Clausen 1998 Amager AC
8 61 9.89 9.89 Henning Elmer 1999 Greve Atletik
SCRATCH
1 445 DNS Oskar Lundin 1999 Sparta
Drenge 18-19 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:25
99.1 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U20): 7.91 Andreas Martinsen -1990 - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D19): 7.91 Andreas Martinsen -1990 - AK Holstebro - Florø (NOR) - 21-02-2009
Dansk rekord (D18): 8.09 Andreas Martinsen -1990 - AK Holstebro - Göteborg (SWE) - 09-02-2008
Dansk mester 2014: 8.24 Oliver Ryborg Kjeldsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 8.96 Kenneth Pedersen 1997 Greve Atletik 0.183
2 PB 9.07 Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM 0.141
3 9.28 Sebastian Romer 1997 Greve Atletik 0.165
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 65 Sebastian Romer 1997 Greve Atletik
5 66 9.48 9.48 Kenneth Pedersen 1997 Greve Atletik
6 246 9.22 9.22 Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - 60 meter hæk - Day 1 at 12:35
106.7 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord (M-U23): 7.90 Andreas Martinsen -1990 - AK Holstebro - Århus - 25-02-2012
Dansk rekord (D22): 7.90 Andreas Martinsen -1990 - AK Holstebro - Århus - 25-02-2012
Dansk rekord (D21): 8.00 Andreas Martinsen -1990 - AK Holstebro - Århus - 27-12-2011
Dansk rekord (D20): 8.27 Christian Nielsen -1991 - Skive AM - Skive - 19-02-2011
Spar Nord Arena rekord: 7.84 Andreas Martinsen 90 - Aarhus 1900 - 21-02-2015
Dansk mester 2014: 8.66 Christoffer Durafour - Helsingør IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
1 PB 8.53 Massin Ait Bouziad 1995 Sparta 0.148
2 8.59 Oliver Ryborg Kjeldsen 1995 Aarhus 1900 0.197
3 8.61 Alexandre Guidje 1994 Københavns IF 0.133
4 9.36 Christoffer Trier Månsson 1995 Aabenraa IG 0.212
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 470 8.59 8.59 Massin Ait Bouziad 1995 Sparta
4 13 8.76 Christoffer Trier Månsson 1995 Aabenraa IG
5 506 8.58 8.58 Oliver Ryborg Kjeldsen 1995 Aarhus 1900
6 190 8.52 8.50 Alexandre Guidje 1994 Københavns IF
Piger 14-15 år - Højdespring - Day 1 at 12:45
Dansk rekord (P15): 1.69 Lone P Sørensen -1966 - IK-Skovbakken - Rødovre - ++-++-1981
Dansk rekord (P14): 1.65 Lilli Søndergaard -1963 - Herlev IF - Rødovre - 10-12-1977
1.65 Belinda Pedersen -1966 - Hvidovre IF - Rødovre - 01-03-1980
Spar Nord Arena rekord: 1.76 Sandra B. Christensen 95 - Amager AC - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 1.59 Sarah Bahat - Stoholm IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 120 125 130 135 138 141 144 147 150 153 156 159 162
1 1.59 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta O O XXO XXX
2 1.56 Lise Lotte Jepsen 2000 Aabenraa IG XO O XO O XO O O XXX
3 PB 1.53 Katrine Fjerbæk Olsen 2001 Skive AM O - O O XXO XXO O XXX
4 1.53 Ida L. Jespersen 2000 Ballerup AK O - O O O O XO XXX
5 1.47 Freja Krog 2001 Aalborg AM O O O O O O XXX
6 PB 1.47 Mathilde Yttesen 2001 Amager AC O O XO O O O XXX
7 PB 1.47 Julie Schultz 2000 Aalborg AM O O O XO XXO O XXX
8 PB 1.47 Alice Kirk Damsgaard 2001 Sparta O O O O XO XO XXX
8 PB 1.47 Asta Hornbæk 2001 Hvidovre AM O O O XO O O XO XXX
10 1.44 Nina Lund 2001 Vejen AF O O O O O O XO XXX
11 1.41 Josefine Bach Jensen Bang 2000 Bagsværd AC O O XXO O XXX
12 1.41 Nanna E. Andersen 2001 Viborg AM O O XO XXX
13 1.41 Josephine Rasander 2001 Ballerup AK O O O O O XXO XXX
14 1.38 Gertrud Vølund 2000 Odense Atletik O O XXO XXO XXX
15 1.35 Louise Wrisberg Kæstel 2001 Holte Atletik O O O XXX
16 1.25 Fie Hofman 2000 Greve Atletik O O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 115 1.47 1.47 Nanna E. Andersen 2001 Viborg AM
2 280 1.25 Josephine Rasander 2001 Ballerup AK
3 395 1.40 1.45 Alice Kirk Damsgaard 2001 Sparta
4 223 1.41 1.41 Julie Schultz 2000 Aalborg AM
5 93 1.41 Nina Lund 2001 Vejen AF
6 152 1.38 1.38 Louise Wrisberg Kæstel 2001 Holte Atletik
7 363 1.45 1.45 Asta Hornbæk 2001 Hvidovre AM
8 17 1.59 1.60 Lise Lotte Jepsen 2000 Aabenraa IG
9 102 1.41 1.41 Mathilde Yttesen 2001 Amager AC
10 309 1.50 1.50 Katrine Fjerbæk Olsen 2001 Skive AM
11 250 1.50 1.50 Freja Krog 2001 Aalborg AM
12 572 1.41 1.41 Gertrud Vølund 2000 Odense Atletik
13 398 1.66 1.66 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
14 68 1.45 1.45 Fie Hofman 2000 Greve Atletik
15 353 1.44 1.44 Josefine Bach Jensen Bang 2000 Bagsværd AC
16 281 1.56 Ida L. Jespersen 2000 Ballerup AK
SCRATCH
1 429 DNS 1.53 1.53 Selma Staun 2000 Sparta
Piger 18-19 år - Trespring - Day 1 at 12:45
Planke
Dansk rekord (K-U20): 12.33 Laetitia Kim Bruun -1994 - Sparta - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (P19): 12.33 Laetitia Kim Bruun -1994 - Sparta - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P18): 12.33 Laetitia Kim Bruun -1994 - Sparta - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 12.87 Janne Nielsen 93 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 11.44 Annette Nielsen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 11.51 Annette Nielsen 1996 Københavns IF 11.13 11.31 11.38 11.51 11.49 11.01
2 11.15 Sophie Roessler 1996 Aabenraa IG 11.15 11.06 X X 10.83 10.90
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 180 11.90 12.04 Annette Nielsen 1996 Københavns IF
2 21 11.38 Sophie Roessler 1996 Aabenraa IG
Piger 20-22 år - Trespring - Day 1 at 12:45
Planke
Dansk rekord (K-U23): 13.14 Janne Nielsen -1993 - Århus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (P22): 13.14 Janne Nielsen -1993 - Århus 1900 - Bærum (NOR) - 14-02-2015
Dansk rekord (P21): 12.87 Janne Nielsen -1993 - Århus 1900 - Skive - 23-02-2014
Dansk rekord (P20): 12.50 Janne Nielsen -1993 - Århus 1900 - Skive - 24-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 12.87 Janne Nielsen 93 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 12.64 Janne Nielsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 AR 12.92 Janne Nielsen 1993 Aarhus 1900 X X 12.92 X X X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 543 13.14 13.14 Janne Nielsen 1993 Aarhus 1900
SCRATCH
1 54 DNS 9.91 9.91 Etki Albayrak 1994 Randers Freja
2 167 DNS 11.13 11.13 Anne Porsholt Esbjerg AM
Piger 14-15 år - 3000 meter - Day 1 at 13:00
Dansk rekord (P15): 10.15.23 Alberte Kjær Pedersen -1998 - Fredericia Triathlon Team - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P14): 10.16.85 Clara Kall -1999 - Sparta - Skive - 09-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen 96 - Københavns IFF - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 10.37.34 Clara Kall - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 DUR, PB 10.01.69 Anna Mark Helwigh 2000 Sparta
2 DUR 10.08.66 Anastacia Damm 2001 Kolding KFUM
3 10.48.76 Matilde Willer 2000 Sparta
4 11.59.79 Karen Mølgaard Rasmussen 2000 AGF
5 PB 12.07.55 Frida Maj Bach Seitzberg 2001 Frederiksberg IF
6 PB 12.08.04 Liv L. Nielsen 2001 Aalborg AM
7 12.13.19 Anna Møller 2000 AGF
8 PB 12.20.61 Anna Thomsen 2000 Aalborg AM
9 12.20.67 Andrea Holm Nielsen 2000 Aalborg AM
10 12.20.94 Maya Hagfelt 2000 Helsingør IF
11 PB 12.49.59 Laura Havgaard 2001 Aarhus 1900
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 136 11.16.81 11.16.81 Karen Mølgaard Rasmussen 2000 AGF
2 388 10.14.74 10.14.74 Anna Mark Helwigh 2000 Sparta
3 257 12.10.82 12.10.82 Andrea Holm Nielsen 2000 Aalborg AM
4 137 12.08.43 12.08.43 Anna Møller 2000 AGF
5 389 10.41.63 10.41.63 Matilde Willer 2000 Sparta
6 297 10.04.17 10.04.17 Anastacia Damm 2001 Kolding KFUM
7 79 12.16.3 12.16.3 Frida Maj Bach Seitzberg 2001 Frederiksberg IF
8 513 13.05.90 13.05.90 Laura Havgaard 2001 Aarhus 1900
9 256 12.21.13 12.21.13 Anna Thomsen 2000 Aalborg AM
10 382 12.15.79 12.15.79 Maya Hagfelt 2000 Helsingør IF
11 249 12.16.18 12.16.18 Liv L. Nielsen 2001 Aalborg AM
SCRATCH
1 381 DNS Elena Johansen 2001 Helsingør IF
2 514 DNS 11.51.72 11.51.72 Mathilde Brüchle Kodal 2001 Aarhus 1900
Drenge 18-19 år - Stangspring - Day 1 at 13:00
Dansk rekord (M-U20): 5.00 Andreas Rønning -1993 - Ballerup AK - Århus - 16-02-2012
Dansk rekord (D19): 5.00 Andreas Rønning -1993 - Ballerup AK - Århus - 16-02-2012
Dansk rekord (D18): 4.95 Rasmus W Jørgensen -1989 - Københavns IF - Malmö (SWE) - 27-01-2007
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen 89 - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2014: 4.70 Mikkel Ringsted - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 320 330 340 350 360 370 380 390 400 410 420 430 440 450 460
1 4.50 Oliver Durafour 1997 Ballerup AK O O XO O O XXX
2 4.20 Jakob Holt 1997 Aalborg AM O - O XO XO XXX
3 =PB 3.70 Robin Swann 1997 Odense Atletik XXO O O XXX
4 PB 3.60 Kristopher Torp 1996 Aarhus 1900 O O XO XXO XXO XXX
5 3.50 Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM XO XXX
6 0.00 Kristian Kolbye 1996 Amager AC XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 503 3.40 3.40 Kristopher Torp 1996 Aarhus 1900
2 273 4.50 Oliver Durafour 1997 Ballerup AK
3 101 4.00 4.40 Kristian Kolbye 1996 Amager AC
4 246 3.80 3.80 Jacob Aagaard 1997 Aalborg AM
5 244 4.30 4.30 Jakob Holt 1997 Aalborg AM
6 582 3.70 3.70 Robin Swann 1997 Odense Atletik
Drenge 20-22 år - Stangspring - Day 1 at 13:00
Dansk rekord (M-U23): 5.43 Rasmus W Jørgensen -1989 - Sparta - Clermont-Aubiere (FRA) - 07-03-2010
Dansk rekord (D22): 5.35 Piotr Buchiarski -1975 - Sparta - Reno (USA) - 25-01-1997
Dansk rekord (D21): 5.43 Rasmus W Jørgensen -1989 - Sparta - Clermont-Aubiere (FRA) - 07-03-2010
Dansk rekord (D20): 5.36 Rasmus W Jørgensen -1989 - Sparta - Göteborg (SWE) - 14-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen 89 - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2014: 4.30 Christoffer Durafour - Helsingør IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 350 360 370 380 390 420 430 440 450 460 471
1 4.60 Emil H. Christensen 1995 Ballerup AK XO - XXO XO XXO XXX
2 4.50 Oscar Abelgren 1994 Ballerup AK O O - XXO XXX
3 3.80 Oliver Ryborg Kjeldsen 1995 Aarhus 1900 O O O O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 278 4.40 Oscar Abelgren 1994 Ballerup AK
2 277 4.55 Emil H. Christensen 1995 Ballerup AK
3 506 3.75 4.00 Oliver Ryborg Kjeldsen 1995 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - Kuglestød - Day 1 at 13:15
3.0 kg
Dansk rekord (K-U18): 14.62 Thea Jensen -1999 - Hvidovre AM - Ballerup - 17-01-2015
Dansk rekord (P17): 14.45 Marie Aagaard -1996 - Aabenraa IG - Växjö (SWE) - 16-03-2013
Dansk rekord (P16): 14.62 Thea Jensen -1999 - Hvidovre AM - Ballerup - 17-01-2015
Dansk mester 2014: 13.50 Nickoline Skifter Anderse - Slagelse Atletik DELTA
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 DUR 14.79 Thea Jensen 1999 Hvidovre AM 13.98 14.79 X 14.54 14.69 X
2 PB 13.94 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA 12.73 12.70 12.68 13.94 13.55 13.00
3 13.60 Karoline Mangor 1998 Sparta 12.83 12.34 X 13.13 13.12 13.60
4 PB 13.28 Emilie R. Hansen 1999 Sparta X 12.30 12.55 12.17 13.07 13.28
5 11.77 Sarah Bahat 1999 Stoholm IF X 11.67 X X 10.97 11.77
6 11.67 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja 10.96 10.70 11.67 X 10.40 X
7 PB 11.30 Viktoria Andersen 1998 Slagelse Atletik DELTA 10.29 11.03 10.09 10.18 11.30 10.15
8 11.06 Karla Sonne Søndergaard 1999 Sparta 10.84 10.60 11.06 10.96 10.82 10.98
9 10.99 Anne Farum 1999 SIK 80 Sæby 10.15 9.65 10.99
10 10.69 Simone B. Lautrup 1998 IK Hellas 9.32 10.69 10.10
11 10.44 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG 10.05 9.96 10.44
12 PB 10.06 Cecilia Kaderkova 1999 Sparta 9.50 9.76 10.06
13 PB 9.42 Rita Wilcke 1999 Københavns IF 9.42 8.73 8.94
14 8.48 Signe G. Jensen 1999 SIK 80 Sæby 8.48 8.07 8.02
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 440 11.83 11.83 Karla Sonne Søndergaard 1999 Sparta
2 439 12.87 13.70 Karoline Mangor 1998 Sparta
3 73 12.36 Sarah Bahat 1999 Stoholm IF
4 36 10.65 10.65 Viktoria Andersen 1998 Slagelse Atletik DELTA
5 327 8.69 Signe G. Jensen 1999 SIK 80 Sæby
6 35 13.77 13.77 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
7 56 11.80 11.80 Simone B. Lautrup 1998 IK Hellas
8 52 12.10 12.10 Sofie Jørgensen 1999 Randers Freja
9 331 11.21 Anne Farum 1999 SIK 80 Sæby
10 18 10.99 10.99 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG
11 177 9.21 9.21 Rita Wilcke 1999 Københavns IF
12 366 14.62 15.10 Thea Jensen 1999 Hvidovre AM
13 438 12.20 12.78 Emilie R. Hansen 1999 Sparta
14 436 9.96 9.96 Cecilia Kaderkova 1999 Sparta
Piger 16-17 år - 3000 meter - Day 1 at 13:30
Dansk rekord (K-U18): 9.54.84 Anna Holm Jørgensen -1987 - IK Viking - Malmö (SWE) - 28-02-2004
Dansk rekord (P17): 9.54.84 Anna Holm Jørgensen -1987 - IK Viking - Malmö (SWE) - 28-02-2004
Dansk rekord (P16): 9.54.90 Alberte Kjær Pedersen -1998 - Fredericia Triathlon Team - Skive - 01-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen 96 - Københavns IFF - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 9.54.90 Alberte Kjær Pedersen - Fredericia Triathlon Team
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 DUR, PB 9.51.99 Alberte Kjær Pedersen 1998 Fredericia Triathlon Team
2 10.19.54 Dorthea Jørgensen 1998 Kolding KFUM
3 10.20.02 Clara Kall 1999 Sparta
4 10.44.68 Kirsten Wiborg Jensen 1998 AGF
5 10.46.91 Anne Holm 1999 Sparta
6 11.08.93 Mia Van Wagenen 1999 Ballerup AK
7 PB 11.18.17 Astrid Bager 1999 Sparta
8 PB 11.20.82 Vera Dam Kaagaard 1999 Slagelse Atletik DELTA
9 11.43.25 Lea Ottmar Haskiel 1999 Frederiksberg IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 140 10.19.73 10.19.73 Kirsten Wiborg Jensen 1998 AGF
2 294 10.05.99 10.05.99 Dorthea Jørgensen 1998 Kolding KFUM
3 421 10.17.00 10.11.53 Clara Kall 1999 Sparta
4 423 10.30.52 10.30.52 Anne Holm 1999 Sparta
5 84 10.47.52 10.47.52 Lea Ottmar Haskiel 1999 Frederiksberg IF
6 593 9.54.90 Alberte Kjær Pedersen 1998 Fredericia Triathlon Team
7 422 11.32.69 11.30.48 Astrid Bager 1999 Sparta
8 288 11.33.41 Mia Van Wagenen 1999 Ballerup AK
9 33 11.36.52 11.36.52 Vera Dam Kaagaard 1999 Slagelse Atletik DELTA
Piger 18-19 år - 3000 meter - Day 1 at 13:45
Dansk rekord (K-U20): 9.19.56 Maria Larsen -1996 - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P19): 9.19.56 Maria Larsen -1996 - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P18): 9.36.72 Line K Schultz -1996 - Aalborg AM - Skive - 29-11-2014
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen 96 - Københavns IFF - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 10.13.33 Josephine Thestrup - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 9.36.47 Line K Schulz 1996 Aalborg AM
2 9.43.16 Josephine Thestrup 1996 Sparta
3 11.28.30 Isabella Sheldon 1997 Sparta
4 11.37.02 Maiken Guldberg 1996 Skive AM
5 12.07.60 Anne Svanvig 1996 Vejle IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 119 Anne Svanvig 1996 Vejle IF
2 304 11.21.74 10.54.46 Maiken Guldberg 1996 Skive AM
3 251 9.31.36 9.31.36 Line K Schulz 1996 Aalborg AM
4 457 9.39.33 9.39.33 Josephine Thestrup 1996 Sparta
5 459 11.24.36 11.24.36 Isabella Sheldon 1997 Sparta
SCRATCH
1 359 DNS 10.18.27 10.18.27 Sara Schou Kristensen 1997 Bagsværd AC
Piger 20-22 år - 3000 meter - Day 1 at 13:45
Dansk rekord (K-U23): 9.19.56 Maria Larsen -1996 - Københavns IF - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (P22): 9.19.64 Rikke Pedersen -1975 - Trongårdens IF - Indianapolis (USA) - 08-03-1997
Dansk rekord (P21): 9.51.36 Maiken R Jensen -1976 - Atletica Horsens - Gainesville (USA) - 20-02-1997
Dansk rekord (P20): 9.33.79 Rikke Pedersen -1975 - Trongårdens IF - Indianapolis (USA) - 10-03-1995
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen 96 - Københavns IFF - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 10.03.35 Kristine Ewers - Aabenraa IG
Drenge 18-19 år - Trespring - Day 1 at 13:50
Planke
Dansk rekord (M-U20): 14.93 Thomas Flensborg-Madsen -1980 - Sparta - Malmö (SWE) - 25-02-2001
Dansk rekord (D19): 14.93 Thomas Flensborg-Madsen -1980 - Sparta - Malmö (SWE) - 25-02-2001
Dansk rekord (D18): 14.67 Jannick Bagge -1994 - Hvidovre AM - Skive - 26-02-2012
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller 77 - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2014: 14.19 Martin Johansen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 14.37 Jonas Kløjgård Jensen 1996 Aarhus 1900 13.86 14.37 14.15 14.19 14.11 14.08
2 PB 13.23 Jakob Plaschke 1996 Aalborg AM 12.99 X 12.90 X X 13.23
3 PB 13.05 Asger Bartels 1997 Frederiksberg IF X 12.85 X 13.05 12.79 -
4 PB 12.36 Thomas Virenfeldt Anderse 1997 Skive AM 11.93 11.90 X 12.20 12.36 12.10
5 11.83 Daniel Korang 1996 Sparta X X 11.83 11.59 11.79 X
DNS Magnus Ugilt 1997 Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 232 12.99 12.99 Jakob Plaschke 1996 Aalborg AM
2 316 12.26 Thomas Virenfeldt Anderse 1997 Skive AM
3 500 14.51 Jonas Kløjgård Jensen 1996 Aarhus 1900
4 462 12.12 12.12 Daniel Korang 1996 Sparta
5 77 12.74 Asger Bartels 1997 Frederiksberg IF
6 239 DNS 12.43 12.43 Magnus Ugilt 1997 Aalborg AM
SCRATCH
1 231 DNS 12.82 Matthias Kikkenborg 1997 Aalborg AM
Drenge 20-22 år - Trespring - Day 1 at 13:50
Planke
Dansk rekord (M-U23): 15.87 Peder P Nielsen -1988 - Århus 1900 - Østerbro - 21-02-2010
Dansk rekord (D22): 15.87 Peder P Nielsen -1988 - Århus 1900 - Østerbro - 21-02-2010
Dansk rekord (D21): 15.38 Thomas Flensborg-Madsen -1980 - Sparta - Ames (FRA) - 15-02-2003
Dansk rekord (D20): 15.67 Peder Dalby -1962 - AGF Atletik - Göteborg (SWE) - 07-02-1982
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller 77 - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2014: 13.41 Mikkel Roald-Arbøl - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 14.93 Martin Johansen 1995 Aalborg AM 14.66 14.93 - - - -
2 PB 14.87 Massin Ait Bouziad 1995 Sparta X 14.47 14.87 14.87 14.71 14.52
3 13.99 Dennis Mägi 1995 Aarhus 1900 X X X X 13.99 X
4 12.60 Steffen Mertov 1994 Odense Atletik 12.60 12.32 12.47 12.50 12.21 X
5 11.69 Mads Moos Larsen 1995 Viborg AM 11.39 11.69 11.60 11.05 10.78 11.48
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 234 14.55 14.55 Martin Johansen 1995 Aalborg AM
2 504 14.27 Dennis Mägi 1995 Aarhus 1900
3 113 11.55 11.74 Mads Moos Larsen 1995 Viborg AM
4 470 14.53 14.53 Massin Ait Bouziad 1995 Sparta
5 559 13.37 Steffen Mertov 1994 Odense Atletik
Drenge 14-15 år - 3000 meter - Day 1 at 14:00
Dansk rekord (D15): 8.56.91 Jacob Simonsen -1995 - AGF Atletik - Skive - 09-12-2010
Dansk rekord (D14): 9.28.80 Oliver Bjørslev -2000 - Aalborg AM - Skive - 29-11-2014
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal 81 - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 9.33.49 Malthe Nielsen - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 9.25.19 Oliver Børslev 2000 Aalborg AM
2 PB 9.28.06 Mebrahtom Tesfom 2000 SAK 77
3 9.45.40 Carl-Christian Burvil 2000 Viborg AM
4 PB 9.48.16 Anders Schou 2001 Viking Atletik
5 PB 9.51.94 Jeppe Risvig 2001 Skive AM
6 10.09.94 Jonas Lyngvald Schmidt 2001 Odense Atletik
7 10.23.93 Mathias Sikora 2000 Slagelse Atletik DELTA
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 322 9.53.27 9.53.27 Jeppe Risvig 2001 Skive AM
2 573 Jonas Lyngvald Schmidt 2001 Odense Atletik
3 252 9.16.82 9.16.82 Oliver Børslev 2000 Aalborg AM
4 114 9.39.17 9.39.17 Carl-Christian Burvil 2000 Viborg AM
5 339 9.30.07 9.30.07 Mebrahtom Tesfom 2000 SAK 77
6 5 9.49.85 9.49.85 Anders Schou 2001 Viking Atletik
7 30 10.11.95 10.11.95 Mathias Sikora 2000 Slagelse Atletik DELTA
SCRATCH
1 87 DNS 10.10.14 10.10.14 Viktor Kielstrup 2000 Frederiksberg IF
2 263 DNS 10.25.23 Kristian Carstensen 2001 Ballerup AK
Drenge 16-17 år - 3000 meter - Day 1 at 14:15
Dansk rekord (M-U18): 8.40.29 Andreas Lindgreen -1998 - Sparta - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (D17): 8.40.29 Andreas Lindgreen -1998 - Sparta - Skive - 22-02-2015
Dansk rekord (D16): 8.43.62 Thijs Nejhuis -1992 - Skive AM - Skive - 18-12-2008
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal 81 - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 8.52.92 Kristian Holm Jensen - Esbjerg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 DUR, PB 8.29.98 Andreas Lindgreen 1998 Sparta
2 PB 8.45.46 Sebastian Bærnthsen 1998 Hvidovre AM
3 9.07.30 Frederik Mogensen 1998 Amager AC
4 PB 9.09.08 Sebastian Stensvig 1999 Skive AM
5 PB 9.16.52 Simon Holst 1998 Amager AC
6 9.26.31 Mads Mortensen Esbjerg AM
7 9.30.43 Malthe Nielsen 1999 Sparta
8 9.36.96 Kristian Svendsen 1998 Skive AM
9 9.38.39 Joachim Rønsholt 1999 Ballerup AK
10 PB 10.28.03 Rasmus Lorenzen 1998 Aarhus 1900
11 11.00.37 Daniel Falk 1998 Odense Atletik
HEAT 1 / 2
6 9.26.31 Mads Mortensen Esbjerg AM
8 9.36.96 Kristian Svendsen 1998 Skive AM
9 9.38.39 Joachim Rønsholt 1999 Ballerup AK
10 PB 10.28.03 Rasmus Lorenzen 1998 Aarhus 1900
11 11.00.37 Daniel Falk 1998 Odense Atletik
DNF Frederik Pfieffer 1998 Ballerup AK
HEAT 2 / 2
1 DUR, PB 8.29.98 Andreas Lindgreen 1998 Sparta
2 PB 8.45.46 Sebastian Bærnthsen 1998 Hvidovre AM
3 9.07.30 Frederik Mogensen 1998 Amager AC
4 PB 9.09.08 Sebastian Stensvig 1999 Skive AM
5 PB 9.16.52 Simon Holst 1998 Amager AC
7 9.30.43 Malthe Nielsen 1999 Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 491 11.06.81 10.41.02 Rasmus Lorenzen 1998 Aarhus 1900
2 266 9.35.68 Frederik Pfieffer 1998 Ballerup AK
3 568 Daniel Falk 1998 Odense Atletik
4 317 9.33.92 9.33.92 Kristian Svendsen 1998 Skive AM
5 267 9.31.35 Joachim Rønsholt 1999 Ballerup AK
6 156 Mads Mortensen Esbjerg AM
HEAT 2 / 2
1 373 8.49.52 8.49.52 Sebastian Bærnthsen 1998 Hvidovre AM
2 99 8.51.63 8.51.63 Frederik Mogensen 1998 Amager AC
3 441 8.39.22 8.39.22 Andreas Lindgreen 1998 Sparta
4 104 9.16.93 9.16.93 Simon Holst 1998 Amager AC
5 318 9.12.52 9.12.52 Sebastian Stensvig 1999 Skive AM
6 442 9.24.44 9.24.44 Malthe Nielsen 1999 Sparta
SCRATCH
1 443 DNS 9.26.75 9.26.75 Thor Bendix-Madsen 1999 Sparta
Drenge 18-19 år - 3000 meter - Day 1 at 14:45
Dansk rekord (M-U20): 8.27.86 Thijs Nijhuis -1982 - Skive AM - Skive - 05-02-2011
Dansk rekord (D19): 8.27.86 Thijs Nijhuis -1982 - Skive AM - Skive - 05-02-2011
Dansk rekord (D18): 8.36.99 Mikkel Dahl-Jessen -1994 - SAK 77 - Skive - 03-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal 81 - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 8.49.74 Marnar Djurhus - Vejle IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 PB 8.32.92 Kristian Holm Jensen Esbjerg AM
2 PB 8.34.88 Joachim Weel Rosbo 1997 Bagsværd AC
3 PB 8.40.73 Emil Holm 1996 Sparta
4 9.34.59 Casper Giversen 1997 Aarhus 1900
5 PB 9.38.36 Thor Skifte 1997 Amager AC
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 352 8.38.17 8.38.17 Joachim Weel Rosbo 1997 Bagsværd AC
2 157 8.59.38 8.59.38 Kristian Holm Jensen Esbjerg AM
3 495 9.28.49 9.28.49 Casper Giversen 1997 Aarhus 1900
4 105 9.59.40 9.59.40 Thor Skifte 1997 Amager AC
5 460 8.41.04 8.41.04 Emil Holm 1996 Sparta
Drenge 20-22 år - 3000 meter - Day 1 at 15:00
Dansk rekord (M-U23): 8.07.36 Abdi Hakin Ulad -1991 - Korsør AM - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (D22): 8.09.39 Kenneth Andreasen -1963 - Freja. Odense - Rødovre - 02-02-1985
Dansk rekord (D21): 8.07.36 Abdi Hakin Ulad -1991 - Korsør AM - Skive - 26-02-2012
Dansk rekord (D20): 8.24.87 Jakob Dybdal Abrahamsen -1994 - Århus 1900 - Skive - 23-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 8.06.08 Jacob Hannibal 81 - Sparta - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 9.28.98 Mikkel Hansen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 8.59.84 Mads Skaaning 1995 Sparta
2 9.00.90 Frederik Ernst 1995 AGF
3 9.05.16 Mohammed Idiris 1995 Odense Atletik
4 9.14.32 Martin Eisemann de Almeid 1993 Odense Atletik
5 9.25.83 Mikkel Hansen 1993 Københavns IF
6 9.40.67 Heine Kreiler 1994 Skive AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 469 8.54.05 8.54.05 Mads Skaaning 1995 Sparta
2 141 8.58.71 8.58.71 Frederik Ernst 1995 AGF
3 192 9.18.26 9.18.26 Mikkel Hansen 1993 Københavns IF
4 311 9.25.64 9.24.64 Heine Kreiler 1994 Skive AM
5 579 Mohammed Idiris 1995 Odense Atletik
6 578 Martin Eisemann de Almeid 1993 Odense Atletik
Piger 18-19 år - Højdespring - Day 1 at 15:00
Dansk rekord (K-U20): 1.78 Grith Ejstrup -1953 - IK-Skovbakken - Ollerup - 27-02-1971
1.78 Sandra B Christensen -1995 - Amager AC - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (P19): 1.78 Sandra B Christensen -1995 - Amager AC - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (P18): 1.78 Grith Ejstrup -1953 - IK-Skovbakken - Ollerup - 27-02-1971
Spar Nord Arena rekord: 1.76 Sandra B. Christensen 95 - Amager AC - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 1.78 Sandra B Christensen - Amager AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 145 150 155 158 161 164 167 170
1 PB 1.67 Louise Malmqvist 1996 Odense Atletik O O O O O O XXX
2 =PB 1.64 Agnes Skovgaard 1996 Aarhus 1900 O O O XO XO XXX
3 PB 1.64 Isabell Paprotny 1997 Aabenraa IG O O O O XO XXO XXX
4 0.00 Jasmin Esfahani 1997 Aarhus 1900 XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 535 1.37 1.45 Jasmin Esfahani 1997 Aarhus 1900
2 20 1.57 1.61 Isabell Paprotny 1997 Aabenraa IG
3 536 1.63 1.64 Agnes Skovgaard 1996 Aarhus 1900
4 561 1.65 Louise Malmqvist 1996 Odense Atletik
Piger 20-22 år - Højdespring - Day 1 at 15:00
Dansk rekord (K-U23): 1.84 Grith Ejstrup -1953 - IK-Skovbakken - Malente (GER) - 11-02-1973
Dansk rekord (P22): 1.81 Pia Zinck -1971 - Aalborg FF - Rødovre - 10-01-1993
Dansk rekord (P21): 1.80 Grith Ejstrup -1953 - IK-Skovbakken - Göteborg (SWE) - 09-03-1974
1.80 Pia Zinck -1971 - Aalborg FF - Göteborg (SWE) - 18-01-1992
Dansk rekord (P20): 1.84 Grith Ejstrup -1953 - IK-Skovbakken - Malente (GER) - 11-02-1973
Spar Nord Arena rekord: 1.76 Sandra B. Christensen 95 - Amager AC - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 1.67 Sandra Böll - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 161 164 167 170 173 176 179
1 1.76 Sandra B Christensen 1995 Amager AC O O O O XO XXX
2 1.70 Mathilde Dikema 1994 Aarhus 1900 O O XXO XO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 103 1.77 1.78 Sandra B Christensen 1995 Amager AC
2 542 1.67 1.72 Mathilde Dikema 1994 Aarhus 1900
Piger 14-15 år - 200 meter - Day 1 at 15:20
Dansk rekord (P15): 25.72 Anne Sofie Kirkegaard -1998 - Sparta - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P14): 25.23 Annelouise V Jensen -1996 - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 26.74 Sarah Winther Jensen - AK Holstebro
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 PB 26.52 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 PB 26.58 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC
3 27.07 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
4 27.09 Olivia Tuokila 2000 Sparta
4 PB 27.09 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
6 PB 27.14 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF
7 27.51 Julie Bøye 2000 AGF
8 PB 27.52 Viktoria Dommer 2001 Sparta
9 27.68 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
10 27.71 Gertrud Rose Jensen 2001 Sparta
11 27.75 Sarah Sveistrup Dahl 2000 Sparta
12 PB 27.77 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM
13 PB 27.79 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
14 PB 28.12 Roze Gad Akrawi 2000 Esbjerg AM
15 28.14 Anna Harder 2000 Allerød AM
16 28.19 Louise B. Moore 2001 Københavns IF
17 28.30 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
18 PB 28.31 Josefine Bundgaard-Hansen 2000 SAK 77
19 28.38 Natasja Jacobsen 2000 Hvidovre AM
20 29.17 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
HEAT 1 / 5
8 PB 27.52 Viktoria Dommer 2001 Sparta 0.151
14 PB 28.12 Roze Gad Akrawi 2000 Esbjerg AM 0.162
18 PB 28.31 Josefine Bundgaard-Hansen 2000 SAK 77 0.177
20 29.17 Sarah Kristensen 2000 Skive AM 0.176
HEAT 2 / 5
12 PB 27.77 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM 0.180
13 PB 27.79 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta 0.261
16 28.19 Louise B. Moore 2001 Københavns IF 0.227
17 28.30 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF 0.191
HEAT 3 / 5
9 27.68 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.253
10 27.71 Gertrud Rose Jensen 2001 Sparta 0.158
11 27.75 Sarah Sveistrup Dahl 2000 Sparta 0.167
15 28.14 Anna Harder 2000 Allerød AM 0.171
HEAT 4 / 5
4 PB 27.09 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta 0.171
6 PB 27.14 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF 0.165
7 27.51 Julie Bøye 2000 AGF 0.123
19 28.38 Natasja Jacobsen 2000 Hvidovre AM 0.196
HEAT 5 / 5
1 PB 26.52 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM 0.202
2 PB 26.58 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC 0.205
3 27.07 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta 0.144
4 27.09 Olivia Tuokila 2000 Sparta 0.194
START LIST
Antal heats: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
1 308 28.68 28.68 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
2 169 28.65 28.65 Roze Gad Akrawi 2000 Esbjerg AM
3 344 28.41 28.41 Josefine Bundgaard-Hansen 2000 SAK 77
4 403 28.09 28.09 Viktoria Dommer 2001 Sparta
HEAT 2 / 5
1 174 28.01 28.01 Louise B. Moore 2001 Københavns IF
2 75 27.98 27.98 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
3 222 27.93 27.93 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM
4 398 27.93 27.93 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
HEAT 3 / 5
1 153 27.84 27.84 Anna Harder 2000 Allerød AM
2 399 27.70 27.70 Sarah Sveistrup Dahl 2000 Sparta
3 400 27.64 27.64 Gertrud Rose Jensen 2001 Sparta
4 404 27.58 27.58 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
HEAT 4 / 5
1 134 27.47 27.47 Julie Bøye 2000 AGF
2 82 27.39 27.39 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF
3 364 27.26 27.26 Natasja Jacobsen 2000 Hvidovre AM
4 401 27.17 27.17 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
HEAT 5 / 5
1 397 27.02 27.02 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
2 218 26.87 26.87 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
3 358 26.67 26.67 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC
4 396 26.41 26.41 Olivia Tuokila 2000 Sparta
SCRATCH
1 76 NQ 30.16 30.16 Andrea Holm 2001 Frederiksberg IF
2 85 NQ 29.42 29.42 Oline Marie Winther 2000 Frederiksberg IF
3 102 NQ 28.4 Mathilde Yttesen 2001 Amager AC
4 115 NQ 29.50 29.50 Nanna E. Andersen 2001 Viborg AM
5 170 NQ 29.33 29.33 Ida Boel 2000 Esbjerg AM
6 280 NQ 29.22 Josephine Rasander 2001 Ballerup AK
7 310 NQ 30.00 30.00 Bjørg Bregendahl 2000 Skive AM
8 350 NQ 28.90 28.90 Agnes Bøg 2000 Bagsværd AC
9 512 NQ 29.57 29.57 Iris Trollehave 2001 Aarhus 1900
10 515 NQ Siv Hester 2001 Aarhus 1900
11 521 NQ 29.49 29.49 Martha Thestrup Andersen 2000 Aarhus 1900
12 219 DNS 26.35 26.35 Freja Wærness 2000 Aalborg AM
Drenge 16-17 år - Trespring - Day 1 at 15:20
Planke
Dansk rekord (M-U18): 14.41 Philip Akrofi -1997 - Århus 1900 - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 14.41 Philip Akrofi -1997 - Århus 1900 - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 13.87 Philip Akrofi -1997 - Århus 1900 - Skive - 09-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller 77 - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2014: 14.41 Philip Akrofi - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 13.29 Jonas N. Bjerremand 1998 Vejle IF 12.83 13.29 13.04 13.18 13.07 X
2 PB 13.11 Tòrur Mortensen 1998 Aarhus 1900 X 11.74 X 12.74 X 13.11
3 12.96 Kasper Larsen 1999 SIK 80 Sæby 12.86 X 12.96 11.60 12.73 12.85
4 PB 11.73 Henning Elmer 1999 Greve Atletik 11.27 11.73 11.64 - 11.43 11.34
5 11.55 Julian Schlegel 1998 SIK 80 Sæby 11.46 11.55 11.14 11.45 11.38 11.22
6 10.50 Malte Strunge 1998 SIK 80 Sæby 10.50 9.72 10.37 10.31 X 9.94
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 494 13.08 13.08 Tòrur Mortensen 1998 Aarhus 1900
2 121 13.14 13.14 Jonas N. Bjerremand 1998 Vejle IF
3 333 12.97 Kasper Larsen 1999 SIK 80 Sæby
4 326 10.62 Malte Strunge 1998 SIK 80 Sæby
5 61 11.22 11.22 Henning Elmer 1999 Greve Atletik
6 325 11.47 Julian Schlegel 1998 SIK 80 Sæby
Drenge 14-15 år - 200 meter - Day 1 at 15:45
Dansk rekord (D15): 23.32 Morten Dalgaard -1995 - Skive AM - Skive - 09-12-2010
Dansk rekord (D14): 23.58 Simon Hansen -1998 - Herning GF - Skive - 03-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 23.85 Peter Andersson - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 DUR, PB 23.21 Tobias G Larsen 2000 Holte Atletik
2 24.72 Emil Frænde 2000 Sparta
3 PB 25.10 Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik
4 PB 25.38 Steintór Egholm 2000 Hvidovre AM
5 25.91 Gabriel Lausten 2000 Sparta
6 26.44 Rasmus Vejlgård 2000 SAK 77
7 26.45 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900
8 26.50 Christian Cornelius 2000 Sparta
9 PB 26.59 Jonathan Makwarth 2000 Københavns IF
10 PB 26.84 Patrick Wolf Esbjerg AM
11 PB 27.00 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900
12 PB 27.22 Simon S Jensen Esbjerg AM
13 27.65 Magnus Elsted 2001 Ballerup AK
14 28.76 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900
HEAT 1 / 4
7 26.45 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900 0.149
13 27.65 Magnus Elsted 2001 Ballerup AK 0.215
14 28.76 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900 0.147
HEAT 2 / 4
10 PB 26.84 Patrick Wolf Esbjerg AM 0.173
11 PB 27.00 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900 0.159
12 PB 27.22 Simon S Jensen Esbjerg AM 0.124
DNS Christian Klitgaard 2000 AGF
HEAT 3 / 4
3 PB 25.10 Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik 0.181
6 26.44 Rasmus Vejlgård 2000 SAK 77 0.199
8 26.50 Christian Cornelius 2000 Sparta 0.253
9 PB 26.59 Jonathan Makwarth 2000 Københavns IF 0.178
HEAT 4 / 4
1 DUR, PB 23.21 Tobias G Larsen 2000 Holte Atletik 0.189
2 24.72 Emil Frænde 2000 Sparta 0.157
4 PB 25.38 Steintór Egholm 2000 Hvidovre AM 0.176
5 25.91 Gabriel Lausten 2000 Sparta 0.133
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 544 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900
3 482 28.21 27.1 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900
4 262 28.01 Magnus Elsted 2001 Ballerup AK
HEAT 2 / 4
1 162 27.94 27.94 Simon S Jensen Esbjerg AM
2 164 27.51 27.51 Patrick Wolf Esbjerg AM
3 483 27.06 27.06 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900
4 131 DNS 27.01 27.01 Christian Klitgaard 2000 AGF
HEAT 3 / 4
1 186 26.73 26.73 Jonathan Makwarth 2000 Københavns IF
2 335 26.28 26.28 Rasmus Vejlgård 2000 SAK 77
3 414 25.83 25.83 Christian Cornelius 2000 Sparta
4 148 25.82 25.82 Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik
HEAT 4 / 4
1 370 25.74 25.74 Steintór Egholm 2000 Hvidovre AM
2 415 25.35 25.35 Gabriel Lausten 2000 Sparta
3 413 24.34 24.34 Emil Frænde 2000 Sparta
4 145 23.36 23.36 Tobias G Larsen 2000 Holte Atletik
SCRATCH
1 146 DNS 24.71 24.71 Mikkel Ramlow 2000 Holte Atletik
2 185 DNS 26.56 26.56 Hans B. Falkenberg 2000 Københavns IF
3 261 DNS 25.02 25.02 Rasmus Tornbjerg Klausen 2000 Fremad Holbæk
Drenge 16-17 år - Stangspring - Day 1 at 16:00
Dansk rekord (M-U18): 4.72 Rasmus W Jørgensen -1989 - Københavns IF - Göteborg (SWE) - 18-02-2006
Dansk rekord (D17): 4.72 Rasmus W Jørgensen -1989 - Københavns IF - Göteborg (SWE) - 18-02-2006
Dansk rekord (D16): 4.40 Jakob Papsø -1971 - IK-Skovbakken - Århus - 12-12-1987
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen 89 - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2014: 4.10 Oliver Durafour - Helsingør IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 270 280 290 300 310 320 330 340 350 360 370 380 390 400 410 420
1 PB 4.10 Aske Petersen 1998 Sparta O O O O O XXX
2 PB 4.00 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik O - O O O O XXX
3 PB 3.50 Mikkel Eggert 1998 Helsingør IF O O O O O XXO XXX
4 PB 3.30 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta O O O O O XXX
5 =PB 3.10 Jacob Hvorup 1999 Sparta O O O O O XX-
5 3.10 David Sass 1999 Herning GF O O O O XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 451 3.10 3.10 Jacob Hvorup 1999 Sparta
2 446 3.90 3.90 Aske Petersen 1998 Sparta
3 92 3.10 3.20 David Sass 1999 Herning GF
4 380 3.40 3.40 Mikkel Eggert 1998 Helsingør IF
5 58 3.90 3.90 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik
6 455 3.10 3.10 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta
Piger 16-17 år - 200 meter - Day 1 at 16:10
Dansk rekord (K-U18): 25.06 Sara Slott Petersen -1987 - Århus 1900 - Malmö (SWE) - 22-03-2003
Dansk rekord (P17): 25.13 Anne Sofie Kirkegaard -1998 - Sparta - Skive - 21-02-2015
Dansk rekord (P16): 25.06 Sara Slott Petersen -1987 - Århus 1900 - Malmö (SWE) - 22-03-2003
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 25.49 Anne Sofie Kirkegaard - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 25.35 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
2 25.67 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta
3 26.44 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
4 PB 26.62 Emilie Pedersen 1998 SAK 77
5 26.77 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta
6 27.21 Anna K. Nedergaard 1998 Aalborg AM
7 PB 27.34 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM
8 27.36 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
9 27.50 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik
10 27.57 Anne Ohrt Gregersen Esbjerg AM
11 27.80 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK
12 PB 27.90 Simone Hjort 1999 Sparta
13 27.99 Leonora Hede 1998 Sparta
14 28.10 Margit W. Fríðmundsdóttir 1999 Hvidovre AM
15 PB 28.41 Elisabeth Dorsche 1998 Odense Atletik
HEAT 1 / 4
7 PB 27.34 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM 0.165
12 PB 27.90 Simone Hjort 1999 Sparta 0.177
15 PB 28.41 Elisabeth Dorsche 1998 Odense Atletik 0.201
HEAT 2 / 4
6 27.21 Anna K. Nedergaard 1998 Aalborg AM 0.151
8 27.36 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM 0.123
13 27.99 Leonora Hede 1998 Sparta 0.202
14 28.10 Margit W. Fríðmundsdóttir 1999 Hvidovre AM 0.154
HEAT 3 / 4
4 PB 26.62 Emilie Pedersen 1998 SAK 77 0.178
5 26.77 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta 0.205
10 27.57 Anne Ohrt Gregersen Esbjerg AM 0.160
11 27.80 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK 0.170
HEAT 4 / 4
1 25.35 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta 0.294
2 25.67 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta 0.228
3 26.44 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA 0.142
9 27.50 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik 0.145
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
2 569 29.17 Elisabeth Dorsche 1998 Odense Atletik
3 305 29.1 29.1 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM
4 431 28.11 28.11 Simone Hjort 1999 Sparta
HEAT 2 / 4
1 433 27.98 27.98 Leonora Hede 1998 Sparta
2 367 27.77 27.77 Margit W. Fríðmundsdóttir 1999 Hvidovre AM
3 236 27.23 26.84 Anna K. Nedergaard 1998 Aalborg AM
4 306 27.20 27.20 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
HEAT 3 / 4
1 285 26.99 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK
2 437 26.73 26.73 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta
3 346 26.72 26.72 Emilie Pedersen 1998 SAK 77
4 158 26.71 26.71 Anne Ohrt Gregersen Esbjerg AM
HEAT 4 / 4
1 70 26.55 26.55 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik
2 35 26.31 26.31 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
3 435 25.38 25.38 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta
4 432 25.13 25.13 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
SCRATCH
1 81 DNS 27.81 27.81 Josefine A. Schultz 1999 Frederiksberg IF
2 138 DNS 28.03 28.03 Pernille Schmidt 1999 AGF
3 531 DNS 26.44 26.44 Julie Meyer 1998 Aarhus 1900
4 554 DNS 27.30 26.74 Sarah Winther Jensen 1999 AK Holstebro
Drenge 16-17 år - 200 meter - Day 1 at 16:35
Dansk rekord (M-U18): 21.92 Benjamin Lobo Vedel -1997 - Aalborg AM - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D17): 21.92 Benjamin Lobo Vedel -1997 - Aalborg AM - Skive - 01-03-2014
Dansk rekord (D16): 22.51 Simon Mathiasen -1996 - Hvidovre AM - Skive - 09-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 21.92 Benjamin Lobo Vedel - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 22.34 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900
2 22.63 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900
3 PB 23.18 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta
4 23.58 Peter Andersson 1999 Greve Atletik
5 23.59 Alejandro Maillet 1998 Blovstrød Løverne
6 PB 23.61 Marc Hanselmann Nielsen 1999 Sparta
7 24.58 Lasse Bangsgaard 1998 Herning GF
8 PB 24.59 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik
9 24.72 Jacob Hvorup 1999 Sparta
10 24.84 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900
HEAT 1 / 3
8 PB 24.59 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik 0.145
9 24.72 Jacob Hvorup 1999 Sparta 0.156
DQ Simon Bøhrns Knudsen 1999 Viborg AM
HEAT 2 / 3
3 PB 23.18 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta 0.143
6 PB 23.61 Marc Hanselmann Nielsen 1999 Sparta 0.268
7 24.58 Lasse Bangsgaard 1998 Herning GF 0.135
10 24.84 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900 0.173
HEAT 3 / 3
1 22.34 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900 0.168
2 22.63 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900 0.150
4 23.58 Peter Andersson 1999 Greve Atletik 0.185
5 23.59 Alejandro Maillet 1998 Blovstrød Løverne 0.190
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 59 24.84 24.84 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik
3 108 24.63 24.63 Simon Bøhrns Knudsen 1999 Viborg AM
4 451 24.50 24.50 Jacob Hvorup 1999 Sparta
HEAT 2 / 3
1 489 24.48 24.48 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900
2 91 24.08 24.08 Lasse Bangsgaard 1998 Herning GF
3 448 23.92 23.92 Marc Hanselmann Nielsen 1999 Sparta
4 453 23.48 23.48 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta
HEAT 3 / 3
1 27 23.24 23.45 Alejandro Maillet 1998 Blovstrød Løverne
2 57 22.87 22.87 Peter Andersson 1999 Greve Atletik
3 493 22.57 22.57 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900
4 492 22.33 22.33 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 488 DNS 23.38 23.38 Esben Poulsen 1998 Aarhus 1900
Piger 14-15 år - Trespring - Day 1 at 16:35
Planke
Dansk rekord (P15): 11.62 Nikoline Skifter Andersen -1998 - Slagelse Atletik Delta - Ballerup - 13-01-2013
Dansk rekord (P14): 11.23 Nikoline Skifter Andersen -1998 - Slagelse Atletik Delta - Malmö (SWE) - 28-01-2012
Spar Nord Arena rekord: 12.87 Janne Nielsen 93 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 10.64 Sofie Rasmussen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 11.63 Sofie Rasmussen 2000 Københavns IF 10.85 X X 10.81 11.26 11.63
2 PB 10.92 Sara Vardar 2000 Sparta 10.63 10.65 10.77 10.51 10.83 10.92
3 =PB 10.52 Frida Selmer 2000 SAK 77 10.28 X 10.39 10.38 X 10.52
4 PB 10.23 Natasja Jacobsen 2000 Hvidovre AM 9.82 10.21 10.23 X 10.21 10.22
5 9.59 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF X 9.36 X 9.59 9.48 X
6 9.51 Astrid Søndergaard 2001 Københavns IF 9.05 9.35 9.51 9.50 9.36 9.20
7 9.50 Lise Lotte Jepsen 2000 Aabenraa IG 9.50 X X 9.10 X -
8 PB 9.34 Amalie Holmark Andersen 2001 Aarhus 1900 8.42 9.24 8.72 8.94 9.34 -
9 8.71 Sarah Kristensen 2000 Skive AM 8.43 8.71 X
10 8.32 Tine Nielsen 2000 Aarhus 1900 8.29 8.30 8.32
11 8.15 Cecilie Bang 2000 Viborg AM 8.15 X 7.65
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 173 9.59 10.05 Astrid Søndergaard 2001 Københavns IF
2 392 10.78 10.78 Sara Vardar 2000 Sparta
3 110 8.85 8.85 Cecilie Bang 2000 Viborg AM
4 345 10.52 10.52 Frida Selmer 2000 SAK 77
5 308 8.91 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
6 364 10.00 10.00 Natasja Jacobsen 2000 Hvidovre AM
7 75 9.98 10.12 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
8 17 9.31 9.74 Lise Lotte Jepsen 2000 Aabenraa IG
9 176 11.08 11.18 Sofie Rasmussen 2000 Københavns IF
10 522 7.89 9.02 Tine Nielsen 2000 Aarhus 1900
11 509 9.10 9.14 Amalie Holmark Andersen 2001 Aarhus 1900
SCRATCH
1 514 DNS 9.04 9.04 Mathilde Brüchle Kodal 2001 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - 200 meter - Day 1 at 16:50
Dansk rekord (K-U20): 24.86 Camilla Voigt -1978 - Trongårdens IF - Malmö (SWE) - 01-03-1997
Dansk rekord (P19): 24.86 Camilla Voigt -1978 - Trongårdens IF - Malmö (SWE) - 01-03-1997
Dansk rekord (P18): 25.16 Helene Schmidt-Scherer -1984 - Sparta - Malmö (SWE) - 16-02-2002
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 25.40 Martha Traoré - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 25.56 Camilla Motzkus 1997 Odense Atletik
2 25.99 Isabell Paprotny 1997 Aabenraa IG
3 26.28 Stella Jørgensen Esbjerg AM
4 PB 26.57 Louise Malmqvist 1996 Odense Atletik
5 26.81 Liv Didi Pedersen 1997 Københavns IF
6 27.04 Bianca Brahmer-Svendsen 1996 Hvidovre AM
7 28.40 Jasmin Esfahani 1997 Aarhus 1900
8 PB 28.56 Marie Meldgaard Jakobsen 1996 Skive AM
HEAT 1 / 2
2 25.99 Isabell Paprotny 1997 Aabenraa IG 0.180
4 PB 26.57 Louise Malmqvist 1996 Odense Atletik 0.129
7 28.40 Jasmin Esfahani 1997 Aarhus 1900 0.181
8 PB 28.56 Marie Meldgaard Jakobsen 1996 Skive AM 0.140
HEAT 2 / 2
1 25.56 Camilla Motzkus 1997 Odense Atletik 0.158
3 26.28 Stella Jørgensen Esbjerg AM 0.178
5 26.81 Liv Didi Pedersen 1997 Københavns IF 0.188
6 27.04 Bianca Brahmer-Svendsen 1996 Hvidovre AM 0.246
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 535 Jasmin Esfahani 1997 Aarhus 1900
2 303 29.17 28.4 Marie Meldgaard Jakobsen 1996 Skive AM
3 561 27.22 27.22 Louise Malmqvist 1996 Odense Atletik
4 20 26.66 25.96 Isabell Paprotny 1997 Aabenraa IG
HEAT 2 / 2
1 179 26.48 26.48 Liv Didi Pedersen 1997 Københavns IF
2 155 26.06 25.91 Stella Jørgensen Esbjerg AM
3 368 26.02 26.02 Bianca Brahmer-Svendsen 1996 Hvidovre AM
4 566 25.27 Camilla Motzkus 1997 Odense Atletik
Drenge 18-19 år - 200 meter - Day 1 at 17:05
Dansk rekord (M-U20): 21.51 Benjamin Lobo Vedel -1997 - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 18-01-2015
Dansk rekord (D19): 21.91 Benjamin Hecht -1978 - Sparta - Malmö (SWE) - 01-03-1997
Dansk rekord (D18): 21.51 Benjamin Lobo Vedel -1997 - Aalborg AM - Växjö (SWE) - 18-01-2015
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 22.78 Frederik Peschardt - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 23.04 Lukas Bredo 1997 Ballerup AK
2 =PB 23.33 Jacob Ziska 1997 Frederiksberg IF
3 PB 23.41 Anders Lolle 1996 Aabenraa IG
4 23.46 Jonas Lund 1996 Vejle IF
5 23.50 Mathias Kirk 1996 Vejle IF
6 23.55 Jakob H. Andersen 1997 HG ATM
7 23.67 Johan K. Thomsen 1997 Ballerup AK
8 PB 24.25 Sebastian Romer 1997 Greve Atletik
9 24.37 Asger Østerby 1997 Greve Atletik
10 PB 24.47 Fuad Ahmad Raga 1996 Sparta
HEAT 1 / 3
8 PB 24.25 Sebastian Romer 1997 Greve Atletik 0.152
9 24.37 Asger Østerby 1997 Greve Atletik 0.184
10 PB 24.47 Fuad Ahmad Raga 1996 Sparta 0.172
HEAT 2 / 3
1 23.04 Lukas Bredo 1997 Ballerup AK 0.133
2 =PB 23.33 Jacob Ziska 1997 Frederiksberg IF 0.181
3 PB 23.41 Anders Lolle 1996 Aabenraa IG 0.189
7 23.67 Johan K. Thomsen 1997 Ballerup AK 0.147
HEAT 3 / 3
4 23.46 Jonas Lund 1996 Vejle IF 0.168
5 23.50 Mathias Kirk 1996 Vejle IF 0.171
6 23.55 Jakob H. Andersen 1997 HG ATM 0.154
DQ Rasmus Mohr Ernst 1997 Odense Atletik
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 463 24.77 24.77 Fuad Ahmad Raga 1996 Sparta
3 63 24.34 24.34 Asger Østerby 1997 Greve Atletik
4 65 24.27 24.27 Sebastian Romer 1997 Greve Atletik
HEAT 2 / 3
1 15 23.99 23.99 Anders Lolle 1996 Aabenraa IG
2 272 23.71 Johan K. Thomsen 1997 Ballerup AK
3 271 23.44 Lukas Bredo 1997 Ballerup AK
4 80 23.33 23.33 Jacob Ziska 1997 Frederiksberg IF
HEAT 3 / 3
1 128 23.18 23.18 Mathias Kirk 1996 Vejle IF
2 7 23.01 23.01 Jakob H. Andersen 1997 HG ATM
3 120 22.63 22.63 Jonas Lund 1996 Vejle IF
4 591 22.09 22.09 Rasmus Mohr Ernst 1997 Odense Atletik
SCRATCH
1 64 DNS 23.89 23.89 Kasper Andersson 1997 Greve Atletik
2 143 DNS 23.46 23.46 Markus G Larsen 1997 Holte Atletik
3 231 DNS 24.50 Matthias Kikkenborg 1997 Aalborg AM
4 461 DNS 22.28 22.28 Frederik Schou Nielsen 1996 Sparta
5 498 DNS 23.77 23.77 Casper Henningsen 1996 Aarhus 1900
6 499 DNS 23.12 23.12 Emil Søndergaard 1996 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - Højdespring - Day 1 at 17:05
Dansk rekord (K-U18): 1.76 Lone P Sørensen -1966 - IK-Skovbakken - Århus - ++-02-1983
Dansk rekord (P17): 1.76 Lone P Sørensen -1966 - IK-Skovbakken - Århus - ++-02-1983
Dansk rekord (P16): 1.74 Pernille Frederiksen -1977 - Randers Real Atletik - Århus - 27-02-1993
Spar Nord Arena rekord: 1.76 Sandra B. Christensen 95 - Amager AC - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 1.69 Tina Bishoff Gellin - Trongårdens IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 130 135 140 145 148 151 154 157 160 162
1 =PB 1.60 Nikoline Petersen 1998 Aabenraa IG O O O O O XO XO XXX
2 1.57 Sarah Bahat 1999 Stoholm IF O O O XXX
3 1.57 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik O O O XO XXO XXX
4 1.54 Line Damsgaard Andersen 1999 SAK 77 XXO O XO XXX
5 1.54 Mathilde Søndergaard Jeps 1999 Sparta O O XO O XXO XXX
6 =PB 1.51 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta O XO XO XXO XXO XXX
7 1.48 Janni Kristensen 1999 SIK 80 Sæby O O XO XXO XXX
7 1.48 Emilie Persson 1999 Sparta O O XO XXO XXX
9 1.48 Emilie R. Hansen 1999 Sparta O XXO XXO XXX
10 1.40 Simone B. Lautrup 1998 IK Hellas O O O XXX
11 1.40 Clara Vo 1999 Trongårdens IF O XO XXO XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 328 1.48 Janni Kristensen 1999 SIK 80 Sæby
2 424 1.51 1.51 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta
3 425 1.55 1.55 Mathilde Søndergaard Jeps 1999 Sparta
4 151 1.57 1.60 Laura Wrisberg Kæstel 1998 Holte Atletik
5 438 1.54 1.58 Emilie R. Hansen 1999 Sparta
6 56 1.41 1.50 Simone B. Lautrup 1998 IK Hellas
7 19 1.60 Nikoline Petersen 1998 Aabenraa IG
8 347 1.54 1.59 Line Damsgaard Andersen 1999 SAK 77
9 430 1.48 1.53 Emilie Persson 1999 Sparta
10 73 1.60 Sarah Bahat 1999 Stoholm IF
11 1 1.42 1.42 Clara Vo 1999 Trongårdens IF
SCRATCH
1 428 DNS 1.70 1.72 Rikke Andersen 1998 Sparta
Piger 18-19 år - Kuglestød - Day 1 at 17:05
4.0 kg
Dansk rekord (K-U20): 13.94 Trine Mulbjerg -1990 - Ringkøbing AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (P19): 13.94 Trine Mulbjerg -1990 - Ringkøbing AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (P18): 13.00 Marie Aagaard -1996 - Aabenraa IG - Skive - 23-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg 90 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 12.94 Marie Aagaard - Aabenraa IG
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 13.02 Marie Aagaard 1996 Aabenraa IG 12.47 12.43 12.64 12.82 12.41 13.02
2 12.08 Fawzie Otour 1996 Aabenraa IG 9.86 11.36 11.78 11.73 12.08 11.95
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 23 11.94 12.51 Fawzie Otour 1996 Aabenraa IG
2 22 12.91 13.00 Marie Aagaard 1996 Aabenraa IG
Piger 20-22 år - Kuglestød - Day 1 at 17:05
4.0 kg
Dansk rekord (K-U23): 15.77 Trine Mulbjerg -1990 - Århus 1900 - Århus - 16-02-2012
Dansk rekord (P22): 15.77 Trine Mulbjerg -1990 - Århus 1900 - Århus - 16-02-2012
Dansk rekord (P21): 15.51 Trine Mulbjerg -1990 - Århus 1900 - Växjö (SWE) - 13-03-2011
Dansk rekord (P20): 14.71 Trine Mulbjerg -1990 - Århus 1900 - Østerbro - 18-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg 90 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 11.32 Anne Sofie Hyldtoft Olsen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 12.22 Sofie Albrechtsen 1995 Aarhus 1900 11.80 12.14 X 12.22 12.16 10.86
2 11.24 Mathilde Dikema 1994 Aarhus 1900 10.00 10.67 11.24 10.21 10.80 10.82
3 8.82 Sonja Ditlev 1995 SAK 77 8.06 8.52 X 8.82 8.51 X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 541 12.85 Sofie Albrechtsen 1995 Aarhus 1900
2 348 8.64 9.19 Sonja Ditlev 1995 SAK 77
3 542 11.22 11.73 Mathilde Dikema 1994 Aarhus 1900
Piger 20-22 år - 200 meter - Day 1 at 17:25
Dansk rekord (K-U23): 24.13 Sara Slott Petersen -1987 - Århus 1900 - Birmingham (GBR) - 01-02-2009
Dansk rekord (P22): 24.13 Sara Slott Petersen -1987 - Århus 1900 - Birmingham (GBR) - 01-02-2009
Dansk rekord (P21): 24.82 Sofie Abildtrup -1980 - Sparta - Malmö (SWE) - 24-02-2001
Dansk rekord (P20): 24.43 Sara Slott Petersen -1987 - Århus 1900 - Malmö (SWE) - 28-01-2007
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 26.13 Astrid Glenner-Frandsen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 25.03 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900
2 25.58 Anna Thestrup Andersen 1995 Aarhus 1900
3 26.26 Astrid Glenner-Frandsen 1993 Københavns IF
4 26.45 Annemarie Nissen 1994 Københavns IF
5 PB 26.56 Julia H Maurer 1993 Sparta
6 27.10 Cassandra Lobo Vedel 1995 Aalborg AM
7 28.04 Emma Vitale 1993 Sparta
8 28.26 Helena Nicolaisen 1995 Sparta
HEAT 1 / 2
5 PB 26.56 Julia H Maurer 1993 Sparta 0.202
6 27.10 Cassandra Lobo Vedel 1995 Aalborg AM 0.235
7 28.04 Emma Vitale 1993 Sparta 0.195
8 28.26 Helena Nicolaisen 1995 Sparta 0.196
HEAT 2 / 2
1 25.03 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900 0.133
2 25.58 Anna Thestrup Andersen 1995 Aarhus 1900 0.164
3 26.26 Astrid Glenner-Frandsen 1993 Københavns IF 0.157
4 26.45 Annemarie Nissen 1994 Københavns IF 0.171
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 233 27.73 26.90 Cassandra Lobo Vedel 1995 Aalborg AM
2 466 27.37 27.37 Emma Vitale 1993 Sparta
3 468 27.07 27.07 Helena Nicolaisen 1995 Sparta
4 467 26.59 26.59 Julia H Maurer 1993 Sparta
HEAT 2 / 2
1 182 26.41 26.41 Annemarie Nissen 1994 Københavns IF
2 184 26.01 26.01 Astrid Glenner-Frandsen 1993 Københavns IF
3 540 25.41 24.99 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900
4 537 25.33 25.33 Anna Thestrup Andersen 1995 Aarhus 1900
SCRATCH
1 24 DNS 25.27 25.27 Mathilde U. Kramer 1993 Aabenraa IG
2 230 DNS 27.56 27.53 Liv V. Kaupang 1995 Aalborg AM
3 465 DNS 27.71 Anne Sofie Vermund 1993 Sparta
Drenge 20-22 år - 200 meter - Day 1 at 17:40
Dansk rekord (M-U23): 21.28 Benjamin Hecht -1978 - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D22): 21.41 Peter Voigt -1974 - Trongårdens IF - Malmö (SWE) - 02-03-1996
Dansk rekord (D21): 21.28 Benjamin Hecht -1978 - Sparta - Malmö (SWE) - 20-02-1999
Dansk rekord (D20): 21.80 Anders Bache -1982 - Sparta - Malmö (SWE) - 24-02-2002
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander 89 - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 22.28 Emil Strøm - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
SUMMARY
1 23.18 Alexandre Guidje 1994 Københavns IF
2 =PB 23.57 Simon I. Hansen 1995 HG ATM
3 23.99 Christoffer Trier Månsson 1995 Aabenraa IG
4 PB 24.13 Frederik Klerens 1994 Odense Atletik
5 PB 24.60 Magnus Østergaard 1994 Københavns IF
6 PB 25.06 Søren Lopdrup 1995 Odense Atletik
HEAT 1 / 2
4 PB 24.13 Frederik Klerens 1994 Odense Atletik 0.146
5 PB 24.60 Magnus Østergaard 1994 Københavns IF 0.201
6 PB 25.06 Søren Lopdrup 1995 Odense Atletik 0.158
HEAT 2 / 2
1 23.18 Alexandre Guidje 1994 Københavns IF 0.158
2 =PB 23.57 Simon I. Hansen 1995 HG ATM 0.171
3 23.99 Christoffer Trier Månsson 1995 Aabenraa IG 0.193
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 587 24.25 Frederik Klerens 1994 Odense Atletik
3 592 25.48 25.45 Søren Lopdrup 1995 Odense Atletik
4 191 24.66 24.66 Magnus Østergaard 1994 Københavns IF
HEAT 2 / 2
2 8 23.57 23.57 Simon I. Hansen 1995 HG ATM
3 13 23.17 23.17 Christoffer Trier Månsson 1995 Aabenraa IG
4 190 22.49 22.49 Alexandre Guidje 1994 Københavns IF
SCRATCH
1 9 DNS 24.77 24.77 Simon Harbo 1995 HG ATM
2 189 DNS 23.48 23.48 Emil Storgaard 1994 Københavns IF
3 360 DNS 24.24 Toke Gam Gotthardsen 1994 Bagsværd AC
4 545 DNS 22.59 22.59 Frederik Peschardt 1995 Aarhus 1900
5 560 DNS 22.71 22.71 Rasmus Jensen 1995 Odense Atletik
Piger 14-15 år - 800 meter - Day 1 at 17:55
Dansk rekord (P15): 2.16.68 Maria H B Andersen -1998 - Sparta - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk rekord (P14): 2.18.1 Joan Hansen -1962 - Hvidovre IF - Rødovre - 21-02-1976
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost 94 - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.19.99 Mia Helene Mørck - Bagsværd AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 2.20.21 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 PB 2.23.06 Ida Jørgensen 2001 Aalborg AM
3 2.23.54 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
4 PB 2.23.99 Caroline Højgaard 2000 AGF
5 PB 2.24.35 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
6 2.25.71 Cecilie Boesdal 2001 Sparta
7 PB 2.27.23 Roze Gad Akrawi 2000 Esbjerg AM
8 PB 2.27.47 Anna Mosby Nielsen 2001 Aarhus 1900
9 2.29.83 Laura Astrup 2000 Aarhus 1900
10 PB 2.29.99 Ida Wibe Jensen 2001 Slagelse Atletik DELTA
11 PB 2.31.19 Elena Johansen 2001 Helsingør IF
12 2.34.30 Carla Mathilde Flørnæss 2000 AGF
13 2.35.61 Julie Schultz 2000 Aalborg AM
14 2.36.53 Frida Schledermann 2001 Sparta
15 2.38.89 Emma Christensen 2000 Herning GF
16 PB 2.42.04 Emilie busk Kaalund 2000 Odense Atletik
17 2.45.74 Sophie Gohr Als 2000 Randers Freja
HEAT 1 / 2
9 2.29.83 Laura Astrup 2000 Aarhus 1900
10 PB 2.29.99 Ida Wibe Jensen 2001 Slagelse Atletik DELTA
11 PB 2.31.19 Elena Johansen 2001 Helsingør IF
13 2.35.61 Julie Schultz 2000 Aalborg AM
14 2.36.53 Frida Schledermann 2001 Sparta
15 2.38.89 Emma Christensen 2000 Herning GF
16 PB 2.42.04 Emilie busk Kaalund 2000 Odense Atletik
17 2.45.74 Sophie Gohr Als 2000 Randers Freja
HEAT 2 / 2
1 2.20.21 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 PB 2.23.06 Ida Jørgensen 2001 Aalborg AM
3 2.23.54 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
4 PB 2.23.99 Caroline Højgaard 2000 AGF
5 PB 2.24.35 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
6 2.25.71 Cecilie Boesdal 2001 Sparta
7 PB 2.27.23 Roze Gad Akrawi 2000 Esbjerg AM
8 PB 2.27.47 Anna Mosby Nielsen 2001 Aarhus 1900
12 2.34.30 Carla Mathilde Flørnæss 2000 AGF
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 32 2.31.75 2.31.75 Ida Wibe Jensen 2001 Slagelse Atletik DELTA
2 223 2.34.52 2.34.52 Julie Schultz 2000 Aalborg AM
3 90 2.36.75 2.36.75 Emma Christensen 2000 Herning GF
4 391 2.37.60 2.27.60 Frida Schledermann 2001 Sparta
5 47 2.37.86 2.37.86 Sophie Gohr Als 2000 Randers Freja
6 381 2.38.12 2.38.12 Elena Johansen 2001 Helsingør IF
7 570 2.42.05 2.42.05 Emilie busk Kaalund 2000 Odense Atletik
8 520 Laura Astrup 2000 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 218 2.19.04 2.19.04 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 397 2.22.89 2.22.89 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
3 390 2.25.13 2.25.13 Cecilie Boesdal 2001 Sparta
4 132 2.25.52 2.25.52 Caroline Højgaard 2000 AGF
5 123 2.26.20 2.26.20 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
6 248 2.29.55 2.29.55 Ida Jørgensen 2001 Aalborg AM
7 510 2.29.84 2.29.86 Anna Mosby Nielsen 2001 Aarhus 1900
8 133 2.30.74 2.30.74 Carla Mathilde Flørnæss 2000 AGF
9 169 2.31.26 2.31.26 Roze Gad Akrawi 2000 Esbjerg AM
SCRATCH
1 25 DNS 2.34.88 Elisabeth Auning 2000 Aabenraa IG
2 514 DNS 2.36.23 2.36.23 Mathilde Brüchle Kodal 2001 Aarhus 1900
Piger 16-17 år - 800 meter - Day 1 at 18:10
Dansk rekord (K-U18): 2.09.6 Heidi Christiansen -1966 - Køge G- & IF - Rødovre - 22-01-1983
Dansk rekord (P17): 2.09.6 Heidi Christiansen -1966 - Køge G- & IF - Rødovre - 22-01-1983
Dansk rekord (P16): 2.11.4 Heidi Christiansen -1966 - Køge G- & IF - Rødovre - 10-01-1982
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost 94 - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.17.20 Anne Sofie Kirkegaard - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 2.15.42 Mia Helene Mørck 1999 Bagsværd AC
2 2.18.80 Maria H.B. Andersen 1998 Sparta
3 2.24.37 Michela Damm 1998 Kolding KFUM
4 2.26.83 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
5 2.27.22 Emilie Ørum Damgaard 1998 Kolding KFUM
6 2.29.52 Emma O. Sørensen 1998 Hvidovre AM
7 2.31.55 Astrid Reymann Bødker 1999 Frederiksberg IF
8 2.32.91 Freja Blom 1999 Odense Atletik
9 PB 2.33.13 Mathilde Pedersern 1999 Aalborg AM
10 2.40.97 Marie Halkjær Dupont 1998 Aarhus 1900
HEAT 1 / 2
4 2.26.83 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
7 2.31.55 Astrid Reymann Bødker 1999 Frederiksberg IF
8 2.32.91 Freja Blom 1999 Odense Atletik
9 PB 2.33.13 Mathilde Pedersern 1999 Aalborg AM
10 2.40.97 Marie Halkjær Dupont 1998 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 2.15.42 Mia Helene Mørck 1999 Bagsværd AC
2 2.18.80 Maria H.B. Andersen 1998 Sparta
3 2.24.37 Michela Damm 1998 Kolding KFUM
5 2.27.22 Emilie Ørum Damgaard 1998 Kolding KFUM
6 2.29.52 Emma O. Sørensen 1998 Hvidovre AM
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 78 2.22.39 2.22.39 Astrid Reymann Bødker 1999 Frederiksberg IF
2 532 2.37.30 2.37.30 Marie Halkjær Dupont 1998 Aarhus 1900
3 523 2.24.13 2.24.13 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
4 224 2.37.60 2.37.60 Mathilde Pedersern 1999 Aalborg AM
5 571 2.28.25 2.28.25 Freja Blom 1999 Odense Atletik
HEAT 2 / 2
1 365 2.20.22 2.20.22 Emma O. Sørensen 1998 Hvidovre AM
2 292 2.19.48 2.19.48 Emilie Ørum Damgaard 1998 Kolding KFUM
3 357 2.11.79 2.11.79 Mia Helene Mørck 1999 Bagsværd AC
4 296 2.21.96 2.19.33 Michela Damm 1998 Kolding KFUM
5 420 2.16.71 2.12.68 Maria H.B. Andersen 1998 Sparta
SCRATCH
1 286 DNS 2.27.72 Tessa June Strand 1998 Ballerup AK
2 287 DNS 2.28.98 Mathilde Riis 1999 Ballerup AK
3 432 DNS 2.16.88 2.16.88 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
Drenge 14-15 år - Trespring - Day 1 at 18:10
Planke
Dansk rekord (D15): 13.50 Jannick Bagge -1994 - Hvidovre AM - Skive - 28-02-2009
Dansk rekord (D14): 12.65 Jannick Bagge -1994 - Hvidovre AM - Hvidovre - 21-12-2008
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Anders Møller 77 - Sparta - 20-02-2011
Dansk mester 2014: 12.27 Kasper Larsen - SIK 80 Sæby
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 12.69 Johannes Glue 2000 Randers Freja 12.27 12.65 X 12.42 X 12.69
2 PB 11.09 Lucas Richardt 2000 SAK 77 10.60 10.68 10.30 10.76 9.61 11.09
3 PB 10.90 Lucas Bunch 2000 Sparta 10.87 10.43 10.19 10.90 10.49 X
4 PB 10.79 Frederik Thygesen 2000 Randers Freja X X 10.37 10.74 10.52 10.79
5 PB 10.76 Anton Bisgaard 2001 Aarhus 1900 10.20 10.17 10.72 10.52 10.76 10.66
6 PB 10.09 William Korsgaard 2001 Aarhus 1900 9.78 9.78 10.09 9.85 9.32 9.89
7 PB 10.08 Simon Bergquist 2001 Greve Atletik 9.46 X 9.65 10.08 X X
8 8.51 Gustav Graff Esbensen 2001 SAK 77 8.23 8.46 8.51 8.32 8.26 8.49
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 408 10.57 10.57 Lucas Bunch 2000 Sparta
2 71 9.07 9.07 Simon Bergquist 2001 Greve Atletik
3 336 10.48 10.48 Lucas Richardt 2000 SAK 77
4 340 9.08 9.08 Gustav Graff Esbensen 2001 SAK 77
5 39 10.45 10.45 Frederik Thygesen 2000 Randers Freja
6 38 13.27 13.27 Johannes Glue 2000 Randers Freja
7 481 10.51 10.51 Anton Bisgaard 2001 Aarhus 1900
8 485 9.87 9.87 William Korsgaard 2001 Aarhus 1900
Piger 18-19 år - 800 meter - Day 1 at 18:25
Dansk rekord (K-U20): 2.07.75 Stina Troest -1994 - Amager AC - Skive - 24-02-2013
Dansk rekord (P19): 2.07.75 Stina Troest -1994 - Amager AC - Skive - 24-02-2013
Dansk rekord (P18): 2.11.73 Maria Larsen -1996 - Københavns IF - Skive - 01-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost 94 - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.11.73 Maria Larsen - Københavns IF
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.11.78 Line K Schulz 1996 Aalborg AM
2 2.26.41 Louise Høj Jensen 1997 AGF
3 2.27.98 Augusta Korsgaard 1997 Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 458 2.24.55 Augusta Korsgaard 1997 Sparta
2 251 2.13.83 2.11.45 Line K Schulz 1996 Aalborg AM
3 139 2.20.53 2.20.53 Louise Høj Jensen 1997 AGF
Piger 20-22 år - 800 meter - Day 1 at 18:35
Dansk rekord (K-U23): 2.02.64 Tina Krebs -1963 - Fremad Holbæk - Boston (USA) - 10-02-1984
Dansk rekord (P22): 2.05.84 Rikke Rønholt -1976 - Sparta - Indianapolis (USA) - 07-03-1998
Dansk rekord (P21): 2.02.64 Tina Krebs -1963 - Fremad Holbæk - Boston (USA) - 10-02-1984
Dansk rekord (P20): 2.02.95 Stina Troest -1994 - Amager AC - Sopot (POL) - 07-03-2014
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost 94 - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.12.83 Josefine Rytter - Bagsværd AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.11.44 Joseffa Keidser 1995 Aarhus 1900
2 2.14.12 Josefine Rytter 1994 Bagsværd AC
3 2.15.81 Rebekka Fuglø 1993 Vejle IF
4 2.19.00 Laura Rosing Møller 1994 Kolding KFUM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 354 2.11.88 2.11.88 Josefine Rytter 1994 Bagsværd AC
2 124 2.13.62 2.13.62 Rebekka Fuglø 1993 Vejle IF
3 299 2.16.67 2.16.67 Laura Rosing Møller 1994 Kolding KFUM
4 539 2.10.06 2.10.06 Joseffa Keidser 1995 Aarhus 1900
Drenge 14-15 år - 800 meter - Day 1 at 18:45
Dansk rekord (D15): 1.57.21 Victor Thomsen -1999 - Amager AC - Malmö (SWE) - 06-12-2014
Dansk rekord (D14): 2.06.74 Benjamin Lobo Vedel -1997 - Aalborg Atletik - Göteborg (SWE) - 19-11-2011
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube 87 - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.01.03 Victor Thomsen - Amager AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
SUMMARY
1 2.10.10 William Devantier 2000 Sparta
2 2.10.86 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
3 2.10.86 Micki Borgen Morell 2000 IK Olympia
4 PB 2.13.39 Malthe Mortensen 2000 Vejle IF
4 PB 2.13.39 Martin Kårstad Møller Esbjerg AM
6 2.13.69 Markus Kirk Kjeldsen 2001 SAK 77
7 PB 2.13.76 Anders-Dres Tarbensen Esbjerg AM
8 2.15.52 Jonathan Mogensen 2000 Amager AC
9 2.17.65 Sebastian Nielsen 2000 Sparta
10 PB 2.24.82 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900
11 2.24.93 Thomas S. Larsen 2000 Randers Freja
12 PB 2.25.40 Peter Lindholdt Nielsen 2000 AK Holstebro
13 2.30.65 Mikkel Stampe 2000 Helsingør IF
HEAT 1 / 2
4 PB 2.13.39 Malthe Mortensen 2000 Vejle IF
4 PB 2.13.39 Martin Kårstad Møller Esbjerg AM
7 PB 2.13.76 Anders-Dres Tarbensen Esbjerg AM
10 PB 2.24.82 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900
11 2.24.93 Thomas S. Larsen 2000 Randers Freja
12 PB 2.25.40 Peter Lindholdt Nielsen 2000 AK Holstebro
DNS Steintór Egholm 2000 Hvidovre AM
HEAT 2 / 2
1 2.10.10 William Devantier 2000 Sparta
2 2.10.86 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
3 2.10.86 Micki Borgen Morell 2000 IK Olympia
6 2.13.69 Markus Kirk Kjeldsen 2001 SAK 77
8 2.15.52 Jonathan Mogensen 2000 Amager AC
9 2.17.65 Sebastian Nielsen 2000 Sparta
13 2.30.65 Mikkel Stampe 2000 Helsingør IF
DNF Conrad Lind 2001 Sparta
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 370 DNS 2.16.35 2.16.35 Steintór Egholm 2000 Hvidovre AM
2 122 2.16.68 2.16.68 Malthe Mortensen 2000 Vejle IF
3 165 2.20.18 2.20.18 Martin Kårstad Møller Esbjerg AM
4 37 2.24.43 2.24.43 Thomas S. Larsen 2000 Randers Freja
5 161 2.27.86 2.27.86 Anders-Dres Tarbensen Esbjerg AM
6 558 2.30.45 2.30.45 Peter Lindholdt Nielsen 2000 AK Holstebro
7 544 2.34.19 2.34.19 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 254 2.07.42 2.07.42 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
2 4 2.07.44 2.07.44 Micki Borgen Morell 2000 IK Olympia
3 406 2.10.00 2.10.00 William Devantier 2000 Sparta
4 338 2.11.28 2.11.28 Markus Kirk Kjeldsen 2001 SAK 77
5 100 2.12.08 2.12.08 Jonathan Mogensen 2000 Amager AC
6 383 2.12.95 2.12.95 Mikkel Stampe 2000 Helsingør IF
7 405 2.15.72 2.15.72 Sebastian Nielsen 2000 Sparta
8 407 2.15.80 2.15.80 Conrad Lind 2001 Sparta
SCRATCH
1 339 DNS 2.14.67 2.14.67 Mebrahtom Tesfom 2000 SAK 77
Drenge 16-17 år - 800 meter - Day 1 at 19:00
Dansk rekord (M-U18): 1.53.93 Christian Clausen -1996 - Københavns IF - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (D17): 1.53.93 Christian Clausen -1996 - Københavns IF - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (D16): 1.54.54 Victor Thomsen -1999 - Amager AC - Göteborg (SWE) - 07-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube 87 - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.01.02 Søren Jøhnk - Bagsværd AC
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.02.48 Christian Dirksen 1999 Ballerup AK
2 PB 2.03.20 Magnus Nyman Hall 1999 Aarhus 1900
3 2.03.44 Louis S. Henriksen 1999 Sparta
4 PB 2.05.98 Noel Mono 1998 Aalborg AM
5 2.08.09 Rasmus Rose-Hansen 1999 Skive AM
6 2.10.44 Sander Kragelund Christen 1999 Aarhus 1900
DNF Robin Ostenfeldt 1999 SAK 77
DNS Niklas Kruse 1999 Hvidovre AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 444 2.03.25 2.03.25 Louis S. Henriksen 1999 Sparta
2 486 2.03.54 2.03.54 Magnus Nyman Hall 1999 Aarhus 1900
3 265 2.04.49 Christian Dirksen 1999 Ballerup AK
4 319 2.05.91 2.05.91 Rasmus Rose-Hansen 1999 Skive AM
5 487 2.07.59 2.07.59 Sander Kragelund Christen 1999 Aarhus 1900
6 255 2.07.61 2.07.61 Noel Mono 1998 Aalborg AM
7 341 2.11.72 2.11.72 Robin Ostenfeldt 1999 SAK 77
8 372 DNS 2.12.29 2.12.29 Niklas Kruse 1999 Hvidovre AM
SCRATCH
1 27 DNS 2.06.92 Alejandro Maillet 1998 Blovstrød Løverne
2 106 DNS 1.54.54 1.54.54 Victor Thomsen 1999 Amager AC
3 235 DNS 1.58.92 1.58.92 Karl-Gustav Brockdorff 1999 Aalborg AM
Drenge 18-19 år - 800 meter - Day 1 at 19:15
Dansk rekord (M-U20): 1.51.97 Kristian Uldbjerg Hansen -1996 - Aalborg AM - Stocholm (SWE) - 31-01-2015
Dansk rekord (D19): 1.51.97 Kristian Uldbjerg Hansen -1996 - Aalborg AM - Stocholm (SWE) - 31-01-2015
Dansk rekord (D18): 1.54.1 Jens Østengaard -1962 - Sparta - Rødovre - 13-01-1980
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube 87 - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.00.73 Kristian Uldbjerg Hansen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 2.08.80 August Broz 1996 Randers Freja
2 2.11.36 Steingrímur Hallson 1997 Hvidovre AM
3 2.13.03 Stig Malmberg 1996 Aalborg Øst Runners
4 2.13.34 Teitur Bjarnastein 1997 Hvidovre AM
5 2.13.93 Kasper Korsgaard Nielsen 1997 Aarhus 1900
6 2.18.65 Jonas Winther 1996 Aarhus 1900
DQ Abdisirak Ahmed Mahamad 1996 Odense Atletik
DQ Christoffer Frost Johanse 1997 Sdr. Omme IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 562 Abdisirak Ahmed Mahamad 1996 Odense Atletik
2 501 Jonas Winther 1996 Aarhus 1900
3 600 2.09.00 Stig Malmberg 1996 Aalborg Øst Runners
4 496 2.08.13 2.08.13 Kasper Korsgaard Nielsen 1997 Aarhus 1900
5 375 2.03.57 2.03.57 Teitur Bjarnastein 1997 Hvidovre AM
6 376 2.03.36 2.03.36 Steingrímur Hallson 1997 Hvidovre AM
7 3 2.03.30 2.03.30 Christoffer Frost Johanse 1997 Sdr. Omme IF
8 44 2.01.76 2.01.76 August Broz 1996 Randers Freja
SCRATCH
1 127 DNS 2.03.50 2.03.50 Jonathan Guld Christensen 1997 Vejle IF
2 227 DNS 1.49.57 1.49.57 Kristian Uldbjerg Hansen 1996 Aalborg AM
3 555 DNS 2.00.45 2.00.45 Magnus Grue Johansen 1997 AK Holstebro
Drenge 20-22 år - 800 meter - Day 1 at 19:25
Dansk rekord (M-U23): 1.51.49 Nick Jensen -1991 - Sparta - Gent (BEL) - 02-02-2013
Dansk rekord (D22): 1.51.49 Nick Jensen -1991 - Sparta - Gent (BEL) - 02-02-2013
Dansk rekord (D21): 1.52.95 Rasmus Terp -1988 - Vejle IF - Malmö (SWE) - 31-01-2009
Dansk rekord (D20): 1.51.82 Nick Jensen -1991 - Sparta - Stockholm (SWE) - 01-01-2011
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube 87 - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 1.57.45 Nicolai Hartling - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 PB 1.56.30 Andreas Bruselius 1995 Vejle IF
2 1.56.62 Jakob Ilbjerg Stengaard 1994 Skive AM
3 2.03.54 Rasmus Sparreager 1994 HG ATM
DNS Mads Lie Brøndum 1995 Randers Freja
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 46 DNS 2.07.54 Mads Lie Brøndum 1995 Randers Freja
2 10 1.58.55 1.58.55 Rasmus Sparreager 1994 HG ATM
3 125 1.56.71 1.56.71 Andreas Bruselius 1995 Vejle IF
4 312 1.54.06 1.54.06 Jakob Ilbjerg Stengaard 1994 Skive AM
Piger 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:00
Dansk rekord (P15): 7.91 Anne Larsen -1981 - Herning GF - Malmö (SWE) - 02-03-1996
7.91 Louise B Biede -1993 - SAK 77 - Göteborg (SWE) - 22-11-2008
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen -1996 - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.93 Mathilde Pritzel Nielsen - Aalborg AM
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 PB Q 8.07 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF 0.168
2 =PB q 8.21 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Aarhus 1900 0.225
3 PB q 8.23 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM 0.173
4 PB q 8.35 Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF 0.167
5 8.49 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta 0.292
6 8.51 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF 0.182
7 =PB 8.52 Mathilde Lindhardt Byrges 2000 Slagelse Atletik DELTA 0.122
8 8.56 Isabella Juul 2000 Sparta 0.282
HEAT 2 / 3
1 PB Q 8.25 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik 0.147
2 q 8.34 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta 0.622
3 8.41 Olivia Tuokila 2000 Sparta 0.224
4 8.43 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta 0.163
5 8.55 Louise B. Moore 2001 Københavns IF 0.346
5 8.55 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF 0.188
7 8.58 Sarah Sveistrup Dahl 2000 Sparta 0.187
7 8.58 Sarah Kristensen 2000 Skive AM 0.169
HEAT 3 / 3
1 Q 8.12 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC 0.141
2 PB q 8.24 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF 0.167
3 8.42 Julie Bøye 2000 AGF 0.181
4 8.45 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM 0.190
5 8.52 Naja Vinter 2000 Helsingør IF 0.522
6 8.60 Anna Harder 2000 Allerød AM
7 8.61 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC 0.164
8 8.63 Josefine Bundgaard-Hansen 2000 SAK 77
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 397 8.38 8.38 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
2 516 8.21 8.21 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Aarhus 1900
3 75 8.49 8.49 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
4 222 8.43 8.43 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM
5 31 8.52 8.52 Mathilde Lindhardt Byrges 2000 Slagelse Atletik DELTA
6 385 8.14 8.14 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF
7 387 8.36 8.36 Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
8 393 8.51 8.51 Isabella Juul 2000 Sparta
HEAT 2 / 3
1 174 8.51 8.51 Louise B. Moore 2001 Københavns IF
2 83 8.36 8.36 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF
3 399 8.46 8.46 Sarah Sveistrup Dahl 2000 Sparta
4 404 8.21 8.21 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
5 401 8.36 8.36 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
6 67 8.46 8.46 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
7 396 8.16 8.16 Olivia Tuokila 2000 Sparta
8 308 8.51 8.51 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
HEAT 3 / 3
1 218 8.25 8.25 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 82 8.39 8.39 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF
3 153 8.50 8.50 Anna Harder 2000 Allerød AM
4 384 8.50 8.50 Naja Vinter 2000 Helsingør IF
5 355 8.43 8.43 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
6 344 8.52 8.52 Josefine Bundgaard-Hansen 2000 SAK 77
7 134 8.27 8.27 Julie Bøye 2000 AGF
8 358 8.09 8.09 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC
SCRATCH
1 135 NQ 8.65 8.65 Josefine Staugaard 2000 AGF
2 154 NQ 8.56 8.56 Victoria Nielsen 2000 Allerød AM
3 170 NQ Ida Boel 2000 Esbjerg AM
4 280 NQ 8.75 Josephine Rasander 2001 Ballerup AK
5 511 NQ 8.74 8.74 Emma Guldager 2001 Aarhus 1900
6 512 NQ 8.64 8.64 Iris Trollehave 2001 Aarhus 1900
7 219 DNS 8.19 8.19 Freja Wærness 2000 Aalborg AM
8 310 DNS 9.02 9.02 Bjørg Bregendahl 2000 Skive AM
Piger 16-17 år - Stangspring - Day 2 at 09:00
Dansk rekord (K-U18): 3.90 Iben Høgh-Pedersen -1990 - Randers Freja - Malmö (SWE) - 04-02-2007
Dansk rekord (P17): 3.90 Iben Høgh-Pedersen -1990 - Randers Freja - Malmö (SWE) - 04-02-2007
Dansk rekord (P16): 3.85 Josephine Skipper -1998 - Randers Atletik Freja - Skive - 22-02-2014
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen 86 - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 3.70 Josephine Skipper - Randers Atletik Freja
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 200 210 220 230 240 250 260 270 280 290 300 310 320 330 340 350 360 371 380 383
1 PB 3.71 Mira Guldbrandsen 1998 Sparta O O O XXO XXO X XX
2 PB 3.40 Laura Grønbech 1999 Slagelse Atletik DELTA O O O O XO XXX
3 =PB 3.00 Bjørg Nowack 1999 Odense Atletik O O XO O O O XXX
4 2.90 Johanne Auener 1998 HG ATM O O O O XXX
4 PB 2.90 Katrine Hjelmborg 1999 Odense Atletik O O O O O O XXX
6 PB 2.80 Camille Frederiksen 1999 Odense Atletik O O O O O XO XXX
7 =PB 2.60 Karoline Flensted Madsen 1999 Aarhus 1900 O O O XO O XXX
8 PB 2.50 Sofie Garset 1999 Aarhus 1900 XXO O O O O O XXX
9 0.00 Krista Stemstrøm 1999 Odense Atletik XXX
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 6 2.80 2.92 Johanne Auener 1998 HG ATM
2 524 2.60 2.60 Karoline Flensted Madsen 1999 Aarhus 1900
3 419 3.65 3.70 Mira Guldbrandsen 1998 Sparta
4 574 2.80 2.80 Katrine Hjelmborg 1999 Odense Atletik
5 575 2.40 2.40 Krista Stemstrøm 1999 Odense Atletik
6 34 3.35 3.35 Laura Grønbech 1999 Slagelse Atletik DELTA
7 527 2.40 2.40 Sofie Garset 1999 Aarhus 1900
8 567 2.70 2.70 Camille Frederiksen 1999 Odense Atletik
9 565 3.00 3.00 Bjørg Nowack 1999 Odense Atletik
SCRATCH
1 50 DNS 3.85 Josephine Skipper 1998 Randers Freja
2 243 DNS 2.58 Celina Lund 1999 Aalborg AM
3 307 DNS 2.50 2.70 Maja Clement Frederiksen 1998 Skive AM
4 427 DNS 3.20 3.25 Maria Selck 1999 Sparta
Piger 18-19 år - Længdespring - Day 2 at 09:00
Planke
Dansk rekord (K-U20): 6.20 Martha Traoré -1995 - Sparta - Skive - 22-02-2014
Dansk rekord (P19): 6.20 Martha Traoré -1995 - Sparta - Skive - 22-02-2014
Dansk rekord (P18): 5.94 Martha Traoré -1995 - Sparta - Stockholm (SWE) - 03-02-2013
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traoré 95 - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 6.12 Martha Traoré - Sparta
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 5.47 Stella Jørgensen Esbjerg AM 5.35 5.31 X 5.42 5.47 5.45
2 5.25 Annette Nielsen 1996 Københavns IF 4.99 X X 5.10 X 5.25
DNS Isabell Paprotny 1997 Aabenraa IG
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 155 5.55 5.71 Stella Jørgensen Esbjerg AM
2 180 5.61 5.75 Annette Nielsen 1996 Københavns IF
3 20 DNS 5.14 5.60 Isabell Paprotny 1997 Aabenraa IG
Piger 20-22 år - Længdespring - Day 2 at 09:00
Planke
Dansk rekord (K-U23): 6.40 Lene Humlebæk -1959 - Sparta - Grenoble (FRA) - 21-02-1981
Dansk rekord (P22): 6.40 Lene Humlebæk -1959 - Sparta - Grenoble (FRA) - 21-02-1981
Dansk rekord (P21): 5.96 Charlotte Petersen -1967 - AK 73 - Århus - 13-02-1988
Dansk rekord (P20): 6.14 Martha Traoré -1995 - Sparta - Skive - 24-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traoré 95 - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 5.62 Janne Nielsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 4.73 Etki Albayrak 1994 Randers Freja 4.33 4.53 4.73 4.72 4.58 4.63
2 PB 3.80 Tine Skindhøj 1995 Viborg AM 3.63 3.62 3.74 3.65 3.78 3.80
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 54 4.86 5.03 Etki Albayrak 1994 Randers Freja
2 111 3.70 3.70 Tine Skindhøj 1995 Viborg AM
SCRATCH
1 167 DNS 5.51 5.51 Anne Porsholt Esbjerg AM
2 183 DNS 5.90 May Zerzut 1994 Københavns IF
Drenge 16-17 år - Kuglestød - Day 2 at 09:15
5.0 kg
Dansk rekord (M-U18): 18.36 Christoffer Mikkelsen -1989 - Randers Atletik Freja - Århus - 10-12-2011
Dansk rekord (D17): 18.36 Christoffer Mikkelsen -1989 - Randers Atletik Freja - Århus - 10-12-2011
Dansk rekord (D16): 16.92 Kenneth Mertz -1989 - Køge Atletik - Hvidovre - 11-12-2005
Dansk mester 2014: 17.16 Marcus Thomsen - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 18.57 Marcus Thomsen 1998 Aarhus 1900 18.03 18.41 18.18 18.41 18.57 17.96
2 PB 14.68 Casper Jørgensen 1999 Amager AC 14.19 X 14.60 14.32 14.68 14.61
3 PB 13.20 August Hallberg 1998 Sparta 12.61 X 12.86 12.80 12.97 13.20
4 PB 12.96 Christoffer Holm 1999 Greve Atletik 12.48 12.92 12.82 12.73 12.96 X
5 PB 12.60 Nikolaj Graves 1998 Sparta 12.21 12.60 12.08 11.57 11.93 11.92
6 12.27 Mathias Hansen 1999 Randers Freja 11.63 11.89 12.27 11.61 11.49 9.77
7 12.06 Stefan Lehnert 1999 Ballerup AK X 11.85 12.06 X X X
8 11.96 Rasmus Jensen 1999 Ballerup AK 10.60 11.45 11.09 X 11.96 11.62
9 11.41 Christoffer Gormsen 1999 Vejen AF 11.41 11.21 10.69
10 PB 10.62 Andreas Matthiesen 1998 Odense Atletik X 9.94 10.62
11 10.14 Malte Strunge 1998 SIK 80 Sæby 9.60 9.27 10.14
12 9.83 Axel Steinarsson 1999 Aalborg AM X X 9.83
13 8.51 Markus Ostenfeldt 1999 SAK 77 8.51 8.04 X
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 43 11.30 12.30 Mathias Hansen 1999 Randers Freja
2 245 10.19 10.19 Axel Steinarsson 1999 Aalborg AM
3 490 18.96 19.79 Marcus Thomsen 1998 Aarhus 1900
4 454 13.01 13.01 August Hallberg 1998 Sparta
5 326 9.71 Malte Strunge 1998 SIK 80 Sæby
6 60 12.64 12.64 Christoffer Holm 1999 Greve Atletik
7 564 10.26 10.26 Andreas Matthiesen 1998 Odense Atletik
8 98 14.21 14.52 Casper Jørgensen 1999 Amager AC
9 270 12.81 Stefan Lehnert 1999 Ballerup AK
10 342 9.28 Markus Ostenfeldt 1999 SAK 77
11 456 12.53 12.53 Nikolaj Graves 1998 Sparta
12 269 12.20 Rasmus Jensen 1999 Ballerup AK
13 94 11.44 Christoffer Gormsen 1999 Vejen AF
Drenge 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:25
Dansk rekord: 7.13 Andreas Trajkovski -1993 - Københavns IF - Århus - 27-12-2008
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen 95 - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 7.34 Peter Andersson - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.43 Tobias G Larsen 2000 Holte Atletik 0.161
2 q 7.83 Christian Klitgaard 2000 AGF 0.123
3 q 8.16 Rasmus Vejlgård 2000 SAK 77 0.153
4 8.21 Christian Cornelius 2000 Sparta 0.154
5 8.34 Lucas Richardt 2000 SAK 77 0.203
6 8.41 Magnus Elsted 2001 Ballerup AK 0.215
7 PB 9.20 Jens Mejrup Esbjerg AM
HEAT 2 / 3
1 =PB Q 7.65 Emil Frænde 2000 Sparta 0.161
2 q 7.92 Gabriel Lausten 2000 Sparta 0.153
3 q 8.02 Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik 0.129
4 8.20 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900 0.144
5 8.29 Jonas Mikkelsen 2001 Skive AM 0.497
6 PB 8.53 Simon S Jensen Esbjerg AM 0.184
7 8.81 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900 0.193
HEAT 3 / 3
1 Q 7.70 Vincent Plas 2001 Sparta 0.174
2 PB q 7.73 Rasmus Aalund 2000 Fremad Holbæk 0.143
3 8.20 Mathias Thuesen 2000 SAK 77 0.153
4 PB 8.25 Patrick Wolf Esbjerg AM 0.170
5 8.33 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900 0.186
6 8.35 Lucas Bunch 2000 Sparta 0.121
7 8.40 Simon Bergquist 2001 Greve Atletik 0.197
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 414 7.85 7.85 Christian Cornelius 2000 Sparta
3 131 7.80 7.80 Christian Klitgaard 2000 AGF
4 163 9.56 Jens Mejrup Esbjerg AM
5 335 8.20 8.04 Rasmus Vejlgård 2000 SAK 77
6 262 8.53 Magnus Elsted 2001 Ballerup AK
7 336 8.19 8.19 Lucas Richardt 2000 SAK 77
8 145 7.27 7.27 Tobias G Larsen 2000 Holte Atletik
HEAT 2 / 3
2 482 8.48 8.32 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900
3 162 8.83 Simon S Jensen Esbjerg AM
4 323 8.25 8.25 Jonas Mikkelsen 2001 Skive AM
5 544 8.18 8.18 Tais Leicht Kjær 2001 Aarhus 1900
6 415 7.78 7.78 Gabriel Lausten 2000 Sparta
7 148 7.88 7.88 Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik
8 413 7.65 7.65 Emil Frænde 2000 Sparta
HEAT 3 / 3
2 337 8.17 8.17 Mathias Thuesen 2000 SAK 77
3 71 8.26 8.26 Simon Bergquist 2001 Greve Atletik
4 411 7.69 7.69 Vincent Plas 2001 Sparta
5 408 8.26 8.26 Lucas Bunch 2000 Sparta
6 164 9.30 Patrick Wolf Esbjerg AM
7 483 8.09 8.09 Kasper Hørmann 2001 Aarhus 1900
8 260 7.77 7.77 Rasmus Aalund 2000 Fremad Holbæk
SCRATCH
1 146 DNS 7.62 7.62 Mikkel Ramlow 2000 Holte Atletik
2 261 DNS 7.90 7.90 Rasmus Tornbjerg Klausen 2000 Fremad Holbæk
Piger 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:50
Dansk rekord (K-U18): 7.57 Sille Søndergaard -1983 - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P17): 7.57 Sille Søndergaard -1983 - Sparta - Göteborg (SWE) - 19-02-2000
Dansk rekord (P16): 7.73 Camilla Voigt -1978 - Herlev IF - Rødovre - 10-02-1994
7.73 Annelouise V Jensen -1996 - Århus 1900 - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.86 Frida Sångren - Aarhus 1900
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 8.01 Emilie Pedersen 1998 SAK 77 0.469
2 q 8.09 Klara Krøyer Fomsgaard 1998 Herning GF 0.149
3 q 8.13 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA 0.144
4 PB 8.33 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM 0.172
5 8.42 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.129
6 8.52 Leonora Hede 1998 Sparta
7 PB 8.67 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900 0.520
8 8.84 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta 0.232
HEAT 2 / 3
1 Q 7.93 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta 0.184
2 q 8.29 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta 0.495
3 8.31 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900 0.132
4 PB 8.44 Ane Kjærgaard 1998 Sparta 0.199
5 8.52 Louise Østergård 1999 SIK 80 Sæby 0.143
6 8.53 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM 0.195
7 8.78 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG 0.255
HEAT 3 / 3
1 Q 8.04 Sarah Winther Jensen 1999 AK Holstebro 0.172
2 q 8.13 Helena Sarita Lang 1998 Aarhus 1900 0.160
3 PB q 8.26 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik 0.146
4 8.48 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK 0.504
5 8.68 Mathilde Søndergaard Jeps 1999 Sparta 0.528
6 9.11 Therese R. Johansen 1999 Aarhus 1900 0.595
DNS Bjørg Nowack 1999 Odense Atletik
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 424 8.61 8.61 Louise Wessel Leroy 1999 Sparta
2 525 8.37 8.37 Liv Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
3 433 8.51 8.51 Leonora Hede 1998 Sparta
4 35 8.04 Nickoline Skifter Anderse 1998 Slagelse Atletik DELTA
5 89 7.99 7.99 Klara Krøyer Fomsgaard 1998 Herning GF
6 305 8.35 8.35 Amalie Brammer Kristianse 1999 Skive AM
7 346 7.99 7.89 Emilie Pedersen 1998 SAK 77
8 523 8.71 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
HEAT 2 / 3
2 526 8.23 8.23 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
3 306 8.41 8.41 Therese Helk Olesen 1999 Skive AM
4 434 8.68 8.66 Ane Kjærgaard 1998 Sparta
5 437 8.27 8.27 Cecilie Schou-Nielsen 1999 Sparta
6 435 7.88 7.88 Emma Beiter Bomme 1998 Sparta
7 18 8.77 8.77 Celina Kulby 1999 Aabenraa IG
8 330 8.43 Louise Østergård 1999 SIK 80 Sæby
HEAT 3 / 3
2 554 7.99 7.99 Sarah Winther Jensen 1999 AK Holstebro
3 565 DNS 8.63 8.63 Bjørg Nowack 1999 Odense Atletik
4 425 8.51 8.51 Mathilde Søndergaard Jeps 1999 Sparta
5 70 8.35 8.35 Anna Øbakke Lange 1999 Greve Atletik
6 530 8.06 7.94 Helena Sarita Lang 1998 Aarhus 1900
7 285 8.40 Frederikke Mortensen 1998 Ballerup AK
8 528 9.09 9.09 Therese R. Johansen 1999 Aarhus 1900
SCRATCH
1 138 DNS 8.57 8.57 Pernille Schmidt 1999 AGF
2 427 DNS 7.86 7.86 Maria Selck 1999 Sparta
Drenge 14-15 år - Længdespring - Day 2 at 10:10
Planke
Dansk rekord (D15): 6.62 Andreas Trajkovski -1993 - Københavns IF - Ballerup - 19-01-2008
6.62 Samuel Kirk-Haugstrup -1994 - Århus 1900 - Århus - 29-12-2009
Dansk rekord (D14): 6.11 Peter Andersson -1999 - Greve Atletik - Skive - 10-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen 82 - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2014: 5.97 Peter Andersson - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 1 2 3 4 5 6
1 PB 6.49 Mads Lund 2000 Sparta 6.05 6.20 X 6.28 6.27 6.49
2 5.87 Johannes Glue 2000 Randers Freja X 5.87 5.83 X 5.80 X
3 5.86 Emil Frænde 2000 Sparta X 5.69 5.86 5.63 X X
4 5.69 Martin Lindebjerg 2000 Fremad Holbæk X X 5.69 X X X
5 5.14 Lucas Richardt 2000 SAK 77 4.87 5.07 5.05 4.97 5.00 5.14
6 4.92 Philip Vikne Dalmose 2001 Aarhus 1900 4.92 4.79 4.85 X 4.37 X
7 4.74 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900 4.57 2.70 4.74 4.28 X 4.64
8 PB 4.68 Simon Bergquist 2001 Greve Atletik 4.67 4.59 4.68 - - -
9 4.56 Andreas Emil Land 2000 Odense Atletik 4.56 4.29 4.47
10 4.54 William Korsgaard 2001 Aarhus 1900 4.36 4.47 4.54
11 3.84 Tim Grønbæk Lihn 2000 Vejle IF 3.84 X -
DNS Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 126 5.18 5.18 Tim Grønbæk Lihn 2000 Vejle IF
2 563 5.08 5.08 Andreas Emil Land 2000 Odense Atletik
3 484 5.01 5.01 Philip Vikne Dalmose 2001 Aarhus 1900
4 336 5.16 5.19 Lucas Richardt 2000 SAK 77
5 71 4.62 4.62 Simon Bergquist 2001 Greve Atletik
6 485 4.65 4.66 William Korsgaard 2001 Aarhus 1900
7 417 6.40 6.40 Mads Lund 2000 Sparta
8 259 5.84 5.84 Martin Lindebjerg 2000 Fremad Holbæk
9 413 5.86 6.08 Emil Frænde 2000 Sparta
10 148 DNS 5.41 5.41 Nicolas Fjellerup 2001 Holte Atletik
11 482 4.86 5.08 Jonatan Eilertsen 2001 Aarhus 1900
12 38 Johannes Glue 2000 Randers Freja
SCRATCH
1 410 DNS 5.07 5.07 Anders Hørby Madsen 2001 Sparta
2 414 DNS 5.21 5.48 Christian Cornelius 2000 Sparta
3 415 DNS 5.28 5.41 Gabriel Lausten 2000 Sparta
Drenge 16-17 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 10:15
Dansk rekord (M-U18): 6.98 Morten Dalgaard Madsen -1995 - Skive AM - Skive - 16-12-2012
Dansk rekord (D17): 6.98 Morten Dalgaard Madsen -1995 - Skive AM - Skive - 16-12-2012
Dansk rekord (D16): 7.04 Morten Dalgaard Madsen -1995 - Skive AM - Skive - 05-03-2011
Spar Nord Arena rekord: 6.71 Martin Krabbe 85 - AK Holstebro - 28-02-2010
6.71 Morten Dalgaard Madsen 95 - Skive AM - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 7.16 Lukas Bredo - Ballerup AK
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team Reaction
HEAT 1 / 2
1 PB Q 7.06 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900 0.122
2 q 7.21 Peter Andersson 1999 Greve Atletik 0.164
3 q 7.53 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM 0.144
4 PB q 7.56 Marc Hanselmann Nielsen 1999 Sparta 0.220
5 PB q 7.56 Jonathan Aquino 1999 Sparta 0.156
6 7.57 Mads Holm 1999 Sparta 0.155
7 7.62 Simon Bøhrns Knudsen 1999 Viborg AM 0.136
8 PB 7.70 Jens Raabyemagle 1999 Sparta 0.143
HEAT 2 / 2
1 Q 7.08 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900 0.109
2 q 7.38 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta 0.136
3 q 7.47 Sofus Rasmus Clausen 1998 Sparta 0.151
4 7.58 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900 0.153
5 PB 7.60 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik 0.145
6 7.74 Lars Hansen 1999 Aalborg AM 0.226
7 8.11 Jacob Hvorup 1999 Sparta 0.182
DQ Nikolai Friis 1998 Randers Freja
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 6
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 448 7.73 7.73 Marc Hanselmann Nielsen 1999 Sparta
2 242 7.39 7.39 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM
3 108 7.50 7.50 Simon Bøhrns Knudsen 1999 Viborg AM
4 449 7.59 7.59 Jonathan Aquino 1999 Sparta
5 450 7.56 7.56 Mads Holm 1999 Sparta
6 493 7.08 7.08 Steffen Knudsen 1998 Aarhus 1900
7 57 7.18 7.18 Peter Andersson 1999 Greve Atletik
8 447 7.73 7.73 Jens Raabyemagle 1999 Sparta
HEAT 2 / 2
1 59 7.65 7.65 Frankly Dadey 1999 Greve Atletik
2 489 7.53 7.53 Jacob Klysner 1998 Aarhus 1900
3 452 7.38 7.38 Sofus Rasmus Clausen 1998 Sparta
4 42 7.73 7.73 Nikolai Friis 1998 Randers Freja
5 453 7.24 7.24 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta
6 238 7.55 7.55 Lars Hansen 1999 Aalborg AM
7 451 7.60 7.60 Jacob Hvorup 1999 Sparta
8 492 7.01 7.01 Simon Hansen 1998 Aarhus 1900
SCRATCH
1 333 DNS 7.44 Kasper Larsen 1999 SIK 80 Sæby
Drenge 16-17 år - Højdespring - Day 2 at 10:30
Dansk rekord (M-U18): 2.18 Jannick Klausen -1993 - Århus 1900 - Göteborg (SWE) - 13-02-2010
Dansk rekord (D17): 2.18 Jannick Klausen -1993 - Århus 1900 - Göteborg (SWE) - 13-02-2010
Dansk rekord (D16): 2.11 Jannick Klausen -1993 - Århus 1900 - Skive - 28-02-2009
Spar Nord Arena rekord: 2.20 Jannick Klausen 93 - Århus 1900 - 20-02-2011
Dansk mester 2014: 1.92 Kenneth Pedersen - Greve Atletik
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team 145 150 155 160 165 168 171 174 177 180 183 186 189 192 195
1 PB 1.92 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM O - O O O O XO XO XXX
2 1.89 Jonas N. Bjerremand 1998 Vejle IF O - O O XO O XX- X
3 1.77 William Winkler 1999 SAK 77 O XO O XXO XO XXX
4 1.74 Emil Ipsen 1999 Ballerup AK O - O XXO XXX
5 PB 1.71 Andreas Asklund 1998 Kolding KFUM O XO XO XXO O O XXX
6 1.71 Mikkel Eggert 1998 Helsingør IF O O O XXO XXX