DM mangekamp • 2016 Aug 20 - Aug 21 • Østerbro Stadion • København

ALL

 

 

Piger 14-15 år - 7 kamp - Day 1 at
RESULTS - FINISHED
# Result Name YOB Team
1 4408 (-0.7) Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900
2 4177 (+0.1) Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
3 4082 (-0.6) Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM
4 4019 (-0.2) Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900
5 3883 (-0.2) Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900
6 3515 (-0.6) Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM
7 3220 (-0.5) Sofie Froberg 2002 Århus 1900
8 2661 (-0.7) Emma Guldager 2001 Århus 1900
DNS Ida Beiter Bomme 2001 Sparta AM
DNS Louise Wrisberg Kæstel 2001 Holte Atletik
# Mangekamp, 80 hæk Mangekamp, højde Mangekamp, kugle Mangekamp, 200 Mangekamp, længde Mangekamp, spyd Mangekamp, 800
1 Mathilde Kreiberg Skou
Århus 1900
4408 (-0.7)
Result
Points
Wind
12.16
1254
-1.2
1.43
544
8.37
423
26.97
714
+0.5
4.99
557
-1.4
23.62
356
2.41.10
560
2 Katarina Hessner Hansen
Bagsværd AC
4177 (+0.1)
Result
Points
Wind
12.94
1133
-1.5
1.49
610
7.88
392
28.75
573
+0.5
4.72
485
+1.2
26.95
419
2.40.70
565
3 Ellen Lawaetz
Sparta AM
4082 (-0.6)
Result
Points
Wind
13.45
1058
-1.5
1.46
577
8.68
443
29.41
524
+0.5
4.67
472
-0.8
23.36
352
2.33.01
656
4 Martha Kjær D Rasmussen
Århus 1900
4019 (-0.2)
Result
Points
Wind
14.05
971
-1.2
1.46
577
8.09
405
27.82
645
+0.5
4.53
436
+0.0
21.46
316
2.31.93
669
5 Thea Lyng Møller Jensen
Århus 1900
3883 (-0.2)
Result
Points
Wind
13.48
1053
-1.2
1.34
449
7.39
360
26.79
729
+0.5
5.09
584
+0.1
19.52
280
2.53.44
428
6 Liva Vilhelmsen
Sparta AM
3515 (-0.6)
Result
Points
Wind
14.77
872
-1.2
1.34
449
8.48
430
30.06
478
+0.5
4.41
406
-1.2
22.75
340
2.42.93
540
7 Sofie Froberg
Århus 1900
3220 (-0.5)
Result
Points
Wind
18.69
420
-1.2
1.28
389
8.44
428
29.28
534
+0.5
4.63
461
-0.9
22.58
337
2.33.39
651
8 Emma Guldager
Århus 1900
2661 (-0.7)
Result
Points
Wind
16.67
634
-1.5
1.28
389
5.87
263
29.91
488
+0.5
4.29
376
-1.1
15.35
203
3.06.38
308
Ida Beiter Bomme
Sparta AM
DNS
Result
Points
Wind














Louise Wrisberg Kæstel
Holte Atletik
DNS
Result
Points
Wind














Piger 14-15 år - Mangekamp, 80 hæk - Day 1 at 12:30
76.2 cm, 8 hække, 12.00 / 8.00 / 12.00
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
HEAT 1 / 2 - Wind: -1.2
1 12.16 1254 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900
2 13.48 1053 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900
3 14.05 971 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900
4 14.77 872 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM
5 18.69 420 Sofie Froberg 2002 Århus 1900
HEAT 2 / 2 - Wind: -1.5
1 12.94 1133 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
2 13.45 1058 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM
3 16.67 634 Emma Guldager 2001 Århus 1900
DNS Ida Beiter Bomme 2001 Sparta AM
Piger 14-15 år - Mangekamp, højde - Day 1 at 13:30
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 110 113 116 119 122 125 128 131 134 137 140 143 146 149 152
1 1.49 610 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC O O O O O O XO XXX
2 1.46 577 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM O O O O O O O XXX
3 1.46 577 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900 O O O XO XXO XO XXX
4 1.43 544 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900 O O O O O XXO O XXO XXX
5 1.34 449 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM O O O XO XO XXO XXX
5 1.34 449 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900 O O O O O O XXO O XXO XXX
7 1.28 389 Sofie Froberg 2002 Århus 1900 O O O XO XXO O O XXX
8 1.28 389 Emma Guldager 2001 Århus 1900 O O O O O O XXO XXX
DNS Ida Beiter Bomme 2001 Sparta AM
Piger 14-15 år - Mangekamp, kugle - Day 1 at 15:45
3.0 kg
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 8.68 443 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM 8.68 8.41 8.56
2 8.48 430 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM 8.48 8.03 7.86
3 8.44 428 Sofie Froberg 2002 Århus 1900 8.04 8.22 8.44
4 8.37 423 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900 8.20 8.11 8.37
5 8.09 405 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900 7.49 8.09 7.85
6 7.88 392 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC 7.77 7.65 7.88
7 7.39 360 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900 7.39 7.20 7.30
8 5.87 263 Emma Guldager 2001 Århus 1900 5.87 5.71 5.70
DNS Louise Wrisberg Kæstel 2001 Holte Atletik
DNS Ida Beiter Bomme 2001 Sparta AM
Piger 14-15 år - Mangekamp, 200 - Day 1 at 17:00
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
Wind: +0.5
1 26.79 729 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900
2 26.97 714 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900
3 27.82 645 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900
4 28.75 573 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
5 29.28 534 Sofie Froberg 2002 Århus 1900
6 29.41 524 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM
7 29.91 488 Emma Guldager 2001 Århus 1900
8 30.06 478 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM
Piger 14-15 år - Mangekamp, længde - Day 2 at 10:50
Planke
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 5.09 (+0.1) 584 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900 4.97 (+0.0) 3.90 (-0.4) 5.09 (+0.1)
2 4.99 (-1.4) 557 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900 4.92 (-0.4) 4.99 (-1.4) 4.07 (-1.2)
3 4.72 (+1.2) 485 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC 4.63 (+0.0) 4.47 (-1.0) 4.72 (+1.2)
4 4.67 (-0.8) 472 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM X 4.67 (-0.8) 4.62 (+0.0)
5 4.63 (-0.9) 461 Sofie Froberg 2002 Århus 1900 4.12 (+0.0) 4.21 (+0.0) 4.63 (-0.9)
6 4.53 (+0.0) 436 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900 4.47 (+0.0) 4.37 (-0.3) 4.53 (+0.0)
7 4.41 (-1.2) 406 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM 4.28 (+0.3) 4.15 (-0.4) 4.41 (-1.2)
8 4.29 (-1.1) 376 Emma Guldager 2001 Århus 1900 4.15 (-1.3) 4.29 (-1.1) X
Piger 14-15 år - Mangekamp, spyd - Day 2 at 12:20
500 gram
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team 1 2 3
1 26.95 419 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC 24.83 26.95 X
2 23.62 356 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900 20.21 20.75 23.62
3 23.36 352 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM X 23.36 22.16
4 22.75 340 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM X 22.75 X
5 22.58 337 Sofie Froberg 2002 Århus 1900 22.58 X 22.45
6 21.46 316 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900 21.46 X 21.17
7 19.52 280 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900 18.65 19.52 17.84
8 15.35 203 Emma Guldager 2001 Århus 1900 15.28 12.77 15.35
Piger 14-15 år - Mangekamp, 800 - Day 2 at 13:50
RESULTS - FINISHED
# Result Points Name YOB Team
1 2.31.93 669 Martha Kjær D Rasmussen 2002 Århus 1900
2 2.33.01 656 Ellen Lawaetz 2002 Sparta AM
3 2.33.39 651 Sofie Froberg 2002 Århus 1900
4 2.40.70 565 Katarina Hessner Hansen 2001 Bagsværd AC
5 2.41.10 560 Mathilde Kreiberg Skou 2002 Århus 1900
6 2.42.93 540 Liva Vilhelmsen 2002 Sparta AM
7 2.53.44 428 Thea Lyng Møller Jensen 2001 Århus 1900
8 3.06.38 308 Emma Guldager 2001 Århus 1900