NMACS • 2016 Jul 01 - Jul 03 • Odense Stadium • Odense • Denmark

ALL

 

 

Men 45-49 year - Pole vault - Day 1 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 164 4.00 KYNDBØL Morten 1968 Denmark
2 166 3.30 BOHMAN Michael 1971 Sweden
Men 50-54 year - Pole vault - Day 1 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 519 3.32 AVRAMIDIS Panagiotis 1965 Sweden
2 178 2.60 ROBERTSEN Kjell-Ivar 1964 Norway
3 255 KORANDER Petri 1963 Finland
Men 40-44 year - Hammer - Day 1 at 09:00
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 284 43.07 RANTANEN Tomi 1976 Finland
2 207 DNS RADOOR Mik 1972 Denmark
Men 45-49 year - Hammer - Day 1 at 09:00
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 171 41.12 FOSSEN Stein 1968 Norway
2 318 49.02 BRAGASON Jon Bjarni 1971 Iceland
3 117 35.40 LUNDGAARD-MADSEN Bjørn 1969 Denmark
4 246 46.15 KARSTILA Jarkko 1971 Finland
5 351 28.37 KARLSSON Roger 1971 Sweden
6 23 26.55 SMITT-INGEBRETSEN Richard 1971 Norway
7 56 31.60 SALMI Juha 1969 Sweden
8 47 37.76 JERGANDER Johan 1970 Sweden
Men 75-79 year - Hammer - Day 1 at 09:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 120 35.50 HYTTEN Svein 1940 Norway
2 385 42.55 ARVIDSSON Kenneth 1941 Sweden
3 485 DNS 34.96 JOHANSSON Georg 1938 Sweden
4 173 35.09 ALSAKER Alf 1939 Norway
Men 80-84 year - Hammer - Day 1 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 132 33.05 MAGNÚSSON Jón H. 1936 Iceland
2 121 25.00 RAVN Jakob 1933 Denmark
3 68 44.94 EDLUND Östen 1934 Sweden
4 202 38.36 ANKERSTJERNE Finn 1936 Denmark
Men 85-89 year - Hammer - Day 1 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 302 28.30 SÆTHER Arne 1931 Norway
2 98 29.00 POUTIAINEN Heino 1930 Sweden
3 200 20.03 RÅGSTEDT Nils 1930 Sweden
4 230 DNS 18.95 HALME Matti 1931 Finland
Men 90-94 year - Hammer - Day 1 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 263 18.75 LINDBERG Lars 1926 Finland
2 232 HELLE Lauri 1925 Finland
Men 50-54 year - 100 m - round 1 - Day 1 at 10:00
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 184 13.29 NEUENDORFF Patrick 1966 Sweden
4 528 12.5 KARLSSON Tommy 1966 Sweden
5 97 13.10 KAASEN Geir 1964 Norway
6 17 12.79 RINGSTED Thomas 1964 Denmark
HEAT 2 / 2
3 236 12.6 HÄLINEN Petri 1965 Finland
4 100 14.95 DERSÉN Bertil 1962 Sweden
5 212 13.00 VIULSRØD Oddvar 1964 Norway
6 194 13.35 BERG Henrik 1963 Denmark
7 301 12.54 JÖNSSON Thomas 1965 Sweden
SCRATCH
1 82 DNS 13.3 TORSVIK Are 1962 Norway
2 134 DNS 12.56 SÄRÖMAA Jan 1966 Finland
Women 70-74 year - High jump - Day 1 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 262 0.88 LEHTOLA Raija 1945 Finland
2 279 1.12 PIHLAJA Helinä 1944 Finland
3 71 1.08 STANKOVSKI Marianne 1944 Sweden
4 78 1.12 ONSBERG Kirsten 1944 Denmark
Women 75-79 year - High jump - Day 1 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 75 0.98 NILSSON Sonja 1939 Sweden
Women 85-89 year - High jump - Day 1 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 138 0.95 PEDERSEN Rosa 1930 Denmark
Men 75-79 year - Long jump - Day 1 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 227 4.51 BÄCKLUND Stig 1939 Finland
2 239 JOKINEN Tauno 1938 Finland
3 458 3.49 ASPLUND Lennart 1939 Sweden
4 504 4.10 ORNEBORG Flemming 1941 Denmark
5 332 3.00 AGA Jakob 1938 Norway
Men 80-84 year - Long jump - Day 1 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 252 KNAAPPILA Viljo 1933 Finland
2 396 3.35 BROHOLT John 1934 Norway
3 119 3.70 SØLVBERG Kjartan 1936 Norway
4 240 3.65 JUNTTILA Timo 1933 Finland
Men 85-89 year - Long jump - Day 1 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 270 2.30 NIEMI Olavi 1931 Finland
Men 55-59 year - 100 m - round 1 - Day 1 at 10:10
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 276 12.66 PANTZAR Jari 1957 Finland
4 153 13.82 PEDERSEN Knud Erik 1960 Denmark
5 124 13.17 RÖHR Mats 1960 Sweden
6 162 12.82 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
7 169 12.91 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
HEAT 2 / 2
3 486 13.68 KYLMÄPURO Veijo 1960 Finland
4 473 13.16 CARLSSON Benny 1959 Sweden
5 264 13.74 LINDBERG Lauri 1961 Finland
6 77 12.58 STRANDE Kåre 1961 Norway
SCRATCH
1 221 DNS 13.19 NIELSEN Leif Erik 1957 Denmark
Men 35-39 year - 100 m - Day 1 at 10:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 242 12.26 KALLIO Aku 1978 Finland
4 281 12.2 PUHAKKA Oskari 1978 Finland
5 352 12.1 KRYGER Esben Masotti 1980 Denmark
6 88 12.93 THORSEN Oddbjørn 1977 Norway
Men 40-44 year - 100 m - Day 1 at 10:25
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 474 11.44 ABU-EESA Josef 1975 Denmark
4 177 11.55 KAASTRUP René 1975 Denmark
5 293 13.35 RUUTI Ari 1972 Finland
6 113 ANDERSEN Anders Kørner 1976 Denmark
7 84 11.59 LORENSSON Pär-Johan 1974 Sweden
SCRATCH
1 146 DNS 13.0 SÆVERUD Vidar 1976 Norway
Men 45-49 year - 100 m - Day 1 at 10:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 25 12.62 ÅHLIN Erik 1971 Sweden
4 183 12.38 RICH Robin 1967 Denmark
5 422 12.64 OLSEN Jann D. 1967 Denmark
6 393 12.15 IDORN Jesper 1967 Denmark
7 43 12.03 HØLLAND Torleiv 1969 Norway
SCRATCH
1 487 DNS 12.72 HANNESTAD Steen 1971 Denmark
Men 55-59 year - Pole vault - Day 1 at 10:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 94 3.24 ELIASSON Robert 1959 Sweden
2 402 3.40 ANDERSEN Klaus 1959 Denmark
3 395 3.60 JÄRVI Risto 1957 Finland
4 74 2.60 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
5 346 2.90 RASMUSSEN Per Egge 1959 Denmark
6 378 2.50 VÄHÄKUOPUS Timo 1959 Finland
7 449 3.60 SØRENSEN Mogens 1959 Denmark
Women 35-39 year - Hammer - Day 1 at 10:30
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 431 25.03 KELA Angelica 1980 Sweden
Women 40-44 year - Hammer - Day 1 at 10:30
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 400 43.43 MATTSSON Camilla 1973 Sweden
Women 45-49 year - Hammer - Day 1 at 10:30
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 432 RYDELL Marika 1967 Sweden
2 527 32.58 SCHÖLDSTRÖM Annelie 1967 Sweden
3 190 33.72 RAMSGAARD Annitta 1971 Denmark
4 311 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
Women 50-54 year - Hammer - Day 1 at 10:30
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 472 30.06 ESKILDSEN-MØLLER Kirsten 1962 Denmark
2 469 30.15 HAGEN Anke 1966 Denmark
3 454 28.55 BAGGE Linda 1964 Denmark
4 145 39.69 JAKOBSSON Ann-Britt 1964 Sweden
5 115 HENRIKSEN Anneli 1966 Norway
Women 55-59 year - Hammer - Day 1 at 10:30
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 93 37.14 MÄKITÖRMÄ Liisa 1957 Finland
2 31 34.60 BÅSEN Live 1958 Norway
3 314 33.78 RINNE Erja 1960 Finland
4 465 30.77 MARTINSSON Eva 1961 Sweden
5 122 32.20 FLAATHE Janice 1959 Norway
6 415 35.00 RAMLOV Dorte Maria 1960 Denmark
7 443 32.00 HEDEAGER Susanne 1960 Denmark
8 470 MAGNUSSON Gunnevi 1957 Sweden
Men 60-64 year - 100 m - Day 1 at 10:35
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 62 MOBERG Geir 1956 Norway
3 257 12.72 KOSKELA Raimo 1955 Finland
SCRATCH
1 261 DNS LAPPALAINEN Vesa 1954 Finland
2 489 DNS 14.96 KRISTTHORSSON Benedikt 1953 Denmark
Men 65-69 year - 100 m - Day 1 at 10:35
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 343 13.70 PENTTILÄ Markku 1948 Finland
5 235 13.81 HUTTUNEN Esko 1948 Finland
SCRATCH
1 170 DNS 16.32 FURMANIUK Krzysztof 1948 Sweden
Men 70-74 year - 100 m - Day 1 at 10:40
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 225 14.94 ALATALO Kalevi 1946 Finland
4 163 14.58 WAREM Arne 1946 Norway
5 304 14.96 KARLSSON Leif 1943 Sweden
6 50 15.10 LUTHMANN Birger 1945 Denmark
SCRATCH
1 506 DNS 15.58 TILLBERG Leif 1944 Sweden
Men 75-79 year - 100 m - Day 1 at 10:45
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 504 DNS 14.67 ORNEBORG Flemming 1941 Denmark
5 332 19.5 AGA Jakob 1938 Norway
SCRATCH
1 458 DNS 16.10 ASPLUND Lennart 1939 Sweden
Men 80-84 year - 100 m - Day 1 at 10:45
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 133 18.03 BJARNARSON Benedikt 1936 Iceland
2 196 16.2 HARALDSEID Jostein 1935 Norway
Men 85-89 year - 100 m - Day 1 at 10:45
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 336 18.95 MONSTAD Trygve 1931 Norway
SCRATCH
1 337 DNS 22.25 LIMEVÅG Magne 1929 Norway
Women 40-44 year - 100 m - Day 1 at 11:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 139 13.67 HAIKONEN Johanna 1973 Finland
5 116 13.28 ULEGÅRD Primrose 1976 Sweden
Women 45-49 year - 100 m - Day 1 at 11:05
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 34 14.15 SJÖDIN Anna 1971 Sweden
3 507 13.08 JEPSEN Mette Brynjolf 1970 Denmark
4 423 14.65 ANDERSEN Inge 1969 Denmark
5 10 15.58 IPSEN Ann 1967 Denmark
6 234 14.0 HONKANEN Riikka 1969 Finland
7 280 14.1 PIKKARAINEN Sari 1971 Finland
Women 50-54 year - 100 m - Day 1 at 11:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 24 13.8 BREDVIG Githa 1966 Denmark
3 482 14.5 MICHELSEN Gunhild 1963 Denmark
Women 55-59 year - 100 m - Day 1 at 11:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 307 14.68 BARTH Heidi 1961 Norway
5 359 SIEKKINEN Tuula 1957 Finland
6 512 15.99 BOE Maja 1960 Denmark
7 414 15.53 NURMI Anne 1958 Finland
8 219 14.97 SAVOLAINEN Annika 1959 Finland
SCRATCH
1 381 DNS 16.15 TOLFES Gunnel 1958 Sweden
Women 60-64 year - 100 m - Day 1 at 11:15
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 398 15.56 WIZÉN Lilly 1955 Sweden
6 87 16.02 KARNEBÄCK Ulla 1953 Sweden
7 203 15.6 HUFLÅTTEN Marit 1953 Norway
SCRATCH
1 92 DNS 16.12 ILLARU Sinikka 1954 Finland
Women 65-69 year - 100 m - Day 1 at 11:15
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 312 15.1 WILHJELM Vivi 1947 Denmark
4 143 16.08 LITTENHEIM Ulla 1947 Sweden
Women 70-74 year - 100 m - Day 1 at 11:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 147 19.5 JAKOBSEN Sofie 1943 Norway
4 73 17.48 NILSSON Kerstin 1942 Sweden
5 384 15.61 BLUHM Ingela 1946 Denmark
6 16 15.68 BOBÄCK Barbro 1944 Sweden
7 262 19.51 LEHTOLA Raija 1945 Finland
Women 75-79 year - 100 m - Day 1 at 11:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 75 19.98 NILSSON Sonja 1939 Sweden
2 522 22.0 MOGENSEN Bente 1939 Denmark
Women 80-84 year - 100 m - Day 1 at 11:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
8 64 19.82 NILSSON Astrid 1936 Sweden
Men 50-54 year - 100 m - Day 1 at 11:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 236 13.63 HÄLINEN Petri 1965 Finland
2 194 14.06 BERG Henrik 1963 Denmark
3 212 DNS 13.23 VIULSRØD Oddvar 1964 Norway
4 17 13.19 RINGSTED Thomas 1964 Denmark
5 97 13.52 KAASEN Geir 1964 Norway
6 301 12.77 JÖNSSON Thomas 1965 Sweden
7 528 13.57 KARLSSON Tommy 1966 Sweden
8 184 13.60 NEUENDORFF Patrick 1966 Sweden
Men 55-59 year - 100 m - Day 1 at 11:40
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 153 13.97 PEDERSEN Knud Erik 1960 Denmark
2 124 13.86 RÖHR Mats 1960 Sweden
3 276 13.28 PANTZAR Jari 1957 Finland
4 162 13.60 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
5 77 13.56 STRANDE Kåre 1961 Norway
6 169 13.70 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
7 473 DNS 13.80 CARLSSON Benny 1959 Sweden
8 486 13.82 KYLMÄPURO Veijo 1960 Finland
Women 35-39 year - High jump - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 360 1.45 SIRVIÖ Johanna 1978 Finland
Women 40-44 year - High jump - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 116 ULEGÅRD Primrose 1976 Sweden
Women 45-49 year - High jump - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 311 1.21 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
Women 50-54 year - High jump - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 15 1.35 TORNEREFELT Cecilia 1966 Sweden
2 472 1.30 ESKILDSEN-MØLLER Kirsten 1962 Denmark
3 72 1.27 SANDSUND Mariann 1964 Norway
4 316 1.47 PONTON Kristina 1963 Sweden
5 482 1.37 MICHELSEN Gunhild 1963 Denmark
Men 60-64 year - Long jump - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 62 MOBERG Geir 1956 Norway
2 237 4.90 JALONEN Matti 1953 Finland
3 362 ÅHS Sture 1956 Sweden
4 38 5.16 AIKDAHL Bengt 1956 Sweden
5 157 5.36 NIKULA Jouko 1954 Finland
Men 65-69 year - Long jump - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 110 5.25 HOLMBERG Sture 1951 Sweden
2 391 4.13 BERGHEIM Oddbjørn 1950 Norway
3 161 4.58 KYRÖ Lasse 1949 Finland
4 294 4.37 SAARELA Seppo 1948 Finland
Men 70-74 year - Long jump - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 125 4.32 SKAUG Ole Kristian 1943 Norway
Women 60-64 year - Hammer - Day 1 at 12:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 203 30.90 HUFLÅTTEN Marit 1953 Norway
2 268 MÄKELÄ Paula 1952 Finland
3 272 23.05 NOUSIAINEN Toini 1952 Finland
Women 65-69 year - Hammer - Day 1 at 12:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 129 24.83 MAKSIMAINEN Marja 1948 Finland
2 102 26.50 RIVENES Grete 1948 Norway
3 231 HANNONEN Leena 1950 Finland
4 198 31.00 NIELSEN Ulla Vadstrup 1951 Denmark
5 8 38.00 FALDAGER Inge 1948 Denmark
6 372 25.44 VAHTERA Sirpa 1949 Finland
7 326 23.35 CHRISTENSEN Lilli Anette 1948 Denmark
8 358 27.54 SCHEERER Leena 1949 Finland
Men 50-54 year - Hammer - Day 1 at 12:00
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 28 45.10 ENOKSEN Torrey 1963 Norway
2 451 51.78 JEPSEN Michael Bruun 1965 Denmark
3 407 44.56 RO Arild 1964 Norway
4 178 37.26 ROBERTSEN Kjell-Ivar 1964 Norway
5 55 CORDIUS Jan 1966 Denmark
6 46 48.60 LAUNONEN Petri 1965 Finland
7 448 JEPPESEN Ole 1964 Denmark
8 484 35.15 WALLIN Mikael 1963 Sweden
9 290 39.20 RINTANIEMI Hannu 1962 Finland
10 463 47.21 HYTTEN Iver 1966 Norway
11 19 42.95 LUNDAHL Leif 1966 Sweden
Men 55-59 year - Hammer - Day 1 at 12:00
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 35 46.46 SABROE Per 1959 Denmark
Men 60-64 year - Hammer - Day 1 at 12:00
5.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 224 43.22 AALTONEN Keijo 1953 Finland
2 59 33.15 LARSSON Preben 1955 Denmark
3 106 38.56 KVIST Evert 1956 Sweden
4 238 34.00 JANTUNEN Tuomo 1955 Finland
5 76 44.45 MIIHKINEN Veijo 1954 Finland
Men 80-84 year - Weight - Day 1 at 12:00
5.45 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 132 13.71 MAGNÚSSON Jón H. 1936 Iceland
2 202 14.35 ANKERSTJERNE Finn 1936 Denmark
3 121 9.00 RAVN Jakob 1933 Denmark
4 68 18.04 EDLUND Östen 1934 Sweden
5 133 10.77 BJARNARSON Benedikt 1936 Iceland
Men 85-89 year - Weight - Day 1 at 12:00
5.45 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 200 8.70 RÅGSTEDT Nils 1930 Sweden
2 302 SÆTHER Arne 1931 Norway
3 98 9.56 POUTIAINEN Heino 1930 Sweden
Men 90-94 year - Weight - Day 1 at 12:00
5.45 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 232 8.37 HELLE Lauri 1925 Finland
2 263 7.25 LINDBERG Lars 1926 Finland
Women 45-49 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 253 30.08.00 KOIVUNEN Ursula 1969 Finland
2 51 28.14.0 HOGRELL Ellinor 1968 Sweden
Women 50-54 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 363 34.19.00 SUOMINEN Minna 1965 Finland
4 536 JENSEN Helle 1963 Denmark
Women 65-69 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 357 SAVUKOSKI Asta 1949 Finland
Women 70-74 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 244 33.49.00 KARETIE Pirjo 1942 Finland
7 251 KIVISTÖ Hannele 1943 Finland
Men 40-44 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
16 459 KRISTIANSEN Torben Bogø 1972 Denmark
Men 55-59 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
9 222 28.22.0 BENDTSEN Aksel V. 1958 Denmark
17 277 27.12.00 PEKKARINEN Kauko 1959 Finland
Men 65-69 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
10 260 KUUSJÄRVI Jouko 1948 Finland
Men 70-74 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
11 168 31.35.0 SPIGSETH Torkjell 1944 Norway
12 83 32.20.0 BJØRSVIK Arvid 1943 Norway
13 334 34.08.0 LILLEFOSSE Arthur 1944 Norway
Men 75-79 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
14 374 VALONEN Martti 1940 Finland
Men 80-84 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
15 275 OLLIKAINEN Tapio 1933 Finland
Men 85-89 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
8 366 TAMMINEN Matti 1928 Finland
Men 60-64 year - Pole vault - Day 1 at 12:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 291 3.00 ROIVAINEN Olavi 1956 Finland
2 444 2.50 GIORGETTI Carlo Andrea 1953 Denmark
Men 65-69 year - Pole vault - Day 1 at 12:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 294 2.90 SAARELA Seppo 1948 Finland
2 401 3.20 OINAANOJA Reima 1949 Finland
3 167 2.90 BRATT Björn 1951 Sweden
4 174 2.90 TOLLSTERN Anders 1947 Sweden
Men 35-39 year - 5000 m - Day 1 at 13:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 141 17.39.0 HEIDE Bjørnar 1977 Norway
2 388 20.15.33 LAHTI Tommy 1980 Finland
6 319 15.50.0 MEINS Jesper 1979 Denmark
8 142 17.34.0 SAVOLAINEN Marko 1981 Finland
SCRATCH
1 66 DNS 14.54.0 LUNDQVIST Andreas 1979 Sweden
Men 40-44 year - 5000 m - Day 1 at 13:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 54 15.12.34 PEDERSEN Jesper 1975 Denmark
4 156 15.30.71 ABRAHAMSSON Bo 1976 Denmark
5 389 20.00.0 NORD Henrik 1973 Sweden
9 408 16.58.20 BRYNSKOV Rasmus 1973 Denmark
SCRATCH
1 483 DNS 15.50.22 NEDREGÅRD Kristian 1974 Norway
Men 45-49 year - 5000 m - Day 1 at 13:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 325 16.01.21 SÖDERSTEN Johan 1969 Sweden
2 9 16.15.0 NIELSEN Peter Breiner 1971 Denmark
3 26 22.00.00 MØLLER André Friis 1968 Denmark
4 160 22.52.85 LARSSON Martin 1971 Sweden
5 65 16.29.17 LAU Henrik 1971 Denmark
6 191 16.01.19 NØRMARK Kent 1971 Denmark
7 509 17.30.0 LUNDBERG Max 1970 Sweden
SCRATCH
1 499 DNS GRØNNEGAARD Brian 1970 Denmark
Men 50-54 year - 5000 m - Day 1 at 13:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
8 355 18.59.0 PEKONEN Jari 1965 Finland
9 403 17.23.21 CHRISTENSEN Per Hjort 1966 Denmark
SCRATCH
1 397 DNS 16.40.0 POULSEN Claus 1964 Denmark
Women 55-59 year - High jump - Day 1 at 13:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 443 1.40 HEDEAGER Susanne 1960 Denmark
2 306 1.15 ALNES Kate 1961 Norway
3 219 1.33 SAVOLAINEN Annika 1959 Finland
Women 65-69 year - High jump - Day 1 at 13:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 8 1.10 FALDAGER Inge 1948 Denmark
Women 70-74 year - Hammer - Day 1 at 13:30
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 405 20.69 HENRIKSSON Majken 1945 Sweden
2 310 21.77 WÅLE Elise M 1942 Norway
3 78 21.98 ONSBERG Kirsten 1944 Denmark
4 229 21.42 ERVALAHTI Rauha 1944 Finland
Women 75-79 year - Hammer - Day 1 at 13:30
2.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 205 JENSEN Tove Friis 1937 Denmark
2 70 23.00 PERSSON Rosemarie 1937 Sweden
Women 80-84 year - Hammer - Day 1 at 13:30
2.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 21.35 LIND Anna-Lisa 1936 Sweden
2 266 24.45 MIKOLA Eila 1934 Finland
Men 65-69 year - Hammer - Day 1 at 13:30
5.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 199 49.00 JANSSON Kenneth 1949 Sweden
2 447 40.28 MALCHAU Finn 1948 Denmark
3 217 43.79 ARVIDSSON Stig 1949 Sweden
4 285 42.65 ADAMSKI Kjell Viggo 1950 Norway
5 437 30.93 REIGSTAD Arne 1950 Norway
6 36 57.93 BUSTERUD Arild 1948 Norway
7 269 MÄKELÄ Pauli 1950 Finland
Men 70-74 year - Hammer - Day 1 at 13:30
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 523 41.00 WESSELY Carl-Herbert 1946 Sweden
2 308 40.81 MYRVANG Jostein 1946 Norway
3 5 38.00 HANSEN Knud Voetmann 1945 Denmark
4 181 46.24 MARTINSSON Ambjörn 1945 Sweden
5 7 38.00 HØYER Knud 1946 Denmark
6 468 RASMUSSEN Flemming Fisker 1942 Denmark
Men 35-39 year - Weight - Day 1 at 13:30
15.88 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 388 7.79 LAHTI Tommy 1980 Finland
Men 40-44 year - Weight - Day 1 at 13:30
15.88 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 207 RADOOR Mik 1972 Denmark
2 284 12.41 RANTANEN Tomi 1976 Finland
Men 45-49 year - Weight - Day 1 at 13:30
15.88 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 56 8.58 SALMI Juha 1969 Sweden
2 23 7.98 SMITT-INGEBRETSEN Richard 1971 Norway
3 246 15.48 KARSTILA Jarkko 1971 Finland
4 171 14.16 FOSSEN Stein 1968 Norway
5 318 14.51 BRAGASON Jon Bjarni 1971 Iceland
6 201 12.62 NIELSEN Allan K 1967 Denmark
Men 55-59 year - 5000 m - Day 1 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 247 KAUPPILA Jukka 1957 Finland
2 4 16.53.94 JØRGENS Henrik Kjeldgaard 1961 Denmark
3 20 17.59.0 MØLLER Johnny 1959 Denmark
4 250 KIRJAVAINEN Viljo 1957 Finland
5 328 17.02.0 FINNEMANN Erik 1959 Denmark
SCRATCH
1 186 DNS 19.34.24 HASSINEN Jukka-Pekka 1960 Finland
Men 60-64 year - 5000 m - Day 1 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 148 19.08.0 PILEGÅRD Jørgen 1955 Denmark
7 428 23.00.0 STURE Sundberg 1955 Sweden
8 370 TYNKKYNEN Esko 1952 Finland
9 49 23.02.0 WESTERLIND Henrik 1952 Sweden
10 180 20.00.0 NAVELSAKER Kjell 1954 Norway
11 340 23.05.0 VESTERLUND Hans-Göran 1956 Sweden
SCRATCH
1 136 DNS 22.38.43 LUND Hans Erik 1952 Denmark
2 339 DNS 21.00.00 NESTOR Nils 1952 Sweden
Men 70-74 year - Pole vault - Day 1 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 416 2.80 SVENSSON Arne 1946 Sweden
2 344 1.82 BJERRE Peter 1942 Denmark
3 140 2.10 ANDERSSON Karl-Erik 1943 Sweden
4 125 2.60 SKAUG Ole Kristian 1943 Norway
Men 75-79 year - Pole vault - Day 1 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 411 2.50 LAGERQVIST Hans 1940 Sweden
2 239 JOKINEN Tauno 1938 Finland
Men 80-84 year - Pole vault - Day 1 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 119 2.30 SØLVBERG Kjartan 1936 Norway
Men 85-89 year - Pole vault - Day 1 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 270 1.20 NIEMI Olavi 1931 Finland
Men 55-59 year - Long jump - Day 1 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 169 5.05 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
2 327 5.72 KLUNGLAND Stein Tore 1958 Norway
3 153 4.82 PEDERSEN Knud Erik 1960 Denmark
4 77 5.28 STRANDE Kåre 1961 Norway
5 74 4.60 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
6 162 5.18 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
7 264 5.13 LINDBERG Lauri 1961 Finland
8 378 VÄHÄKUOPUS Timo 1959 Finland
Men 65-69 year - 5000 m - Day 1 at 14:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 101 19.00.00 NYGÅRD Harald 1951 Norway
2 22 19.11.0 CHRISTENSEN Tom Elmer 1949 Denmark
3 69 20.31.0 SYRSTAD Arvid 1949 Norway
15 494 23.00.0 LARSSON Bo 1951 Sweden
Men 70-74 year - 5000 m - Day 1 at 14:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 394 20.00.0 ØDEGÅRD Harald 1946 Norway
5 517 20.00.0 MELING Dan-Olav Tjessem 1945 Norway
6 521 PEDERSEN Leif Møller 1945 Denmark
13 515 23.24.0 BECH Arne 1943 Denmark
14 379 20.17.0 HARAKKA Pentti 1945 Finland
Men 75-79 year - 5000 m - Day 1 at 14:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
7 6 24.00.0 VEBOSTAD Hagbart 1941 Norway
8 254 KOMULAINEN Viljo 1941 Finland
11 511 KILDSIG Vagn 1940 Denmark
12 218 24.00.0 BOHN-JESPERSEN Erik 1939 Denmark
Men 80-84 year - 5000 m - Day 1 at 14:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
9 525 23.30.52 STEINSET Kjell Odd 1936 Norway
10 498 25.00.0 LAURIDSEN Bent 1935 Denmark
Women 60-64 year - Javelin - Day 1 at 14:30
500 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 104 20.86 EKBORG Elisabet 1952 Sweden
Women 65-69 year - Javelin - Day 1 at 14:30
500 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 372 17.51 VAHTERA Sirpa 1949 Finland
2 358 21.22 SCHEERER Leena 1949 Finland
3 297 18.00 UPPGÅRDEN Birgitta 1948 Sweden
Women 70-74 year - Javelin - Day 1 at 14:30
500 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 229 18.37 ERVALAHTI Rauha 1944 Finland
2 244 17.68 KARETIE Pirjo 1942 Finland
3 279 16.95 PIHLAJA Helinä 1944 Finland
Women 75-79 year - Javelin - Day 1 at 14:30
400 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 204 ABSAGEN Kirsten 1938 Denmark
Women 80-84 year - Javelin - Day 1 at 14:30
400 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 13.32 LIND Anna-Lisa 1936 Sweden
Women 85-89 year - Javelin - Day 1 at 14:30
400 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 138 16.89 PEDERSEN Rosa 1930 Denmark
Men 35-39 year - Javelin - Day 1 at 14:30
800 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 535 35.92 JENSEN Anders Juul 1980 Denmark
Men 40-44 year - Javelin - Day 1 at 14:30
800 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 146 38.06 SÆVERUD Vidar 1976 Norway
2 321 46.91 PETERSSON Kristian 1975 Sweden
3 293 38.91 RUUTI Ari 1972 Finland
Men 45-49 year - Javelin - Day 1 at 14:30
800 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 516 NEDR Svein Oskar Støvring 1968 Norway
2 496 40.34 BERGMANN Finn 1971 Denmark
3 387 45.45 KURE Michael 1971 Denmark
4 201 47.50 NIELSEN Allan K 1967 Denmark
5 330 54.70 SUNDSTRÖM Johan 1969 Sweden
Men 50-54 year - Javelin - Day 1 at 14:30
700 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 267 37.00 BRINCH Thomas 1962 Denmark
2 216 27.63 TROLLSÅS Per-Jonas 1965 Sweden
3 407 RO Arild 1964 Norway
4 37 45.00 KYHALA Kimmo 1966 Finland
5 528 45.00 KARLSSON Tommy 1966 Sweden
6 501 42.00 MÄKILÄ Vesa 1965 Finland
7 448 JEPPESEN Ole 1964 Denmark
8 429 47.93 MALSKÆR Bjørn 1965 Denmark
9 41 55.76 NIELSEN Michael 1966 Denmark
Women 35-39 year - Weight - Day 1 at 15:00
9.08 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 431 7.24 KELA Angelica 1980 Sweden
2 288 11.12 REKIKOSKI Marjaana 1978 Finland
Women 40-44 year - Weight - Day 1 at 15:00
9.08 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 400 12.64 MATTSSON Camilla 1973 Sweden
Women 45-49 year - Weight - Day 1 at 15:00
9.08 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 190 11.66 RAMSGAARD Annitta 1971 Denmark
2 432 RYDELL Marika 1967 Sweden
3 527 11.31 SCHÖLDSTRÖM Annelie 1967 Sweden
Women 50-54 year - Weight - Day 1 at 15:00
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 115 HENRIKSEN Anneli 1966 Norway
2 469 8.48 HAGEN Anke 1966 Denmark
3 145 14.25 JAKOBSSON Ann-Britt 1964 Sweden
4 454 9.52 BAGGE Linda 1964 Denmark
Women 55-59 year - Weight - Day 1 at 15:00
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 314 12.61 RINNE Erja 1960 Finland
2 93 12.57 MÄKITÖRMÄ Liisa 1957 Finland
3 470 MAGNUSSON Gunnevi 1957 Sweden
4 122 11.69 FLAATHE Janice 1959 Norway
5 31 10.48 BÅSEN Live 1958 Norway
Men 50-54 year - Weight - Day 1 at 15:00
11.34 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 463 18.42 HYTTEN Iver 1966 Norway
2 448 JEPPESEN Ole 1964 Denmark
3 46 18.15 LAUNONEN Petri 1965 Finland
4 484 13.52 WALLIN Mikael 1963 Sweden
5 19 LUNDAHL Leif 1966 Sweden
6 55 CORDIUS Jan 1966 Denmark
7 290 14.00 RINTANIEMI Hannu 1962 Finland
8 407 RO Arild 1964 Norway
9 178 12.70 ROBERTSEN Kjell-Ivar 1964 Norway
10 28 15.02 ENOKSEN Torrey 1963 Norway
Men 55-59 year - Weight - Day 1 at 15:00
11.34 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 35 15.08 SABROE Per 1959 Denmark
Women 40-44 year - 1500 m - Day 1 at 15:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 353 5.40.0 LILLEGÅRD Anne 1973 Norway
2 151 5.15.0 FISCHER Annemette Scheel 1975 Denmark
3 471 5.00.68 STOJAKOVIC Florentina 1974 Sweden
Women 45-49 year - 1500 m - Day 1 at 15:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 323 5.13.0 HAVINDER Mia 1969 Sweden
5 214 4.58.0 PALLESEN Susanne 1967 Denmark
Women 50-54 year - 1500 m - Day 1 at 15:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 324 5.12.0 OLSSON Marie 1963 Sweden
7 12 5.17.07 JACOBSEN Ulla Binderup 1965 Denmark
8 299 5.17.96 SCHÖN Karin 1962 Sweden
Women 55-59 year - 1500 m - Day 1 at 15:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
9 512 5.46.77 BOE Maja 1960 Denmark
10 315 5.55.0 ÖSTRÖM Eleonor 1959 Sweden
Men 50-54 year - Long jump - Day 1 at 15:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 455 5.02 PRYSSING Kent 1965 Denmark
2 341 MAGNUSSON Mikael 1966 Sweden
3 17 4.98 RINGSTED Thomas 1964 Denmark
4 82 5.01 TORSVIK Are 1962 Norway
5 80 5.59 NIELSEN Karsten 1965 Denmark
6 255 KORANDER Petri 1963 Finland
7 495 5.35 HOLT Frode 1964 Norway
8 212 6.12 VIULSRØD Oddvar 1964 Norway
Women 60-64 year - 1500 m - Day 1 at 15:45
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 398 5.44.29 WIZÉN Lilly 1955 Sweden
2 48 6.54.0 HULT Edith 1956 Sweden
3 371 6.17.3 TYNKKYNEN Mirjam 1953 Finland
4 123 NØDSET Undis 1952 Norway
5 287 6.05.27 REIJONEN Eliisa 1952 Finland
6 211 6.32.0 REKNES Bjørg 1952 Norway
7 417 6.04.0 LÖNNQVIST Eva 1956 Sweden
8 233 6.38.00 HILTUNEN Sisko 1953 Finland
Women 65-69 year - 1500 m - Day 1 at 15:45
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
9 13 5.50.13 JENSEN Ingerlise Villum 1949 Denmark
10 143 6.44.55 LITTENHEIM Ulla 1947 Sweden
Women 70-74 year - 1500 m - Day 1 at 16:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 149 7.00.25 STENBAKK Mariann 1944 Norway
2 251 7.16.00 KIVISTÖ Hannele 1943 Finland
3 67 6.36.97 ØSTERLUND Rigmor 1943 Denmark
SCRATCH
1 259 DNS 6.45.75 HAGEN Bjørg 1942 Norway
Women 75-79 year - 1500 m - Day 1 at 16:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 410 7.46.88 CARLSEN Eva 1940 Norway
5 159 7.45.0 RÜFFEL Viveka 1939 Sweden
6 373 VALONEN Marja 1941 Finland
Women 40-44 year - Pole vault - Day 1 at 16:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 188 2.70 HÄGG Weronica 1974 Sweden
Women 55-59 year - Pole vault - Day 1 at 16:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 443 2.40 HEDEAGER Susanne 1960 Denmark
2 105 1.60 HELLMAN Seija-Stina 1958 Finland
Women 65-69 year - Pole vault - Day 1 at 16:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 297 1.70 UPPGÅRDEN Birgitta 1948 Sweden
Women 70-74 year - Pole vault - Day 1 at 16:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 228 1.50 ERJAVAARA Sinikka 1942 Finland
Women 50-54 year - Javelin - Day 1 at 16:00
500 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 72 23.00 SANDSUND Mariann 1964 Norway
2 193 SIEKKINEN Kirsti 1966 Finland
3 115 HENRIKSEN Anneli 1966 Norway
Women 55-59 year - Javelin - Day 1 at 16:00
500 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 31 25.20 BÅSEN Live 1958 Norway
2 122 25.26 FLAATHE Janice 1959 Norway
3 306 18.05 ALNES Kate 1961 Norway
4 470 MAGNUSSON Gunnevi 1957 Sweden
5 105 22.32 HELLMAN Seija-Stina 1958 Finland
6 314 21.09 RINNE Erja 1960 Finland
7 531 35.62 HERLEVI-MALILA Heli 1961 Finland
8 215 26.53 TROLLSÅS Kristina 1961 Sweden
Men 55-59 year - Javelin - Day 1 at 16:00
700 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 273 26.85 NUIKKA Kari 1957 Finland
2 74 36.00 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
3 295 48.55 NYBO René 1961 Denmark
Men 60-64 year - Javelin - Day 1 at 16:00
600 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 271 33.69 NOUSIAINEN Pertti 1953 Finland
2 289 37.82 RINTALA Jarmo 1953 Finland
3 248 41.67 KEMPPINEN Hannu 1952 Finland
4 158 47.42 LAIZER Laanyuni Sumuni 1955 Denmark
5 44 45.55 GREIFF Lars Åke 1956 Norway
6 497 32.14 NEDE Alf 1953 Sweden
7 38 38.54 AIKDAHL Bengt 1956 Sweden
8 356 43.55 SAUNAMÄKI Sauli 1956 Finland
9 376 VUOLANEN Jarmo 1954 Finland
Women 60-64 year - Weight - Day 1 at 16:30
5.45 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 272 11.36 NOUSIAINEN Toini 1952 Finland
2 268 MÄKELÄ Paula 1952 Finland
3 245 14.39 KARLSTRÖM Siv 1956 Finland
4 203 10.70 HUFLÅTTEN Marit 1953 Norway
Women 65-69 year - Weight - Day 1 at 16:30
5.45 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 231 HANNONEN Leena 1950 Finland
2 372 10.89 VAHTERA Sirpa 1949 Finland
3 102 11.40 RIVENES Grete 1948 Norway
4 129 9.79 MAKSIMAINEN Marja 1948 Finland
5 326 9.70 CHRISTENSEN Lilli Anette 1948 Denmark
6 198 12.60 NIELSEN Ulla Vadstrup 1951 Denmark
7 8 14.50 FALDAGER Inge 1948 Denmark
8 358 11.84 SCHEERER Leena 1949 Finland
Men 60-64 year - Weight - Day 1 at 16:30
9.08 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 59 12.89 LARSSON Preben 1955 Denmark
2 44 15.33 GREIFF Lars Åke 1956 Norway
3 224 17.05 AALTONEN Keijo 1953 Finland
4 76 14.53 MIIHKINEN Veijo 1954 Finland
5 238 16.00 JANTUNEN Tuomo 1955 Finland
Men 65-69 year - Weight - Day 1 at 16:30
9.08 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 437 13.38 REIGSTAD Arne 1950 Norway
2 36 22.10 BUSTERUD Arild 1948 Norway
3 447 15.23 MALCHAU Finn 1948 Denmark
4 103 17.03 LARNESJÖ Kjell 1949 Sweden
5 199 18.29 JANSSON Kenneth 1949 Sweden
6 269 MÄKELÄ Pauli 1950 Finland
7 285 15.07 ADAMSKI Kjell Viggo 1950 Norway
8 217 15.04 ARVIDSSON Stig 1949 Sweden
Men 35-39 year - Long jump - Day 1 at 17:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 242 5.72 KALLIO Aku 1978 Finland
2 88 5.02 THORSEN Oddbjørn 1977 Norway
Men 40-44 year - Long jump - Day 1 at 17:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 502 5.79 LOGG Anders 1976 Sweden
2 113 ANDERSEN Anders Kørner 1976 Denmark
Men 45-49 year - Long jump - Day 1 at 17:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 25 5.47 ÅHLIN Erik 1971 Sweden
Women 35-39 year - Javelin - Day 1 at 17:30
600 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 360 32.35 SIRVIÖ Johanna 1978 Finland
2 265 29.90 LINDBERG Maarit 1977 Finland
Women 40-44 year - Javelin - Day 1 at 17:30
600 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 116 ULEGÅRD Primrose 1976 Sweden
2 114 37.68 SØRENSEN Hanne Risbjerg 1972 Denmark
Women 45-49 year - Javelin - Day 1 at 17:30
600 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 412 25.84 GRAHN Marie 1967 Sweden
2 380 31.40 YIJÄLÄ Kirsi 1969 Finland
3 350 37.46 ÅKERMAN Linda 1971 Sweden
4 311 25.00 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
5 507 34.16 JEPSEN Mette Brynjolf 1970 Denmark
Men 65-69 year - Javelin - Day 1 at 17:30
600 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 217 33.06 ARVIDSSON Stig 1949 Sweden
2 256 47.02 KORTESLUOMA Hannu 1951 Finland
3 391 37.87 BERGHEIM Oddbjørn 1950 Norway
4 399 38.53 DAHL Reidar 1948 Norway
5 282 37.40 PYY Jukka 1950 Finland
6 285 41.24 ADAMSKI Kjell Viggo 1950 Norway
7 437 35.60 REIGSTAD Arne 1950 Norway
Men 70-74 year - Javelin - Day 1 at 17:30
500 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 197 42.94 LIIMATTAINEN Reijo 1945 Sweden
2 135 38.00 EGELAND Olav 1945 Norway
4 11 33.77 CASPERSEN Mogens 1946 Denmark
5 258 38.85 KUULASMAA Heikki 1945 Finland
6 130 34.15 ÞORLÁKSSON Róbert 1943 Iceland
7 144 32.60 JAKOBSSON Håkan 1944 Sweden
8 286 34.04 RASTAS Ismo 1946 Finland
Women 70-74 year - Weight - Day 1 at 18:00
5.45 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 71 8.80 STANKOVSKI Marianne 1944 Sweden
2 229 10.71 ERVALAHTI Rauha 1944 Finland
3 310 9.16 WÅLE Elise M 1942 Norway
Women 75-79 year - Weight - Day 1 at 18:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 205 JENSEN Tove Friis 1937 Denmark
2 70 11.12 PERSSON Rosemarie 1937 Sweden
Women 80-84 year - Weight - Day 1 at 18:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 9.12 LIND Anna-Lisa 1936 Sweden
2 266 9.22 MIKOLA Eila 1934 Finland
Men 70-74 year - Weight - Day 1 at 18:00
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 7 14.50 HØYER Knud 1946 Denmark
2 382 14.56 ANDERSSON Karsten 1944 Denmark
3 529 19.15 HACKENSCHMIDT Peter 1943 Sweden
4 523 1.55 WESSELY Carl-Herbert 1946 Sweden
5 181 17.77 MARTINSSON Ambjörn 1945 Sweden
6 404 13.72 HENRIKSSON Harald 1945 Sweden
7 308 16.81 MYRVANG Jostein 1946 Norway
8 5 15.00 HANSEN Knud Voetmann 1945 Denmark
9 468 RASMUSSEN Flemming Fisker 1942 Denmark
Men 75-79 year - Weight - Day 1 at 18:00
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 485 13.61 JOHANSSON Georg 1938 Sweden
2 385 15.75 ARVIDSSON Kenneth 1941 Sweden
3 120 13.74 HYTTEN Svein 1940 Norway
4 173 13.18 ALSAKER Alf 1939 Norway
Men 75-79 year - Javelin - Day 1 at 19:00
500 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 90 30.00 PETERSEN Jakob 1941 Denmark
2 368 41.33 TENHU Jouni 1939 Finland
3 504 DNS 34.45 ORNEBORG Flemming 1941 Denmark
4 385 39.44 ARVIDSSON Kenneth 1941 Sweden
5 226 34.90 ANTTILA Kauno 1937 Finland
Men 80-84 year - Javelin - Day 1 at 19:00
400 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 252 KNAAPPILA Viljo 1933 Finland
2 131 22.10 JÓNASSON Kristófer 1935 Iceland
3 127 23.43 SANDSUND Ingvardt 1934 Norway
Men 85-89 year - Javelin - Day 1 at 19:00
400 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 333 23.66 BJORDAL Leif 1930 Norway
2 98 26.20 POUTIAINEN Heino 1930 Sweden
3 230 20.99 HALME Matti 1931 Finland
Men 90-94 year - Javelin - Day 1 at 19:00
400 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 263 LINDBERG Lars 1926 Finland
Men 80-84 year - 200 m hurdles - Day 2 at 09:00
68.6 cm, 5 hurdles, 20.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 119 1.02.0 SØLVBERG Kjartan 1936 Norway
3 196 38.5 HARALDSEID Jostein 1935 Norway
Men 75-79 year - High jump - Day 2 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 436 1.20 NIELSEN Flemming Gjedde 1941 Denmark
2 317 1.45 SÄRNDAL Carl-Erik 1937 Sweden
3 239 JOKINEN Tauno 1938 Finland
4 492 1.17 MANGART Preben 1939 Denmark
5 504 1.24 ORNEBORG Flemming 1941 Denmark
Men 80-84 year - High jump - Day 2 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 119 1.27 SØLVBERG Kjartan 1936 Norway
2 127 1.20 SANDSUND Ingvardt 1934 Norway
Men 85-89 year - High jump - Day 2 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 336 1.12 MONSTAD Trygve 1931 Norway
2 270 1.06 NIEMI Olavi 1931 Finland
Men 70-74 year - Shot put - Day 2 at 09:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 7 11.00 HØYER Knud 1946 Denmark
2 258 11.81 KUULASMAA Heikki 1945 Finland
3 292 RUOTANEN Tapani 1946 Finland
5 125 10.71 SKAUG Ole Kristian 1943 Norway
Men 75-79 year - Shot put - Day 2 at 09:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 120 10.60 HYTTEN Svein 1940 Norway
2 90 9.50 PETERSEN Jakob 1941 Denmark
3 368 11.69 TENHU Jouni 1939 Finland
4 172 10.38 FOSSEN Kjell 1939 Norway
5 385 12.76 ARVIDSSON Kenneth 1941 Sweden
Men 80-84 year - Shot put - Day 2 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 68 12.54 EDLUND Östen 1934 Sweden
2 127 10.36 SANDSUND Ingvardt 1934 Norway
3 377 9.99 VUORINEN Esa 1932 Finland
3 133 9.58 BJARNARSON Benedikt 1936 Iceland
4 369 11.27 TIIKKAJA Kalevi 1935 Finland
Men 85-89 year - Shot put - Day 2 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 98 9.06 POUTIAINEN Heino 1930 Sweden
2 200 8.25 RÅGSTEDT Nils 1930 Sweden
3 336 9.05 MONSTAD Trygve 1931 Norway
4 333 8.02 BJORDAL Leif 1930 Norway
5 337 6.92 LIMEVÅG Magne 1929 Norway
Men 90-94 year - Shot put - Day 2 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 232 8.65 HELLE Lauri 1925 Finland
Women 35-39 year - Discus - Day 2 at 09:00
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 431 26.32 KELA Angelica 1980 Sweden
Women 40-44 year - Discus - Day 2 at 09:00
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 188 24.99 HÄGG Weronica 1974 Sweden
Women 45-49 year - Discus - Day 2 at 09:00
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 432 RYDELL Marika 1967 Sweden
2 311 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
Women 50-54 year - Discus - Day 2 at 09:00
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 469 19.45 HAGEN Anke 1966 Denmark
2 115 28.10 HENRIKSEN Anneli 1966 Norway
Women 55-59 year - Discus - Day 2 at 09:00
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 314 25.90 RINNE Erja 1960 Finland
2 105 22.15 HELLMAN Seija-Stina 1958 Finland
3 465 29.52 MARTINSSON Eva 1961 Sweden
4 122 28.67 FLAATHE Janice 1959 Norway
5 31 28.99 BÅSEN Live 1958 Norway
6 93 28.14 MÄKITÖRMÄ Liisa 1957 Finland
Women 60-64 year - Discus - Day 2 at 09:00
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 154 31.00 SØRENSEN Lone 1952 Denmark
2 245 26.28 KARLSTRÖM Siv 1956 Finland
3 104 19.04 EKBORG Elisabet 1952 Sweden
Women 50-54 year - 300 m hurdles - Day 2 at 09:15
76.2 cm, 7 hurdles, 50.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 15 TORNEREFELT Cecilia 1966 Sweden
3 526 56.70 TERKELSEN Helle 1964 Denmark
Women 55-59 year - 300 m hurdles - Day 2 at 09:15
76.2 cm, 7 hurdles, 50.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 105 72.59 HELLMAN Seija-Stina 1958 Finland
Women 60-64 year - 300 m hurdles - Day 2 at 09:15
68.6 cm, 7 hurdles, 50.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 211 58.65 REKNES Bjørg 1952 Norway
Women 65-69 year - 300 m hurdles - Day 2 at 09:15
68.6 cm, 7 hurdles, 50.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
7 520 METSÄNKYLÄ Marja 1951 Finland
8 14 68.25 STIGSEN Sonja Sieg 1951 Denmark
Men 60-64 year - 300 m hurdles - Day 2 at 09:25
76.2 cm, 7 hurdles, 50.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 362 ÅHS Sture 1956 Sweden
3 237 JALONEN Matti 1953 Finland
Men 65-69 year - 300 m hurdles - Day 2 at 09:25
76.2 cm, 7 hurdles, 50.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 223 55.0 AALTONEN Antti 1951 Finland
5 176 54.52 METTÄLÄ Teuvo 1949 Finland
SCRATCH
1 161 DNS 55.4 KYRÖ Lasse 1949 Finland
2 329 DNS 52.0 DREISIG Sven-Erik 1951 Denmark
Men 70-74 year - 300 m hurdles - Day 2 at 09:35
68.6 cm, 7 hurdles, 50.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 118 1.06.26 SÖDERLUND Lars 1943 Sweden
3 442 56.0 TROELSEN Troels 1945 Denmark
4 163 54.5 WAREM Arne 1946 Norway
Men 75-79 year - 300 m hurdles - Day 2 at 09:35
68.6 cm, 7 hurdles, 50.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 436 DNS NIELSEN Flemming Gjedde 1941 Denmark
Women 45-49 year - 400 m hurdles - Day 2 at 09:50
76.2 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 350 ÅKERMAN Linda 1971 Sweden
3 34 SJÖDIN Anna 1971 Sweden
4 380 1.16.88 YIJÄLÄ Kirsi 1969 Finland
Women 60-64 year - Long jump - Day 2 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 272 3.42 NOUSIAINEN Toini 1952 Finland
Women 65-69 year - Long jump - Day 2 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 297 3.21 UPPGÅRDEN Birgitta 1948 Sweden
Women 70-74 year - Long jump - Day 2 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 73 3.10 NILSSON Kerstin 1942 Sweden
2 384 3.38 BLUHM Ingela 1946 Denmark
Women 75-79 year - Long jump - Day 2 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 75 2.52 NILSSON Sonja 1939 Sweden
Women 85-89 year - Long jump - Day 2 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 138 2.93 PEDERSEN Rosa 1930 Denmark
Men 35-39 year - 400 m hurdles - Day 2 at 10:05
91.4 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 281 1.04.85 PUHAKKA Oskari 1978 Finland
Men 40-44 year - 400 m hurdles - Day 2 at 10:05
91.4 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 189 1.01.3 HÄGG Patrik 1972 Sweden
Men 50-54 year - 400 m hurdles - Day 2 at 10:20
83.8 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 300 1.10.0 HELTBECH Klaus 1963 Denmark
3 365 1.06.75 SUOPURO Tommi 1964 Finland
4 430 1.04.52 DACKE Dag 1965 Sweden
5 477 GUNDERSEN Poul 1966 Denmark
6 510 1.09.02 EDVARDSSON Svante 1964 Sweden
SCRATCH
1 82 DNS 1.12.02 TORSVIK Are 1962 Norway
2 91 DNS 1.09.7 NIELSEN Lars Aagaard 1962 Denmark
Men 55-59 year - 400 m hurdles - Day 2 at 10:35
83.8 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 108 1.16.0 TOLL Anders 1961 Sweden
SCRATCH
1 378 DNS 1.15.0 VÄHÄKUOPUS Timo 1959 Finland
Women 40-44 year - 800 m - Day 2 at 11:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 471 2.25.04 STOJAKOVIC Florentina 1974 Sweden
3 151 2.25.0 FISCHER Annemette Scheel 1975 Denmark
4 353 2.36.0 LILLEGÅRD Anne 1973 Norway
Women 50-54 year - 800 m - Day 2 at 11:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 421 3.01.86 VINTHER Ulla Gadeberg 1965 Denmark
6 299 2.41.15 SCHÖN Karin 1962 Sweden
Women 55-59 year - 800 m - Day 2 at 11:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
7 315 3.00.0 ÖSTRÖM Eleonor 1959 Sweden
8 512 2.50.73 BOE Maja 1960 Denmark
SCRATCH
1 381 DNS 2.46.09 TOLFES Gunnel 1958 Sweden
Men 70-74 year - High jump - Day 2 at 11:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 375 1.30 VIIRU Kunto 1942 Finland
2 413 1.27 BACKMAN Björn 1943 Finland
3 155 1.30 HANSEN Omar Ragnvald 1944 Norway
4 125 1.27 SKAUG Ole Kristian 1943 Norway
5 140 1.26 ANDERSSON Karl-Erik 1943 Sweden
6 334 1.11 LILLEFOSSE Arthur 1944 Norway
7 63 1.38 EKSTEDT Gunnar 1943 Sweden
8 488 1.23 WALLS Sture 1943 Finland
Men 55-59 year - Shot put - Day 2 at 11:00
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 74 9.60 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
2 347 12.90 GUNDERSEN Reidar 1960 Norway
3 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
4 81 12.67 JENSEN Klaus Jacob 1961 Denmark
5 99 9.30 DERSÉN Peter 1958 Sweden
Men 60-64 year - Shot put - Day 2 at 11:00
5.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 158 7.00 LAIZER Laanyuni Sumuni 1955 Denmark
2 291 11.46 ROIVAINEN Olavi 1956 Finland
3 464 9.77 JENSEN Jens Peter 1955 Denmark
4 376 12.13 VUOLANEN Jarmo 1954 Finland
5 157 14.04 NIKULA Jouko 1954 Finland
6 497 10.00 NEDE Alf 1953 Sweden
7 59 10.50 LARSSON Preben 1955 Denmark
8 44 11.22 GREIFF Lars Åke 1956 Norway
Men 65-69 year - Shot put - Day 2 at 11:00
5.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 187 12.11 WESTBERG Jöran 1947 Sweden
2 361 10.80 SUNDELL Reijo 1948 Finland
3 401 12.40 OINAANOJA Reima 1949 Finland
4 36 14.06 BUSTERUD Arild 1948 Norway
5 285 12.02 ADAMSKI Kjell Viggo 1950 Norway
6 282 11.50 PYY Jukka 1950 Finland
7 256 11.69 KORTESLUOMA Hannu 1951 Finland
8 434 11.15 KREBS Preben 1951 Denmark
9 217 10.18 ARVIDSSON Stig 1949 Sweden
10 437 10.11 REIGSTAD Arne 1950 Norway
Women 65-69 year - Discus - Day 2 at 11:00
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 129 19.36 MAKSIMAINEN Marja 1948 Finland
2 372 19.42 VAHTERA Sirpa 1949 Finland
3 8 29.00 FALDAGER Inge 1948 Denmark
4 326 21.20 CHRISTENSEN Lilli Anette 1948 Denmark
5 358 23.62 SCHEERER Leena 1949 Finland
Women 70-74 year - Discus - Day 2 at 11:00
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 147 16.00 JAKOBSEN Sofie 1943 Norway
2 42 18.51 THOMSEN Ingrid Nygaard 1943 Denmark
3 78 19.30 ONSBERG Kirsten 1944 Denmark
4 71 15.30 STANKOVSKI Marianne 1944 Sweden
5 229 23.52 ERVALAHTI Rauha 1944 Finland
Women 75-79 year - Discus - Day 2 at 11:00
0.75 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 70 18.00 PERSSON Rosemarie 1937 Sweden
2 204 ABSAGEN Kirsten 1938 Denmark
Women 80-84 year - Discus - Day 2 at 11:00
0.75 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 266 16.46 MIKOLA Eila 1934 Finland
3 86 14.28 LIND Anna-Lisa 1936 Sweden
Women 60-64 year - 800 m - Day 2 at 11:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 398 2.46.10 WIZÉN Lilly 1955 Sweden
2 87 2.57.40 KARNEBÄCK Ulla 1953 Sweden
3 233 3.23.00 HILTUNEN Sisko 1953 Finland
4 48 3.30.0 HULT Edith 1956 Sweden
5 417 3.04.0 LÖNNQVIST Eva 1956 Sweden
Women 65-69 year - 800 m - Day 2 at 11:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 143 3.07.32 LITTENHEIM Ulla 1947 Sweden
7 13 2.53.48 JENSEN Ingerlise Villum 1949 Denmark
Women 70-74 year - 800 m - Day 2 at 11:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 67 3.17.45 ØSTERLUND Rigmor 1943 Denmark
2 149 3.39.98 STENBAKK Mariann 1944 Norway
SCRATCH
1 259 DNS 3.17.57 HAGEN Bjørg 1942 Norway
Women 75-79 year - 800 m - Day 2 at 11:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 410 3.45.59 CARLSEN Eva 1940 Norway
4 159 3.42.0 RÜFFEL Viveka 1939 Sweden
5 45 DNS 3.40.16 CARLSSON Kristina 1940 Sweden
Men 35-39 year - 800 m - Day 2 at 11:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 388 LAHTI Tommy 1980 Finland
SCRATCH
1 503 DNS 2.05.0 FÅGELBORG Mikael 1978 Sweden
Men 40-44 year - 800 m - Day 2 at 11:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 435 2.09.51 KLAUSEN Martin Thornbjerg 1972 Denmark
3 128 2.09.32 SKOVLUND Michael Pedersen 1973 Denmark
4 460 2.02.0 LÖVGREN-KARLSSON Marc 1974 Sweden
5 483 1.57.18 NEDREGÅRD Kristian 1974 Norway
6 480 2.04.0 ILLEBOO Tobias 1973 Sweden
Men 45-49 year - 800 m - Day 2 at 11:40
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 424 2.24.24 MIKKELSEN Søren H. 1967 Denmark
2 364 2.15.39 LINNES Morten 1967 Sweden
3 195 2.10.56 HANSEN Michael Pilegaard 1967 Denmark
4 452 2.27.00 MORAN Carlos 1970 Denmark
5 426 2.08.28 JONSSON Mattias 1970 Sweden
6 182 2.13.12 EIANE Tor 1967 Norway
SCRATCH
1 112 DNS 2.06.0 KINANE Matt 1968 Sweden
2 160 DNS 2.55.96 LARSSON Martin 1971 Sweden
3 508 DNS 2.16.58 SIMMELSGAARD Ole 1968 Denmark
Men 50-54 year - 800 m - Day 2 at 11:50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 322 2.22.85 BÆRUG Jan Richard 1964 Norway
2 206 TJELLESEN Leo 1965 Denmark
3 137 2.01.05 DURÉN Gunnar 1963 Sweden
4 175 2.11.0 POVLSEN Søren 1965 Denmark
5 96 2.10.0 HANSEN Teddy 1966 Denmark
SCRATCH
1 283 DNS 2.10.00 STILLING Ole 1962 Denmark
Men 55-59 year - 800 m - Day 2 at 11:50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 39 2.20.0 OLSSON Anders 1960 Sweden
7 29 2.07.0 PEDERSEN Rene 1961 Denmark
8 250 2.20.00 KIRJAVAINEN Viljo 1957 Finland
9 126 ÓSKARSSON Hafsteinn 1959 Iceland
Men 60-64 year - 800 m - Day 2 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 339 2.30.69 NESTOR Nils 1952 Sweden
2 109 2.55.91 LAUSTEN Ove 1954 Denmark
3 60 2.26.3 SKUMSNES Bjarne 1954 Norway
4 180 2.26.22 NAVELSAKER Kjell 1954 Norway
4 383 2.31.0 REKNES Leif Martin 1952 Norway
Men 65-69 year - 800 m - Day 2 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 22 2.25.00 CHRISTENSEN Tom Elmer 1949 Denmark
6 494 2.56.0 LARSSON Bo 1951 Sweden
7 243 2.42.83 FINNING Ahti 1948 Finland
8 213 2.30.00 ANDERSEN Jes 1951 Denmark
SCRATCH
1 30 DNS 2.26.00 VÅGSTØL Karl 1951 Norway
2 176 DNS METTÄLÄ Teuvo 1949 Finland
Women 55-59 year - Long jump - Day 2 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 219 4.11 SAVOLAINEN Annika 1959 Finland
2 443 4.10 HEDEAGER Susanne 1960 Denmark
3 414 3.95 NURMI Anne 1958 Finland
4 359 SIEKKINEN Tuula 1957 Finland
5 306 3.46 ALNES Kate 1961 Norway
6 307 4.19 BARTH Heidi 1961 Norway
Men 70-74 year - 800 m - Day 2 at 12:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 521 PEDERSEN Leif Møller 1945 Denmark
2 433 2.51.84 SIMONSSON Palle 1943 Sweden
3 225 ALATALO Kalevi 1946 Finland
4 241 2.49.00 JUOPPERI Markku 1944 Finland
5 515 BECH Arne 1943 Denmark
6 478 2.44.13 EKSTEDT Bertil 1945 Sweden
7 18 2.55.84 BERGERSEN Johan 1946 Norway
Men 75-79 year - 800 m - Day 2 at 12:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
8 249 3.35.00 KIIRLA Sulo 1937 Finland
9 6 3.03.0 VEBOSTAD Hagbart 1941 Norway
10 254 KOMULAINEN Viljo 1941 Finland
Men 80-84 year - 800 m - Day 2 at 12:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
11 525 3.04.60 STEINSET Kjell Odd 1936 Norway
12 335 4.00.00 HAMARSLAND Arne 1933 Norway
Men 35-39 year - 3000 m steeplechase - Day 2 at 12:30
91.4 cm, 28 barriers, 7 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 66 DNS 9.22.0 LUNDQVIST Andreas 1979 Sweden
Men 45-49 year - 3000 m steeplechase - Day 2 at 12:30
91.4 cm, 28 barriers, 7 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 509 LUNDBERG Max 1970 Sweden
SCRATCH
1 516 DNS NEDR Svein Oskar Støvring 1968 Norway
Men 50-54 year - 3000 m steeplechase - Day 2 at 12:30
91.4 cm, 28 barriers, 7 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 152 11.11.79 GRENAA Poul 1966 Denmark
Men 55-59 year - 3000 m steeplechase - Day 2 at 12:30
91.4 cm, 28 barriers, 7 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 108 11.55.54 TOLL Anders 1961 Sweden
SCRATCH
1 186 DNS 12.00.18 HASSINEN Jukka-Pekka 1960 Finland
Women 55-59 year - 2000 m steeplechase - Day 2 at 13:00
76.2 cm, 18 barriers, 5 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 381 DNS 9.12.09 TOLFES Gunnel 1958 Sweden
Women 60-64 year - 2000 m steeplechase - Day 2 at 13:00
76.2 cm, 18 barriers, 5 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 287 9.32.17 REIJONEN Eliisa 1952 Finland
2 211 10.50.0 REKNES Bjørg 1952 Norway
Men 60-64 year - 2000 m steeplechase - Day 2 at 13:00
76.2 cm, 18 barriers, 5 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 475 JENSEN Gunnar K. 1956 Denmark
4 165 7.50.17 JENSEN Henning Steffan 1954 Denmark
Men 65-69 year - 2000 m steeplechase - Day 2 at 13:00
76.2 cm, 18 barriers, 5 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 101 7.00.00 NYGÅRD Harald 1951 Norway
6 513 13.35.0 ELBÆK Esben 1950 Denmark
7 223 AALTONEN Antti 1951 Finland
SCRATCH
1 161 DNS 10.01.0 KYRÖ Lasse 1949 Finland
Men 70-74 year - 2000 m steeplechase - Day 2 at 13:00
76.2 cm, 18 barriers, 5 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
8 118 10.45.59 SÖDERLUND Lars 1943 Sweden
9 394 8.30.0 ØDEGÅRD Harald 1946 Norway
Men 55-59 year - High jump - Day 2 at 13:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 345 1.66 NAGLE Mats 1960 Sweden
2 346 1.54 RASMUSSEN Per Egge 1959 Denmark
3 532 1.55 KRARUP Kristian 1960 Denmark
4 264 1.66 LINDBERG Lauri 1961 Finland
5 74 1.45 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
Men 60-64 year - High jump - Day 2 at 13:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 464 1.18 JENSEN Jens Peter 1955 Denmark
2 49 1.32 WESTERLIND Henrik 1952 Sweden
3 291 1.56 ROIVAINEN Olavi 1956 Finland
4 58 1.51 HOEL Ralph 1955 Denmark
Men 65-69 year - High jump - Day 2 at 13:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 361 1.51 SUNDELL Reijo 1948 Finland
2 79 1.56 TUDEM Ulf 1951 Norway
Men 50-54 year - 200 m - round 1 - Day 2 at 13:30
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 97 26.83 KAASEN Geir 1964 Norway
4 134 25.56 SÄRÖMAA Jan 1966 Finland
5 462 24.54 OFFERDAL Asle 1966 Norway
6 301 25.68 JÖNSSON Thomas 1965 Sweden
7 184 27.11 NEUENDORFF Patrick 1966 Sweden
HEAT 2 / 2
3 430 24.95 DACKE Dag 1965 Sweden
4 386 26.28 HARRYSSON Håkan 1963 Sweden
5 236 25.75 HÄLINEN Petri 1965 Finland
6 274 24.4 NYLUND Tomas 1965 Finland
SCRATCH
1 455 DNS 28.10 PRYSSING Kent 1965 Denmark
Men 40-44 year - Shot put - Day 2 at 13:30
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 530 9.00 DUE Dennis 1973 Sweden
2 293 10.60 RUUTI Ari 1972 Finland
3 146 11.86 SÆVERUD Vidar 1976 Norway
Men 45-49 year - Shot put - Day 2 at 13:30
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 171 12.20 FOSSEN Stein 1968 Norway
2 453 13.63 HÅKANSSON Magnus 1970 Sweden
3 47 10.24 JERGANDER Johan 1970 Sweden
4 387 10.21 KURE Michael 1971 Denmark
5 56 9.90 SALMI Juha 1969 Sweden
6 318 12.35 BRAGASON Jon Bjarni 1971 Iceland
7 23 9.17 SMITT-INGEBRETSEN Richard 1971 Norway
Men 50-54 year - Shot put - Day 2 at 13:30
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 407 10.70 RO Arild 1964 Norway
2 178 12.32 ROBERTSEN Kjell-Ivar 1964 Norway
3 216 8.93 TROLLSÅS Per-Jonas 1965 Sweden
4 100 9.36 DERSÉN Bertil 1962 Sweden
5 484 12.49 WALLIN Mikael 1963 Sweden
6 367 13.06 SKOV-MIKKELSEN Kasper 1965 Denmark
7 267 11.00 BRINCH Thomas 1962 Denmark
8 463 16.48 HYTTEN Iver 1966 Norway
Men 70-74 year - Discus - Day 2 at 13:30
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 382 34.46 ANDERSSON Karsten 1944 Denmark
2 7 38.00 HØYER Knud 1946 Denmark
3 308 34.09 MYRVANG Jostein 1946 Norway
4 135 34.00 EGELAND Olav 1945 Norway
5 292 RUOTANEN Tapani 1946 Finland
6 125 35.97 SKAUG Ole Kristian 1943 Norway
Men 75-79 year - Discus - Day 2 at 13:30
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 120 32.36 HYTTEN Svein 1940 Norway
2 368 33.35 TENHU Jouni 1939 Finland
3 485 32.55 JOHANSSON Georg 1938 Sweden
4 425 33.61 HENRIKS Herman Kristoffer 1937 Norway
5 385 38.85 ARVIDSSON Kenneth 1941 Sweden
Men 80-84 year - Discus - Day 2 at 13:30
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 369 30.44 TIIKKAJA Kalevi 1935 Finland
1 377 25.80 VUORINEN Esa 1932 Finland
2 202 31.02 ANKERSTJERNE Finn 1936 Denmark
3 127 23.71 SANDSUND Ingvardt 1934 Norway
4 68 40.64 EDLUND Östen 1934 Sweden
Men 85-89 year - Discus - Day 2 at 13:30
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 230 18.92 HALME Matti 1931 Finland
2 98 22.00 POUTIAINEN Heino 1930 Sweden
3 200 23.95 RÅGSTEDT Nils 1930 Sweden
Men 90-94 year - Discus - Day 2 at 13:30
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 263 17.09 LINDBERG Lars 1926 Finland
2 232 15.37 HELLE Lauri 1925 Finland
Men 55-59 year - 200 m - round 1 - Day 2 at 13:40
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 505 28.0 LINDGREN Peter 1960 Sweden
3 490 27.33 BENONI Asle 1957 Norway
4 77 25.92 STRANDE Kåre 1961 Norway
5 449 27.9 SØRENSEN Mogens 1959 Denmark
6 179 25.97 STRÖMBERG Christer 1960 Finland
7 124 27.01 RÖHR Mats 1960 Sweden
HEAT 2 / 2
2 153 27.99 PEDERSEN Knud Erik 1960 Denmark
3 162 26.68 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
4 276 25.78 PANTZAR Jari 1957 Finland
5 486 28.29 KYLMÄPURO Veijo 1960 Finland
6 169 26.42 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
7 473 27.82 CARLSSON Benny 1959 Sweden
SCRATCH
1 221 DNS 27.15 NIELSEN Leif Erik 1957 Denmark
Women 40-44 year - 200 m - Day 2 at 13:50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 139 28.3 HAIKONEN Johanna 1973 Finland
2 116 ULEGÅRD Primrose 1976 Sweden
Women 45-49 year - 200 m - Day 2 at 13:50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 423 30.2 ANDERSEN Inge 1969 Denmark
4 10 30.92 IPSEN Ann 1967 Denmark
5 280 29.04 PIKKARAINEN Sari 1971 Finland
6 507 27.2 JEPSEN Mette Brynjolf 1970 Denmark
7 234 30.48 HONKANEN Riikka 1969 Finland
SCRATCH
1 311 DNS 34.19 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
2 34 DNS 28.95 SJÖDIN Anna 1971 Sweden
Women 50-54 year - 200 m - Day 2 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 482 29.04 MICHELSEN Gunhild 1963 Denmark
3 476 GUNDERSEN Dorthe 1965 Denmark
4 309 35.48 GULVIK Ragnhild 1963 Norway
Women 55-59 year - 200 m - Day 2 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 512 32.58 BOE Maja 1960 Denmark
6 414 33.38 NURMI Anne 1958 Finland
7 307 30.77 BARTH Heidi 1961 Norway
SCRATCH
1 381 DNS 34.17 TOLFES Gunnel 1958 Sweden
Women 45-49 year - Long jump - Day 2 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 234 3.98 HONKANEN Riikka 1969 Finland
2 450 HEMMINGSEN Christina Kjær 1969 Denmark
3 350 4.91 ÅKERMAN Linda 1971 Sweden
Women 50-54 year - Long jump - Day 2 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 482 4.60 MICHELSEN Gunhild 1963 Denmark
2 476 3.98 GUNDERSEN Dorthe 1965 Denmark
3 193 5.03 SIEKKINEN Kirsti 1966 Finland
Women 60-64 year - 200 m - Day 2 at 14:05
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 87 33.30 KARNEBÄCK Ulla 1953 Sweden
3 398 32.12 WIZÉN Lilly 1955 Sweden
4 203 32.6 HUFLÅTTEN Marit 1953 Norway
SCRATCH
1 92 DNS 33.06 ILLARU Sinikka 1954 Finland
Women 65-69 year - 200 m - Day 2 at 14:05
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 297 41.00 UPPGÅRDEN Birgitta 1948 Sweden
6 312 31.0 WILHJELM Vivi 1947 Denmark
7 143 32.57 LITTENHEIM Ulla 1947 Sweden
Women 70-74 year - 200 m - Day 2 at 14:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 147 41.50 JAKOBSEN Sofie 1943 Norway
3 73 38.23 NILSSON Kerstin 1942 Sweden
4 262 41.09 LEHTOLA Raija 1945 Finland
SCRATCH
1 16 DNS 32.82 BOBÄCK Barbro 1944 Sweden
2 384 DNS 33.68 BLUHM Ingela 1946 Denmark
Women 75-79 year - 200 m - Day 2 at 14:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 45 40.0 CARLSSON Kristina 1940 Sweden
Women 80-84 year - 200 m - Day 2 at 14:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 64 44.0 NILSSON Astrid 1936 Sweden
Men 35-39 year - 200 m - Day 2 at 14:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 352 25.0 KRYGER Esben Masotti 1980 Denmark
2 88 26.92 THORSEN Oddbjørn 1977 Norway
3 242 25.25 KALLIO Aku 1978 Finland
4 305 25.1 RAHMAT Noël Edling 1980 Sweden
5 281 25.12 PUHAKKA Oskari 1978 Finland
Men 40-44 year - 200 m - Day 2 at 14:20
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 85 23.84 JØRGENSEN Brian Overgård 1974 Denmark
7 502 24.27 LOGG Anders 1976 Sweden
8 177 23.00 KAASTRUP René 1975 Denmark
Men 45-49 year - 200 m - Day 2 at 14:25
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 393 25.5 IDORN Jesper 1967 Denmark
4 183 25.5 RICH Robin 1967 Denmark
5 452 27.0 MORAN Carlos 1970 Denmark
6 422 25.84 OLSEN Jann D. 1967 Denmark
SCRATCH
1 43 DNS 25.2 HØLLAND Torleiv 1969 Norway
2 487 DNS 26.0 HANNESTAD Steen 1971 Denmark
3 516 DNS NEDR Svein Oskar Støvring 1968 Norway
Men 60-64 year - 200 m - Day 2 at 14:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 237 JALONEN Matti 1953 Finland
4 257 26.71 KOSKELA Raimo 1955 Finland
5 60 29.77 SKUMSNES Bjarne 1954 Norway
6 220 SAVOLAINEN Tapio 1956 Finland
SCRATCH
1 489 DNS 32.09 KRISTTHORSSON Benedikt 1953 Denmark
Men 65-69 year - 200 m - Day 2 at 14:35
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 343 28.40 PENTTILÄ Markku 1948 Finland
3 298 34.0 OLSSON Bengt 1948 Sweden
4 235 28.88 HUTTUNEN Esko 1948 Finland
5 320 31.46 TENITZ Seppo 1951 Finland
6 278 29.53 PIETILÄ Taisto 1948 Finland
7 514 32.89 NORMAN Lars E 1947 Sweden
SCRATCH
1 170 DNS 34.47 FURMANIUK Krzysztof 1948 Sweden
Men 70-74 year - 200 m - Day 2 at 14:40
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 225 30.27 ALATALO Kalevi 1946 Finland
3 18 31.17 BERGERSEN Johan 1946 Norway
4 241 31.0 JUOPPERI Markku 1944 Finland
5 50 31.36 LUTHMANN Birger 1945 Denmark
6 163 30.0 WAREM Arne 1946 Norway
7 304 31.85 KARLSSON Leif 1943 Sweden
SCRATCH
1 506 DNS 32.52 TILLBERG Leif 1944 Sweden
Men 75-79 year - 200 m - Day 2 at 14:45
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 456 32.65 PEDERSEN Torben 1939 Denmark
SCRATCH
1 458 DNS 34.50 ASPLUND Lennart 1939 Sweden
2 492 DNS 39.5 MANGART Preben 1939 Denmark
3 500 DNS 33.0 JENSEN Arne 1937 Denmark
4 504 DNS 31.49 ORNEBORG Flemming 1941 Denmark
Men 80-84 year - 200 m - Day 2 at 14:45
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 252 KNAAPPILA Viljo 1933 Finland
4 296 SØGAARD Søren 1935 Denmark
Men 85-89 year - 200 m - Day 2 at 14:45
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 333 DNS 45.76 BJORDAL Leif 1930 Norway
Men 50-54 year - 200 m - Day 2 at 15:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 134 26.54 SÄRÖMAA Jan 1966 Finland
2 184 27.13 NEUENDORFF Patrick 1966 Sweden
3 430 24.97 DACKE Dag 1965 Sweden
4 274 24.92 NYLUND Tomas 1965 Finland
5 462 25.98 OFFERDAL Asle 1966 Norway
6 386 26.17 HARRYSSON Håkan 1963 Sweden
7 301 DNS 26.35 JÖNSSON Thomas 1965 Sweden
8 236 26.22 HÄLINEN Petri 1965 Finland
Men 35-39 year - High jump - Day 2 at 15:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 61 1.86 LEVEAU Andreas 1980 Sweden
Men 40-44 year - High jump - Day 2 at 15:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 530 1.26 DUE Dennis 1973 Sweden
Men 45-49 year - High jump - Day 2 at 15:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 23 1.55 SMITT-INGEBRETSEN Richard 1971 Norway
Men 50-54 year - High jump - Day 2 at 15:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 255 KORANDER Petri 1963 Finland
2 477 GUNDERSEN Poul 1966 Denmark
3 495 1.68 HOLT Frode 1964 Norway
4 33 1.68 POHJOLA Kari 1963 Finland
5 519 1.54 AVRAMIDIS Panagiotis 1965 Sweden
6 212 1.50 VIULSRØD Oddvar 1964 Norway
7 17 1.65 RINGSTED Thomas 1964 Denmark
Women 70-74 year - Shot put - Day 2 at 15:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 147 6.30 JAKOBSEN Sofie 1943 Norway
2 78 7.66 ONSBERG Kirsten 1944 Denmark
3 42 7.66 THOMSEN Ingrid Nygaard 1943 Denmark
4 310 6.19 WÅLE Elise M 1942 Norway
5 279 7.29 PIHLAJA Helinä 1944 Finland
6 71 7.45 STANKOVSKI Marianne 1944 Sweden
7 229 9.30 ERVALAHTI Rauha 1944 Finland
Women 75-79 year - Shot put - Day 2 at 15:00
2.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 522 7.34 MOGENSEN Bente 1939 Denmark
2 205 JENSEN Tove Friis 1937 Denmark
3 70 7.40 PERSSON Rosemarie 1937 Sweden
4 204 ABSAGEN Kirsten 1938 Denmark
Women 80-84 year - Shot put - Day 2 at 15:00
2.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 7.27 LIND Anna-Lisa 1936 Sweden
2 266 7.36 MIKOLA Eila 1934 Finland
Women 85-89 year - Shot put - Day 2 at 15:00
2.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 138 6.88 PEDERSEN Rosa 1930 Denmark
Men 55-59 year - 200 m - Day 2 at 15:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 490 27.73 BENONI Asle 1957 Norway
2 486 27.72 KYLMÄPURO Veijo 1960 Finland
3 77 26.99 STRANDE Kåre 1961 Norway
4 169 27.39 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
5 276 26.70 PANTZAR Jari 1957 Finland
6 179 26.76 STRÖMBERG Christer 1960 Finland
7 449 DNS 27.71 SØRENSEN Mogens 1959 Denmark
8 162 27.53 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
Men 60-64 year - Discus - Day 2 at 15:30
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 271 31.02 NOUSIAINEN Pertti 1953 Finland
2 238 35.00 JANTUNEN Tuomo 1955 Finland
3 59 33.85 LARSSON Preben 1955 Denmark
4 489 27.93 KRISTTHORSSON Benedikt 1953 Denmark
5 44 38.79 GREIFF Lars Åke 1956 Norway
6 224 43.79 AALTONEN Keijo 1953 Finland
7 291 ROIVAINEN Olavi 1956 Finland
8 57 43.87 IVERSEN Martin 1956 Denmark
9 464 27.50 JENSEN Jens Peter 1955 Denmark
10 157 40.22 NIKULA Jouko 1954 Finland
11 481 44.59 RUUS Åke 1953 Sweden
Men 65-69 year - Discus - Day 2 at 15:30
1.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 361 34.94 SUNDELL Reijo 1948 Finland
2 217 34.98 ARVIDSSON Stig 1949 Sweden
3 285 49.62 ADAMSKI Kjell Viggo 1950 Norway
4 401 39.07 OINAANOJA Reima 1949 Finland
5 187 40.00 WESTBERG Jöran 1947 Sweden
6 437 32.86 REIGSTAD Arne 1950 Norway
7 32 32.52 MAJERCIK Tichomir 1947 Denmark
8 36 46.70 BUSTERUD Arild 1948 Norway
Women 40-44 year - Medley relay - Day 2 at 16:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 HEDEAGER Susanne, ANDERSEN Inge, IPSEN Ann, FISCHER Annemette Scheel Danmark
3 ÖSTRÖM Eleonor, STOJAKOVIC Florentina, ÅKERMAN Linda, SCHÖN Karin Sweden
4 HONKANEN Riikka, PIKKARAINEN Sari, HAIKONEN Johanna, YIJÄLÄ Kirsi Finland
Women 50-54 year - Medley relay - Day 2 at 16:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 ESKILDSEN-MØLLER Kirsten, MICHELSEN Gunhild, BOE Maja, GUNDERSEN Dorthe Danmark
6 ALNES Kate, HUFLÅTTEN Marit, BARTH Heidi, GULVIK Ragnhild Norway
7 HELLMAN Seija-Stina, NURMI Anne, SAVOLAINEN Annika, SIEKKINEN Kirsti Finland
Women 60-64 year - Medley relay - Day 2 at 16:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 WILHJELM Vivi, BLUHM Ingela, STIGSEN Sonja Sieg, JENSEN Ingerlise Villum Danmark
3 NILSSON Kerstin, CARLSSON Kristina, KARNEBÄCK Ulla, WIZÉN Lilly Sweden
4 NOUSIAINEN Toini, REIJONEN Eliisa, TYNKKYNEN Mirjam, METSÄNKYLÄ Marja Finland
Women 70-74 year - Medley relay - Day 2 at 16:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 PIHLAJA Helinä, LEHTOLA Raija, KARETIE Pirjo, KIVISTÖ Hannele Finland
6 WÅLE Elise M, JAKOBSEN Sofie, CARLSEN Eva, STENBAKK Mariann Norway
Men 35-39 year - Medley relay - Day 2 at 16:25
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 LAHTI Tommy, RUUTI Ari, PUHAKKA Oskari, KALLIO Aku Finland
Men 40-44 year - Medley relay - Day 2 at 16:25
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 KAASTRUP René, IDORN Jesper, RICH Robin, JØRGENSEN Brian Overgård Danmark I
5 OLSEN Jann D., MIKKELSEN Søren H., MORAN Carlos, SKOVLUND Michael Pedersen Danmark II
Women 55-59 year - Shot put - Day 2 at 16:30
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 215 8.17 TROLLSÅS Kristina 1961 Sweden
2 314 8.20 RINNE Erja 1960 Finland
3 89 11.67 RIBJERG Gerda 1960 Denmark
4 93 10.48 MÄKITÖRMÄ Liisa 1957 Finland
5 122 9.02 FLAATHE Janice 1959 Norway
6 31 9.06 BÅSEN Live 1958 Norway
7 415 10.22 RAMLOV Dorte Maria 1960 Denmark
8 306 7.75 ALNES Kate 1961 Norway
Women 60-64 year - Shot put - Day 2 at 16:30
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 245 10.64 KARLSTRÖM Siv 1956 Finland
2 104 8.13 EKBORG Elisabet 1952 Sweden
Women 65-69 year - Shot put - Day 2 at 16:30
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 372 7.85 VAHTERA Sirpa 1949 Finland
2 198 9.00 NIELSEN Ulla Vadstrup 1951 Denmark
3 102 8.10 RIVENES Grete 1948 Norway
4 358 8.90 SCHEERER Leena 1949 Finland
5 8 9.20 FALDAGER Inge 1948 Denmark
Men 50-54 year - Medley relay - Day 2 at 16:35
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 PANTZAR Jari, HÄLINEN Petri, NYLUND Tomas, SÄRÖMAA Jan Finland
3 RINGSTED Thomas, SØRENSEN Mogens, PEDERSEN Knud Erik, HELTBECH Klaus Danmark
4 NEUENDORFF Patrick, EDVARDSSON Svante, HARRYSSON Håkan, DACKE Dag Sweden
5 CARLSSON Benny, RÖHR Mats, LINDGREN Peter, TOLL Anders Sweden
Men 60-64 year - Medley relay - Day 2 at 16:50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 ÅHS Sture, STURE Sundberg, VESTERLUND Hans-Göran, WESTERLIND Henrik Sweden
3 TOY Steven, ELBÆK Esben, CHRISTENSEN Tom Elmer, JENSEN Henning Steffan Danmark
6 PENTTILÄ Markku, KOSKELA Raimo, HUTTUNEN Esko, PIETILÄ Taisto Finland
Men 70-74 year - Medley relay - Day 2 at 17:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 PEDERSEN Torben, BECH Arne, PEDERSEN Leif Møller, TROELSEN Troels Danmark
3 AGA Jakob, VEBOSTAD Hagbart, WAREM Arne, BERGERSEN Johan Norway
4 KIIRLA Sulo, KOMULAINEN Viljo, ALATALO Kalevi, JUOPPERI Markku Finland
Men 80-84 year - Medley relay - Day 2 at 17:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 MONSTAD Trygve, HARALDSEID Jostein, HAMARSLAND Arne, STEINSET Kjell Odd Norway
Men 40-44 year - Discus - Day 2 at 17:30
2.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 146 33.16 SÆVERUD Vidar 1976 Norway
2 530 22.00 DUE Dennis 1973 Sweden
Men 45-49 year - Discus - Day 2 at 17:30
2.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 56 27.85 SALMI Juha 1969 Sweden
2 23 30.47 SMITT-INGEBRETSEN Richard 1971 Norway
3 453 35.16 HÅKANSSON Magnus 1970 Sweden
4 47 31.24 JERGANDER Johan 1970 Sweden
5 171 34.62 FOSSEN Stein 1968 Norway
6 318 46.06 BRAGASON Jon Bjarni 1971 Iceland
7 387 28.65 KURE Michael 1971 Denmark
Men 50-54 year - Discus - Day 2 at 17:30
1.5 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 448 JEPPESEN Ole 1964 Denmark
2 267 33.00 BRINCH Thomas 1962 Denmark
3 463 53.84 HYTTEN Iver 1966 Norway
4 407 40.40 RO Arild 1964 Norway
5 455 34.61 PRYSSING Kent 1965 Denmark
6 55 CORDIUS Jan 1966 Denmark
7 519 36.50 AVRAMIDIS Panagiotis 1965 Sweden
8 178 37.60 ROBERTSEN Kjell-Ivar 1964 Norway
9 216 25.55 TROLLSÅS Per-Jonas 1965 Sweden
Men 55-59 year - Discus - Day 2 at 17:30
1.5 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 99 28.50 DERSÉN Peter 1958 Sweden
2 81 40.91 JENSEN Klaus Jacob 1961 Denmark
3 35 37.97 SABROE Per 1959 Denmark
4 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
Women 35-39 year - Shot put - Day 2 at 18:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 265 9.62 LINDBERG Maarit 1977 Finland
Women 40-44 year - Shot put - Day 2 at 18:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 40 HEDBECK Maria 1973 Sweden
Women 45-49 year - Shot put - Day 2 at 18:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 280 8.32 PIKKARAINEN Sari 1971 Finland
2 412 9.29 GRAHN Marie 1967 Sweden
3 311 8.79 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
4 432 RYDELL Marika 1967 Sweden
5 234 10.21 HONKANEN Riikka 1969 Finland
Women 50-54 year - Shot put - Day 2 at 18:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 115 10.50 HENRIKSEN Anneli 1966 Norway
2 193 11.27 SIEKKINEN Kirsti 1966 Finland
3 72 9.00 SANDSUND Mariann 1964 Norway
4 52 6.90 KROON Lena 1966 Sweden
5 309 7.66 GULVIK Ragnhild 1963 Norway
6 469 8.07 HAGEN Anke 1966 Denmark
Women 65-69 year - 80 m hurdles - Day 3 at 09:00
68.6 cm, 8 hurdles, 12.00 / 7.00 / 19.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 14 18.79 STIGSEN Sonja Sieg 1951 Denmark
SCRATCH
1 129 DNS 27.0 MAKSIMAINEN Marja 1948 Finland
Women 70-74 year - 80 m hurdles - Day 3 at 09:00
68.6 cm, 8 hurdles, 12.00 / 7.00 / 19.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 73 19.7 NILSSON Kerstin 1942 Sweden
Women 50-54 year - Triple jump - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 193 9.66 SIEKKINEN Kirsti 1966 Finland
Women 55-59 year - Triple jump - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 359 SIEKKINEN Tuula 1957 Finland
2 219 9.62 SAVOLAINEN Annika 1959 Finland
3 443 9.10 HEDEAGER Susanne 1960 Denmark
4 306 7.79 ALNES Kate 1961 Norway
Women 60-64 year - Triple jump - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 272 7.26 NOUSIAINEN Toini 1952 Finland
Women 65-69 year - Triple jump - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 466 4.80 JENSEN Poula 1950 Denmark
Women 35-39 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 431 1828 KELA Angelica 1980 Sweden
Women 45-49 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 311 2178 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
2 412 GRAHN Marie 1967 Sweden
3 432 RYDELL Marika 1967 Sweden
4 527 SCHÖLDSTRÖM Annelie 1967 Sweden
Women 50-54 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 115 HENRIKSEN Anneli 1966 Norway
2 145 3488 JAKOBSSON Ann-Britt 1964 Sweden
3 316 PONTON Kristina 1963 Sweden
Women 55-59 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 31 3422 BÅSEN Live 1958 Norway
2 93 3720 MÄKITÖRMÄ Liisa 1957 Finland
3 105 2402 HELLMAN Seija-Stina 1958 Finland
4 122 3400 FLAATHE Janice 1959 Norway
5 314 3387 RINNE Erja 1960 Finland
6 465 3200 MARTINSSON Eva 1961 Sweden
Women 60-64 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 203 3020 HUFLÅTTEN Marit 1953 Norway
Women 65-69 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 8 4000 FALDAGER Inge 1948 Denmark
2 102 3255 RIVENES Grete 1948 Norway
3 198 3200 NIELSEN Ulla Vadstrup 1951 Denmark
4 326 3300 CHRISTENSEN Lilli Anette 1948 Denmark
5 358 3261 SCHEERER Leena 1949 Finland
6 372 2910 VAHTERA Sirpa 1949 Finland
Women 70-74 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 78 3325 ONSBERG Kirsten 1944 Denmark
2 229 3821 ERVALAHTI Rauha 1944 Finland
3 279 3019 PIHLAJA Helinä 1944 Finland
4 310 2905 WÅLE Elise M 1942 Norway
Women 75-79 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 205 JENSEN Tove Friis 1937 Denmark
Women 80-84 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 2552 LIND Anna-Lisa 1936 Sweden
2 266 MIKOLA Eila 1934 Finland
Women 35-39 year - Combined, hammer - Day 3 at 09:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 431 KELA Angelica 1980 Sweden
Women 45-49 year - Combined, hammer - Day 3 at 09:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 527 SCHÖLDSTRÖM Annelie 1967 Sweden
2 412 GRAHN Marie 1967 Sweden
3 432 RYDELL Marika 1967 Sweden
4 311 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
Women 50-54 year - Combined, hammer - Day 3 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 145 JAKOBSSON Ann-Britt 1964 Sweden
2 115 HENRIKSEN Anneli 1966 Norway
3 316 PONTON Kristina 1963 Sweden
Women 55-59 year - Combined, hammer - Day 3 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 314 RINNE Erja 1960 Finland
2 31 BÅSEN Live 1958 Norway
3 93 MÄKITÖRMÄ Liisa 1957 Finland
4 465 MARTINSSON Eva 1961 Sweden
5 122 FLAATHE Janice 1959 Norway
6 105 HELLMAN Seija-Stina 1958 Finland
Women 60-64 year - Combined, hammer - Day 3 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 203 HUFLÅTTEN Marit 1953 Norway
Women 65-69 year - Combined, hammer - Day 3 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 8 FALDAGER Inge 1948 Denmark
2 358 SCHEERER Leena 1949 Finland
3 102 RIVENES Grete 1948 Norway
4 326 CHRISTENSEN Lilli Anette 1948 Denmark
5 198 NIELSEN Ulla Vadstrup 1951 Denmark
6 372 VAHTERA Sirpa 1949 Finland
Women 70-74 year - Combined, hammer - Day 3 at 09:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 310 WÅLE Elise M 1942 Norway
2 229 ERVALAHTI Rauha 1944 Finland
3 78 ONSBERG Kirsten 1944 Denmark
4 279 PIHLAJA Helinä 1944 Finland
Women 75-79 year - Combined, hammer - Day 3 at 09:00
2.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 205 JENSEN Tove Friis 1937 Denmark
Women 80-84 year - Combined, hammer - Day 3 at 09:00
2.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 86 LIND Anna-Lisa 1936 Sweden
2 266 MIKOLA Eila 1934 Finland
Women 40-44 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 441 1.16.04 KLAPROTH Birgit 1973 Denmark
Women 45-49 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 253 1.01.00 KOIVUNEN Ursula 1969 Finland
2 51 HOGRELL Ellinor 1968 Sweden
Women 50-54 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 363 1.05.00 SUOMINEN Minna 1965 Finland
Women 65-69 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 357 SAVUKOSKI Asta 1949 Finland
Women 70-74 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 251 KIVISTÖ Hannele 1943 Finland
2 244 KARETIE Pirjo 1942 Finland
Men 40-44 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 459 KRISTIANSEN Torben Bogø 1972 Denmark
Men 45-49 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 438 CHRISTENSEN Thomas 1968 Denmark
Men 55-59 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 222 58.49 BENDTSEN Aksel V. 1958 Denmark
2 277 PEKKARINEN Kauko 1959 Finland
3 439 1.05.13 JENSEN Peer 1957 Denmark
Men 60-64 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 185 1.11.07 MÅNSSON Per 1956 Sweden
Men 65-69 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 440 MADSEN Birger S. 1951 Denmark
2 260 KUUSJÄRVI Jouko 1948 Finland
Men 70-74 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 168 1.02.46 SPIGSETH Torkjell 1944 Norway
2 334 1.09.55 LILLEFOSSE Arthur 1944 Norway
3 83 1.05.51 BJØRSVIK Arvid 1943 Norway
Men 75-79 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 374 VALONEN Martti 1940 Finland
Men 80-84 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 275 OLLIKAINEN Tapio 1933 Finland
Men 85-89 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 366 TAMMINEN Matti 1928 Finland
Men 80-84 year - 80 m hurdles - Day 3 at 09:05
68.6 cm, 8 hurdles, 12.00 / 7.00 / 19.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 418 20.63 PEDERSEN Clark 1935 Denmark
3 196 18.5 HARALDSEID Jostein 1935 Norway
4 119 16.4 SØLVBERG Kjartan 1936 Norway
Women 40-44 year - 80 m hurdles - Day 3 at 09:15
76.2 cm, 8 hurdles, 12.00 / 8.00 / 12.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 116 ULEGÅRD Primrose 1976 Sweden
Women 45-49 year - 80 m hurdles - Day 3 at 09:15
76.2 cm, 8 hurdles, 12.00 / 8.00 / 12.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 350 12.46 ÅKERMAN Linda 1971 Sweden
4 234 15.73 HONKANEN Riikka 1969 Finland
SCRATCH
1 311 DNS 17.74 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
2 34 DNS 16.01 SJÖDIN Anna 1971 Sweden
Women 50-54 year - 80 m hurdles - Day 3 at 09:20
76.2 cm, 8 hurdles, 12.00 / 7.00 / 19.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 526 14.80 TERKELSEN Helle 1964 Denmark
4 193 SIEKKINEN Kirsti 1966 Finland
SCRATCH
1 15 DNS 17.88 TORNEREFELT Cecilia 1966 Sweden
Women 55-59 year - 80 m hurdles - Day 3 at 09:20
76.2 cm, 8 hurdles, 12.00 / 7.00 / 19.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 219 15.18 SAVOLAINEN Annika 1959 Finland
6 105 18.21 HELLMAN Seija-Stina 1958 Finland
SCRATCH
1 307 DNS 16.02 BARTH Heidi 1961 Norway
Men 70-74 year - 80 m hurdles - Day 3 at 09:25
76.2 cm, 8 hurdles, 12.00 / 7.00 / 19.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 163 15.8 WAREM Arne 1946 Norway
4 118 20.88 SÖDERLUND Lars 1943 Sweden
Men 75-79 year - 80 m hurdles - Day 3 at 09:25
76.2 cm, 8 hurdles, 12.00 / 7.00 / 19.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
5 239 15.6 JOKINEN Tauno 1938 Finland
SCRATCH
1 436 DNS NIELSEN Flemming Gjedde 1941 Denmark
Women 35-39 year - 100 m hurdles - Day 3 at 09:50
83.8 cm, 10 hurdles, 13.00 / 8.50 / 10.50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 3 17.27 LEVY Marie Louise 1979 Denmark
Men 60-64 year - 100 m hurdles - Day 3 at 09:50
83.8 cm, 10 hurdles, 12.00 / 8.00 / 16.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 291 ROIVAINEN Olavi 1956 Finland
5 362 ÅHS Sture 1956 Sweden
SCRATCH
1 38 DNS 20.0 AIKDAHL Bengt 1956 Sweden
Men 65-69 year - 100 m hurdles - Day 3 at 09:50
83.8 cm, 10 hurdles, 12.00 / 8.00 / 16.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 223 AALTONEN Antti 1951 Finland
SCRATCH
1 161 DNS 19.48 KYRÖ Lasse 1949 Finland
Men 35-39 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 388 LAHTI Tommy 1980 Finland
Men 40-44 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 207 RADOOR Mik 1972 Denmark
2 284 RANTANEN Tomi 1976 Finland
3 321 2538 PETERSSON Kristian 1975 Sweden
Men 45-49 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 23 2019 SMITT-INGEBRETSEN Richard 1971 Norway
2 47 2658 JERGANDER Johan 1970 Sweden
3 56 SALMI Juha 1969 Sweden
4 117 LUNDGAARD-MADSEN Bjørn 1969 Denmark
5 171 3232 FOSSEN Stein 1968 Norway
6 201 3150 NIELSEN Allan K 1967 Denmark
7 246 3400 KARSTILA Jarkko 1971 Finland
8 318 3004 BRAGASON Jon Bjarni 1971 Iceland
9 351 KARLSSON Roger 1971 Sweden
10 387 2300 KURE Michael 1971 Denmark
Men 50-54 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 55 CORDIUS Jan 1966 Denmark
2 178 DNS 2960 ROBERTSEN Kjell-Ivar 1964 Norway
3 267 2500 BRINCH Thomas 1962 Denmark
4 290 2700 RINTANIEMI Hannu 1962 Finland
5 341 MAGNUSSON Mikael 1966 Sweden
6 407 DNS RO Arild 1964 Norway
7 448 JEPPESEN Ole 1964 Denmark
8 463 DNS 4409 HYTTEN Iver 1966 Norway
9 484 2716 WALLIN Mikael 1963 Sweden
Men 55-59 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 35 3298 SABROE Per 1959 Denmark
2 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
3 273 1797 NUIKKA Kari 1957 Finland
4 295 3305 NYBO René 1961 Denmark
Men 35-39 year - Combined, hammer - Day 3 at 10:00
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 388 LAHTI Tommy 1980 Finland
Men 40-44 year - Combined, hammer - Day 3 at 10:00
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 207 RADOOR Mik 1972 Denmark
2 284 RANTANEN Tomi 1976 Finland
3 321 PETERSSON Kristian 1975 Sweden
Men 45-49 year - Combined, hammer - Day 3 at 10:00
7.26 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 318 BRAGASON Jon Bjarni 1971 Iceland
2 23 SMITT-INGEBRETSEN Richard 1971 Norway
3 47 JERGANDER Johan 1970 Sweden
4 56 SALMI Juha 1969 Sweden
5 351 KARLSSON Roger 1971 Sweden
6 246 KARSTILA Jarkko 1971 Finland
7 201 NIELSEN Allan K 1967 Denmark
8 171 FOSSEN Stein 1968 Norway
9 387 KURE Michael 1971 Denmark
10 117 LUNDGAARD-MADSEN Bjørn 1969 Denmark
Men 50-54 year - Combined, hammer - Day 3 at 10:00
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 407 DNS RO Arild 1964 Norway
2 463 DNS HYTTEN Iver 1966 Norway
3 484 WALLIN Mikael 1963 Sweden
4 290 RINTANIEMI Hannu 1962 Finland
5 178 DNS ROBERTSEN Kjell-Ivar 1964 Norway
6 341 MAGNUSSON Mikael 1966 Sweden
7 448 JEPPESEN Ole 1964 Denmark
8 267 BRINCH Thomas 1962 Denmark
9 55 CORDIUS Jan 1966 Denmark
Men 55-59 year - Combined, hammer - Day 3 at 10:00
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 273 NUIKKA Kari 1957 Finland
2 295 NYBO René 1961 Denmark
3 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
4 35 SABROE Per 1959 Denmark
Women 35-39 year - Combined, shot put - Day 3 at 10:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 431 KELA Angelica 1980 Sweden
Women 45-49 year - Combined, shot put - Day 3 at 10:00
4.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 432 RYDELL Marika 1967 Sweden
2 527 SCHÖLDSTRÖM Annelie 1967 Sweden
3 311 ELIASSE Jeanette Svanberg 1968 Norway
4 412 GRAHN Marie 1967 Sweden
Women 50-54 year - Combined, shot put - Day 3 at 10:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 316 PONTON Kristina 1963 Sweden
2 115 HENRIKSEN Anneli 1966 Norway
3 145 JAKOBSSON Ann-Britt 1964 Sweden
Women 55-59 year - Combined, shot put - Day 3 at 10:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 465 MARTINSSON Eva 1961 Sweden
2 105 HELLMAN Seija-Stina 1958 Finland
3 122 FLAATHE Janice 1959 Norway
4 314 RINNE Erja 1960 Finland
5 31 BÅSEN Live 1958 Norway
6 93 MÄKITÖRMÄ Liisa 1957 Finland
Women 60-64 year - Combined, shot put - Day 3 at 10:00
3.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 203 HUFLÅTTEN Marit 1953 Norway