NMACS • 2016 Jul 01 - Jul 03 • Odense Stadium • Odense • Denmark

ALL

 

 

Men 55-59 year - 100 m - round 1 - Day 1 at 10:10
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
3 276 12.66 PANTZAR Jari 1957 Finland
4 153 13.82 PEDERSEN Knud Erik 1960 Denmark
5 124 13.17 RÖHR Mats 1960 Sweden
6 162 12.82 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
7 169 12.91 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
HEAT 2 / 2
3 486 13.68 KYLMÄPURO Veijo 1960 Finland
4 473 13.16 CARLSSON Benny 1959 Sweden
5 264 13.74 LINDBERG Lauri 1961 Finland
6 77 12.58 STRANDE Kåre 1961 Norway
SCRATCH
1 221 DNS 13.19 NIELSEN Leif Erik 1957 Denmark
Men 55-59 year - Pole vault - Day 1 at 10:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 94 3.24 ELIASSON Robert 1959 Sweden
2 402 3.40 ANDERSEN Klaus 1959 Denmark
3 395 3.60 JÄRVI Risto 1957 Finland
4 74 2.60 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
5 346 2.90 RASMUSSEN Per Egge 1959 Denmark
6 378 2.50 VÄHÄKUOPUS Timo 1959 Finland
7 449 3.60 SØRENSEN Mogens 1959 Denmark
Men 55-59 year - 100 m - Day 1 at 11:40
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 153 13.97 PEDERSEN Knud Erik 1960 Denmark
2 124 13.86 RÖHR Mats 1960 Sweden
3 276 13.28 PANTZAR Jari 1957 Finland
4 162 13.60 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
5 77 13.56 STRANDE Kåre 1961 Norway
6 169 13.70 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
7 473 DNS 13.80 CARLSSON Benny 1959 Sweden
8 486 13.82 KYLMÄPURO Veijo 1960 Finland
Men 55-59 year - Hammer - Day 1 at 12:00
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 35 46.46 SABROE Per 1959 Denmark
Men 55-59 year - 5000 m walk - Day 1 at 12:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
9 222 28.22.0 BENDTSEN Aksel V. 1958 Denmark
17 277 27.12.00 PEKKARINEN Kauko 1959 Finland
Men 55-59 year - 5000 m - Day 1 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 247 KAUPPILA Jukka 1957 Finland
2 4 16.53.94 JØRGENS Henrik Kjeldgaard 1961 Denmark
3 20 17.59.0 MØLLER Johnny 1959 Denmark
4 250 KIRJAVAINEN Viljo 1957 Finland
5 328 17.02.0 FINNEMANN Erik 1959 Denmark
SCRATCH
1 186 DNS 19.34.24 HASSINEN Jukka-Pekka 1960 Finland
Men 55-59 year - Long jump - Day 1 at 14:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 169 5.05 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
2 327 5.72 KLUNGLAND Stein Tore 1958 Norway
3 153 4.82 PEDERSEN Knud Erik 1960 Denmark
4 77 5.28 STRANDE Kåre 1961 Norway
5 74 4.60 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
6 162 5.18 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
7 264 5.13 LINDBERG Lauri 1961 Finland
8 378 VÄHÄKUOPUS Timo 1959 Finland
Men 55-59 year - Weight - Day 1 at 15:00
11.34 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 35 15.08 SABROE Per 1959 Denmark
Men 55-59 year - Javelin - Day 1 at 16:00
700 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 273 26.85 NUIKKA Kari 1957 Finland
2 74 36.00 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
3 295 48.55 NYBO René 1961 Denmark
Men 55-59 year - 400 m hurdles - Day 2 at 10:35
83.8 cm, 10 hurdles, 45.00 / 35.00 / 40.00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
2 108 1.16.0 TOLL Anders 1961 Sweden
SCRATCH
1 378 DNS 1.15.0 VÄHÄKUOPUS Timo 1959 Finland
Men 55-59 year - Shot put - Day 2 at 11:00
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 74 9.60 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
2 347 12.90 GUNDERSEN Reidar 1960 Norway
3 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
4 81 12.67 JENSEN Klaus Jacob 1961 Denmark
5 99 9.30 DERSÉN Peter 1958 Sweden
Men 55-59 year - 800 m - Day 2 at 11:50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 39 2.20.0 OLSSON Anders 1960 Sweden
7 29 2.07.0 PEDERSEN Rene 1961 Denmark
8 250 2.20.00 KIRJAVAINEN Viljo 1957 Finland
9 126 ÓSKARSSON Hafsteinn 1959 Iceland
Men 55-59 year - 3000 m steeplechase - Day 2 at 12:30
91.4 cm, 28 barriers, 7 water jumps
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 108 11.55.54 TOLL Anders 1961 Sweden
SCRATCH
1 186 DNS 12.00.18 HASSINEN Jukka-Pekka 1960 Finland
Men 55-59 year - High jump - Day 2 at 13:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 345 1.66 NAGLE Mats 1960 Sweden
2 346 1.54 RASMUSSEN Per Egge 1959 Denmark
3 532 1.55 KRARUP Kristian 1960 Denmark
4 264 1.66 LINDBERG Lauri 1961 Finland
5 74 1.45 CHRISTENSEN Stein 1957 Norway
Men 55-59 year - 200 m - round 1 - Day 2 at 13:40
START LIST
Antal heats: 2 - I alt videre til næste runde: 8 - Regel: q: 8
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
HEAT 1 / 2
2 505 28.0 LINDGREN Peter 1960 Sweden
3 490 27.33 BENONI Asle 1957 Norway
4 77 25.92 STRANDE Kåre 1961 Norway
5 449 27.9 SØRENSEN Mogens 1959 Denmark
6 179 25.97 STRÖMBERG Christer 1960 Finland
7 124 27.01 RÖHR Mats 1960 Sweden
HEAT 2 / 2
2 153 27.99 PEDERSEN Knud Erik 1960 Denmark
3 162 26.68 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
4 276 25.78 PANTZAR Jari 1957 Finland
5 486 28.29 KYLMÄPURO Veijo 1960 Finland
6 169 26.42 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
7 473 27.82 CARLSSON Benny 1959 Sweden
SCRATCH
1 221 DNS 27.15 NIELSEN Leif Erik 1957 Denmark
Men 55-59 year - 200 m - Day 2 at 15:10
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 490 27.73 BENONI Asle 1957 Norway
2 486 27.72 KYLMÄPURO Veijo 1960 Finland
3 77 26.99 STRANDE Kåre 1961 Norway
4 169 27.39 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
5 276 26.70 PANTZAR Jari 1957 Finland
6 179 26.76 STRÖMBERG Christer 1960 Finland
7 449 DNS 27.71 SØRENSEN Mogens 1959 Denmark
8 162 27.53 PILGARD Ingemar 1960 Sweden
Men 55-59 year - Discus - Day 2 at 17:30
1.5 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 99 28.50 DERSÉN Peter 1958 Sweden
2 81 40.91 JENSEN Klaus Jacob 1961 Denmark
3 35 37.97 SABROE Per 1959 Denmark
4 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
Men 55-59 year - 10000 m walk - Day 3 at 09:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 222 58.49 BENDTSEN Aksel V. 1958 Denmark
2 277 PEKKARINEN Kauko 1959 Finland
3 439 1.05.13 JENSEN Peer 1957 Denmark
Men 55-59 year - Throwing Pentathlon - Day 3 at 10:00
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 35 3298 SABROE Per 1959 Denmark
2 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
3 273 1797 NUIKKA Kari 1957 Finland
4 295 3305 NYBO René 1961 Denmark
Men 55-59 year - Combined, hammer - Day 3 at 10:00
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 273 NUIKKA Kari 1957 Finland
2 295 NYBO René 1961 Denmark
3 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
4 35 SABROE Per 1959 Denmark
Men 55-59 year - 100 m hurdles - Day 3 at 10:05
91.4 cm, 10 hurdles, 13.00 / 8.50 / 10.50
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
4 346 18.7 RASMUSSEN Per Egge 1959 Denmark
5 153 18.64 PEDERSEN Knud Erik 1960 Denmark
Men 55-59 year - Combined, shot put - Day 3 at 11:00
6.0 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
2 295 NYBO René 1961 Denmark
3 273 NUIKKA Kari 1957 Finland
4 35 SABROE Per 1959 Denmark
Men 55-59 year - 1500 m - Day 3 at 12:15
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
6 126 ÓSKARSSON Hafsteinn 1959 Iceland
7 29 4.20.0 PEDERSEN Rene 1961 Denmark
8 247 KAUPPILA Jukka 1957 Finland
9 4 4.29.14 JØRGENS Henrik Kjeldgaard 1961 Denmark
10 20 4.44.0 MØLLER Johnny 1959 Denmark
11 108 4.51.38 TOLL Anders 1961 Sweden
12 250 4.43.00 KIRJAVAINEN Viljo 1957 Finland
SCRATCH
1 39 DNS 4.45.0 OLSSON Anders 1960 Sweden
2 186 DNS 4.58.31 HASSINEN Jukka-Pekka 1960 Finland
Men 55-59 year - Combined, discus - Day 3 at 13:00
1.5 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
2 295 NYBO René 1961 Denmark
3 273 NUIKKA Kari 1957 Finland
4 35 SABROE Per 1959 Denmark
Men 55-59 year - Triple jump - Day 3 at 13:30
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 169 10.45 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
2 378 9.92 VÄHÄKUOPUS Timo 1959 Finland
3 345 10.83 NAGLE Mats 1960 Sweden
4 108 10.48 TOLL Anders 1961 Sweden
5 77 11.49 STRANDE Kåre 1961 Norway
6 327 11.94 KLUNGLAND Stein Tore 1958 Norway
7 264 LINDBERG Lauri 1961 Finland
Men 55-59 year - 10000 m - Day 3 at 14:15
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 4 35.22.45 JØRGENS Henrik Kjeldgaard 1961 Denmark
2 338 37.16.0 PEDERSEN Jan Skov 1959 Denmark
3 328 35.44.0 FINNEMANN Erik 1959 Denmark
Men 55-59 year - Combined, javelin - Day 3 at 15:00
700 gram
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 35 SABROE Per 1959 Denmark
2 273 NUIKKA Kari 1957 Finland
3 295 NYBO René 1961 Denmark
4 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
Men 55-59 year - 400 m - Day 3 at 15:45
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
3 108 1.02.22 TOLL Anders 1961 Sweden
4 179 58.02 STRÖMBERG Christer 1960 Finland
5 490 1.03.88 BENONI Asle 1957 Norway
6 486 1.04.05 KYLMÄPURO Veijo 1960 Finland
7 505 1.03.50 LINDGREN Peter 1960 Sweden
SCRATCH
1 169 DNS 59.38 LØLAND Johan Andreas 1959 Norway
2 276 DNS 57.02 PANTZAR Jari 1957 Finland
Men 55-59 year - Combined, weight - Day 3 at 16:00
11.34 kg
START LIST
# BibNo Qualifying PB Name YOB Team
1 35 SABROE Per 1959 Denmark
2 295 NYBO René 1961 Denmark
3 209 JENSEN Tom O 1960 Denmark
4 273 NUIKKA Kari 1957 Finland