Copenhagen Athletics Games • 2016 Jun 18 • Østerbro Stadium • Copenhagen • Denmark

ALL
Girls
Boys
Wilson Kipketer Tribute

 

 

Boys - 40 m - Day 1 at 15:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 213 THØGERSEN William Youth
4 214 VINCENTSEN Mads Youth
5 217 MIKKELSEN Oliver Youth
6 215 KNUDSEN Thor Youth
Girls - 40 m - Day 1 at 15:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 212 VOIGT Maja B Youth
5 216 KNUDSEN Freja Youth
6 211 EJSTRUP Lotte Grevy Youth
7 218 VINCENTSEN Ellen Youth
Boys - 200 m - Day 1 at 15:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 215 KNUDSEN Thor Youth
3 217 MIKKELSEN Oliver Youth
6 214 VINCENTSEN Mads Youth
8 213 THØGERSEN William Youth
Girls - 200 m - Day 1 at 15:25
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 211 EJSTRUP Lotte Grevy Youth
4 212 VOIGT Maja B Youth
5 216 KNUDSEN Freja Youth
6 218 VINCENTSEN Ellen Youth
Girls - 1500 m - Day 1 at 16:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 179 DNS RASMUSSEN Madeleine A. Youth
2 180 RASMUSSEN Anna Tikjøb Youth
3 181 HAUGAARD Karla Youth
4 182 DNS RINDORF Hannah Youth
5 183 ANDERSEN Emilie Dah l Youth
7 184 UHRSKOV Frida Youth
8 185 SØEBORG Ulrikke Juul Youth
9 186 GAMBORG-NIELSEN Emma Youth
10 187 LARSEN Silje Oddsen Youth
11 204 DNS HANSEN Mathilde Holck Youth
Women - Pole vault - Day 1 at 16:00
World record: 5.06 Elena Isinbaeva - RUS - 2009
European record: 5.06 Elena Isinbaeva - RUS - 2009
Danish record: 4.36 Caroline Bonde Holm - Sparta - Cardiff, GBR - 18-07-2012
Stadium record: 4.40 Carolin Hingst - GER - 2006
4.40 Cathrine Larsåsen - NOR - 2011
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 156 4.36 HOLM Caroline Bonde 1990 Sparta
2 157 4.09 JENSEN Line Renée 1992 Sparta
3 158 4.42 LARSÅSEN Cathrine 1986 Sparta
4 159 4.05 ØSTHUS Ida Beate 1987 Norway
5 160 4.30 RETZIUS Lene 1996 Norway
6 161 DNS 4.60 MEIJER Michaela 1993 Sweden
7 162 4.00 GABRIELSSON Amanda 1996 Sweden
8 163 DNS 3.97 CANNMO Sara 1996 Sweden
9 164 4.00 ERIKSSON Sarah 1991 Sweden
10 165 4.35 HAURKLAU Katrine 1991 Norway
Boys - 1500 m - Day 1 at 16:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
20 188 LISEBORG Johan Youth
21 189 DNS HJARNE Malthe Youth
22 190 BJERKAN Bjørn Holme Youth
23 191 HANSEN Philip Grundt Youth
24 192 HAGHFELT Jeppe Youth
25 193 DNS ZEMTSOVSKI Kristian Youth
26 194 THOMSEN Gabriel Sung Youth
27 195 STRØYER Mathias Youth
28 196 LARSEN Louie Holck Youth
29 197 DNS RONALDO Simon Youth
30 198 ANDERSEN Marius Skovbro Youth
31 199 MADSEN Lasse Burmeister Youth
32 200 HEROLD Gustav Youth
33 201 PALDAN Carlos Ørn Tange Youth
34 202 BIRCH Malthe Youth
35 203 FINK Marius Bech Youth
36 206 FROHOLDT Victor Youth
Men - 110 m hurdles - round 1 - Day 1 at 16:20
106.7 cm, 10 hurdles, 13.72 / 9.14 / 14.02
World record: 12.80 Aries Merritt - USA - 2012
European record: 12.91 Colin Jackson - GBR - 1993
Danish record: 13.55 Andreas Martinsen - Århus 1900 - Göteborg, SWE - 05-07-2015
Stadium record: 13.47 Sekou Kaba - CAN - 2015
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: Q: 2, q: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 40 DNS 14.56 OKORO Edirin 1989 Great Britain
3 41 13.82 JUSTYNSK Mikolaj 1992 Poland
4 42 13.74 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
5 43 13.63 RIVAS Yeison 1990 Columbia
6 44 14.13 CONWAY Jack 1990 Australia
7 45 14.40 LEVIN Anton 1992 Sweden
HEAT 2 / 3
2 46 14.30 MITALA Charles 1996 Sweden
3 47 13.62 CZYKIER Damian 1992 Poland
4 48 13.72 KABA Sekou 1990 Canada
6 50 13.90 VUKICEVIC Vladimir 1991 Norway
7 51 DNS 14.00 TAY Marvin 1990 Sweden
HEAT 3 / 3
4 49 13.70 AL-AMEEN Alex 1989 Nigeria
Men - 100 m - round 1 - Day 1 at 16:30
World record: 9.58 Usain Bolt - JAM - 2009
European record: 9.86 Francis Obikwelo - POR - 2004
9.86 Jimmy Vicaut - FRA - 2015
Danish record: 10.29 Morten Jensen - FIF Hillerød - Greve - 18-09-2004
Stadium record: 10.06 Jacques Harvey - JAM - 2013
START LIST
Antal heats: 3 - I alt videre til næste runde: 16 - Regel: Q: 2, q: 10
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
2 1 11.23 SKOU Mathias 1996 Københavns IF
3 2 10.77 KNUDSEN Steffen 1998 Aarhus 1900
4 3 10.39 RAHMAN Imran 1993 Great Britain
5 4 10.10 MCKENZIE Ramone 1990 Jamaica
6 5 10.52 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
7 6 10.95 TRAJKOVSKI Peter 1996 Sparta
HEAT 2 / 3
2 7 10.95 KADESTÅL Sebastian 1996 Sweden
3 8 10.57 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
4 207 10.96 JANSSON Victor 1993 Finland
5 10 10.18 DALY Kieran 1992 Great Britain
6 11 10.48 DALGAARD Morten 1995 Skive Atletik
7 12 10.97 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
8 13 10.92 STRØM Emil 1993 Sparta
HEAT 3 / 3
2 14 10.73 SCHOU Frederik 1996 Sparta
3 15 10.34 AYANFUL Eugene 1990 Ghana
4 16 10.33 SKERVIN Elijah 1992 Great Britain
5 17 DNS 10.49 KASHAFALI Saluum 1993 Norway
6 18 10.97 MATHIASEN Simon 1996 Hvidovre AM
7 19 10.85 TRAJKOVSKI Andreas 1993 Sparta
8 219 10.55 WILLIAMS Conrad 1982 Great Britain
Women - Long jump - Day 1 at 16:35
World record: 7.52 Galina Chistyakova - RUS - 1988
European record: 7.52 Galina Chistyakova - RUS - 1988
Danish record: 6.96 Renata Pytelewska Nielsen - Århus 1900 - Sevilla, ESP - 05-06-1994
Stadium record: 6.87 Renata Pytelewska Nielsen - DEN - 1994
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 171 6.13 IPSEN Jessie 1983 Københavns IF
2 168 5.96 TØLLØSE Laura 1997 Sparta
3 170 5.79 VILLUM Anne Louise 1996 Aarhus 1900
4 172 5.76 BÖLL Sandra 1994 Sparta
5 169 5.82 BOMME Emma Beiter 1998 Sparta
6 167 6.45 TRAORE Martha 1995 Sparta
7 174 6.27 OLSSON Malin 1990 Sweden
8 173 6.48 ASSA Nadia Akpana 1995 Norway
9 176 5.79 KARLSSON Johanna 1994 Sweden
10 175 6.50 MARMBRANDT Malin 1985 Sweden
11 166 6.70 JARDER Erica 1986 Sparta
Women - 1500 m - Day 1 at 16:50
World record: 3.50.07 Genzebe Dibaba - ETH - 1993
European record: 3.52.47 Tatyana Kazankina - URS - 1980
Danish record: 4.07.17 Heidi K. Jensen - IF Sparta - Kassel, GER - 14-06-2002
Stadium record: 4.05.19 Sonia O'sullivan - IRL - 1993
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 147 4.21.66 THESTRUP Josephine 1996 Sparta
2 148 4.27.50 HELWIGH Anna Mark 2000 Sparta
3 149 4.34.27 SØEFELDT Sophie 2000 Sparta
4 150 4.38.81 BRYSTING Josephine 1995 Københavns IF
5 152 4.42.49 JØRGENSEN Louise 1991 Københavns IF
6 153 DNS OLSEN Dagmar 1994 Sparta
7 154 4.26.19 SÖDERHOLM Linn 1996 Sweden
8 155 4.28.20 CHRISTIANSSON Sara 1997 Sweden
Women - 400 m hurdles - Day 1 at 17:05
76.2 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
World record: 52.34 Yuliya Pechenkina - RUS - 2003
European record: 52.34 Yuliya Pechenkina - RUS - 2003
Danish record: 53.99 Sara Petersen - Århus 1900 - Paris, FRA - 04-07-2015
Stadium record: 53.79 Sandra Farmer-Patrick - USA - 1995
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 142 59.60 AAKRE Marlen 1993 Norway
3 143 57.60 GUÐMUNDSDÓT Arna Stefanía 1995 Iceland
4 144 57.88 KIRKEGAARD Anne Sofie 1998 Sparta
5 145 55.88 TROEST Stina 1994 Amager AC
6 146 56.55 ANKIEWICZ Emilia 1990 Poland
Men - 400 m hurdles - Day 1 at 17:15
91.4 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
World record: 46.78 Kevin Young - USA - 1992
European record: 47.37 Stéphane Diagana - FRA - 1995
Danish record: 50.02 Nicolai Hartling - Sparta - Tallin, EST - 12-07-2015
Stadium record: 48.57 Kevin Young - USA - 1993
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 52 50.90 KAIN Thomas 1993 Australia
3 54 49.77 MORTON Cristian 1989 Nigeria
4 55 50.27 KUCERA Martin 1990 Slovenia
5 56 51.35 HARTLING Nicolai 1994 Sparta
6 57 50.23 RODGER Sebastian 1991 Great Britain
7 58 48.65 SILVA Andres 1986 Uruguay
8 59 50.89 ADAMCZYK Patryk 1994 Poland
Men - 400 m - Day 1 at 17:25
World record: 43.18 Michael Johnson - USA - 1999
European record: 44.33 Thomas Schönlebe - GER - 1987
Danish record: 45.50 Nick Ekelund-Arenander - Københavns IF - Madrid, ESP - 13-07-2013
Stadium record: 44.83 Quincy Watts - USA - 1992
START LIST
Antal heats: 3
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 3
3 35 48.86 PESCHARDT Frederik 1995 Aarhus 1900
4 36 DNS 49.14 JOHANSEN Martin 1995 Aalborg Atletik
5 37 50.52 KRISTENSEN Martin 1992 Hvidovre AM
6 38 49.17 KADESTÅL Kasper 1996 Sweden
7 39 DNS FORSMAN Dennis 1995 Sweden
HEAT 2 / 3
2 28 47.28 GUNNARSSON Kolbeinn 1995 Iceland
3 29 48.39 LENNON-FORD Luke 1989 Great Britain
4 30 47.86 CALDWELL Marquis 1990 Sparta
5 31 DNS 47.19 SANDBERG Joakim 1995 Norway
6 32 48.88 HYDE Nicklas 1986 Sparta
7 33 47.35 DANAC Denis 1993 Slovenia
8 34 48.82 OLSEN Kasper 1991 Hvidovre AM
HEAT 3 / 3
1 20 46.89 SUWARA Wiktor 1996 Poland
2 21 46.42 WILLIAMS Conrad 1982 Great Britain
3 22 46.24 CAMPBELL Theo 1991 Great Britain
4 23 45.98 KOUMI Sadam 1994 Sudan
5 24 47.09 VEDEL Benjamin Lobo 1997 Aalborg Atletik
6 25 DNS 46.17 COWAN Dwayne 1985 Great Britain
7 26 46.38 LEVINE Nigel 1989 Great Britain
8 27 46.63 CAREW Alexander 1989 Australia
Men - Pole vault - Day 1 at 17:35
World record: 6.14 Sergey Bubka - UKR - 1994
European record: 6.14 Sergey Bubka - UKR - 1994
Danish record: 5.75 Piotr Buciarski - IF Sparta - Fort de France, FRA - 27-04-2002
Stadium record: 5.60 V. Bukrajev - EST - 1993
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 125 DNS 5.35 NIELSEN Mikkel 1988 Sparta
2 126 5.60 JØRGENSEN Rasmus 1989 Sparta
3 127 5.70 CUTTS Luke 1988 Great Britain
4 128 5.50 DOLVE Eirik 1995 Norway
5 129 5.31 STENSON Carl 1993 Sweden
6 130 5.90 BORGES Lazaro 1986 Cuba
7 131 5.45 SINNO Alessandro 1994 Italy
8 132 5.22 KAPPELIN David 1995 Sweden
9 133 5.17 GYLLENSTEN Filip 1992 Sweden
Men - 3000 m steeplechase - Day 1 at 17:50
91.4 cm, 28 barriers, 7 water jumps
World record: 7.53.63 Saif Shaheen - QAT - 2004
European record: 8.00.09 Mahiedine Benabbab - FRA - 2013
Danish record: 8.23.56 Flemming Jensen - Frederiksberg IF - Hengolo, NED - 19-07-1987
Stadium record: 8.32.21 Dikotsi Lekopa - RSA - 2015
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 96 8.30.51 HESSELBJERG Ole 1990 Sparta
2 97 8.45.46 JOHANSSON Vidar 1996 Sweden
3 98 8.54.98 WADE Tom 1989 Aarhus 1900
4 99 8.26.37 LAGAT Justus 1996 Kenya
5 100 8.49.0 ZEWDU Adelegn 1997 Sweden
6 101 8.37.47 KRISTENSEN Bjørn Ustad 1982 Norway
7 102 8.42.89 SOLOMON Napoleon 1994 Sweden
8 103 8.37.0 ESTREMERA Ricardo 1986 Puerto Rico
9 104 8.22.34 DUVAR Hakan 1990 Turkey
10 105 8.53.50 LINDGREN Robin 1990 Sweden
11 106 8.35.0 BLOMBERG Emil 1992 Sweden
12 107 8.37.0 SIMA Tesfaye Ethiopia
13 108 8.26.0 SIDAMO Wogene 1998 Ethiopia
14 109 8.40.62 KUMAR Naveen 1990 Germany
15 110 DNS 8.46.0 FLYNN David 1989 Ireland
16 111 8.22.05 KIPLAGAT Benjamin 1989 Uganda
17 112 8.34.04 DYBDAL Jakob 1994 Aarhus 1900
Men - 800 m - Day 1 at 18:10
World record: 1.40.91 David Rudisha - KEN - 2012
European record: 1.41.11 Wilson Kipketer - DEN - 1997
Danish record: 1.41.11 Wilson Kipketer - IF Sparta - Köln, GER - 24-08-1997
Stadium record: 1.44.51 Wilson Kipketer - DEN - 1994
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 61 1.58.74 MEHIC Adrian Sweden
1 60 2.00.05 ESSOM-STENZ Anders 1991 Sparta
2 62 2.00.54 NIELSEN Malthe 1999 Sparta
2 63 1.59.67 KARLSSON Marc Lövgren Sweden
3 65 1.58.1 FORSGREN Dennis 1993 Sweden
3 64 2.02.56 HOLST Simon 1998 Amager AC
4 67 1.59.0 STERNER Robin 1991 Sweden
4 66 2.00.00 BRASEN Søren 1984 Københavns IF
5 69 1.59.61 LARSSON Isac 1997 Sweden
5 68 1.57.87 SCHNEIDGEN Patrik 1994 Randers Atletik Freja
6 70 1.59.35 SKIFTE Thor 1997 Amager AC
7 71 1.56.96 ADAMSEN Jonathan 1995 Københavns IF
8 72 1.58.09 PERSSON Sebastian 1991 Sweden
HEAT 2 / 2
1 74 1.56.25 LINDGREEN Andreas 1998 Sparta
1 73 1.54.39 FURSTENBERG Frederik 1993 Sparta
2 75 1.54.31 CLAUSEN Christian 1996 Københavns IF
2 76 1.50.38 KRISTINSSON Kristinn T. 1989 Iceland
3 77 1.55.46 DEVANTIE William 2000 Sparta
3 78 1.56.41 BROCKDORFF Karl-Gustav 1999 Aalborg Atletik
4 79 DNS 1.51.38 BERLIN Gustav 1995 Sweden
5 80 1.51.15 GLANS Peter 1993 Odense Atletik
6 81 1.54.99 HEPWORTH Chris 1991 Great Britain
7 82 1.54.35 LOMMER Andreas 1991 Odense Atletik
8 83 1.56.95 LARSEN Christian Abild 1993 Aarhus 1900
Men - Long jump - Day 1 at 18:20
World record: 8.95 Mike Powell - USA - 1991
European record: 8.86 Robert Emmiyan - RUS - 1987
Danish record: 8.25 Morten Jensen - IF Sparta - Göteborg, SWE - 02-07-2005
Stadium record: 8.07 Morten Jensen - DEN - 2010
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 120 7.39 KIPLESUND Ingar 1996 Norway
2 117 7.20 PEDERSEN Sebastian 1997 Sparta
3 118 6.86 IPSEN Emil 1999 Ballerup AK
4 114 8.25 JENSEN Morten 1984 Sparta
5 119 8.06 SYLVAIN Bavon 1986 Dominican Republic
6 122 7.85 EWULO Ezekiel 1986 Nigeria
7 113 7.87 TRAJKOVSKI Andreas 1993 Sparta
8 121 7.35 MARTIN David John 1988 Scotland
9 124 7.87 MARTEY Robert 1984 Ghana
10 115 7.02 BOUZIAD Massin 1995 Sparta
11 123 7.76 ULLMANN Christopher 1993 Switzerland
12 116 7.76 GABRIELSEN Benjamin 1995 Sparta
Men - 110 m hurdles - Day 1 at 18:35
106.7 cm, 10 hurdles, 13.72 / 9.14 / 14.02
World record: 12.80 Aries Merritt - USA - 2012
European record: 12.91 Colin Jackson - GBR - 1993
Danish record: 13.55 Andreas Martinsen - Århus 1900 - Göteborg, SWE - 05-07-2015
Stadium record: 13.47 Sekou Kaba - CAN - 2015
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 41 14.23 JUSTYNSK Mikolaj 1992 Poland
2 48 14.20 KABA Sekou 1990 Canada
3 43 13.75 RIVAS Yeison 1990 Columbia
4 42 13.59 MARTINSEN Andreas 1990 Aarhus 1900
5 47 13.53 CZYKIER Damian 1992 Poland
6 50 13.72 VUKICEVIC Vladimir 1991 Norway
7 45 14.01 LEVIN Anton 1992 Sweden
8 44 13.99 CONWAY Jack 1990 Australia
Women - 100 m - Day 1 at 18:45
World record: 10.49 Florence Griffith-Joyner - USA - 1988
European record: 10.73 Christine Arron - FRA - 1988
Danish record: 11.42 Dorte Wolfsberg - Frederiksberg IF - Helsinki, FIN - 07-08-1983
Stadium record: 11.39 Marina Trandenkova - RUS - 1995
11.39 Charlette Guidry - USA - 1995
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 134 MANGOR Karoline 1998 Sparta
3 135 12.25 NISSEN Camilla 1990 Københavns IF
4 136 11.73 NORDBERG Hanna Adriansson 1992 Sweden
5 137 11.60 CAMPSALL Rebecca 1990 Great Britain
6 138 11.91 KRAMER Mathilde 1993 Aabenraa IG
7 140 11.82 HERMÓÐSDÓTT Hrafnhild Eir 1989 Iceland
8 141 12.23 GLENNER-FRANDSEN Astrid 1993 Københavns IF
Men - 100 m - Day 1 at 18:50
World record: 9.58 Usain Bolt - JAM - 2009
European record: 9.86 Francis Obikwelo - POR - 2004
9.86 Jimmy Vicaut - FRA - 2015
Danish record: 10.29 Morten Jensen - FIF Hillerød - Greve - 18-09-2004
Stadium record: 10.06 Jacques Harvey - JAM - 2013
START LIST
Antal heats: 2
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
1 6 11.06 TRAJKOVSKI Peter 1996 Sparta
2 1 11.12 SKOU Mathias 1996 Københavns IF
3 8 10.72 HANSEN Simon 1998 Aarhus 1900
4 219 10.80 WILLIAMS Conrad 1982 Great Britain
5 4 DNS 10.91 MCKENZIE Ramone 1990 Jamaica
6 12 10.86 LARSEN Tobias G 2000 Holte Atletik
7 207 10.98 JANSSON Victor 1993 Finland
8 2 10.93 KNUDSEN Steffen 1998 Aarhus 1900
HEAT 2 / 2
1 19 10.69 TRAJKOVSKI Andreas 1993 Sparta
2 16 10.69 SKERVIN Elijah 1992 Great Britain
3 14 10.46 SCHOU Frederik 1996 Sparta
4 5 10.60 ASANTE Festus 1994 Hvidovre AM
5 10 10.49 DALY Kieran 1992 Great Britain
6 11 10.52 DALGAARD Morten 1995 Skive Atletik
7 3 DNS 10.89 RAHMAN Imran 1993 Great Britain
8 15 10.57 AYANFUL Eugene 1990 Ghana
Wilson Kipketer Tribute - 800 m - Day 1 at 19:10
World record: 1.40.91 David Rudisha - KEN - 2012
European record: 1.41.11 Wilson Kipketer - DEN - 1997
Danish record: 1.41.11 Wilson Kipketer - IF Sparta - Köln, GER - 24-08-1997
Stadium record: 1.44.51 Wilson Kipketer - DEN - 1994
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 85 1.46.06 HATHAT Yacine 1991 Algeria
2 86 1.46.63 ESTEVEZ Alejandro 1992 Spain
3 88 1.45.5 HAMADA Mohamed 1992 Egypt
3 87 1.47.0 ROTH Andreas 1993 Norway
4 89 1.49.42 TALAN Matus 1996 Slovenia
5 91 1.44.89 SUREL Mauris 1984 Spain
5 205 1.47.33 MOHAMED Mukhtar Great Britain
6 92 1.48.32 JENSEN Nick 1991 Sparta
7 93 1.46.15 ROTH Thomas 1991 Norway
8 94 1.50.74 OHLSSON Mattias 1994 Sweden
8 95 LAUGESEN Christian Sparta