DMU inde • 2015 Mar 07 - Mar 08 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 14-15 år - 60 meter hæk - indledende - Day 1 at 10:15
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm -1974 - Aalborg FF - Århus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede -1993 - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2014: 9.11 Maria Selck - Sparta
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 159 10.50 10.50 Ida Boel Esbjerg AM
3 47 10.44 10.44 Sophie Gohr Als 2000 Randers Freja
4 572 11.00 11.00 Gertrud Vølund 2000 Odense Atletik
5 398 9.77 9.77 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
6 220 9.76 9.76 Annica Lundtoft 2000 Aalborg AM
7 115 11.32 11.32 Nanna E. Andersen 2001 Viborg AM
HEAT 2 / 3
3 225 9.95 9.76 Henriette Schnack 2000 Aalborg AM
4 404 10.22 10.22 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
5 152 10.63 10.63 Louise Wrisberg Kæstel 2001 Holte Atletik
6 218 9.09 9.09 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
7 402 10.67 10.67 Améli Kampp 2001 Sparta
HEAT 3 / 3
2 110 11.94 Cecilie Bang 2000 Viborg AM
3 355 9.81 9.81 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
4 401 9.52 9.52 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
5 172 10.59 10.59 Ellen Balslev 2001 Københavns IF
6 48 10.25 10.25 Nina Meincke 2000 Randers Freja
7 68 10.88 10.80 Fie Hofman 2000 Greve Atletik
SCRATCH
1 76 DNS 11.85 11.85 Andrea Holm 2001 Frederiksberg IF
2 514 DNS 11.22 11.18 Mathilde Brüchle Kodal 2001 Aarhus 1900
Piger 14-15 år - Kuglestød - Day 1 at 10:40
3.0 kg
Dansk rekord (P15): 13.77 Thea Jensen -1999 - Hvidovre AM - Ballerup - 28-12-2014
Dansk rekord (P14): 13.48 Thea Jensen -1999 - Glostrup IC - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk mester 2014: 13.68 Thea Jensen - Hvidovre AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 109 8.59 8.59 Sofie Märcher 2000 Viborg AM
2 74 12.26 Vicki Dahl 2000 Stoholm IF
3 283 11.41 Amalie Pfieffer 2001 Ballerup AK
4 557 10.10 10.10 Emilie Mejls Ramsgaard 2001 AK Holstebro
5 298 10.38 Anne-Kathrine Jørgensen 2000 Kolding KFUM
6 31 12.07 12.07 Mathilde Lindhardt Byrges 2000 Slagelse Atletik DELTA
7 221 10.87 10.87 Maria Thorndal Thomsen 2000 Aalborg AM
8 175 9.38 9.38 Annesofie Nielsen 2000 Københavns IF
9 110 8.18 8.62 Cecilie Bang 2000 Viborg AM
10 576 9.05 9.05 Liv Nowack 2001 Odense Atletik
11 284 9.20 Rebecca Nielsen 2001 Ballerup AK
12 67 9.28 9.28 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
13 75 11.39 11.39 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
14 76 7.78 7.78 Andrea Holm 2001 Frederiksberg IF
15 509 8.19 8.19 Amalie Holmark Andersen 2001 Aarhus 1900
16 226 8.32 8.32 Karoline Winther 2000 Aalborg AM
17 521 7.38 7.38 Martha Thestrup Andersen 2000 Aarhus 1900
18 17 10.36 10.36 Lise Lotte Jepsen 2000 Aabenraa IG
Piger 14-15 år - 60 meter hæk - Day 1 at 11:25
76.2 cm, 6 hække, 12.00 / 8.00 / 8.00
Dansk rekord (P15): 8.83 Christina Holm -1974 - Aalborg FF - Århus - 26-02-1989
Dansk rekord (P14): 8.77 Louise Biede -1993 - Silkeborg AK 77 - Göteborg (SWE) - 08-12-2007
Dansk mester 2014: 9.11 Maria Selck - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 48 10.27 10.25 Nina Meincke 2000 Randers Freja
2 225 9.99 9.76 Henriette Schnack 2000 Aalborg AM
3 220 9.69 9.76 Annica Lundtoft 2000 Aalborg AM
4 398 9.69 9.77 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
5 218 9.44 9.09 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
6 401 9.65 9.52 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
7 404 9.97 10.22 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
8 355 9.78 9.81 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
Piger 14-15 år - Højdespring - Day 1 at 12:45
Dansk rekord (P15): 1.69 Lone P Sørensen -1966 - IK-Skovbakken - Rødovre - ++-++-1981
Dansk rekord (P14): 1.65 Lilli Søndergaard -1963 - Herlev IF - Rødovre - 10-12-1977
1.65 Belinda Pedersen -1966 - Hvidovre IF - Rødovre - 01-03-1980
Spar Nord Arena rekord: 1.76 Sandra B. Christensen 95 - Amager AC - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 1.59 Sarah Bahat - Stoholm IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 115 1.47 1.47 Nanna E. Andersen 2001 Viborg AM
2 280 1.25 Josephine Rasander 2001 Ballerup AK
3 395 1.40 1.45 Alice Kirk Damsgaard 2001 Sparta
4 223 1.41 1.41 Julie Schultz 2000 Aalborg AM
5 93 1.41 Nina Lund 2001 Vejen AF
6 152 1.38 1.38 Louise Wrisberg Kæstel 2001 Holte Atletik
7 363 1.45 1.45 Asta Hornbæk 2001 Hvidovre AM
8 17 1.59 1.60 Lise Lotte Jepsen 2000 Aabenraa IG
9 102 1.41 1.41 Mathilde Yttesen 2001 Amager AC
10 309 1.50 1.50 Katrine Fjerbæk Olsen 2001 Skive AM
11 250 1.50 1.50 Freja Krog 2001 Aalborg AM
12 572 1.41 1.41 Gertrud Vølund 2000 Odense Atletik
13 398 1.66 1.66 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
14 68 1.45 1.45 Fie Hofman 2000 Greve Atletik
15 353 1.44 1.44 Josefine Bach Jensen Bang 2000 Bagsværd AC
16 281 1.56 Ida L. Jespersen 2000 Ballerup AK
SCRATCH
1 429 DNS 1.53 1.53 Selma Staun 2000 Sparta
Piger 14-15 år - 3000 meter - Day 1 at 13:00
Dansk rekord (P15): 10.15.23 Alberte Kjær Pedersen -1998 - Fredericia Triathlon Team - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P14): 10.16.85 Clara Kall -1999 - Sparta - Skive - 09-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 9.19.56 Maria Larsen 96 - Københavns IFF - 22-02-2015
Dansk mester 2014: 10.37.34 Clara Kall - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 136 11.16.81 11.16.81 Karen Mølgaard Rasmussen 2000 AGF
2 388 10.14.74 10.14.74 Anna Mark Helwigh 2000 Sparta
3 257 12.10.82 12.10.82 Andrea Holm Nielsen 2000 Aalborg AM
4 137 12.08.43 12.08.43 Anna Møller 2000 AGF
5 389 10.41.63 10.41.63 Matilde Willer 2000 Sparta
6 297 10.04.17 10.04.17 Anastacia Damm 2001 Kolding KFUM
7 79 12.16.3 12.16.3 Frida Maj Bach Seitzberg 2001 Frederiksberg IF
8 513 13.05.90 13.05.90 Laura Havgaard 2001 Aarhus 1900
9 256 12.21.13 12.21.13 Anna Thomsen 2000 Aalborg AM
10 382 12.15.79 12.15.79 Maya Hagfelt 2000 Helsingør IF
11 249 12.16.18 12.16.18 Liv L. Nielsen 2001 Aalborg AM
SCRATCH
1 381 DNS Elena Johansen 2001 Helsingør IF
2 514 DNS 11.51.72 11.51.72 Mathilde Brüchle Kodal 2001 Aarhus 1900
Piger 14-15 år - 200 meter - Day 1 at 15:20
Dansk rekord (P15): 25.72 Anne Sofie Kirkegaard -1998 - Sparta - Skive - 09-03-2013
Dansk rekord (P14): 25.23 Annelouise V Jensen -1996 - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 24.41 Sara Slott Petersen 87 - Århus 1900 - 25-02-2012
Dansk mester 2014: 26.74 Sarah Winther Jensen - AK Holstebro
START LIST
Antal heats: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 5
1 308 28.68 28.68 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
2 169 28.65 28.65 Roze Gad Akrawi 2000 Esbjerg AM
3 344 28.41 28.41 Josefine Bundgaard-Hansen 2000 SAK 77
4 403 28.09 28.09 Viktoria Dommer 2001 Sparta
HEAT 2 / 5
1 174 28.01 28.01 Louise B. Moore 2001 Københavns IF
2 75 27.98 27.98 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
3 222 27.93 27.93 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM
4 398 27.93 27.93 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
HEAT 3 / 5
1 153 27.84 27.84 Anna Harder 2000 Allerød AM
2 399 27.70 27.70 Sarah Sveistrup Dahl 2000 Sparta
3 400 27.64 27.64 Gertrud Rose Jensen 2001 Sparta
4 404 27.58 27.58 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
HEAT 4 / 5
1 134 27.47 27.47 Julie Bøye 2000 AGF
2 82 27.39 27.39 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF
3 364 27.26 27.26 Natasja Jacobsen 2000 Hvidovre AM
4 401 27.17 27.17 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
HEAT 5 / 5
1 397 27.02 27.02 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
2 218 26.87 26.87 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
3 358 26.67 26.67 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC
4 396 26.41 26.41 Olivia Tuokila 2000 Sparta
SCRATCH
1 76 NQ 30.16 30.16 Andrea Holm 2001 Frederiksberg IF
2 85 NQ 29.42 29.42 Oline Marie Winther 2000 Frederiksberg IF
3 102 NQ 28.4 Mathilde Yttesen 2001 Amager AC
4 115 NQ 29.50 29.50 Nanna E. Andersen 2001 Viborg AM
5 170 NQ 29.33 29.33 Ida Boel 2000 Esbjerg AM
6 280 NQ 29.22 Josephine Rasander 2001 Ballerup AK
7 310 NQ 30.00 30.00 Bjørg Bregendahl 2000 Skive AM
8 350 NQ 28.90 28.90 Agnes Bøg 2000 Bagsværd AC
9 512 NQ 29.57 29.57 Iris Trollehave 2001 Aarhus 1900
10 515 NQ Siv Hester 2001 Aarhus 1900
11 521 NQ 29.49 29.49 Martha Thestrup Andersen 2000 Aarhus 1900
12 219 DNS 26.35 26.35 Freja Wærness 2000 Aalborg AM
Piger 14-15 år - Trespring - Day 1 at 16:35
Planke
Dansk rekord (P15): 11.62 Nikoline Skifter Andersen -1998 - Slagelse Atletik Delta - Ballerup - 13-01-2013
Dansk rekord (P14): 11.23 Nikoline Skifter Andersen -1998 - Slagelse Atletik Delta - Malmö (SWE) - 28-01-2012
Spar Nord Arena rekord: 12.87 Janne Nielsen 93 - Århus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2014: 10.64 Sofie Rasmussen - Københavns IF
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 173 9.59 10.05 Astrid Søndergaard 2001 Københavns IF
2 392 10.78 10.78 Sara Vardar 2000 Sparta
3 110 8.85 8.85 Cecilie Bang 2000 Viborg AM
4 345 10.52 10.52 Frida Selmer 2000 SAK 77
5 308 8.91 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
6 364 10.00 10.00 Natasja Jacobsen 2000 Hvidovre AM
7 75 9.98 10.12 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
8 17 9.31 9.74 Lise Lotte Jepsen 2000 Aabenraa IG
9 176 11.08 11.18 Sofie Rasmussen 2000 Københavns IF
10 522 7.89 9.02 Tine Nielsen 2000 Aarhus 1900
11 509 9.10 9.14 Amalie Holmark Andersen 2001 Aarhus 1900
SCRATCH
1 514 DNS 9.04 9.04 Mathilde Brüchle Kodal 2001 Aarhus 1900
Piger 14-15 år - 800 meter - Day 1 at 17:55
Dansk rekord (P15): 2.16.68 Maria H B Andersen -1998 - Sparta - Malmö (SWE) - 27-01-2013
Dansk rekord (P14): 2.18.1 Joan Hansen -1962 - Hvidovre IF - Rødovre - 21-02-1976
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost 94 - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 2.19.99 Mia Helene Mørck - Bagsværd AC
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 32 2.31.75 2.31.75 Ida Wibe Jensen 2001 Slagelse Atletik DELTA
2 223 2.34.52 2.34.52 Julie Schultz 2000 Aalborg AM
3 90 2.36.75 2.36.75 Emma Christensen 2000 Herning GF
4 391 2.37.60 2.27.60 Frida Schledermann 2001 Sparta
5 47 2.37.86 2.37.86 Sophie Gohr Als 2000 Randers Freja
6 381 2.38.12 2.38.12 Elena Johansen 2001 Helsingør IF
7 570 2.42.05 2.42.05 Emilie busk Kaalund 2000 Odense Atletik
8 520 Laura Astrup 2000 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 218 2.19.04 2.19.04 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 397 2.22.89 2.22.89 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
3 390 2.25.13 2.25.13 Cecilie Boesdal 2001 Sparta
4 132 2.25.52 2.25.52 Caroline Højgaard 2000 AGF
5 123 2.26.20 2.26.20 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
6 248 2.29.55 2.29.55 Ida Jørgensen 2001 Aalborg AM
7 510 2.29.84 2.29.86 Anna Mosby Nielsen 2001 Aarhus 1900
8 133 2.30.74 2.30.74 Carla Mathilde Flørnæss 2000 AGF
9 169 2.31.26 2.31.26 Roze Gad Akrawi 2000 Esbjerg AM
SCRATCH
1 25 DNS 2.34.88 Elisabeth Auning 2000 Aabenraa IG
2 514 DNS 2.36.23 2.36.23 Mathilde Brüchle Kodal 2001 Aarhus 1900
Piger 14-15 år - 60 meter - indledende - Day 2 at 09:00
Dansk rekord (P15): 7.91 Anne Larsen -1981 - Herning GF - Malmö (SWE) - 02-03-1996
7.91 Louise B Biede -1993 - SAK 77 - Göteborg (SWE) - 22-11-2008
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen -1996 - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.93 Mathilde Pritzel Nielsen - Aalborg AM
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 1, q: 5
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 397 8.38 8.38 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
2 516 8.21 8.21 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Aarhus 1900
3 75 8.49 8.49 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
4 222 8.43 8.43 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM
5 31 8.52 8.52 Mathilde Lindhardt Byrges 2000 Slagelse Atletik DELTA
6 385 8.14 8.14 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF
7 387 8.36 8.36 Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
8 393 8.51 8.51 Isabella Juul 2000 Sparta
HEAT 2 / 3
1 174 8.51 8.51 Louise B. Moore 2001 Københavns IF
2 83 8.36 8.36 Laura Haslund-Christensen 2001 Frederiksberg IF
3 399 8.46 8.46 Sarah Sveistrup Dahl 2000 Sparta
4 404 8.21 8.21 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
5 401 8.36 8.36 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
6 67 8.46 8.46 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
7 396 8.16 8.16 Olivia Tuokila 2000 Sparta
8 308 8.51 8.51 Sarah Kristensen 2000 Skive AM
HEAT 3 / 3
1 218 8.25 8.25 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
2 82 8.39 8.39 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF
3 153 8.50 8.50 Anna Harder 2000 Allerød AM
4 384 8.50 8.50 Naja Vinter 2000 Helsingør IF
5 355 8.43 8.43 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
6 344 8.52 8.52 Josefine Bundgaard-Hansen 2000 SAK 77
7 134 8.27 8.27 Julie Bøye 2000 AGF
8 358 8.09 8.09 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC
SCRATCH
1 135 NQ 8.65 8.65 Josefine Staugaard 2000 AGF
2 154 NQ 8.56 8.56 Victoria Nielsen 2000 Allerød AM
3 170 NQ Ida Boel 2000 Esbjerg AM
4 280 NQ 8.75 Josephine Rasander 2001 Ballerup AK
5 511 NQ 8.74 8.74 Emma Guldager 2001 Aarhus 1900
6 512 NQ 8.64 8.64 Iris Trollehave 2001 Aarhus 1900
7 219 DNS 8.19 8.19 Freja Wærness 2000 Aalborg AM
8 310 DNS 9.02 9.02 Bjørg Bregendahl 2000 Skive AM
Piger 14-15 år - 60 meter - Day 2 at 11:25
Dansk rekord (P15): 7.91 Anne Larsen -1981 - Herning GF - Malmö (SWE) - 02-03-1996
7.91 Louise B Biede -1993 - SAK 77 - Göteborg (SWE) - 22-11-2008
Dansk rekord (P14): 7.80 Annelouise V Jensen -1996 - Silkeborg AK-77 - Göteborg (SWE) - 04-12-2010
Spar Nord Arena rekord: 7.53 Erica Jarder 86 - Sparta - 24-02-2013
Dansk mester 2014: 7.93 Mathilde Pritzel Nielsen - Aalborg AM
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 404 8.34 8.21 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
2 387 8.35 8.36 Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
3 516 8.21 8.21 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Aarhus 1900
4 385 8.07 8.14 Astrid Lykke 2000 Helsingør IF
5 358 8.12 8.09 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC
6 67 8.25 8.46 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
7 222 8.23 8.43 Mathilde Moberg 2000 Aalborg AM
8 82 8.24 8.39 Kamille Busch Hansen 2000 Frederiksberg IF
Piger 14-15 år - Længdespring - Day 2 at 13:35
Planke
Dansk rekord (P15): 5.61 Martha Traoré -1995 - Sparta - Skive - 28-02-2010
Dansk rekord (P14): 5.45 Lærke Nielsson -1998 - Aalborg Atletik - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traoré 95 - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 5.53 Katrine Koch Jacobsen - Sparta
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 67 5.10 5.11 Marie Paule Dahi 2001 Greve Atletik
2 345 5.12 5.12 Frida Selmer 2000 SAK 77
3 393 4.84 4.84 Isabella Juul 2000 Sparta
4 404 5.12 5.42 Hannah Illum Petersen 2000 Sparta
5 152 4.36 4.36 Louise Wrisberg Kæstel 2001 Holte Atletik
6 516 4.83 4.83 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Aarhus 1900
7 512 4.23 4.23 Iris Trollehave 2001 Aarhus 1900
8 176 4.95 5.31 Sofie Rasmussen 2000 Københavns IF
9 355 4.78 4.78 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
10 85 4.31 4.31 Oline Marie Winther 2000 Frederiksberg IF
11 75 4.70 4.80 Amalie Molander Pedersen 2000 Frederiksberg IF
12 387 4.91 4.91 Vibeke Falbe 2000 Helsingør IF
13 358 4.81 4.96 Rose Cathrine Due 2000 Bagsværd AC
14 392 4.66 4.66 Sara Vardar 2000 Sparta
15 401 5.10 5.10 Ida Beiter Bomme 2001 Sparta
16 351 5.41 5.41 Ellen Geckler Friborg 2000 Bagsværd AC
17 76 4.40 4.40 Andrea Holm 2001 Frederiksberg IF
18 576 4.51 4.61 Liv Nowack 2001 Odense Atletik
SCRATCH
1 510 NQ 4.10 4.10 Anna Mosby Nielsen 2001 Aarhus 1900
2 25 DNS 4.78 Elisabeth Auning 2000 Aabenraa IG
Piger 14-15 år - 1500 meter - Day 2 at 14:15
Dansk rekord (P15): 4.40.4 Nina Christiansen -1964 - Frederiksberg IF - Rødovre - 24-02-1979
Dansk rekord (P14): 4.42.4 Tina Lagermann -1968 - IF Gullfoss - Rødovre - 28-02-1982
Spar Nord Arena rekord: 4.26.58 Somone Glad 90 - Odense Atletik / OGF - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 4.52.58 Mia Helene Mørck - Bagsværd AC
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 168 5.25.80 5.25.80 Catrine Andersen Esbjerg AM
2 79 5.40.46 5.40.46 Frida Maj Bach Seitzberg 2001 Frederiksberg IF
3 570 5.59.16 5.59.16 Emilie busk Kaalund 2000 Odense Atletik
4 520 5.27.29 5.27.29 Laura Astrup 2000 Aarhus 1900
5 510 5.17.21 5.17.21 Anna Mosby Nielsen 2001 Aarhus 1900
6 514 5.44.93 5.44.93 Mathilde Brüchle Kodal 2001 Aarhus 1900
7 513 6.07.79 6.07.79 Laura Havgaard 2001 Aarhus 1900
8 515 6.05.24 6.05.24 Siv Hester 2001 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 297 4.48.98 4.48.98 Anastacia Damm 2001 Kolding KFUM
2 123 5.08.20 5.08.20 Oddvør Josephsen 2001 Vejle IF
3 388 4.45.43 4.45.43 Anna Mark Helwigh 2000 Sparta
4 248 5.06.02 5.06.02 Ida Jørgensen 2001 Aalborg AM
5 132 5.12.0 5.12.0 Caroline Højgaard 2000 AGF
6 389 4.58.05 4.58.05 Matilde Willer 2000 Sparta
7 295 5.15.73 5.15.73 Marie Louise Munksgaard 2001 Kolding KFUM
8 391 5.12.34 5.12.34 Frida Schledermann 2001 Sparta
Piger 14-15 år - Stangspring - Day 2 at 14:15
Dansk rekord (P15): 3.60 Josephine Skipper -1998 - Randers Atletik Freja - Århus - 29-12-2013
Dansk rekord (P14): 3.60 Amalie Bang Petersen -1998 - Randers Atletik Freja - Skive - 04-03-2012
Spar Nord Arena rekord: 4.35 Cathrine Larsåsen 86 - Sparta - 20-02-2011
4.35 Caroline Bonde Holm - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2014: 3.30 Laura Grønbech - Slagelse Atletik DELTA
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 281 3.10 Ida L. Jespersen 2000 Ballerup AK
2 49 2.00 2.00 Sofia Skjødt 2000 Randers Freja
3 519 2.60 2.60 Julie Harsmann 2000 Aarhus 1900
4 511 2.00 2.00 Emma Guldager 2001 Aarhus 1900
5 69 2.50 2.50 Maria Pico Kjeldsen 2000 Greve Atletik
6 394 2.00 2.00 Anna Sofie Frænde 2000 Sparta
7 556 2.20 2.20 Line Bjørn Larsen 2001 AK Holstebro
8 517 2.70 2.70 Amanda Kyhn 2000 Aarhus 1900
9 309 2.20 2.20 Katrine Fjerbæk Olsen 2001 Skive AM
10 282 2.20 Line Refsgaard 2000 Ballerup AK
SCRATCH
1 429 DNS 3.00 3.00 Selma Staun 2000 Sparta
2 518 DNS 2.70 2.72 Cecilie Meier 2000 Aarhus 1900
Piger 14-15 år - 4 x 200 m stafet - Day 2 at 16:20
Dansk rekord: 1.45.68 Mira Guldbrandsen 98 - Emma Beiter Bomme 98 - Katrine Koch Jacobsen 99 - Anne Sofie Kirkegaard 98 - Sparta - Skive - 10-03-2013
Spar Nord Arena rekord: 1.41.36 Annelouise V. Jensen, Tine Bach Ejlersen, Frida Sångren, Sara Slott Petersen - Århus 1900 - 26-02-2012
Dansk mester 2014: 1.49.44 Aalborg AM - Aalborg AM
START LIST
Antal heats: 4
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 4
1 Anna Mosby Nielsen, Mathilde Brüchle Kodal, Laura Havgaard, Siv Hester Aarhus 1900 II
2 Olivia Tuokila, Ida Beiter Bomme, Viktoria Dommer, Olivia Thorsgaard Sparta I
3 Katarina Hessner Hansen, Agnes Bøg, Ellen Geckler Friborg, Rose Cathrine Due, Josefine Bach Jensen Bang Bagsværd AC
4 Ellen Balslev, Sofie Rasmussen, Louise B. Moore, Annesofie Nielsen Københavns IF
HEAT 2 / 4
2 Maria Pico Kjeldsen, Jasmin Boe Rasmussen, Kenneth Pedersen, Fie Hofman Greve
3 Sarah Kristensen, Celine Würtz, Katrine Fjerbæk Olsen, Bjørg Bregendahl Skive AM
4 Lærke Krejberg, Frida Selmer, Katrine Hald, Josefine Bundgaard-Hansen SAK77
HEAT 3 / 4
2 Isabella Juul, Cecilie Boesdal, Améli Kampp, Anna Mark Helwigh Sparta III
3 Anne Andersen, Julie Bols, Mathilde Dausel, Sandra R. Jensen Aalborg AM II
4 Iris Trollehave, Amanda Kyhn, Emma Guldager, Julie Harsmann Aarhus 1900 I
HEAT 4 / 4
2 Laura Haslund-Christensen, Oline Marie Winther, Amalie Molander Pedersen, Kamille Busch Hansen Frederiksberg IF
3 Henriette Schnack, Julie Schultz, Mathilde Moberg, Nathalie Richter Aalborg AM I
4 Laura Nørrung Poulsen, Hannah Illum Petersen, Gertrud Rose Jensen, Sarah Sveistrup Dahl Sparta II
SCRATCH
1 DNS Aarhus 1900 III