DM inde • 2017 Feb 18 - Feb 19 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Kvinder senior - 200 meter - indledende - Day 1 at 12:30
Dansk rekord: 23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Skive - 27-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2016: 23.87 Sara Slott Petersen - Aarhus 1900 - 2016
START LIST
Antal heats: 6 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 6
2 79 27.61 27.61 Signe Boelsmand 1991 Københavns IF
3 144 25.90 25.95 Olivia Tuokila (u) 2000 Sparta
4 33 24.71 24.66 Mathilde U Kramer 1993 Frederiksberg IF
HEAT 2 / 6
2 199 28.25 28.18 Cornelia Slej 1999 Aarhus 1900
3 91 25.67 25.67 Louise Malmqvist 1996 Odense Atletik
4 54 25.13 25.13 Zarah Buchwald 1995 Hvidovre AM
HEAT 3 / 6
2 99 26.45 26.45 Amalie B Kristiansen 1999 Skive AM
3 164 26.22 26.22 Caroline Elkjær 1995 Aalborg AM
4 222 24.07 23.87 Sara Slott Petersen 1987 Aarhus 1900
HEAT 4 / 6
2 143 26.68 26.25 Olivia Thorsgaard 2000 Sparta
3 27 26.20 25.99 Isabell Paprotny 1997 Esbjerg AM
4 218 24.19 23.99 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900
HEAT 5 / 6
2 59 28.39 28.39 Anna Krab Scheibelein 1998 Københavns IF
3 109 25.42 24.69 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
4 120 25.22 25.22 Ida Karstoft 1995 Sparta
HEAT 6 / 6
2 203 24.93 Frida Sångren 1997 Aarhus 1900
3 179 25.34 25.00 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
4 63 25.28 25.28 Astrid Glenner-Frandsen 1993 Københavns IF
SCRATCH
1 7 DNS 26.53 26.53 Fredrikke Dam Larsen 1991 AGF Atletik
Mænd senior - 200 meter - indledende - Day 1 at 13:05
Dansk rekord: 21.17 Morten Jensen (82) - FIF Hillerød - Göteborg (SWE) - 19-02-2005
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2016: 22.13 Kasper Olsen - Hvidovre AM - 2016
START LIST
Antal heats: 9 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 9
2 49 22.71 Martin Kristensen 1992 Hvidovre AM
3 202 23.08 22.59 Frederik Peschardt 1995 Aarhus 1900
4 122 22.86 22.86 Jonathan Aquino (u) 1999 Sparta
HEAT 2 / 9
2 5 23.80 David Christiansen 1982 AGF Atletik
3 13 23.30 23.30 Rasmus Fogh Nybo 1989 AGF Atletik
4 46 22.50 21.94 Kasper Olsen 1991 Hvidovre AM
HEAT 3 / 9
2 40 24.65 23.86 Lasse Bangsgaard 1998 Herning GF
3 53 24.28 24.28 Tummas Arge 1995 Hvidovre AM
4 146 22.31 21.92 Peter Trajkovski 1996 Sparta
HEAT 4 / 9
2 100 23.50 Dennis Skødt 1994 Skive AM
3 101 23.08 23.08 Emil Mader Kjær 1999 Skive AM
4 115 22.85 22.85 Emil Frænde 2000 Sparta
HEAT 5 / 9
2 78 25.20 Martin Panduro 1994 Københavns IF
3 226 23.97 23.97 Tais Leicht Kjær 2000 Aarhus 1900
4 153 22.36 22.36 Tobias Larsen 2000 Sparta
HEAT 6 / 9
2 32 22.90 Mathias A. Olsen 1991 Frederiksberg IF
3 26 23.88 23.04 Amar Krso 1989 Esbjerg AM
4 224 22.37 22.37 Steffen Udengaard Knudsen 1998 Aarhus 1900
HEAT 7 / 9
2 68 25.43 Christian Eschen 1992 Københavns IF
3 121 23.14 23.14 Jacob Hvorup 1999 Sparta
4 2 22.83 22.71 Casper Spure Pedersen 1992 AGF Atletik
HEAT 8 / 9
2 119 22.64 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta
3 45 23.23 23.13 Jacob Ziska 1997 Hvidovre AM
4 139 22.73 22.38 Nicolai Hartling 1994 Sparta
HEAT 9 / 9
2 227 23.67 Tobias Stærmose 1991 Aarhus 1900
3 133 23.34 22.80 Mikkel Klejnstrup 1986 Sparta
4 116 22.43 21.86 Emil Kaare Strøm 1993 Sparta
SCRATCH
1 75 DNS 24.39 24.39 Kristoffer Bonde Pedersen 1991 Københavns IF
2 138 DNS 22.28 21.71 Nicklas Hyde 1986 Sparta
3 163 DNS 21.33 21.32 Benjamin Lobo Vedel 1997 Aalborg AM
Kvinder senior - 1500 meter - Day 1 at 14:10
Dansk rekord: 4.10.20 Tina Krebs (63) - Fremad Holbæk - East Rutherford (USA) - 09-02-1985
Spar Nord Arena rekord: 4.20.6 Line K. Schultz (96) - Aalborg AM - 23-01-2016
Dansk mester 2016: 4.21.85 Simone Glad - AGF - 2016
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 175 4.15.39 4.17.89 Line K Schulz 1996 Aalborg AM
2 156 4.30.71 4.29.60 Rebekka Fuglø 1993 Vejle IF
3 159 4.48.81 4.36.00 Julie Mathiesen (u) 1993 Viborg AM
4 158 4.56.21 4.56.21 Emma Dyrup Kleist 1997 Viborg AM
5 76 4.34.00 Louise Jørgensen 1991 Københavns IF
6 82 4.51.82 Therese Jansson 1986 Københavns IF
7 20 4.34.44 Josefine Rytter 1994 Bagsværd AC
SCRATCH
1 77 DNS 4.21.00 Maria Larsen 1996 Københavns IF
Mænd senior - 1500 meter - Day 1 at 14:20
Dansk rekord: 3.38.85 Mogens Guldberg (63) - Sparta - Sevilla (ESP) - 28-02-1991
Spar Nord Arena rekord: 3.49.92 Andreas Bueno (88) - AGF - 22-02-2014
Dansk mester 2016: 3.58.33 Andreas Lommer - Odense Atletik / OGF - 2016
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 69 4.10.39 4.08.05 Christoffer Tarras Madsen 1992 Københavns IF
2 172 4.11.11 4.11.11 Johannes Würtz 1995 Aalborg AM
3 184 4.11.15 4.11.15 Oliver Bjørslev 2000 Aalborg AM
4 3 4.34.69 4.34.69 Christian R Hedetoft 1992 AGF Atletik
5 129 4.06.80 Mads Skaaning 1995 Sparta
6 107 Andreas Lindgren 1998 Sparta
7 142 3.55.42 Ole Hesselbjerg 1990 Sparta
8 188 3.58.21 Aladdin Bouhania 1984 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 236 3.57.4 3.57.4 Mikael Johnsen 1992 Randers Freja
2 88 3.57.5 3.57.5 Jacob Ilbjerg Stengaard 1994 Odense Atletik
3 85 3.58.33 3.55.97 Andreas Lommer 1991 Odense Atletik
4 132 3.58.55 Mihn Kyun Cho 1994 Sparta
5 12 DNS 3.59.12 3.58.58 Mikkel Dahl-Jessen 1994 AGF Atletik
6 89 3.59.64 3.58.72 Kasper Skov 1992 Odense Atletik
7 9 4.04.39 3.59.93 Jens Søndergaard Jensen 1986 AGF Atletik
8 43 4.05.8 4.05.8 Rasmus Gregersen 1995 Herning Løbeklub
9 6 4.09.19 4.08.37 Frederik Ernst 1995 AGF Atletik
SCRATCH
1 137 DNS 3.50.37 Nick R. Jensen 1991 Sparta
2 214 DNS 4.03.50 4.10.69 Magnus Nyman Hall 1999 Aarhus 1900
Kvinder senior - Længdespring - Day 1 at 14:40
Planke
Dansk rekord: 6.77 Renata P. Nielsen (66) - Aarhus 1900 - Barcelona (ESP) - 12-03-1995
Spar Nord Arena rekord: 6.20 Martha Traorè (95) - Sparta - 22-02-2014
Dansk mester 2016: 5.91 Janne Nielsen - Aarhus 1900 - 2016
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 217 5.52 5.52 Mathilde Diekema Jensen 1994 Aarhus 1900
2 19 5.00 5.58 Ellen Geckler Friborg 2000 Bagsværd AC
3 205 5.91 Janne Nielsen 1993 Aarhus 1900
4 73 5.68 6.18 Jessie Ipsen 1983 Københavns IF
5 103 5.33 5.45 Sarah Winther Jensen 1999 Skive AM
6 36 5.38 5.43 Mila Lazarova (u) 1998 Greve Atletik
7 126 5.42 5.96 Laura Tølløse 1997 Sparta
SCRATCH
1 130 DNS 6.06 6.45 Martha Traoré 1995 Sparta
2 149 DNS 5.66 5.66 Sandra Böll 1994 Sparta
Kvinder senior - Kuglestød - Day 1 at 15:00
4.0 kg
Dansk rekord: 16.76 Trine Mulbjerg (90) - Sparta - Växjö (SWE) - 28-02-2015
Spar Nord Arena rekord: 16.69 Trine Mulbjerg (90) - Aarhus 1900 - 23-02-2014
Dansk mester 2016: 16.19 Trine Mulbjerg - Sparta - 2016
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 12.51 13.04 Anna Sofia Mikkelsen 1991 Odense Atletik
2 52 12.39 13.22 Thea Jensen 1999 Hvidovre AM
3 48 14.55 16.53 Maria Sløk Hansen 1983 Hvidovre AM
4 154 16.00 16.80 Trine Mulbjerg 1990 Sparta
5 161 13.01 Fawzie Otour 1996 AAIG Atletik,Tri&Motion
6 177 13.55 Marie Aagaard 1996 Aalborg AM
SCRATCH
1 217 DNS 12.83 12.83 Mathilde Diekema Jensen 1994 Aarhus 1900
Mænd senior - Stangspring - Day 1 at 15:30
Dansk rekord: 5.72 Martin Voss (66) - Aarhus 1900 - Malmö (SWE) - 25-02-1995
Spar Nord Arena rekord: 5.37 Rasmus W. Jørgensen (89) - Sparta - 21-02-2015
Dansk mester 2016: 4.65 Michael Christiansen - Aarhus 1900 - 2016
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 141 4.10 4.10 Nikolaj Graves 1998 Sparta
2 134 5.00 5.45 Mikkel Marek Nielsen 1988 Sparta
3 147 5.14 5.65 Rasmus W Jørgensen 1989 Sparta
4 233 3.50 3.50 Jens Sørensen 1991 Randers Freja
5 37 4.60 4.60 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik
6 170 4.10 4.30 Jakob Holt Jensen 1997 Aalborg AM
7 169 4.30 4.50 Jacob Aagaard Jensen 1997 Aalborg AM
8 98 3.90 3.90 Toke Staub Jørgensen 2000 Odense Atletik
9 219 4.80 4.90 Michael Christiansen 1988 Aarhus 1900
Kvinder senior - 60 meter hæk - Day 1 at 16:00
83.8 cm, 5 hække, 13.00 / 8.50 / 13.00
Dansk rekord: 8.42 Lene Demsitz (59) - Sparta - Stockholm (SWE) - 02-02-1986
Spar Nord Arena rekord: 8.44 Mette Graversgaard (95) - Aarhus 1900 - 05-03-2016
Dansk mester 2016: 8.48 Mette Graversgaard - Aarhus 1900 - 2016
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 62 Annette Nielsen 1996 Københavns IF
2 33 8.53 Mathilde U Kramer 1993 Frederiksberg IF
3 39 8.44 8.44 Mathilde Heltbech 1995 Helsingør IF
4 61 8.84 8.84 Annemarie Nissen 1994 Københavns IF
5 218 8.44 8.44 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900
6 215 9.10 9.10 Mai Stæhr Rødtnes 1999 Aarhus 1900
7 194 9.64 9.45 Caroline G Johansen 1998 Aarhus 1900
8 27 9.34 9.05 Isabell Paprotny 1997 Esbjerg AM
SCRATCH
1 36 DNS 9.21 9.03 Mila Lazarova (u) 1998 Greve Atletik
2 149 DNS 8.93 8.93 Sandra Böll 1994 Sparta
3 152 DNS 8.82 Thea Haahr 1991 Sparta
Mænd senior - 60 meter hæk - Day 1 at 16:25
106.7 cm, 5 hække, 13.72 / 9.14 / 9.72
Dansk rekord: 7.69 Andreas Martinsen (90) - Aarhus 1900 - Bærum (NOR) - 21-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 7.79 Andreas Martinsen (90) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2016: 7.79 Andreas Martinsen - Aarhus 1900 - 2016
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 186 8.85 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM
4 191 7.71 7.69 Andreas Martinsen 1990 Aarhus 1900
5 104 9.47 9.47 Søren Rahbek 1997 Skive AM
6 113 7.98 Christian Laugesen 1986 Sparta
7 37 Oliver Chabert 1999 Greve Atletik
SCRATCH
1 197 DNS 8.40 8.14 Christian L Nielsen 1991 Aarhus 1900
Kvinder senior - 200 meter - Day 1 at 17:00
Dansk rekord: 23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - Skive - 27-02-2016
Spar Nord Arena rekord: 23.87 Sara Slott Petersen (87) - Aarhus 1900 - 27-02-2016
Dansk mester 2016: 23.87 Sara Slott Petersen - Aarhus 1900 - 2016
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 54 DNS 25.56 25.13 Zarah Buchwald 1995 Hvidovre AM
2 179 25.46 25.00 Mathilde Prietzel 2000 Aalborg AM
3 91 25.39 25.67 Louise Malmqvist 1996 Odense Atletik
4 109 25.09 24.69 Anne Sofie Kirkegaard 1998 Sparta
HEAT 1 / 2
1 120 24.97 25.22 Ida Karstoft 1995 Sparta
2 218 24.82 23.99 Mette Graversgaard 1995 Aarhus 1900
3 33 24.47 24.66 Mathilde U Kramer 1993 Frederiksberg IF
4 222 24.30 23.87 Sara Slott Petersen 1987 Aarhus 1900
Mænd senior - Længdespring - Day 1 at 17:00
Planke
Dansk rekord: 8.18 Morten Jensen (82) - Sparta - Göteborg (SWE) - 08-02-2006
Spar Nord Arena rekord: 8.04 Morten Jensen (82) - Sparta - 28-02-2010
Dansk mester 2016: 7.18 Sebastian Pedersen - Sparta - 2016
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 150 7.00 7.18 Sebastian Pedersen 1997 Sparta
2 115 6.54 6.54 Emil Frænde 2000 Sparta
3 131 6.83 7.02 Massin Ait Bouziad 1995 Sparta
4 176 6.46 6.46 Magnus Ugilt 1997 Aalborg AM
5 84 6.67 7.13 Andreas Jeppesen 1988 Odense Atletik
6 160 6.08 6.18 Rune Drongesen 1996 Viborg AM
7 232 6.64 6.91 Kasper Larsen 1999 SIK 80
8 128 7.10 Mads Lund 2000 Sparta
9 110 7.50 7.70 Benjamin Gabrielsen 1995 Sparta
10 140 6.72 6.72 Nicolai Lind Andersen 1998 Sparta
11 186 6.55 6.61 Sebastian Sund Frandsen 1998 Aalborg AM
12 135 7.25 8.19 Morten Jensen 1982 Sparta
SCRATCH
1 190 DNS 7.06 Andreas K. Christensen 1990 Aarhus 1900
2 197 DNS 7.02 7.11 Christian L Nielsen 1991 Aarhus 1900
3 224 DNS 6.59 6.89 Steffen Udengaard Knudsen 1998 Aarhus 1900
Mænd senior - 200 meter - Day 1 at 17:15
Dansk rekord: 21.17 Morten Jensen (82) - FIF Hillerød - Göteborg (SWE) - 19-02-2005
Spar Nord Arena rekord: 21.65 Nick Ekelund-Arenander (89) - Københavns IF - 25-02-2012
Dansk mester 2016: 22.13 Kasper Olsen - Hvidovre AM - 2016
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 2 / 2
1 122 22.81 22.86 Jonathan Aquino (u) 1999 Sparta
2 119 22.78 22.64 Gustav Lundholm Nielsen 1998 Sparta
3 153 22.70 22.36 Tobias Larsen 2000 Sparta
4 139 22.69 22.38 Nicolai Hartling 1994 Sparta
HEAT 1 / 2
1 146 22.60 21.92 Peter Trajkovski 1996 Sparta
2 46 22.51 21.94 Kasper Olsen 1991 Hvidovre AM
3 202 22.49 22.59 Frederik Peschardt 1995 Aarhus 1900
4 224 22.45 22.37 Steffen Udengaard Knudsen 1998 Aarhus 1900
Kvinder senior - Højdespring - Day 1 at 17:15
Dansk rekord: 1.90 Pia Zinck (71) - Aarhus 1900 - Paris (FRA) - 07-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.78 Sandra B. Christensen (95) - Amager AC - 01-03-2014
Dansk mester 2016: 1.73 Tine Bach Ejlersen - Aarhus 1900 - 2016
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 27 1.61 1.70 Isabell Paprotny 1997 Esbjerg AM
2 16 1.71 1.78 Sandra B Christensen 1995 Amager AC
3 148 1.71 1.80 Rikke Andersen 1998 Sparta
4 125 1.66 1.63 Laura Nørrung Poulsen 2000 Sparta
5 174 1.46 1.55 Julie Kalstrup Schulz 2000 Aalborg AM
SCRATCH
1 149 DNS 1.75 1.75 Sandra Böll 1994 Sparta
2 217 DNS 1.78 1.78 Mathilde Diekema Jensen 1994 Aarhus 1900
Kvinder senior - 800 meter - indledende - Day 1 at 17:30
Dansk rekord: 2.02.33 Heidi K. Jensen (66) - Sparta - Stockholm (SWE) - 17-02-2000
Spar Nord Arena rekord: 2.07.75 Stina Trost (94) - Amager AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 2.11.94 Line K Schulz - Aalborg Atletik - 2016
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 6 - Regel: Q: 1, q: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 90 2.19.00 Laura Rosing Møller 1994 Odense Atletik
2 180 2.18.52 2.18.52 Matilde Pedersen 1999 Aalborg AM
3 183 2.10.55 2.10.55 Nathalie Richter 2000 Aalborg AM
4 175 2.08.66 2.08.66 Line K Schulz 1996 Aalborg AM
HEAT 2 / 3
1 76 2.10.23 2.10.23 Louise Jørgensen 1991 Københavns IF
2 229 2.34.73 Camilla Grøndahl 1990 Aarhus Fremad
3 22 2.09.79 2.09.79 Mia Helene Mørck 1999 Bagsværd AC
4 1 2.29.95 2.29.95 Anne Hjorth Thomsen 1993 AGF Atletik
HEAT 3 / 3
1 20 2.12.78 2.11.99 Josefine Rytter 1994 Bagsværd AC
2 11 2.17.28 Marie Munk Jakobsen 1991 AGF Atletik
3 156 2.12.79 2.12.77 Rebekka Fuglø 1993 Vejle IF
4 83 2.04.71 Trine Mjaaland (u) 1990 N - Kristiansand IF
5 72 2.06.19 2.04.66 Ida Fillingsnes (u) 1990 Københavns IF
SCRATCH
1 17 DNS 2.04.28 2.02.81 Stina Troest 1994 Amager AC
2 41 DNS 2.17.54 2.17.54 Carolien Millenaar (u) 1997 Herning Løbeklub
3 114 DNS 2.11.73 2.09.52 Dagmar Fæster Olsen 1994 Sparta
4 159 DNS 2.17.64 2.07.67 Julie Mathiesen (u) 1993 Viborg AM
5 168 DNS 2.16.50 2.16.50 Ida Jørgensen 2001 Aalborg AM
Mænd senior - 800 meter - indledende - Day 1 at 17:45
Dansk rekord: 1.42.67 Wilson Kipketer (72) - Sparta - Paris (FRA) - 09-03-1997
Spar Nord Arena rekord: 1.51.36 Andreas Bube (87) - Bagsværd AC - 24-02-2013
Dansk mester 2016: 1.52.37 Andreas Bube - Bagsværd AC - 2016
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 6 - Regel: Q: 1, q: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
1 118 1.56.35 Gustaf Frederiksen 1997 Sparta
2 188 1.57.16 1.52.70 Aladdin Bouhania 1984 Aarhus 1900
3 9 1.57.79 2.00.03 Jens Søndergaard Jensen 1986 AGF Atletik
4 230 2.03.70 Jacob Qvist Jensen 1995 Aarhus Fremad
5 165 2.01.93 1.59.53 Christoffer Sloth 1985 Aalborg AM
6 239 1.56.0 Nicholas Mburu (u) 1998 Aarhus 1900
HEAT 2 / 3
1 81 2.04.58 1.58.28 Søren Brasen 1984 Københavns IF
2 43 1.59.17 1.59.17 Rasmus Gregersen 1995 Herning Løbeklub
3 18 1.47.19 1.47.19 Andreas Bube 1987 Bagsværd AC
4 155 2.00.22 1.53.14 William Devantier 2000 Sparta
5 21 2.06.59 2.04.95 Klaus Præst Jaque 1992 Bagsværd AC
HEAT 3 / 3
1 211 1.58.68 Lasse Møller Alm 1991 Aarhus 1900
2 67 1.52.65 1.50.75 Christian Clausen 1996 Københavns IF
3 74 2.04.00 1.56.89 Jonathan Adamsen 1995 Københavns IF
4 162 2.00.85 2.00.85 Andreas Rebstrup 2000 Aalborg AM
5 198 1.57.89 1.57.89 Christian Larsen 1993 Aarhus 1900
6 88 1.55.61 Jacob Ilbjerg Stengaard 1994 Odense Atletik
SCRATCH
1 137 DNS 1.50.11 1.49.64 Nick R. Jensen 1991 Sparta